Plannen voor schrijverskring r Open dag VVGI en DAC Zij pikken het, wij niet! Open dag ziekenhuis Project buur taalonderwijs Debatten in Limburg mode centrum Pteii# TlLcdfefü Nieuwe activiteiten in Kindercentrum De Nissehoff Kienavond ISBV Concert Luie Hond Shoarmageddon in Gryphus Vlooi ie mooiste Communiekfecfini TUIN ONTWERP AANLEG ONDERHOUD E1JNDERS VENRAY 06 20 43 99 57 Condoomdief Amnesty-collecte 1800 euro Milieu verbeterplan Artiest voor artiesten Rommelmarkt agini pEEL EN MAAS Donderdag 18 maart 2004 - Pagina 7 Op zaterdag 20 maart hou den zorginstellingen in het rhele land open dag. Ook de iZ-groep Noord- en Midden- __nburg doet hieraan mee. In Venlo zijn het Mutsaersoord en het dagactiviteitencentrum >r dagbesteding en arbeids- abilitatie (DAC) geopend, [in Venray kunnen belangstel- iden terecht bij het Vincent in Gogh Instituut en het DAC faldaar. Bezoekers zijn welkom van 10.30 uur tot 15.00 uur op 'de verschillende locaties. Onder het motto 'In contact' worden bij het Vincent vim Gogh Instituut, Stationsweg 46 in Venray, presentaties en works hops gegeven over het werk in de psychiatrie In het werk van de geestelijke gezondheidszorg draait alles om contact. In de pre sentaties vertellen medewerkers en cliënten wat contact in het werk betekent. Bezoekers kunnen ook deelne men aan korte workshops bij de creatieve therapie, muziekthera pie en psychomotorische thera pie. In de hal van het hoofdge bouw aan de Stationsweg kunnen bezoekers informatie krijgen over werken en leren-bij het Vincent van Gogh Instituut en over de cliëntenraad. Daarnaast zijn er presentaties over de nieuwbouw- plannen van het Servastiusterrein en over de toekomst van de gees telijke gezondheidszorg in de regio. Op het terrein aan de Stationsweg zijn ook het museum open, het informatiecentrum, het activiteitencentrum en de werk plaats en worden er historische films gedraaid. Bij goed weer wor den rondleidingen verzorgd over historie en toekomst van het ter rein. Aan de dr. Poelsstraat 6 is het DAC geopend. Aan de Schaapsdijkweg 56 in Venlo is het Mutsaersoord geves tigd. Dit is een herstellingsoord met korte opname voor mensen bij wie ambulante psychische hulp niet toereikend is. Bezoekers van de open dag krijgen informa tie over de werkwijze van het Mutsaersoord, zoals de begelei ding, de therapieën en de trainin gen en over de dagbehandeling van de vrouwenhulpverlening. Aan de Jan van Venlostraat 1 is het DAC geopend. Voor een uit gebreid overzicht van het pro gramma: zie de website wwwggz-groepnmlimburgnl Het auto-inbrakenproject 'Zij pikken het, wij niet', dat in het laatste half jaar van 2003 werd uitgevoerd in het verzor gingsgebied van de basiseen- ïeld Horst, krijgt navolging in het hele politiedistrict Venray. De politie Horst heeft het pro- ect onlangs geëvalueerd en is i evreden over de geboekte esultaten. Het aantal aangif ten is afgenomen met 27%: van 568 in 2002 naar 414 in 2003. In navolging op dit suc ces gaan nu ook de basiseen heden Venray en Gennep met —het project aan de slag. De opzet van het project, dat erop gericht is het aantal auto- inbraken te verminderen, blijft grotendeels gehandhaafd De poli tie van het district Venray zal de komende maanden meer gericht surveilleren in het gebied om de •pakkans van auto-inbrekers te ver groten, Deze projectmatige sur veillances worden zowel overdag als 's nachts uitgevoerd in de ker nen van de gemeenten van het verzorgingsgebied, te weten Venray, Horst aan de Maas, Sevenum, Meerlo-Wanssum, Gennep, Bergen en Mook en Middelaar. Daarnaast blijft de politie een beroep doen op de eigen verant woordelijkheid van de autobezit ters, die zelf maatregelen kunnen en moeten nemen om de kans op slachtofferschap te verkleinen. Óm autobezitters hierop te wij zen, gaat de politie weer de wij ken in om geparkeerde