Moeke van de smid' onderd jaar "ik ben een doorzetter" ^Kindertelefoon zoekt vrijwilligers Limburgse bevolking daalt sneller "De leerkracht heeft een opvoedende taak" I Geslaagd Tasjesroof Woninginbraak EN MAAS Donderdag 26 februari 2004 - Pagina 5 kroot feest in Het Schuttersveld Groot feest op vrijdag 27 bruari in verzorgingshuis jet Schuttersveld in Venray. die dag wordt bewoonster 'aaa Versleijen-Cuppen hon- erd jaar. Een mijlpaal die anzelfsprekend niet onge- ierkt voorbij gaat. In de grote jal is er die dag een gezellig jmenzijn voor de bewoners, omt burgemeester Jos Waals e 100-jarige feliciteren en rengt harmonie Sub Matris jtela uit Oostrum een serena- Anna Cuppen werd op 27 bruari 1904 geboren in tvenum. Op kamer 206 van Het huttersveld maakt de nu bijna 10-jarige nog een kwieke indruk, fen toe een beetje vergeetach- g. mag het op die leeftijd, maar rel vaak lachend. Al is ze niet blij :t zuster Cerilla van de basis- ;hool in Sevenum. Het is bijna en eeuw geleden, maar de zuster de lagere school herinnert ze ich als de beste. "Als ik stout was eweest. kreeg ik klappen op lijn hand. Dat deed pijn, ja." Anna groeide op in een tuin- jrsfamilie. Het spreekt dan ook zelf dat ze al vroeg mee moest een in het bedrijf. Na een paar verkaste ze naar Hotel Camps i Oostrum om daar als hulp in de ishouding te gaan werken, jaar in het café ontmoette ze oor het eerst haar inmiddels iverlcden man Jan Versleijen. "Bij lamps in het café dronk hij een las of twee. Toen was ik ver- ocht." Ze zingt het lachend. De in zal ze nog enkele malen herha- en. Jan 'de smid' had haar hart nel gestolen en met hem stapte e dan ook in het huwelijksboot- Aan de Geysterseweg bedreef an daarna een smederij en Anna een winkel in huishoudelijke arti kelen. Dat laatste begrip moet wel ruim worden genomen want in de dorpswinkel was nagenoeg alles te koop, van pannen en potten tot zelfs fietsen en haarden. De twee de wereldoorlog wierp ook don kere schaduwen boven Oostrum. Een granaatinslag trof het huis van Jan en Anna en na de oorlog moest het echtpaar alles opnieuw opbouwen. Uit hun huwelijk zijn inmiddels tien kinderen, zeventien kleinkin deren ern zestien achterkleinkin deren voortgekomen. 'Moeke van de smid' is dan ook heel tevreden over haar leven. "Ik was altijd snel content. Ik heb goede en slechte dingen meegemaakt, zoals ieder een. Samen met mijn man. Maar we hebben het altijd naar onze zin gehad." In de beginjaren zeventig lieten Jan en Anna een bungalowtje bou wen in Oostrum. Tot 1976, toen haar man overleed, genoten ze hier samen van het leven. Pas zeven jaar geleden verruilde Anna haar stulpje in voor een kamer in Het Schuttersveld. Ook hier heeft ze het prima naar haar zin. In recreatieruimte Den Toever is ze ondanks haar hoge leeftijd nog steeds zeer actief. Als er iets te doen is, is Anna van de partij. Spelletjes spelen, kaarten, lezen of zo maar een kopje koffie drin ken. En lachen, want als het even kan tovert ze een lieflijke glimlach tevoorschijn. Dat is ook het geheim van haar ouderdom: "Het naar de zin hebben." Na het feest op vrijdag wordt de 100-ste verjaardag van 'moeke van de smid' zaterdag nog eens dunnetjes overgedaan. Want dan wordt in besloten kring een fami liefeestje gevierd. Wedden dat Anna het naar haar zin heeft Nieuwe deken Harrie Smeets Harrie Smeets (43), geboren getogen in Born, is sinds rt de nieuwe deken van fenray. Nadat Smeets op 25- irige leeftijd 'zijn roeping' ld gekregen, volgde hij in f992 een studie aan het semi- irie van Rolduc, werd hij :htereenvolgens kapelaan in 'eert, Thorn en Wessem en kleedde hij een functie als itoor in Maastricht. Om uit- Indelijk eind januari feeste- ijk geïnstalleerd te worden in Petrus Bandenkerk van jenray. Maar wie