Negatief resultaat Synthese in 2003 11 Eyecatcher van Schouwburgplein11 )nthulling oorlogs monument Oirlo Icepsis over initiatiefvoorstel CDA 15% KORTING Taal als beeld in de Bibliotheek Venray ALLEEN KONINGINNEDAG ALLE TASSEN mode centrum iPtMli# f fettllltl» AM VI Colonia Espanola de Venray en Zaterdag Vuurhaarden Bosbrand Dorpsraden- overleg Smakterheide Maatschappelijk werkers en ouderenadviseurs van Synthese hebben in 2003 ongeveer 3500 inwoners informatie en advies gegeven. Het gaat om vragen over zorg voorzieningen, sociale contac ten of juist het gebrek daar aan, relatievraagstukken of vragen over scholing en arbeid. Dat blijkt uit het jaar verslag 2003 van Synthese. De jongereninformatiepunten Sinds 1975 is in Venray Colonia Espanola de Venray actief. In eer ste instantie bedoeld als ontmoe tingsplaats voor de vele Spaanse gastarbeiders om hen te helpen bij de integratie in de Nederlandse samenleving. Dit is onder andere gebeurd door mid del van informatieve bijeenkom sten, culturele feesten en deelna me aan verschillende evenementen die vanuit de gemeente Venray werden georga niseerd. Een mooi voorbeeld is de bekende dansgroep Las Rocieras. Terugkijkend kan men conclude ren dat dit erg goed geslaagd is. Het huidige bestuur is ervan overtuigd dat het tijd is om een nieuwe, frisse wind door de ver eniging te laten waaien. Het aan tal Spanjaarden loopt terug en aan de doelstelling van bevordering van integratie is dus ruimschoots voldaan. Men heeft nog steeds een fantastisch lokaal, dat zij in de toekomst graag willen delen, bij voorbeeld met anders Spaanstalige Nederlanders. Zo kunnen zij er voor zorgen dat hun cultuur niet verloren gaat en anderen behulpzaam zijn met de door hen opgedane ervaring. Dat betekent echter dat de instroom van nieuwe, jonge men sen noodzakelijk is. Niet alleen als lid, maar ook voor de organisatie van activiteiten. Zij willen derhal ve alle leden, oud-leden, mensen van de tweede generatie en alle Spaanstalige mensen uit Venray en omgeving uitdodigen voor een informeel samenzijn. Dit zal plaatsvinden op zaterdag 1 mei 2004 vanaf 20.00 uur. kunt onder het genot van een drankje en overheerlijke tapas kennis met met de vereniging en vooral ook van gedachte wisselen met de ver schillende bestuursleden. U bent van harte welkom in het ontmoe tingscentrum aan de Goudsmidstraat 9a in Venray (Onder basisschool De Coninxhof). PEEL EN MAAS een abonnement waard en jongerenbus bereikten" nog eens 4000 gebruikers. Bovendien hebben ruim 1900 mensen de weg naar Synthese gevonden in verband met meer complexe hulpvragen. Daarbij is ook gere kend de specifieke hulpverlening aan agrariërs en asielzoekers. Veel vrijwilligersorganisaties kunnen rekenen op deskundige onder steuning. Daarbij moet u onder andere denken aan jeugdsozen en dorps- en wijkraden. Aan het pro gramma voor seniorensport nemen bijna 2500 ouderen deel; daarmee levert Synthese een bij drage aan bevordering van gezond gedrag. In Horst aan de Maas voert Synthese ook het peu terspeelzaal werk uit: 460 kinde ren, verdeeld over 33 groepen. Dat werk staat de laatste tijd niet alleen in de belangstelling maar ook onder druk; de huur van de speelzalen dreigt drastisch ver hoogd te worden. Synthese ver zorgt ook dagopvang voor oude ren, huiskamerprojecten voor jongeren en ondersteuning van gezinnen met jonge kinderen (Home Start). In de uitvoering spelen vrijwilligers vaak een onmisbare rol. Dat is ook zo bij de Maaltijdservice; die dienst