Nominatie Synthese Venray KC Venray kan eigen benen staan" Koester uw Monument De sfeer van het heater trekt altijd aan" ALCnST Venlose Start begint aan nieuwe verkiezingsronde Op donderdag 18 maart (vandaag) vindt de eerste kwartaalverkiezing plaats van de jaargang 2004 van de ondernemingsplannenwed- strijd Venlose Start. Naast twee nieuwe participanten, A&A Accountants en Adviseurs en Rabobank Venlo e.o, wordt tij dens de nieuwe verkiezings ronden ook het publiek gevraagd om een winnaar te kiezen. De drie genomineer den van de eerste kwartaalver kiezing 2004 zijn Van Duppen Loudspeaker Design in Venlo, MakelaarZij in Venlo en Bureau Fondswerving van Synthese Venray. De drie genomineerden voor de verkiezing van 18 maart zijn afkomstig uit diverse branches. De eerste genomineerde is Van Duppen Loudspeaker Design uit Venlo. Het bedrijf ontwerpt en fabriceert luidsprekers voor de meest veeleisende muziekliefheb bers maar welke daarnaast ook passen in een eigentijds interieur. MakelaarZij uit Venlo, de tweede genomineerde, streeft naar meer aandacht en persoonlijke begelei ding bij de aankoop van een woning. Volgens eigenaresse Chantal Martens onderscheidt MakelaarZij zich door meer oog voor de menselijke kant van de aankoop. De derde genomineerde is Bureau Fondswerving van Synthese in Venray, de instelling voor dienst- en hulpverlening op sociaal gebied in Noord-Limburg. Het Bureau Fondswerving helpt non-profit organisaties op het gebied van bijvoorbeeld welzijn, sport, zorg en kunst cultuur bij het professioneel inrichten van de organisatie met name op het gebied van fondsenwerving. De drie genomineerde ondernemers zullen tijdens de kwartaalverkie zing hun ondernemingsplan pre senteren aan jury en publiek. De winnaar van deze ronde zal tij dens de finale op donderdag 2 december 2004 meedingen naar de titel Winnaar van De Venlose Start 2004 en de hoofdprijs ter waarde van 8.500 euro. Aan de ondememingsplannenwedstrijd kunnen bedrijven deelnemen die tussen 1 januari 2001 en 31 december 2005 zijn gestart of gaan starten binnen de gemeen ten Arcen-Velden, Beesel, Bergen, Helden, Horst aan de Maas, Kessel, Maasbree, Meerlo- Wanssum, Meijel, Sevenum, Gennep, Venlo en Venray. Per kwartaal worden drie (aspirant)ondernemers geselec teerd die htm bedrijfsplan presen teren voor een jury en publiek. Uit deze drie wordt door de jury de Starter van het Kwartaal geko zen. Bij de beoordeling van de ondernemingsplannen wordt door de jiiry gelet op creativiteit, innovatie, commerciële en finan ciële volledigheid en haalbaarheid van het plan. Tevens weegt de jury de presentatie van het plan en de beantwoording van de vra gen mee. Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Honderdvijfentwintigste jaargang - week 12 - donderdag 18 maart 2004 EEL EN MAAS iPeters legt voorzittershamer kynologendub neer I jonden zijn haar lust en r leven. Haar passie, haar I t5, Eigenlijk stond haar f en altijd voor een groot f J in het teken van honden, ite of kleine honden, gezel- ipshonden of jachthon- drukke of rustige hon- Ze zijn haar allemaal ilief. Over wie we het heb- Over Ina Peters (60) uit nray, die op dinsdag 23 art afscheid neemt als rzitster van kynologendub ray. Met pijn in haar hart, rel Een interview. Peters is al ruim twintig jaar zitster van kynologendub av e.o. Een taak die ze met liefde en vooral ook kennis Derde. De kynologe weet nog /J des wanneer ze de voorzit ter voor het eerst ter hand Op 28 oktober 1983. Ze ode toen nog in Helden. "KC W ray was in die tijd op zoek een buitenstaander, iemand een frisse kijk op de vereni- Want de kynologendub ite met een aantal organisato- e en financiële problemen, dat ik een goede naam had bouwd in de regio als fokster rergkeeshonden en bichon n in diverse commissies en groepen voor kynologen zat, het bestuur van KC Venray ij terecht. Ik ben