Pianogiganten, cabaret, komedie Japans slagwerk en Deus charitas est Kunst Cultui Marching for Mother Meuse De Overloop van Wout Fandag Cash on Delivery Komen gaan va Youp van 't Hek £xü Expositie Koningskerkje Op Ut Tuffelke The JuxJunction De Locht PEEL EN MAAS Donderdag 18 maart 2004 - Pagi^ Programma Schouwburg Venray Twee pianogiganten samen in een theatertournee, de komedie De Vrouw Die Haar Man Opvrat met Willem Nij- holt en Trudy Labij, cabaret in Oersoep met Rob Kamphues, Coen Jutte en Peer van den Berg en Japans slagwerk van Isaya Mondori met Osaka Dadada-Dan Tenko. Schouw burg Venray presenteert de komende week vier heel ver schillende voorstellingen. Daniël Wayenberg en Louis van Dijk zijn twee pianogiganten die tot ver buiten de vaderlandse grenzen een begrip zijn gewor den. Daniël Wayenberg als vertol ker van de klassieke muziek, Louis van Dijk als vertolker van de lich te muze. Voor Wayenberg en Van Dijk bestaan echter slechts twee soorten muziek, goede en slechte. Tijdens hun nieuwe theatertour nee wordt het muzikale spec trum, van klassiek tot jazz, in het zonnetje gezet. Hun concerten, waarbij zij zich beurtelings op elkanders 'glad ijs' begeven, zijn een waar feest voor het oor. De levensloop van beide pianisten is merkwaardig gelijk. Beiden kon den eerder muziek noten lezen en schrijven dan letters, zaten als kleuter al aan de toetsen en vielen kort nadat hun muzikale loopbaan was begonnen in de prijzen. Voor Daniël Wayenberg was dat in 1949, toen hij als 20-jarige in zijn geboortestad de Grand Prix de La Ville Paris won. bij het con cours Marguerite Long-Jacques Thibaud. Voor de in Amsterdam geboren Louis van Dijk was dat in 1961, toen hij als 20-jarige de eer ste prijs won op het Loosdrechts Jazzconcours. Drie jaar later wer den beide pianisten bovendien onderscheiden met een Edison. Pianogiganten op dreef in Schouwburg Venray op vrijdag 19 maart. 20.00 uur. De Vrouw Die Haar Man Opvrat. Een fantastische komedie, met tal van onverwachte plotwen dingen. Hoofdrolspeler en verta ler Willem Nijholt is blij tegen zo'n spannend, prikkelend en eigentijds stuk te zijn aangelopen Hij verheugt zich ook op de her nieuwde samenwerking met Trudy Labij, met wie hij in het verleden al enkele keren succes vol samenwerkte. Deze topcast wordt gecompleteerd door de talentvolle Hymke de Vries, bekend van onder meer de toneel stukken Mussen ZWanen, Mid zomers trandkomedie5, Vogels en de tv-serie IC. Regisseur is Robert Prager, die onlangs met zeer veel succes Trudv Labij regisseerde in Shirley Valentine. In De Vrouw Die Haar Man Opvrat verlaat een man zijn vrouw na twintig jaar huwelijk voor een veel jongere vriendin. Wat in het begin alle maal zo leuk lijkt, verandert als blijkt dat zijn vriendin totaal niet kan koken, terwijl hij juist op culi nair gebied jarenlang zo verwend werd door zijn vrouw. Op geheel eigen wijze wordt voedsel gege ven aan het gezegde dat 's mans liefde nog altijd door de maag gaat Een komedie, gevuld met list. bedrog, jaloezie en verraad èn met een onverwachte wending van zoete wraak... Dinsdag 23 maart, aanvang 20.00 uur. Wat zou jij doen als je in vijf minuten moest uitleggen waarom de mensheid moet blijven bestaan? En elk verkeerd ant woord wordt bestraft met een allesverzengende bliksemflits. Over die vraag gaat Oersoep, van Rob Kamphues. Coen Jutte en Peer van den Berg. Drie mannen bezoeken de aarde. Het zijn oer- soeproerders! Na een vakantie van 4,5 miljoen jaar komen ze terug op aarde. Met maar één doel: kijken wat er weg kan. Natuurlijk mag alles wat leeft zich verdedigen. Uit het bestand van zes miljard aardbewoners wordt volkomen willekeurig Rob Kamp hues getrokken. Hij mag uitleggen waarom de mens uniek en onmis baar is. Te beginnen bij hem zelf. Oersoep is een idee van Rob Kamphues en wordt gespeeld door een driemanschap dat voor he( eerst gezamenlijk op de plan- 'ken staat Rob is bekend van tv en theater. Hij heeft een grote inte resse voor fantasy en science fic tion. Zo droomt hij regelmatig