Harold Sf LENSSEN !omerzotheid en Tierelijn Kunst Cultuur Koester uw Monument let gesloten lesticht Sjerfkes in het museum Stoempwerk en andere verhalen s Stoempwerk op BEZORGEN? Venrayse Kinderjury en andere verhalen KEUKENINRICHTING Om aan u en uw Keuken de volle aandacht te kunnen schenken werken wij uitsluitend op afspraak Stayerhofweg 2b Wanssum (0478)539020 SIïïjelenmaas Lgramma Schouwburg Venray Donderdag 26 februari 2004 - Pagina 13 Stichting Venray Monumentaal I Na de inspannende carna- lagen heeft Schouwburg ray twee ontspannende torstellingen op de cultuur- lender staan: Zomerzotheid n Tierelijn. Wie is er niet opgegroeid met [issy van Marxveldt. Een Zomer- fotheid staat nog steeds bij veel Vnsen in de boekenkast. Van de assieke roman is nu een eigen- e muzikale komedie gemaakt. Ede jaren twintig beleven de pit- e Pit en haar vrolijke vriendin ten doldwaze en romantische fvonturen. De cast bestaat uit fonge, veelbelovende theaterta- Inten. Dus zin in een sentimental jurney met de muzikale komedie ^en Zomerzotheid, naar de best seller van Cissy van Marxveldt, [om dan naar de Schouwburg tenray op dinsdag 2 maart, aan- ing 20.00 uur. f Met deze klassieker is eenderde jan alle meisjes opgegroeid. Het pek heeft blijkbaar niets van zijn ntrekkingskracht verloren - tot op heden zijn vijf miljoen exem plaren verkocht. Geen wonder - in dit boek paart de schrijfster humor, vaart en spanning aan romantiek. De harlekinade van de frank en vrije meisjes Pit, Lenie, Mia, Dot en Ella biedt een avondje heerlijk, ongecompliceerd amuse ment. Op vakantie in de Burcht zijn de meisjes buren van de Jonk heer Robbert Padt van Heijendaal en zijn chauffeur Lucas die op Sonnewende logeren. Samen met Paul, Reep en Jef, de vrienden van de jonkheer, genieten ze van een vakantie vol dwaze verwikkelin gen, die in gang worden gezet door snobistische Ella die beweert dat een heer te allen tijde te herkennen is. Dit spel van per soonsverwisselingen en misver standen waaruit tenslotte vijf romances opbloeien, ademt de vrolijke en ongedwongen sfeer van de jaren twintig van de vorige eeuw. De regisseur Bruun Kuijt maakte onlangs de populaire kin dermusical Nijntje en de klucht Tel Uitje Winst! Op woensdag 3 maart om 14.30 uur is de Tierelijn te zien in de schouwburg. Tierelijn is een fami lievoorstelling voor kinderen vanaf drie jaar. Een voorstelling met levensgrote poppen, heerlij ke muziek en intrigerende licht en tovereffecten. Weer een nieu we afwisselende familievoorstel ling met lekker spannende en humoristische avonturen uit het leven van Jan Klaassen en Katrijn en hun geadopteerde dochtertje Tierelijntje. Deze en andere kleur rijke levensgrote poppenfiguren brengen voor jong en oud twee keer 45 minuten een boeiend stukje theater met heerlijke muziek en intrigerende licht- en tovereffecten. De hele voorstel ling op het puntje van de theater- stoel. Wie wil dit niet??? Op donderdag 4 maart om 20,00 uur is Kommil Foo te gast in de schouwburg met Wolfijzers en Schietgeweren. Topcabaretiers uit Vlaanderen. En ook Nederland Beelden van Servaas (27) Een spetterende show met Fice Easy Pieces (Foto: Christo van Klaveren) In 2004 wordt voor de zeven tiende keer de Nederlandse Kin derjury georganiseerd. Tot 1 juni kunnen kinderen van 6 tot 12 jaar weer hun stem geven aan hun favoriete boeken. Venrayse kinde ren kunnen bij de jeugdbiblio theek ook meedoen met de Ven rayse Kinderjury. De Kinderjuryboeken zijn te herken nen aan een