lolland America Lijn irandend nieuws Kunst Cultuur ome-Start Venrayse psychiater schreef voor zijn brood April Fools in 't Podium Nieuwe start Poëziekring Lopen met Haile In line meebieden >p veilingartikelen Peelwerkers naar ganzengebied Geslaagd Bevallen Buiten functie De Locht Op Ut Tuffelke Geef om vrijheid Foto en video Hardcore Impact party's in Dingus Omroep Venray Lamma Schouwburg Venray unplugged, het Jste koor aller koren, ]eke, muzikale samen- g nissen Jack Poels en ifiiesen en De Nieuwe jnpluggcd bewees afgelo- [izoen dat Ierland momen- Jfleverancier van goede |is. De recensent van het Jen Dagblad zag een een |[ijk muzikaal menu. Zoiets Imoet een vervolg hebben, 1 krijgt het ook met Irish feed 5, waarvoor weer een [prominente Ierse artiesten hteerd is. Arty McGlynn is fergitarist bij onder andere lorrison en The Planxty, Casey is multi-instrumen- n zangeres van The Planx- Jwerkte ook nog eens met (tewart. Elvis Costello en lack. Sean Keane is al vier jitereen Iers 'Artiest van het Jn Marian Bradfield tenslotte likt over een dynamisch geluid en compositorische keiten. Zij werd door het rndse publiek in de armen n tijdens de Celtic Woman- )02 www.pbmusicprom.nl jplugged 2 is te zien op flag 9 februari in Schouw- wenray, aanvang 20.00 uur. beroemdste koor aller 1 komt uit de opera Nabucco ■erdi. In Va pensiero sull'ali Jo (ga gedachten op gouden fis) bezingen gevangenen lom van vrijheid. Nabucco was Verdi's eerste grote sopera en handelt over Kt en liefde in het oude Baby- JHet werk is genoemd naar fcco, de grote 'heidense' ver overaar en vijand van het volk Israël. Het verhaal vertelt van de verovering van Jeruzalem, de ver woesting van de tempel, de Baby lonische ballingschap en de sla vernij der Joden. Voor de Italianen anno 1842, gebukt onder Oostenrijkse overheersing, werd het slavenkoor hun koor van de vrijheid. Het Grote Theater Lodz brengt een indrukwekkende enscenering die in Polen al door de pers werd bejubeld. Het gezel schap zorgde in Nederland (Je afgelopen vier seizoenen voor uit verkochte zalen. De voorstelling op dinsdag 10 februari begint om 20.00 uur. Jack Poels. zanger van Rowwen Hèze en volgens Hennie Vrienten en Boudewijn de Groot een van Nederlands beste tekstschrijvers.- gaat met het project Holland Ame rica Lijn nieuwe grenzen over. Hij 'verlaat' voor even zijn dorp Ame- Poels en Giesen samen in (le Holland America Lijn (foto: Mar cel Prins). rica en het Limburgs waarin hij altijd gezongen heeft. Holland America Lijn is de titel van de lyri sche en romantische Nederlands talige cd die hij gemaakt heeft samen met de Utrechtse duizend poot Leon Giesen. De ontmoeting tussen Poels en Giesen vond twin tig jaar geleden plaats toen Poels met zijn drive-in discotheek in een feesttent aan de Maas stond in het geboortedorp van Giesen (destijds bassist van Toontje Lager). Leon kwam klagen over het geluid. Later kwamen ze elkaar regelmatig tegen, Poels met Rowwen Hèze en Giesen met Captain Gumbo. Ze werden uit eindelijk vrienden. Leon Giesen maakte een bekroonde film over Rowwen Hèze (Van America hele maal naar America; NPS Uur van de Wolf) en Jack Poels verleende op zijn beurt z'n medewerking aan Giesens live-muziek-film- theater-show Mondo Leone. En zo koersten zij af op het onvermijde lijke. In de hete zomer van 2003 sloegen zij de handen ineen en maakten een cd die vriend en vij and zal verrassen. De wisselwer king tussen Poels en Giesen lever de veel nieuwe ideeën, mooie muziek en fraaie Nederlandse tek sten op. In de eerste twee maan den van 2004 toeren zij met een veelzijdige band door het land. Voornamelijk in kleine theaters, door heel Nederland. Ze zijn ook in de Schouwburg Venray op woensdag 11 februari, aanvang 21.00 uur 'Als er al één zuiderbu- rengroep niet onopgemerkt mag blijven, dan is het deze. Grote klasse waar het gaat om verras send visueel theater, muzikale hoogstandjes en niet in de laatste plaats een daverende lach', schreef BN/De Stem over De Nieuwe Snaar en haar programma De omloop der lage landen. Wij sluiten ons van harte aan bij deze oproep, want met hun absurdis tisch. droogkomisch muziekva- riété krijgt het Vlaamse gezel schap iedere zaal op de kop. De middelen: tal van ongebruikelijke