van een planeet waar iedereen klein en kaal is. Ook is der Coen Jutte, die al in Rob's vorige productie 'Tijd Zat' te zien was. Coen is behalve geoefend muzikant en volleerd idioot, oprichter van een stichting ter behoud van zeldza me zaden. Hij ziet een bloeiende toekomst voor de anijsradijs en de suikerwortel. Nieuw in het driemanschap is Peer van den Berg Peer is vaste speler van theatergroep Suver Nuver. bekend om zijn beeldende vondsten op het toneel en prikke lende humor. Peer heeft een lichaam dat te lenig is voor zijn leeftijd en een geest die te wild is voor zijn lichaam. Peer is bij uit stek geschikt als alternatief voor de mens. Oersoep: muziek, beeld, science fiction en cabaret. En dat alles real life! Woensdag 24 maart, aanvang 20.00 uur. Isaya Mondori komt met zijn Japanse slagwerk Osaka Dada da-Dan Tenko naar Venray (foto: Sbunsuke Sugimoto) Na twee succesvolle tournees in Nederland komt Isaya Mondori met zijn Japanse slagwerk Osaka Dadada-Dan Tenko terug met de nieuwe voorstelling Beat for Tomorrow. De groep werd opgericht in 1987, maar stond pas in 1992 na een jarenlange intensieve muzika le en zware fysieke training voor het eerst op het podium. Inmid dels heeft Tenko wereldwijd de funderingen van de theaters aan een test onderworpen. De groep weet qp eigen en eigentijdse wijze uitdrukking fë geven a: zowel de traditionele als de hedendaagse muziek en cultuur van Japan. De muzikale virtuosi teit. de prachtig gechoreografeer de performance van de slagwer kers, het imposante geluid van de Japanse trommels, de enërgieke uitstraling en de overweldigende dans van Isaya Mondori maken van Tenko een muzikaal en visu eel spektakel. Tenko speelt op tra ditioneel Japans instrumentarium waarbij de odaiko, de imposante Japanse drum. een belangrijke plaats inneemt. De shakuhachi (bamboefluit) en de samisen (driesnarig instrument) geven een sereen tegenwicht aan het over weldigende slagwerk. De perfor mance van de slagwerkers is per fect gechoreografeerd door Isaya Mondori. Een voorstelling van Osaka Dadada-Dan Tenko is een fascinerende belevenis die uit blinkt in muzikale virtuositeit. Donderdag 25 maart, aanvang 20.00 uur. Beelden van Servaas (27) Deus Charitas Est. Dat was de wapenspreuk van de Broeders van Liefde die honderd jaar gele den vanuit België naar Venray kwamen en hier de psychiatri sche inrichting Sint Servatius bouwden. 'Geneeskundig Gesticht voor R.K. Mannelijke Krankzinnigen' zo luidde toen nog de officiële titel. De broeders waren, voordat ze naar ons land kwamen, al vele jaren actief op het gebied van de bejaardenzorg, krankzinnigenzorg. onderwijs en gehandicaptenzorg in België. De grote inspirator was Petrus Jozef Triest, een eenvoudige dorpspas toor, die in 1807 enkele jonge mannen bij elkaar wist te brengen die door het volk 'Broeders van Liefde' werden genoemd. Daar mee werd de basis gelegd voor een congregatie met vertakkingen over de gehele wereld. In 1905 werd de Nederlandse Vereniging der Broeders van Liefde opge richt, gevestigd te Venray. Deze oprichting was noodzakelijk omdat een buitenlandse organisa tie niet over de wettelijk vereiste bevoegdheden beschikte voor het bouwen en beheren van een krankzinnigengesticht. In 1958 vierden de Broeders het 50-jarig bestaan van Servaas. Eigenlijk was men een jaartje te laat, maar men had besloten om met de jubileumviering te wach ten totdat het nieuwe hoofdge bouw - c.q. het huidige hoofdge bouw - officieel zou worden geopend. Dit nieuwe administra tiegebouw was in de plaats geko men van het oude gebouw dat in 1945 door brand verloren was gegaan. De opening op 9 oktober 1958 ging met veel vlagvertoon gepaard en markeerde gelijkertijd ook de voltooiing van de weder opbouw van het gesticht dat in de oorlog zwaar was getroffen. Als aandenken aan het 50-jarig bestaan lieten de broeders zich vereeuwigen op de trappen van de nieuwbouw. Op de voorste rij zijn gezeten van links naar rechts: Broeder Demetrius, Broeder Modoaldus, Broeder Ephisius Drabbels (onder-overste), Overste