Meerlo-Wanssum r is onvoorstelbaar eel leed in de wereld flusic Trends: begin van en traditie! Bijzondere dodenherdenking in Wanssum Verenigingen doen mee! Nieuwe borden zetten Tienray op de kaart Service rubriek MAAS Donderdag 1 april 2004 - Pagina 11 lie en Piet Dinghs gaan weer als vrijwilliger mee op bedevaart naar Lourdes fares Blitterswijck en Meerlo in uitverkochte schouwburg Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers. Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la. 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17 30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg. Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo. tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg. Drie Decembersingel 48. Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08004)432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray. tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219. 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Hor^t Bemmelstraat 2. 5961 HN Horst. tel. 077-3978500. fax 077- 3978505. email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie. advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12,00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19.30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur. Piet Dinghs: "Mensen kunnen in de kerk flesjes met 200 milliliter Lourdeswater kopen voor 1 euro. Omdat er in de Lourdesgrot in Tienray veel pelgrims komen, worden die flesjes goed verkocht" tegen. Dat is heel belangrijk." 6. Is er veel leed in de wereld? "Onvoorstelbaar veel. Het is soms onbeschrijfelijk wat mensen in hun leven meemaken aan ellen de. Of het overkomt henzelf, of hun kinderen, of hun familie. Of het overkomt hen allemaal tege lijk. Mensen die al tientallen jaren ziek zijn of vechten voor hun leven. Die iedere dag pijn hebben en volledig zijn overgeleverd aan de hulp van derden Er is echt onvoorstelbaar veel leed in de wereld." 7. Dan is zo'n reis voor u waarschijnlijk ontnuchte rend? "Klopt. Na de week Lourdes relativeer ik sterk. Dan vraag ik mij af waarover ik mij eigenlijk druk maak als ik hoor met welke ellende en tegenspoed anderen kampen. Dan prijs ik mij gelukkig dat ik maar' gedeeltelijk in de WAO zit en nog veel kan doen wat ik wil. Ik loop niet meer als een kievit, maar met een wandelstok red ik mij prima. Maar dat is kinderspel vergeleken met wat veel pelgrims is overkomen." 8. Is het niet moeilijk om na een week Lourdes de draad weer op te pakken? "De eerste week wel. In Lour des zijn wij een week volledig afgesloten van de wereld. Het nieuws bereikt ons niet. Slechts één keer in al die jaren hebben we naar de radio geluisterd. Dat was drie jaar geleden, tijdens de vuurwerkramp in Enschede. Toen waren we op bedevaart in Lour des en daar bereikte ons het bericht dat er in Nederland een ramp was gebeurd. Dat was voor ons aanleiding om het nieuws te volgen, maar verder zijn we een week lang helemaal los van de wereld. En dat is heerlijk." 9. Hoe reageert uw omge ving op uw vrijwilligerswerk? "Goed. Maar ik kan het mensen die er zelf nooit zijn geweest, moeilijk uitleggen wat voor gevoel het geeft om daar tussen tienduizenden pelgrims te bivak keren. Om dat te begrijpen, om dat te kunnen voelen, moet je zelf daar zijn geweest." 10. Wordt de bedevaart voor u als vrijwilliger betaald? "Ja en nee. Reis en verblijf wor den vergoed. Ik betaal een klein bedrag voor de bedevaart en ver der heb ik natuurlijk mijn onkos ten ter plekke En ik neem er vakantiedagen voor op. Maar eerlijk gezegd ervaar ik de bedevaart niet als een opoffering. Ik doe het met veel plezier, omdat ik er zoveel voldoening voor terug krijg. Ik kan iets betekenen voor anderen, dat geeft mij een goed gevoel." n de vakanties van Noud sen en Herman Vermaze- respectievelijk voorzitter anfare Eendracht Meerlo ifare en drumband Moed ver in Blitterswijck, heb niet alleen de gezinnen 'e hvee voorzitters geno- ®aar ook 673 inwoners Meerlo en Blitterswijck. ïee voorzitters bespraken "ijk tijdens hun vakantie sniping La Bastide in de '°gne van het Meerlose 'aar Ferry en Han Geurts Jfl en wee van de muziek- schappen. En ineens ®daar het idee om samen J°t concert te geven in cnouwburg van Venray. 