auto's te controleren op de aanwezigheid van waardevolle spullen. Elke gecontroleerde auto wordt voor zien van een speciaal ontwikkelde flyer waarop wordt aangegeven of de auto in orde was of niet. Om de burgers actief bij het project te betrekken wil de politie de lokale bevolking laten deelnemen aan deze controles. Samen de wijken in om samen de autoinbraken aan te pakken! Naast de projectmatige surveil lances houdt de politie de komen de maanden meerdere afzetacties in het verzorgingsgebied om de pakkans van daders nog verder te vergroten. Hierbij worden alle uit valswegen van een dorpskern afgesloten, zodat alle bestuurders die passeren gecontroleerd kun nen worden. De politie let hierbij vooral op de aanwezigheid van inbrekerswerktuig of gestolen goederen, maar controleert ook op andere overtredingen zoals de naleving van de Wegenverkeers- wetgeving. De controles worden uitgevoerd in samenwerking met medewerkers van de Douane en de Koninklijke Marechaussee, zo dat de controles zo optimaal mo gelijk uitgevoerd kunnen worden. Naast bovenstaande acties blijft de politie investeren in de opspo ring van auto-inbrekers-. Als bij een melding, aangifte, buurton derzoek of andere informatie sprake is van een daderindicatie, stelt de politie nader onderzoek in om zo mogelijk de dader(s) te achterhalen. Ook hierbij is de samenwerking met de burgers van essentieel belang. De politie vraagt de burgers alert te reageren op verdachte situaties in de buurt en deze direct te melden via het landelijke telefoonnummer politie 0900-8844 (lokaal tarief). Afhankelijk van de situatie komt de politie zo snel mogelijk ter plaatse of stelt op een later tijd stip nader onderzoek in. Het project 'Zij pikken het, wij niet' kan pas slagen met de hulp van de burgers op alle fronten. De politie is ervan overtuigd dat als alle autobezitters hun autoradio of frontje uit de auto halen, het aan tal auto-inbraken fors zal afne men. Daarnaast is het van belang dat burgers alert reageren op ver dachte situaties en deze direct te melden bij de politie. Want samen pakken we de auto-inbraken aan. Zaterdag 20 maart van 10.00 tot 16.00 uur staan de deuren van het Venrayse ziekenhuis wijd open om het brede publiek te informe ren over de zorgverlening in de ziekenhuisorganisatie. Er zijn rondleidingen over verschillende afdelingen en met behulp van pre sentaties laten de specialisten en medewerkers meer over hun werkzaamheden zien. Ook zal de regionale ambulance voorziening (RAV) met behulp van eén in scène gezet ongeluk een demon stratie geven van de acute hulp verlening. Verder is er informatie over het werken in het zieken huis, sollicitatiemogelijkheden en de vele opleidingen in de gezond heidszorg. Tijdens de Open dag van VieCuri, locatie Venray zal in de hal het modelontwerp van een kunstwerk worden onthuld. Het beeld met als titel 'verbonden' symboliseert de samenwerkig tus sen de ziekenhuizen van Venlo en Venray en is gemaakt door de Venrayse kunstenares Liesbeth Rutten, De kunstenares visualiseert in dit beeld een samengaan van twee gelijkwaardige figuren die elkaar 'in de arm nemen' en gezamenlijk een rond geheel vormen. De figu ren hebben elk een eigen gezicht, een eigen vorm,maar zijn tegelij kertijd aan beide zijden gelijkvor mig, als het ware in spiegelbeeld opgesteld. Om 12.00 uur zal de voorzitter van de Raad van Bestuur Pieter van Dreumel aandacht vragen voor de onthulling van het beeld. Omdat de voorbereidingstijd voor de kunstenares te kort was, betreft het nog een 'wasmodel' dat nog niet in brons is gegoten. Echter, de intentie en de strek king zijn reeds volledig waar neembaar. Uiteindelijk zal het bronzen beeld in twee kleuren, zwart en groen, gepatineerd worden.De hoger gelegen delen worden licht opgeschuurd waardoor het oor spronkelijke brons weer tevoor schijn komt