Gerlachus Latour, Broeder Bavo (economisch directeur Jan Wil- Een deel van de kloosterge- meenschap van Servaas in 1958. Iems), Broeder Plechelmus en Broeder Evermodus. Verdere bekende namen zijn o.a. broeder Martino, broeder Eumachius, en broeder Leocadius die bij velen beter bekend is als Broeder Cor- tooms. Andere bekende namen zijn de broeders Bonitus, Bera- chus en Nemesius. De foto is genomen voor de triomfboog die voor de hoofdentree staat. De boog werd ontworpen door Hugo Brouwer die het kunstwerk "Triomfboog der Naastenliefde" noemde. Het was een geschenk van het bouwteam. In de jaren tachtig werd door een deel van het toenmalige management geopperd om het kunstwerk af te breken. Men vond het werk te theatraal, te veel lijkend op een tempelingang en bovendien was de RK-signatuur niet langer meer de grondslag van de inrichting. Maar gelukkig konden de afbraak plannen worden afgewend en bleef de triomfboog behouden. Althans tot nog top, want het is niet duidelijk wat er in de toe komst gaat gebeuren. In het voor gaande stedenbouwkundige plan was aanvankelijk voor het monu ment een plekje ingeruimd op het voorterrein van de nieuwe inrich ting. Mogelijk dat ook het nieuwe plan voor Servaashof daarin voor ziet. Laten we het hopen, want het kunstwerk is een blijvende herinnering aan de Broeders van Liefde die hier zovele jaren hun zegenrijk werk hebben gedaan onder het devies 'God is Liefde' ofwel 'Deus Charitas Est'. Twan van Els Op zondag 21 maart wordt in het Koningskerkje in Vierlings beek een expositie geopend van schilderijen van René Ziedses des Plantes. De kunstenaar heeft aan de expositie het thema landschap pelijkeen geheel in fragmen ten meegegeven. Op de openings middag zal de kunstcriticus Rob Smolders een lezing houden over het werk van René Ziedses des Plantes. De opening zal muzikaal worden opgeluisterd door de kun stenaar zelf en Dik Krijt. De schilderijen van René Zied ses des Plantes zijn van 21 maart tot en met 25 april te zien in het Koningskerkje in Vierlingsbeek. Gedurende deze periode is de expositie geopend op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Ook op eerste en tweede paasdag is de expositie geopend. Het Vierlingsbeekse jongeren centrum Gryphus organiseert in samenwerking met stichting Op De Töffel op zondag 18 april een open podium: Op Ut Tuffelke. Regionale muzikanten krijgen tij dens dit open podium de kans zich te presenteren. De band of artiest die op het podium als 'beste' uit de bus komt wordt uit genodigd om als openingsact te fungeren van het popfestival Op De Töffel 2004, dat gehouden wordt op zondag 20 juni op het Vrijthof in Vierlingsbeek. Bands die interesse hebben om deel te nemen aan dit open podi um kunnen vóór 15 maart een demo met biografie sturen naar: Gryphus. onder vermelding van Op Ut Tuffelke, postbus 15, 5820 AA Vierlingsbeek. Meer weten over Op Ut Tuffel ke? Surf naar www.gryphus.nl. In OJC Walhalla in Sevenum vindt van vrijdag 9 tot en met maandag 12 april, de paasdagen, de alweer 23e editie van Prilpop laats.^'erspxeid, over vier dagen optredens van 22 acts te 'beluisteren. Dit entreevrije festival biedt de mogelijkheid aan beginnende (prille) bands hun kunsten te ver tonen voor een groter publiek. Ook dit jaar was de organisatie weer verrast door de hoeveelheid aanmeldingen en de steeds pro fessionelere opgenomen demo's. Uit de meer dan 200 aanmeldin gen hebben ze een zo gevarieerd mogelijk programma proberen samen te stellen. Veel bands komen uit de pro vincie, maar ook van buiten de Limburgse grens prijken namen op het affiche. Ondanks dat Prilp op er elk jaar weer naar streeft om geen topacts binnen te halen, lukt het OJC Walhalla toch telkens weer voor een volle zaal te zor gen. Naast de livebands in de zaal is er op de eerste verdieping ook weer de gelegenheid om rustig een pilsje te pakken. Hier zijn alle bands te volgen op een groot videoscherm via het eigen TV-station: TV Walhalla. De band The JuxJunction uit Leunen treedt op zondag 11 april om 14.30 