instrumenten, surrealistische lied jes, acrobatische toeren en clow neske fratsen. Ook de Volkskrant was diep, diep onder de indruk: 'De Nieuwe Snaar brengt een muzikaal circusprogramma van oorstrelende schoonheid, met prachtige poëtische teksten en vol visuele vondsten'. De Nieuwe Snaar is op donderdag 12 februari in Schouwburg Venray, aanvang 20.00 uur. elden van Servaas (24) een van de vorige afleverin- Iverd een pleidooi gehouden I behoud van de oude werk- jsen van Servaas, de gebou- 3 en P. In de plannen die tot e op tafel lagen, was voor- n het slopen van deze mooie >enen. Maar bij de presenta- hn het herziene stedenbouw- ïig plan 'Servaashof in de ver wring van de Commissie plijke Ontwikkeling op dins- 7 januari, werd meegedeeld Let Vincent van Gogh Insti- «sloten .heeft de historische Ken te handhaven. Men gaat pij zelfs nog een stapje ver- Het is de bedoeling dat het fcuwcomplex weer zoveel lelijk in de oorspronkelijke t anno 1907 wordt terugge- jht. Goed nieuws dus. Op bij- ide foto ziet u op de achter een deel van het [effende gebouw met zijn jfcteristieke boogramen. Het JÉ gebouw rechts is pav iljoen waarvan de officiële naam Jnlijk Sint Johannes Berch- fis luidt, wat voor dagelijks fuik een onmogelijke naam S. Ook dit paviljoen blijft staan togelijk wordt hier in de toe pt de volksuniversiteit onder recht De gehelmde mannen jde voorgrond zijn leden van de irijfsbrandweer van Servaas tij- i een instructieles. De foto iert uit 1957. Hun instructeur [de Venraysc brandweercom- jndant Pierre Pouwels. De tdweerlieden van Servaas wer- 6 gerekruteerd uit de medewer- p van de technische dienst. Als gldweercommandant fungeer de kleine maar parmantige :der Frugentius Cuppen, op Jfoto tweede van rechts. In de [op der jaren werd de inrichting meerdere keren door brand getroffen waaronder de grote brand van 1945 toen het oude hoofdgebouw door onvoorzich tigheid van Engelse soldaten in vlammen opging. In 1966 ging het er eveneens warm aan toe, toen er in twee weken tijd liefst vier keer kort na elkaar brand uit brak. Drie maal ging het om een kleinere binnenbrand, maar de vierde keer was het goed raak met een felle uitslaande brand die de voormalige weverij geheel in de as legde. Enkele jaren later, in 1981, brandde een groot gedeelte van het voormalige bejaardencen trum af. Gelukkig waren de bewo ners enige tijd daarvoor naar elders verhuisd. In het gebouw waren diverse diensten gevestigd waaronder de kantoren van de technische dienst. Veel bouwte keningen zijn toen bij deze brand verloren gegaan, waaronder dè kostbare blauwdrukprenten van het oude gesticht uit 1905. Een andere grote brand trof de inrich ting in 1995. Op 25 november van dat jaar ging de centrale werk plaats van de arbeidstherapie door een felle uitslaande brand De brandwacht van Servaas tijdens een instructieles in 1957. geheel verloren. De oorzaak kon niet worden opgehelderd, maar er waren sterke vermoedens van brandstichting. Op de plaats waar de centrale werkplaats heeft gestaan, staat nu het nieuwe keu kengebouw. In onze volgende aflevering willen we stilstaan bij het centrale paviljoen M ofwel 'Het Ziekenhuis' dat letterlijk en figuurlijk het hart vormde van de inrichting. Tot dan. Twan van Els. Lions Club Venray organi- jaarlijks een veiling waarvan baten ter ondersteuning zijn een aantal projecten zoals ondersteunen van een vakan- voor kinderen met spier- het project vrijwillige zorg Noord Limburg en van Synthese, kan vanaf heden via ,nl zien wat het van de te veilen goederen indien men geïnteresseerd is een bod uitbrengen op één of meerdere artikelen, De veilingac tiviteit zelf blijft in- de oude ver trouwde vorm bestaan en plaats vinden op het Raayland College. De veiling vindt plaats op zater dag 27 maart. Inbreng van artike len is nog mogelijk tot 20 febru ari. U kunt de artikelen aanmelden via telefoonnummer 0478-551640. Er wordt dan een afspraak gemaakt om de intake te verzorgen. lome-Start heeft de afgelopen jpkjen vrijwilligers geworven. Jannen en vrouwen die als vrij williger een dagdeel in de week fjd en aandacht willen geven aan lèzinnen met jonge kinderen om pn te ondersteunen. [Zij bieden deze vrijwilligers een Tpbereidende cursus. Deze cur