enny. Licht, vergreens en De Muur 'Goede Broeders doen soiets niet" Kunst Cultuur Boekenweek in het teken van Frankrijk Expositie Irok See you in Timboektoe BEZORGEN? Vergeten verhalen Akoestische rock in de Evenaar Tufaranka De Locht Huldiging St. Oda See you in Timboekt MAAS Donderdag 11 maart 2004 - Pagina 13 gramma Schouwburg Venray jjiek en dans voeren de ende week de boventoon .Schouwburg Venray. Met k |y Neyman, de dansvoor- ng Licht van Conny Jans- evergreens Telkens r Het Dorp en muziek lef in De Muur pakt de fjyse cultuurtempel stevig 1974 verscheen Benny Ney- s eerste elpee Ik wilde als iieus zingen. Met zijn tweede e Samen zijn we rijk (1978) ji Benny veel aandacht op en TV en daardoor grote adheid in Nederland en Bei- Maf 1983 was hij ook heel tjTol bij onze oosterburen, lis Lotje (1977), Ik weet niet (1980). Vrijgezel (1981) en rora fluister ik je naam nog 5) hebben een grote stempel lijn carrière gedrukt. Benny ring in de loop der jaren vele den en platina lp's en cd's met iekroning de Gouden Harp i hij in 1995 voor zijn hele oeu- ntving van de Stichting Cona- Vanaf 1985 richt Benny Ney- zijn activiteiten en energie :in de opbouw van een car- in het theater en brengt hij r seizoen met veel succes een in- theaterconcert met zijn n, vaak geëngageerde reper- Voor het grote pubhek is i Neyman nog steeds die -er van Vrijgezel en Waarom ter ik je naam nog. Het terpubliek weet inmiddels beter. Het theaterconcert op ag 12 maart begint om aan- 20.00 uur. de praktijk voegt het licht- sverp zich naar de choreogra- n wordt pas tijdens de eind- itage van een voorstelling aakt. Zoniet bij de voorstel- Licht. Een lang gekoesterde van Conny Janssen en haar lichtontwerper Reinier un ebeeke gaat hiermee in ver- 'ni ng. Reinier Tweebeeke is ^Cl t zijn exclusieve werk voor tv Janssen een veelgevraagd :tontwerper voor onder meer nc lucties van Joop van de Ende ano en Titanic, The Musical) ineelgezeldschappen als het 1 male Toneel en Toneelgroep e erdam. 'Esthetisch gezien is '^en plaatje. dankzij Reinier belichting..' (NRC Tïlelsblad, okt. 2001). Bij Licht IUS verpen Conny Janssen en Rei- vooraf het concept van de retelling. jdens het werkproces trekken 10 amen op. De choreografie en lichtontwerp worden daar- n >r nauwkeurig op elkaar afge zand en zal dit leiden tot een ctaculaire dansvoorstelling 1111 ubij li ht afwisselend een "lelden van Servaas (28) hoofdrol- en een bijrol vervult. De dansvoorstelling Conny Janssen danst met Licht op dinsdag 16 maart begint eveneens om 20.00 uur. Wie kent ze niet. de Nederland se evergreens Telkens Weer Het Dorp? De man achter de teksten is Friso Wiegersma, die niet alleen prachtige liedjes schreef voor Wim Sonneveld (Lieveling, Jose- fïen, Moeder, Ik wil bij de revue) maar ook voor o.a. Willem Nijholt (Het Lachen) en Frans Halsema (De Sneeuwman). Nu vormen die liedjes het uitgangspunt voor een theatraal concert dat door het land reist. Jenny Arean, Joke de Kruijf, Marnix Kappers en Tony Neef zullen deze parels van de Nederlandse liedcultuur ten geho re brengen in het theaterconcert Telkens Weer Het Dorp op woensdag 17 maart, aanvang 20.00 uur. De Muur is alweer de derde Nederklez voorstelling van Di Gojim, het meest bekende klez- merorkest van Nederland. Met het vorige programma Ergens... werd er volgens de pers geschiedenis geschreven en raakte het muzika le verhaal de kern van de klezmer; muzikale invloeden gekoppeld aan de eigen cultuur. In De Muur Benny Neyman in de Venrayse schouwburg. Foto: Govert de RoOs. worden uit de schier onuitputte lijke muzikale