s /enray krijgt snel entrum voor jeugdzorg 'rovinciale Staten kiezen voor mbitieus reconstructieplan tcocoom Rechter: gemeente en Dingus opnieuw tafel Djambo naar benefietconcert Unicef Woningproductie in 2004 op dieptepunt 'Overname ziekenhuis niet aan de orde' Wijkraad St. Antoniusveid Hét nieuwe adres voor trendy wonep &cadeaus...ook voor kids ins B, EN MAAS Donderdag 11 maart 2004 - Pagina 7 Binnenkort wordt alsnog to begin gemaakt met de gllsering van een multifunc- |fleel centrum voor jeugd- - in Venray. PvdA-gedepu- jfde Odile Wolfs zei in ovlnciale staten dat alsnog a geld is gevonden, iardoor is het dreigende uit- tot op zijn vroegst 2005 n de baan. Binnenkort wordt begonnen tt intensieve gezinsbehandeling pieegzorg. Eind dit jaar of gin volgend jaar komt daar dag- lip voor jongere en oudere ugd bij, evenals een 24-uurs leef groep voor jongeren. D66 trok in provinciale staten een motie voor snelle realisering van het multi functionele centrum voor jeugd zorg in Venray in na de toezeg ging van gedeputeerde Wolfs. Gedeputeerde Staten (GS) zijn bereid de problemen die op dit moment in de pieegzorg spelen op korte termijn op te lossen. Gedeputeerde Odile Wolfs: "Ik vind het niet acceptabel dat plee gouders kinderen nu zonder financiële vergoeding moeten opvangen. Tot de zomer betaalt de provincie de opvangkosten. In die periode hebben de betrokken instellingen voldoende geld vrij gemaakt om er mee door te gaan." Op dit moment zijn er 28 kinde ren en jongeren in pleeggezinnen ondergebracht waarvoor deze pleegouders niet betaald worden. Daarnaast wachten nog eens 40 kinderen op pieegzorg. Zij krijgen weliswaar andere vormen van hulp, maar pieegzorg kan nog niet worden gegeven omdat daarvoor geen geld beschikbaar is. Pleegouders staan echter wel klaar. Mevrouw Wolfs: "Voor beide groepen kinderen hebben we nu een oplossing gevonden. Ik spreek mijn bijzondere waarde ring uit voor de enorme betrok kenheid van de pleeggezinnen in Limburg. Voor deze groep kinde ren en jongeren is een stabiele gezinssituatie de beste opvang." REGIO VENRAY Met de financiële steun van de provincie lukt het om op korte termijn in de regio Venray ambu lante hulp en pieegzorg te bieden. In de regio Venray zijn er op dit moment nauwelijks voorzienin gen die jeugdzorg aanbieden. Hiermee lost GS deze 'witte vlek' in de jeugdzorg voor een groot gedeelte op. De definitieve oplos sing voor de regio zit in de realisa tie van een multifunctioneel cen trum in Venray (MFC Venray). In zo'n centrum zijn alle hulpvor- men (residentieel, daghulp, pieeg zorg en ambulant) aanwezig. Uiterlijk begin 2005 kunnen de andere onderdelen van het MFC Venray (residentieel en daghulp) worden gerealiseerd. "Ik ben bij zonder tevreden met de financiële toezegging van gedeputeerde Wolfs en met de algehele instem ming van mijn collega-statenle den", laat het Venrayse statenlid Martinet Roling (D66) weten. "Wat telt is dat de kans voor een feitelijke start nu realiteit wordt. Maar wat vooral telt is dat de jeugd in onze regio snel en ade quaat wordt geholpen." Gemengd koor A Djambo en melgroep Akwaba uit Venray [bben de eervolle uitnodiging regen om op te treden tijdens |et jubileum benefietconcert '50 jr Unicef Duitsland' op zondag fiinaart. In de katholieke kerk St. gkolaus van de gemeente beurdt zingen en spelen de e Venrayse groepen naast het aatselijke vrouwen gospelkoor md Soul en kinderen uit :urdt en Schaephuysen. Het botto van het concert is 'Kinder tien rechte'. Het concert begint a 17.00 uur en de entree is vrij. K Djambo heeft iedere week op jonderdag (behalve de eerste jonderdag van de maand) repeti- in De Springplank aan de beukenlaan 4 in Venray. Voor eer informatie kunt u ook con- :t opnemen met Ans Anderson, [clefoon (0478)585520. I A Djambo zingt tijdens het mefietconcert van Unicef juitsland Voorzitter Eisso Wolter: "Gelijktijdig zoveel mogelijk doelen realiseren" Provinciale Staten hebben rijdag 5 maart het Reconstructieplan Noord- en Midden-Limburg vastgesteld. Hoofdlijn van het plan is het (duurzaam en integraal oplos- Isen van diverse problemen op het platteland. De totale kos- Iten voor de uitvoering zijn I geraamd op circa 940 miljoen euro. De Staten hebben bij de vaststelling van het plan bena drukt dat extra inspanning voor behoud van werkgele genheid zeer noodzakelijk is. De Staten willen zo snel moge lijk een bestuursovereen komst met het Rijk. Gedeputeerde Ger Driessen constateerde tevreden dat de Staten voor het Reconstructieplan veel waar dering hebben. Voor wat betreft de zonering van de intensieve veehouderij is hebben de Staten uitgesproken dat in bepaalde gevallen waarbij agrarische bedrijven onevenredig in de knel komen, deze opnieuw bekeken moeten worden. Het vastgestelde plan is nog op de dag van vaststelling zelf aan de minis teries van LNV en VROM aangebo den. Gedeputeerde Staten doen daarbij een beroep op de minis ters om op korte termijn helder heid te geven over de rijksbijdra ge voor de uitvoering. Deze hebben twee maanden de tijd om tot een uitspraak over het plan te komen. Ook is afgesproken dat GS over twee maanden de Staten inzicht geven iri de realisatie van een bestuursovereenkomst met het Rijk, Bij de uitvoering steeft de pro vincie naar het gezamenlijk met de streek werken aan projecten die aan de doelen in het recon structieplan tegemoet komen. Projecten moeten zoveel mogelijk een gelijktijdige oplossing bieden op het vlak van: natuurontwikke ling, landbouw, recreatie en toe risme en het tegengaan van ver droging. Voor de uitvoering van het Reconstructieplan zijn in Noord en Midden-Limburg zes gebieds- commissies benoemd. Deze bestaan uit afgevaardigden van gemeenten, waterschappen, land bouw-, recreatie-, milieu- en natuurorganisaties en andere belangenorganisaties. Met gebedsprogramma's voor een ter mijn van vier jaar gaan de gebieds- commissies in Noord-en Midden- Limburg invulling geven aan de doelen uit het Reconstructieplan. Voorzitter van de gebiedscom- missie Venray/Meerlo-Wanssum is Eisso Woltjer. Woltjer: "Vooruitlopend op de vaststelling van het Reconstructieplan zijn in de gemeenten Venray en Meerlo- Wanssum al diverse plannen ont wikkeld en enkele projecten daadwerkelijk opgestart. Ik denk bijvoorbeeld aan de aanpassingen van de Oostrumschebeek. Waterbeheer en de natuur komen versterkt uit dit project tevoor schijn. Dat is ook de opzet van het Reconstructieplan: zoveel mogelijk meer doelen tegelijk realiseren. Eén van de problemen die we met het Reconstructieplan proberen op te lossen is het op slot zitten van onze kerkdorpen. Ondanks dat de inwoners graag in hun eigen dorpen willen blijven wonen, houdt de stankcirkel- regelgeving dit tegen. En dat is jammer. Als dorpen niet meer kunnen groeien gaat dit ten koste van de leefbaarheid. Ook de natuur, de recreatie, het water en zeer zeker de landbouw, de eco nomische drager van ons buiten gebied, krijgen door het Reconstructieplan nieuwe kan sen. De intensieve veebedrijven bieden we voldoende ontwikke lingsmogelijkheden op locaties waar ze nu en in de toekomst vol doende ruimte krijgen. Kortom, we willen het buitengebied inte graal aanpakken, en dat is nodig ook! De Gebiedscommissie heeft volop plannen om het buitenge bied onderhanden te nemen. Maar ze kan dit niet alleen. Iedereen met ideeën die passen binnen het Reconstructieplan roep ik op deze met de Gebiedscommissie te bespreken." 