ls start op donderdag 4 maart 5et een informatieve bijeen komst, Voordat vrijwilligersin Pcn gezin beginnen, nemen zij l^el aan een aantal bijeenkom sten waarin ze kennis maken met de andere vrijwilligers. In de cur sus wordt aandacht besteed aan vriendschap, vertrouwen, nor men en waarden, opvoeding en uitwisseling met andere ervaren vrijwilligers. Met de opgedane ervaringen kunnen vrijwilligers gedegen aan de slag in dé gezin nen. Heeft u nog interesse, bel dan voor inlichtingen naar Synthese Venray, telefoon 0478-517317, en vraag naar Jeannette Janssen. De Peelwerkers zijn de laatste jaren behoorlijk succesvol geweest bij het vergroten van de open vlakte in de centrale Deur- nese Peel. Het werk met zaag en bijl tegen overmatige berkengroei blijkt hier erg effectief. Vooral ganzen maken daar een dankbaar gebruik van, zodat er vaak duizenden tegelijk komen rusten in de buurt van de plek waar ze deze keer naartoe gaan. Verzamelen zaterdag 7 februari om 9 00 uur bij de kerk van Lies- sel. Deelnemers worden verzocht zich even per telefoon te melden. (0492-515683 of 0493-31 Aan de Fontys Hogeschool in Venlo is Patrick v.d. Broek geslaagd voor de opleiding leraar basisonderwijs. Op 30 januari ontving Esther Weijers uit Venray, aan de Facul teit der Rechtsgeleerdheid te Maastricht, het doctoraal getuig schrift Nederlands Recht. Op dinsdag 10 februari organi seren het Maasziekenhuis, Stich ting Thuiszorg Brabant Noord- Oost en het Groene Kruis Noord-Limburg een informatie avond over bevallen voor aan staande ouders. In tegenstelling tot eerdere berichten zal de avond starten om 19.30 uur (in plaats van 19.45 uur). De informa tie-avond vindt plaats in het per- soneelsrestaurant van het Maas ziekenhuis in Boxmeer, I.oerangelsestraat 1. De avond begint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. De toegang is gratis. Belangstellenden kunnen zich telefonisch aanmelden bij het Maasziekenhuis, dagelijks van II.00 tot 12.00 uur, via telefoon nummer (0485) 567 203- Een politieambtenaar van de regiopolitie Limburg-Noord is half januari vanwege vermoedelijk gepleegd plichtsverzuim buiten functie gesteld. Een strafrechtelijk en een dis ciplinair onderzoek zijn inmiddels ingesteld. De politie onthoudt zich van verdere informatie. Op zondag 8 februari zijn twee hoedenmaaksters aan het werk. Zij laten zien hoe m.b.v. mallen en andere eenvoudige hulpmidde len de hoed vorm wordt gegeven. Of de beide dames ook onder één hoedje te vangen zijn moeten de bezoekers zelf zien te ontdekken. Hoe dan ook: het is in elk geval de moeite waard om de dit oude ambacht van nabij te bekijken. Ook kinderen een .mogen een hoedje maken. Als ze goed hun best doen krijgen ze vast wel een pluim op de hoed. De smederij is geopend en op de bovenverdieping is een exposi tie ingericht onder de titel Licht in huis. In de maanden november tot april is het museum geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14,00-17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re dagen en tijden terecht (www.delocht.nl). Het Vierlingsbeekse jongeren centrum Gry.phus organiseert in samenwerking met stichting Op De Tóffel op zondag 18 april een open podium: Op Ut Tuffelke. Regionale muzikanten krijgen tij dens dit open podium de kans zich te presenteren. De band of artiest die op het podium als 'beste' uit de bus komt wordt uit genodigd om als openingsact te fungeren van hel popfestival Op De Tóffel 2004, dat gehouden wordt op zondag 20 juni op het Vrijthof in Vierlingsbeek. Bands die interesse hebben om deel te nemen aan dit open podium kun nen vóór 15 maart een demo met biografie sturen naar: Gryphus, onder vermelding van Op Ut Tuf felke, postbus 15, 5820 AA Vier lingsbeek. Meer weten over Op Ut Tuffelke? Surf naar www.gryp hus. nl. Onze vrijheid is zo vanzelfspre kend, dat we er nauwelijks bij stil staan. Zo mogen wij voor onze mening uitkomen en in vrijheid ons geloof beleiden: In veel lan den is die vrijheid niet vanzelf sprekend: overal ter wereld wor den mensenrechten geschonden. Amnesty International probeert waar mogelijk om schendingen van mensenrechten te voorko men en zet zich in voor de slacht offers van die schendingen. Amnesty heeft al veel bereikt, maar er