10011 proms. pgavond was de bühne J Venrayse cultuurtempel °oor zo'n 125 muzikanten ddare en drumband Moed Ver en fanfare Eendracht 0 De zaal was uitverkocht p bevolkt door 673 inwo- Jn Blitterswijck en Meerlo 's eregast het burgemees- PjPaar Riny en Joep Hahn. "zikaal feest, Music Trends, een schot in de roos. De f^Hans Breuls en Chris hadden er zichtbaar ple- en de muzikanten maakten - J)annen wijze bij vlagen e muziek. Het was een om de twee muziekeezel- Na afloop werden alle deelnemers aan Music Trends op de bühne nog eens in de bloemetjes gezet door de twee initiatiefnemers Noud Janssen en Hermans Vermazeren. schappen en de drumband onder leiding van Mark Roosengarten gedurende tweeénhalf uur bezig te zien en te horen tijdens hun muzikale Amerikaanse filmreis. De Blitterswijckse en Meerlose dansgroepen Blitse Ruukskes en Star Dancers, de twee zangeres sen Joselien Wijnhoven en Marjo lein Keunen, de acrobatengroep van Renske en de video-beelden zorgden voor een prima aanvul ling bij de muziek. De jongste muzikant was Luca Schraven (6) uit Blitterswijck die bij de drum band actief is. Zijn jeugdig onge dwongen enthousiasme (en uit bundig gezwaai naar zijn familie) maakte grote indruk op het publiek en was tekenend voor de familiaire sfeer in de schouwburg. Gast-presentator Huub Alofs lood ste het publiek met veel informa tie over de Amerikaanse geschie denis en de films door de avond heen. Het publiek was zeer enthousiast en liet dat na afloop ook merken door een minuten lane ovationeel aoolaus. De voorzitters Noud Janssen en Herman Vermazeren en hun besturen keken na afloop voldaan terug op hun idee. Maar ook de muzikanten zijn zeer te spreken over deze eerste grote muzikale samenwerking van de twee dorpen dat na afloop in de foyer en het artiestencafé meermalen werd geroepen dat Music Trends 2004 wellicht het beein is van een nieuwe traditie Het Gemengd Koor Wans sum houdt op dinsdag 4 mei een zeer bijzondere dodenher denking in de H. Michaëlkerk in Wanssum. De herdenking is niet alleen bijzonder omdat het koor veertig jaar bestaat, maar ook omdat er tijdens de viering een indrukwekkend werk wordt uitgevoerd: de Mathausen Liederen, geschre ven door Mikis Theodorakis naar teksten van Iakovos Kambanéllis. De uitvoering is overigens in het Nederlands. Speciaal voor deze gelegenheid is er een koor van meer dan hon derd mensen (allen (oud-)inwo- ners van Wanssum) gevormd, die onder leiding van Piet Poels de lie deren ten gehore zullen brengen. De zangers krijgen muzikale ondersteuning van de vaste bege leidingsgroep van het gemengd koor, kopergroep, aangevuld met dwarsfluiten, hoorns en slagwerk. De liederen, die ingaan op het concentratiekamp Mathausen in Oostenrijk, worden op een zeer bijzondere wijze gebracht. Ook de kerk van Wanssum zal de sfeer van het kamp weergeven. Het concentratiekamp Mathau sen was een kamp uit de ergste categorie tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het was een ver nietigingskamp, geestelijk en lichamelijk. De gevangenen, die niet meer waren dan een num mer, werden daar te werk gesteld in de steengroeve. Ze werden gedwongen om zware steenbrok- ken, op hun rug, een 186 treden tellende trap omhoog te dragen. Deze trap staat bekend als de Todesstiege. En bezweken ze niet onder deze lichamelijke uitput ting, dan stierven ze aan besmet telijke ziektes, werden ze dood gefolterd, door SS-ers doodge schoten of in de gaskamers van Mathausen met gas gedood. Deze avond klinken overigens niet alleen de Mathausen-liederen. Ook burgemeester Hahn, pastoor Te Boekhorst en G. Rutten, voor zitter van het gemengd koor, komen tijdens de herdenking aan het woord. Tevens nemen de kin deren van groep 8 van basis school De Peddepoel aan deze avond deel. Met de herdenking