Zigeuner- en klezmermuziek in Mariakapel "Het is mooi geweest" roorzitter Lourdes Comité :elf in het zonnetje tV De Kans groter van opzet Koester uw Monument Open dag TOC Venray AICAST Honderdvijfentwintigste jaargang - week 11 - donderdag 11 maart 2004 uus en Gerrit nemen afscheid van D'n Oesterham zondag 4 april nemen m (63 jaar) en Gerrit Izer (66) afscheid als leerdersechtpaar van meenschapshuis D'n lerham in Oostrum. Op die wordt hen van 15.00 tot 00 uur een receptie aange- len waarop iedereen wel- I© is om afscheid te nemen. dag worden tevens de uwe beheerders van D'n terham voorgesteld, ■toinette en Jan Verheyen. iDp zondag 4 april is het precies baargeleden dat Truus Pelzer IL eerste glaasje bier serveerde eerste bediende in gemeen- Lpshuis D'n Oesterham in [istnim. Een paar jaar later nam «samen met haar man Gerrit het [er over en werd 'Truus van Irrit' de toegewijde beheerster L het gemeenschapshuis. D'n fcterham is voor'veel verenigin- jn in en buiten Oostrum de €te stek voor hun verenigings- Bviteiten. Wekelijks zijn er Hop activiteiten zoals bej'aarden- ■nnastiek, repetities van ■nnonie Sub Matris Tutela, oefe- ln van de drumband, de dorps- ■dvergadering, de KBO en nog - lel meer. D'n Oesterham is ook ■plaats waar jaarlijks Sinterklaas fcrdt ontvangen, de carnavals- ■reniging is er kind aan huis en ft TBS-kliniek De Rooyse Wissel De Wendel hebben de weg Honden naar Gerrit en Truus als ■eens rustig en ongestoord wil- I vergaderen buiten hun inrich- |g In eerste instantie runde Kus alleen D'n Oesterham en long haar man Gerrit bij in zijn Ie lijd. In 1995 stopte Gerrit bij Ems Maas en ging fulltime aan de Ig in het Oostrumse gemeen- Kapshuis. Dat was geen overbo- le luxe want D'n Oesterham is middels het kloppend hart van t Venrayse kerkdorp. "Dagen 1» twaalf uur of meer zijn geen pondering", zegt Truus. "Dat is 1c de voornaamste reden om te ppen. We willen het nu rusti ger aan gaan doen. Het is mooi geweest." "Maar", vult haar man aan, "We stoppen beslist niet omdat we er geen plezier meer aan zouden beleven. Integendeel, we doen het werk nog steeds ont zettend graag. We willen echter voorkomen dat de mensen gaan zeggen van 'zitten die nu nog hier'. We willen niet weggekeken worden. Bovendien zijn we op een leeftijd aanbeland dat we het wel eens rustiger aan kunnen gaan doen." Naast de functie als ontmoe tingsplaats voor vele sociaal-cultu rele; activiteiten is D'n Oesterham ook de plek vóór een koffietafel als er een uitvaartdienst in de plaatselijke kerk is geweest. Uiteraard volgens oude traditie met een stevige borrel als afslui ting als men dat wenst. Truus is beroemd om haar zondagse soep die bij een dergelijke koffietafel hoort. Ze lacht als haar soep ter sprake komt: "Ja, echte zondagse 'treksoep'. Met verse groenten en merkballetjes, een paar mergpijp- jes. Maar dat recept is heus geen geheim." Gerrit staat bekend om zijn goede humeur en om zijn goede en vele sociale contacten die hij in de loop der jaren met veel Oostrummers en ook niet- Oostrummers heeft opgebouwd. ."D.aar doet je liet toch Qpk voor. 'Hét cóntacf friet'de 'mensen, het plezier, lachen tijdens je werk." Ook voor Truus is dat al die jaren de belangrijkste drijfveer geweest: "We horen weieens opmerkingen als 'als je hier bin nenkomt is het net of je thuis komt'. En daar doe je het voor. Voor de oudere mensen, maar ook kinderen. Na zoveel jaren zijn we daar erg dankbaar voor." Truus en Gerrit hebben een kwart eeuw dag en nacht klaar gestaan om de gemeenschap in Oostrum te dienen. Na 25 jaar flink aanpakken en soms lange dagen maken, vinden ze het genoeg. De beide 65-plussers gaan van andere dingen genieten. Truus: "We hebben twee jaar gele dén riieuwé fietsen gekocht, maar die zijn nog niet echt vaak gebruikt. Het wrordt tijd dat we Truus en Gerrit proosten alvast op het naderende