!abaret, ilenn Miller en LSO Kunst Cultuur Percussionconcert De Peelklank Ysselsteyn 'ioniers van de iychiatrie in Venray Bosch Blazers Ensemble in Mariakapel Warm-Up Party Foto-exposities in bibliotheek De Zwaluw en de kolibrie De Locht Oud papier WES in 't Podium Lezing KC Venray e.o. Orgelconcert De Zwaluw en de Kolibrie nlEN MAAS Donderdag 6 mei 2004 - Pagina 13 gramma Schouwburg Venray kers baret met Reinder van der muziek van Glenn Mil- het Limburgs Symfonie cst. Cabaret en muziek komende week centraal houwburg Venray. f kan in deze tijd, waarin f weer een wig tussen men- fCet te drijven, een dansge- }iap uit het katholieke Spanje publiek uit het protestanse tland volledig in de ban krij- net een rituele dans die geba- is op een katholieke mis? chien is het antwoord dat jonheid en liefde uiteindelijk ;er zijn dan geloof! In ieder schreef The Herald over (annus Domini) dat hij ver bas met name over de sensu- intensiteit en het fabelach- voetenwerk. Dit uit tlona afkomstige dansgezel- p brengt twee dansstukken. Ras is een 2-5 minuten duren- horeografie die zich afspeelt en gelijknamige gevangenis vrouwen in Barcelona... icssie. gebrek aan vrijheid, taamheid en muren. d.C ius Domini) is een voorstel- waarin de taal van flamenco dt verwerkt in de muzikale miur van een mis Increpa- Danza uit barcelona her- tpt de atmosfeer, de concen- en de muzikaliteit van een tlschap in gebed. Donderdag ei, aanvang 20.00 uur. einder van der Naait is de ekroonde koning van de lach- p. Reinder wist met zijn vorige pamma Averij zelfs zijn trou- aanhang te verrassen Reinder en multitalent. Jong en oud Hgde hij een avond topamuse- nmet zijn muzikale acts, type- en imitaties- Anders is een Ddvullend programma vol kijk- aistergenot. Zoals bij zoveel anderen? Nee., want Reinder is anders. Reinder heeft geen even knie! Hij blijft deuren openen. Kortom Reinder van der Naait vergast u op een avondje facelif- ten voor theater. Na afloop resten enkel nog de lachrimpels Vrijdag 7 mei, aanvang 20.00 uur. Glenn Miller s muziek heeft na bijna 60 jaar nog niets aan popula riteit ingeboet. Glenn Miller Prod.Inc. in New York, heeft drie orkesten in de wereld het recht gegeven om de originele orkest- naam en alle arrangementen van het Glenn Miller Orchestra te gebruiken. Een van deze orkesten is het Glenn Miller Orchestra for Europe o.l.v. de Nederlandse orkestleider Wil Salden. Wie kent niet titels als Chattanooga Choo Choo, In the Mood. Tuxedo Junc tion en Moonlight Serenade Samengevat, een show voor ieder een tussen de 15 en 100 jaar; om bij te dansen, te luisteren, weg te dromen, kortom eenvoudigweg te genieten. Zestien musici, een zan geres en de close-harmony groep The Moonlight Serenaders bren gen u terug in de tijd. 2004 is voor het Glenn Miller Orchestra een belangrijk jaar omdat alle con certen vanaf 1 maart in het teken staan van het 100ste geboortejaar van Glenn Miller (geboren op 1 maart 1904). In Nederland staan de concerten in mei 2004 uiter aard in het teken van 60 jaar bevrijding. Zaterdag 8 mei, aan- Dirigent Jan Stulen van het LSO vang 20.00 uur. Het Limburgs Symfonie Orkest verrast u met prachtige muziek die zeer toegankelijk is. Het orkest verzorgt dit jaar een prach tig klassiek concert, speciaal voor Noord-Limburgse muziekliefheb bers. Op het programma staan de volgende werken: Mozart - ouver ture 'Die Zauberflöte, Chopin - pianoconcert nr. 2 en Tsjaikovsi - Symfonie nr. 6. Jan Stulen is diri gent en Katia Veekmans speelt als soliste op piano. Het concert op vrijdag 14 mei begint om 20.00 uur. lelden van Servaas (36) Dokter Janssen en