Kunst 8e Cultuur ngle Book, Spaanse ns en Glenn Miller rote slaapzalen nder privacy Corné Klijn Doe mee met het Literair Café Koninginnenacht in Jera'70 Aba rat Discoparty met Corné Klijn De Locht Paddy's Heavy Circus in 't Podium Dingus Koningskerkje Requiem van Brahms EN MAAS Donderdag 29 april 2004 - Pagina 15 Het kwatrijn, dat de opgave voor de maand april vormt, luidt als volgt: Hoe weinig wij van vliegmachines weten! Het moet nu koud zijn in de 'Winternacht, Ondereen hemel waarin sterren bleken, Boven een land dat op verschrikking wacht. "Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig?" Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het secretariaat van liet Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 21 mei a.s. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave. Poëzieliefhebbers kunnen dus weer aan hun trekken komen! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Het tussenklassement laat zien dat de heer J. Craghs nu aan de leiding gaat met 30 punten. De dames L. Colsen, L. Geurts en de heer G. Keijzers volgen met 20 punten en mevr. R. van Daal heeft 10 punten. Het fragment dat vorige maand gepubliceerd werd, was afkomstig van Hans Dorresteijn en draagt als titel "Lente". Het is een zeer ironische titel en een zeer afwijkende behandeling van het thema "Lente". Niets geen croeussen of vogels die een nestje gaan bouwen, nee de romanti sche dichter verlangt in feite terug naar de winter, omdat het hem in de liefde maar niet wil meezitten! Hij zou het liefste de lente met al zijn kenmerken en al het werk dat dan door de boeren gedaan wordt weer terugdraaien! Hij hoopt zo ook zijn geliefde weer terug te krij gen! H. Dorrestijn: Lente Ldat bet vriezen dat het kraakt! Laat bet sneeuwen dat het wit! En laad opnieuw de kolenkit nu de liefde me zo tegenzit. Verschrompel knoppen die ik baat! Dooi! Trek terug tot een klein ivak! En zaaier! Zaaier, zaai bet zaad terug tot weer een volle zak! En haal het vee weer uit de wei en keer dan acbteiwaarts beivegend, drogend daar bet opwaarts regent, weer naar je warme boerderij. Laat bet viiezen dat het kraakt! Laat bet sneeuwen dat het wit! En laad opnieuiv de kolenkit nu de liefde me zo tegenzit Help noordenwind! Keer terug van zuid! Rom mei weer aan deur en ruit! En laat de mensen van de kook weer overgaan op oliestook Dan komt mijn liefste in wintertij als tranen stijgen naar mijn ogen, wmr ze één voor één verdrogen, weermgüngs temg bij mij, bij mij. Na het jubileumweekend ter ere van het 12,5-jarig bestaan van het Literair Café Venray-regio, dat met de opening van de poëziewandel- route en het optreden van Rutger Kopland geheel in het teken van de poëzie stond, nu weer terug naar het proza Op donderdag 27 mei 2G04 komt Margriet de Moor om 20.00 uur in het theehuis van het St. Odapark. Het vormt de waardige afsluiting van de reeks hoogtepunten, die dit seizoen bracht: Voof Kees van Beijniim kwamen bezoekers uit Amsterdam, Voor Arthur Jap in uit Haarlem en voor Herman Brusseimans van heinde en verre. En als de voortekenen niet bedriegen zal ook Margriet de Moor een volle zaal trekken! Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - tegen betaling van een minimale bijdrage van 16.00 euro per jaar - kan con tact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeen komsten; En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 15801 RR Venray, tel. 0478-582948 maar ook op onze aantrekkelijke website: www.literair-cafe-vearay.nl. famma Schouwburg Venray I One met de familie- Book, een uit Spanje, van der een bevrijdingscon- het Glenn Miller for Europe. Venray heeft vier voorstellin- de cultuurkalender eeuw geleden schreef auteur Rudyard Kip- meling oerwoudver te,hij bundelde in The joks Opus One had in [p enorm succes met haar jelende bewerking van ieker. Leef nu opnieuw [ide avonturen