Koester uw Monument via's en computers in Cusco Je bent de voelspriet an de organisatie" Frans de Roos in de Kemphaan Kiwanisclub De Rooyse Ladies Lokale Voorleesdag in Venray Valentijn ALCHST li! Verzekeringsgroep Honderdvijfentwintigste jaargang - week 6 - donderdag 5 februari 2004 L EN MAAS Stichting Venray Monumentaal In deze wekelijkse rubriek vraagt de Stichting Venray Monumentaal uw aandacht voor karakteristieke en beeldbepalen de ple'kken in Venray en de kerk dorpen .Het gaat niet alleen om geregistreerde monumenten. Het gaat ook om dorpsgezichten en straatbeelden. Ook om andere gebouwen, huizen, industriële panden, bijzondere gevels, boer derijen etc., die een kenmerkende uitstraling hebben en daarom zo bijzonder zijn. Of anders gezegd juist die boerderijen, huizen straatbeelden die zo "eigen en uniek" zijn dat je daardoor direct waar je bent. Laten we met ons alierï' vooral zorgvuldig blijven omgaan met mooi Venray en de kerkdorpen! Kent u ook zo'n bij zondere plek en wilt u reageren of wilt u een foto met eventueel informatie ter beschikking stel len? Het adres is: Stichting Venray Monumentaal, p/a Groene Hart 7,5801 SX Venray. Email.venray- monumentaal@hccnet.nl Lollebeek 21,Castenray Rijksmonument- Deze boerderij is een hallehuis, onder een gedeelte met strobe- dekt wolfdak, drie-schepig met in het midden een vierkant een bak oven en put. Dit hallehuis heeft al een tussenmuur om de woon ruimte te scheiden van vee en opslag. Het middelpunt van de boerderij was de open haard, waar men gezellig bij elkaar zat. De hyidige bewoners kochten de boerderij van een familie die er 80 jaar had gewoond. Toen "Wijen Plats" genoemd. Boven de voor deur een smeedijzeren levens boom. Een groot gedeelte is het zelfde gebleven na de overname,zodat de boerensfeer geheel behouden is gebleven. Ook deze boerderij ligt met de voorkant aan het kerkpad. Dit pad werd ook wel lijkenpad genoemd omdat voor een bgrafe- nis het lijk via dit pad vervoerd werd via Leunen naar de Grote Kerk in Venray. Bij de boerderij hoorde ook een kapel,toegewijd aan de drie heiligen Lucia Johannes en Jozef. Volgens de overlevering is hier de kapel gebouwd toen de pest en de rode loper uitgebroken was. Gelukkig zijn de beelden bewaard gebleven toen de kapel door oorlogsgeweld werd verwoest. De kapel is in oude stijl herbouwd en de origi nele beelden staan in het Freulekeshuus. De kapel is in 1992 geheel verplaatst naar Lollebeekweg-Oosterbos- Meterikseweg. Op zaterdag 7 februari vindt in de Bibliotheek Venray, in beslo- tën kring, een Lokale Voorleesronde plaats. Dit als onderdeel van de Nationale Voorleesdag. Tijdens de Lokale Voorleesdag in Venray wordt voorgelezen door Anouk Bonants van De Bongerd, Guus Janssen van De Hei, Beau Leupen van De Kruudwis, Susannc Overbeek van De Landweert, Loes Philipsen van De Toverbal, Hodo Sharif van De Flierefluit, Karlijn Theeuwen van De Stek uit Castenray en Sharon Wismans van St. Oda Ysselsteyn. Deze acht kinderen uit groep 7 of 8 lezen een fragment voor uit een vooraf gekozen kinderboek. Bij de voorronden, die plaatsvonden op hun school, kwamen zij als beste uit de bus. De acht schoolkam pioenen strijden op 7 februari om de titel Venrays Voorleeskampioen 2004. De voor- leeswedstrijd begint om 14.10 uur en wordt gepresenteerd door Gon ter Laare. De juryleden zijn Henk Hermsen, leerkracht van De Meulebeek, Ria van Leuven, bibli othecaris en Toos van Ooi, bestuurslid Literair Café regio Venray. De eerste drie winnaars gaan door naar de Regionale Voorleesdag die op 13 maart ook bij de Bibliotheek Venray wordt gehouden. De Provinciale finale vindt plaats op 5 april in De Oranjerie in Roermond. Alle pro vinciale winnaars treffen elkaar op 26 mei in Utrecht tijdens de Nationale Voorleesdag. Ook dit jaar zal het CDA Venray broeder Valentijn op zijn pad ver gezellen. De