Internationale unstmanifestatie i Geijsteren Meerlo-Wanssum Discussie over onderzoeken naar lawaai bij ROC 'Dag van jeugd en handicap' geslaagd M M ink edrijfshygiëne Nicol Receptie Service rubriek igina en maas Donderdag 6 mei 2004 - Pagina 11 ig kunstenaars exposeren op moederdag 9 mei tt pittoreske Noord-Lim- dorpje Geijsteren is op lerdag, zondag 9 mei, de zevende keer het mid- it van een internationa- jinstmanifestatie. Meer vijftig kunstenaars uit •vijf landen geven acte de sence. Bovendien zijn er onstraties rakustoken, is Ifaattheater en overal in dorp is muziek in verschil- genres te horen en is er overdekt Frans terras met creatief restaurant. kunstmanifestatie is van Otot 17.00 uur. De officiële ling wordt om 11.30 uur ver door Riny Hahn, de echtge- van de burgemeester van rio-Wanssum. Het kleinste ije van de gemeente Meerlo- ssum, ook wel de parel van aneente genoemd, is een dag unstcentrum van Europa. De stenaars zijn afkomstig uit sJand, Litouwen, België, Span- Nederland. De belangstel voor deze tweejaarlijkse lanifestatie is zo groot dat irganisatie meer dan de helft de kunstenaars die mee wil doen moet teleurstellen. Ce hebben er voor gekozen maar vijftig kraampjes toe te Op die manier is er ook nog !te zien van de fraaie dorps- van Geijsteren met Sijn pitto- t gebouwen en pleintjes", ik keramiste Mieke van Uden, van de drijvende krachten ;cr deze kunstmanifestatie, wandelen de mensen door dorp, genieten van de dorps- dichten en van de aangebo- kunst, muziek en het straat- Ier." ^organisatie van de kunstma- ttatie is in handen van de vijf I sterke Stichting Kunstmani- in Geijsteren. Niet alleen istenaars tonen altijd grote ;e voor de manifestatie in «ren, ook de publieke .telling neemt elk jaar toe. igjaar bezochten enkele dui- lcn mensen het evenement, ^gelopen jaren is de Geijster- :manifestatie uitgegroeid ten van de aansprekendste :htexposities van ons land een grote variëteit aan ver inde kunstvormen en een lere sfeervolle presentaties dorpskern. De hele dorpskern dienst als toonstellingsruimte, waarvan seen deel overdekt is. De kun- Baars exposeren alle soorten tldende kunst van onder ande- diilderijen, keramiek, glasob- ten tot en met edelsmeed- beeldhouwwerk, raku, ilderijen en bronzen sculptu- Maar er zijn ook kunstenaar i metaalobjecten, oiieverfsthil- ijen. papierkunstwerken en «sculpturen. Voor de eerste i worden de kunstenaars en stands beoordeeld door het bliek Dat mag bepalen welke elnemer met de eerste prijs t strijken voor de mooiste nd van de manifestatie. Een cciale vakjury beoordeeld de astobjecten van de kunste naars. Keramiste Lia Vriend uit Paters- wolde geeft tijdens de kunstmani festatie demonstraties raku-sto- ken en de in Geijsteren bekende Spaanse kunstnaar Rainer Schu macher exposeert zijn kerami sche sculpturen op een speciaal kunstplein op de binnenplaats van het historische gebouw De Spiekert. De Sint Willibrorduskerly, van Geijsteren is voor deze gelë^ genheid omgetoverd toj.-ëën bij zondere expositieruimte waar twee Geijsterse kunstenaars expo seren. Jeanny van Lieshout toont daar haar schilderijen en keramis te Mieke van Uden exposeert er bronzen beelden. In de crypte van de kerk zijn batiks te bewon deren van Audrone Adomaviciene uit Litouwen. De Tegelse kunste naars Stan Vingerhoed gaat tijdens de manifestatie een groot kunst werk schilderen van twee bij een "We hebben er voor gekozen om maar vijftig kraampjes toe te laten. Óp die manier is er ook nog veel te zien van de fraaie dorps kern van Geijsteren met zijn pittoreske gebouwen en pleintjes", ver telt keramiste Mieke van Uden, één van de drijvende krachten ach ter deze kunstmanifestatie. meter met bals thema kinderen. Dit kunstwerk wordt 's middags rond 16.00 uur openbaar ver kocht. De opbrengst schenkt de organiserende stichting aan het kindertehuis Hpgar Esperanza in Chili dat de Stichting Ontwikke lingssamenwerking Meerlo-Wans sum heeft geadopteerd. Ook de Géijsterse jeugd van de St. Willi- brordusschool en de jongeren van jeugdvereniging