afscheid die vaker van stal halen. Daarnaast gaan we genieten van ons klein kind, Pleun van vijf jaar, en het tweede kleinkind dat in augustus wordt verwacht." Eerst wacht nog htm afscheidsfeestje. Truus en Gerrit hopen dat velen op zondag 4 april nog een keer aankomen in D'n Oesterham. Dan zit het er echt op. Sluiten ze een belangrijk deel van hun leven af. Of er nog een traantje wordt weggepinkt? "Nee", zegt Gerrit resoluut. Bij Truus.ligt het iets anders. "Nou,.dat zit er wel in. Ik zal er die dag best moeite mee hebben." Hnnie van Stiphout gehuldigd [Het Lourdes Comité afdeling ay hield maandagavond )r de 27e keer haar jaarver- ïg. Traditiegetrouw wor- en hierbij jubilarissen onder vrijwilligers gehuldigd. Deze er twee keer tien en een keer [25 jaar. De voorzitter voert dan ltijd het woord, maar deze was ze zelf aan de beurt. Annie van Stiphout uit Venray Docht van maar liefst 35 aan- rezige en (van de 42!) de elukwensen in ontvangst emen. Het comité in Venray is aange- loten bij de Stichting Organisatie imburgse Bedevaarten die al meer dan 80 jaar reizen voor gezonde en ieke mensen naar het Franse ►edevaartsoord Lourdes verzorgt. Dat gaat allemaal per trein, bus en vliegtuig. De stichting en zijn plaat selijke commissies heeft geen Winstoogmerk, zoals dat zo mooi heet. en men werkt met heel veel, heel gemotiveerde vrijwilligers. Annie van Stiphout begon haar 'carrière' bij het comité met het schrijven van enveloppen voor de dia-avonden. Daarna was ze een jaar interim-voorzitter en 23 jaar deden werd ze voorzitter. De 42 vrijwilligers van het comité, inclu sief bestuur, gaan een keer per jaar angs de deuren in Venray en de kerkdorpen er omheen om dona- tcurskaarten te verkopen, en een keer per jaar met de rammelende collectebussen. "Ons doel is een keer per jaar de zieken uit dit gebied ee naar Lourdes te nemen, meestal in mei/juni", legt de jubilaris uit. "En het is nog [steeds echt een bedevaart, en natuurlijk toch ook en beetje een uitstapje." De deelnemers wordt gevraagd zoveel mogelijk deel te nemen aan het bedevaartprogram ma. Zoals de handoplegging, de daarnaast de huisartsen en het Groene Kruis om advies. Urgente gevallen, zwaar zieken, gaan altijd voor en ieder jaar gaan er wel een paar van deze urgente gevallen mee." Wat Annie van Stiphout ech ter nog het meeste verbaast, is de geringe belangstelling van de gees telijken uit Venray en omgeving, er is er nog nooit een meegeweest. "Vanuit het zuiden van Limburg gaan er altijd wel geestelijken mee, maar van hier nooit. Ik weet ook niet waarom, jammer vind ik het wel." Annie van Stiphout vindt het eigenlijk zelf niet zo'n prestatie en ook niet zo belangrijk dat ze voor 25 jaar vrijwilligerswerk in het zonnetje wordt gezet. "Er waren maandag ook nog twee mensen tien jaar bij de club", zegt ze heel bescheiden. Ze is er wel trots op dat ze de zaak, zoals ze het noemt, 25 jaar bij elkaar heeft gehouden: "Sommigen zijn al heel lang collec tant, en anderen, die er een paar jaar tussenuit zijn geweest, komen weer terug en ze doen het allemaal om mensen te helpen." Ze heeft deze vrijwilligers ook hard nodig, want per zieke komt de reis toch al gauw op 650 euro. De collecte brengt zo'n vier- tot vijfduizend euro op, de donateurs- kaarten rond de 7,5. duizend euro. Zorgelijk vind ze dat Venray zo groot wordt en dat het huidige aantal collectanten niet genoeg tijd heeft om overal langs de deinen te gaan. "De collecte, van 10 tot en met 23 juli, halen we nog wel. Maar we hebben beslist meer men sen nodig die kaarten verkopen. Alleen dan kunnen we elk jaar zie ken blijven voorzien van een reis naar Lourdes." Zelf is ze ongeveer 30 keer meegeweest, haar man 21 keer. Precies weet ze dat niet omdat het voor haar eigenlijk niet belangrijk is. Wat dan wel belang rijk is? Annie van Stiphout: "Je moet het niet doen omdat je