gelegenheid om mensen die zich belangeloos inzetten voor de medemens te verrassen. De samenleving kan niet zonder vrijwilligers. Het CDA heeft dan ook veel waardering voor mensen die hun tijd belange loos ter beschikking stellen voor hun medemens. Om hier enige blijk van te geven zal broeder Valentijn, Toon Jacobs, ook dit jaar weer een aantal vrijwilligers in Venray met een bloemetje ver blijden. Broeder Valentijn zal zijn rondgang door Venray maken op maandag 9 februari. Zijn tocht begint om 10.00 uur. De film Langs monumenten van Venray blijft in de belangstelling. Volgende week is Frans de Roos twee keer in het ouderencentrum De Kemphaan aan het Kennedyplein aanwezig om zijn film Langs monumenten van Venray te vertonen en van een toelichting te voorzien. Op dins dag 10 februari gebeurt dat in een voorstelling op uitnodiging van het Katholiek Vrouwengilde. Voor nadere bijzonderheden ovër die voorstelling zie het bericht van het Katholiek Vrouwengilde. Vervolgens vindt op donderdag 12 februari om 10.00 uur een besloten voorstelling plaats op uitnodiging van de ontspannings- en ontwikkelingsvereniging Probus Novus. De film Langs monumenten van Venray, die Venray kent sinds kort een vrouwelijke afdeling van de Internationale Serviceorganisatie Kiwanis in oprichting. Acht vrou wen hebben de eerste aanzet gegeven tot wat de komende jaren uit moet groeien tot een vol waardige Kiwanis Club van 25 leden onder de naam Kiwanisclub Venray De Rooyse Ladies. De Snelheidscontrole In het politiedistrict Venray zijn in de afgelopen week in totaal 12.545 automobilisten gecontro leerd op hun snelheid. Hiervan hebben 1021 weggebruikers een proces-verbaal gekregen. De con troles vonden plaats in Grubbenvorst, Horst, Sevenum, Siebengewald, Venray, Wanssum, Wellerlooi en Ysselsteyn. De hoogste snelheid die met de radarauto werd gemeten, was op zondag 25 januari op de Middenpeelweg in Sevenum: 140 km/u waar 80 km/u de limiet is. voor beide gezelschappen zal worden vertoond is versie 2003 die in november vorig jaar door Stichting Stadpark Venray werd uitgegeven, zowel op VHS-video- band als op DVD. Die film is de gewijzigde versie van dé film uit 1999, die een jaar geleden in de Kemphaan is vertoond. Versie 2003 is aangepast, uitgebreider, geheel up to date en van een ondertiteling voorzien. De film is dan ook langer: 110 minuten. Op de DVD is het mogelijk om Nederlands gesproken teksten via een keuzemenu te voorzien van een ondertiteling in het Engels, het Duits en het Venrays dialect. Versie 2003 is verkrijgbaar bij het VW-kantoor. de Venrayse boek handel en Stichting Stadspark Venray. De prijs is vijftien euro. Kiwanis organisatie heeft interna tionaal hetzelfde doel, samen gezelligheid beleven, maar vooral ook samen projecten voor goede doelen initiëren en verwezenlij ken. De eerste Kiwanisclub werd in 1915 opgericht in Detroit. Nederland kreeg in 1965 de eer ste club en nu telt Nederland zo'n 120 clubs met in totaal meer dan 3000 leden. Volgens verwachting zal dit aantal de komende jaren uitgroeien tot bijna 140 clubs in Nederland. Venray kreeg in 1990 officieel zijn eerste Kiwanisclub met de naam De Kiwanisclub Schieëpersland Venray e.o.. Begin 2003 heeft Schieëpersland een aanzet gegeven om naast de herenclub ook een vrouwenclub in Venray op te richten die geheel zelfstandig zal functioneren. De Rooyse Ladies komen net als andere Kiwanisclubs twee keer per maand bij elkaar en zijn momenteel druk bezig met hun uitbreiding maar ook met het ini tiëren van projecten. dag- en zaterdagavond, het terug dringen van illegale drugsverkoop vanuit horecapanden en van dief stal van en uit auto's in het cen trum. Wat dat laatste betreft is het afgelopen jaar een forse stijging aan diefstallen geconstateerd. Om dat tegen te gaan denkt Coumans aan een project waarbij burgers nauw betrokken