JUG hebben kunstwerkjes gemaakt die ze ver kopen tijdens de markt ten behoe ve van het SOS-project. Boven dien is er een workshops voor kinderen om panfluiten te maken. De kunstmanifestatie wordt muzikaal opgeluisterd door ver schillende troubadours en de Ven- rayse allround musicus Ad Haans met zijn accordeon Franse en andere melodieën spelen. Genie tend van de muziek op het Franse terras worden daar ook hapjes geserveerd door het bekende Culinair Creatief van Ruud Wel- bers uit Venray. De dorpskern van Geijsteren is tijdens de manifestatie autovrij. Nieuw is dat de organisatie aan de rand van het dorp een grote bewaakte parkeerplaats heeft ingericht voor auto's en fietsen. De entree bedraagt slechts 1.50 euro. De nieuwe vergunning voor het Regionaal Overslagcen trum aan de haven in Wans- sum levert veel stof tot discus sie op. Bij de Raad van State zijn deze week uitgebreid de diverse geluidsrapporten besproken die zijn gemaakt om te bepalen of het centrum kan voldoen aan de geluidsei- sen. Het grootste probleem is dat de deskundigen elkaar tegen spreken. Ondertussen vinden de omwonenden dat er veel te veel lawaai wordt voortgebracht door het ROC, ook met een nieuwe vergun ning. Zowel de gemeente Meerlo- Wanssum, als van de zijde van het ROC, spreken de woordvoerders over een subjectieve ervaring van het lawaai. Zij vinden dat er alleen gekeken moet worden naar wat de resultaten zijn van de metin gen en de onderzoeken die er zijn gedaan. En niet naar hoe de omwonenden het lawaai ervaren. Echter de uitslag van de rappor ten die zij overleggen, stroken niet met die van onafhankelijke deskundigen die in opdracht van de Raad van State zelf een onder zoek hebben gedaan. De vraag is nu dan ook: wie heeft er gelijk. Geen gemakkelijke vraag om op te lossen voor de bestuursrech ters. Het gaat in deze kwestie vooral om twee bijzondere vormen van geluid. Het zogeheten tonale geluid en het impulsgeluid. Voor beide soorten zijn er aparte meet procedures. In eerste instantie om ook daadwerkelijk vast te stellen dat het gaat om de beide soorten van geluid en in tweede instantie in de mate waarin dit gebeurd. Het tonale geluid, 'het gepiep- piep-piep' zoals bezwaarmaker C. Versteeg het geluid omschrijft, wordt veroorzaakt door het hijsen en vieren van containers door de mobiele hijskraan op het terrein. Volgens de omwonende is het geluid zelfs aan de overzijde van het water, achter dubbel glas en met de ramen dicht nog te horen. Het impulsgeluid ontstaat door het plaatsen van de containers - het gedonder van de containers als ze worden losgelaten, legt Ver steeg opnieuw uit. UITBREIDING In totaal slaat het ROC per jaar 40.000 containers over, de uit breiding behelst onder meer een opslagcapaciteit voor de contai ners bij het bedrijf met 22.538 vierkante meter. De omwonen den vrezen dat men hierdoor meer containers gaat opslaan, ook al is dat niet aangevraagd door het bedrijf. En dus is men bang voor meer lawaai, mede ingegeven door dat de bezwaarmakers vin den dat de gemeente niet ade quaat reageert op hun klachten. De gemeente en het bedrijf daarentegen stellen dat uit metin gen is gebleken dat het bedrijf kan voldoen aan de gestelde geluidseisen. De vraag blijft nu echter of die geluidseisen wel terecht zijn vastgesteld. Dat moet de Raad van State nu beslissen. Over het algemeen wordt daarbij het advies van de onafhankelijke adviseur zwaar meegewogen. De uitspraak wordt over enkele maanden verwacht. Gehandicaptenplatform Meerlo-Wanssum tevreden Op het Dendron College in Horst werd vorige week de 'Dag van jeugd en handicap' gehouden, die in het teken stond van het thema 'Handi cap, sport en integratie'. Deze dag werd georganiseerd door de gehanicaptenplatforms van de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo- Wanssum en het Zorgplatform Sevenum, in samenwerking met de oplei ding Zorg van het Dendron College. Het eerste gedeelte van de dag stond in het teken van het geven van informatie aan en bewustma ken van de scholieren van het Dendron