6 reacties op bestemmingsplan dorpen directeur Harrie Kersten 'Maak werk van starterswoningen' MEI Oplossing voor stankproblematiek De Heesakker officieel geopend kassakorting mode centrum Vliegoefening boven De Peel LET OP! LAATSTE DAGEN op de reeds AFGEPRIJSDE PRIJS. Ook geldig op tassen. Huurders vereniging krijgt geen subsidie meer Man langs Maas gevonden Lei Pouwels voorzitter GPV Mooi cfe mooiste Communielifecfii 'a9ii J, en maas ^eg (me Donderdag 5 februari 2004 - Pagina 7 29 zijn 56 bezwaren binnen ben op het ontwerpbe- uningsplan voor de kerk en. Na het buitengebied de tien dorpskernen het Je grote project bij de dening van de sterk verou- Lje bestemmingsplannen, li teacties zijn verwerkt in ontwerpplan dat vanaf 6 uari tot en met 4 maart ter tgeUgt. f meeste reacties (vijftien) jen betrekking op het dorp jsteyn. De andere bezwaren offen Oostrum (negen), je (negen), Castenray (zes), 0 (zes), Leunen (vijf), Smakt te), Veulen (twee), Merselo (een) en Vredepeel (een). Naast inwoners hebben ook de provin cie, zuiveringschap Limburg, Rijkswaterstaat en waterschap Peel en Maasvallei gereageerd. De meeste bezwaren hebben betrekking op goothoogtes, tui nen, bijgebouwen als garages en kippenhokken, de leefbaarheid, plangrenzen en het veiligstellen van woningbouwlocaties. In de bestemmingsplannen is de bestaande situatie vastgelegd. De nieuwbouwlocaties in Leunen en Smakt zijn toch meegenomen. In tegenstelling tot de plangebie den in Veulen, Vredepeel en Oostrum omdat de artikel 19-pro- cedures daar nog niet ver genoeg doorlopen zijn. De verplaatsing van het LPG-vulpunt in Vredepeel is wel verwerkt op de plankaart. De bedrijventerreinen in Ysselsteyn zijn uit het bestem- mingsplarf gehaald en worden apart behandeld omdat de bestemming 'bedrijfsdoeleinden' niet goed aansluit bij de systema tiek van de dorpskernen. Functies als wonen, dienstverle ning, horeca en maatschappelijke doelen zijn onderling uitwissel baar gemaakt. Daardoor is er meer flexibilteit mogelijk, wat de leefbaarheid kan bevorderen. Veel reacties hadden betrek king op het ontbreken van bijge bouwen. Omdat het teveel werk is om alle plankaarten van de tien dorpen te optimaliseren is hier van afgezien. Ambtenaar René Bladder legde uit dat dit geen con sequenties heeft omdat bij bouw- aanvragen toch altijd de werkelij ke situatie getoetst wordt. Carin Cellissen, juridisch mede werkster van de gemeente Venray, meldde maandag in het dorpsradenoverleg dat er eind maart een hoorzitting gehouden wordt. Dan kunnen de bezwaar makers hun reacties mondeling toelichten. In juni komen de tien bestemmingsplannen in de gemeenteraad, waarna ze in juli opnieuw ter inzage worden gelegd. "We hopen eind dit jaar of begin volgend jaar goedkeuring van de provincie te krijgen", zei Cellissen. Harrie van Rijswijck, voorzitter van de dorpsraad Veulen, was het er niet mee eens dat de nieuwe bouwlocatie in Veulen niet in het bestemmingsplan is opgenomen. "Het lijkt me verstandig dit toch op te nemen. Want we willen zo snel mogelijk bouwen. Het is toch een rare situatie dat we direct weer met een achterhaald bestemmingsplan zitten." Ambtenaar Cellissen zei dat het moment dat het ontwerpplan ter inzage wordt gelegd bepalend is. "In Smakt zijn de bouwbergunnin- gen aangevraagd, maar in Veulen nog niet. Deze woningen gaan str aks via de artikel 19-procedure die loopt naast de bestemmingsplan procedure." :reld komt school binnen ijna 30 jaar is Harrie rsten verbonden geweest de St. Antoniusschool in inlashees. Hoofd van de 100I heette zijn functie voor wet basisonderwijs uit 15, daarna was hij directeur, niet veranderde was zijn Ie voor het onderwijs en betrokkenheid bij het wel wee van deze kleine looi. larrie Kersten is geboren en ogen in Maashees, zat daar op lagere school, en volgde het nnasium in Venray. Na zijn eiding aan de kweekschool in nlo solliciteerde hij bij de Lucia I isjesschool in Venray. ivallig was de directeur een 1 zijn vroegere onderwijzers uit ashees. Het dorpje aan de Maas ef ook een rol spelen ijn zijn soonljke leven want ruimte ór een huis vonden Harrie :rsten en zijn vrouw Gonnie k in het dorp. Na een paar jaar ram de baan van schoolhoofd in nray vrij, maar net op dat iment zocht men in verband met ziekte in Maashees ook een 1 :uw schoolhoofd. 