worden. "Als politie willen we daar veel energie in steken, maar qua capa citeit zullen we moeten roeien met de riemen die we hebben." Behalve veel blauw op straat is Coumans van mening dat de poli tie ook in de winkels aanwezig moet zijn. "Regelmatig winkels binnenlopen om het publiek te laten zien dat we er wel degelijk zijn." Sinds december heeft de basis eenheid Venray vóór de vrijdag en zaterdagavond en -nacht een extra dienst ingesteld. "De klach ten van overlast in het weekeinde nemen we heel serieus. Door extra te surveilleren in het cen trum denken we die overlast terug te kunnen dringen. De eer ste reacties van mensen uit het centrum zijn in ieder geval posi tief, maar het is nog te vroeg om hier conclusies aan te verbinden", meent Coumans. Daags na zijn benoeming werd Coumans geconfronteerd met de bommelding in het gemeente huis. "Bij zo'n incident speel je als gebiedsmentor eigenlijk nauwe lijks een rol omdat dit verder reikt dan mijn functie. Het is echter wel belangrijk om de ontwikkelin gen op zo'n dag op de voet te vol gen. De kennis die je hebt van het centmm en de mensen uit Venray kan op zo'n dag toch belangrijk zijn." Peterink helpt stichting Inca Educa (1) s Coumans nieuwe gebiedsmentor Centrum is Frans Coumans nray benoemd tot van het centrum. Coumans laatste maanden al ver- gebiedsmentor en deze functie uiteindelijk gekregen, wil zich veel op laten zien en ervoor dat hij een vergader- "Als gebiedsmentor ben je een voelspriet van de politieorganisa tie. In deze functie ben je de belangrijkste schakel tussen de politie en de netwerkpartners. Daafmee bedoel ik niet alleen de gemeente maar ook de winke liers, horeca, wijkplatform en instanties zoals Riagg en de Turkse en Marokkaanse gemeen schap. Door met deze organisaties regelmatig contact te hebben krijgt de politie een optimaal beeld van wat er in het Venrayse centrum leeft." Coumans is voorstander van veel blauw op straat. "Bij deze functie is vergaderen belangrijk maar dat kun je ook gestructu reerd doen door met de partners daar duidelijke afspraken over te maken. Wat dat betreft is het Dat laatste vloeit voort uit de lokale speerpunten die gemeente en de basiseenheid Venray heb ben afgesproken: het terugdrin gen van de snelheid op de binnen ring, winkeldiefstal en zakkeni^l^rijj de overlast opvrij- - Ramen Deuren Serres [Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Nederland, maar aan de andere kant zijn er ook wel weer voorde len. Zo is het openbaar vervoer hier in Cusco eigenlijk veel beter dan bij ons. Wanneer je bij ons de bus hebt gemist, dan baal je want je ziet op het schema dat je weer een half uur moet wachten op de volgende. In Peru heeft bijna nie mand een eigen auto en is de weg bezaaid met bussen en taxi's. Tijdschema 's voor bussen bestaan er niet, maar dat hoeft ook niet want als je de ene mist, komt er onherroepelijk een paar minuten daarna wel weer eentje aan. Data, tijden en schema 's, het is echt iets van onze westerse wereld. Ook winkels hebben hier geen vaste openingstijden. Soms hebben ze zin om een paar uur pauze te houden en zijn dus de hele middag gesloten, en ook marktkooplui zijn soms in geen velden of wegen te bekennen, ter wijl de verkoper van het kraampje ernaast net in een diepe slaap ver zonken is. CARNAVAL Een ander voorbeeld is carna val: bij ons weet iedereen precies wanneer dat. is, hier niet. Ik heb het al meerdere keren gevraagd en de antwoorden variëren van 'de hele maand februari, tot ergens in maart'. Ik ben erg benieuwd wanneer ze het nu pre cies vieren, maar de mensen hier hebben meer de instelling van 'als Judith Peterink en haar vrien dinnen voor het El Art Café. het zover is, dan merken we het vanzelf'. Tja, waar maak ik me eigenlijk ook druk om, denk ik dan? Wat ik hier erg mooi vind, is de omgeving. Cusco wordt omringd door bergen en