Zaterdag moet het gebeuren" 'Nieuwe Wanssum past in strategische visie' Meerlo-Wanssun b Boekenbal valt in het water Meerlo-Wanssum in 2028: een oase van rus komt" PEEL EN MAAS Donderdag 1 april 2004 - Pagin; Volleybalsters Set Up op drempel kampioenschap II Het eerste damesteam van volleybalvereniging Set Up staat op de drempel van de titel in de topklasse. Nog twee sets winnen en dan kan de kampioensvlag in Meerlo gehesen worden. Zaterdag middag spelen de dames in een ongetwijfeld bomvolle sporthal 't Brugeind in Meerlo tegen Sittardia 1. "Dan moet het gewoon gebeuren", vindt Lous Hendriks. "Als we onze zenuwen onder bedwang heb ben, moeten we toch zeker twee sets van Sittardia kunnen winnen. Maar een makkie wordt het niet." Lous Hendriks behoort met haar 25 jaar al tot de 'oude garde' van het vaandelteam van Set Up. Al een jaar of negen maakt de Tienrayse deel uit van het eerste volleybalteam. Samen met haar zussen Ellen en Marleen vormt ze de ruggengraat van de tien dames tellende ploeg, die voor het merendeel bestaat uit jonge, talentvolle speelsters uit Meerlo, Tienray, Blitterswijck. Wellerlooi en Maashees. "De meesten volleyballen al jaren met elkaar, dit jaar zijn twee dames van MVC uit Maashees ons komen versterken. Omdat we topklasse spelen, trekt dat natuur lijk ook meisjes uit de regio aan die graag wat hoger willen spelen.. Maar de ploeg bestaat toch voor het grootste deel uit dames die in Meerlo geboren zijn." Dames 1dat onder leiding staat van coach Jo Pauwels en wordt getraind door Jan Brandsma, moet het niet hebben van vechtvolley- bal, vertelt de aanvoerster. "We hebben een jong team dat een technisch en mooi verzorgd spel letje speelt. Maar ik ben benieuwd hoe we ons zaterdag onder al die spanning houden. Afgelopen zaterdag tegen Sittardia 2 duurde het ook even voordat we ons eigen spelletje gingen spe len. We wonnen met 4-0, maar echt gemakkelijk ging het toch niet. Of dat de zenuwen zijn? Ik weet het niet." Wat Lous Hendriks echter wel weet, is dat het zaterdag moet gebeuren. Thuis, in de eigen sporthal, met ondersteuning van de eigen fans. die door de dames gevraagd zijn om toeters, bellen en fluitjes mee te nemen om de eigen ploeg aan te moedigen en de tegenstander te ontmoedigen. Want om nou een week later in het verre Landgraaf een kam pioensfeestje te gaan bouwen, daar heeft de aanvoerster bar wei nig zin in. Het leukste is immers om de titel samen met de fans tot in de late uurtjes in Meerlo te vie ren. En de Tienrayse heeft er alle vertrouwen in dat ze de klus samen met haar ploeggenoten gaat klaren. Onder het mottot 'Het maakt niet uit hoe, als er maar gewonnen wordt'. "We moeten twee sets winnen om kampioen'te worden. Sittardia 1 is een lastige tegenstander, in de uitwedstrijd wonnen we net met 2-3. Maar in eigen huis met steun van veel fans moet het gewoon lukken." De wedstrijd wordt gespeeld op zaterdag 3 april in 't Brugeind en begint om 17.00 uur. Zestig belangstellenden bezoeken presentatie in raadhuis Past het megaproject Het Nieuwe Wanssum in de strate gische toekomstvisie van de gemeente Meerlo-Wanssum of niet? Jos Grimbergen, één van de vele mensen die vinden dat de schaal en infrastructuur van Wanssum te klein zijn om zo'n megaproject te kunnen dragen, wilde het van de poli tieke partijen weten, maan dagavond tijdens de presenta tie van de strategische visie op de toekomst van Meerlo-Wans- sum. Hij kreeg duidelijk ant woord op zijn vraag, want alleen de PvdA sprak zich uit tegen het plan, dat bestaat uit woningbouw rond de jachtha ven, uitbreiding van de indus triehaven en het bedrijfster rein en de aanleg van een randweg. Jos Grimbergen zucht, na afloop van de door circa zestig mensen bezochte bijeenkomst in het gemeentehuis. Valt het kwart je nu nog niet bij de politiek, zo lijkt hij te denken. "Het is onbe grijpelijk dat de partijen zo hal- starrig aan het project vasthou den, terwijl een grote meerderheid