Plannen voor één Venrays Museum Meningsverschil over de Diepeling louwplannen lopen rast in ambtelijke molens toWe hadden de oed al opgegeven" Multiflex lenzen Inventarisatie in woonwijken Venray c "Waar blijven de verkeersborden IMTACTLENZEN Veiling mannenkoor: opbrengst 8000 euro Bomen Veltumse kapel Niets! Herinrichting Oostrumsche Beek Enkele leden van de archeologische werkgroep in hun nieuwe onderkomen met geheel links Gerard de Beijer termijn voor de werkgroep een nieuwe behuizing in zou zitten. Toen hij na die periode geen ant woord had ontvangen, ging hij zelf aan de slag. De leden van de werkgroep waren vooralsnog sceptisch. Bloemen: "We zijn jaren in de slag geweest om een nieuwe ruimte te vinden. Ondanks toezeggingen van de gemeente is die er nooit geko men." Gerard de Beijer is er ech ter de man niet naar om de hand doek in de ring te gooien. "Als ik a zeg, zeg ik ook b. Omdat we als museumbestuur in gesprek waren met het Vincent van Gogh Instituut over het samengaan van beide musea (zie ook het artikel elders op deze pagina, red.) heb ik gevraagd of er geen mogelijkhe den waren om de archeologische werkgroep tijdelijk binnen het instituut onder te kunnen bren gen." Het voormalige portiersge bouw op het St. Annaterrein was al snel een optie. De leden van de werkgroep waren meteen heel enthousiast, maar gezien de erva ringen in het verleden bestond er toch nog steeds een stukje wan trouwen. "We hadden zoiets van eerst zien, dan geloven. Toen we echter aan het begin van dit jaar zijn begonnen met het inrichten van de ruimte en het overplaatsen van de spullen was er het geloof dat we eindelijk een fatsoenlijk onderkomen zouden krijgen", glundert Bloemen. En trots kun nen de mannen van de werkgroep zijn, want het gebouwtje is voor zien van alle faciliteiten; een keu kentje, telefoon en vooral heel veel werk-, opslag- en vergader ruimte. Nu de randvoorwaarden goed zijn, wil de Archeologische Werkgroep Venray zich ook meer richting de buitenwacht profile ren. En krijgt de werkgroep een educatieve functie. "In de kelder van het gemeentehuis kon je met goed fatsoen niemand ontvangen. Nu hebben we volop gelegenheid om mensen te interesseren voor ons vrijwilligerswerk, een zinvol le vrijetijdbesteding. We gaan hier dan ook presentaties en lezingen verzorgen voor groepen leerlin gen in het basis- en middelbaar onderwijs, maar verder ook voor iedereen die geïnteresseerd is in Samengaan musea 't Freulekeshuus en Van Gogh Er zijn concrete plannen om op het Servaasterrein één Venrays Museum te stichten. De besturen van het Vincent van Gogh Instituut en het geschied- en oudheidkundig museum 't Freulekeshuus ondertekenen hiervoor bin nenkort een intentieverkla ring. Een onderzoek moet binnen een jaar uitwijzen of de plannen voor een Venrays museum, waar in beide musea opgaan, in het nieuw te ontwikkelen plan Servaashof tot de mogelijkheden behoren. "Een gemeente met 40.000 inwoners verdient een groot museum", aldus vice-voor zitter Gerard de Beijer van 't Freulekeshuus. "Vandaar dat we de intentie hebbben om onze col lectie en die van het Vincent van Gogh samen onder één dak te brengen. Een haalbaarheidsonder zoek moet uitwijzen of de plan nen financieel en bouwkundig te realiseren zijn." Beide musea kampen al jaren met ruimtegebrek. Een nieuwe stichting moet de collecties dan ook gaan onderbrengen in de hui dige locatie van het museum van het Vincent van Gogh Instituut op het Servaasterrein. Een forse uit breiding van dit museum is dan wel een van de eerste vereisten. Uit het haalbaarheidsonderzoek moet blijken of dit te realiseren is. Bovendien moeten de plannen ook financieel getoetst worden. Als de komst van het Venrays Museum doorgaat, kan 't Freulekeshuus aan de Eindstraat verkocht worden. De opbrengst kan worden gebruikt voor de ves tiging van het mus.eum op het Servaasterrein. "Het Servaasterrein is de eerste optie voor de vestiging van het Venrays Museum. Lukt dit