'Minder regels, meer stimule ren' is een van de belangrijke uit gangspunten van het Reconstructieplan. Het Reconstructieplan is uitvoerings- gericht, en legt veel verantwoor delijkheid bij de gebiedscommis- sies in de districten. Het accent komt te liggen op projecten die kansen bieden op meerdere fron ten tegelijk: natuurontwikkeling, landbouw, recreatie en toerisme, het tegengaan van verdroging'. Verantwoordelijk gedeputeerde Ger Driessen: "ln de Staten is een breed draagvlak voor dit plan, omdat het mogelijkheden geeft om een echte kwaliteitsimpuls te geven aan het platteland. We kun nen nu eindelijk oplossingen reali seren voor de diverse knelpunten in het buitengebied. Het Reconstructieplan is een ideaal instrument om bedreigingen te lijf gaan en kansen op te pakken. Provincie, gemeenten, bedrijfsle ven en maatschappelijke organisa ties trekken samen de kar voor een leefbaar platteland. Degene die hieraan niet meedoet is geen mens van deze tijd. Uiteraard zul len we knelpunten tegenkomen, maar die zijn er om opgelost te worden." KOSTEN De kosten voor realisatie van de doelen in de reconstructieperiode (2004 tot 2015) zijn in totaal 940 miljoen euro. Voor de komende vier jaar is daarvan 300 miljoen euro nodig. In de kosten dragen bij de Europese Unie, de Provincie, de Waterschappen en het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV), Volgens de Reconstructiewet is daarvoor een uitvoeringscontract tussen Rijk en Provincie nodig. Gedeputeerde Ger Driessen wil dat het uitvoe ringscontract binnen twee maan den getekend is. De Reconstructiewet concen tratiegebieden verplicht vijf pro vincies met intensieve veehoude rij, waaronder Limburg, een reconstructieplan op te stellen om zo een aantal structurele pro blemen in het landelijk gebied duurzaam en integraal op te los sen. Aanleiding vormde de var kenspest in 1997. Het plan is tot stand gekomen na een intensief proces in de streek. De zes recon structiedistricten hebben bouw stenen voor het plan aangeleverd, en spelen via de gebiedscommis- sies in de uitvoering, wederom een belangrijke rol om de lange- en middellange termijn doelen te bereiken. 40.000e inwoner binnen drie jaar verwacht Vorig jaar werden in de gemeente Venray 135 huizen opgeleverd. Daarmee kwam de woningvoorraad op 1 janu ari 2004 uit op 15-122 wonin- gen.De verwachting is dat de woningproductie dit jaar nog lager zal uitvallen. De laatste prognose gaat uit van 92 nieuwe huizen. Dit betekent een voorlopig dieptepunt. Terwijl juist in 2004 grote projecten zoals St. Anna, de Gouden Leeuw en Brabander/Aan den Heuvel de woningbouw een flinke impuls hadden moeten geven. Maar om uiteenlopende redenen zijn al deze locaties behoorlijk ver traagd. Ook het KTS-terrein, met 95 woningen, stond ingeboekt voor dit jaar maar de oplevering is verschoven naar 2006 alhoewel de bouw wel in de loop van dit jaar van start gaat. In tien jaar tijd is de woning voorraad toegenomen van 12.766 huizen op 1 januari 1994 naar 15.122 nu, een stijging van 18,5%. In hetzelfde tijdvak groeide de Venrayse bevolking van 35.237 naar 39.112 inwoners, een toena me van 11%. Het streven van het college om jaarlijks 300 nieuwe woningen te bouwen zal pas vanaf 2006 reali teit zijn. De verwachting is dat rond de jaarwisseling 2006/2007 de 40.000e inwoner ingeschreven kan worden. Midden jaren zeven tig werd de 30.000-grens gepas seerd en in 1958 werd de 20.000e inwoner begroet. Dat de gemeen te Venray voor het eerst meer dan 10.000 inwoners telde is al meer dan tachtig jaar geleden. Begin jaren twintig van de vorige eeuw werd deze magische grens gepas seerd. Op maandag 15 maart houdt de Wijkraad St. Antoniusveid de jaar vergadering. Tijdens deze avond worden de resultaten van de onlangs gehouden enquête gepre senteerd. Verder zal de heer A. van der Sanden, voorzitter van de Raad van Bestuur van