Veulenaar legt tocht door Azië in boek vast Hoe staat het met de Venrayse riolering? Bekendmakingen gemeente Venray Ontwerpbestemmingsplann en Kerkdorpen Woningwet Wet ruimtelijke ordening PEEL EN MAAS Donderdag 5 februari 2004 - PaglLEI De genoemde aanvragen en mel dingen en alle op de aanvragen en meldingen betrekking hebbende stukken liggen op genoemde tijd stippen ter inzage in het gemeente huis, Raadhuisstraat I te Venray, op maandag van 12.00 tot 20.00 uur en op de overige werkdagen van 09.00 uur tot 13.00 uur (balie Publieksdiensten). Op telefonische afspraak (0478-523630 tussen 09.00-10.00 uur) kunnen de stuk ken ook op een ander tijdstip wor den ingezien. Het ontyyerp van het besluit Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray maken bekend dat zij voornemens zijn een vergunning krachtens de Wet milieubeheer te verlenen aan: Maatschap Gommers-Nijnens, Peelweg 27 te Ysselsteyn voor een revisievergunning voor een melkvee-, vleesvarkens- en schapenhouderij, gelegen aan de Peelweg 27 te Ysselsteyn. W.P. Peeters, Heidse Peelweg 62 te Ysselsteyn voor een revi sievergunning voor een vlees varkenshouderij, gelegen aan Twistweg 14c te Vredepeel. Dit onder oplegging van voor schriften in het belang van de bescherming van het milieu. Het ontwerp van het besluit en alle overige op de aanvraag betrekking hebbende stukken liggen ter inzage van 5 februari 2004 tot en met 4 maart 2004 in het gemeentehuis. Gedurende bovengenoemde perio de kan een ieder schriftelijk gemo tiveerde bedenkingen indienen bij Burgemeester en wethouders. Hierbij kunt u verzoeken uw per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Op verzoek kunt u ook mondeling bedenkingen inbrengen waarbij u gelegenheid krijgt tot een gedachtenwisseling over de ont werpbeschikking. Alleen degenen die bedenkingen hebben ingebracht op de boven omschreven wijze en degenen die aantonen daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, zijn later tot het instellen van beroep gerechtigd. Besluiten Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray maken bekend dat zij vergunningen krach tens de Wet milieubeheer hebben verleend aan: Maatschap Derikx, Zeilbergse- weg 11 te Ysselsteyn voor een revisievergunning voor een vleesvarkenshouderij en akker- bouwbedrijf, gelegen aan de Zeilbergseweg 11 te Yssel steyn. Pluimveebedrijf Colbers BV, Blakterweg 4a te Oirlo voor een revisievergunning voor een legkippen- en vleesvarkens- en rundveehouderij, gelegen aan De Zomp 4 te Oostrum. De vergunningen worden onder oplegging van voorschriften en/of beperkingen in het belang van de bescherming van het milieu ver leend. Het besluit en alle overige op de aanvraag betrekking hebbende stukken liggen ter inzage (6 weken) van 5 februari 2004 tot en met 18 maart 2004 in het gemeentehuis. Gedurende bovengenoemde perio de kan bij de afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State een beroepschrift worden inge diend door diegenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit: de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp van het besluit; diegenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn aangebracht; belanghebbenden aan wie redelij kerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen het ontwerp van het besluit. Het beroepschrift moet (in twee voud) worden gericht aan de Raad van State, afdeling Bestuursrecht spraak, postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage. Na afloop van de beroepstermijn wordt de vergunning van kracht, tenzij vóór deze datum beroep is ingesteld en een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorzie ning (waaronder een schorsingsver- zoek) is ingediend. Het verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het besluit wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Meldingen Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend dat de volgende meldingen krachtens arti kel 8.19 van de Wet milieubeheer zijn geaccepteerd: Maatschap Vullings-Litjens, Roland 3 te Castenray voor het veranderen van de inrichting, gelegen aan Roland 3 te Casten ray. De verklaring en alle overige op de melding betrekking hebbende stuk ken liggen ter inzage (6 weken) van 5 februari 2004 tot en met 18 maart 2004 in het gemeentehuis. Gedurende bovengenoemde perio de kunnen belanghebbende schrif telijk gemotiveerde bedenkingen indienen bij burgemeester en wet houders. Hierbij kunt u verzoeken uw per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Op verzoek kunt u ook mondeling bedenkingen inbrengen, waarbij u gelegenheid krijgt tot een gedachtewisseling over de melding artikel 8.19 Wet milieubeheer. A.M.v.B.-meldingen Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend dat er krachtens artikel 8.40 van de Wet milieubeheer A.M.v.B.-meldingen zijn binnengekomen van: Van Dijck VOF, Breevennenweg I te Leunen voor het oprichten van een inrichting ingevolge het Besluit inrichtingen voor motorvoertuigen milieubeheer, gelegen aan Acaciastraat I te Venray. Maatschap Geurts, Bodden- broek 9 te Oirlo voor het ver anderen van de inrichting inge volge het Besluit glastuinbouw milieubeheer, gelegen aan Bod- denbroek 9 te Oirlo. M.B.G.M. Smits, Weideweg 19 te Venray voor het van toepas sing worden van het Besluit melkrundveehouderijen milieu beheer voor de inrichting, gele gen aan Weideweg 19 te Ven ray. Gemeente Venray, P. Hermens, Raadhuisstraat I te Venray voor het veranderen van de inrich ting ingevolge het Besluit woon- en verblijfsgebouwen milieube heer, gelegen aan Raadhuis straat I te Venray. De meldingen kunnen worden inge zien van 5 februari 2004 tot en met 19 februari 2004 (2 weken) in het gemeentehuis. Venray, 5 februari 2004 Burgemeester en wethouders van Venray, namens dezen, hoofd afde ling Bouwen en Milieu, C.Th. van Velzen Burgemeester en wethouders van Venray maken, gelet op arti kel 23 van de Wet op de Ruim telijke Ordening, bekend dat vanaf vrijdag 6 februari tot en met donderdag 4 maart 2004 de ontwerpbestemmingsplannen van de kerkdorpen Oostrum, Vredepeel, Leunen, Veulen, Heide, Oirlo, Smakt, Castenray, Ysselsteyn en Merselo ter inza ge liggen. Deze bestemmingsplannen vormen het juridisch planolo gisch kader voor de dorpsbe bouwing van de 10 kerkdorpen van de Gemeente Venray. De plannen vervangen alle vigeren de bestemmingsplannen binnen de dorpsbebouwing van de kerkdorpen. De plannen liggen voor een ieder ter inzage bij de afdeling publieksdiensten in het gemeen tehuis, Raadhuisstraat I te Ven ray. Deze afdeling is geopend op maandag van 12.00 tot 20.00 uur, op dinsdag tot en met vrij dag van 9.00 tot 13.00 uur en buiten deze tijden kunnen de stukken worden ingezien na een afspraak met de afdeling publieksdiensten, telefoonnum mer (0478) 523333. Gedurende de bovengenoem de termijn kan een ieder zijn/haar schriftelijke zienswijze op de ontwerpbestemmings plannen kenbaar maken bij de gemeenteraad van de Gemeen te Venray, Postbus 500, 5800 AM Venray. Venray, 5 februari 2004 drs. J.F.H.A.B. Waals, burge meester dhr. P.M.H. Lucassen, secretaris De gemeente Venray wil weten welke knelpunten er zijn in het huidige rioolstelsel. Denk bijvoorbeeld aan wateroverlast. De gemeente vraagt alle belanghebbènden, dus ook indi viduele burgers hun melding, bij voorkeur schriftelijk, tot eind februari door te geven aan de gemeente Venray. U kunt uw brief richten aan Gemeente