loninginnedag als Impuls voor de eetbaarheid Meerlo-Wanssum Live action painting op kunstmanifestatie Dodenherdenking met kippenvel in kerk Wanssum Lintje voor Sraar Francken Onderscheiding voor Jan van der Heijden Toekomst De Diepeling Dodenherdenking Country western in 't Brugeind ina [EL EN MAAS Donderdag 29 april 2004 - Pagina 11 ij's Fun streeft naar meer activiteiten en feesten in centrum van Tienray Koninginnedag wordt in lenray voor de jeugd en mge gezinnen uitvoerig evierd. Een bewuste keuze, laar ook een noodzakelijke euze, vindt Francette Milten- ll urg van het organiserende id's Fun. Het gezelschap lakt zich zorgen over de efbaarheid van Tienray. "Er steeds minder, er gebeurt leeds minder. We moeten ervoor waken dat we geen oods dorpje worden en de 'oners niets meer te bieden >ben." Met het verdwijnen van het 'Oranje Comité verdween ook het feest op Koninginnedag uit Tien ray. Zeven jaar geleden nam Kid's Fun, een initiatief van een aantal Ticnraynaren, de organisatie over. Onbezoldigd en uit bezorgdheid. Over de leefbaarheid van Tienray, lover de toekomst van de jeugd in |het dorpje. "De leefbaarheid is in Tienray de voorbije jaren afgegleden", vindt Francette Miltenburg. "Dat merk je aan veel dingen. Er is bij voorbeeld nog maar één café, de voetbaljeugd gaat al samen met Swolgen, er zijn amper tot geen activiteiten en feesten meer in het dorp, de kermis vindt buiten het centrum plaats, de straatspeeldag is verdwenen, en er is al jaren geen dorpsraad meer, hoewel er nu wel weer initiatieven zijn om die op te richten. Kortom: er moet meer gebeu ren in Tienray, er moet meer leven in het dorp en in het cen trum komen. Gelukkig is er nog een aantal activiteiten dat ons bindt en waar de bewoners graag aan deelnemen, zoals carnaval en Koninginnedag." MOOISTE HOED Koninginnedag is in Tienray vooral een feest voor de jeugd tot 12 jaar en voor jonge gezinnen. "Bewust", verduidelijkt Francette Miltenburg. "Die doelgroep is immers behoorlijk groot. Tienray telt zo'n 150 kinderen tot 12 jaar. En die kinderen maken deel uit van gezinnen en families. We heb ben ook bekeken of we iets voor de oudere jeugd moeten organise ren. Maar die groep is veel klei- ner, je spreekt dan over hooguit Figuranten van Toneelvereniging Mimus tijdens de vossenjacht op Koninginnedag 2003 veertig jongeren. En bovendien trekt een deel van de oudere jeugd op Koninginnedag het dorp uit." Koninginnedag begint in Tien ray om 11 30 uur met een vossen jacht annex puzzelspeurtocht in het centrum. Vanaf 13.30 uur zijn er volop spellen en dingt iedere bezoeker mee naar de prijs voor de mooist en creatiefste hoed. Tussen 15.00 en 17.00 uur maakt clown Dido met onder meer een ballonnenact zijn opwachting. Om 18.00 uur vindt de prijsuitrei king van alle onderdelen plaats en wordt Koninginnedag afgerond. IMPULS Het is het tweede jaar op rij dat Kid's Fun kiest voor een Koning- innefeest alleen in het centrum van Tienray. "Tot zeven jaar gele den werd Koninginnedag niet uit voerig gevierd. Van 10.00 tot 12.00 uur was er een beperkt pro- gramma op het plein van de basis- school, de jaren daarna organi seerden we eerst een fietstocht buiten het dorp en waren er ver volgens activiteiten in Tienray zelf. De fietstocht vergde echter de inzet van veel ouders. Boven dien verlieten we dan Tienray. Vorig jaar bleven we voor de eer ste keer in Tienray zelf en hoef den we op minder ouders een beroep te doen. Dat maakte het toegankelijker. De reacties waren zo positief, dat we dat programma dit jaar voortzetten." Kid's Fun organiseert ook het feest van St. Maarten in Tienray en staat positief tegen een krach tenbundeling met andere organi saties. "Als anderen iets willen organiseren, dan kunnen ze bij ons aankloppen. We staan open voor samenwerking. Want uitein delijk streven we toch hetzelfde doel na: de inwoners van Tienray meer bieden en de leefbaarheid een impuls geven." Stan Vingerhoed maakt groot schilderij voor kinderen Chili Een nieuwe attractie op de zevende internationale kunst manifestatie in Geij steren op zondag 9 mei. De Tegelse kunstschilder Stan Vinger hoed (29) gaat tijdens de manifestatie een groot schil derij maken met als thema 'kinderen in Chili'. Deze vorm van kunst, ook wel live action painting genoemd, ziet er redelijk spectaculair uit omdat het publiek over de schouders van de kunstenaar mee kan kijken hoe