is hij? Een nterview met de persoon in kwestie over zijn persoonlijk heid, het geloof en verwach- tingen. (door Bram Vijgen) Zou u uzelf kunnen omschrijven? "Ik denk dat ik genetisch gezien twee karaktertrekken van mijn ouders heb geërfd die enigszins van belang zijn. Enerzijds van mijn vader de gedrevenheid om voor dingen te gaan. Anderzijds van mijn moeder de gelatenheid om te kunnen zien wat haalbaar is en wat Diet en je op datgene wat niet haalbaar is ook niet blind te staren. Dat zijn in ieder geval twee belangrijke karaktertrekken die ik gekregen heb. Die er ook in de thuissituatie zijn ingebracht." Zijn die gedrevenheid en gelatenheid ook van belang in de functie die u bekleedt? Ja, ik denk dat dat eigenlijk twee dingen zijn die heel goed uitkomen. Aan de ene kant als je leeft vanuit het evangelie, er ook helemaal vanuit proberen te leven. Maar ook wat niet langer in mijn handen ligt laat ik ook maar gaan. Als je gaat denken 'ik wil iets bereiken' kun je ook zwaar teleurgesteld worden. Want een ideaal bereik je toch nooit. Dus dan moet je ook vrede hebben met het feit dat het met minder eindigt dan waar je voor gaat. Gewoon denken dat wat je wel bereikt ook al wat waard is." U pakt alleen de dingen aan die u kunt verwezenlijken? "Nee, je moet wel proberen alles aan te pakken of de dingen die nodig zijn van de grond te" krij gen of te realiseren." Dus u pakt elke kans aan..? "Jazeker. Om een een concreet voorbeeld te geven. Ik heb in het verleden in wijken gezeten waar zeer laag kerkelijk werd geleefd. De kerk was al het uiterste, het kind moest de communie doen en daarmee hield het eigenlijk op. Dan kun je je erbij neerleggen, maar je kunt met de kinderen ook een kerkelijk clubje oprich ten. Dan weet ik ook wel van de zeventig brieven die er de deur uitgaan komen er hooguit zeven terug. Dan kun je wel zeggen die zeven zijn niet de moeite waard, maar je kunt ook zeggen die zeven heb ik toch maar. En die 63 andere is jammer, die hebben een kans gehad, no hard feelings. Dan moet je niet gefrustreerd raken door die 63. Dat is de insteek, zeker als de kansen er liggen en kansen zijn er te over. Meer dan je kunt aanpakken..." U bent een echte doorzetter? "Ja, ik ben een doorzetter. Niet Elk jaar bellen tienduizen- 1 den kinderen naar de Kindertelefoon om vragen te I stellen, problemen te bespre- j ken, of om iets te vertellen. Elk jaar horen de vrijwilligers van de Kindertelefoon tiendui zenden verdrietige, grappige of vervelende verhalen. De Kindertelefoon is belangrijk voor kinderen: omdat ze weten dat ze er zonder verdere conse quenties hun vragen kunnen stel len en hun problemen kunnen bespreken. Omdat het een veilige plek voor ze is. Om die veilige Plek te waarborgen is de Kindertelefoon in Venlo, met als werkgebied Noord- en Midden- Umburg op zoek naar vrijwilli gers. Het vrijwilligersteam van de SOS Telefonische Hulpdienst Noord- en Midden-Limburg zoekt collega's die zich willen inzetten voor de telefonische hulpverle ning van deze dienst. De SOS Telefonische Hulpdienst is dag en nacht telefo nisch bereikbaar voor iedereen die behoefte heeft aan een gesprek van mens tot mens. De dienst in Venlo, die de regio Noord- en Midden-Limburg ver zorgt, krijgt jaarlijks ongeveer 10.000 oproepen. Dit over de meest uiteenlopende onderwer pen zoals eenzaamheid, relatie problemen, psychische proble men etc. Het werk aan de telefoon wordt uitgevoerd door vrijwilligers. Elke vrijwilliger ver zorgt per vier wéken vier tele foondiensten, waarvan een nacht dienst. Dit op tijden die hem of haar het beste uitkomt. Mensen die geïnteresseerd zijn in dit vrijwilligerswerk kunnen een informatiepakket opvragen via het telefoonnummer 077- 3514057 (kantoortijd) of 077- 3548888 (kantoortijd). Ook is informatie te downloaden van de website www.telehulplimburg.nl Drs. Ivo Geerits uit Venray is aan de Katholieke Universiteit Nijmegen geslaagd als Master Bestuurskunde. De politie is op zoek naar getui gen van een tasjesroof op maan dagmiddag rond 16.30 uur op de Merseloseweg. Een 58-jarige vrouw uit Westerbeek liep in de richting van de parkeerplaats van het zie kenhuis toen zij door een nog onbekend jongen van ongeveer 15 jaar vanachteren werd geduwd. De vrouw kwam hier door ten val. De jongen wist de tas van haar schouder te trekken en rende weg met nog twee ande re onbekende jongens in de rich ting van de bosjes. De vrouw raakte door de val lichtgewond. Het betroffen jon gens met een donkere huidskleur en zwart haar. Zij waren gekleed in donkere kleding. De politie is op zoek naar getui gen van dit voorval. Zij kunnen contact opnemen met de politie van de basiseenheid Venray, tele foonnummer 0900-8844 (lokaal tarief). te gauw opgeven. Als je über haupt zegt van ik wil priester wor den ik wil in de parochie werken dan weet je van tevoren dat je in deze tijd constant tegen de stroom in moet roeien. En als je, daar krijg je ook de kracht voor dus daar ligt het niet aan, tegen de stroom in moet, wordt dat op gegeven moment ook een gevecht. Dat is mijn taak in het leven en dat doe ik.." Wat voor rol speelt het geloof in uw dagelijks leven? "Het is de ultieme reden dat ik hier zit. Daar wordt verder je leven door geleid. Vanuit het gegeven dat God om je geeft en dat ie iets van je verwacht en dat dus ook mensen iets van je mogen verwachten. Dat stuurt verder in wezen het leven. Het is het fun dament waar je op staat en het fundament wat me ook recht overeind houdt. Het is niet alle maal koek en ei. Maar je merkt wel dat je alles overleeft en dat is niet omdat ik zo geweldig ben, maar puur en alleen omdat onze lieve Heer mij overeind houdt." Wat verwacht u als deken van Venray? Ik ben gelukkig een mens die niks verwacht. Nee, ik leef een beetje met de instelling we zien wel wat het gaat worden. Ik weet ook niet of ik dit aankan. Maar als je het niet probeert kom je er ook nooit achter. Ik veiwacht hier niks. Tot nu toe is het geweldig. Mocht blijken dat het niet functio neert dan kan ik nog altijd zeggen van ik moet niet meer langer aan blijven of zo.:Maar ik heb geen enkel aanleiding om in die rich ting te denken. Nee, ik verwacht niks." Met de insteek dat het alleen maar tegen kan vallen? "Ja, zo zit ik een beetje in elkaar. Dus dat kost me ook geen moeite. En tot nu toe is alles alleen maar overtroffen. Ben ik heel hartelijk welkom geheten, de eerste contacten zijn fantastisch. Het is toch geweldig dan." Wat is de mooiste ervaring die u heeft gehad in al uw functies? "Als mensen bij je komen die ontzettend in de put zitten om wat ze hebben uitgespookt. Mensen kunnen soms onmense lijk met elkaar zijn. Die tot inzicht komen dit was toch echt hele maal fout en dat je die als priester Gods vergeving mag schenken. Dat je werkelijk mag zeggen: ik ontsla u van uw zonde en waar je spijt van hebt is vergeven. Dan zie je mensen ontzettend bedrukt binnenkomen en zielsgelukkig de deur uitgaan. Dat zijn de mooiste ervaringen." De bevolking in Limburg zal de komende jaren sneller dalen dan de verwachting was. Dat is de voornaamste uit komst van de prognose die het Economisch Technologisch Instituut Limburg (Etil) voor de Provincie Limburg heeft berekend. De daling van de omvang van de bevolking vindt in Limburg zo'n 35 jaar eerder plaats dan in Nederland als geheel. De ontwik keling wordt vooral bepaald door natuurlijke aanwas (geboorte minus sterfte). Gedeputeerde Herman Vrehen: "De provincie heeft in de uitwerking van de the ma's in het coalitieakkoord al