van de mensen uit Wanssum de plannen helemaal niet steunt. Het Nieuwe Wanssum is één van de belangrijkste onder delen van de toekomstvisie. Het gaat om industrie, maar vooral ook om leefbaarheid. Door de plannen van de gemeente wordt het woon- en leefklimaat van de mensen aangetast. De partijen zeggen te luisteren naar de bevol king, maar doen dat niet. Mij is vanavond Weer veel duidelijk geworden. De gemeente wil het plan koste wat het kost doorzet ten, het lijkt dus een juridische strijd te worden. Want reken maar dat er bezwaren gaan komen vanuit Wanssum als het project doorgaat. Alleen Marcel de Groot van oppositiepartij PvdA steunde de opvatting van Van Grimbergen. "Als we kiezen voor geleidelijk groei, dan passen deze plannen niet in de strategische toekomstvi sie. Er is alleen draagvlak voor Het Nieuwe Wanssum als er een rond weg om het dorp komt, maar daar is geen geld voor." PK Meerlo-Wanssum en CDA \yaren het helemaal niet eens met de woorden van De Groot. "Ik lees de visie heel anders", stelde T. Francken (PK). "Ik vind het project wel binnen de strategi sche visie passen. Want we kie zen voor geleidelijke in plaats van grootschalige groei. Maar eigen lijk doorloopt het hele havenpro ject een ander traject dan deze visie, het is een onderdeel dat niet vanavond maar apart besproken moet worden." Het CDA kon zich vinden in de woorden van Francken. "Ik denk dat we moeten kijken naar hoe we de problemen in het plan geleidelijk kunnen oplossen. De problemen (drukte op de Venray- seweg en Brugstraat, red.) waar mee Wanssum nu kampt, moeten we aanpakken. Wanssum verdient in mijn ogen het minst door niets te ondernemen", aldus J. Kuij- pers. De twee verwezen nog even naar het plan van aanpak dat de gemeente Meerlo-Wanssum momenteel aan het maken is voor Het Nieuwe Wanssum. Dat plan moet leiden tot een startnotitie voor het project, waarover de bevolking en de politiek dan weer hun zegje mogen doen. Onder de bevolking stuit de uitbreiding van de industriehaven met 9,5 hectare op grote bezwaren. Gevreesd wordt voor toename van vracht verkeer. Discussieleider Maurits Broeke- ma, die samen met zijn collega Dick Lindenhovius door de gemeente was ingehuurd om de serie toekomstdiscussies te lei den, wilde vooral zoeken naar een oplossing voor het probleem. In zijn ogen is het van belang dat er op korte termijn duidelijkheid komt over het wel of niet door gaan van Het Nieuwe Wanssum. "Want het is en blijft toch een heet hangijzer, dat blijkt van avond maar weer eens. WASSEN NEUS Maar er waren natuurlijk niet alleen vragen over het havenpro ject. Zo vroegen enkele aanwezi gen zich bijvoorbeeld af hoe flexi bel de visie -die tot stand is gekomen in de verschillende bij eenkomsten met inwoners van de gemeente- nu eigenlijk is. Want je kunt nu toch nog niet voorspellen hoe de gemeente er in 2028 uit ziet? "Hoeveel kanten kun je er eigenlijk mee op?" en "Is het geen wassen neus? Je bent toch vaak afhankelijk van externe fac toren die je als gemeente niet in de hand hebt?", zo was onder meer vanuit de zaal te horen. De discussieleiders en de poli tiek legden de burgers uit dat de visie slechts de richtinggevende kaders aangeeft voor de ontwik keling van de gemeente Meerlo- Wanssum op de langere termijn. Er staan geen concrete doelen in besproken, alleen ideeën over hoe de gemeente er over onge veer 25 jaar volgens de burgers uit zou moeten zien. De gemeente raad bepaalt op basis van de visie de doelen die binnen vijf jaar gehaald moeten worden. "En over circa vijf jaar kunt u de raad op haar beleid afrekenen. Want er wordt nu voor een bepaalde koers gekozen. De kracht van de visie is dat alle beslissingen van de gemeente kunnen worden getoetst aan de visie, waarbij het steeds de vraag is of de beslissing strookt met de richting waar we heen willen", aldus Maurits Broe- kema. DIVERSE THEMA'S De discussieleiders lieten de aanwezigen maandagavond uitge