de kunstenaar tot kunstwerk komt. Aan het einde van de manifestatie wordt het grote kunstwerk per opbod verkocht en schenkt de Geijsterse organisatie dat bedrag aan het project van SOS Meerlo-Wanssum: het kin dertehuis Hogar Esperanza in ChilL Het idee om Stan Vingerhoed uit te nodigen op de kunstmani festatie is van keramiste en medeorganisatrice van de kunst manifestatie Mieke van Uden. Zij tug de Tegelse kunstenaar in actie eind vorig jaar tijdens een dans en kunstperformance in Meerlo. Tijdens een moderne dansuitvoe- schilderde Stan toen binnen underhalf uur een bijzonder artis- hek schilderij. Mieke was verbij sterd en er zo van onder de indruk dat ze Stan Vingerhoed meteen uitnodigde om naar de kunstmanifestatie in Geijsteren te komen. «Ik vind het een hele eer om in Geijsteren te mogen werken en °m enkele van mijn schilderijen temogen exposeren", vertelt Stan vingerhoed. De Tégelenaar werkt sinds twee jaar als decorateur, vormgever en etaleur bij de Twee Gebroeders in Venlo. Op het Dr. Cuyperscollege in Roermond leer de hij reclametekenen en schil dertechnieken en tijdens de dienstplicht bij de Koninklijke Landmacht verloor hij, naar eigen zeggen, zijn wilde haren. Hij maakte muurschilderijen in Ven- lose cafés en werkte bij het bekende Venlose bedrijf Joop van de Heuvel als vormgever en deco rateur en werkte onder andere aan de Vogelrock in De Efteling. Bovendien kreeg hij een atelier bij het kunstenaarscollectief K93 in Venlo waar hij zijn schildertalen ten verder ontwikkelde. Stan heeft al enkele keren zijn werk Stan Vingerhoed: live action painting geëxposeerd en ziet zijn presenta tie op de kunstmanifestatie als een van de hoogtepunten in zijn nog jonge carrière. „Live action painting doe ik het liefste. Je hebt een idee en werkt dat meteen onder druk uit. Mijn werken val len op door de ronde vormen, vrouwelijke vormen", legt Stan Vingerhoed uit. Zijn eigen schil derijen behoeven wat hem betreft nooit uitleg. „Als je als schilder de kijker moet uitleggen wat je bedoelt is het kunstwerk niet geslaagd. Als het werk goed is, hoefje niets uit te leggen." Stan Vingerhoed verheugt zich Gemengd Koor Wanssum zingt over concentratiekamp op de kunstmanifestatie in Geijs teren. In zijn gedachten is hij al met zijn project bezig. Het moet een relatie hebben met de kinde ren in Chili en met de eerste bewoners van het land Chili, de indianen. „Ik vind het een te gekke opdracht. Ik denk dat ik in contrasten en veel kleuren het thema in beeld ga brengen." Stan Vingerhoed is te zien op de internationale kunstmanifesta tie in Geijsteren op zondag 9 mei tussen 11.00 en 17.00 uur. Rond de klok van 16.00 uur wordt het kunstwerk bij opbod verkocht. Het concentratiekamp Maut hausen in Oostenrijk was tij dens de Tweede Wereldoorlog een kamp uit de meest gruwe lijke categorie. Het was een puur vernietigingskamp. Geestelijk en lichamelijk. De gevangenen werden daar te werk gesteld in de steengroe ve. Onmenselijk zwaar werk. Bezweken ze niet door licha melijke uitputting, dan stier ven ze aan besmettelijke ziek tes, werden ze dood gefolterd, doodgeschoten of in de gaska mer gedood. De Griekse com ponist Mikis Theodorakis componeerde een cyclus van liederen ter herinnering aan Mauthausen. Dat sprak het Gemengd Koor Wanssum zo aan, dat het koor besloot om op 4 mei, de avond van de dodenherdenking, in een bij zondere samenstelling een speciale uitvoering te wijden aan de Mauthausen cyclus. In de kerk van Wanssum, die voor deze gelegenheid de sfeer van een concentratiekamp zal uitademen. Kippenvel. Wim Pingen heeft maar één woord nodig om zijn belevenis en herinneringen aan de afgelopen maanden, waarin het repeteren van liederen uit de Mauthausen cyclus centraal stond, weer te geven. Kippenvel. "Er zit heel veel emotie in de muziek en in de liederen. Die emotie maakt veel los. We heb ben het tijdens de repetities al meegemaakt dat de muziek zoveel gevoelens opriep bij passanten die bij de kerk in Wanssum even binnenliepen om te luisteren, dat ze niet lang bleven en ontroerd vertrokken. De Mauthausen cyclus heeft een enorme impact. Zeker omdat je weet wat zich daar in het concentratiekamp heeft afgespeeld. Mensonterende situaties, verschrikkingen van het ergste soort. Dat klinkt sterk door in de liederen." GRUWELIJKHEDEN De gevangenen in concentratie kamp Mauthausen werden gedwongen om zware, stenen