bronnen van de Bal kan weer de mooiste melodieën opgediept. Het thema van de muziektheatervoorstellirtg is de muur. Een fysieke muur die veilig heid biedt maar ook een barrière betekent. Een scheidingslijn tus sen mensen maar ook een verbin ding. Muurtje om tegen te voet ballen of om uit te eten. Muziektheater van de bovenste plank op donderdag 18 maart, aanvang 20.00 uur. De kwestie Henri Jonas ïn 1953 raakte het Servatiusge- 2J cht verwikkeld in een kwestie larbij de goede naam van het n stituut een fikse deuk opliep. |f', :t betreft de z.g. Jonasaffaire, aarbij de inrichting, c.q de M oeders van Liefde, in conflict vamen met de erfgenamen van ■nri Jonas, de bekende Maast- Jhtse kunstschilder, die van 133 tot 1938 op Servaas ver- ,Jeef Tijdens zijn verblijf in Ven- 'y maakte Jonas diverse kunst- ■ni: |tken die door de inrichting als en aar eigendom werden eschouwd. Jonas overleed te laastricht op 15 september 1944. .jjj nkele jaren later, in 1953, werd ,'n| n grote tentoonstelling gehou- van zijn omvangrijk oeuvre, t meer dan duizend werken wiJivat Op die tentoonstelling van ro: 953 werden ook werken geëx- Oseerd die de kunstenaar had ■rvaardigd tijdens zijn verblijf op waas, Tot verbazing van de aitjpetS vermoedende Broeders van Jwtfde, eiste de weduwe van >nas deze werken als haar eigen- kCm °P' wat door Broec,ers ^erd bestreden omdat het naar tmening om werken ging die "arbeidstherapie" tot stand niet", zo luidde zijn oordeel en die vermaning gaf de doorslag. Aldus vertelde mij Jan Willems, voorma lig Economisch Directeur van Ser vaas, die in 1953 als Broeder Eco noom ten nauwste bij de zaak was betrokken. De Broeders hadden al eerder willen schikken, met name de toenmalige overste Abraham Clephas was daar voor stander van, maar geneesheer- directeur Havermans verzette zich tegen een schikkingsvoor stel, zo vertelde de heer Willems. In het archief van het Vincent van Gogh Instituut bevinden zich nog altijd enkele stukken van Jonas en ongetwijfeld is nog meer werk uit zijn Venrayse periode in beat van particulieren. Mogelijk krijgen we daarvan wat te zien tijdens de expositie die van 28 mei tot 3 oktober van dit jaar wordt gehou den in museum 't Freulekeshuus. Twan van Els waren gekomen. Bovendien had de inrichting alle materialen gele verd en had de kunstenaar zelf nimmer aanspraak gemaakt op zijn werk. Maar de kwestie werd in de media breed uitgemeten en de Broeders kregen er behoorlijk van langs. Dat men daarbij last had van lange tenen, moge blijken uit het feit dat de kritische Volks krant uit het gesticht werd ver bannen en tot verboden lectuur werd verklaard. Het plaatselijke weekblad Peel en Maas koos ech ter de zijde van Servaas en bestempelde alle kritiek in de pers als laster, leugen, hetze en leedvermaak. "Niet bepaald chris telijke deugden", aldus het blad. De juridische touwtrekkerij ging lang duren en de weduwe van Jonas, de Luikse Eugenie Servais, "laatste Avondmaal" van Henri Jonas. Olieverf op hout, geschilderd in 1935 tijdens zijn verblijf op Servaas. was genoodzaakt een aantal wer ken uit haar bezit te verkopen om de proceskosten te kunnen beta len. De pers sprak er schande van. Maar partijen kwamen uiteinde lijk tot een minnelijke schikking. Niet dank zij de bemiddeling van de Venrayse kunstschilder Petran Vermeulen, zoals algemeen wordt beweerd, maar dank zij interven tie van de Roermondse bisschop Mgr. Lemmens. Deze riep de Broeders op om tot een schikking te komen en af te zien van het langdurige juridische gevecht. "Goede Broeders doen