niet, dan komt 't Freulekeshuus opnieuw in beeld", aldus De Beijer. Ook het geschied- en oudheidkundig museum moet dan aanzienlijk worden uitgebreid. De tuin van het museum biedt mogelijkheden voor een aanbouw van enkele honderden vierkante meters. "Op die wijze willen we grotere publieksruimten creëren waar de collecties van ons en het Vincent van Gogh Instituut optimaal tot hun recht komen. In 't Freulekeshuus hebben we vooral gebrek aan ruimte voor de wissel exposities. En die zijn, naast de permanente tentoonstelling, nodig om een groter publiek te trekken." Als het aan De Beijer ligt, is het nieuwe Venrayse Museum er binnen enkele jaren. "Afhankelijk van de uitkomst van het haalbaarheidsonderzoek gaan we meteen aan de slag. Dat hoeft geen jaren te duren." Het financië le plaatje hoeft volgens de vice- voorzitter van 't Freulekeshuus ook geen onontkoombare proble men op te leveren. "Natuurlijk zijn we afhankelijk van de gemeente die als een van haar kerntaken heeft het behouden van ons cultuurhistorisch erfgoed. Maar daarnaast zullen we ook zelf andere geldstromen moeten aan spreken. Met name sponsoring van bedrijven die eventueel als co-financier het nieuwe plan wil len ondersteunen. Met een goed plan moeten we juist hen over de streep kunnen trekken." PEEL EN MAAS een abonnement waard Donderdag 18 maart 2004 - Pagina 5 CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND KURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 hebben ervar.ng en hoog OPGELEIDE actlensspei iCIAUSTEN!) Verkoeijen (Samenwerking): "Wat willen de 40.000 inwoners van Venray?" Er bestaat onenigheid tus sen de coalitie (CDA, PvdA, Lokaal Aktief) en de oppositie partijen WD en Samenwerking over grindgat de Diepeling. De ontgronding loopt bijna ten einde en er moet een nieuwe bestemming gezocht worden voor de immense waterplas tussen Castenray en Tienray. Het CDA kiest vurig voor de natuur en wil recreatief gebruik indammen terwijl Samenwerking recreatie en mogelijk ook zwemmen wil toestaan. "Het gaat erom wat de 40.000 inwoners van Venray willen", zei Gerrit Verkoeijen (Samenwerking). "Niet iedereen wil met een verrekijker spieden naar zeldzame vogels. Er zijn ook gezinnen die het hele jaar tegen de muur van hun flat aankijken. Die ouders willen ook wel eens met hun kinderen in Venray lek ker ravotten in het zand en aan het water." De wethouders Holl (Meerlo-Wanssum) en Ruyten (Venray) hebben samen met de klankbordgroep een visie opge steld. Die kwam dinsdag ter spra ke in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. In die visie is geen ruimte voor zwemmen of vissen. De ontwikkeling van de natuur waarde staat centraal. Alleen wan delen en in beperkte mate duiken en zeilen zijn straks toegestaan. Voor Ton Teeuwen (CDA) gaat dit lang niet ver genoeg. "Het CDA denkt er principieel heel anders over. Wij kiezen alleen voor de natuur. De Diepeling heeft veel kansen om uit te groei en tot een uniek natuurgebied. Het kan een trekpleister worden in de regio voor rustige natuurbe leving. Recreatief gebruik kan ook elders. Zeilen kan ook op de Witte Vennen. Want hoe hou je dit in het zomerseizoen in de hand? Het betekent toch een ver storing van de natuur", meende Teeuwen. Bert Linskens (PvdA) kon zich wel vinden in de mening van het CDA. "Want duiken en zeilen doen afbreuk aan de natuurwaar den. Bovendien zijn handhaving en beheer moeilijk. Wij kiezen voor recreatie rondom de plas in plaats van op het water." Ook Lokaal Aktief geeft voor rang aan de natuur. "Want zo'n groot terrein is moeilijk te beheer sen. Er moet wel 24 uur per dag controle en handhaving zijn", zei Hennie Olde Daalhuis. René Francken (WD) kon zich daarentegen vinden in de visie. "Want het is een goede mix. Waarin stilte, flora en fauna en het recreatief gebruik allemaal een plaats krijgen." Verkoeijen (Samenwerking) vond dat de klankbordgroep veel te eenzijdig was samengesteld. Want de bewoners, de dorpsra den van Oirlo en Castenray, vis clubs en zwemverenigingen zijn er niet voor uitgenodigd. 