van Mowg- orstige vriend Baloo jen panter Bagheera, de le en met de tijger Shere pet wie Mowgli een fel Ilevert. De grootste strijd Ji echter met zichzelf, ping van de jungle ooit [p naar de mensenwe- e Book wordt verteld in iculaire mix van dans en jjjlen, variërend van Mig' ballet en acrobati- rnce tot en met ontroe- [i uitbundig songs. Opus feit deze familievoorstel- i 6 jaar op zaterdag 1 luig 14.30 uur. [kan in deze tijd. waarin :er een wig tussen men- te drijven, een dansge- het katholieke Spanje uit het protestanse in de ban krij- dans die geba- p een katholieke mis? is het antwoord dat en liefde uiteindelijk dan geloof! In ieder The Herald over Domini) dat hij ver- name over de sensu- en het fabelach- Dit uit afkomstige dansgezel- twee dansstukken, een 25 minuten duren- die zich afspeelt gevangenis in Barcelona... gebrek aan vrijheid, en muren. d.C is een voorstel- taal van flamenco in de muzikale [van een mis. Increpa- za uit barcelona her- atmosfeer, de concen- de muzikaliteit van een in gebed. Donderdag 20.00 uur. van der Naait is de koning van de lach- ider wist met zijn vorige ia Averij zelfs zijn trou we aanhang te verrassen. Reinder is een multitalent. Jong en oud bezorgde hij een avond topamuse- ment met zijn muzikale acts, type tjes en imitaties. Anders is een avondvullend programma vol kijk en luistergenot. Zoals bij zoveel anderen? Nee., want Reinder is anders. Reinder heeft geen even knie! Hij blijft deuren openen. Kortom: Reinder van der Naait vergast u op een avondje facelif- ten voor theater. Na afloop resten enkel nog de lachrimpels. Vrijdag 7 mei, aanvang 20.00 uur. Glenn Miller's muziek heeft na bijna 60 jaar nog niets aan popula riteit ingeboet. Glenn Miller Prod.Inc. in New York, heeft drie orkesten in de wereld het recht gegeven om de originele orkest- naam en alle arrangementen van het Glenn Miller Orchestra te gebruiken. Een van deze orkesten is het Glenn Miller Orchestra for Europe o.l.v. de Nederlandse orkestleider Wil Salden. Wie kent niet titels als Chattanooga Choo Choo, In the Mood, Tuxedo Junc tion en Moonlight Serenade. Samengevat, een show voor ieder een tussen de 15 en 100 jaar; om bij te dansen, te luisteren, weg te dromen, kortom eenvoudigweg te Reinder van der Naait (Foto: Piek) genieten. Zestien musici, een zan geres en de close-harmony groep The Moonlight Serenaders bren gen u terug in de tijd. 2004 is voor het Glenn Miller Orchestra een belangrijk jaar omdat alle con certen vanaf 1 maart in het teken staan van het 100ste geboortejaar van Glenn Miller (geboren op 1 maart 1904). In Nederland staan de concerten in mei 2004 uiter aard in het teken van 60 jaar bevrijding. Zaterdag 8 mei, aan vang 20.00 uur. fclden van Servaas (35) ïcretaris Ross van Volks- Idheid heeft onlangs ver dat de slaapzaal weg moet verpleeghuis. Kamers met 't zes bedden moeten wor- tgeband. aldus de staatsse- is die daarvoor extra geld schikking stelt. Dat kranten- tt riep herinneringen op aan tatie vroeger op Servaas en nna. In de jaren zeventig tel le paviljoenen op Servaas Ideid nog 60 tot 70 bewo- Op Sint Anna lag die capaci- hoger. Kenmerkend voor isvesting in die tijd waren grote slaapzalen waar het b aan comfort en privacy. Kd voorbeeld daarvan is te !P bovenstaande foto. Het is an de slaapzalen van pavil- B Twee lange rijen genum- bedden. verder geen meu- Geen stoel, geen kast. geen tostje of iets dergelijks. De e wanddecoratie is een een- g kruisbeeld op de kopse van de zaal. Een paar eenza- npen zorgen voor het licht, nvenramen staan dag en °pen om voor voldoende 'ncht te zorgen. De slaap- [as in het verleden een ver- en algemeen geaccep- beeld instellingen en Men. Maar maatstaven ver en en de bewoners gingen 'c eisen stellen en verlang-' name meer privacy. het gemis aan een kast de eigen kleding en andere spullen deed zich sterk voe- s