en het licht kan van gen en weerkaatsen,wat een verlevendigend effect heeft op het beeld. Het monument, mogelijk gemaakt dankzij een aantal schen kingen van het Venrayse bedrijfs leven, zal worden geplaatst in een hardstenen sokkel en krijgt een. prominente plek in VieCuri Venray. Kindercentrum De Nissenhoff biedt u nu extra mogelijkheden binnen de gebruikelijke opvang mogelijkheden te weten: Incidentele kinderopvang voor ouders en kinderen die 'even' een passende oplossing zoeken bij doktersbezoek, ziekte van een van de ouders, het volgen van cur sus of andere noodoplossing! Een Dreumes-speel-groepje wanneer een kindje nog niet naar de peuterspeelzaal kan gaan van wege een eventuele wachtlijst of te jonge leeftijd vanaf 18 maanden en ouders graag hun kind willen laten spelen met leeftijdgenoot jes. Een 'Kind op schoot-groep' wanneer er behoefte is aan con tacten met andere ouders en samen met kinderen een leuke ochtend te beleven vanaf de leef tijd van 9 maanden tot 2,5 jaar. Ouders kunnen praten over opvoeding, andere culturen en eventuele problemen. Men zingt en beweegt op deze ochtenden met het kind 'op schoot' en bele ven allerlei seizoen- en jaarfeesten gestoeid aan de Antroposofische visie en maken met elkaar sei- zoentafelspulletjes. Voor de allerkleinste kinderen, broertjes of zusjes vanaf 3 maan den tot 9 maanden oud. is er opvang mogelijk tegen een kleine vergoeding en is er een leidster Helpende Welzijn op de groep aanwezig om zorg te dragen voor de verzorging en aandacht voor deze baby's. Deze allerkleinsten kunnen ook slapen terwijl de andere kinderen en hun ouders aanwezig zijn. Ouders kunnen acht achtereenvolgende woensda gen of vrijdagochtenden deelne men aan deze groep van 09.15 tot 11.15 uur te starten vanaf woens dag 31 maart tot en met 19 mei 2004 of voor de vrijdaggroep 2 april tot en met 21 mei. De vol gende groep start op woensdag 26 mei tot en met 14 juli of op vrijdag 28 mei tot en met 16 juli. Deze activiteit kan doorgang vinden bij minimaal zes aanmel dingen per ochtend. Voor verdere informatie of aan melding kunt u bellen met Anita Achten-Peeters, tel. 0478-589314. Initiatief Veldeke Venlo en Venray Veldeke Venlo en Veldeke Venray hebben het plan gelan ceerd voor het oprichten van een Schrijverskring Noord- Umburg. De kring nodigt schrijvers uit om te schrijven in het dialect om zo de eigen streektaal in stand te houden. Schrijven is blijven. Degene die iets van waarde gepubliceerd heeft, blijft bekend, ook als de auteur daar zelf geen getuige eer van kan zijn. Dat blijven eeft echter oog een aardige eede betekenis: niet alleen de Snaam van de auteur blijft in de ptrinnering, ook de taal waarin |hij geschreven heeft, wordt door [het geschrift geconserveerd. jOnze streektalen, begrensd door {relatief kleine territoria, worden over het algemeen voornamelijk .mondeling gehanteerd. Om die talen op termijn te behouden, is het noodzakelijk, dat er verhalen, gedichten geschreven worden in die eigen moederstaai. En er zijn heel wat schrijvers en dichters onder ons. Ze kunnen helaas niet altijd kennis nemen van de schrijf talenten, omdat ze in de privé- sfeer verborgen blijven. Vanuit Veldeke-Limburg is het idee gebo ren om dat latente of verborgen schrijftalent ruimte en plaats te geven. In Noord-Limburg willen de Veldeke-kringen Venlo en Venray mensen uitdagen een ver haal/gedicht of anderszins wat te schrijven in de eigen streektaal. Het gaat daarbij om iedereen die wel eens wat zou willen schrijven in de eigen moederstaai. Het gaat om mensen die met ple zier de streektaalpen in de inkt willen dopen. De boreling hoeft in het geheel geen literair won derkind te zijn. Kennis van soms ingewikkelde spellingsregels is niet nodig. Ze dagen mensen van Mook tot Reuver uit om papier en pen uit de la te halen en te gaan schrijven. Wie