brokken, op hun mg, een 186 tre den tellende trap omhoog te dra gen. Deze trap staat bekend als de Todesstiege. Vele gevangenen bezweken aan lichamelijke uitput ting, nog meer werden gefolterd en gedood. De gruwelijkheden in het Oos tenrijkse concentratiekamp inspi reerden Mikis Theodorakis. Naar teksten van Iakovos Kambanéllis schreef hij liederen die werden samengebundeld in een bijzonder mooie en indrukwekkende cyclus van liederen, beter bekend als de Mauthausen cyclus. Het Gemengd Koor Wanssum, dat haar veertigjarig bestaan viert, kwam bij toeval uit bij deze cyclus. Pingen: "Ons bestuurslid Corinne Volleberg hoorde bij toe val de liederen. Zij heeft de muziek en de CD opgevraagd en dat sprak ons zo aan, dat we heb ben besloten om op 4 mei, de avond van de dodenherdenking, een speciale uitvoering te wijden aan de Mauthausen cyclus." BIJZONDERE BEZETTING Het Gemengd Koor Wanssum is voor deze gelegenheid verdub beld en krijgt een bijzondere bezetting. "Voor de uitvoering hebben we veel meer zangers nodig dan onze 52 leden. In de liederen worden namelijk veel gevangenen opgevoerd. Onze leden hebben het verzoek gekre gen om in hun familie en kennis senkring mensen te werven om op 4 mei in de Mauthausen cyclus mee te zingen. Jong en oud, man en vrouw. En dat is goed gelukt. Het koor telt nu meer dan hon derd mensen, allemaal (oud- )inwoners van Wanssum, en staat onder leiding van Piet Poels. De zangers krijgen muzikale onder- steuning van de vaste begelei dingsgroep van het Gemengd Koor, kopergroep. aangevuld met dwarsfluiten, hoorns en slag werk." GROTE IMPACT Om de bijzondere dodenher denking in de H. Michaëlkerk in Wanssum nog meer beleving te geven, zal de kerk de sfeer van een kamp uitademen. Zo worden de mannelijke en vrouwelijke koorleden gescheiden en zullen ze achter hekken staan. De bezoe kers van de dodenherdenking krij gen zo het gevoel dat zij naar de gevangenen in Mauthausen kij ken. Wim Pingen erkent dat de sfeer en de liederen een grote impact zullen hebben op mensen die de Tweede Wereldoorlog bewust hebben meegemaakt. "Het kan veel losmaken, veel emoties oproepen. Tijdens de mis zullen vijftig Joodse kinderen aanwezig zijn. Zij zijn die dag in de gemeen te Meerlo-Wanssum en zijn uitge nodigd voor de bijzondere doden herdenking in de kerk. Ook voor hen, gezien hun achtergrond, zal het een beladen herdenking wor den." Kinderén van groep acht van basisschool De Peddepoel zijn betrokken bij de dodenherden king. Zij hebben een film over Mauthausen gezien en gedichten geschreven. Deze gedichten zijn gebundeld in een boekje. Eén gedicht zal tijdens de mis worden voorgelezen. Voorafgaand aan de liederen zullen er nog overwegingen wor den gehouden door de burge meester van Meerlo-Wanssum, pastoor J. te Boekhorst, en de voorzitter van het Gemengd Koor. Fanfare Concordia zal het geheel muzikaal opluisteren. De bijzondere dodenherden king begint om 20.30 uur. Sraar Francken uit Wans sum is donderdagmorgen benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg zijn koninklijke onderschei ding opgespeld door burge meester Hahn van de gemeen te Meerlo-Wanssum. Sraar Francken zet zich al jaren in als vrijwilliger voor de plaatse lijke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis (NKR). Hij is vanaf 16 mei I960 tot en met heden onaf gebroken lid van een afdeling van het Nederlandse Rode Kruis, laat stelijk sedert 1 maart 1982 van de afdeling Meerlo-Wanssum/Broek- huizen. Deze afdeling beslaat een gebied van circa 9500 inwoners. Gedurende zijn lidmaatschap van drie afdelingen heeft hij zich met buitengewone energie en ijver ingezet voor het Rode Kruis. Daarnaast is hij een zeer actieve kracht (al tenminste sedert 1979) binnen de stichting De Broek- berg, een overkoepelende stich ting die sportaccommodaties voor de bij haar aangesloten verenigin gen beheert. Hij verricht beheers- werkzaamheden voor onder ande re het kinderzwembad, de voetbalvelden en andere vereni gingsgebouwen. Als lid van het bestuur van de postduivenvereni ging De Maasvogels is hij actief sinds 1974 en daarbinnen als secretaris sinds 1996. Jan van der Heijden uit Wanssum is donderdagmor gen vanwege zijn vele verdien sten voor de gemeenschap benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg het lintje door burgemeester Hahn opgespeld. Jan van der Heijden was en is een zeer actieve vrijwilliger voor