dank baarheid wil hebben. Het gaat er om dat als mensen terugkomen ze zeggen 'ik kan er weer even tegen'. Daar gaat hem om, je vindt het fijn als mensen het goed heb ben." Mariahulde, openings- en sluitings mis, of de mis in de enorme onder grondse Pius X kerk. Daar kunnen maar liefst 20.000 pelgrims samen komen. Het programma van de bedevaart, meestal een achtdaagse reis, wordt aangepast aan de Franse programma's. "We zijn Ramen Deuren Serres LHorsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl zeker geen strenge organisatie, rondkijken en excursies maken hoort er gewoon bij." De begeleiding van de 20 tot 25 zieken is in principe in handen van de familie of vrienden van de zieke. Dat brengt de groep, inclu sief het bestuur van het comité, op 60 tot 80 personen. Af en toe valt er een begeleider weg of heeft iemand geen begeleider, maar dan zijn er altijd voldoende vrijwilligers om te helpen. Het Venrayse comité draagt weliswaar alle opbrengsten af aan de stichting in Maastricht, het uitzoeken van de zieken doen ze zelf. Annie van Stiphout: "Meestal De succesvolle talentenjacht De Kans van Schouwburg Venray wordt niet alleen geprolongeerd maar ook uitgebreid. Aanvankelijk was deze talentenshow bedoeld voor aanstormend talent uit de regio Venray maar dankzij het suc ces en de grote vraag van talent uit de provincie om ook mee te mogen doen heeft de directie besloten de inschrijving open te stellen voor talent uit de provin cies Limburg en Noord-Brabant. De talentenshow De Kans is bedoeld voor aankomende en gevorderde artiesten en kunste naars. Zij krijgen de kans om hun cre ativiteit en kunstvormen op de bühne te presenteren in een grote schouwburg. Zo kunnen ze erva ring opdoen in het theater en als het een beetje meezit een carrière beginnen. De optredens worden beoordeeld door een vakjury, een persjury en een publieksjury. Elke categorie reikt een eigen prijs uit. De act die tijdens de talentenjacht wordt opgevoerd mag 15 minu ten duren. Op maandag 5 april is de eerste voorronde van De Kans. De twee andere voorrondes zijn op maandag 3 mei en maandag 24 mei. De vakjury bepaalt uiteinde lijk wie naar de grote finale mag in september 2004. Artiesten die 12 jaar en ouder zijn en interesse hebben om een kansje te wagen kunnen contact opnemen met de organisatie van De Kans, Nelly Litjens, Schouwburg Venray, tele foon 0478-530992. Of stuur een mailtje naar info@schouwburg- venray.nl o.v.v. De Kans. Stichting Venray Monumentaal Zondag 21 maart kan de lief hebber van zigeuner- en klezmer muziek zijn hart ophalen in de Mariakapel in Holthees, wanneer daar het onstuimige trio C( een concert verzorgt. Het trio heeft ook het vorig jaar met veel sch wung een optreden in de kapel verzorgd, en het publiek met zijn enthousiasme weten te begeeste ren. Het concert vangt aan om 15.30 uur. Het trio C( ontleent haar naam aan de voornamen van de drie muzikanten: Coos Lettink, de accordeonist, Caspar Terra op kla rinet en Carel den Hertog op viool. Het Amersfoortse trio C( is eigenlijk nooit echt bewust opge richt. Caspar en Coos leerden elkaar kennen in groep drie van de basisschool, en zijn ergens in die periode begonnen om met elkaar muziek te maken. Onbewust hadden ze echter steeds het gevoel, dat er iets ont brak aan hun muziek, en gelukkig ontmoetten ze vrij snel violist Carel. en.zo was het trio geboren. Ze groeiden met elkaar op, en hun muziek groeide mee. Wat voor soort muziek weten ze zelf niet zo goed. Soms zet iemand een melodie in, die ze alledrie nog nooit gehoord hebben, soms nemen ze Op zondag 28 maart van 13.00 tot 16.00 uur opent het Technisch Opleidingen Centrum in Venray, haar deuren voor alle geïnteresseerden, zowel leerlin gen als ouders. Bij het TOC, op de locaties in Venlo, Weert en Venray, kun je een vakopleiding (Beroeps Begeleidende Leerweg) in de ver