'We zit ten hier voor de inwoners van Venray. Willen die dit wel? Er wordt gezegd dat er in de omge ving genoeg plekken zijn om te zwemmen. Maar niet iedereen kan in de Witte Vennen terecht. Samenwerking kiest voor natuur in combinatie met recreatie. Want in dit kleine land moeten we de natuur samen delen." Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) meldde dat Staatbosbeheer straks de plas wil kopen van ontgronder Teunesen en ook voor het beheer wil zor gen. Ruyten heeft contact gezocht met de dorpsraad van Castenray. "Zij hebben moeite met recreatief gebruik. En ook de omwonenden willen rust", aldus Ruyten, die zei dat Venray en Meerlo-Wanssum, dat de visie nog moet bespreken, op één lijn zit ten. Voor de vergadering maakte Peter Philipsen uit Castenray gebruik van het spreekrecht. Hij heeft een varkensbedrijf waarvan de stallen tot op vijftien meter afstand van de Diepeling staan. Philipsen zei zich zorgen te maken over de komst van recre atie. Hij vroeg zich af of er wel rekening gehouden is met de stankcirkel van zijn bedrijf. "En wij weten officieel nog van niets. We hebben alles uit de krant moe ten vernemen." Frits Ruyten zei dat er binnen kort duidelijkheid moet komen. Zwemmen ziet hij in elk geval niet zitten. "Kijk maar eens welke problemen er zijn bij het Schaartven in Overloon." Het bedrijf TeuneSen moet voor het afwerken van de oevers ook weten voor welke bestemming er gekozen wordt. In het kader van het actuali- seringsprogramma van de gemeente Venray is het twee de project Bestemmingsplan Venray van start gegaan. Dit project heeft als doel om in zo kort mogelijke termijn te komen tot een geactualiseerd bestemmingsplan voor de woonwijken rondom het cen trum van de kern Venray. Deze week is opdracht vers trekt aan SAB Eindhoven. Dit bureau gaat in samenwerking met het projectteam het voorontwerp- bestemmingsplan Venray opstel len en begint deze week met de inventarisatie in de woonwijken. Op 26 juni 2001 is het plan van aanpak Actualisering bestem mingsplannen door het college van B en W vastgesteld voor de nog te actualiseren bestemmings plannen die verdeeld zijn over drie projecten, te weten: 1. een bestemmingsplan voor de kerk dorpen, 2. een bestemmingsplan beheergebied Venray en 3. een bestemmingsplan Centrum Venray Dit project, dat onder de naam Bestemmingsplan Venray van start is gegaan heeft tot doel om op zo kort mogelijke termijn te komen tot een geactualiseerd bestemmingsplan voor de beheer- gebieden van Venray. Reden hier voor is dat er teveel verouderde bestemmingsplannen in de kern Venray zijn en dat de gemeente vanuit de Wet op de Ruimtelijke Ordening geacht wordt om iedere tien jaar de bestemmingsplannen te herzien. De nadruk bij het op te stellen bestemmingsplan ligt op het beheersaspect. Daarmee wordt bedoeld dat de bestaande situatie qua functie en bebouwing wordt vastgelegd, waardoor de burger zo veel mogelijk rechtsze kerheid en rechtsgelijkheid wordt geboden. In principe worden geen nieuwe ontwikkelingen, waarvan de uitvoering nog alles behalve zeker is, meegenomen. Het bureau SAB start deze week met de inventarisatie van de huidi ge situatie in de woonwijken. De medewerkers werken in opdracht van de gemeente en kunnen zich legitimeren. Harry Holtackers (CDA) merkte in de commissie Stedelijk Beheer op dat er de laatste tijd nogal wat verkeersborden zijn weggehaald door de gemeente. Hij vroeg zich af of de verkeersveiligheid daar mee niet in het geding komt. Holtackers noemde als voorbeeld de Molenhofweg in Leunen die uitkomt op de Leunseweg dat een voorrangsweg is. "Maar de voor rangsborden zijn er weggehaald. Terwijl de Molenhofweg een vrij drukke straat is. Aan de overzijde van het kruispunt staat op de Zuivelweg wel een voorrangs bord. Dit wekt verwarring", aldus Holtackers. Wethouder Driessen bevestigde dat er momenteel een "Waarom zijn al die prachtige