het VvGI, een toelichting geven op de plan nen voor Servaashof. Laat u infor meren en praat mee over de actu ele ontwikkelingen in de wijk. De avond in wijkgebouw Kiosk in het Brukske begint om 20.00 uur. Op de agenda staat onder andere het jaarverslag 2003, bestuursver kiezing, resultaten enquête wijk bewoners St. Antoniusveid en een presentatie nieuwbouwplannen Servaashof door A. van der Sanden, voorzitter Raad van Bestuur VvGI. Het jaarverslag 2003 is tijdens de vergadering ver krijgbaar. Bent u verhinderd en wilt u een exemplaar, dan kunt u dit schriftelijk opvragen bij het secretariaat. Secretariaat: Sint Servatiusweg 80, 5803 AD Venray, telefoon 0478 - 58 75 32 Gespot door de redacties van VTwonen Viva als meest bijz>ndere woonwinkel in Limburg!!! Sfchool straat 50B, Penningen (tn. q»l Gelen, net buiten centrum) www.cocoonhel den .nl "Het is een brevet van onvermogen als u hier niet samen uitkomt. Het belang van de Venrayse jongeren staat voorop. Het lijkt te ont aarden in een prestigestrijd. Voorkomen moet worden dat het eigen belang belangrijker wordt dan het doel waar u voor staat. Want dan gaat het echt fout", zei president Soutendijk woensdagochtend tijdens de zitting van het kort geding bij de rechtbank in Roermond. Hij gaf Dingus en de gemeente zes weken de tijd om er alsnog samen uit te komen. Op dinsdag 20 april wordt het kort geding voortge zet. Voor de zoveelste keer troffen beide partijen elkaar bij de rech ter. De gemeente Venray spande het kort geding aan om de bouw werkzaamheden in het jongeren centrum stil te leggen. De gemeente wil snel aan de slag met haar eigen bouwplan dat door Dingus wordt verworpen. Advocaat Smets, van kantoor Holland Van Gijzen, voerde het woord namens de gemeente. Smets vertelde dat er overeen stemming is over het bouwplan waarvoor de gemeente op 9 december 2003 een bouwvergun ning kreeg. Enig twistpunt was, volgens Smets, de geluidsisolatie. "Er kan absoluut niet hoger gegaan worden dan 100/101 deci bel", zei de advocaat van de gemeente. "Dingus belemmert de renovatie op onjuiste gronden. De gemeente houdt zich aan eerdere gerechtelijke uitspraken en wordt door Dingus onrecht aangedaan." De Venrayse advocaat Gerard Thijssen verdedigde de belangen van Dingus. Hij constateerde dat beide partijen 'niet echt van elkaar houden'. "Niet alleen de huurrelatie maar iedere relatie is verstoord", zei Thijssen die vond dat de gemeente zich als een slechte huurbaas gedraagt, Dingus niet ziet zitten en de bedrijfsvoe ring van het jongerencentrum al jarenlang stelselmatig frustreert. "De gemeente werkt ernaar toe dat het buigen of barsten wordt. We zijn nu in een beslissende fase beland." De gemeenteraad stelde vorig jaar een bouwkrediet van 1,8 miljoen euro beschikbaar. Volgens Thijssen kan het een stuk goedkoper: voor 1,2 miljoen euro. En daar is de aankoop van de aanpandige woning bij inbe grepen. Want dat vormt het obsta kel bij een hogere geluidsisolatie dan 100/101 dba. Dingus zegt recht te hebben op 110 dba maar wil genoegen nemen met 105 dba. Thijssen eiste een bouwvoor- schot van 150.000 euro want de gemeente heeft de ingediende rekening nog steeds niet aan Dingus betaald. Hij vroeg de eis van de gemeente af te wijzen. Volgens Thijssen zou de rechter zelfs het kort geding niet ontvan kelijk moeten verklaren omdat het niet spoedeisend is. Smets vertelde nog dat de gemeente na de renovatie best met Dingus verder wil. Maar wel onder de gestelde voorwaarden. Het kort geding had zolang laten wachten omdat de gemeente ervan uitging 'in goed overleg tot een oplossing te komen'. Rechter Soutendijk hoorde het relaas van beide kemphanen aan. Ook wethouder Emonts en Dingus-voorzitter Pieter Gijsbers kwamen nog aan het woord. Soutendijk vertelde