groene sticker. Deel nemers kunnen op speciale groe ne passen 5 boeken die zij gelezen hebben invullen. Als ze nog meer boeken willen lezen kunnen ze aan een nieuwe pas beginnen. Op een speciaal stem- formulier kan de top-5 worden ingevuld. Pasjes én stemformulier kunnen in de speciale stembus worden ingeleverd. De uitge brachte stemmen doen mee voor de Venrayse én de Nederlandse Kinderjury. Deelnemers aan de Venrayse Kinderjury krijgen een uitnodi ging voor een feestmiddag half juni. Dan zal een bekende schrij ver de uitslag van de Venrayse Kinderjury bekendmaken. Onder alle ingeleverd passen worden boekenbonnen verloot. Hoe meer passen ingeleverd, hoe meer kan sen om te winnen. Openingstijden Bibliotheek Venray: maandag gesloten, dins dag t/m donderdag 11.00-18.00 uur, vrijdag 11.00-21.00 uur, zaterdag 11.00-14.00 uur. Een opname uit de begintijd van Servaas. Links de toegangspoort en het hekwerk dat het binnen terrein omsloot. Op de achter grond de watertoren en rechts de boerderij. door de omstreken van Venray en Zondags door de gestichtsterrei nen. Op mijn vraag of die wan deltochten buiten het gesticht geen moeilijkheden opleverden, antwoordde Broeder Overste ont kennend en vertelde, dat als er een circus komt in het dorp of Piet Vink met zijn schouwburg- tent, een tweehonderdtal ver pleegden, onder geleide, de voor stellingen gaan bijwonen, soms op kosten ven het gesticht, ook wel op eigen kosten Dat was anno 1923. Groeps- wandelingen zoals vroeger of een massaal bezoek van gestichtsbe woners aan het circus of bio scoop zoals we dat zoveel jaren hier in Venray hebben gekend, zijn verleden tijd zoals ook de tijd van het gesloten gesticht inmid dels tot het verleden behoort. Twan van Els gaat intussen voor de bijl: 'Ont roering, verbazing en overrompe ling vechten om voorrang' schreef De Volkskrant over hun vorige voorstelling. Goed nieuws voor wie Kommil Foo nog niet kent: 'Wolfijzers en Schietgewe ren' is een heuse 'best of voorstel ling'. Alle hoogtepunten van de voorbije vijf programma's (de mooiste liedjes, de meest hilari sche sketches, en de grootste klei ne verhalen) in een splinternieu we voorstelling gegoten: Wolfijzers en Schietgeweren. De broers Mich en Ralf Walschaerts combineren een enorme muzikali teit met een erg lijfelijke manier van vertellen en acteren. Ze spe len geweldig gitaar, piano en viool. En ze zingen bovendien de sterren van de hemel! Five Easy Pieces, vrijdag 5 maart om 20.00 uur, is een spetterende show van mooie, jonge, hippe mensen. Een verpletterende per formance, sterke samenzang en opzwepende muziek. Dat zijn de voornaamste troeven van Five Easy Pieces. Deze vier meiden en één jongen zongen afgelopen zomer de sterren van de hemel tij dens de Parade. Hun programma was een groot succes. Geen won der dat dit smaakte naar meer: een theatertournee. Speciaal voor deze talentvolle groep heeft Theo Nijland (o.a. winnaar Annie M.G. Schmidt prijs) acht nieuwe num mers gecomponeerd. Five Easy Pieces zien er gelikt uit, de tek sten hebben diepgang, kortom een show waar je heel veel ple zier aan beleefd, maar die ook tot nadenken stemt. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Onder deze titel vragen wij spe ciale aandacht voor karakteristie ke, beeldbepalende, plekken in Venray en haar Kerkdorpen. Het gaat niet alleen om geregistreerde monumenten .maar ook om plaat sen en gebouwen die een ken- In museum 't Freulekeshuus in Venray is momenteel de rei zende tentoonstelling Sjerfkes te zien. Aanleiding voor deze tentoonstelling was de vondst van een grote hoeveelheid pottenbakkersafval, die tevoorschijn kwam bij de bouw van een atelier in Tege- len. Het leek Mieke Smits, de kun stenares in wiens tuin de opgra ving plaatsvond, te belangrijk om liier achteloos aan voorbij te gaan. Zij interesseerde een groep kun stenaars, historici en archeologen voor deze vondst en zo werd het project Sjerfkes geboren. Het resultaat van deze samenwerking is een prachtig boek over o.a. de fijnkeramiek en een aantal heden daagse kunstwerken die nu in 't Freulekeshuus geëxposeerd wor den. Peter Verheyden, kunstschilder is een van de kustenaars, wiens werk, een drieluik te zien is. Hij is gefascineerd door sporen die mensen achterlaten. Structuur, kleur en compositie hebben als schilder zijn bijzondere aandacht. Tijdens de opgravingen maakte hij talloze foto's van de verschil lende aardlagen en de kleurscha keringen hierin. Samen met teke ningen en notities ontsond het idee voor drie panelen. Peter Ver heyden schildert het liefst op MDF. MDF heeft geen structuur zoals b.v. linnen zodat alles uit de verf en verfbehandeling voort moet komen. De maat is essen tieel. De panelen hebben eenzelf de langwerpige vorm als de uitge graven sleuven nl. 225 cm x 86.5 cm. De platen werden tweezijdig geïmpregneerd met plextol. Daar na werd de voorkant met acryl muurverf beschilderd: Dan volgt PEEL EN MAAS 51. $eru«U«* CtfiJ«- UUlfrtsrtn De architectonische en steden bouwkundige opzet van de psy chiatrische inrichting was vroeger vooral afgestemd op veiligheid, bewaking en toezicht. Het pavil joenensysteem, zoals op Servaas en Sint Anna, bood de mogelijk heid tot differentiatie die echter niet gebaseerd was op ziekte beeld of leeftijd, maar op de mate van rust of onrust. Men onder scheidde afdelingen voor rusti- gen, halfrustigen en onrustigen. Alle paviljoenen waren in princi pe gesloten afdelingen en de patiënten genoten maar weinig bewegingsvrijheid. De gebouwen van Servaas waren gegroepeerd °p het middenterrein dat geheel met een diepe, droogstaande gracht en een hekwerk was omge ven. Aan de zuidkant gaven twee grote poorten toegang tot het binnenterrein. Op de foto zijn het hekwerk en een van de poorten te zien. In de jaren tachtig werd de beschutting van het binnenter- rein prijsgegeven en werd er vooral gebouwd aan de randen van het terrein. In het nieuwe Pian dat thans voorligt, keert men echter weer terug tot het principe van de beschermde binnenhof. Alleen zijn er nu geen hekken en greppels meer. Integendeel, het is juist de bedoeling om de maat schappij zoveel mogelijk naar bin nen te halen en de bewoners opti male bewegingsvrijheid te geven. Hoe anders was dat in 1923 toen een verslaggeefster een uitgebrei de reportage maakte over Servaas in het blad "R.K. Ziekenhuis en de R.K. Charitas". Een stukje uit deze reportage laat ik hier volgen: "Een groot aantal patiënten mag zonder geleide op het gesticht sterrein wandelen en een klein aantal zelfs in het dorp. Voor dezen heeft men het wandelkaart jes-systeem bedacht, dat van prac tised nut blijkt te zijn. De wandel- kaartjes worden door den Directeur en den Afdeelingsge- neesheer onderteekend. Bij ont moeting van een Broeder of assis tent-verpleger, wordt de patiënt uitgenoodigd het wandelkaartje te vertoonen. Wanneer er soms wel eens misbruik van wordt gemaakt, wordt het kaartje inge houden. Eiken Woensdag maken een groot aantal verpleegden onder geleide