dokter Goossens, de eerste directeuren yan Sint Servaas en Sint Anna De eerste directeur van Servaas is dokter Janssen, de Venrayse isarts die gehuwd was met een •chter van burgemeester Esser. ae wist dokter Janssen er toe er te halen om de post van Eer- t Geneesheer te aanvaarden, «Is de directeursfunctie toenter- I heette. Dokter Janssen weifel- echter, enerzijds omdat hij zijn tiënten niet graag in de steek t maar ook omdat hij geen psy- k |&iatrie had gestudeerd. Om zijn pinis bij te spijkeren ging Jans- een jaar op studiereis naar litsland en Oostenrijk en zocht daar meerdere psychiatri- instellingen. Gedurende zijn bezigheid werd zijn functie op rtaas waargenomen door de in zalwijk geboren Joannes Goos- ns< die voordien als psychiater fbonden was aan Voorburg "ght. Dokter Goossens is dus eerste Venrayse psychiater, •en dokter Janssen eind 1908 n zijn studiereis terugkeerde, öd Goossens benoemd tot ;neesheer Directeur van Sint "o.- Zijn vertrek bij Servaas W door menigeen zeer freurd. Namens alle patiënten Charles van Meunen in ische bewoordingen een dank- ncf aan beide doktoren. Een citaat uit dit schrijven: Geleerde Heeren Doktoren, 'j danken Hem Die heengaat als wellicht niet genoeg begre- 5 Menschenvriend; wij juichen Ii® t()e En wanneer ik zeg: 'I dan bedoel ik diegenen onder 15 die aan U hunne vrijheid te fken hebben, dan spreek ik in aam van dezen mijner broeders "ftgenoten die al het droevige 11 van het terug moeten komen tijdens een proefontslag hebben ondervonden; eindelijk bedoel ik ook diegenen van ons die hopen en zij die alle Hoop hebben verlo ren in het stille zwijgen van volsla gen psychose". De brief geeft een indruk, hoe groot het morele gezag was van de dokter en hoe groot het ver trouwen was dat de patiënten in hem stelden. Dokter Goossens overleed in 1914 aan een longont steking, in de leeftijd van 53 jaar. Het opschrift op zijn graf op de begraafplaats van Sint Anna meld de "Hij was beminnelijk in den omgang, vol toewijding voor 't gesticht en de patiënten aan zijne zorgen toevertrouwd". Evenals Dokter Goossens stond ook Janssen bekend om zijn vrien delijke en warme omgang met de patiënten. Hij was directeur van 1907 tot mei 1940. Beide heren kunnen beschouwd worden als de eerste pioniers van de psychia trie in Venray. De dokter genoot groot gezag en aanzien en alles wat met het medisch handelen te maken had, was aan hem voorbe houden. Ook het gebruik van bepaalde medische termen behoorde tot het beschermde vakgebied van de medicus. Op Servaas zei een dokter een keer tegen een van de verplegers: "U moet geen diagnose stellen. Dat doen wij wel. U moet alleen rap porteren wat u hoort of ziet." Waarop deze over een van zijn waarnemingen als volgt rappor teerde: "Patiënt beweert nog steeds dat hij niet bestaat, maar het personeel heeft hem vanmid dag nog duidelijk zien zitten". Ook hij was een ware pionier. Twan van Els Dokter Janssen en dokter Goossensde eerste directeuren van Sint Servaas en Sint Ann Op zondag 9 mei is de smederij geopend en wordt ook de ouder wetse smeedhamer gedemon streerd in streekmuseum De Locht in Melderslo. Op de boven verdieping is een nieuwe wissel expositie ingericht met als titel Bomen en mensen, een oeroude relatie. Ook is de mini-expositie over vroegere communiekleding en communiecadeautjes nog te bezichtigen In de maanden mei t/m september is het museum elke dag open van 11.00 tot 17.00 uur. De speciale activiteiten op zondag beginnen rond 14.00 uur (www.delocht.nl). Tafeltennisvereniging Red Stars haalt op vrijdag 7 mei oud papier op tussen 18.00 en 20.00 uur in Wijk