breid aan het woord. Zowel de politiek als het publiek mocht haar mening geven over de strate gische visie. Over het beleid van de gemeente met betrekking tot een eventuele fusie tussen de voetbalclubs bijvoorbeeld, over toerisme, woningen, de huisves ting van buitenlandse werkne mers en onderwijs. Over de zorg voor ouderen en woningbouw in de rivierbedding van de Maas. Tal van aspecten kwamen tijdens de ruim drie uur durende sessie in het gemeente huis aan de orde. En op alle vra gen vanuit het publiek werd door de raadsleden een -al dan niet bevredigend- antwoord gegeven. Maar er diende zich ook een pro bleempje aan: het jeugdige deel van de gemeente, dat tenslotte in die toekomst moet leven, liet het wederom hopeloos afweten. In de zaal was niet meer dan één jon gere te bekennen. Een gemis, von den de aanwezigen, die in de pauze plakbriefjes kregen uitge reikt met de vraag of ze daarop wilden aangeven waaraan de gemeente als eerste zou moeten gaan werken. De burgers kwamen met kreten als 'Woningbouw in alle dorpen', 'Basisscholen in alle kernen', 'Meer geld voor recreatie en toe risme', 'Geen Nieuw Wanssum' en 'Eén groot sportcomplex'. Even later bekeken ze onder lei ding van één of meerdere raadsle den in groepjes de diverse the ma's, waarna de raadsleden één voor één aan de bak moesten om een antwoord te geven op de vra gen. De raadsleden lieten bijvoor beeld doorschemeren geen actie ve rol te willen spelen bij een mogelijke fusie tussen de voetbal clubs, maar wel de voorwaarden voor een eventuele fusie te willen scheppen. Maar de verenigingen zelf zijn volgens de raad eerst aan zet. Ook is de gemeente al begon nen met de woningbouw in de dorpen, voor starters en senioren, en ook de realisatie van een brede school, waarin tal van functies zoals een bibliotheek en peuter speelzalen onderdak krijgen, is in gang gezet. Ook recreatie en toe risme moeten volgens de aanwezi gen speerpunt van beleid blijven: de toeristenbelasting moet ook voor dat doel worden ingezet en niet worden gebruikt om de begroting sluitend te maken. En zo werden tal van onderwerpen aangehaald en op een interactieve manier tussen burgers en politiek besproken. Mevrouw Brugman, raadslid van PK, zette een punt achter haar verhaal over het thema ruim telijke ontwikkeling met de woor den "Politiek is keuzes maken. En dat valt niet altijd mee, maar we luisteren wel!" Discussieleider Maurits Broeke- ma vond het 'na deze mooie woorden' tijd worden om de bij eenkomst af te sluiten. "De gesprekken worden steeds con creter, er worden nu duidelijke keuzes gemaakt. Ik zou de raad willen adviseren verder te gaan op de ingeslagen weg. De intentie van de bevolking en de opdracht aan de raad is na vanavond weer een stuk duidelijker geworden." Maar in die laatste opmerking zullen veel mensen uit Wanssum zich niet kunnen vinden. Want voor hen staat of valt een positief toekomstbeeld op 'Meerlo-Wans sum in 2028' bij het wel of niet doorgaan van het project Het Nieuwe Wanssum. En dat verhaal krijgt binnenkort ongetwijfeld weer een vervolg. De presentatie van het boek je 'Jij en ik wij' is vrijdag avond compleet in het water gevallen. De pianist die tijdens de feestelijke bijeenkomst in zaal 't Brugeind in Meerlo voor wat sfeermuziek zou zor gen had zich vergist in de datum, de boekjes waren niet van de door het gehandicap tenplatform gewenste kwali teit, de kinderen van 't Raayke stonden door een ongeval muurvast op de A73 en ook de vertegenwoordigers van de vier basisscholen in Meerlo- Wanssum lieten het afweten. En tot slot bleek ook de micro foon van de geluidsinstallatie het niet te doen. Kortom: de Wet van Murphy sloeg vrijdag avond genadeloos toe. Tot groot verdriet van Truus Knoops, voorzitter van het gehandicaptenplatform Meer lo-Wanssum, die twee dagen in de keuken had gestaan om de genodigden van een smake lijk hapje te voorzien. Het boekje 'Jij en ik wij' is een initiatief van het