spaning, lassen-constructie of plaatwerk volgen. Je werkt er met de beste en nieuwste apparatuur onder begeleiding van vakkundi ge docenten. De opleidingen wor den afgesloten met een erkend BBL-diploma, niveau 1, 2 of 3; Met als motto Nu kiezen voor een techniekopleiding is een schot in de roos voor jouw toekomst is dartprof Co Stompé uitgenodigd om deze middag een dartdemon stratie te verzorgen. Naast een ontmoeting met Co Stompé is er alle gelegenheid om een kijkje te nemen op het TOC in Venray, Smakterweg 29, en je te oriënteren op jouw opleidings mogelijkheden. Voor meer infor matie, kijk op www.toc- limburg.nl of bel het TOC in Venray 0478-515200 Onder deze titel vragen wij spe ciale aandacht voor karakteristie ke, beeldbepalende, plekken in Venray en haar Kerkdorpen. Het gaat niet alleen om geregistreerde monumenten maar'ook om plaat sen en gebouwen die een ken merkende uitstraling hebben. Kent u ook zo'n bijzondere plek? Wilt u reageren of wilt u ons een (dig) foto met informatie ter beschikking stellen? Ons adres is: Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7,5801 SX Venray. Email :venraymonumen- taal@hccnet.nl Odapark Theehuis Merseloseweg Venray In de vorige eeuw werd het 'Zedelijk Lichaam Ursula's Zusters te Venraai' eigenares van perceel sectie c2933 aan de Merseloseweg te Venray. Het per ceel lag in een gebied dat tot op dat moment -in de volksmond- nog notarisberg heette, vernoemd naar notaris Reijnders. De Ursulinen gaven leiding aan meis jesgymnasium Jerusalem, waaraan een pension verbonden was waar leerlingen intern gingen. Om de pensionaires niet te veel bloot te stellen aan de verlokkingen van de buitenwereld zochten de zus ters een geschikte plek om hen te laten verpozen. Prieure Mère Felicité liet er dennen,struiken en uitheemse boomsoorten plan ten, paden aanleggen en prieeltjes en reserveren a 8,00 per persoon -kinderen i voor half geld- bij de bekende adressen in Holthees: Toos Ermers, Kapelstraat 3, tel. 0478 - i 636480, en bij de fa. Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478 - 636390. Kaarten kun nen ook besteld worden via de website van de Mariakapel, www.mariakapel.nl, en op zon dag 21 maart vanaf 15.00 uur bij 1 de ingang van de kapel, voor zover er dan nog kaarten beschik baar zijn. bouwen. Om niet van de weergo den afhankelijk te zijn liet zij er bovendien een prachtig Theehuis bouwen.Het park kreeg de naam van een Venrayse schutsheilige Sint Oda. In de zeventiger jaren raakte het Theehuis in verval. Begin jaren negentig werd het herontdekt als gedroomde locatie voor kunst en cultuur. Een stich ting slaagde erin het Theehuis te restaureren en in 1999 een eeuw na in gebruikname van de Ursulinen werd het gerestaureer de Theehuis, uitgebreid met een prachtig gloednieuwe, zeer fraaie tentoonstellingsvleugel,voor het publiek. Aan de ingang kwam een smeedijzeren poort met het opschrift Sint Odapark. als uitgangspunt traditionele klez- mer, Balkan- of zigeunermuziek. maar die muziek gaat, als na twee keer spelen de bladmuziek wordt weggegooid, al snel zijn eigen leven leiden door hun ontembare drang tot improviseren. Deze vaak grillige improvisaties krijgen hun unieke geluid door de stijlvol le, maar ongrijpbare solo's van Carel op zijn viool, door het soms lieflijke, fluisterende, soms psy chotische, schreeuwende klari netspel van Caspar en door het immer voortstuwende hoempapa, hoempapa ritme van Coos op zijn accordeon. Het is muziek, die zowel vrolijkheid en euforie als melancholie en intens verdriet uit drukt. Spelen doen ze overigens overal, op verjaardagsfeesten en bruiloften, herdenkingsbijeen komsten en begrafenissen, open luchtpodia, popfestivals, in rokeri ge café's en straten, waar dan ook. Wie dit bijzondere concert bij wil wonen, kan kaarten bestellen

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15