Zuid tussen Zuidsingel en Prins Bernhardstraat en Nas- sauplein. Zij verzoeken oud papier voor 18.00 uur buiten te zetten in dozen, zakken of gebundeld. Ope ningstijd: dinsdags van 18.00- 20.00 uur, zaterdags 09.00-12.00 uur. Tevens kunt u spullen kwijt ten behoeve van een te houden rommelmarkt. Meer informatie: Jac Linders (tel. 588411) of Peter Bouwmans (tel. 589134). Op zaterdag 8 mei rond 22.00 uur is in Café 't Podium de Ameri kaanse formatie WES te gast. WES staat te boek als 'The Power Trio' en daarmee is geen enkel woord gelogen. De imposante verschij ning van de band. het grote con trast daarin, alsmede de muziek maken WES tot een act die ieder publiek achterlaat met een erva ring die nog vaak herinnerd zal worden. WES brengt het geluid van het nieuwe millennium, met een cre atieve mix van classic rock. R&B. blues, reggae en funk. De muzi kanten zijn stuk voor stuk van hoog niveau en brengen hun show over op het publiek. WES hoor je niet alleen, WES beleef je. WES heeft reeds vele optredens achter de rug, van hun thuisbasis Colorado tot in Japan en Groen land, en regelmatig ook Neder land, de hele wereld heeft reeds kunnen beleven wat WES te weeg brengt. Café 't Podium is in het verle den reeds een aantal malen gast heer geweest van WES. De grote vraag naar deze band heeft doen besluiten hen nogmaals uit te nodigen. WES, dat overigens staat voor We Enjoy Sex, staat garant voor een avond waarop het publiek overgenomen wordt door de band en uitgeput naar huis zal gaan. Verder op staan in onze agenda op 15 mei The Sheer, de Britpop sensatie van Nederlandse bodem en op 19 mei Luna gepland. Voor meer informatie over deze optredens of over andere optre dens in Cafe 't Podium kunt u kij ken op www.podiumvenray.nl onder de kop agenda. KC Venray en omstreken houdt dinsdag 11 mei een lezing met als onderwerp Hoe krijg je en houd je een gezellige huishond. Gast spreker is de heer Peter Beekman. In Nederland heeft hij een zeer goede naam op het gebied van trainingsmethoden voor honden en is binnen de kynologie ook bekend als gedragstherapeut en auteur van onder andere het boek Spelenderwijs opvoeden van uw pup. Aansluitend aan deze lezing kunt u ook vragen stellen over opvoeding en gedragsproblemen bij honden. De avond wordt geor ganiseerd voor leden en niet- leden van de KC Venray. Voor leden is de entree gratis. De avond start om 20.00 uur in De Witte Hoeve in Venray. Voor vra gen of nadere informatie over de vereniging kan men bellen 077- 3071128 of kijk op website: www.kcvenray.nl. Het zondagmorgenconcert van 9 mei in de Schouwburg zal deze keer verzorgd worden door de drumbands van Muziekvereniging De Peelklank Ysselsteyn en Jong Nederland Asten. Wanneer het woord drumband valt, denkt men al snel aan marsmuziek welke op straat ten gehore wordt gebracht tijdens feestelijke evenementen. De laatste jaren zijn de drum bands van De Peelklank en Jong Nederland echter een totaal nieu we weg in geslagen. De naam Per cussion Ensemble sluit daarbij beter aan bij de muziek die tegen woordig op de diverse podia ten gehore wordt gebracht. Beide korpsen brengen muziekwerken ten gehore waarin een veelvoud aan melodisch gestemde instru menten wordt gebruikt. Naast het gebruikelijke slagwerk van een drumband komen instrumenten als marimba, xylofoon, (buis- )klokkenspel, vibrafoon en pau ken voor. De uit te voeren wer ken bestaan meestal uit een verhaal, ware gebeurtenis of sage welke muzikaal en/of ritmisch worden uitgebeeld. Een van de werken Variae Peellandiae is spe ciaal gecomponeerd bij gelegen heid van het 40 jarig bestaan van de