Venray, Afdeling Openbare Werken, Postbus 500, AM VENRAY Eind februari zal de gemeente nieuwe en bestaande knelpun ten in het rioleringsplan benoe men en zomogelijk een oplos sing beschrijven. Dit alles wordt verwerkt in een nieuw gemeen telijk rioleringsplan (GRP). Het GRP omvat de nieuwe koers die Venray wil gaan varen. Naast het evalueren van de doelen van het oude plan van 1997, worden nieuwe ontwikkelingen nader beschreven. Het nieuwe GRP zal antwoord geven op de vol gende vragen: - Welke knelpunten zijn nu nog aanwezig en hoe lossen we deze op? - Welke rioolvervangingen staan voor de komende jaren op de planning? - Gaat Venray verharde oppervlakken afkoppelen en zo ja waar liggen de beste mogelijk heden? - Wat wordt de hoogte van het rioolrecht die als financiële dekking dient om alle taken, zoals het instandhouden en ver beteren van het rioolstelsel, uit te kunnen voeren. Ingekomen bouwaanvragen Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 41 van de Woningwet treft u onderstaand aan een overzicht van de in de afgelopen week bij burgemees ter en wethouders van Venray ingekomen bouwaanvragen. - het veranderen van de pluimveestal aan Roland 3 te Castenray tnv Maatschap Vullings-Litjens, Roland 3; - het renoveren van de ber ging aan de Vredeweg I te Vredepeel tnv M.J.E. Kroonen, Vredeweg I - het vergroten van de woning aan de Oude Oos- trumseweg 5 te Venray tnv M. Toll, Oude Oostrumse- weg 5; - het vergroten van de woning aan Pas 3 te Merse lo tnv H.G.G. Wismans, Pas 3; - het bouwen van een dakka pel aan Herderstasje 15 te Venray tnv F.P.M. Kateman, Herderstasje 15; - het vergroten van de woning en het vervangen van de kanteldeur van de garage aan de Annie Romeinstraat 26 te Venray tnv R.H.J. Coppus, Annie Romeinstraat 26; - het plaatsen van een koelcel aan de Sportlaan 6 te Ven ray tnv Sportvereniging S.V. Venray, Postbus I 10; - het vernieuwen/vergroten van de bedrijfswoning aan Roffert 12 te Castenray tnv A.M.J.G. Seijkens, Roffert 12; - het bouwen van een mate- rialenberging en erfafschei- ding aan de Min. Charles Ruysstraat I te Venray tnv S.P.O.V. en Regio, Eind- straat 42; - het vergroten van de woning aan het Lamersveld 9 te Venray tnv P.J.G.M. Muijsers, Wijnruit 24; - het vergroten van de woning aan de Mgr. Hans- senstraat 54 te Oostrum tnv P.J.C.M. Linders, Mgr. Hanssenstraat 54; - het bouwen van een gara ge/berging aan de Akkerweg 10 te Venray tnv H. Meusen, Akkerweg 10; - het vergroten van de woning aan de St. Servatius- weg 72 te Venray tnv J.A.M. Rongen, St. Servatiusweg 72; - het vernieuwen van het dak en platdak veranda aan de Molenhoek 5 te Oirlo tnv M.H.W. Vriens, Molenhoek 5; - het vernieuwen v?n 90 woningen en de ontmoe tingsruimte aan De Hoge Beek I t/m 100 te Venray tnv Wonen Venray, Postbus 210; - het bouwen van een woning met garage op B.P. De Bra bander te Venray tnv S.H.G. Bonekamp, St. Antonius- veldweg 36; - het verbouwen/vergroten van de afdeling Publieksdien sten aan de Raadhuisstraat I te Venray tnv Gemeente Venray, Raadhuisstraat I; - het vernieuwen van een kozijnpui aan deKattestaart 30 te Venray tnv G.M.M. van Mierlo, Kattestaart 30; - het vergroten van de woning aan de Walstro 21 te Venray tnv M.H.M. Jas pers, Walstro 21 Ingekomen sloopaanvragen Onderstaand treft u aan een overzicht van de in de afgelo pen week bij burgemeester en wethouders van Venray ingeko men sloopaanvragen. - het gedeeltelijk slopen van de woning en bedrijfsruimte aan de Ysselsteynseweg 67 te Ysselsteyn tnv E.H.P. Houben,Ysselsteynseweg 67; - het gedeeltelijk slopen van een woongebouw aan De Hoge Beek I t/m 100 te Venray tnv Wonen Venray, Postbus 210. Vrijstelling verleend Burgemeester en wethou