dat hij acht jaar wethouder is geweest en dat hij voorzitter is van een vrijwilli- gersinstelling. "U gaat al vijftien jaar vechtend over straat. Dat is geen goed vertrekpunt voor de toekomst. Terwijl u toch dezelfde in plaats van tegenstrijdige belan gen moet hebben." De president zei dat er twee mogelijkheden zijn. Het verleden wordt begraven en de blik wordt op de toekomst gericht. Waarbij samen aan een oplossing wordt gewerkt. Of de juridische strijd wordt voortgezet. "Maar dat is een doodlopende weg. Als het hard tegen hard gaat dan gaat alles kapot. Het levert alleen maar ver liezers en boze en teleurgestelde mensen op. En de grootste verlie zers zijn de Venrayse jongeren." Soutendijk wees erop dat in juni 2005 het huurcontract afloopt dat inmiddels ook door de gemeente is opgezegd. Hij zag het daarom voor Dingus somber in. De rechter constateerde dat de geschilpunten niet eens zo groot zijn. Hij tilde ook niet zwaar aan de strijd om de hoogte van de geluidsisolatie. "Dat is theoretisch gedoe. In de praktijk zal de geluidsdrempel altijd overschre den worden. Dat heeft u echt niet in de hand. Ook het optrekken van een muur op een meter afstand van de scheiding mét de woning biedt geen oplossing. Want tegen bassen en trillingen is niets bestand", meende Soutendijk, die het daarom een goed plan vond om de aangren zende woning te verwerven. "Want dat voorkomt veel ellende." Hij stelde een goed jeugd- en jongerenbeleid in een representa tieve accommodatie als het geza menlijke doel. "U hoeft echt niet van elkaar te houden om toch tot goede afspraken te komen. Dit soort conflicten zijn niet uniek. Ze komen overal in Nederland voor. Het belangrijkste is dat jon geren weer naar binnen kunnen en dat ze van de straat af zijn." De zitting was om 9 30 uur begonnen. Soutendijk keek op de klok die 11.10 uur aangaf. Hij stel de voor een kwartier te schorsen. Voor intern beraad en om samen te overleggen om toch weer aan tafel te gaan. 'Want doorprocede ren is een heilloze weg die nog jaren gaat duren. Het kan door gaan van Den Bosch naar de Hoge Raad tot zelfs in Straatsburg toe. Maar in de tussentijd gebeurt er niets voor de doelgroep." De vier vertegenwoordigers van de gemeente (Smets, Emonts en de ambtenaren Vossen en Last) trekken zich terug, evenals de delegatie van Dingus die uit acht personen bestaat. De kaarten wor den geschud. Na twintig minuten treffen de twee kampen elkaar op de gang. Er wordt onderling over legd. Op aandringen van Smets trekt het gemeentelijke kwartet zich weer even terug in de spreekkamer. Het loopt al tegen twaalven als de zitting weer wordt hervat. Smets krijgt als eerste het woord. De gemeente vraagt toch om een vonnis, meldt hij. Terwijl Dingus bereid is om terug naar de onder handelingstafel te gaan. Soutendijk doet een nieuwe poging de gemeente over de streep te trekken. "Heeft u wel meegewogen dat er dan de komende jaren niets gebeurt voor de jongeren in uw dorp." Smets reageert: "Overleg is een gepas seerd station. We moeten helaas wel verder procederen." De president geeft zich niet gewonnen. "Zet de persoonlijke belangen aan de kant. Gezichtsverlies is van onderge schikt belang. Leer met elkaar om te gaan en elkaar te accepteren. Al moet er wel eens een keer geschikt worden. Zoals dat wel vaker in het leven moet", zei de rechter op welhaast op vaderlijke toon. "Geef elkaar de ruimte en bespreek binnen een paar weken de twistpunten. Vraag desnoods een onafhankelijk voorzitter. Zet een streep onder het verleden en maak een nieuwe start. Want pro cederen is het slechtste wat je kunt doen." De zitting werd voor vijf minu ten geschorst. In de tussentijd haalde Soutendijk zijn agenda op om alvast een nieuwe datum te prikken. Beide partijen staken de