'Is dat niks Jor jou?' IVe. waren eigenlijk net in ^ftshees gesetteld toen de vaca- kwam", vertelt Harrie ker- jn, "Na wat wikken en wegen Ipben we het besluit genomen 1 dus was ik de hele zomer bezig n mezelf een beetje in te wer- :n." In die tijd was het hoofd van school in een dorp weliswaar (en 19e eeuwse notabel meer, tar hij was nog wel steeds een geneer'. "In mijn eerste jaar ging |-ergens op huisbezoek," herin- jërt hij zich lachend, "en ik werd prig in de mooie kamer neerge- fet, 'Meester, een sigaar voor jou', maar ja, ik rookte dus niet en wei gerde beleefd. Ik ben toen geloof ik wel van mijn voetstuk geval len!" FUSIE Harrie Kersten was in eerste instantie fulltime leerkracht van de klassen 5/6 en eigenlijk deed hij het 'hoofd' er gewoon bij. Toch kwamen er steeds meer werkzaamheden op de scholen en met name de leiding af omdat de overheid taken afstootte. De werkzaamheden werden pas met de nieuwe wet in 1985 goed gere geld en in Maashees betekende dat uitbreiding van de school met de kleuters en met lokalen voor deze kleuters. Harrie Kersten wis selde van de hoogste groep naar groep 5/6 om meer tijd te krijgen voor zijn nieuwe taken. Na een paar jaar relatieve rust stond in de jaren negentig de volgende grote gebeurtenis voor de deur: de fusie met de andere roomskatholieke basisscholen in de gemeente Vierlingsbeek. Harrie Kersten: "Daarbij is de hele structuur van de scholen en het bestuur aange past. We kregen een bestuur 'op afstand' en een bovenschools managementteam. Je bent ineens dan een deel van een groter geheel, met nieuwe taken binnen elk onderwijsteam en porteuillehouders voor ver schillende taken. Het was een ingrijpende verandering, maar ook een goede verandering." In zijn afscheidswoord in het dorpsblad noemt Harrie Kersten als voornaamste verandering op zijn school, de afgelopen decen nia, het feit dat de wereld de school binnen is gekomen. Van de vroegere pure overdracht van kennis is de ontwikkeling gegaan naar het 'hoe kom ik aan kennis en hoe ga ik er mee om'. "Je moet nu voortdurend de kinderen prik kelen. Je moet ze leren hun weg te zoeken in de kenniswereld en dat begint al in groep 1", legt hij uit, "Zelf stoeien met problemen, hoe klein de kinderen ook zijn, is heel goed en ook heel leuk. Wat echter wel is gebleven is de bezie ling van de man of vrouw voor de klas. Want die moet het tenslotte doen." Ambities voor een grotere school heeft hij niet echt gehad: "Nee, ietsje groter misschien wel, maar een megaschool hoefde voor mij niet. Voordeel van een kleine school is dat je alle ouders en alle kinderen kent. Nieuwe kinderen burgeren snel in en iedereen kent iedereen. Ik heb in al die jaren ook een meer dan uit stekend contact met alle ouders gehad, die groep had altijd een positieve bijdrage aan het goede gevoel met de school. Maashees is ook een open dorp, met altijd veel migran ten. Al die nieuwe mensen bren gen nieuwe ideeen, invloeden en gedachten binnen. Ik heb dat als heel positief ervaren en ben er altijd heel blij mee geweest." RIJDENDE TREIN Wat mijmerend besluit hij zijn betoog: "Het is een boeiend beroep, je bent met heel veel din gen bezig, en niet alleen met onderwijs." Nu, na bijna dertig jaar dus, zet hij een punt achter zijn