bomen rond de Veltumse kapel gekapt?", vroeg Hennie Olde Daalhuis (Lokaal Aktief) maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Hij wilde ook weten of ze elders herplant worden. Volgens wet houder Driessen waren de bomen ziek. "Dat kunt u van de buiten kant niet zien maar dat hebben experts vastgesteld. Want het laat ste wat we willen is dat bomen gekapt worden", aldus Driessen die niet wist of er een herplant- plicht geldt. actie plaatsvindt waarbij verkeers borden, die geen functie meer hebben, worden verwijderd. "Dit kan ook omdat de wegen een andere categorie hebben gekre gen", aldus Driessen. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Afgelopen zondag hield het Venray's Mannenkoor haar eerste goe deren- en dienstenveiling. Het in grote: getale toegestroomde publiek zag hoe de meer dan 200 kavels onder bezielende leiding werden ver kocht door de veilingmeesters Matliieu Emons, Piet Cöp en Bert Janssen. Het mannenkoor kijkt terug op een zeer geslaagde veiling. Veel publiek, goede sfeer en niet te vergeten een mooie opbrengst van maar liefst ruim 8000 euro. Het sterk verjongde mannenkoor viert over vijf jaar haar 100-jarig bestaan en de opbrengst van de veiling zal in z'n geheel daarvoor worden gereserveerd. Pagir EEL EN MAAS n der Broeck (CDA): "Droevig hoe overheden met burgers omgaan" lamfi et 'ancie',, (Patrick van der Broeck Ui da) Is bezig een lijstje aan te raje. ggen van bouwplannen in :t buitengebied die zijn vast- yalf ll*; :lopen in de ambtelijke b» olens. Het drijft de initiatief- :rs bijna tot wanhoop. De DA'er haalde dinsdag in de v.oa ominissie Stedelijke Ontwikkeling een voorbeeld i. Van de familie Van Dijck _i de Peelweg in Ysselsteyn. frlij net is droevig hoe overheden jiet burgers omgaan. ij zijn al anderhalf jaar bezig jjjeen bestaande woning die in sr slechte staat is af te breken Ite herbouwen. De Van Dijck's worden op en neer geslingerd tus sen provincie en gemeente. De kosten van de juridische bijstand lopen hoog op maar een oplos sing is nog lang niet in zicht. Commissielid Van der Broeck is door de familie benaderd en hij heeft zich ter plekke op de hoog te gesteld. "Ik voel plaatsvervan gende schaamte wanneer ik met dit soort situaties wordt gecon fronteerd. De familie Van Dijck vindt ondertussen alles wel goed Als zij de woning maar kunnen herbouwen." Bij de CDA'er zijn meer van dergelijke gevallen bekend. Hij is bezig een lijstje aan te leggen dat hij wil overhandigen aan wethouder Ruyten (Lokaal AktieO- "Het is een lijdensweg van jaren. Dat kunnen we niet maken. Er is onvoldoende afstemming tussen gemeente en provincie. Het concrete geval van Van Dijck is een voorbeeld van hoe er met burgers wordt omgegaan. Daar hebben zij veel last van en daar wil ik vanaf. Wij zitten hier voor de mensen en niet voor het beleid. Er moet een klantvriende lijke oplossing komen voor zaken waar burgers tegenaan lopen." Het relaas van Van der Broeck ondervond steun maar Bert Linskens (PvdA) en Victorine Derks (Lokaal AktieO hadden er bezwaar tegen dat individuele gevallen in de commissie op tafel komen. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) klonk de woor den van de CDA'er als muziek in de oren. "Dit juichen we toe. Ook wij hebben een lijstje van dergelij ke knelgevallen. Die kunnen we mooi samenvoegen. Want dit loopt al erg lang. Dit moet echt veranderen. Zo kunnen we niet verder", vond Verkoeijen. Ruyten op zijn beurt zei dat hij de lijstjes graag in ontvangst wil nemen. De wethouder van Stedelijke Ontwikkeling had zich nog niet kunnen verdiepen in het geval van de familie Van Dijck. "Maar dat ga ik uitspitten", beloof de Ruyten, die op de hoogte is van 'vier of vijf lastige dossiers' bij de afdelingen Ruimtelijke Ontwikkeling en Bouwen en Milieu. "Ik probeer op de afdelin gen een sfeer te krijgen dat er zo snel en helder mogelijk naar oplossingen wordt gezocht. Ook voor deze lastige gevallen moet een oplossing komen." "Kom maar op