gehandicap tenplatform Meerlo-Wanssum, dat het 'Europees jaar voor mensen met een handicap 2003' met iets tastbaars wilde afsluiten. Kinde ren op de basisscholen in de vier dorpen deden in het afgelopen jaar aan diverse projecten mee om zich bewust te worden van het leven met een lichamelijke beper king. In het project 'klas op wie- Tommy Verhaeg overhandigt het boekje aan burgemeester Halm len' bijvoorbeeld ervaarden leer lingen zelf hoe het is om in een rolstoel te basketballen of een andere sport te beoefenen. Verder werd bij sporthal 't Bru geind in Meerlo een bord onthuld en brachten de basisscholen een bezoek aan het gemeentehuis om aandacht te vragen voor de pro blemen waarmee de gehandicap te mensen kampen. Niet om zielig te doen maar om de 'gewone' mens eens te wijzen op de moeilijkheden die mensen met een functiebeperking onder vinden in hun dagelijks leven. Het boek was het laatste project waar mee het platform- en de kinderen- zich de laatste maanden en weken bezighielden. Het moest vrijdagavond dan ook een feestelijke boekpresenta tie worden. Het platform had circa tachtig mensen uitgenodigd, maar daarvan kwam slechts select groepje van twintig to) sen en vijf kinderen, de ambassadeurtjes met een lichj lijke handicap die zich in hetj zi lopen jaar bij tal van activiicj cFm voor het Europees jaar haj j,en ingezet, opdagen. sp[ Net als de kinderen op defo e scholen in de vier dorpen had ook Femke Coenders, TomVi eg, Wout van der Elzen, Wagenaar en Bart Nabben fcgi hun tekeningen en stukjes [et steentje bijgedragen aan de standkoming van het boek.i van de kaft werd ontworpeni kinderen van kortverblijftehtjl^ntj Raayke in Tienray. ,|ie •Ha "Dat er geen enkele verti| nati woordiger van de basissclt yist aanwezig was viel me bar teg uj( zegt Truus Knoops. "Tenvij |«$ii scholen toch het hele jaarj de enthousiast hebben meegtj yn aan het project. Het is jami» we het jaar op deze manien tfrd ten afsluiten. Maar ook het boekje was van de kwaliteit waarop hei form gehoopt had. Truus Km wil niet met de beschuldigt vinger naar iets of iemand i maar hoopt binnenkort nieuw exemplaar te kunne senteren. "Want de kinderc ben zoveel tijd en moeite boekje gestoken. Ik heb ei vertrouwen in dat het op eet tijdstip allemaal toch nog in ïkort unne: idem 1 Waar wil de gemeente Meerlo- Wanssum heen? Uit de sessies met de inwoners komt volgens een door de gemeente Meerlo- Wanssum ingehuurd bureau een toekomstbeeld naar voren van Meerlo-Wanssum als een foren sengemeente met circa 10.000 inwoners. De inhoud van de maandagavond in het gemeente huis gepresenteerde strategische visie 'Meerlo-Wanssum in 2028' wilde de redactie van Peel en Maas u niet onthouden Samenvatting strategische visie: 'Het is goed leven in Meerlo- Wanssum. De gemeente heeft zich ontwikkeld tot een agrari sche gemeente met een kleine industrie, waarbinnen veel inwo ners prettig en veilig wonen en deels elders werken. De verschil lende kernen hebben elk hun eigen karakter, dat geaccentueerd wordt door het hergebruik van oude gebouwen en monumenten voor nieuwe toepassingen, zoals wooncomplexen voor meerdere generaties, ambachtelijke bedrij ven en dienstverlening. In deze kernen heeft enige kleinschalige woningbouw plaatsgevonden. De gemoedelijkheid van de inwoners past bij de groene uitstr aling van de dorpen. De sociale binding is groot. De gemeenschap is hecht verbonden, zowel tussen jong en oud als tussen autochto nen en nieuwkomers. Mede hier door is een gezonde samenleving in een mooie en rustige gemeente ontstaan. De overgang tussen de kernen naar het buitengebied is harmo nisch. Er is voorzichtig enige uit breiding van milieuvriendelijke industrie, Meerlo-Wanssum staat bekend als een duurzame gemeente. De nadruk op de land bouw en goede faciliteiten voor ambachtelijke bedrijven hebben voor een economische impuls gezorgd. Daarnaast zijn nogal wat bewoners werkzaam in de oude renvoorziening. Een