zoiets Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Feestweek in boekhandel Van den Munckhof Frankrijk: het land dat jaar lijks meer dan vier miljoen Nederlandse toeristen ont vangt- ongeveer evenveel Nederlandse toeristen als het moslims onder haar bevol king telt. Frankrijk: land van herkomst van ons staatsbestel. Waar ze de encyclopedie heb ben uitgevonden, de luchtbal lon en het prozagedicht. Chanons, champagne en camembert. Vier uur sporen en je bent er. Maar de rijkdom van Frankrijk ligt ook dichterbij voor het opra pen, en wel in boekhandel Van den Munckhof en de bibliotheek. Daar gaat de Boekenweek 2004 (van 10 tot en met 20 maart) over: elf dagen wordt de Nederlandse lezer geïnviteerd om Frankrijk te ontmoeten. Met elf dagen lang een ander aspect van Frankrijk dat centraal staat. Met een speciaal Boekenweek-café in de Amster damse Stadsschouwburg. Met een extra feestelijke Thalystrein die op zaterdag 13 maart door Neder land toert Met een dozijn Franse auteurs dat Nederland zal bezoe ken. BOEKENWEEKGESCHENK Het boekenweekgeschenk - Spitzen- is dit jaar geschreven door Thomas Rosenboom. Als Han Bijman voor het eerst naar Cristofori gaat om de tango te dansen op een van de belangrijk ste salons van het seizoen, ont dekt hij tot zijn ontzetting dat zijn danslessen hem niet goed genoeg hebben voorbereid. Hij krijgt geen oogcontact met vrouwen en dan, zo stellen de regels, mag je een vrouw niet ten dans vragen. Weet hij tenslotte een vrouw te bemachtigen, dan laat die hem midden op de dans vloer alleen achter. Alle schaamte voorbij danst hij met een onzicht bare partner door de zaal, alsof hij thiiis aan het oefenen is. Zijn red ding uit deze situatie is Esther. Zij vraagt hém en samen dansen ze wrijvingloos tussen de paren door. Met Esther wordt Han een hem nog onbekende wereld binnenge voerd. Die van liefde en sex, die van overspel en verraad en ten slotte die van ingewikkelde intri ges en argwaan. Esther blijkt wel heel makkelijk de mannen in haar leven te hebben ingepast. En als haar Indiase minnaar naar Neder land overkomt om met haar te trouwen krijgt Han een rol toebe deeld die hem slecht bevalt, die de jaloezie in hem wakker maakt, en hem uiteindelijk tot handelen doet overgaan. U krijgt Spitzen cadeau tijdens de Boekenweek bij aankoop van ten minste 11,50 euro aan Neder landstalige boeken, zolang de voorraad strekt. Reis met Spitzen op zondag 21 maart voor bijna niks met de trein. Op vertoon van Spitzen plus een Railrunnerkaartje van 2 euro reis je die dag heel Nederland door. BOEKENWEEKESSAY Het boekenweekgeschenk is geschreven door Adriaan van Dis. Onder het zink is de liefdesverkla ring van Adriaan van Dis voor Parijs, de stad die hij al bijna veer tig jaar lang met grote regelmaat bezoekt en waar hij na eerdere mislukte pogingen nu een jaar probeert te wonen. Probeert... omdat het een verwarrend proces voor hem is zich los te snijden van het vertrouwde en dit avon tuur alleen aan te gaan. Van Dis kiest de vorm van een ABC om stap voor stap verslag te doen van zijn pogingen bij Parijs te horen. Hij meent een kaan in zijn hoofd te hebben maar de stad heeft een ander plan met hem - zo vindt hij dikwijls wat hij niet zocht. Verba zing is de leidraad en de schrijver geeft dat op aanstekelijke wijze door: de kennismaking met zijn buuri, de hittegolf - ervaren onder zijn zinkdak - het geflirt in de diepvrieswinkel boven de eenper soonsmaaltijden, het wel en wee van de clochard onder zijn raam. maar ook zijn zoektocht naar de mummies die Napoleons leger mee uit Egypte nam, hoe het bed van een hoer in een museum belandde, voorvallen op straat, terrasconversaties... Elk avontuur krijgt zijn letter, met een toon van ingehouden humor en weemoed. Van Dis wordt niet alleen door bewonde ring en verbazing gedreven. 