ligt midden in de hooglanden van de Andes. Vooral de eerste dagen kon ik dit goed merken en liep ik flink te hijgen als ik een paar honderd meter had gewandeld, de stijgende straatjes hier zijn toch wel wat anders dan onze vlakke wegen. Maar nu ben ik toch wel wat beter gewend en wandel zonder gehijg door Cusco. Waar ik nog niet echt aan gewend ben, is dé Peruaanse specialiteit, cavia. Deze krijg je met kop, poten, tandjes en nageltjes en al op je bord, de vacht is er nog net -wel afgehaald, en dan smullen maar. Nou ja, smullen... het heeft wel iets weg van kip. maar de vreemde kruiden en de vreemde aanblik maken het toch net even ietsje anders. Maar goed, over het algemeen ben ik zeer positief over dit plekje aan de andere kant van de wereld, en ik ben blij dat ik hier nog tot half april ben. Als je meer wil weten over Inca Educa, dan is dit de website: www.inca-educa.org Groetjes vanuit Peru, Judith Peterink belangrijker dat we op straat voor de burgers zichtbaar zijn. Ik wil er voor waken dat ik een vergader- dier word." gezinnen, straatjongeren en jon geren met een handicap door ver scheidene educatieprogramma 's aan te bieden. Eén daarvan is computerles, ook in Peru zeer belangrijk want het digitale tijd perk heeft ook in Zuid-Amerika zijn intrede gedaan. Trots kan ik vertellen dat deze actie tot nu toe 3596 euro heeft opgebracht, geen slecht resulataat dus. Inca Educa is ook zeer blij met deze opbrengst en heeft er meteen drie computers voor kunnen kopen waarop jongeren uit Cusco nu de beginselen van word en windows krijgen bijgebracht. Onze actie loopt nog steeds, dus als mensen nog geld over willen maken, dan kan dit haar rek nr. 140024891, t.a.v. JA Peterink, Rabobank Venray o.v.v. Inca Educa - en eventueel je naam. Summa Adviesgroep en Végiti Verzeke ringsgroep bundelen de krachten. Zo gaan we samen met onze klanten de toekomst in. erk In financiële zekerheid 0IRL0 (0478)57 81 01 PANNINGEN (077)850 40 00 BERGEN (0485)34 80 11 www.summa.nl LEVEN IN PERU Judith: "Het leven in Peru bevalt me verder tot nu toe prima. Net als in andere ontwikkelingslanden gaat alles hier een graadje langza mer en ineffi'cienter als in Peterink uit Venray blijft 3,5 maanden in Peru. met haar studievrien- nen Judith Cuijpers en :ke Beentjes helpt zij in de d Cusco de stichting Inca uca een handje. Deze week Peel en Maas de eerste erva- »gen van Judith en haar endinnen: Cavia's en com- ters in Cusco. Samen met Lieke en Judith ben ilweer een aantal weken aan werk bij het project Inca uca", vertelt Judith Peterink. nze steun aan Inca Educa houdt ei alleen het vrijwilligerswerk in t we nu bij deze stichting doen, aar ook een actie om geld in te melen voor computers. Inca luca is een stichting die zich tet voor jongeren uit arme Naast geld inzamelen voor com puters, houd ik me op het moment bezig met promotieacti viteiten voor Inca Educa. De deel nemers aan de verschillende cur sussen die Inca Educa geeft, maken de mooiste dingen; kera miek, boekjes, spiegels, kaarsen en ook lekkere broden en taarten. Dit alles wordt in de eigen shop/lunchroom El Art Café ver kocht, maar daarnaast is Inca Educa op zoek naar andere restau rantjes, hotels en winkels die deze producten wil verkopen. Samen met Marleen, de coördinatrice, bedenken we hier allerlei manie ren voor. In El Art Cafe kunnen jongeren van Inca Educa stage lopen om werkervaring op te doen voor een toekomstige 'echte baan'. Wij, als vrijwilligers werken ook in dit Art Cafe en vertellen klanten over Inca Educa en het werk dat ze doen. Mocht je nog eens op vakantie gaan naar Cusco, dan is het echt een aanrader om er even langs te gaan; je steunt er niet alleen het project mee, maar ze hebben er ook heerlijke taarten en sandwiches! (Calle Arequipa 251, vlakbij Plaze de Armas, voor de geïnteresseerden)."

Peel en Maas | 2004 | | pagina 15