ders hebben in de afgelopen week voor onderstaande vrij stelling verleend: - reconstructie Nieuwhuis- weg te Venray tnv Gemeen te Venray, Raadhuisstraat I Zij die menen door de afgifte van deze vrijstelling in hun belang te zijn getroffen, kun nen zes weken na de dag van verzending van deze vrijstelling (5 februari 2004) een bezwaarschrift indie- Bekendmaking bouwplannen en gebruiksverzoeken (in procedure) Burgemeester en wethou ders zijn in beginsel voorne mens aan de volgende ingeko men bouwmeldingen, bouwaanvragen en gebruiksver zoeken, voor zover nodig met toepassing van art. 15, 17, 19.1 19.2 of 19.3 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 4, 5 of 6 van de Woning wet, medewerking te verlenen. - het veranderen van de woning aan de Whistier- straat I te Venray tnv V. Custers, Whistlerstraat I - het vergroten van de woning aan de Bershof 3 te Leunen tnv S.G.M.M. Stoks, Bershof 3; - het vergroten van de woning aan de Boodenstraat 6 te Leunen tnv H.H.G. de Groot, Boodenstraat 6; - het plaatsen van een tijdelij ke woning (5 jaar) aan de Ossendijk 80 te Merselo tnv Maatschap Egelmeers, Haag 32; - het bouwen van een woning aan de Overloonseweg 65c te Venray tnv S.M.G. Jeuken, De Boog 18; - het bouwen van een terras overkapping aan de Kemp- weg 143 te Venray tnv H.H.G. van Hagen, Kemp- weg 143; - het veranderen van een ter rasoverkapping aan de Mel- ëhiorhof I te Venray tnv A.J.M. v.d. Hoek, Melchior- hof I; - het gedeeltelijk vernieuwen van de berging en carport aan de Steegse Peelweg 43 te Leunen tnv A.H.G. van der Sterren, Steegse Peel weg 43; - het plaatsen van een sec tional deur aan de Zandak- ker 23 te Venray tnv J.T.H. Wijnen, Zandakker 23. De op de verzoeken betrekking hebbende stukken liggen met ingang van 6 februari 2004 gedurende 4 weken voor eenieder ter inzage bij afdeling Publieksdiensten. Gedurende deze termijn kun nen eventuele bedenkingen bij burgemeester en wethouders worden ingediend. Venray, 6 februari 2004 Burgemeester en weth van Venray, namens di hoofd van afdeling Bou, Milieu, C.Th. van Velzen Bekendmakii Monumenten Met verwijzing naar an LIE- lid 4, van de Monumente lasi dening 2000 gemeente -8j ligt vanaf heden bij de tiebalie, locatie 2 gemeentehuis gedurert dagen ter inzage: - de aanvraag om vei] £tb volgens artikel 1 genoemde monumere ordening voor bouw/aanbouw van telijk monument getij^j huis Venray, Raadhu£n I te Venray Gedurende deze termijn de mogelijkheid om ziens b°ü over deze aanvraag bij voren te brengen. Venray, 5 februari 2004 namens Burgemeester ei jan houders van Venray, het ijes van de afdeling Bouw w) Milieu, C.Th. van Velzen vj ?el den ïe ne,. :inti BN V'/'i I lit [KI Door burgemee en wethouder*" verleende [JJ bouwvergunnii Burgemeester en weth a hebben in hun vergaderi 7" 27 januari 2004 voor i staand bouwplan vrijstel -k bouwvergunning verleend r7 - het veranderen van hi >osl in kantoorruimte a oon Langeweg 85 te Venrifer S.N.S. Bank N.V., Pel »ef spark 70, 's-Hertogen! Volledigheidshalve wijzei ^2 op de mogelijkheid binn JPi weken ingaande de dag i zending van deze bouwv ning bezwaar te maken I ïUi. college, postbus 500, 581 Venray. Tevens kunt u, de onverwijlde spoed dj eist, een verzoek doeftis voorlopige voorziening Ma Voorzieningenrechter viflj: Rechtbank, postbus 950,hi11 AZ Roermond. jan[ Venray, 5 februari 2004 's j De burgemeester, J J.F.H.A.B. Waals De secretaris, P.M.H. Lucassen Guus Geurts reist door Maleisië, Indonesië, Bruneï en Singapore (deel 1) Veulenaar Guus Geurts maakt momenteel een reis door onder andere Maleisië, Indonesië, Bruneï en Singapo re. Enkele maanden geleden kon u in Peel en Maas al een verslag van zijn reis door onder