College over het leven met een beperking(en) als gevolg van een handicap of een chroni sche ziekte. Jan Troost, voorzitter van de CG-Raad (voluit: chronisch zieken en gehandicaptenraad Nederland )verzorgde hierover een inleiding. Daarna gingen Maaike Smit en Jiske Griffioen, twee toppers in het rolstoelten- nis, in gesprek met de studenten over het thema 'Sporten met een functiebeperking'. Maaike Smit heeft als gevolg van een verkeers ongeluk een dwarslaesie (zij heeft geen gevoel meer in haar benen I R O K Meldersloseweg 6 5961 JE Horst Telefoon 077-3984596 Fax 077-3988204 E-mail irok@irok.nl jAtERIE LIJSTENMAKERIJ KUNSTUITLEEN Sr m Venray tel. 0478 511935 tax 0478 584092 Een feest is pas een geslaagd feest als het Culinair Creatiefis geweest.' PARTY CATERINGSERVICE Nieuwhuisweg 5, 5804 AN Venrav TelTFax 0478-586926 www.culinaircreatief.nl Dé Vink Bedrijfshygiëne V.O.F. Specialisten in ongediertebestrijding Dorpstraat 8, 5862 AE Geysteren Tel.: 0478-532011, Mobiel: 06-53239814 Fax: 0478.533660 E-mail: info@vink-bedrijfshygiene.nl Internet: www.vink-bedrijfshygiene.nl a=s FINE ART 1950 schilderkunst uit de periode 1900 - advies en bemiddeling bezoek uitsluitend op afspraak Heiveld 18, 5862 AW Geijsteren tel. 0478 533065, fax 0478 533695, drs. \M.Aben GEZELLIG ETEN CDRINKEN AAN DE MAAS Cafe-terras en Restaurant specialiteit, streekgerechten en streckproduktcn Tante Jet: Ontbijten, lunchen, dineren, of een lekker kopje koffie en een glaasje drinken. Iets te vieren: een feestje of een bruiloft. Zakenlunch of een avondje met vrienden, of collega 's: Tante Jet is er voor iedereen. Veerweg 7 Blillerswijck Tel 0478-532942 WWW.tantejet.nl Je meest veelzijdige tekbedekker in uw regio Stayerhofweg 7, Wanssum J- 0478-531795 "toöjacobs-dakbedekkingen.nl Openingstijden: ma.-vr.: 9.00-12.00 uur en 13.00-17.00 uur za.: 9.00-12.00 uur Dorpstraat 16 5862 AE Geijsteren T 0478 531286 Eethoeve de Boogaard Gewoon, lekker, gezellig, betaalbaar uit eten... maandag en dinsdag gesloten Wanssumseweg 1 - 5862 AA Geijsteren -T 0478 539070 en is voor haar mobiliteit voor een groot deel aangewezen op een rolstoel, red.). Na haar mid delbare school heeft zij de Sport Academie gedaan. Daarna ging zij, met haar handicap, een farmacie- studie doen en momenteel is ze apotheker van beroep.In septem ber neemt zij als rolstoeltennisster deel aan de Paralympics in Athe ne.Maaike vertelde zich een vol waardig mens en sporter te voe len, met als enige verschil dat zij een beperking heeft. Zij vindt het vervelend en soms ook kwetsend als mensen niet op een gewone wijze met haar omgaan. Een heel sprekende gebeurtenis in dit ver band is dat mensen soms vanwe ge-de handicap worden gewei gerd voor een vlucht (plaats in een vliegtuig), omdat dit te veel complicaties met zich mee zou brengen. Dit is haar gelukkig nog niet overkomen. Collega's van haar hebben dit echter al mee moeten maken, terwijl zij 'tech nisch' gezien zeker hadden kun nen meevliegen. Jiske Griffioen is met haar handicap geboren en kan zich zonder rolstoel en auto maar heel beperkt verplaatsen. Haar ouders zijn beiden sportle raar. Dat heeft er erg aan bijgedra gen dat zij zich heeft kunnen ont wikkelen tot de sportvrouw die zij nu is. In 2000 heeft ze aan de Paralympics deelgenomen als bas ketbalster in het nationale team. dat toen de zesde plaats bereikte. Zij heeft eerst basketbal gedaan en is later overgestapt naar (rol- stoel)tennis.Beide dames zijn het hele jaar door actief in het tennis- circuit. Per jaar zijn ze ongeveer twintig weken van huis. Het pro gramma van hen loopt voor een groot deel parallel aan dat van het gewone tenniscircuit. Een groot verschil met het gewone (prof)tennis is dat in het tennis voor mensen met een handicap niet grof wordt betaald maar dat prijzen de gemaakte kosten grof weg dekken. Alle tennissers met een handicap spelen in dezelfde klasse. Als je kampioen wordt bij het tennis voor gehandicapten, dan ben je dus ook echt de enige echte kampioen. Een uitzonde ring is gemaakt voor mensen, die