dat zou willen doen, nodigen ze uit om op 7 april om 20.00 uur naar de Turfhoeve in Sevenum te komen. Daar willen ze informatie uitwis selen en als het kan een Noord- Limburgse schrijverskring oprich ten. De bedoeling van zo'n schrijverskring is, naar eigen behoefte, enkele keren per jaar bijeen te komen. Iedere schrijver kan zijn eigen werk voordragen en het eventueel bespreken met de collega-schrijvers. Dat moet sti mulerend zijn om door te gaan met de eigen taal. Er is vervolgens ook de mogelijkheid tot wat rui mere publicatie: in de Venlose Kroedwis of in de Venrayse Hazegaerf. In die tijdschriften van de twee Noord-Limburgse Veldeke-kringen, wordt met ple zier ruimte gemaakt voor produc ten van de schrijverskring. Iedereen die zin heeft om wat te schrijven, is van harte welkom in de Turfhoeve. Jong of oud, lid of geen lid van Veldeke, het is niet van belang, je bent welkom om gezamenlijk mee te werken aan het in stand houden van de eigen streektaal. Wie nadere informatie wenst, kan bellen met Wilma Janssen, Veldeke-Venlo, tel.077- 3543640 of Wim Baken. Veldeke- Venray, tel.0478-583504. De Invaliden Sport- en Belangenvereniging Venray e.o. houdt op vrijdag 26 maart een kienavond. In de verschillende rondes zijn prachtige en waarde volle prijzen te winnen. De kien avond zal plaatsvinden in Zaal Martens te Leunen, aanvang 19.30 uur. De zaal is open vanaf 18.30 uur. De avond is natuurlijk voor iedereen toegankelijk. De opbrengst is voor de Invaliden Sport- en Belangenvereniging Venray e.o. Op zaterdag 20 maart vindt er in Gryphus te Vierlingsbeek een concert plaats van Luie Hond. In het voorprogramma Luie Hond speelt de band Shoarmageddon. Luie Hond is een van de meest opwindende Nederlandse bands van de laatste jaren. Op het podi um was de band een van de smaakmakers van festivals als Noorderslag, Mundial en Lowlands en ook menige zaal in Nederland en België ging hele maal plat. En nu is er dan ook ein delijk een plaat: eind januari ver scheen Hier Is... Luie Hond. Het resultaat is een onweerstaanbaar lekkere cocktail van stuiterende ska, poppy reggae en groovende rock. Vrolijk, catchy en relaxed. En voorzien van Nederlandstalige teksten. De band wordt dan ook regelmatig met Doe Maar vergele ken. Het zevenkoppige Shoarma geddon is afkomstig uit Horst en Sevenum. De band speelt ska en reggae en doet dit middels een vrolijke mix van klassiekers en eigen materiaal. Gryphus is geopend vanaf 21.00 uur. De entree bedraagt 6,00 euro. Meer informatie over dit concert is te vinden op inter net www.gryphus.nl. mode en schoenen voor dames, heren, tieners en kinderen Roggel Horst Geleen 0475-494220 077-3986464 046-4757545 Buurtaalonderwijs is belangrijk in de ontwikkeling van jeugd in een Europese regio. Gedeputeerde Staten willen dit stimuleren met een bijdrage in het Interreg-project Coralingua. Bij dit project is de Talenacademie in Maastricht betrokken. Carolingua betrekt tenminste 60 scholen voor pri mair en voortgezet onderwijs in de Euregio Maas-Rijn bij het pro ject. Dertig (school-)paren gaan samenwerken op het gebied van buurtaal. Gedeputeerde Staten hebben ingestemd met een interregbijdra- ge van 524.422,45 en een pro vinciale bijdrage van 20.873,50. Oppakken van talenkennis gebeurt het makkelijkst op jonge leeftijd. Goede kennis van talen en cultuur van aangrenzende regio's is een belangrijke factor voor grensoverschrijdende con tacten. Dit geldt op zowel sociaal, cultureel als economisch gebied en daarmee in een grensregio ook voor kansen op de euregionale arbeidsmarkt. Door kennis van de buurtaal wordt de mobiliteit op de euregionale arbeidsmarkt ver groot. De kern van het project van de Talenacademie Maastricht wordt gevormd door samenwer king door scholen in partner schap. Men kiest daarbij voor vier manieren van samenwerking. Als eerste