'Parijs is een meervoud' schrijft hij en daarom verkent hij ook het lelijke en de schaduwkanten, zoals de ellende in de buitenwij ken en het Parijs van de illegalen en de arme immigranten. En zo kan de lezer met Onder het zink niet alleen een ander Parijs erva ren, maar wordt hem ook een spiegel voorgehouden over leven in een veranderend Europa. Onder het zink is tijdens de Boe kenweek voor 2,50 euro te koop in boekwinkel Van den Munck hof. Voor meer informatie over de boekenweek: www.boeken- week.nl. De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. (Kring Venray LGOG) verzorgt op maan dag 15 maart vanaf 20.00 een dia lezing in zaal Het Trefpunt in Beukenrode (Beukenlaan 1). Bij gelegenheid van zijn afscheid als secretaris van de kring zal Paul van Meegeren een lezing houden waarin negen ver geten verhalen worden verteld uit anderhalve eeuw Venrayse geschiedenis (1815-1941). Opmerkelijke, geestige en droe vige verhalen, gebaseerd op nog ongepubliceerde documenten uit het Venrays archief. U wordt meegenomen op veldtocht tegen de Hollanders; leert over de kle pel en de klok van de Grote Kerk; gaat mee op dievenjacht in de Brabander; volgt het voet spoor van de eerste emigranten uit Venray; en geniet mee van het feestdiner voor de Gouver neur. Kortom: laat u verrassen door vergeten verhalen uit het Venrayse verleden. Paul van Mee geren is gemeentearchivaris van Venray en mederedacteur van Venrays Verleden. Zondag 14 maart is het weer tijd voor live muziek in café zaal de Evenaar aan de Merseloseweg. De Brabantse band Sure it's Neal (of te wel SIN) zal het café bestie ren met akoestische rock met solide gitaarwerk en geraffineer de ballads. Deze zeer ervaren band (samen sinds 1996) weet steeds een groter publiek te trek ken met hun repertoire van covers Bush tot Radiohead en eigen werk. De goed op elkaar ingespeelde muzikanten zijn er werkelijk klaar voor hun publiek keer op keer een schitterende middag of avond te bezorgen en bewijzen hiermee dat rock in het algemeen nu meer levend is dan dood. Zin in lekker middagje uit? Laat je zondag verrassen door SIN. Aanvang 16.30 uur en de entree is 2.50 euro. Op zaterdag 10 april is blaaska pel Tufaranka voor de tweede keer te gast bij Freunde Echo uit Over- loon. Aangezien Tufaranka dit jaar niet zoveel optredens in Neder land heeft zal het zeer waarschijn lijk erg druk gaan worden in de Raayhal. De tot feestpaleis omgeto verde sporthal bied plaats aan bijna 800 zittende bezoekers. De voorverkoop is van start gegaan en wie er zeker van wil zijn een kaart je te bemachtigen kan dit beter tij dig regelen. De kaarten kunnen telefonisch gereserveerd worden bij John Jacobs, tel: 0478 641516 of bij Tón Keizers, tel: 0478- 642399. De voorverkoopadressen zijn in Overloon; Plusmarkt Ver- beeten; Kapsalon Toine; Sportcafe Raayhal. De kaarten kosten in de voorverkoop 10 euro, aan de kassa 12 euro. Voor meer informatie kimt u ook terecht op website: www.blaaskapel.nl. Zoals elke tweede zondag van de maand is de smederij geopend. Daarbij wordt ook voor het eerst de mechanische smeedhamer gedemonstreerd op zondag 14 maart. Met het oog op de naderen de lente moeten er nieuwe bijen korven gevlochten worden. Hoe dit in zijn werk gaat wordt door de imker gedemonstreerd. Bovendien is er een expositie ingericht onder de titel Licht in huis en een kleine expositie over