een wandeling merkende uitstraling hebben. Kent u ook zo'n bijzondere plek? Wilt u reageren of wilt u ons een (dig) foto met informatie ter beschikking stellen? Ons adres is: Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7,5801 SX Ven- de voorlopige tekening, waarna de eerste onderschildering met een mengsel van olieverf en alkydverf werd aangebracht. Zoals een archeoloog de bodem laag voor laag afstroopt voor het beste onderzoeksreultaat, heeft Peter Verheyden het platte vlak laag over laag beschilderd op zoek naar de volmaakte structuur, kleur en compositie. De archeolo gische elementen; de plattegrond, de coördinmaten en de aardlagen zijn in deze drie schilderijen dui delijk te herkennen. Het gebruik van pastelachtige tinten geeft echter zo'n vervreemdend effect, dat een geheel nieuw beeld is ont staan. De tentoonstelling Sjerfkes is te zien in museum 't Freulekes huus tot en met 16 mei op woens dag, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. Groepsbezoek kan ook op afspraak. 0478-583880. e-mail: redactie© vandenmunckhof.nl TROM AS SAP Sindsdien schrijft Winnen niet alleen over het wielerleven en zijn eigen ambivalente ervaringen daarin, maar ook over het leven na de topsport, met beide benen weer op de grond. Met een stijl die nog steeds zijn achtergrond verraadt: trefzeker, bescheiden, observerend, filosofisch, krachtig maar bovenal oprecht. Ook zijn tweede boek, 'Valse start' (2002), kreeg lovende recensies en vond een groot publiek -inmiddels van sport- en literatuurliefhebbers. Met deze derde bundel, met korte en lange re verhalen die eerder in diverse media verschenen (onder meer in NRC en De Muur), bevestigt Win nen definitief zijn naam: Stoemp- werk is een boek van een grote stilist in woord en daad. Stoempwerk er andere verha len, uitgegeven door uitgeverij Thomas Rap in Amsterdam, is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray, ray. Email :venraymonumen- taal@hccnet.nl Rijks Monument: De Latijnse School - Grote Markt 23 De eerste vermelding van een "Latijnse School" komen we tegen in 1651. De school werd gesticht door aartshertog Leopold Wil helm van Habsburg, gouveneur van de Zuidelijke Nederlanden, op aandringen van Andreas Creus- en, bisschop van Roermond. De eerste rector was een seculier priester, afkomstig uit Venray, Goswinus Coninx. In 1810 werd de school "onder de boog" geslo ten, maar in 1844 namen de Fran- siscanen de verplichting op zich de school over te nemen. De leer lingen kwamen uit de hele regio en werden in Venray opgevangen in gastgezinnen. Het pand stamt uit de 17e eeuw en heeft een poortdoorgang naar het kerkterrein. In 1857 kwam er een verdieping op. Nadat de school verhuisd was naar de Leun- seweg, heeft het pand gediend als onderkomen voor diverse instanties en verenigingen (o.a. gemeente en VVV) en is thans in gebruik als horecagelegenheid. Op de foto ziet u de kerkzijde van het gebouw, schuin tegenover het Monument voor Doodgebo ren Kinderen. Boekrecensie in Peel en Maas 'Verrassend goed', oordeel de NRC Handelsblad over het eerste boek van Peter Winnen, 'Van Santander naar Santan der' (2000). En verrassend blijft het, hoe een van Neder lands beste wielrenners ooit - in de Tour de France twee keer winst in de heroïsche rit naar l'Alpe d'Huez, één keer derde in het eindklassement- ook als schrijver en columnist een groot peloton collega-scri benten achter zich laat. PETER WINNEN

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13