wordt tandemleren gesti muleerd. Leerlingen helpen elkaar in een 1 op 1-relatie bij het leren van de taal. Dit gebeurt met behulp van directe individuele contacten, e-mail en chatten. Als tweede wordt learining by doing gestimuleerd door directe contac ten tussen scholen/klassen. Ten derde bestaat er de mogelijkheid om naast de eigen taal ook een buurtaal als tweede voertaal te gebruiken in het onderwijs. En tenslotte wordt er begeleiding in beroepskeuze aangeboden in euregionaal perspectief. Voor Nederlands Limburg koppelt de Talenacademie Nederland (in Maastricht) de scholen en bege leidt deze. Hulp wordt geboden bij het zoeken naar specifiek les materiaal en het ontwikkelen daarvan. Naast de directe school- contacten is de Talenacademie betrokken bij de organisatie van drie jaarlijkse congressen over buurtaalonderwijs. Het project heeft een looptijd tot april 2007. De Provincie gaat in mei 2004 met de inwoners van Limburg in gesprek over de wensen en behoeften die leven op sociaal vlak. Gedeputeerden Odile Wolfs en Herman Vrehen: "Wij willen van de mensen horen waar de knelpunten liggen en welke prioriteiten de leefbaarheid snel verbeteren. Vervolgens concrete afspraken maken en daadwerkelijk uitvoeren." Gedeputeerde Staten (GS) stel len op basis van deze informatie een sociale beleidsagenda op die eind 2004 aan het Rijk wordt aan geboden. Met deze aanpak wordt op een samenhangende manier én van onderop sociaal beleid gemaakt op provinciaal en lande lijk niveau. Voor de uitvoering van de sociale debatten stellen GS 53-500,- beschikbaar. Bij de sociale debatten is het de bedoe ling met de burger in gesprek te gaan. Er wordt een appèl gedaan op de individuele burger, maar ook op vertegenwoordigers van dorps- en wijkraden, belangenbe hartigers van minderheden en allochtonen, vertegenwoordigers van kleine kernen en bewonersor ganisaties. Hiermee willen GS tot een goede spreiding van verschil lende belangen komen. De Limburgse gemeenten en belan genorganisaties zijn nauw betrok ken bij dit proces. De Provincie treedt op als regisseur en partner van regionale ontwikkelingen en heeft een verantwoordelijkheid in de afstemming van beleidsacties van lokale en regionale partners. Half mei starten de sociale debat ten die plaatsvinden in de acht regio's die overeenkomen met de regio's van Wonen, Welzijn en Zorg. De landelijke Commissie Simons bracht in mei 2002 een advies uit over het toekomstig sociaal beleid van de provincies. Hiermee wil de commissie de effectiviteit van de provincies ver groten bij de versterking én oplos sing van problemen van de socia le infrastructuur. Versterking van de sociale infrastructuur wordt nodig geacht omdat deze sector kwantitatieve en kwalitatieve tekorten vertoont. Voorbeelden hiervan zijn: integratie nieuwko mers, bereikbaarheid en beschik baarheid van voorzieningen, kwa liteit van dienstverlening en maatschappelijke uitval. De com missie heeft aanbevolen om twee jaarlijks een sociaal rapport op te stellen waarin de toestand van de sociale infrastructuur in beeld wordt gebracht en waarover een publiek debat wordt gehouden. Deze informatie draagt dan ver volgens bij aan een Sociale Agenda waarmee het Rijk en de Provincie beleid kan ontwikkelen. Via de Sociale Agenda wil de Provincie komen tot verbeterop gaven die uitgewerkt worden bin nen het thema 'Vitale wijken, ker nen en buurten. HOVENIERS De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 32-jarige man uit Venray opgepakt die druk doende was een condoomauto maat open te breken. Die hing aan de gevel van een winkel aan de Kiosk. Voordat hij bij de con dooms kon komen was de man al geboeid afgevoerd naar het poli tiebureau. De man vertelde een condoom te willen kopen wat niet lukte, ondanks dat hij geld in de automaat had gegooid. Omdat hij ook zijn geld niet