en de uitvoering van deliederen in het bijzonder, wil het koor bena drukken dat dit soort gruwelijkhe den. en welke oorlog dan ook, niet vergeten mogen worden. De herdenking begint om 20.30 uur en vindt plaats in de H. Michaël- straat in Wanssum. Nationale Sportweek 9 t/m 18 april 2004 Van 9 tot en met 18 april wordt voor de eerste keer de Nationale Sportweek gehou den. Veel sportverenigingen en andere sportaanbieders organiseren in die week open dagen, toernooien, wedstrij den en speciale trainingen. Allerlei sporten, van dansen, kegelen, voetbal, fitness tot golf worden onder de aan dacht gebracht. Op veel plaat sen in de gemeenten Meerlo- Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum zullen dus in sporthallen en langs sportvel den de vlaggen van sportclubs en de Nationale Sportweek wapperen! Extra aantrekkelijk is dat diver se sportwinkels hun klanten bij besteding van 25 euro aan sport artikelen het Nationale Sportge- schenk aanbieden. De gemeenten Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum doen in het kader van de breedtesport 'Sport- 3' mee aan deze Nationale Spor tweek. Sporten is immers gezond, het bevordert de integratie en de sociale contacten én het biedt verenigingen en andere sportaan bieders een sterkere basis voor de toekomst. Juist de sport in de buurt en in de sportvereniging krijgen dit jaar extra aandacht. Informeer de gemeenten en de Nationale Spor tweek over uw voorgenomen wijk-, buurt- en/of verenigingsac tiviteiten. Neem voor en tijdens de Natio nale Sportweek eens een kijkje op wwwnationalesportweeknl Daar kunt u opzoeken wat er wanneer in de gemeenten te doen is. Wellicht vindt u het leuk een evenement te gaan bezoeken, of nog mooier, misschien heeft u ook wel zin om tijdens deze week actief iets aan sport te gaan doen. U kunt op de website zoeken op woonplaats, maar ook op datum, op tak van sport, of op soort acti-. viteit (bijvoorbeeld toernooi, win kelactie, schoolsport etc.) FOTOWEDSTRUD Stuur de gemeenten en de orga nisatie van Nationale Sportweek een mooie sportfoto (digitaal), dan plaatsen zij de foto op de site! Dat kan een foto van je team zijn, je trainer, het clubhuis, de vrijwil ligers, een overwinning, een feest op je vereniging, een mooie foto van een wedstrijd, kortom, als het maar een sportfoto is! Jij of iemand uit je omgeving moet de foto gemaakt hebben. De foto moet vrij van rechten zijn zodat ze gebruikt mag worden door iedereen die dat leuk vindt. Wel licht zie je jouw foto terug op een folder, of op een poster van een evenement! Een deskundige jury van de Nationale Sportweek beoordeelt te zijner tijd alle inzen dingen. Aan het einde van de Nationale Sportweek wordt de uiteindelijke winnaar beloond met een fantastische prijs! De site-redactie houdt zich het recht voor om bij plaatsing een selectie te maken uit alle ingestuurde foto's. Aandacht trekken wordt wel heel eenvoudig met het uitgekien de promotiepakket van de Natio nale Sportweek. Dit pakket krijgt elke deelnemende vereniging gra tis toegestuurd wanneer ze een evenement (dat plaatsvindt tij dens de Nationale Sportweek!) toevoegt aan de lijst op de site van de Nationale Sportweek. Het pakket bestaat uit een fors span doek (4 meter, 90 centimeter), inprintbare posters (waarop het evenement kan worden ingevuld) en een aantal t-shirts en een gratis halfjaar abonnement op het blad Sport, Bestuur en Management. Kijk voor meer informatie op: www.nationalesportweek.nl 3. Welke rol vervullen u en uw echtgenote tijdens de bede vaart? "Hennie is een zogeheten acceil. Dat betekent dat ze als vrij willigster in een soort van zieken huis in Lourdes werkt. In het zie kenhuis zijn de meest hulpbehoevende en bedlegerige pelgrims gehuisvest. Er is een arts aanwezig, er zijn verpleegsters en vrijwilligsters. Ik ga als brancar dier mee. Dat wil zeggen dat ik begeleider ben van groepen die in hotels overnachten Meestal zijn dat mensen die in een rolstoel zit ten. Hen begeleid en help ik gedu rende een week. want zolang duurt in de regel de bedevaart." 