zwaar beperkt zijn aan hun armen; zij spelen in de quat-divi- sie. Veel sporten kunnen ook als G-sport Gehandicaptensport worden beoefend. Voorbeelden zijn; voetballen, skiën (met een skistoeltje), zwemmen, (tender)parachute-springen en bungy-jumpen. Henk Verstappen (als orthopedagoog werkzaam bij het RIAGG en gespecialiseerd in Jeugdzorg ging met de leerlin gen ook in op het thema van deze dag. Hij stelde dat een groot deel van de ervaren problematiek bij handicap of lichamelijke beper kingen) 'tussen de oren' zit. Dit geldt natuurlijk niet/ in mindere mate voor de praktische (techni sche) problemen die met een han dicap of chronische ziekte samen gaan. Handicaps of (chronische) ziekte zijn vaak niet alleen een probleem voor de persoon in kwestie maar óók voor de mensen 'zonder beperking'. Piet Wijnen (Politie Jeugdzaken in het district Horststelde de normen en waar den in de omgang in het verkeer aan de orde. Veel mensen hebben hun handicap als gevolg van een ongeluk in het verkeer opgelopen (Maaike Smit is hiervan een spre kend voorbeeld). De sportbeoefe ning door mensen met een func tiebeperking kfeeg in het tweede gedeelte van deze dag speciaal aandacht. De toppers Maaike Smit en Jiske Griffioen verzorgden in tenniscentrum De Riet een demonstratie rolstoeltennis. De dag werd afgesloten op het Dend ron College met een spetterend optreden van The New Faces (een groep jongeren met een functiebeperking van de profes sor Dubois Stichting te Venlo Truus Knoops van het gehandi captenplatform Meerlo-Wanssum spreekt van 'een zeer geslaagde dag'. "De dag van jeugd en handi cap wordt om de twee jaar op touw gezet op het Dendron Colle ge, om de jeugd bewust te maken van de problemen waarmee men sen met een handicap te maken krijgen en te maken hebben." De leerlingen droegen ook zelf hun een steente bij aan het slagen van de dag, zegt Knoops. "Ze hebben samen met Jan Bruynen uit Sevenum, die een hoge dwars laesie heeft en in een elektrische rolstoel zit, een tv-clip gemaakt, samen met filmmaker Wim Wijn hoven uit Blitterswijck. In die clip met muziek staat weer die bewustwording centraal, hoe jon geren met elkaar en met mensen met een beperking omgaan. Het is een zeer realistische filmpje van zo n acht minuten geworden, de leerlingen namen als het ware een kijkje in het dagelijks leven van Jan. Van de afdeling Zorg en Wel zijn van het Dendron hebben Anne van Gerven, Aniek Fleuren en Annette v/d Goor een rol in de clip, die we graag op Reindonk en op LI zouden uitzenden. We gaan eens kijken of dat lukt, want de filmpje is het bekijken zeker de moeite waard." Op donderdag 29 april werd Jan van der Heijden, vanwege zijn vele verdiensten voor de gemeenschap, benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau en kreeg hij door burgemeester Joep Hahn het lintje opgespeld. Carnavalsvereniging De Wiendbuul uit Wanssum biedt Jan van der Heijden en zijn vrouw Mien op vrijdag 7 mei van 19 00 tot 21.00 uur voor het ontvangen van deze koninklijke onderscheiding in party- en recreatiecentrum De Zandhoek in Wanssum een feeste lijke receptie aan. Jan van der Heijden was en is een zeer actieve vrijwilliger van De Wiendbuul. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers. Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo. Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo. tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15. 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99. Postbus 242, 5900 AE Venlo. tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48. Postbus 3165. 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a. 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo. tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2. 5961 HN Horst. tel. 077-3978500. fax 077- 3978505. email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19.30 - 21.30 uur 4 Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 0"?7- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 0900-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11