Muziek maken zit ewoon in je bloed" 'aviljoen Mf 'Het Ziekenhuis" Kunst Cultuur Negende editie Traay Out Raaylandcollege SINema nieuwe album De Heideroosjes Negenhonderd jaar Rolduc In koninklijke dienst Lucy en Bob spelen Bach Dingus Hardrock Division De Nieuwe Snaar Valentijn- cocktails Expositie in de bibliotheek Wandeltocht De Locht Etan in de Evenaar Niets! koninklijke cs^ )e herinneringen komen izelf weer boven bij de nken van de 60-er jaren ssieker A whiter shade of e e. Procol Harum, weten alle mdn mers meteen. Alleen deze Ie it stamde het welluidende ïeel van de Holthese band 10 sy, vroeger Cosy 67. Herop- eno richt dus en nog net zo bousiast als 37 jaar gele- l De eerste optredens staan reer gepland. Augustus 1967 werd Cosy 6~ 11 gericht en de oorspronkelijke m setting bestond uit Gerrit Log- [tflpis op slaggitaar. Jan Logtcns. ig. Jos Ermers, basgitaar. Wim -Rs.i ysers. sologitaar en Huub van ersi op drums Begin 1968 ston- i ze voor het eerst op de plan- i in zaal Beatrix in Holthees dit prinsenbal optreden speel- b ze in meerdere zalen in de po en zelfs een keer-in de lord Beat Show van Peter Koe- lijn op Radio Luxemburg. Mak |r het uitkomen van de eerste gle ging de groep in maart EN MAAS 67 is weer terug Bijna elke vrijdag is het café van Dingus toebedeeld aan de Dingus Hardrock Division. Door de bank genomen komt het er dus op neer dat er in Din gus op vrijdag altijd wel iets te doen is op hardrock- en roek- gebied en zoals in de hardrocksce- ne binnen Venray en omgeving wel bekend is. is Dingus op dit muzikale veld zo'n beetje van alle markten thuis. Op elke vrijdag de dertiende, volgens de overlevering een onge luksdag bij uitstek, houdt Dingus een death en blackmetal avond in het café in de vorm van een hor rorparty, Dus, ook weer op vrij dag 13 februari aanstaande. Het café wordt helemaal in de goede sfeer omgetoverd en geplaatst in een echte horror-setting. De muziek wordt deze avond ver zorgd door speciaal door Dingus aangetrokken dj's, die van wanten weten Het café gaat open om 19 00 uur en de entree is vrij. In Schouwburg Venray is don derdag 12 februari om 20.00 uur (vanavond) De Nieuwe Snaar te zien met De omloop der lage lan den met een vleugje zotheid (her haling met iets 'extra's'). 'Als er al één zuiderburengroep niet onop- gemerkt mag blijven, dan is het deze. Grote klasse waar het gaat om verrassend visueel theater, muzi kale hoogstandjes en niet in de laatste plaats een daverende lach', schreef BN/De Stem over De Nieuwe Snaar en haar programma 'De omloop der lage landen'. Met hun absurdistisch, droogkomisch muziekvariété krijgt het Vlaamse gezelschap iedere zaal op de kop. De middelen: tal van ongebruike lijke instrumenten, surrealistische liedjes, acrobatische toeren en clowneske fratsen. Ook de Volkskrant was diep, diep onder de indruk: 'De Nieuwe Snaar brengt een muzikaal circus programma van oorstrelende schoonheid, met prachtige poëti sche teksten en vol visuele vond sten'. zijn waarbij muziek gewoon in het bloed zit. De mix van jong en oud blijkt uitstekend te werken en tijdens de repetities spat het plezier er af. De oudjes zijn nog goed bij stem en de jonkies pak ken uitstekend de stampende rit mes van de 60-er, 70-er en 80-er jaren rock op, GOUWE OUWE Het repertoire van Cosy is dus echt uit de Gouwe Ouwe tijd, met songs van Procol Harum. Them, Jeff Beck en natuurlijk Creedence Clearwater Revival. Toch willen ze absoluut geen coverbandje