de Wanssumse carnavalsvereni ging De Wiendbuul. Van 1983 tot 1995 was hij vorst en van 1991 tot 1999 bestuurslid van de vereni ging. Daarnaast is decorandus is het belang van de lokale sportbeoefe ning bijzonder actief. Hij is medeoprichter en was vijftien jaar lang (1969-1984) bestuurslid van de stichting De Broekberg, een overkoepelende stichting in het dorp Wanssum die sportaccom modaties, zoals sportvelden en gebouwen, voor verenigingen beheert. Op dit moment beper ken zijn activiteiten op sportge bied zich tot bestuurslid annex competitieleider van de plaatselij ke tennisvereniging De Gagel. Jan van der Heijden is een kei in het oplossen van conflicten tussen verenigingen en/of personen. Hij gaat die conflicten niet uit de weg, maar pakt ze juist op, brengt verenigingen of personen bij elkaar en werkt naar een oplos sing toe. Op dinsdag 11 mei om 19.30 uur is er in café-zaal 't Pleintje, Spoorstraat 3 in Tienray een informatiebijeenkomst over de toekomst van de Diepeling. Een afvaardiging van de gemeentebe sturen van Venray en Meerlo- Wanssum wil met u van gedach ten wisselen over de Diepeling, en u in de gelegenheid stellen nieuwe c.q, andere gezichtspun ten in te brengen. De bijeenkomst is bedoeld voor inwoners van Tienray en Castenray. Andere belangstellen den zijn uiteraard ook van harte welkom. Op dinsdag 4 mei vindt in Tien ray de jaarlijkse dodenherden king plaats. Dit jaar wordt aan deze herdenking medewerking verleend door leerlingen van de basisscholen van Blitterswijck en Tienray, Fanfare Moed en IJver uit Blitterswijck en het ouderen- koor uit Wanssum. Programma 19.00 uur: herdenkingsbijeenkomst in de R.K. kerk van Tienray; 19.40 uur: stille tocht naar het Hanna van de Voort-monument; 19.55 uur: kranslegging door leerlingen van de basisschool in Blitterswijck en het gemeentebestuur; 20.00 uur: twee minuten stilte; 20.02 uur: afsluiting. Aansluitend is er een concert in de kerk van Wanssum. 20.30 uur: Honderd zangers uit Wanssum zingen in samenwerking met Fan fare Concordia Mauthausen liede ren die ze speciaal voor dit con cert hebben ingestudeerd. Zalencentrum 't Brugeind staat bekend om zijn gezellige en goede thema-avonden. Genoeg te eten en te drinken en het entertainment mag er ook wezen. Spijker slaan, hoefijzer werpen, handdrukken en vergeet vooral het schieten niet. De gasten wor den zelfs nog gefotografeerd voor een eigen 'wanted'-poster. Dit gebeurt allemaal onder leiding van Texas Bill. Als je binnenkomt dan hoor je de countrymuziek al, zodat je meteen in de juiste stem ming komt. Zaterdag 15 mei is er weer een country western avond. Reserveer snel want vol is vol. Kijk ook op de website www.brugeind.nl of informeer bij 't Brugeind, sport- en feestza- lencomplex, tel: 0478-691283 PEEL EN MAAS efcit abonnement waard Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon. Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo. tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen. F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur; volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg' 99, Postbus 242,. 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- 1 1 zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en' 1 bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 515866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim- j, burg, Drie Decembersingel 48, i Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik- jj baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat I 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX i Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling. Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg. tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen. Secretaris: I.B.A. Arts. Generaal Dempsv- i straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel i 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 04784592364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2. 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor-: gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 1.2.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19 30 - ii 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk i Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij- 1 dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10 00-12.50 uur.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11