vroegere commu- niekleding en communiecadeau tjes. In de maanden november tot mei is het museum geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00-17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere dagen en tijden terecht (www.delocht.nl). Ter ere van de jubilarissen van Kerkelijke Fanfare St. Oda Merselo is er een huldigingavond op zon dag 21 maart om 19.00 uur in zaal 't Anker in Merselo. Op deze avond wordt stilgestaan bij het 25-jarig lid maatschap van Hugo van Helden en Twan Stiphout en het 50-jarig lidmaatschap van Jan Pubben. De jubilarissen zullen in het licht van de schijnwerper worden gezet en er zal een luchtig concert door de fanfare gegeven worden. Belang stellenden zijn van harte welkom! Bij Irok Galerie, Lijstenmakerij en Kunstuitleen aan de Melderslo- seweg 6 in Horst is vanaf zondag 14 maart een expositie te bezich tigen van de kunstenaars Jack Poels (schilderijen), Willebrord de Winter (schilderijen) en Marie ke Derks (bronzen). Voor zanger Jack Poels van Rowwen Heze is het zijn tweede expositie bij Irok. Poels heeft het afgelopen jaar al zijn vrije tijd gestoken in zijn kun stenaarsschap. Irok is verheugd om samen met de bezoekers door middel van een jaarlijks terugke rende expositie zijn ontwikkelin gen te volgen. Een paar prachtig dramatische landschappen zijn uit zijn handen geboren. Daarnaast werd hij sterk geïnspireerd door 'gras'. Zijn interpretatie hiervan is te zien; het leidde tot een serie kleurrijke abstracte doeken. In tegenstelling tot de expositie vorig jaar zijn de doeken nu niet alleen te bezichtigen maar de bezoekers kunnen de doeken ook kopen. Willebrord de Winter, genoot zijn opleiding eind jaren 60 aan de Gerrit Rietveld Acade mie te Amsterdam, was tekenle raar aan de Pedagogische Acade mie te Venlo, later directeur van de Faculteit Beeldende Vorming van de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Willebrord schildert vanuit het gevoel om concreet met verf en kleur bezig te zijn. Thema's als mensen, val lende engelen en de 3 gratiën typeren zijn werk. Marieke Derks, exposeert permanent bij Irok maar heeft voor deze expositie nieuwre ontwerpen laten gieten. De elegante bronzen schitteren doordat Marieke een oog heeft voor detail. De vernissage op zon dag 14 maart is van 13-00 tot 17.00 uur. De expositie loopt tot en met zaterdag 10 april. Boekrecensie in Peel en Maas De ouders van Isa en Kars hebben een camping in Frank rijk gekocht. Isa en Kars balen daar behoorlijk van: nu moe ten ze naar Frankrijk verhui zen! Hoe moet het met hun vrienden en met Justin, op wie Isa smoorverliefd is? Als ze de foto's van de camping op de website bekijken, schrildien ze zich rot. Gaan ze in dat gat wonen? Uit protest noemen ze het Timboektoe. Met hun vrienden ontwikkelen ze een serie superplannen om daar te kunnen overleven. Maar of hun ouders daar ook blij mee zijn? Dit boek is het eerste deel in een flitsende serie over Isa en Kars, en hun camping Timboek toe. Er zullen nog veel delen vol gen, vol verdriet, spanning, ver liefdheid en romatiek! Carry Slee (1949) is een van de succesvolste schrijvers van kin- der- en jeugdboeken in Neder land. Haar werk, waarvan er meer dan 3 miljoen exemplaren van over de toonbank gingen, werd Carry Slee vele malen door de Nederlandse Kinderjury en Jonge Jury bekroond. Het is een boek voor kinderen vanaf 12 jaar. See you in Timboektoe, een uit gave van uitgeverij Prometheus, is te koop in boekhandel Van den Munckhof in de Grotestraat in Venray. Prijs: 14,50 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13