zijn. Gerrit en Jan Logtens: "We zijn een top-40-band van 30 jaar geleden waarbij we ook veel lied jes spelen die je niet zo vaak hoort. We houden allemaal van de muziek van die tijd, ook de jonge ren anders speelden zé niet mee, en iedereen brengt liedjes in. Die spelen we dan een keer en kijken of we er wat in zien en of het bij ons past." Vlak na de heroprichting, bij een bezoek aan zaal Concordia in selden van Servaas (25) 1972 uit elkaar. Slaggitarist Gerrit Logtens bleef actief in de muziek, maar wilde eigenlijk weer in een echte band. "Jan en ik hadden afgesproken dat als we weer iets gingen doen, we het samen zouden doen." Een paar maanden geleden kwamen ze elkaar toevallig weer eens tegen en toen werden er spijkers met koppen geslagen. Zoon Bart van Gerrit speelde inmiddels al weer jaren elektrische gitaar en vriend Joost Zegers van zijn doch ter bleek toetsenist. "De helft van de band had ik al thuiszitten." Toevallig kwam zanger Jan Rinie Nillesen tijdens de kermis in Vierlingsbeek tegen en tijdens het gesprek over zoeken naar bandle den merkte Rinie op dat hij drum mer was. Het vinden van bassist Maikel Gijsberts bleek echt iets in de trant van 'de vriend van de dochter van mijn zuster die ik op een verjaardag sprak'. Ze kwamen bij elkaar en spra ken af niet te veel op te treden, maar lekker een gezellige band te Cosy 67 in de nieuwe samen stelling: v.l.n.r. Maikel Gijsbers, Gerrit Logtens, Joost ZegersBart Logtens, Jan Logtens en Rinie Nillesen Vierlingsbeek, kwam de vraag aan Gerrit Logtens of ze niet weer wat met hun oude bandje wilden doen. Dat resulteerde in de eerste boeking van de hernieuwde Cosy en het leuke daaraan is dat het tweede optreden van de Cosy 67 vroeger in de oude zaal Concordia was. Een tweede optreden, een bedrijfsfeest, is inmiddels ook geboekt, maar de zes heren uit Venray, Holthees en Vierlings beek benadrukken dat de band echt een hobby moet blijven. "We zijn bij elkaar voor de gezellig heid", stellen ze met nadruk, om er even later aarzelend op te laten volgen: "Maar ja, je weet nooit hoe het loopt..," Vrijdagavond 20 februari is iedereen van harte welkom in Vierlingsbeek om met Cosy mee te genieten. t Het Ziekenhuis ofwel paviljoen A vormde letterlijk en figuurlijk net hart van het gesticht. Het irote, machtige gebouw lag in het entrum van de strak symme- risch geordende inrichting. Hier varen de afdelingen gevestigd oor opname, behandeling, inten- ieve zorg en verpleging. Oor- pronkelijk telde het paviljoen zes ölen en een aantal functieafdelin- en, zoals een polikliniek, een tleine operatiekamer, een rónt- lenkamer, apotheek en laborato- ntm. Het gebouw werd enkele teren ingrijpend verbouwd. In de aren twintig werd het aantal ver- 'leegzalen uitgebreid van zes naar eht en de bestaande zalen wer- jden toen vergroot waardoor de Jppaciteit kon worden uitgebreid. In '951 vond een omvangrijke [ferbouwing plaats waarbij het {Paviljoen werd gemoderniseerd Ppdat het beter voldeed aan de .eisen van die tijd. De capaciteit ijwerd toen uitgebreid tot 306 Paatsen. Vanaf de allereerste jpname in 1907 werden alle gjriiwe patiënten op paviljoen M ^genomen en geobserveerd, faakmakende behandelingen werden hier uitgevoerd zoals de elektroshock, de insulinekuur, de slaapkuur en ook de verlengde of permanente badverpleging vond hier plaats, en zo meer. Het gehe le gebouw was onderkeldert, lange ondergrondse gangen leid den naar andere paviljoenen en via