andere groep bewoners is vooral gekomen van wege het leefklimaat. Zij werken tot ver in de omgeving, maar heb ben voor het wonen de landelijk heid van Meerlo-Wanssum geko zen. De gunstige ligging tussen de stedelijke kernen van Brabant, Midden-Limburg en Nordrhein- Westfalen, de goede vervoersin frastructuur en de schitterende natuur hebben het gebied tot een aantrekkelijke woonomgeving gemaakt. Deze groei is nauwelijks ten koste gegaan van het land schap, de natuur en de agrarische belangen in de regio. Deze samengevatte visie is in de volgende paragrafen in zes the ma's uitgewerkt. BEVOLKING De gemeente Meerlo-Wanssum is in 2028 geleidelijk gegroeid. De geleidelijke groei heeft geresul teerd in een evenwichtige opbouw van de gemeenschap naar leeftijd. De nieuwe bewo ners werden aangetrokken door het vriendelijke woonklimaat maar vooral ook door de facilitei ten die de gemeente heeft gebo den aan starters op de arbeids markt. De verscheidenheid in leefstijlen is toegenomen. Ener zijds door de komst van jeudigen, anderzijds door de komst van nieuwe inwoners uit de EU. Het oorspronkelijke karakter van het gebied is echter behouden. De sociale binding tussen de ver scheidene bevolkingsgroepen is daardoor goed gebleven. WONEN De gemeente is er in geslaagd om het karakter van de dorpen te handhaven, enerzijds door de his torische panden een nieuwe func tie te geven en anderzijds door gevarieerde woningbouw te reali seren onder andere met wonin gen voor meerdere generaties. De gemeente heeft sterk ingezet op verscheidenheid in het aanbod van woningen. Er zijn in elke kern op kleine schaal gedoseerd koop- en huurwoningen gebouwd, goed verdeeld over de jongeren, de starters, de werkenden en voor de senioren. Seniorenwoningen, waaronder aanleunwoningen en eenpersoonswoningen, worden gebruikt door de eigen bejaarde inwoners, maar ook door vrijge zellen en alleenstaanden. Deze gemengde woonvormen hebben sterk bijgedragen tot het Wij- gevoel. De afgelopen jaren zijn de agrariërs met succes gestimuleerd om uit de kernen naar het buiten gebied te verhuizen. De ruime beschikbaarheid van aantrekkelijke "woningen voor alle leeftijdsgroepen in de gemeente heeft de aantrekkelijkheid van het wonen in Meerlo-Wanssum ver groot. Dit is ook een van de belangrijkste redenen dat ook veel eigen jongeren in de streek zijn gebleven. VOORZIENINGEN Een uiterst belangrijke bijdrage van de gemeente aan de leefbaar heid van de gemeente en het gevoel van veiligheid door de bewoners is de verbetering geweest van het lokale openbaar vervoer. Goede en betrouwbare openbaar vervoerverbindingen tussen de kernen hebben hieraan bijgedragen. De kern is de basis van de gemeenschap. In elke kern is een basisschool aanwezig, met daar naast een gemeenschapsvoorzie ning. Ook voor veel buitenschool se activiteiten wordt het schoolgebouw gebruikt. Via deze scholen fungeert ook de uitleen van bibliotheekboeken. De medi sche voorzieningen zijn (gecon centreerd) aanwezig binnen onze gemeente. Kinderopvang is beschikbaar in een gemeenschapsvoorziening. Goede jeugdvoorzieningen in elke kern vormen een belangrijk bindend element binnen de gemeenschap. Daarnaast zijn in de kernen voorzieningen voor ouderen en een beperkt aantal winkels aanwezig. Middelbare scholieren dienen nog steeds elders naar school te gaan. Zij maken gebruik van het verbeter de openbaar vervoer en van veili ge fietsverbindingen naar middel bare scholen in de omgeving. De gemeenschapsvoorzieningen zijn multifunctionele centra. Dorpsbe woners houden hier hun bijeen komsten. Het rijk geschakeerde verenigingsleven vindt hier onder dak. WELZIJN, SPORT en CULTUUR Op het terrein van de sport heeft de gemeente samenwerking tussen verenigingen gestimu leerd, met name voor de jeugdac- tiviteiten. Hierdoor is een concen tratie van verenigingen ontstaan, met meer mogelijkheden voor de jeugd en met meer kwaliteit. De muziekverenigingen