drumband van De Peelklank en vertelt het ontstaan van de Peel in de grijze oudheid tot de ontwik kelingen op de dag van vandaag. Behalve het ontstaan van de Peel komen tal van sagen en legendes aan bod. De melodieuze slagwerk- muziek is dan ook een lust voor het oor om naar te luisteren. De drumband van De Peelklank staat reeds enkele jaren onder lei ding van Peter van der Loo uit Asten. De drumband van Jong Nederland uit Asten staat onder leiding van Harry van Otterdijk uit Vlierden. Jong Nederland behaal de tal van successen op provinci aal en landelijk niveau, zij spelen dan ook in de hoogste klasse, de ere-divisie van de drumbandwe reld. Bij De Peelklank Ysselsteyn is onlangs een groep jeugdleden ingestroomd, in verband hiermee is een stapje terug gedaan naar de eerste divisie. Voor ieder die nieuwsgierig is geworden naar de ontwikkelingen in de hedendaag se percussion-muziek en wil genieten van een prachtig staaltje slagwerk kan deze moederdag ruimschoots aan zijn trekken komen. Aanvang 11.30 uur, de entree is gratis. Op zondag 16 mei treedt het Bosch Blazers Ensemble op in de Mariakapel in Holthees. Het con cert begint om 15.30 uur. Het Bosch Blazersensemble staat onder leiding van dirigent Her man Olij, zelf jarenlang als eerste fagottist verbonden aan het Bra bants Orkest. Het Bosch Blazers Ensemble is in feite een dubbel- kwintet, ook wel dixtuor genaamd. Alle instrumenten van het traditionele blaaskwintet, samengesteld uit fluit, hobo, klari net, hoorn en fagot, worden ver dubbeld. Dat leidt er toe, dat de mogelijkheden van het kwintet behouden blijven, terwijl daar naast het ensemble op volle sterk te een orkestachtige klank krijgt. De vijf verschillende blaasinstru menten kunnen in orgelachtige koralen samenklinken. De componist kan ook grote contrasten creëren met de ver schillende klankkarakters van de instrumenten. Sinds de tijd van Mozart hebben tal van componis ten kamermuziek geschreven voor grotere blaasensembles, zoals octetten, nonetten en dub- belkwintet. Aanvankelijk ging het daarbij vooral om muziek die gecomponeerd werd ter opluiste ring van feestelijke gebeurtenis sen. Vaak waren dit zogenaamde partitas, muziekstukken die in de open lucht werden uitgevoerd. Een voorbeeld daarvan is de beroemde Gran Partita (KV361) van Mozart. In de 19e eeuw ont stond steeds meer blazersmuziek die voor uitvoering in kleine con certzalen geschreven werd. Ook in de 20e eeuw is veel origineel werk voor het dubbelkwintet geschreven. Het Bosch Blazers Ensemble heeft in de twaalf jaar van haar bestaan zich een groot deel van dat repertoire eigen gemaakt. Dat loopt van de klassie ke periode (Mozart, Hummel, Haydn), via de romantische perio de (Beethoven, Dvorak, R. Strauss), via de impressionistische Franse muziek (Debussy, Mil- haud) tot ver in de 20e eeuw (Andriessen, Angerer, Ibert). Het ensemble heeft al vele concerten verzorgd, vooral in de kleinere concertruimten in Brabant, Utrecht en Zeeland). Gebruik bij de concerten is dat de dirigent aan het publiek per werk een korte explicatie geeft. Voor de liefhebbers van kwalitatief goede klassieke blaasmuziek belooft dit concert in Holthees een prima concert te worden. Kaarten voor dit concert kosten 8,00 per persoon, voor kinde ren tot en met 12 jaar is de entree prijs 4,00. De kaarten zijn ver krijgbaar en te bestellen bij de bekende voorverkoopadressen in Holthees, mevr. Ermers, Kapel straat 3, tel. 0478-636480, en bij de fa.. Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478-636390. Kaarten kunnen ook besteld worden via de websi te van de Mariakapel, www.maria- kapel.nl, en tenslotte vanaf een half uur voor aanvang van het concert op zondag bij de ingang van de kapel, voor zover er dan nog kaarten beschikbaar zijn. PEEL EN MAAS een abonnement waard Als voorbereiding op Jera On Air 2004 vindt er in jongerencen trum Jera'70 in Ysselsteyn op zaterdag 8 mei een Warm-Up Party plaats. Voor dit feestje staan Agitator en The Skarabeez op het programma. Deze laatste groep won de publieksprijs op de band wedstrijd Fight For Fame en ver diende daarmee een optreden op de Jera On Air Warm-Up Party. The Skarabeez uit Venlo is opge richt eind 2002 op initiatief van Ska-singer/songwriter Robert Driessen. Aanvankelijk ging hij met slechts drie man maar er kwa men steeds meer muzikanten bij, met als resultaat een negenkoppi ge skaband die de authentieke ska weer nieuw leven inblaast. The Skarabeez is een echte live-band: een en al power en gevoel. Ze zet ten een frisse mix van ska en reg- Ook dit jaar zijn er twee orgel concerten in de Grote Kerk. Het eerste concert wordt gegeven op zondag 16 mei. De uitvoerende organist is Leon van den Brand uit Ravenstein. Hij speelt werken van Mozart, Mendelssohn, Duruflé en anderen. Het concert begint om 16.00 uur, duurt ongeveer één uur. en is vrij toegankelijk. Het volgende orgelconcert in Venray op 10 oktober wordt verzorgd door Marcel Verheggen, organist van de St. Servaaskerk in Maast richt. gae neer waarbij het onmogelijk is stil te blijven staan. The Skarabeez spelen uitsluitend eigen gecom poneerde en geschreven num mers. De band Agitator werd vorig jaar tweede tijdens Fight For Fame en zodoende staan ook zij op het podium. Eind 1999 wordt Agitator opgericht door vijf bekenden uit de omgeving van Deurne. In die regio heeft Agita tor nu een flinke reputatie op weten te bouwen en dat is te mer ken aan de hoeveelheid mensen die op een optreden af komen. Agitator, een vijfmans formatie, met vijf verschillende stijlen die samensmolten tot rap-over crosscore. Het best te omschrij ven als een filtering van bands als Rage Against The Machine en Bio- hazard. Kortom een hechte band met een energieke, pompende live-show waarin de twee rappers zich een weg banen door de harde, strakke groove die de band het publiek in blaast. Met al flink wat optredens achter de rug, gaat Agitator harder dan ooit. De zaal is open om 20.00 uur. Ook zijn er Jera On Air pakket ten te winnen met oa gesigneerd shirt Heideroosjes, gratis entree- kaarten, consumptiebonnen, on air shirt, stickers, posters enz. Als je het antwoord weet op de vol gende vraag: Welke band won de publieksprijs op Jera's Fight For Fame? Antwoord naar jerao- nair@planet.nl of versturen naar Peter Janssenweg 12, 5813 BR Ysselsteyn. In de bibliotheek Venray zijn momenteel twee foto-exposities te zien in het kader van het thema van de maand mei De weken van het reisboek. Op de jeugdafdeling exposeert Mariëlle Bernards foto's gemaakt tijdens haar reizen door o.a. Zuid-Afrika, Peru, Bolivia, Japan, Vietnam en China. Ze is begonnen met haar hobby in 1979 thuis op zolder in een zelf ingerichte donkere kamer. Enkele jaren heeft ze hier zwart/wit foto's ontwikkeld en afgedrukt. Mede door haar reizen is de inte resse in fotograferen gegroeid. Dit heeft geresulteerd in een grote verzameling kleuren foto's van vooral kinderen uit de diverse lan den. De expositie in de biblio theek laat een prachtig beeld zien van jonge kinderen in hun eigen leefomgeving. Op de volwassen afdeling is een foto impressie te zien van de reis die Marian Leide- ritz samen met haar zoon Guus in oktober en november 2002 heeft gemaakt naar Thailand, Laos, Viet