dat onderaardse gangenstelsel kon men alle gebouwen bereiken, tot wasserij en ketelhuis toe. Tij dens de oorlogsdagen van 1944 waren deze kelders en gangen toevluchtsoord voor duizenden vluchtelingen die hier een veilig heenkomen vonden. Het gebeur de ook regelmatig dat een wegge lopen patiënt zich in een van de kelders verstopte en het was soms een hele toer om zo iemand weer op te sporen, Over Het Zie kenhuis ofwel paviljoen M kan een boek worden geschreven. Over zaal 3, de opname- en obser vatieafdeling en over zaal 2, de afdeling voor crisisinterventie. Zaal 1 was vroeger de kinderafde ling, maar na de grote verbou wing in 1951 werd de afdeling bestemd voor onrustige patiën ten. De inrichting van de zaal was daar specifiek op afgestemd. Zo stonden alle bedden vast in de vloer. Zaal 4 was jarenlang de sanatoriumafdeling voor TBC- patiëntcn. Dn wareen er vervol gens nog de 'bovenafdelingen'. Dat waren de zalen vijf, zes, zeven en acht. Zaal 7 was de zie kenzaal waar alle leerlingen tij dens hun praktijkopleiding kennis mee maakten. Elke zaal had gemiddeld 36 patiënten. De inde ling van de afdelingen omvatte naast enkele dienstruimten een grote dagzaal en een grote gemeenschappelijke slaapzaal. Daarnaast telde elke afdeling een twee of drie kamers voor onrusti ge patiënten. Tussen 1970 en 1980 werden de afdelingen ver bouwd en werd er meer aandacht geschonken aan de privacy van de bewoners. Inmiddels was toen al besloten, dat het gebouw nog voor 1990 gesloopt zou worden. Maar de sloop werd telkens weer uitgesteld totdat eind 2002 uitein delijk de daad bij het woord werd gevoegd. De slopershamer deed zijn werk en er kwam een einde aan gebouw met een lange en bij zondere staat van dienst. Twan van Els. Donderdag 12 februari 2004 - Pagina 11 In het weekend van vrijdag 13 en zaterdag 14 februari heeft café De Tijd een Groot Valentijn-Cock- tail-Weekend. De deejays zullen wat meer zwoele plaatjes gaan draaien om alle verliefde luitjes een liefdevol weekend te bezor gen. Maar ook de vrijgezellen kun nen aan hun trekken komen, want er is genoeg te bestellen om een eventueel toekomstige part ner mee te imponeren. Er zal dit hele weekend name lijk een klein cocktail-barretje geplaatst worden in De Tijd, waar de heerlijkste drankjes geserveerd zullen worden. De namen van de cocktails spreken voor zich (o.a. Love Potion, Pink Lady, Sex on the Beach en natuurlijk Tijdbom) en barmannen Tom en Bart zullen er een leuk showtje van maken. Geen ongeluk dus in De Tijd maar alleen maar Love, Peace and Cocktails. Kijk ook op www.tijdvoorde- tijd.nl en lees over het carnavals programma. Voor de negende keer staan in de Venrayse schouwburg op dins dag 17, woensdag 18 en donder dag 19 februari de voorstellingen van de Traay Out van het Raay landcollege op het programma. In deze jaarlijks terugkerende show tonen leerlingen en personeelsle den van de school hun talenten op theatergebied. En die zijn niet gering. Dit jaar treden 275 leerlin gen op en 39 personeelsleden. De Traay Out heeft een belangrijke plaats in het schoolleven: elk jaar is de belangstelling van de kant van aspirant-deelnemers zo groot dat vele groepen moeten afval len,ook al is hun act in verreweg de meeste gevallen de moeite waard. Maar er is gewoonweg niet vol doende tijd om alle acts die aange boden worden ook op te laten voeren. Dus moet er een selectie gemaakt worden, waarbij kwali teit overigens niet het enige crite rium is: ze