Avonds bij het naar bed knoopten veel patiënten hun :tjes in zakdoek en arden hun schatten onder m 'oofdkussen Die overvolle W a'en waren een gevolg van r 'smaar toegenomen plaatsen- lln de psychiatrie. Elke vrije r vloeroppervlak werd gebruikt om er een bed neer te zetten. Op sommige afdelingen bedroeg de tussenruimte tussen de bedden nauwelijks 80 centime ter. Die krappe behuizing leidde menigmaal tot conflicten. Regel matig deden patiënten hun beklag over snurkende of anderszins sto rende medebewoners. In 1974 kwam de toenmalige staatssecre taris Hendriks op werkbezoek en er werd hem een fotoboek aange boden met beelden van de slechte huisvestingop Servaas. Boven staande foto is er daar een van. "U heeft mij aan uw zijde om hierin verbetering te brengen", zo luidde zijn ferme reactie, maar toen paviljoen B in 1984 werd ges loopt, was er aan het gebouw nog geen steen veranderd. Het ont breken van de benodigde midde len tot aanpassing van de oude paviljoenen is de oorzaak gewor den van hun ondergang. Het aan passen van zo'n groot gebouw tot een geschikte eigentijdse huisves ting was een kostbare aangelegen heid en aangezien dat geld er niet was, restte alleen nog maar één Een slaapzaal van paviljoen B, gesloopt in 1984. ding, sloop. En dat is in die dagen dan ook veelvuldig gebeurd. Helaas. Twan van Els Op 2 mei is er een demonstratie manden vlechten. Het gaat om ouderwetse bruine, boerenman den van uiteenlopende vorm: rond, ovaal mèt of zonder hand grepen. lünderen mogen de manden maker daarbij helpen. Op de bovenverdieping is een nieuwe wisselexpositie ingericht met als titel "Bomen en mensen, een oer oude relatie". Ook is de mini-expositie over vroegere communiekleding en communiecadeautjes nog te bezichtigen. In de maanden mei t/m september is het museum elke dag open van 11.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 1 mei omstreeks 22.00 uur staat in Café 't Podium de Ierse folkformatie Paddy's Heavy Circus geboekt. Zoals de band- naam al enigszins verraad heeft deze band zijn roots in Ierland lig gen. Zij zullen hun roots ook op 1 mei niet gaan verloochenen en een waar Iers folkfestijn te weeg brengen in 't Podium. Paddy's Heavy Circus brengt authentieke Ierse Folkmuziek en weet van de avond een waar feest te maken. Zowel voor de liefhebber van Folk alsmede de muziekgenieter is dit weer een optreden om niet te missen. Verder op staan in de agenda op 8 mei W.E.S. en op 15 mei The Sheer, de Britpop sensa tie van Nederlandse bodem gepland. Vrijdag 30 april: de beste rock en hardrock dj's uit de stal in een oranje Koninginnedag setting. Met extra attracties. Entree is gra tis. Open vanaf 19.00 uur. Zaterdag 1 mei Hardcore café met de dj's Bassweiler, Die-Moon en Yeshaeds (Hardcore Impact). Aanvang 19.00 uur. Entree is gra tis. Dinsdag 4 mei: Nationale Dodenherdenking 2004: aanvang in café Dingus om 19.00 uur. Op grootbeeld scherm worden de Nederlandse televisiezenders gevolgd met daarbij de kransleg- ging door H.M. de Koningin op de Dam in Amsterdam bij het oor logsmonument. Om 20.00 uur worden er twee minuten stilte in acht genomen. Hierna blijft het café open. In de zaal zullen gepas te speelfilms worden vertoond. Entree gratis. Woensdag 5 mei: Nationale Bevrijdingsdag Feestcafé in café Dingus, Entree gratis, aanvang 19.00 uur. Met ingang van de maand mei zal het café van Dingus weer op alle woensdagavonden vanaf 20.00 uur open zijn. Op de avond voor Koninginne dag barst in Jera'70 in Ysselsteyn het feest al los. Dan komen name lijk vier punkbands de tent op zijn kop zetten. Na afloop zal er een gezellige afterparty zijn met plaat selijke disco dj's. Ze beginnen de avond om kwart voor negen met The Jux Junction. Deze band uit de regio Leunen en Ysselsteyn bestaat sinds september 2002. De meeste bandleden hebben hier voor al in andere bands gespeeld en zijn door hun muzikale voor keur uiteindelijk samen in deze band beland. Het resultaat is een duidelijk geheel van energieke, melodieuze punkrock met ener gieke snelle ritmes en riffs aange vuld met meerstemmige zang en afgewisseld met uitstapjes naar andere muziekstijlen. The Jux Junction staat voor positieve ener gie, humor en een strak, uitgeba lanceerd optreden. De muzikan ten zijn allen zeer gemotiveerd: met een passie voor muziek in het algemeen en een liefde voor neo- punk in het bijzonder wil de band de komende tijd veel van zich laten horen. 