bezorg de meer dan 270.000 maaltijden. De gebruikers gaven Synthese net als vorig jaar een 8+ voor de dienstverlening. Synthese is er trots op dat gebruikers door de bank genomen zeer tevreden zijn. Door uitbreiding van het peu- terspeelzaalwerk groeide het aan tal personeelsleden van Synthese met 40; die bezetten samen 7,5 fulltime formatieplaatsen. Voor het overige bleef het aantal mede werkers stabiel. Synthese is een belangrijke partner bij het realiseren van de (overheids)doelstellingen in het scheiden van wonen en zorg. De overheid vindt het gewenst dat ouderen en mensen met beper kingen zo lang mogelijk op de ver trouwde plek moeten kunnen blij ven wonen. De zorg die eventueel nodig is, maar aan huis gegeven kunnen worden en woningen moeten zonodig worden aange past. Maar om dat doel te berei ken, moeten er voor betrokken inwoners ook voldoende onder steunende welzijnsdiensten beschikbaar zijn. Denk maar eens aan mantelzorg, aan maaltijdvoor ziening en alarmering maar ook aan het voorkomen van vereenza ming en het kunnen deelnemen aan activiteiten. Synthese is op veel plaatsen de leverancier van die diensten en ontwikkelt desge wenst nieuwe diensten of past bestaande diensten aan de behoefte van deze groepen inwo ners aan. Financieel ging het Synthese minder voor de wind. De voor gaande drie jaren werden afgeslo ten met een behoorlijk positief resultaat. Het jaar .2003 sloot Synthese af met een negatief resultaat van ruim 46.000,- euro. Synthese verwacht dat onder de druk van bezuinigingen bij gemeenten, de jaren 2004 en 2005 magere jaren zullen worden. Synthese is voor een groot deel afhankelijk van de opdrachten van gemeenten in de regio noor delijk Noord-Limburg. Nero en Nero - Mauro Teci - Abro Muxart - Francesco Biasia - Dick Boons Guess - Diva - Renatoangi rfptirU etc/wenen- faxt eh De gezelligste schoenwinkel van Venray - Grotestraat 11 www.capretto.nl Donderdag 29 april 2004 - Pagina 7 i - p8i en maas Vlag in top op Rabobankgebouw (al coalitiepartijen PvdA en Lokaal Aktief reageren terughoudend De alarmcentrale van brand weer en politie kregen zaterdag avond meerdere meldingen bin nen van 'automibilisten die over de A-73 reden en in de buurt van Castenray twee enorme grote vuurhaarden zagen. De Venrayse brandweer rukte daarop met twee blusvoertuigen uit. Bij aan komst bleek een boer op een akker bomen en takken aan het verbranden was. De brandweer hoefde het vuur niet te blussen, wel kreeg de boer een waarschu wing dat een dergelijke verbran ding niet toegestaan was. PEEL EN MAAS eert abonnement waard Opnieuw is de brandweer in actie moeten komen vanwege bosbranden in de omgeving van de Maasheseweg. Maandag ochtend was een eerste brand haard van enkele tientallen vier kante meters nog niet geblusd of er kwam al een melding binnen van een volgende brand. Deze tweede brandhaard woedde onge veer op dezelfde plaats als waar afgelopen weken al meerdere malen brand is geweest. Alles lijkt er nu op te wijzen dat de branden bewust zijn aangestoken. Op maandag 25 oktober moet het gerenoveerde Rabobankgebouw aan het Schouwburgplein in Venray weer helemaal in gebruik zijn. Op vrijdag 22 oktober trekken de 130 medewerkers die nu nog op drie verschillende locaties werken de deuren achter zich dicht en zaterdags en zondags vindt de hele ver huizing van onder meer com puterapparatuur en andere kantoorartikelen naar het nieuwe kantoor plaats. Ook worden in dat weekend de geldautomaten van het nieuwe kantoor in bedrijf