door Toon ens uit Veulen gevraagd om ritster van de club te wor- Peters was als jonge meid al il gek op honden. Ze is jen in Groningen, woonde in Helden en is de laatste jrwoonachtig in Tienray. lelden woonden we in een mis met een grote tuin en 'ielweide voor de honden. :ge mijn gezondshcidspro- :n moest ik enkele jaren daas stoppen met het fok- ian honden. Mijn man en ik iten naar een kleiner huis ten kleinere tuin over te stap- Dat werd uiteindelijk ly, waardoor ik ook dichter :nray kwam te wonen. Ja, ik hier met erg veel plezier, in ly is het'lekker rustig." ACTIEVE VERENIGING en ze ruim twintig jaar gele- 'ja' zei op de vraag of ze voor- er van KC Venray wilde wor- had Ina Peters echt niet ten denken dat ze zo lang aan roer van de Venrayse kynolo- :lub zou staan. Met een brede op haar gezicht zegt ze: "Ik gezegd dat ik het vijf jaar Ina Peters: "Koop een bond die bij je past" wilde doen, maar ik ben er wat langer blijven plakken. Maar KC Venray is dan ook een erg leuke en actieve vereniging. Toen ik begon had de club honderd leden, nu 750. Toen hadden we vijf instructeurs, nu dertig. En ook het clubterrein is uitgebreid naar 2,5 hectare aan de Sinnestraat in Oirlo." Dat KC Venray is uitgegroeid tot een bloeiende vereniging, doet haar deugd. De kynologen dub heeft de afgelopen jaren flink aan de weg getimmerd. De club verzorgt onder meer lezingen, theorieavonden en gehoorzaam heidscursussen voor hond en baas. Eigenaren met jonge pup py's vanaf acht maanden kunnen al voor raad en daad bij KC Venray terecht. Het jaarlijkse hoogtepunt is de clubmatch die de vereniging op touw zet in sporthal de Wetteling. "De club match is een grote schoonheids tentoonstelling waarvoor mensen uit het hele land met hun hond naar Venray komen. Landelijk loopt het aantal deelnemers aan dergelijke rashondenshows terug, maar aan de laatste show in de Wetteling deden ruim driehon derd honden mee, verdeeld over negentig tot honderd verschillen de rassen. Ja, ik denk dat wij in de loop der jaren als organisatie een goede naam in het wereldje heb ben opgebouwd. En natuurlijk zorgen we voor voldoende publi citeit voor deze show." VOLWASSEN VERENIGING Ina Peters vindt het jammer dat ze vanwege haar gezondheidheid haar zilveren jubileum als voorzit ster niet vol kan maken, maar ze blijft natuurlijk lid van KC Venray en wil onder meer ook de cursus algemene kynologische kennis blijven geven. Daarbij verwacht ze dat de vereniging regelmatig bij haar op de deur blijft kloppen om gebruik te maken van de ken nis die ze heeft over honden en wil ze de clubbladredactie en de website blijven verzorgen. Ze geeft de voorzittershamer met een gerust hart over aan haar opvolger, die op dinsdag 23 maart tijdens de algemene ledenverga dering wordt gekozen. "De club kan nu echt wel op haar eigen benen staan. KC Venray is in de loop der jaren volwassen gewor den en uitgegroeid tot een echte vereniging met leden uit Venray en omgeving. Er zijn zelfs mensen uit Reuver, Belfeld en Deurne lid. Toch zal ik dinsdagavond nog wel een traantje moeten wegpinken." De cursussen van KC Venray richten zich vooral op de sociale opvoeding van de hond. Dé baas wordt geleerd hoe hij zijn hond moet opvoeden tot een sociale hond, die vriendelijk en zonder angst aan het sociale leven kan deelnemen. Een (kleine) greep uit het cur susaanbod en de opleidingen van KC Venray: Socialisatie (babypup- pie), basis 1 en 2 (voor puppy en aspiranten), elementaire gehoor zaamheid, voorbereidend gedrag en gehoorzaamheid, uithoudings vermogen, behendigheid, ringtrai ning, kynologische kennis, flyball en instructeursopleidingen. VOORKEUR Ina Peters heeft nog een tip voor mensen die een hond willen aanschaffen. "Veel mensen kopen een hond die helemaal niet bij hen past. Kopen ze een herder terwijl ze eigenlijk beter een gezelschapshondje hadden kun nen