loopbaan. "Het was mooi, maar nu is het mooi geweest. Ik heb het altijd met veel plezier gedaan maar je moet toch een keer stoppen en nu ben ik nog fit genoeg om andere dingen te doen. Zo'n school is een rijdende trein, jij springt er af en je opvol ger springt er op." Hij wil weer talen gaan studeren, gaan reizen, de tuin wacht op hem, eventueel vrijwilligerswerk en voor de parochie is hij ook nog steeds aktief. "Ik heb 27 jaar in het kerk bestuur gezeten, waarvan 17 jaar als voorzitter, en we zijn nu bezig met de voorbereidingen voor het vieren van 200 jaar parochie." Vrijdag 6 november (morgen) verzorgen de school en de ouders een afscheidsreceptie in de gemeenschapsruimte van de St. Antoniusschool. Tussen 18.30 en 20.30 uur is iedereen daar wel kom. )örpsraden eisen meer actie gemeente De dorpsraden zijn er ver- olgen over dat initiatiefne- ler Johan Zegers de deur is wezen in het gemeentehuis, Merselose ondernemer leeft vergaande plannen om In vijf dorpen 38 starterswo ningen te bouwen: in Oirlo t .(zes), Merselo (veertien), Castenray (acht), Heide (zes) en Veulen (vier). In Oirlo en Merselo zijn zelfs varkensbe drijven verplaatst om de :df woningbouw mogelijk te Ha maken, hei "lk heb ze de plannen aangebo- ^den maar er wordt niets mee gedaan. Ik snap niet dat de gemeente zo moeilijk doet", ver telde Zegers. Zowel in de com missie Stedelijke Ontwikkeling als in het dorpsradenoverleg werd liEi wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) uffi onder druk gezet om werk te mi jmaken van starterswoningen op de dorpen. Be gemeente heeft tot nu toe alleen drie locaties in Venray-cen- tram aangewezen in het kader jVati het duizend-woningenplan van de provincie. Gedeputeerde Ger Driessen wil dat dit jaar de •schop in de grond gaat voor dui- Lzend goedkope woningen, tot 140.000 euro, voor starters op de li woningmarkt. De gemeenten [5 mogen deze huizen extra bouwen Li4 bovenop het hun toegewezen contingent. De kerkdorpen azen op deze woningen. Omdat juist jongeren er wegtrekken doordat er geen betaalbare woningen voorhanden zijn. Volgens Johan Zegers kun nen zijn projecten in Oirlo, Merselo en Veulen zonder belem meringen direct worden uitge voerd. Alleen in Castenray en een gedeelte van de locatie in Heide liggen nog stankcirkels. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) stelde vragen in de commissie. "Ambtenaren ver telden de initiatiefnemer dat hij maar moest stoppen met zijn plannen. Starterswoningen in de dorpen zouden er niet komen. Ik wil hier duidelijkheid over." Patrick van der Broeck (CDA) voegde er aan toe dat dit haaks staat op wat de politiek besloten heeft. Wethouder- Ruyten verklaarde dat hierover nog géén besluit is genomen. "We zetten in op drie locaties in Venray omdat die kans rijker zijn dan de andere locaties. In de dorpen zijn er vanwege de cumulatie nog geen mogelijkhe den. We kunnen hier pas van start als de stankcirkels verdwenen zijn. Anders handelen we in strijd met de wet." Maandag in het dorpsraden overleg kwam de kwestie opnieuw aan de orde. Raadslid Toon Loonen (CDA) uit Heide opende de discussie. "De gemeen te zegt te snel dat iets niet kan. Is er wel genoeg ambtelijke capaci teit om projecten op te starten? Want er is te weinig medewer king waardoor goede initiatieven blijven liggen. Door andere priori teiten zoals Servaashof mogen bouwprojecten op de dorpen niet achter blijven. Ik roep de wethou der op snel oplossingen te zoeken en aan de slag te gaan. Er is al genoeg stagnatie geweest. Het moet sneller." Provinciale staten nemen op 5 maart een besluit over het Reconstructieplan. Indien het wordt aangenomen dan verdwijnt de cumulatie van stankcirkels en komen er meer bouwlocaties beschikbaar. In de contactgroep vanuit de dorpsraden, die perio