gesteld. De bankdiensten en de pinauto maten werden enkele maanden Bestuursvoorzitter Eric Houben brengt met enige moeite het eerste koper aan op het dak van het Rabobankgebouw terug, bij het begin van de renova tie, verplaatst naar het leegstaan de winkelpand van de Basismarkt aan de Kempweg. Er is de laatste maanden al fors geïnvesteerd in het hoofdgebouw aan het Schouwburgplein. De nieuwe bovenverdieping krijgt geen werkplekken. De kantine, verga derzalen, facilitaire ruimtes en installaties krijgen hier onderdak. De bestaande twee verdiepingen worden helemaal opnieuw inge richt en technisch aangepast. De buitenkant krijgt een grote facelift met veel meer glas, een koperen dakbedekking en gevelbekleding. De hoofdingang blijft op dezelfde plek. In de entreehal wordt het publiek gesplitst. De rechterdeur geeft toegang tot de eenvoudige en korte transacties waarvoor de klant zo kan binnenlopen. De lin kerdeur is voor andere (advies)diensten of voor mensen met een afspraak bedoeld. Donderdag werd het bereiken van het hoogste punt op het gebouw gevierd met het traditio nele lichtfeest. "Het gebouw wordt de eyecatcher van het plein, een echte aanwinst voor Venray", meende bestuursvoorzit ter Eric Houben. "Met het licht feest hebben we een mijlpaal J bereikt in de bouw van het kan- toor." denken over de kwaliteit van hun omgeving. Victorine Derks (Lokaal Aktief) zag hier de nood zaak niet van in. Zij vond dat uit alle bezwaren tegen de ontwerp- bestemmingsplannen voldoende duidelijk is geworden wat de bur gers denken. Derks vond de strek king van het initiatiefvoorstel sympathiek maar wilde dat ambte naren eerst de consequenties ervan in beeld brachten. "Minder regels is prima maar het moet geen allegaartje worden. Het is nog niet klaar om in de raad te behandelen", vond Derks. René Francken (WD) zag het helemaal zitten. Hij feliciteerde het CDA met het 'hoge liberale gehalte' van het stuk. "Oplossingsgerichtheid, deregule ring en maatwerk spreken ons zeer aan. Dit voorstel had zo uit ons verkiezingsprogramma kun nen komen", zei Francken die wel de kanttekening maakte geen pri vilege te scheppen voor alleen het buitengebied. "Als we dit omzetten in beleid dan zou het buitengebied meer mogelijkhe den krijgen dan Venrays cen trum." Theo Mulders (Samenwerking) vond dat het CDA populaire uit spraken van provinciale en lande lijke politici had overgoten met een Venrays sausje. "Maar wat schieten we ermee op? Het afhan delen van plannen zal hierdoor geen dag sneller gaan. Want er komt juist een extra toetsingska der bij wat extra werk oplevert", zei Mulders die evenals de PvdA zich afvroeg of het zonder extra kosten uitgevoerd kan worden. Samenwerking vond eveneens dat de hoorzittingen over de bestem mingsplannen en het reconstruc tieplan al genoeg informatie had den opgeleverd over wat de burgers wensen. Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) oordeelde dat de ideeën van het CDA de hui dige trend bevestigen van meer ontwikkeling in plaats van regule ring. "Dit wordt breed gedragen. Het initiatiefvoorstel vormt een waardevolle bijdrage voor het aanstekelijk enthousias- fdedigde Patrick van der i (CDA) zijn initiatief- i\ dinsdag in de com- Stedelijke [Ikeling. De CDA'er wil maatwerk en kwaliteit in uitengebied door soepe- nte gaan met bouwplan- He nu vaak nodeloos ver- ig ondervinden. Het dienen als interimbeleid ifld dit jaar het bestem- sum, jplan buitengebied [vastgesteld waarin het lefvoorstel verwerkt