zijn veelal aan de kern gebonden. Deze ver enigingen en de kleinere binnen sporten maken gebruik van gemeenschapsvoorzieningen en van vrijgekomen openbare gebou wen. Volkscultuur, amateurkunst en creatieve vrijetijdsbestedingen hebben in deze ruimten hun honk gevonden. De sociaal-culturele en kunst- voorzieningen zijn intact geble ven, maar de gemeente heeft te weinig middelen om hier een hoog niveau te handhaven. Dit komt ook door de beperkte demografische groei en het uitste kende en goed bereikbare aanbod buiten de regio. De aanwezige vorzieningen hebben hun reper toire aangepast aan de grote doel groep ouderen met veel vrije tijd en een (redelijk) goed inkomen. WERKEN EN ECONOMIE Voor een aanzienlijk deel van de inwoners is werkgelegenheid aanwezig binnen de gemeente Meerlo-Wanssum. Daarnaast werkt een toenemend deel van de inwoners buiten de gemeente in Horst, Venray en Venlo. Voor hen is Meerlo-Wanssum een gemeente waar men als forens voortreffelijk in het groen kan wonen, vooral omdat het karakter van de gemeente de afgelopen 25 jaar niet wezenlijk is veranderd. Binnen de gemeente is er een variëteit voor werkenden. De nadruk ligt daarbij op de ontwik keling van de reeds gevestigde bedrijvigheid. De bestaande bedrijventerreinen zijn duurzaam gerevitaliseerdMultifunctioneel ruimtegebruik en compact bou wen hebben op hetzelfde opper vlak meer mogelijkheden gescha pen, waardoor ook ondernemende jongeren kansen hebben gekregen om bedrijfjes op te richten in de zakelijke dienstverlening. Daarnaast zijn inwoners binnen de gemeente werkzaam in de kleinschalige industrie en in ambachtelijke die uit, DgS bedrijven. De meer grootse! nji industrie is geconcentreen de de noord- en zuidkant va gemeente. In de gemeentenen vooral kleinschalige zorgfaci idi ten gerealiseerd, deels vanuipjia overheid maar ook door pritin financiering. flag De haven van Wanssum J afgelopen jaren geleidelijk i|(j( breid en vervult momenteel belangrijke functie voor dei# trieën in de regio. De toert i faciliteiten in deze haven «5 voor toenemende werkgei^ heid binnen de gem® gezorgd. Een belangrijke s lans voor de havenactiviteit de aangelegde verba geweest tussen de A73 es Duitse wegennet naar de h ven Niederrhein via de bruj de Maas. De overlast voor! sum van het doorgaande w op deze hoofdroute is daai sterk verminderd. Het agrarische karakter tj gemeente is de afgelopen 2i geleidelijk verschoven vandt ditionele bedrijven naar sic geprofessionaliseerde bedij Daarnaast vervullen de lan wers een belangrijke beheerders van het buitenge Sommige bedrijven in het bi gebied zijn omgevormd bedrijven die het agro-toe ondersteunen en die een bd rijke aantrekkingskracht htl op recreanten van buiten gemeente. Door deze ontwikkeling buitengebied veranderd. Dit onder meer door een fles toepassing van de mogelijkl* die de gemeente bood i-' We bestemmingsplannen. Mee; meer is dit gebied aantrekkd ef geworden voor toeristen en m n anten. De recreatiesector n die reden een belangrijke b |,le voor werkgelegenheid en van1 |jc[ zienlijke inkomsten geworden RUIMTEH jCb ONTWIKK01 Ruimtelijk gezien is er een fU5l wevenheid ontstaan tussen |jg{ landbouw en de natuur in Ik1 i er tengebied door de ecology n\ ontwikkelingen goed te vol; tn" Binnen de kernen overheen* uitstraling van het cultuurgt# 0 Biologische land- en tui# tins milieuvriendelijke woningl»' tbc schone bedrijvigheid, re# do natuur en openheid zijn dew chi woorden. Binnen de verstede ,cr te omgeving van Venray, Vet1 o, Horst is Meerlo-Wanssum bdc oase van rust. b De groei van de bevolkW opgevangen binnen alle ktf gri door middel van kleinsclu >jn woningbouw. Buiten de bel*' de kom vindt vrijwel P inj woningbouw plaats. Er is een' in delijke scheiding tussen de w dar functies en de landbouwaclW de ten. Afwisselende bebossing het open landschap maken" *i| het buitengebied een afwis#1 On geheel. He

Peel en Maas | 2004 | | pagina 12