willen een show met variatie, dus met dans, muziek, cabaret en toneel en verder pro beren ze dat alle geledingen van de school vertegenwoordigd zijn. Traditie is dat er een speciaal T- shirt wordt gedrukt dat door de leerlingen gekocht kan worden. Ook achter de coulissen zijn de leerlingen flink aan het werk. De decors worden op school in de vrije tijd gemaakt en tijdens de voorstellingen zorgt de decor- ploeg ervoor dat alles op het juis te moment op de juiste plek staat. En na afloop zorgen zij ervoor dat de materialen opgeruimd worden, ook de grimeergroep onder lei ding van enkele docenten draagt zijn creatieve steentje bij aan een stralende show. Ze zijn er trots op dat we zo'n show met en door de leerlingen kunnen maken. De voorstellingen beginnen elke dag om 19.30 uur. Kaartjes zijn op dit moment nog verkrijgbaar (via school). De Geschied- en Oudheidkundi ge Kring Venray e.o. (Kring Ven ray LGOG) verzorgt maandag 16 februari vanaf 19.30 een dialezing in zaal Het Trefpunt in Beukenro de (Beukenlaan 1). L. Augustus zal spreken over de geschiedenis van Kloosterrade/Rolduc. Dit naar aanleiding van het negenhonderd- jarig bestaan van de voormalige abdij Kloosterrade, tegenwoordig het Bisschoppelijke Centrum Rol duc. De lezing is voor belangstellen- Jeugdige cursisten exposeren in de bibliotheek de kunstwerken die ze gemaakt hebben op de cur sus Keramiek en handvaardigheid jeugd van de Stichting Kunstzinni ge Vormgeving. Er zijn o.a. wig wams van gips, keramische mas kers, vissen van papier-maché en textielschilderingen van hiërogly fen te zien. De kleurrijke resulta ten zijn te bewonderen in de eta lage en op de jeugdafdeling. Op de volwassen afdeling is een expositie te zien van schilderijen gemaakt door mevrouw Janssen- van Gelder. Ze is begonnen met schilderen in 1997. Ze heeft geen les gehad, maar zichzelf het schil deren aangeleerd met behulp van boeken uit de bibliotheek. De onderwerpen van haar schilderij en zijn voornamelijk realistisch, waarbij haar voorkeur uitgaat naar dieren. Sommige schilderijen zijn gemaakt met olieverf, weer ande re met waterverf, acryl of paste. De tentoongestelde werken zijn nog de hele maand februari te bekijken. De bibliotheek is geo pend dinsdag t/m donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. de niet-leden gratis toegankelijk. De voormalige abdij Kloosterra de, het tegenwoordige Bisschop pelijke Centrum Rolduc, viert dit jaar zijn negenhonderdjarig bestaan. Het omvangrijke com plex in de gemeente Kerkrade weerspiegelt in zijn gebouwen de geschiedenis van die negen eeu wen. Het was een abdij van Regu liere Koorheren van de H. Augus- tinus. Kloosters hebben in het verle den een grote betekenis gehad voor het godsdienstig leven van een streek, maar ook bij de ont sluiting en ontwikkeling van dat gebied. De abdij Kloosterrade in het vroegere Land van 's-Herto- genrade is daarvan een mooi voor beeld. In het bijzonder gedurende de twee eeuwen die volgden op de stichting van het klooster in het jaar 1104. Datzelfde geldt voor de ander halve eeuw vóór de opheffing van de abdij in 1796, in de Franse Tijd. Na een ingrijpende reforma tie van het kloosterleven rond 1680 kwam Kloosterrade tot een nieuwe bloei en had een sterke uitstraling op geestelijk gebied. Tevens speelde de abdij toen een grote rol in de verbetering van de mijnbouw en van de infrastruc tuur in het land van Rode. In 1831, tijdens de Belgische Tijd, werd Rolduc een