diek overlegt op het gemeente huis, zijn deze locaties in beeld. Maar de dorpen willen meer en verder vooruit kijken. Volgens Ruyten is er geen capa citeitstekort op de afdeling. Hij zegt zich hard te willen maken voor starterswoningen op de dor pen maar houdt een slag om de arm. "We moeten ook niet te hard rennen. Dan kunnen we een ver gissing maken die ons opbreekt." De wethouder kreeg steun van ambtenaar René Bladder. "Formeel kunnen we geen proce dures opstarten. Want als er één belanghebbende reageert dan ben je nat." Patrick van der Broeck, dorps raadvoorzitter van Oirlo, begreep het niet meer. Want in december heeft de gemeenteraad een motie aangenomen dat er juist vooruit gelopen zou worden op de veran derende stankregelgeving. "En nu zegt de ambtenaar iets heel anders. En initiatiefnemers van gen gewoon bot op het gemeen tehuis. Het gaat erom of de wil er is. Bij het wozoco in Ysselsteyn is zelfs ruim vooruitgelopen op de wetgeving. De gedeputeerde zegt zelf 'laat maar gaan'. Want op 5 maart verdwijnt toch de cumula tie. En wij zitten hier nog steeds te emmeren over locaties", aldus een duidelijk geirriteerde Van der Broeck. Martien Derikx, dorps raad Heide, wilde ook dat er meer tempo gemaakt wordt. Hij vreest dat de grond in Venray wel eens te duur kan zijn voor starterswo ningen waardoor er dadelijk geen locaties meer overblijven. Hij stel de voor gedeputeerde Driessen uit te nodigen en hem de zaak voor te leggen. Om tijd te winnen willen de dorpen de startdatum van 15 oktober, dan moet de bouw begonnen zijn, twee maan den opschuiven. Theo Zegers, dorpsraadvoorzit ter van Merselo, wees erop dat starterswoningen van 'levensbe lang' zijn voor de dorpen. "We moeten niet te kortzichtig zijn en over de regelgeving heenstappen. De dorpen zijn al vijftien jaar op achterstand gezet. Jonge mensen moeten we hier houden door te zorgen dat er starterswoningen zijn." Ruyten beloofde contact op te nemen met de provincie om te bezien wat de mogelijkheden voor de dorpen zijn. In verband met een militaire vliegoefening vinden op vrij dag 6 februari vliegactiviteiten met militaire gevechtsvliegtui gen plaats boven luchtmacht basis De Peel en de aanvlieg routes naar de basis toe. De deelnemende vliegtuigen zullen boven en rondom de lucht machtbasis op lage hoogte vlie gen en wel op de volgende tijden: 10.40 tot 11.30 uur en 12.45 tot 13.20 uur. Bij de oefeningen verlenen vliegtuigen luchtsteun aan grond troepen. Er wordt niet gevlogen beneden de toegestane hoogte. De vliegtuigen starten en landen niet op De Peel. Aan deze oefening nemen A-10 Thunderbolt II vliegtuigen uit Spangdahlem (Duitsland) deel. Deze oefening vindt plaats in het kader van de opleiding van de zogenaamde 'Forward Air Controllers', militairen van de Koninklijke Landmacht die vanaf de grond per radio aanwijzingen geven aan vliegers over de precie ze locatie van de aan te vallen doelen. 20% De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl De huurdersvereniging Noord- Limburg krijgt vanaf 2003 geen subsidie meer van de gemeente Venray. Jaarlijks ontving de huur dersvereniging, dat een kantoor heeft aan de Bachstraat, een subsi die van 1140 euro. De vereniging werd gesubsidieerd op basis van haar doelstelling en de financiële situatie. Het college vindt dat de belangenvereniging voor de huur ders haar doelen inmiddels heeft bereikt. De medewerkers zijn geschoold en de organisatie is geprofessionaliseerd. Daarnaast oordeelt de gemeente dat de ver eniging voldoende kapitaalkrach tig is. In 2002 werd nog 15.000 euro uit de exploitatie gereser veerd. En in de begroting 2003 zit voldoende ruimte. Gezien de bezuinigingsronde, waarbij alle subsidiegelden opnieuw worden beoordeeld, besluiten B en W dat subsidie voor de huurdersvereni