terug kreeg wilde hij de automaat openbre ken. De collecte van Amnesty International heeft in Venray zo'n 1800 euro opgebracht. Behalve in Venray is tijdens de landelijke col lecteweek ook in Merselo, Ysselsteyn en Oostrum gecollec teerd. In Oostrum waren maar liefst tien collectanten actief, zij haalden ruim 500 euro op Amnesty is afhankelijk van giften van particulieren voor het uitoefe nen van haar taken: het bevorde ren van de naleving van mensen rechten: Amnesty International dankt de collectanten voor hun inzet en natuurlijk ook alle gevers hartelijk voor hun gift. Venray heeft een verbeterplan handhaving milieu 2004 cluster Venray vastgesteld. De cluster Venray bestaat uit de gemeenten Bergen, Gennep, Horst aan de Maas, Meerlo-wanssum, Mook en Middelaar, Sevenum, Venray. Het plan geeft actiepunten aan om te gaan voldoen aan de kwaliteitscri teria voor de handhaving van milieuwetgeving vanaf 1 januari 2005. De gemeente Venray kan op dit moment geen extra midde len vrij maken voor de uitvoering van haar deel van het plan. Venray voldoet voor meer dan de helft aan de criteria. Samen met de overige gemeenten in de clus ter Venray dient ze een verbeter plan in bij de provincie Limburg. Dit verbeterplan heeft als doel dat de gemeenten in de cluster Venray vanaf 1 januari 2005 aan de criteria voldoen. In juni neemt de gemeente. Venray een besluit over het beschikbaar stellen van extra middelen om te kunnen vol doen aan de kwaliteitscriteria. Theatercafé De Artiest in Venray start een open podium voor regionaal talent. Wilbert van Waayenburg: "De formule is een voudig. Wie wil optreden neemt contact met mij op. Wij stellen ruimte beschikbaar, de artiesten regelen de rest. Soms is er al publiek. Wat we ermee willen bereiken is dat zowel talent als publiek het vanzelfsprekend vin den dat De Artiest een centrum van spontaan en recht uit het hart theater is. Een soort vooruitge schoven post van Schouwburg Venray. We sluiten ook niet uit dat talent begint in het café, door groeit naar de foyer en op een gegeven moment de grote zaal bespeelt. Voor veel ambitieus en aanstormend talent is het juist vaak moeilijk een podium te vin den. Wij hebben hier zo ontzet tend veel mogelijkheden. Het zou zonde zijn die niet te gebruiken. Solisten, bandjes, koortjes, trouba dours, clowns, iedereen is wel kom." Van Waaijenburg heeft over zijn plan ook contact gehad het Venrayse Kunstencentrum. "Daar zijn ze hartstikke enthou siast. Optreden is voor artistiek talent een uitstekende leerschool. Optredens zetten theatertalenten op scherp, maken ze nog meer bewust van hun sterke kanten, dagen ze nog meer uit om te groeien, vinden ze daar. Ze gaan er in elk geval voor zorgen dat er minstens een keer per maand een optreden op het open podium is. Variërend van musical tot klassiek en van zang tot dans. Zelf heb ik er ook een heel goed gevoel bij. Het lijkt me prachtig te zien hoe het publiek gaat reageren. Zeker als in de zomer ook het terras als podium dienst kan doen. De medewerking van de muziek school prikkelt waarschijnlijk ook anderen om zich hier te laten zien. Wij zijn er klaar voor om ze te ontvangen en een kans te bie den. Dus wie wil optreden in De Artiest mailt even naar info@dear- tiestvenray.nl, geeft dan minstens een telefoonnummer op en wij bellen voor een afspraak." Op zondag 21 maart houdt Harmonie Sub Matris Tutela haar jaarlijkse rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor onder houd en aanschaf van instrumen ten en uniformen. Ook dit jaar zal er weer een ruim aanbod van arti kelen zijn. De rommelmarkt wordt gehouden in het gemeen schapshuis d'n Oesterham in Oostrum. De markt begint om 11.00 uur. Voor de meer waarde volle artikelen begint de verkoop bij opbod om 12.00 uur. De entree is gratis.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7