andere Hongkong, China, Vietnam en Cambodja lezen. Toen ging hij dieper in op de Sars-epidemie in Hong Kong. De komende weken vertelt hij in Peel en Maas regelmatig over zijn bijzonde re tocht. Guus Geurts:"Vanuit Penang, waar mijn vorige verslag eindig de, ging ik naar the Cameron Highlands, een gebied waar ook veel Maleisische toeristen komen om de hitte te ontvluchten. Het is een aardig gebied, maar als je weinig tijd hebt kun je het wel overslaan. Kenmerkend voor the Cameron Highlands zijn de thee plantages en de groente- en fruit- productie, waaronder aardbeien in kassen die duur verkocht wor den aan de aanwezige toeristen. Zoals wel vaker maakte ik zonder gids een dagtocht door de heu vels, dit keer naar het Orang Asli dorp. Het is altijd weer leuk om de kriskras door elkaar gebouwde huizen te zien van de inheemse bevolking. Veel mensen hebben hun jagers-verzamelaarsbestaan al jaren opgegeven en werken nu vooral voor de overheid. In de hoofdstad Kuala Lumpur verbleef ik tien dagen, onder andere om mij op de WTOonder- handelingen te concentreren die toen net plaatsvonden. Ook in deze stad is veel te zien,-waaron der de Petronas-towers, de tot voor kort hoogste torens ter wereld, en ook het nationaal museum is zeer de moeite waard (o.a. door een grote aandacht voor de verschillende bevolkings groepen). Verder zijn er vele Engelse koloniale gebouwen te zien. Vooral het oude treinstation en het kantoor van de spoorwe gen aan de andere kant van de weg zijn prachtig. Kuala Lumpur is de stad om boeken in te slaan, vooral in de boekwinkel in KLCC (bij de Petronas) is een ongelofe lijke variatie aan Engelstalige boe ken te vinden voor een redelijke prijs. Dus ik stuurde zo'n 15 kg aan boeken op. Wel vraag ik me af wanneer ik deze boeken ga lezen, want er is zoveel te doen bij thuiskomst half april (vandaag geboekt in Bangkok). Een deel van de boeken kan ik echter gebruiken voor dat boek over Azië waarover ik maar blijf nadenken (welke vorm, welke verhouding tussen foto's, en poli tieke en/of persoonlijke verha len), maar het komt er wel aan. De laatste stad die ik bezocht was Melaka, een plaats met veel historische gebouwen uit de Por tugese, Nederlandse en Engelse koloniale tijd. We hebben de stad in de 19e eeuw overgedragen aan de Britten in ruil voor Bengkulu op Sumatra. Het Stadthuys (1641- 1660) is één van de oudste Neder landse gebouwen in Zuidoost Azië. Ook Chinatown is mooi, met oude tempels en moskeeën. De islam heeft zich vooral vanaf Melaka over Maleisië en Indone sië kunnen verspreiden, via India se handelslieden vanaf de 14e eeuw. INDONESIË Sumatra: ik nam eind septem ber de boot van Melaka naar Dumai in Sumatra en kreeg op de boot mijn visum. Dit jaar was de laatste mogelijkheid voor een gra tis visum van twee maanden voor Indonesië. Vanaf 1 januari kost een visum $30 voor 1 maand, een maatregel die lijkt samen te hangen met 'the war on ter rorism'. Veel mensen in gebie den die afhankelijk zijn van het toerisme, zoals Bali, hebben hier tegen tevergeefs geprotesteerd. Na de bomaanslagen in Kuta (Bali) en Jakarta en de. huidige oorlog in Aceh was het toerisme namelijk al sterk teruggelopen. Voor backpackers is dit vooral op Sumatra te merken door de lage prijzen voor overnachtingen: 1 tot 1,5 euro per nacht is de prijs. Vanuit Dumai pakte ik een bus naar Medan, waar behalve een zeer mooie moskee en het muse Guns Geurts op de top van Mount Teinabalu in Sabak (Maleisië). um voor Noord-Sumatra niet veel te zien is. Ik probeerde nog in contact te komen met een Indo nesisch lid van de boerenorgani- satie Via Campesina die hier zou moeten wonen, maar zowel emailen als bellen leverde geen resultaat op. De