met jullie lijst jes", vervolgde Ruyten strijdvaar dig. "Ik wil de trends en oorzaken weten. Want een nieuwe aanpak, dat moeten we hier hebben. De sfeer en methodiek om proble men op te lossen moet verande ren", zei Ruyten, die erop wees dat de nieuwe bestemmingsplan nen daarbij een goed hulpmiddel zijn. pindelijk nieuw onderkomen Archeologische Werkgroep Venray een stukje geschiedenis van Venray. We kunnen nu echt laten zien hoe het in het veld gaat. De kennis die we verzameld hebben, kunnen we hier perfect uitdra gen." De belangrijkste taak blijft echter het behouden en archive ren van de Venrayse oudheid. Ook hier liggen nu volop moge lijkheden. In het nieuwe onderko men kunnen de leden van de werkgroep als het ware dag en nacht terecht. "Onze ambitie is om voortaan alles digitaal vast te leggen via foto's, dia's en versla gen. Met behulp van de computer kunnen we verder onze kennis overdragen en uitwisselen met andere oudheidkundige instanties zoals het ROB", aldus Bloemen. Informatie: Ron Bloemen, tel. 510876; Hay Strijbos, tel. 571739 of Sjef Beerkens, tel. 581218. In de loop van 2000 en 2001 werden gedeelten van de Oostrumsche beek te Oostrum en Geysteren (totaal circa 5 km), her ingericht, met als doel het bestrij den van verdroging, het beperken van afvoerpieken, bevordering van natuurontwikkeling in en langs de beek en het verwijderen van obstakels voor vismigratie. Vanuit diezelfde doelstelling is het waterschap voornemens aan sluitend een viertal delen van de Oostrumsche beek her in te rich ten. Dit betreft gedeelten in Geysteren (ter hoogte van de Maasheseweg), in Oostrum (ter hoogte van de Mgr. Hanssenstraat en Deurneseweg), in Venray- Leunen (ter hoogte van de Rijksweg 73) en in Veulen (ter hoogte van de Jaegerhofweg). Verder voorziet het plan in maat regelen aan de Oostrumsche beek in Ysselsteyn, ter hoogte van de Moostdijk en de Timmer- mansweg. Deze laatst genoemde maatregelen zijn vooral gericht op het optimaliseren van wateraan- voer vanuit de Helenavaart. De maatregelen c.q. voorgeno men werkzaamheden zullen nader worden toegelicht tijdens een informatiebijeenkomst, die gehouden wordt op 25 maart in gemeenschapshuis d'n Oesterham in Oostrum. Aanvang van de bij eenkomst is om 19.45. De presen tatie start om 20.00 uur, De Archeologische Werk groep Venray heeft sinds kort donderdak gevonden in het ^voormalige portiersgebouw jvgop het St. Annaterrein in 'ivenray. Met de tijdelijke huis vesting is de werkgroep de tomende jaren onder de pan nen. Na jaren van touwtrek ken en toezeggingen van de >P"gemeente Venray heeft de 53lfaerkgroep nu eindelijk haar "eigen 'paradijs'. —j "We zijn van de hel in de hemel .^gekomen", zegt Ron Bloemen van !~de Archeologische Werkgroep ^ÉVenray. "Van een kruipruimte in de kelder van het gemeentehuis (Hnaar een nieuw onderkomen met alle faciliteiten. Met dank aan het Vincent van Gogh Instituut dat ons °P a^e mogelijke manieren l heeft geholpen." "En aan Gerard le Beijer", vult Hay Strijbos aan, Want zonder hem hadden we nu Ju( nog steeds in het gemeentehuis gezeten." De ongeveer tien leden Van de Archeologische Werkgroep zijn zo trots als een pauw. Ze vechten al jaren voor een nieuwe behuizing en hadden de moed al opgegeven om ooit in een representatieve ruimte hun vrijwilligerswerk te kunnen doen. De doorbraak kwam toen de Archeologische Werkgroep Venray bestuurlijk onder geschied- en oudheidkundig museum 't Freulekeshuus kwam vallen. Vice-voorzitter Gerard de Beijer van het museum schrok zich een hoedje toen hij voor het eerst de werkruimte van de werk- jtë groep binnenkwam. "Ik vond het 'pccht schandalig in wat voor loca- y jie de leden van de werkgroep Hbezig waren met het archiveren cn behouden van een stuk Venrayse geschiedenis." De Beijer 8'ig niet bij de pakken neerzitten cn stelde de gemeente Venray een ultimatum. Binnen zes weken wilde hij weten of er op redelijke

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5