4. Is er veel belangstelling om op bedevaart naar Lourdes te gaan? "Dat kun je wel zeggen. In de week dat wij daar zijn, bezoeken honderdduizend pelgrims uit de hele wereld Lourdes. Vanuit Nederland gaan iedere keer zes honderd tot zevenhonderd pel grims mee. Lourdes heeft nog altijd een grote aantrekkings kracht." 5. En al die mensen geloven in een wonder? "Nee. Die mensen vragen in Lourdes vooral kracht en steun Ze zijn er een week samen tussen uit en hebben na die week het gevoel dat ze er niet alleen voor staan. Ze hebben een luisterend oor gevonden, ze hebben lief en leed kunnen delen, en dat geeft ze kracht en een opgeruimd gemoed. Ze kunnen er weer even Bedevaartsoord sinds 1440 gaan ze als vrijwilli- op bedevaart naar En keren met jerry- met Lourdeswater Tienray. Ook dit jaar de koffers worden Piet Dinghs (49) staat voor de reis echtgenote ie (50) is het weer zeker in september mee gaat. aan Piet Dinghs. op bedevaart Welk verhaal dat vrijwilligers- uit Tienray gingen op bedevaan en brach- uit de Lourdesbron water was zeer gewild Maar zeven jaar gele- zusters niet meer te oud geworden, de reis niet meer aan. ik aangeboden om als mee te gaan. Dat kon. Hennie en mij heel zo werd u 'importeur' t zo kun je het wel stellen. Ik I iedere keer tien jerrycans k twintig liter Lourdeswater Dat kan bij de bron in Lour- ewoon worden afgetapt, londerd liter, daar doen we kerk in Tienray ruim ander- P/fcar mee. Mensen kunnen in fk flesjes met 200 milliliter Kwater kopen voor 1 euro. t er in de Lourdesgrot in iy veel pelgrims komen, Mie flesjes goed verkocht tweehonderd liter Lourdes- betekent duizend flesjes." 'Tienray: Klein Lourdes sinds 1877 en bedevaartsoord sinds 1440'. Sinds kort wor den de bezoekers van het Meerlo-Wanssumse kerkdorp nog hartelijker dan voorheen welkom geheten. Aan de drie ingangen van Tienray zijn onlangs nieuwe 'welkomst borden' geplaatst die naast de bovenstaande tekst onder meer ook de beeltenissen tonen van Maria, Troosteres der bedrukten, de Mariagrot en de kapel klein-Lourdes in Tienray. "Met de borden wordt Tienray nog meer op de kaart gezet als klein-Lourdes. Het is een leuke manier om de men sen welkom te heten in Tien ray als Maria bedevaarts plaats", zegt Harrie Raaijmakers. Vorige week werd in de parochie van Onze Lieve Vrouw Troosteres der bedrukten in Tien ray nog de feestelijke opening van het bedevaartseizoen verricht. De fraaie borden zijn het zoveelste initiatief vanuit het kerkbestuur en de gemeenschap om Tienray als klein-Lourdes onder de aan dacht van de mensen te brengen. Vorig jaar vierde de parochie nog groot feest vanwege het 75 jaar eigen parochie zijn en 125 klein-Lourdes. Hoogtepunten waren onder meer de opening van het nieuwe parochiecentrum De Winkel, de Mariafeesten, de uitgave van het boek 'Tienray, meer dan tien huizen en één lieve vrouw' van Harrie Raaymakers over de geschiedenis van Tienray en de opnames voor verschillen de tv-uitzendingen. Jaarlijks bren gen zo'n dertigduizend mensen een bezoek aan de heilige plek klein-Lourdes: vrijwilligersorgani- satis, ouderenbonden, De Zonne bloem en tal van andere vereni gingen en instanties komen jaarlijks tot bézinning in de heilige Lourdesgrot in de kerk in Tienray. "Begin vorig jaar vertelde pas toor Verheggen dat hij graag wat meer reclame wilde voor de acti viteiten die in de Mariamaand mei 'Tienray: Klein Lourdes sinds 1877 en bedevaartsoord sinds 1440'. Foto: Ma rijn Poels in Tienray plaatsvinden. Maar een kale plank in de wei, dat vond ik maar niks. Wiel Nabben van het toenmalige kerkbestuur was het met me eens dat we dan wel iets fatsoenlijks moesten maken. Zo is het bord tot stand gekomen." De beeltenis op de borden - en op het boek van Harrie Raaijma kers- is afkomstig van een meer dan tachtig jaar oud vaantje dat gebruikt werd bij de bedevaart. De borden zijn betaald door de gemeente Meerlo-Wanssum en het kerkbestuur.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11