ramp bij Bukit Lawang: via een korte busrit ging ik naar Bukit Lawang, dat aan de rand van het Gunung Leuser Nationaal Park ligt. De naam zal misschien bekend voorkomen, omdat deze plaats drie weken later van de kaart geveegd werd door vloed golf in de Bohorok-rivier. Meer dan honderd mensen verdron ken, inclusief vijf toeristen en waarschijnlijk wat oerang oetangs in een revalidatiecen trum waarvoor de meeste toeris ten naar deze plaats toekomen. Ik stoorde me al enorm aan de nieu we projecten in deze plaats. De ene oever van de rivier bestaat vooral uit palmolie-plantages, en aan de andere kant is het nationa le park. Rond het dorp worden wegen aangelegd door de bossen en nieuwe hotels gebouwd. Dit alles heeft tot gevolg dat de regen vooral in de moessontijd niet meer goed kan worden opgeno men door de bodem. De bossen vormen namelijk een soort buffer, die langzaam hun water afgeven aan de plaatselijke omge ving. Een medewerker van de Jungle Inn klaagde over koffie- melkwater in plaats van het nor male heldere water. De grote vraag is of hij nog leeft, dit geldt ook voor een aantal andere men sen dat ik gesproken heb, een bizar idee. Via een Engelse milieu-activiste (www.orangutans-sos.org die met me meeging naar de orang oetangs, hoorde ik dat men nu plannen heeft om het nationale park te doorkruisen met vier nieuwe snelwegen, waarbij dui delijk is dat de oliepalmindustrie een flinke vinger in de pap heeft bij de corrupte overheid. Zij vreest voor het voortbestaan van de laatste orang oetangs, die zo'n twaalf jaar nodig hebben om zich voort te planten en vervolgens zes jaar voor hun baby's zorgen, voordat ze opnieuw zwanger kunnen raken. We hadden trouwens geluk dat we werden toegelaten in het revalidatiecentrum om tijdens voedertijd naar de mooie beesten te kijken, omdat het ook toen al volop regende en de rivier eigen lijk te hoog en te ruw was om over te steken met een veel te gammel bootje. We zagen zo'n vier oerang oetangs, die op de melk en het fruit afkomen als aan vulling op het voedsel. Ze moe ten dit eigenlijk zelf Ieren te vin den, nadat ze zijn gered uit de handen van dierensmokkelaars of mensen die ze als huisdier (status symbool) houden. Via de website van NRC zag ik een maand later dat de ramp had plaatsgevonden en dus dat ik een wat gelukkige reisplanning had gemaakt. DE BATAKS Via Medan reisde ik naar Beras- tagi, wat ook in een heuvelachtig gebied ligt. In Noord-Sumatra wonen de Bataks, die zijn onder verdeeld in vijf bevolkingsgroe pen, waaronder de Karo in Beras- tagi. De Bataks zijn overwegend christelijk en bouwen prachtige huizen met veel houtsnijwerk. De daken zijn in toenemende mate van metaal, wat na verloop van tijd roodbruine verroeste daken oplevert. Er zijn redelijk veel gemengde huwelijken tussen westerse toe risten en Batak-vrouwen, een groot deel van deze expats blijft ook hier wonen in de relatieve koelte van de hooglanden. Zelf werd ik gastvrij uitgenodigd op een bruiloft tussen een moslim en christelijke Batak, toen ik voorbij liep op weg naar de Sibayak-vul- kaan. Ik ben 's avonds nog terug gekomen, maar jammer genoeg wisselt het bruidspaar voortdu rend van kleren tijdens hun huwelijksdag, dus de traditionele bruidskleren kon ik toen niet meer zien. Alcohol was trouwens ook taboe, vanwege het moslim- publiek. De tocht naar de vulkaan was mooi, met zwavelbronnen op de top. De terugtocht was echter zeer nat, de regentijd was duidelijk begonnen. Gelukkig kreeg ik een lift terug toen ik beneden aankwam, lokale busjes waren er namelijk niet meer. Een ander deel van de Bataks leeft rond het Toba-meer, waar naar ze genoemd zijn. Dit is een grote toeristische trekpleister, maar