4 Fridges and a Microwave is een 4-koppige skate- punk formatie uit de regio Box meer. Het is inmiddels de tweede De expositie met werk van beeldend kunstenaar René Zied- ses des Plantes is verlengd. Zijn schilderijen blijven nog tot half mei in het Koningskerkje in Vier lingsbeekje hangen. Het Konings- kerkje is in ieder geval geopend op Koninginnedag 30 april, zater dag 8 en zondag 10 mei. Voor meer informatie of het maken van een afspraak kunt u bellen met 0478-631401. De openingstijden zijn van 13.00 tot 17.00 uur. keer dat ze in de Jera staan en ze hebben beloofd dat het beter dan ooit moet worden! De muziekstijl van 4 Fridges and a Micro wave is beïnvloed door punkbands als Satanic Surfers, Strung Out en Bel vedere. Maar ook metal bands als Iron Maiden inspireren de band. Dit vormt samen een mix van punkrock en hardcore, met zo nu en dan metal invloeden. Dit alles in een melodieus jasje gestoken en aangevuld met meerstemmige zanglijnen. Het cliché: Punk is simpel 3 akkoorden werk! is dan ook niet van toepassing op de band, en dat zullen ze laten zien ook. Dan gaan ze over tot het internationale gedeelte van de avond. In het prachtige Schotse hoogland hebben ze de vierkoppi ge band Strike at the Source gevonden. Deze band, voorheen bekend als Slaphappy, speelt fast punk rock en zal laten zien dat men in Schotland op meer instru menten kan spelen als een doedel zak. De laatste band van de avond komt uit Italië en speelt onder de naam BeerBong. De band bestaat al sinds 1995. De band begon met vier man en kreeg al snel bekend heid met hun snelle en melodi sche punkcore. In maart 2003, na wat problemen, verliet Simone, zanger en gitarist, de band. Loren zo (zang) en Federico (gitaar) namen zijn plek in en dit is nu de huidige vijfpersoons line-up waar mee ze net hun derde album heb ben opgenomen. Zij komen de avond afsluiten met een spette rend optreden, dus skatepunkers en partypeople kom ook nu weer naar de Jera'70 voor een geslaag de avond. Koninginnenacht 2004 op don derdag 29 april (vanavond) begint om 20.45 uur, de zaal van het jon gerencentrum in Ysselsteyn is open om 20.00 uur. Candy Quackenbush onder neemt een geweldige reis die haar saaie bestaan voor altijd verandert. Het lot keilt haar over de magische drempel van een vergeten wereld. Van een veld in Minnesota duikt ze de enorme Zee van Izabella in! Vanaf dat moment wordt ze meegesleept naar de vijfentwintig eilanden van de Abarat, een wereld die anders is dan alles wat ze ooit heeft gezien... of toch niet? Candy krijgt te maken met tove narij, mysteries en fantastische wezens- vrienden en vijanden. En onderwijl probeert ze te begrij pen waarom ze naar deze plek is gekomen en waarom de boosaar dige Kristoffel Kadaver zo zijn best doet om haar op te sporen. Rijk, wild en onvoorspelbaar - soms tragisch, dan weer humoris tisch- Abarat is een verhaal dat de verbeelding verovert, een einde loos doek dat bij elk bezoek nieu we wonderen openbaart. Lees Abarat en doe mee met de prijsvraag op www.boekenwe- reld.com en maak kans op een fantastisch boekenpakket, kaarten voor de Elf Fantasy Fair op 18 en 19 juni 2004 en op een Meet Greet met Clive Barker. Van auteur Clive Barker verschenen eerder onder meer Kabal, Helle- hart, Duivelsspel, De grote gehei me