uur op. Ties Poeth te zien in expositie Sjerfkes In museum 't Freulekeshuus in Venray is momenteel de rei zende tentoonstelling Sjerfkes te zien. Aanleiding voor deze tentoonstelling was de vondst van een grote hoeveelheid pottenbakkersafval, die tevoorschijn kwam bij de bouw van een atelier in Tege- len. Het leek Mieke Smits, de kun stenares in wiens tuin de opgra ving plaats vond, te belangrijk om hier achteloos aan voorbij te ga^n. Zij interesseerde een groep kun stenaars, historici en archeologen voor deze vondst en zo werd het projekt Sjerfkes geboren. Het resultaat van deze samenwerking is een prachtig boek over o.a. de fijnkeramiek en een aantal heden daagse kunstwerken die nu in 't Freulekeshuus geëxposeerd wor den. Op de tentoonstelling Sjerfk es is de animatiefilm Marching for) Mother Meuse te zien die gemaakt is door Ties Poeth. Ties Poeth (1957) volgde studies aan de Aca demie voor Beeldende Kunsten in Breda, de Faculteit Visuele Com municatie van de Rijksacademie van Beeldende Kunst in Amster dam en aan de Rotterdamse Aca demie voor Beeldende kunst. Hij woont in Breda, is animatiefilmer en sinds 1990 ook ontwerper van meubels en objecten. Hij debuteerde in 1982 met de film Tranquillizer en won al veel internationale prijzen. Vorig jaar kwam A short Passion Play uit, een animatiefilm over de Tegelse Passiespelen. Ook deze film is inmiddels bekroond. De film Mar ching for Mother Meuse neemt slechts twee minuten in beslag, maar in dat korte tijdsbestek wordt de kijker volledig opge slokt door beeld en geluid De film toont de regionale en interna tionale geschiedenis in een noten dop In omgekeerde richting trekt de historische ontwikkeling voor bij, beginnend bij het heden en eindigend in de oertijd Onheil spellende muziek begeleidt de stap van de laars aan het begin van de film. een laars die staat voor de legers die in de loop der tijden naar onze streken opmar cheerden De figuren, gemaakt uit klei in ruwe plastische vormen zijn ongeglazuurd en daardoor krijgen dë~ beelden een aards karakter. Wij zien achtereenvol gend; de helm van een Duitse sol daat, de punthelm uit de Eerste Wereldoorlog, de befaamde Napoleonsteek, een Romeins sol daat en tenslotte de kop van een Neanderthaler, de oermens die Ties Poeth, fragmej animatiefilm Marchingj her Meuse (foto: Peter d aan het begin van de ges staat. Uit zijn rib wordt baarheidsgodin geboren! Venus van Willendorf,} midden houdt tussen eel volksvrouw en een c Ook zijn er verwijzingen Tegelse Passiespelen c keramisch verleden, bij de film is gecomponej Erik Visser van Flairck. film van Ties Poeth g tionaal hoge ogen en t toond op meerdere filn zoals in Cyprus, Madrid. Dhaka en Odeni toonstelling Sjerfkes is n tot 18 mei op woensdag* en zondag van 14.001 in het Freulekeshuus aai straat in Venray. Zaterdag 20 maart opent om 15.00 uur in De Omloop van het Odapark de tentoonstelling Over loop van Wout Herfkens. De mens heeft een natuurlijke drang tot overleven en zelfbehoud. Dit zorgt ervoor dat hij zich voedt, verdedigt en voortplant en dit bepaalt voor een groot deel zijn dagelijkse bezigheden, zorgen, driften en verlangens Anderzijds heeft hij behoefte aan contempla tie. In alle tijden en culturen zijn mensen op zoek naar een 'diepe re' of 'hogere' zin en proberen ze de banaliteit te transformeren en te ontstijgen. We blijken in staat te zijn onze blik naar binnen te richten en soms uitzicht te heb ben op een eindeloze verstilde binnenwereld Als kunstenaar wil Wout Herfkens de beweging van de mens tussen deze twee polen verbeelden. Het begint meestal met een eenvoudig gegeven. Een groep mannen op een dijk, een nieuwsfeit over Afghanistan, een gedachtegang, een landschap of een stuk speelgoed van zijn kinde ren. Voorbeelden uit de dagelijkse Zondag 28 maart zal in de Witte Hoeve in Venray de jaarlijkse fan- Op zondagmiddag 21 maart mogen kinderen vogelkastjes timmeren. Ze worden daarbij geholpen door leden van de Vogelwerkgroep Horst/Sevenum. Ook is er een demonstratie van oude