koppen weer even bij elkaar. Uiteindelijk ging Smets toch over stag. De gemeente wil praten over vier twistpunten: de maxi male geluidsisolatie, de doelgroe pen jeugd (12-16 jaar) en jonge ren (16 en ouder), het bouwplan en de huurovereenkomst gekop- I peld aan een subsidierelatie. Dingus kon ermee instemmen. Soutendijk reageerde opge- lucht. "Dan bent u het toch ergens over eens. Al is is het maar over waar u het niet over eens bent." De president had nog een persoonlijk woord voor Pieter j Gijsbers. "U bent een hoog begaafd prater. Maar daarom niet j de gemakkelijkste om mee te con- j verseren. U kunt agressie opwek- j ken wat een belemmering kan j zijn in een gesprek. Maar ik denk j dat u dat zelf ook wel weet," Op dinsdag 20 april wordt het kort geding voortgezet. "En als u er samen eerder uitkomt dan zal j ik u hier niet meer terugzien. Ik I wens u veel sterkte en wijsheid. En ga voor de zaak die echt van belang is", gaf de rechter de partij en mee. Raad van bestuur neemt onrust onder personeel weg Overname van VieCuri, de ziekenhuizen in Venlo en Venray, is in zijn geheel niet aan de orde. Dat maakte Pieter van Dreumel, voorzitter Raad van Bestuur, vorige week bekend tijdens een bijeen komst van het ziekenhuisper soneel in het personeelsres- taurant in Venray. Aanleiding waren de onrustzaaiende berichten in de pers over een mogelijke overname van VieCuri door het consortium Sturkenboom. VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg is met de organi satieverandering Oversteek zijn eigen weg ingeslagen om de kwa liteit van de patiëntenzorg te garanderen, ook voor de toe komst. En nu - na een aantal jaren - wordt volgens de directie steeds duidelijker dat dat de juiste koers is geweest. Er is langzamerhand één ziekenhuisorganisatie ont staan waarbij de zorg op de twee locaties Venray en Venlo elkaar niet overlappen, maar juist ver sterken. Daarnaast is ruimte voor nieuwe ontwikkelineen oo beide locaties en is er aandacht voor kwaliteit van de patiëntenzorg. Bovendien is er nu ook sprake van een financieel gezond bedrijf. Tegelijkertijd maakte Van Dreumel van de gelegenheid gebruik om de toekomstplannen voor de locatie Venray nog eens nader toe te lichten. In dit ver band noemde hij ontwikkelingen die al zijn gerealiseerd zoals de uitbreiding van de OK-capaciteit, het Loop 4 Zorgprogramma, de mammapoli, de Ziekenhuispost, ZBC ViaCura (MRI-bus) en de trombosedienst. Met de bouw kundige aanpassingen in het voor uitzicht zal er binnen anderhalf jaar op de Venrayse locatie sprake zijn van een Intensieve BehandelUnit Dermatologie (IBUD), een vierde operatieka mer, een sportmedisch adviescen trum, een 'diagnostisch' centrum, uitbreiding van de poliklinieken KNO, Chirurgie en Interne geneeskunde en een risicopoli CARDIOLOGIE Op de langere termijn wordt gedacht in richting van een hospi ce. een Reeionaal Centrum Geestelijke Gezondheidszorg en een onderzoek naar de mogelijk heden van de marktontwikkeling zoals een bedrijvenpoli, de revali datie of de plastische chirurgie Kortom, het toekomstperspectie: van VieCuri en dus ook de locatit j Venray, is volgens de directit| positief. I Het toekomstperspectief vatl Venray richt zich op toegang tot diagnostiek er behandeling Geplande operaties bij relatie gezonde mensen Behandeling laag-complex pathologie Zorg voor mensen met ee' chronische aandoening Initiatieven in de niet-regulid re sector Screeningsprogramma's "Het valt zeker te betreuren di - nèt in een periode waarin med< werkers na een lastige tijd vri ingrijpende organisatieverand ring- weer vertrouwen krijgen i de toekomst van 'hun' ziekenhui via de media dergelijke berichtg1 ving moeten vernemen", aldi Van Dreumel.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7