het was zeer rustig dit jaar. Ook tijdens een fietstocht rond het Maninjau-meer bij Bukittinggi overheerste te zon. En het leek wel of de regentijd overal waar ik kwam even stopte. MOSLIMVOLK Bij Bukittinggi leven de Min- angkabou, een moslimvolk dat huizen bouwt die op de Toba- Batak-huizen lijken en merkwaar dig genoeg ook op de huizen van de Tana Toraja op Sulawesi. Ken merkend is de scheepsvorm of waterbuffelvorm. de deskundigen zijn het er nog niet over eens waar ze hun inspiratie vandaan haalden. Een tour langs o.a. een prachtig koningshuis en een waterbuffelgevecht, waarbij volop wordt gewed op welke stier de andere stier het eerste weet weg te jagen, waren de hoogtepunten hier. Via een uit puttende bustocht (incl. ferry) van 40 uur arriveerde ik tenslotte in Jakarta. JAKARTA Jakarta blijft voor mij een fasci nerende stad, hoewel veel toeris ten er weinig van moeten heb ben. Het backpackersgebied ligt rond Jalan Jaksa, waar in tegen stelling tot 1990 veel meer bars zijn gebouwd en wat nu een soort uitgaanscentrum is gewor den. Op loopafstand liggen win kelcentra, musea, het nationale monument (de Monas) en de grote staatsmoskee. Via een goed koop treinritje kun je naar Kota, waar de oude Nederlandse gebouwen van Batavia te vinden zijn en je naar de haven Sunda Kelapa kan lopen. In 1990 deed ik dat met een Indonesische scho ne waar ik nog jaren mee schreef en die ook nog in Venray opdook. De tocht dit jaar was weer zeer de moeite waard, voor al door de 'kampung' vlak voor de haven. De zon was die dag goed te zien in plaats van de nor male heiige lucht die Jakarta karakteriseert. In Jakarta vernam ik ook op welke dag de tweewekelijkse boot van Sulawesi naar Kaliman- tan zou vertrekken, dus vanaf nu 'moest' ik een vrij strakke plan ning afwerken. Ik wilde namelijk wat meer eilanden dan in 1990 zien en mijn fotocamera was ook van een betere kwaliteit dan toen. De Borobudur was weer even indrukwekkend, maar nu nam ik de tijd voor de btrlo: ming volgens boeddhistisch 1 schrift op weg naar 'verlich Ik had tussen het dia's kn Da: door nog de tijd voor eec wij leuke (politieke) discussiion; studenten, die op alle toert UI attracties afkomen om hunl ^e. te oefenen. Deze jongen werd vett |J! nog verder met mij te spi 50 toen ik hem vertelde hoe art nig' ik met mijn katholieke tfust omging; proberen te leva )dc gens de principes van Jei belangrijker dan kerkbe So Sindsdien heb ik gebruikgei Ct van de luxe-positie waarin G. r westerlingen verkeren en b W gaan 'hoppen' langs andert gies en het spiritualisme van uV field. Voor veel Aziaten is dit v ter onmogelijk uit religion sociale overwegingen, als v. geaccepteerd willen wa fe door hun omgeving. De disor 0( op de Borobudur ging meefV '1 corruptie, het kortetermijo V ken van (Indonesische en Ni 7 landse) politici, het niet fj! aanpakken van sociale ongt1 heden in de maatschappij ct gebrek aan een goede oppo in Indonesië. gjj Op het tocristentraject ligt 9r(; der naar het oosten de Brouw 7 kaan, die je het beste kuntb ken vanaf het 'viewpoint tel luisterden niet naar de Ind siërs die zeiden dat we dezeo i), op tijd lopend konden bert en waren net op tijd voff zonsopkomst. De 95% andert risten worden hier gedropt jeeps en bussen en woi geacht na een half uur te vetti ken. Ik luisterde weer welt een groep Indonesische jong die de weg naar de vulkaan den te kennen, maar er ook* het eerst waren. Dus dat |e« een uur tijdsverlies op, ma* was gelukkig net op tijd W 1 voor mijn bus op weg naarS Het lukte me echter niet' leuke au-pair (die net als il Hong Kong had gewerkt gewoond) mee te krijgen tof bolingo, voor een strandvakal op Bali."

Peel en Maas | 2004 | | pagina 24