aanschaffen. Belangrijk bij het kopen van een hond is dat je je bewust- bent van wat je in huis haalt. Stel je eerst de vraag: wat ben je met je hond van plan en wat verwacht je van je hond? Dat voorkomt veel problemen. En ik heb een voorkeur voor rashon den, die je koopt bij een erkende fokker. Die kan je precies vertel len wat de achtergrond van zo'n hond is en wat je van hem of haar kunt verwachten. De afkomst van zo'n hond is duidelijk. Natuurlijk kunnen fokkers je geen garantie geven, maar ze zullen je bij een aankoop in ieder geval goed bege leiden en voorlichten. Je weet wat voor hond je in huis haalt." De jaren als voorzitster van KC Venray omschrijft Ina Peters als 'druk, druk, druk'. "De jaren zijn snel voorbijgegaan. We zijn dit jaar veertig jaar getrouwd en gaan in de zomermaanden wellicht voor de eerste keer lekker samen op vakantie. Als voorzitster van KC Venray was ik toch vaak weg. We willen nu echt samen van onZe vrije tijd gaan genieten." Voor meer informatie over KC Venrav: www.kcvenrav.nl Stichting Venray Monumentaal Onder deze titel vragen wij spe ciale aandacht voor karakteristie ke, beeldbepalende, plekken in Venray en haar Kerkdorpen. Het gaat niet alleen om geregistreerde monumenten ,maar ook om plaat sen en gebouwen die een ken merkende uitstraling hebben. Kent u ook zo'n bijzondere plek? Wilt u reageren of wilt u ons een (dig) foto met informatie ter beschikking stellen? Ons adres is: Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7,5801 SX Venray. Email :venraymonumen- taal@hccnet.nl St. Jozefkapel van Smakt. - rijks monument De Kapel van Smakt werd in 1699 gesticht door Joannes Albertus Baron om de inwoners van Smakt, die 'op een uur gaans van de parochiekerk woonden', toch mogelijkheid te geven gods dienstoefeningen en onderricht te volgen. De wapenschilden van de stichter en zijn vrouw zijn ver werkt in het altaar van de kapel. Ook staat er buiten de kapel een mooie steen met deze wapen schilden afkomstig van het kas teel, later ingemetseld in de boer derij Macken. Door oorlogsschade was deze steen losgeraakt en ver volgens in 1952 door de toenmali ge eigenaars van Macken geschonken aan het Sint Jozefheiligdom. In de St. Jozefkapel staat een houten beeld je ca. 50 cm hoog, voorstellende St. Jozef, glimlachend als zorgza me vader die zijn kind de weg wij. De Schilderijen voorstellende de ouders van Maria (Joachim en Anna) werden na restauratie in 2003 binnen twee maanden uit de St. Jozef kapel gestolen. 19 maart wordt de naamdag van St. Jozef gevierd. Rond 1414 is er voor het eerst sprake van een verering van St. Jozef In 1678 stelde de Spaanse Koning Karei II zijn land, waartoe ook de Heerlijkheid Venray behoorde, onder bescherming van St. Jozef. Dit zal zeker mede van invloed zijn geweest bij de keuze van de tenaamstelling van de kapel in 1699- St. Jozefals hoofd van de heilige familie, wordt in het bij zonder vereerd als patroon van een gelukkige levensstaat, van het christelijk huisgezin, van een zali ge dood en als patroon van de Kerk ten voorbeeld gesteld aan alle gelovigen. Uit archieven blijkt dat St. Jozef van Smakt al bijna direct na de bouw van de kapel pelgrims trok die ook toen reeds hun financiële bijdragen leverden om het feest van St. Jozef goed te kunnen vieren. Rond 1861 werd begonnen met de bouw van een rectorswoning. De toeloop van pelgrims wordt zo groot dat in 1886 een nieuwe gro tere kapel wordt gebouwd. Deze kapel werd in 1968 vervangen door de huidige kerk. Het grote aantal bedevaartgangers kon door het plaatselijke café niet worden opgevangen en in 1910 wordt daarom een pelgrimshuis gebouwd. Ook pelgrims die onderweg zijn naar Stantiago de Compostella (in Spanje) bezoe ken de kapel en ontvangen dan een officiële stempel. De H. Theresia van Avila (1515-1584), de geestelijke moeder van de Orde der Ongeschoeide Karmelieten, die