der Broeck wil dat er min- aar de regeltjes gekeken en dat de omgevingskwali- entraal komt te staan in de [deling van de plannen. iur-historisch waardevolle moeten weer in oude luis- trsteld kunnen worden. Er en ruimere mogelijkheden om iets moois'te maken vrijkomènde agrarische bebouwing. Ook het beperkte herbouwvolume van 500 of 600 m3 dient afgeschaft te worden. Het CDA kiest voor ontwikke lingsplanologie en voor kortere procedures waarin maatwerk, kwaliteit en klantgerichtheid cen traal staan. Het waren juist de coalitiepartijen PvdA en Lokaal Aktief die het minst enthousiast reageerden. Bert Linskens (PvdA) meldde dat deregulering niet hoog op het verlanglijstje van zijn partij staat en dat het evenmin een speerpunt van dit college is. Om initiatiefnemers in het buiten gebied meer ter wille te zijn bij de realisering van hun plannen noemde Linskens 'handjeklap'. De PvdA ziet teveel haken en ogen en Linskens liet duidelijk doorsche meren dit initiatiefvoorstel niet te' zien zitten. "We zijn er gereser veerd over of we dit onderwerp wel bij de kop moeten pakken." Het CDA wil dat de gemeente raad een drietal hoorzittingen in de dorpen organiseert om erach ter te komen hoe de bewoners nieuwe beleid", vond Ruyten die ook dé keerzijde zag. Hij vreesde dat de provincie het bestem mingsplan buitengebied zou afkeuren als dit voorstel geheel zou worden overgenomen. 'Want er zijn nu eenmaal wettelijke kaders. We zijn nu al zeven jaar met dit bestemmingsplan bezig. Er wordt al zolang op gewacht. We willen dit zo snel mogelijk afronden zodat de burgers rechts zekerheid krijgen." Patrick van der Broeck noemde alle reacties 'een rijke oogst'. "Venray is een pilot van de provin cie die ook veel soepeler met de regels wil omgaan. Het zou heel jammer zijn als we deze kansen niet aangrijpen. De provincie juicht dit ook toe. Mensen die nu op het gemeentehuis komen krij gen vaak te horen 'we zijn er meer bezig of er is nog geen beleid'. We hebben nu de kans op korte termijn meer doelen te reali seren", zei de CDA'er. Op dinsdag 18 mei vindt de behandeling in de gemeenteraad plaats. IIIUllMI—llUlIm, lllll-JIIM.IIM Mooi de Mooiste Mode mode en aoAoenen voor domo», heien. Beoeu en Mndeten Roggel 0475-494220 Boxtel 0411-676322 Penningen 077-3074931 Horst 077-3986464 Geleen 046-4757545 In de maand mei zijn in de eta lage van de bibliotheek enkele kunstzinnige werken te zien met als thema Taal als Beeld. De wer ken die getoond worden zijn gemaakt door drie cursisten van de Stichting Kunstzinnige Vorming N-Limburg in Venlo onder leiding van docente Jacqueline Hanssen. In ons dage lijks leven is taal, letterlijk geno men, een algemeen en universeel communicatie middel. Maar men kan de geschreven taal ook zien als afzonderlijke lettertekens die elk een bepaalde vorm hebben; per teken, als woord, als zin of als kolom. Jacqueline Hanssen werkt binnen haar cursus Tekenen en Schilderen, met thema's. Voor het thema: Taal als Beeld vormden de lettertekens (los van de letterlijke betekenis) het uitgangspunt voor het maken van kunstzinnige wer ken. Dit resulteerde in een aantal zeer verrassende werken. Zo heeft Mieke Verdellen haar fanta sie de vrije, loop gelaten in een serie sterk variërend werk. Tijdens het maken van de serie kreeg ze het idee om alle ontstane werken samen te brengen in een groot, prachtig vorm gegeven 'harmonica' boek. Thea de Bruin heeft het thema aangegrepen om op geheel eigen wijze 'vrij vertaal de' naambordjes over haar