show, Weefwereld en Galilee. Abarat is te koop bij boekhan del Van den Munckhof in Venray. Prijs: 24,95 euro. Het Symfonie Orkest Venray, dat onlangs is gefuseerd met de Helmondse Orkestvereniging, gaat opnieuw het Requiem van Brahms spelen in de St. Petrus Bandenkerk, op zondag 2 mei, aanvang 20.30 uur. Vorig jaar werd dit Requiem voor de eerste maal in Venray gespeeld, eveneens samen met Helmond en een groot koor van ongeveer 60 mensen, onder lei ding van Stephan Pas. Het was voor de orkesten en het koor een hoogtepunt, dit grootse werk uit te voeren in de prachtige Grote Kerk, die zich uitstekend leent voor een dergelijk muziekstuk. In Helmond is het al jarenlang tradi tie om op 4 mei een requiëm te spelen ter gelegenheid van de nationale dodenherdenking. Tot vorig jaar werd altijd dat van Mozart uitgevoerd. In Brahms' Requiem treden twee solisten op; de sopraanpartij wordt net als ver leden jaar gezongen door Petra Raimond, en dit jaar is Paul Keizer de bariton. Beide solisten komen uit deze omgeving. Uiteraard staat deze uitvoering weer onder lei ding van Stephan Pas. Het Requiem van Brahms is geen tra ditionele, katholieke begrafenis- mis, zoals het Requiem van Mozart en Verdi dat zijn. Brahms koos zelf de teksten uit de bijbel, in het duits, vandaar de naam. Overigens had Brahms het eigen lijk een 'mensliches' requiem wil len noemen. De entree is gratis. Zaterdag 8 mei zal alweer de vierde editie van de discoclassic- sparty plaatsvinden in Tennishal de Schaapskooi in Venray. Wan neer uw hart sneller gaat kloppen bij het horen van namen als Barry White, Earth Wind Fire en Donna Summer, mag u dit feest gewoonweg niet missen. Deze megaparty (1000 m2) vindt plaats in de tot discotempel omgebouwde tennishal met een oogverblindende lichtshow en vele special effects. Ook de geluidskwaliteit en -kwantiteit zijn van een zeer hoog niveau en een lust voor het gehoor. De jaren '70 en '80, het is alsof de geschie denis zich herhaalt. De sferen van weleer zijn weer helemaal terug van weggeweest, getuige de vele covers en het gebruik van disco classics in commercials. Een seventies/eighties party is hele maal hot. Disco mag weer. kan weer en is weer leuk. De grote sfeermaker op deze party is natuurlijk 3 FM Discoclassics DJ Corné iÓijn. Hij zal van 23 00 tot 1.00 uur de gasten onafgebroken laten swingen op platen die allang in de vergetelheid waren geraakt. Het is tenslotte een feest der her kenning. Deze feestmaker en meester van het discotijdperk staat aan het stuur van de draaita fels. We verwachten van zijn hand dan ook de beste classics met een hoog Ken Je Deze Nog....?-gehalte. Voorafgaand aan Corné Klijn zal Dj Best Spee van 20.00 tot 23.00 uur u binnenhalen in de wondere wereld van glamour en glitter. Hij zal u trakteren op classics die genadeloos inhakken op uw emo tionele en fysieke conditie. Ja, dat zelfs dagen later nog nummers als Disco inferno, I will survive. Cele bration, Relight my fire, u doen opveren. Ze vervelen nooit! Lek ker hè!? De beste top 40 hits uit de jaren 70/80, afgewisseld met nummers die je vergeten was, maar waar je weer helemaal van uit je dak gaat als je ze hoort. Je denkt terug aan het stappen met je vrienden of vriendinnen, de schoolfeesten, je brommer, je rij bewijs (ja ja, eerst de auto, dan kwam de vriendin vanzelf), je eer ste kater en natuurlijk je eerste keer. Wie wil dat niet opnieuw beleven? De discotempel opent haar deuren van 20.00 uur tot 1.00 uur. De afterparty vindt plaats in het reguliere horecage deelte van de tennishal. De toe gang is voor 18 jaar en ouder. Kaarten kosten 12 euro aan de kassa en 10 euro in de voorver koop bij Sportcafe-cafetaria Land- weert 0478-580480, Tennishal De Schaapskooi 06:51106275 en Theatercafé de Artiest 0478- 587739. 3FM DISCOCLASSICS DJ

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15