internaat voor de opleiding van priesterstu denten van het grote bisdom Luik. Na de afscheiding van Limburg bleef Rolduc in naam klein-semi- narie. maar werd in 1843 in feite een opleidingsschool voor jon gens uit heel katholiek Nederland en Duitsland. Het begin van een nieuwe geschiedenis. Drs. L. Augustus studeerde Duitse taal- en letterkunde aan KU Nijmegen. Hij heeft vele publica ties op zijn naam staan waaronder bijdragen over de abdij Rolduc, de Annales Rodenses, het Land van 's-Hertogenrade en kritische stu dies over het thema 'bokkenrij ders'. Boekrecensie in Peel en Maas Het nieuwe album van de Hor ster punkrock-formatie de Heider oosjes is verschenen. Het zevende studio-album verschijnt onder de titel SINema en bevat een menge ling van Nederlandse, Engelse en zelfs Duitse gitaarsongs. De recen sies in de pers zijn uiterst positief 'De leukste punkband van Neder land heeft een album om trots op te zijn', kopt Veronica gids. Maar ook over de landsgrenzen valt Sinema in goede aarde. 'Het jaar is nog maar net begonnen en nu al is het beste album van 2004 versche nen', aldus het Belgische blad RifR- Op vrijdag 13 en zaterdag 14 februari wordt er door wandel sportvereniging De Natuurvrien den een euraudax wandeltocht gehouden vanuit de gemeente Horst aan de Maas. Men kan op deze dag kiezen voor de afstanden van 25, 50, 75 en 100 km. Er wordt gewandeld volgens de spel regels van de Franse vereniging UAF (Union Des Audax Francais). Dit houdt in dat er gezamenlijk (in groep) wordt gewandeld met een tempo van 6 km per uur. Dit tempo wordt aangegeven door de baankapitein, die aan het hoofd van de groep loopt en niet gepas seerd mag worden. De baankapitein met zijn assis tenten zijn overigens de enigen die de route kennen Er wordt tij dens deze tocht(en) regelmatig gerust en tijdens deze rusten wordt aan de wandelaars een ver snapering aangeboden (inbegre pen bij het inschrijfgeld). In het inschrijfgeld van de 75 km. is tevens een ontbijt begre pen (bij overige afstanden onder bijbetaling) en bij de 100 km. een ontbijt en een warme maaltijd. Men kan zich inschrijven voor deze wandeltocht op vrijdag van 20.30 uur tot 21.55 uur en zater dag tussen 07.15 en 07.55 uur en tussen 12.45 en 13.25 uur. De start voor de 100, 75 en 50 km is op vrijdag om 22.00 uur en voor de 50 en 25 km zaterdag om 08.00 uur. Om 13.30 uur gaan de lopers van de 25 km van start. Het inschrijfbureau is in cafe De Leste Geulde, Noordsingel 75 in Horst. Voor inlichtingen kan men con tact opnemen met Toon Cleven. telefoon 077-3984119. Gerrit Bonants, telefoon 0478-636486 of Johan van Rossiun, telefoon 0478- 587286. Wie belangstelling heeft om twee barokspecialisten te horen van wereldformaat kan zondag 15 februari terecht in het Theehuis in Venray. Om 15.30 uur begint daar het concert dat geopend wordt met een sonate voor viool solo van J.S. Bach gespeeld door Lucy van Dael, een van de belang rijkste vertolkers van de Bach sonates. Van haar interpretatie opgenomen op een dubbel-cd zijn inmiddels 70.000 exemplaren ver kocht. reden voor de Japanse firma haar uit te roepen tot solo artieste van het jaar. Op het programma staan trou- af. Het Duitse magazine Hammer noemt de nieuwe cd 'verplichte kost voor alle punkliefhebbers'. Het nieuwe album voert de vier Horstenaren door heel Europa en daarbuiten. Vanaf deze week tourt het gezelschap door Nederland en België. In maart vertrekt Heider oosjes naar de USA voor een korte