vanaf 1947 de verzorging van de bedevaartplaats op zich hebben genomen, heeft veel bijgedragen tot de verering van St. Jozef. Zij schrijft in Het boek van haar leven 'Wie geen leermeester kan vinden om te weten, welke weg bij een over weging in te slaan, kieze St. Jozef tot leidsman en men zal zich in de weg niet vergissen'. dood. Na zes keer Pinkpop weet je het wel. Ik ging wat rondkijken en toen de vacature bij de schouwburg in de Peel Maas stond dacht ik 'dat lijkt me wel wat'." Zijn nieuwe baan heeft heel veel leuke kanten, vind hij. Vooral het werken met de vele amateurs met hun projecten bij de Venrayse schouwburg doet hij graag. "Het enthousiasme straalt er af en ze vragen heel veel naar tech nische mogelijkheden. Maar of het nu professionals of amateurs zijn, de artiest bepaalt de sfeer en dan maakt het niet uit of er een cabaretgroepje in een autootje langs komt of een groot gezel schap van de West Side Story met een vrachtwagen." Werk genoeg dus in deze nieuwe omgeving. Voor de toekomst hoopt hij dat de foyer omgebouwd kan worden naar een soort kleine theaterzaal voor zo'n 200 stoelen, een combi natie dus van foyer en kleine zaal. Daarna staan ook het verbouwen van de kleedkamers op de rol, maar dat is iets voor de komende jaren. Hans Graumans: "De basis is hier ruim aanwezig, het zijn voor de rest kleine dingen die moeten gebeu ren zoals zaken vervangen." Het lijkt er op dat de nieuwe toneel meester met zijn oude liefde het theater zich als een vis in het water van de schouwburg voelt. "Het is wel grappig," besluit hij het gesprek, "in 1987 heb ik hier nog stage gelopen en nu werk ik hier zelf als toneelmeester." ns Graumans nieuwe toneelmeester Schouwburg Venray ans Graumans is deze and begonnen met zijn rk als hoofd technische nst bij de schouwburg in way. De traditionele naam >r zijn werk is 'toneelmees- j de man die de voorstel- 8 in goede banen leidt, enwoordig komt er echter er bij kijken zoals bijvoor st! onderhoud gebouwen toezicht op de veiligheid de installaties. Haar toneelmeester of niet, 'theater' moet gewoon in -""ttten. e opvolger van Frans van de Uvel werd 35 jaar geleden 'oren in Doesburg. Hij groeide in Breda en Almelo en in deze S(e plaats kwam hij in aanra- g met het theater: "We zijn in ielo. begonnen met een klein "ergezelschap, Het Uietheater. We speelden ledies en kluchten." hteniarcl kwam van het een het ler zo gaat dat nu eenmaal. man Finkers kwam een keer 8^ wat tips, had wat hulp §1 'g met het licht van zijn eigen piling en Hans hielp hem. en "s het gaan broeien." Hans pns had inmiddels de MTS, '|,rig procestechniek en elek- Uca achter de rug. Daarna, om 'iets heel anders te doen, een ,eegopleiding. ^aar ja; "De sfeer van het ller trok toch teveel aan me en aanbieding om met een gezel schap mee op reis te gaan kon ik toch niet weerstaan." Een periode van reizen door Nederland en Europa voor verschillende bedrij ven en bij verschillende gezel schappen begon. Musicals als A Night in the Cotton Club, Josephine en Bubbling Brown Sugar, Hans was erbij. Bij zijn tweede werkgever Flash Light, ging hij zich helemaal op het licht richten en daarbij was hij welis waar veel in Nederland maar hij reed toch 80.000 km per jaar en sliep jaarlijks 150 nachten in een hotel. Hans Graumans: "Ik heb er nooit een hekel aan gehad, het was erg leuk want elke stad en elk theater heeft zijn eigen sfeer. Maar als theater geen hobby van je is, moet je er niet aan begin nen." ENTHOUSIASME In 1986, nog helemaal ver weg in Almelo, was Hans echter al een leuk meisje tegengekomen. Uit Venray. En dat resulteerde er in dat hij zijn thuisbasis verlegde naar Noord-Limburg. Hans: "We zijn gaan samenwonen en inmid dels hebben we een zoontje van vier jaar oud. En na al die jaren brandt dat reizen je een beetje

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15