gezin te maken. Betty Bollmann speelt gedurfd met vorm en materiaal waardoor er krachtige collages zijn ontstaan. Carla van den Toren ten slotte, greep het thema aan om, door middel van de taal als beeld, haar voorliefde voor het zeilen extra kracht bij te zetten. Qua uitvoering verschillen de werken onderling sterk. Ze zijn de moeite van het bekijken meer dan waard. De bibliotheek is, toe passelijk gezien, hiervoor de ideale plek. De bibliotheek is geo pend dinsdag t/m donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt op maandag 3 mei om 20.00 uur haar vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Op de agenda staat onder andere Informatie ontwikkeling DOP's (dorps-omgevings-pro- gramma's), de inkomende en uit gaande stukken en de verslagen van de commissies werkgroepen reconstructie, bestemmingsplan buitengebied, Lokale Omroep Venray, behoud ziekenhuis Venray, instandhouding kleine landschapselementen, de uitda ging - wonen welzijn en zorg en nieuws uit de dorpen. gebeurtenis opluisteren met muziek en zang. Ook de school jeugd wordt bij deze viering actief betrokken. Zij zullen op eigen wijze hun bijdrage leveren. Na de plechtige dienst zal op het kerk hof aan de oostzijde van de kerk het monument onthuld worden ter nagedachtenis aan de vier jonge jongens wiens namen in het monument gegraveerd zijn. Deze onthulling zal bijgewoond wor den door familie van de slacht offers, genodigden en de inwo ners van Oirlo. Iedereen is van harte welkom om deze plechtig heden mee te vieren. Na de ont hulling is er in het gemeenschaps huis de Linde een expositie van de stichting Aid Oeldere waarin ze u even terug laten gaan in de tijd. Dit door middel van foto's, documenten, pamfletten die des tijds door Duitsers en geallieerden vanuit de vliegtuigen gedropt werden. Verwoestingen van kerk en boerderijen, evacuatie, depor tatie, razzia's en de jodenvervol ging. De werkgroep Oorlogs monument heeft daarbij ook de Oirlose jeugd betrokken, die hier op enthousiast reageerde en over die tijd een werkproject uitvoer de. Na geïnformeerd te zijn op de school, hebben ze hun zienswij zen en reacties aan het papier toe vertrouwd en dit vorm gegeven door middel van tekeningen en geschreven teksten. Hun vertaling van deze informatie zal tijdens deze expositie ook een promi nent plekje krijgen. Zij zullen hun zienswijze desgewenst zelf toe lichten. De dorpsraad van Oirlo en de stichting Aid Oeldere nodi gen iedereen uit om de plechtig heden bij te wonen en daarna de expositie te komen bezoeken. I Zondag 2 mei staat Oirlo een agstil bij hetgeen een oorlog i een dorp kan aanrichten, pijn, het verdriet, de angst, (spanning en de onzeker- tid, die het gevolg ervan Daarna moest men Ir terugkeren in het dage- ritme. Er moest weer >ouwd worden. Weinig of tijd om de droeve rtenissen te verwerken: even gaat door. dorpsraad heeft in samen- ig met de stichting Aid dere zich beijverd een oor smonument te plaatsen met als de herinnering aan die tijd endig te houden. Het monu- nt moet een eerbetoon zijn aan Oirlonaren die die tijd en ma doorgeworsteld hebben, moet verder uitdrukken dat og en geweld mensonwaardig en dat vrede het enige doel is arnaar wij als mensen dienen itreven. Op dit monument zul- ook de Oirlose slachtoffers dacht worden. Zondag 2 mei rom 10.00 uur een plechtige kjdienst die geleid wordt door loorTe Plate. De fanfare van evenals het dames- ênkoor zullen deze plechtige

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7