tour en daarna staat een 30 concer ten tellende tour door Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Italië en Frankrijk op het programma. Voor meer info over concerten in de buurt en daarbuiten:www.heider- oosjes.com Op zondagmiddag 15 februari is er een demonstratie zadel maken. Elders in het museum zijn ama teurschilders aan het werk waar bij de gebouwen van De Locht het thema vormen. Er is er een expositie van eigen gemaakte werken. Op de bovenverdieping is een expositie ingericht onder de titel Licht in huis. In de maan den november tot april is het museum geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00- 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere dagen en tijden terecht (www.delocht.nl). De talent volle singer/songwri ter Etan speelt zondag 15 februari in de Evenaar. Deze Venrayse musicus speelt sinds vier jaar gitaar en is vanaf die tijd ook begonnen aan het schrijven ven eigen nummers. De muzikale invloeden variëren van bands als Counting Crows en Pink Floyd tot singer/songwriters David Usher en Keith Caputo. Sinds twee jaar is Etan ook actief in de WIOON, die voornamelijk covers speelt. Solo is hij dus te zien en te horen (bijgestaan door Hanny Sij- bers, bas en zang) in de Evenaar vanaf 16.00 uur. De entree is gra tis. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS wens alleen werken van Bach, waaronder een toccata voor kla vecimbel. Grootmeester Bob van Asperen, ooit leerling van de legendarische Gustav Leonhardt en nu leermeester van vele talen ten, zal die ten gehore brengen. Het duo zal verder gaan met een aantal sonates voor viool en klavecimbel die in dit genre de standaard hebben gezet en waar van de interpretatie door deze kunstenaars wijd en zijd is geroemd. Voor dit bijzondere concert zijn nog enkele kaarten beschikbaar a 15,- per telefoon 0478 5824"72. 'Ik wil je iets vragen, Paul. Maar ik wil echt dat niemand, er iets over te weten komt Wil jij morgenmiddag naar station Kemble gaan om iemand voor mij af te halen?' 'Natuurlijk, Koninklijke Hoogheid,' ant woordde ik. 'Het gaat om mijn speciale vriend, majoor James Hewitt.' Ook al had ze het ter dege overwogen, het was ris kant mij zoiets te vragen. Wat ze niet geweten kan hebben, was dat ik vastbesloten was haar nooit in de steek te laten. Ik wist wat voor ellende ze had doorgemaakt en ik voelde aan hoe eenzaam ze was. Deze 'vriend' zorgde voor spanning en geluk. Dat was wel duide lijk. Eenentwintig jaar werkte Paul Burrel aan het Engelse hof. Hij was de favoriete lakei van konin gin Elizabeth en de butler en ver trouweling van prinses Diana, de 'kapitein van haar schip'. In dit boek schetst Burrel een waarheidsgetrouw en liefdevol beeld van Lady Di. Geen roddels en leugens, wel schokkende, nieuwe feiten en onbekende foto's en brieven. Even onthul lend is zijn beschrijving van het I p Het verhaal van de butler r,ul Bur.ci! (Jjenst leven van de overige leden van de koninklijke familie. In 'In konink lijke dienst' is een boek dat gedachten, verlangens en gehei men van prinses Diana echt open baart: een ontroerende hulde aan de twee vrouwen die hij diende. Paul Burrel diende 21 jaar aan het Engelse koningshuis. Tot de dood van koningin Diana in 1997 was hij haar butler. Dit boek is een uit gave van uitgeverij Het Spectrum in Utrecht en is sinds kort te koop bij boekhandel Van den Munck- hof in Venray. Prijs: 24.95 euro.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11