nadrukkelijk rekening hiermee gehouden. We zien nu echter dat de daling sneller inzet dan werd verwacht op basis van eerdere prognoses." Voor GS vormen de prognoses aanleiding om een breed maatschappelijk debat te gaan organiseren. De provincie Limburg heeft in de uitwerking van de thema's in haar coalitieakkoord al nadrukke lijk rekening gehouden met de veranderingen in bevolkingsom vang en bevolkingssamenstelling. Zo is de senioreneconomie één van de actieprogramma's in het thema 'Ondernemend Limburg'. Omdat Limburg in vergrijzing voorop loopt bij de andere pro vincies kunnen de ondernemin gen hier eerder dan elders inspe len op de behoeften en de wensen van ouderen. Zij kunnen nieuwe diensten en producten aanbieden en stimuleren dat de regio toeristisch aantrekkelijk is voor het groeiende aantal actieve senioren. Ook het streven om van Limburg een kenniseconomie en een technologische topregio te maken, past in die ontwikkeling. Zo zoekt de provincie naar slim me oplossingen om werk en dienstverlening op peil te hou den, ondanks een dalende poten tiële beroepsbevolking. Gedeputeerde Herman Vrehen: "Dat het bevolkingsaantal daalt hoeft niet zonder meer een slech te zaak te zijn. Er zitten ook posi tieve kanten aan. Misschien moe ten we een aantal zaken wel over een heel andère boeg gaan gooi en. Denk bijvoorbeeld aan ver schuivingen in de arbeidsmarkt, waar tekorten in bepaalde beroepsgroepen vragen om gerichte maatregelen. De prognoses vormen in ieder geval aanleiding voor het organi seren van een breed maatschap pelijk debat. Ook in ons overleg met gemeenten bekijken we hoe we ons beleid hierop het beste kunnen aanpassen." Het doel om Limburg een aan trekkelijke provincie te laten zijn voor haar inwoners - en op die manier, emigratie tegen te gaan - komt ook terug in het thema 'Jong zijn in Limburg' en 'Ruimte voor Limburg.' Er is aandacht voor woonruimte voor jonge mensen en bedrijfsruimte voor jonge starters. Met het thema 'Jong zijn in Limburg' wil de provincie ook bevorderen dat jongeren echt kunnen participeren op alle belangrijke terreinen in Limburg, en zo gebonden blijven aan de provincie. Met name voor de groeiende groep ouderen heeft de provincie al eerder een Wonen- Welzijn-Zorg-programma in gang gezet. Dit is nu opgenomen in het thema 'Vitale kernen, wijken en buurten'. Daarbij is het de bedoeling, dat ouderen zo lang mogelijk zelfstan dig kunnen blijven wonen in de eigen omgeving, in een aangepas te of een nieuwgebouwde zorg- woning. Zonodig wordt vanuit wijksteunpunten zorg op maat geboden. In 2002 is er 'een definitief einde gekomen aan de groei van de Limburgse bevolking. Verwacht wordt, dat de omvang van de totale Limburgse bevol king in 2035 gedaald zal zijn tot het niveau van 1970 (net iets min der dan 1 miljoen Limburgers). Limburg loopt daarmee in bevol kingsdaling voorop, vergeleken met alle andere provincies in Nederland. De daling van de omvang van de bevolking gaat gepaard met een sterke verande ring van de bevolkingssamenstel ling naar leeftijd. Dit komt omdat de naoorlogse geboortegolf in 2035 een leeftijd bereikt van 60- 90 jaar. Daarnaast wordt de leef tijdsgroep in de vruchtbare leef tijd kleiner, waardoor er minder kinderen geboren worden en ook de potentiële beroepsbevolking daalt tussen 2004 en 2035 met bijna 210.000 personen. De bevolkingsdaling heeft het eerste ingezet in de regio Parkstad Limburg. Binnen 10 jaar daalt de bevolking in alle Limburgse regio's. Momenteel daalt het inwonertal in de helft van de Limburgse gemeenten. Over nog eens 10 jaar zal in bijna alle Limburgse gemeenten het inwo neraantal dalen. Etil BV heeft in opdracht van het College van GS de bevolkings prognose voor de provincie Limburg geactualiseerd. De nieu we prognose geldt voor de jaren 2004-2035. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een woning aan de Gildestraat in Holthees. De achterdeur van de woning werd opengebroken. In de woning werd de benedenverdie ping doorzocht. Tal van spullen werden gestolen. Met gestolen autosleutels werd een nieuwe rode Renault Laguna die bij de woning geparkeerd stond gestolen. Het kenteken van de auto is 09-NT-KP. Ans Bistervels neemt afscheid van De Landweert Basisschool De Landweert in Venray neemt op vrijdag 5 maart afscheid van directeur Ans Bistervels. Van 16.00 tot 18.00 uur heeft iedereen de mogelijkheid haar tijdens een receptie de hand te schudden. Een afscheid met weemoed, maar wel met een goed gevoel. Na als kleuterleidster aan een Venlose basisschool te hebben gestaan, verkaste Ans Bistervels in 1982 naar openbare basisschool De Landweert. Ze gaf handvaar digheid en tekenen en werd al drie jaar later directeur van de school. Sindsdien staat ze met school op en gaat ze met school naar bed. Werkweken van 50, 60 of zelfs 70 uren zijn meer regel dan uitzondering. "Mijn man komt gelukkig uit het onderwijs en weet precies wat er in die wereld speelt. Je komt er niet met veertig uur per week. Tenminste, niet als je het goed wilt doen." En dat wil ze. Want Ans Bistervels is een per fectionist. Laat niets aan het toe val over. In al die jaren heeft ze het basisonderwijs wel anders gestalte zien krijgen. "De kinde ren zijn veel mondiger. De ouders ook. Maar in principe verschilt het onderwijs in de basis niet. Primair is onze taak om onderwijs te geven. Dat is in al die jaren niet veranderd. De onderwijsmetho den van nu en bègin jaren tachtig zijn weliswaar niet meer te verge lijken, het uiteindelijke doel is altijd hetzelfde gebleven. De kin deren iets leren. Als leerkracht heb je daarnaast echter ook een opvoedende taak. Net als de ouders. Je hebt een ontzettend intensief contact met de kinderen die het grootste deel van de dag op school verblijven. Het is onze taak om te signaleren als kinderen problemen hebben. En te helpen. We hechten dan ook heel veel belang aan een goed contact met ouders en ouderraad. Samen kun je de kinderen helpen. Gelukkig is dat de afgelopen twintig jaar uit stekend gegaan. Ik heb in al die tijd nauwelijks noemenswaardige problemen meegemaakt." Ans Bistervels staat vooral ook bekend als voorvechtster van het les geven in techniek. Ze is dan ook coördinator techniek in het basisonderwijs. "Het is geen schande om iets goed met je han den te kunnen. Daarom moet dit eerder gestimuleerd worden in het basisonderwijs. Hoe sneller techniek op het lesrooster staat, hoe beter het is. Daar heb ik me -4ns Bistervels zoals iedereen baar kent; klaarstaan voor de kinderen altijd voor ingezet. Uiteindelijk zullen meer kinderen voor tech niek kiezen als vervolgopleiding. Dat komt ook de kwaliteit van het vmbo-onderwijs ten goede." RECEPTIE Het einde op De Landweert nadert. Meer dan twintig jaar heeft ze haar hele ziel en zaligheid in de school gelegd. Ze is nu 63 jaar, maar aan stoppen denkt ze na bijna 38 jaar onderwijs nog lang niet. Bij het overkoepelende bestuur van basisscholen, het SPOV, gaat ze startende leerkrach ten in het onderwijs begeleiden. Daarnaast blijft ze coördinator techniek in het basisonderwijs. "Ik ben niet bang om in een zwart gat te vallen. Maar ik denk dat ik de eerste tijd De Landweert toch wel zal missen." Ze hoopt in ieder geval vrijdag 5 maart nog ieder een een keer te mogen begroeten. "Oud-leerlingen en -collega's voor al natuurlijk. Ik zou het ontzet tend leuk vinden om tijdens de receptie nog heel wat bekende gezichten te ontmoeten die ik al lang niet meer gezien heb."

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5