schildertechnie ken waarmee o.a. interieurs worden versierd. Bovendien is er een expositie ingericht onder de titel Licht in huis en een kleine expositie over vroegere communiekleding en communiecadeautjes. In de maanden november tot mei is museum De Locht in Melderselo geopend op dinsdag,donderdag en zondag van 14.00-17.00 uur. Groe pen kunnen, na afspraak, ook op andere dagen en tijden terecht (www.delocht.nl). clubmiddag plaatsvinden. Bij deze gelegenheid wordt teven het vijf jarig jubileum van Cash On Deli ver)' in de huidige samenstelling gevierd. De presentatie is in han den van Rijn Wortelboer. Naast het optreden van Cash On Deli very zal er ook nog een optreden zijn van een special guest. De zaal gaat die middag open om 13-30 uur en zal worden geopend om 14.00 uur. Voor fanclubleden is de toegang uiteraard gratis, voor mensen die nog geen lid zijn van de fanclub bedraagt de entree vijf euro. realiteit, die het begin kunnen zijn van een artistiek werkproces. In dit procés verbindt Herfkens deze alledaagse fenomenen met de verheven onderwerpen uit de wereldreligies, met name het Boeddhisme en het Christendom. Onderwerpen over het leven, lij den en verlossing worden niet geschuwd. In de uiteindelijke beelden komen een diversiteit van betekenissen en verwijzingen samen. Soms ligt de nadruk meer op een religieus motief, soms meer op iets heel alledaags Bar bies en emmers naast Boeddha's en Christusbeelden. Titels zijn een belangrijk onderdeel van het werk. Ze geven richting, beteke nis en soms verluchting. Wout Herfkens (1962) werd geboren in Rotterdam, groeide op in Prinsenbeek, studeerde een half jaar bouwkunde in Eindho ven. stapte over naar de Academie voor Industriële Vormgeving en vervolgde na twee jaar zijn oplei ding aan de Academie voor Beel dende Kunsten in Arnhem. In Arnhem verruilde hij het schilde ren voor beeldhouwen. Na een lange weg langs verschillende stij len en motieven heeft een aantal jaren zijn eigd gevonden, beelden van 0 vormde) mens- en religieus en profaan, in ei woon materiaal (houtlijra sel) en in vervreemde} aties "Mijn recente be< metaforen voor mijn g en twijfels over religie e in een onoverzichtelijk! waar de grote verhalen] zijn verdwenen en zoek is naar een hemieui kenisgeving. Ik gebruik i taferelen, die voor religieuze betekenis hebl Deze tentoonstellini Omloop van het The bezichtigen vanaf z maart tot en met zoi van 11 00 tot 17.00 i resseerden zijn van hai de opening op 20 maart 1 uur bij te wonen. De k Wout Herfkens zal aanwezig zijn. Op maai Theehuis gesloten, april, tweede paasdag Theehuis geopend, april (Koninginnedag) is huis gesloten. Boekrecensie in Peel en Maas Het motto van de Boeken week 2004 'Gare du Nord'- Ontmoetingen met Frankrijk- verwijst naar het Parijse sta tion dat voor ons noorderlin gen de poort is naar la douce France. En dat Remco Cam- pert deed verzuchten: "Zodra ik het Gare du Nord uitloop, heb ik zin in schrijven." Ook cabaretier, schrijver, columnist Youp van 't Hek heeft een speciale band met het station. Aanleiding voor hem om een boekje te schrijven over 'Een weekje rondscharrelen rond Gare du Nord'. In het boek schrijft van 't Hek onder meer: 'Gare du Nord' is een belangrijk punt in mijn leven. Ik was twintig toen ik op dat Parijse station aankwam. Mijn meisje was in die stad au pair. Mijn meisje is voor toen een te groot begrip. Ik hoopte dat ze mijn meisje wilde worden. Ik kwam daar onder andere om haar daarvan te overtuigen. Ik was net als nu niemand. Ik wilde wel iemand worden Wat voor iemand? Schrijver, dichter, zan ger. Zoiets. Ik dacht dat je dan iemand zou zijn. Wist niet dat je je leven lang niemand z wilde in elk geval geen 3 worden. Niet bij-de fahi niet bij een bank en z een verzekeringsmaaB Ook dat was een c zakenman. Klonk toenk nog'. In het boek kuntu ten en verhalen lezen o du Nord', gezien door de! Youp van 't Hek. Het b" uitgave van uitgeverij Tin is te koop in boekhandel! Munckhof in Venray. Pfl euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 16