nam en Cambodja. Tijdens deze boeiende reis heb ben zij kennis gemaakt met de gewoonten en tradities van deze diverse landen. Via Bangkok en Chiang Rai (Thailand) ging de reis naar Luang Prabang (Laos). Laos is een gastvrij land, arm, maar in alle opzichten vriendelijk. Het verblijf was indrukwekkend; vooral bij de bergvolkeren. De hoofdstad Luang Prabang heeft nog haar lan delijk karakter behouden en kan met behulp van de Unesco haar culturele erfgoed behouden of restaureren. Via Noord Laos ging de reis naar Vietnam; waar nog steeds de gevolgen duidelijk zicht baar, maar vooral ook voelbaar zijn van'de Vietnam oorlog. Hier na was Cambodja het volgende reisdoel. En meteen ook het meest aangrijpende deel van de reis. Nog dagelijks wordt de Cam bodjaanse bevolking geconfron teerd met de gevolgen van het Paul Pot regime. In de jaren zeventig liquideerde de toenmali ge regering eenderde van de Cam bodjaanse bevolking. De foto's geven een beeld van de indrukwekkende reis en zijn de hele maand mei te zien. Boekrecensie in Peel en Maas Rita Fairweather houdt haar hele leven al van George Bol ton. Ze groeiden samen op in het dorpje Frognal Point in Devon. Samen zochten ze naar schelpen en krabbetjes op het strand en keken ze vanaf de kliffen naar de vogels. Maar door de oorlog worden ze drie jaar van elkaar gescheiden, jaren waarin de liefde voor elkaar hen op de been houdt. En als ze elkaar eindelijk terugzien ver wacht iedereen dat ze snel zullen trouwen. Maar George is veran derd, hij is snel volwassen gewor den door alles wat hij heeft mee gemaakt. Veel van zijn vrienden hebben de oorlog niet overleefd, en hij kan alleen nog maar verlangen naar de onschuldige jongen die hij vroeger was. Zijn moeder ziet zijn verdriet en stelt voor om naar Argentinië te gaan, naar het huis van haar zuster,op. de weidse pampa's. Rita belooft op hem te zullen blijven wachten. Op de boot naar Argentinië ontmoet George de raadselachtige Susan en hij is op slag door haar gefasci neerd. Hij realiseert zich dat Rita bij zijn jeugd hoort, bij zijn oude leven, en dat hij zijn belofte aan haar zal moeten verbreken. Ter wijl George in Argentinië een nieuw leven begint, kan Rita hem echter niet vergeten.... Santa Mon- tefiore schreef eerder de romans Onder de ombu-boom. Het vlin derkistje en De Vergeet mij niet- sonate. Ze woont in Londen met haar man, de historicus Simon Sebag Montefiore, en hun dochter Lily. De Zwaluw en de'Kolibrie is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in de Grotestraat in Venray en kost 18.95 euro. ACTIE Bij boekhandel Van den Munck hof is momenteel ook de pocket Onder de ombu-boom van Santa Montefiore voor een actieprijs van 4,95 euro te koop. Onder de ombu-boom is een prachtige roman over de verboden liefde tussen twee jonge mensen tegen de achtergrond van de Argentijn se pampa's. Na twee zonen krij gen Anna Melody O' Dwyer en Paco Solanas een dochter, Sofia. Maar deze dochter, met haar men geling van Argentijns en Iers bloed, is niet bepaald een dame. Haar levenslustigheid en haar schoonheid maken haar zeer geliefd bij iedereen, behalve bij haar moeder, de diepgelovige Anna. Sofia's neef Santi vindt haar erg amusant. Haar ongetemdheid en haar plotselinge uitbarstingen maken haar heel anders dan ande re meisjes. En langzaam beginnen hem ook andere verschillenen op te vallen. Tussen Sofia en Santi groeit meer dan vriendschap, en meer dan een familieband... Maar ze weten beiden dat, hoewel zij wellicht voor elkaar bestemd zijn, zij elkaar nooit zullen krijgen.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13