ging Noord-Limburg geschrapt kan worden. Het subsidieverzoek van 2003 en verdere jaren is afge wezen. De bestuurders van de gemeenten Sint Anthonis, Boekei, Boxmeer, Deurne, Gemert en Bakel, Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum, Nederweert, Sevenum en Venray zien als één van de mogelijke oplossingen voor de stankproblematiek op de kerkdorpen de interimwet stad en milieubenadering. Deze wet biedt gemeenten de mogelijkheid om in bepaalde gevallen af te wijken van specifie ke wettelijke milieukwaliteitsnor men. Daarbij gaat het bijvoor beeld om de wettelijke voorschriften voor geluid, stank en ammoniak. De bestuurders zijn van mening dat deze interimwet ook kansen biedt voor de kerk dorpen. Verder wordt gedacht aan de introductie van een beoor delingswijze waarbij de plaatselij ke situatie op basis van een geur onderzoek wordt vastgesteld. Deze beoordelingswijze kan als alternatief dienen naast de beoor delingswijze zoals die in de stank wetgeving is vastgelegd. Deze oplossingsrichtingen moeten kan sen bieden voor de agrarische bedrijven én voor het creëren van bouwmogelijkheden die passen binnen de logische ontwikkeling van het kerkdorp. De afgelopen periode is gekeken naar de moge lijkheden die de toekomstige reconstructieplannen van Noord- Brabant en Limburg kunnen bie den. De conclusie van de peelge- meenten is dat daarmee in veel gevallen de problemen nog niet zijn opgelost. Ook ontbreekt de mogelijkheid om maatwerk te leveren. Momenteel bereiden zij een bestuurlijke manifestatie voor waarin zij de knelpunten van de huidige stankregelgeving en een aantal oplossingsmogelijkheden presenteren. De wethouders van tien peelgemeenten komen regel matig bij elkaar om de problema tiek van de stankregelgeving in de regio te bespreken. Zij zijn het erover ëens dat de leefbaarheid in de kleine kernen in de regio in de knel komt door de stankregelge ving. Ook het intergemeentelijk over leg van het Samenwerkings verband Regio Eindhoven (SRE) is inmiddels aangesloten bij het overleg en ondersteunt de aan pak. Maandagmiddag is langs de waterkant van de Maas in Well een 46-jarige man uit Venray aan getroffen. Hij werd in slechte gezondheidstoestand aangetrof fen langs de waterkant ter hoogte van de monding met het Leukenneer aan het einde van de Rietweg in 't Leuken. Bij aan komst van de hulpdiensten bleek dat de man vermoedelijk onder koeld was in combinatie met alco holgebruik. Hij is vervolgens per traumahelicopter overgebracht naar het ziekenhuis in Nijmegen waar hij is opgenomen. Zijn toe stand is stabiel. Lei Pouwels uit Heide is de nieuwe voorzitter van het Gehandicapten Platform Venray. Hij is de opvolger van Jan van Gassel die bijna tien de voorzit tershamer hanteerde. Van Gassel, vanaf de oprichting betrokken bij het GPV, blijft wel aan als bestuurslid. Pouwels nam onlangs afscheid als dorpsraadvoorzitter van Heide. Pouwels heeft veel bestuurlijke ervaring opgedaan bij vakoganisaties en als bestuurslid van het dorpsradenoverleg. Zondag nam fusieclub SVOC'01 op feestelijke wijze het vernieuw de sportpark De Heesakker offi- ceel in gebruik. De dag begon 's morgens met het inzegenen van de accommodatie door pastoor Te Plate, nadat vrijdagavond alle vrijwilligers al hadden genoten van een gevarieerd programma en de zaterdag in het teken stond van diverse activiteiten voor alle jeugdspelers en -speelsters. Na de opening hield SVOC' 01 open huis. De voet- en korfbalvereni ging in Oirlo en Castenray is klaar voor de toekomst. Op de foto onthullen Henk Classens en Rini Steeghs de ver enigingsplaquette aan de nieuwe kantine op het sportpark. mode en schoenen voor dames, heren, tieners en kinderen Roggel Horst Geleen .0475-494220 077-3986464 046-4757545 S

Peel en Maas | 2004 | | pagina 7