moet nog veel meer gebeuren. Uw bijdrage maakt het mogelijk dat Amnesty haar werk kan voortzetten. Tussen 15 en 21 februari kunnen ook inwoners van enkele wijken in de gemeen ten Venray, Horst en Bergen col lectanten aan de deur verwach ten. Op zaterdag 21 februari wordt ook in het centrum van Venray gecollecteerd. Op maandag 9 februari zal door Hobby Computer Club afdeling Noord Limburg een grote gede- monstratie worden gegeven van foto- en videobewerking tijdens de open dag van 't Stekske in Ven ray. Tevens houdt Hobby Compu ter Club afdeling Noord Limburg diezelfde avond vanaf 19-30 uur een clubavond in het gemeen schapshuis, waarop veel te zien is op het gebied van foto- en video bewerking. Er zullen diverse mogelijkheden te zien zijn om foto's en videofilms te bewerken, waarbij gebruiik wordt gemaakt van verschillende programma's. Tevens kan men hierover informa tie krijgen. Het adres van 't Steks ke is Kruidenlaan 161 in Venray. Meer informatie over de afde ling en de activiteiten is te vinden op http://www.nlimburg.hcc- net.nl. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Lezing Jan Marlet in Literair Café Literair Café Venray-regio brengt op zondag 8 februari 2004 iemand uit de eigen gele deren voor het voetlicht. Jan Marlet, lid van de Proza- en Poëziekring en in 1997 win naar van de tweede prozaprijs van de Raadselige Roos, ver zorgt dan een lezing in het Theehuis in het Odapark te Venray. De Venrayse musicus Ad Haans tekent voor de muzi kale omlijsting. Aanvang 11.30 Jan Marlet is in Venray en de regio geen onbekende. Ruim der tig jaar was hij als psychiater en tevens directeur verbonden aan het toenmalig psychiatrisch cen trum St. Anna. Minder bekend is dat Jan Marlet voor en tijdens zijn carrière in de psychiatrie veelvul dig de pen ter hand nam. En dan niet alleen in publicaties over zijn vakgebied (Paranormale ver schijnselen, De psychiater en zijn praktijk en, in co-auteurschap met Marlet, jurist en Marlet, theoloog, Schuld en verontschuldiging in de medische praktijk). Van zijn hand verschenen ook diverse verhalen bundels, onder andere Voorbij het voorspelde, Klaverboer en Satan in de beek. Al tijdens zijn studie schreef Jan Marlet voor diverse studentenbla den. Ook maakte hij deel uit van de redactie van het Amsterdams studentenweekblad Propria Cures. Als journalist leverde Mar let bovendien bijdragen aan bla den als Nieuwe Eeuw en Cultuur leven. Vervolgens was hij tijdens en na zijn artsenopleiding ruim tien jaar als chroniqueur en columnist verbonden aan (toen nog dagblad) De Tijd. Een periode van broodschrijverij, aldus Marlet, omdat het salaris van een arts in opleiding in die tijd wel enige aan vulling kon gebruiken. Toch hield het daarna niet op. De in Rijswijk geboren Venray- naar schreef en schrijft namelijk vooral voor zijn plezier. Zijn baan als psychiater leverde een serie publicaties op (populair) weten schappelijke gebieden van de geestelijke gezondheidszorg op. Ook schreef hij vanuit zijn vakge bied voor vrouwenbladen als Libelle. Daarnaast verschenen reisverhalen van zijn hand, die gepubliceerd werden in artsenbla den en in diverse verhalenbun dels. En nog altijd schrijft Marlet. Na zijn pensionering heeft hij zich toegelegd op het schrijven van proza. Ook leven hij, uiteraard, een bijdrage aan het nog te ver schijnen boek over 100 jaar psy chiatrie in Venray. Hij leidde jarenlang de Schrijfkring van het Literair Café Venray-regio, In 1997 behaalde hij de tweede prijs in de categorie Proza van de Raadselige Roos. Kortom, Jan Marlet kan genoeg vertellen over het schrijven en over zijn werk. En op uitnodiging van het Literair Café doet hij dat dan ook. Met name zijn brood schrijverij en zijn reiservaringen staan centraal tijdens de bijeen komst in het Theehuis. Uiteraard leest hij ook voor uit eigen werk. De entree kost 5 euro, dona teurs betalen 4 euro. OJC Dingus houdt tijdens de carnaval twee Hardcore Impact party's en wel Hardcore Impact nr. 27 op zaterdag 21 februari met dj TommyKnocker (Italian) en Hardcore Impact nr. 28 op maan dag 23 februari met dj Vinyljunk versus dj Viper. Natuurlijk zijn ook de vaste Hardcore Impact dj's van Din- gus/HardcorelmpactTeam van de partij. Verder zijn er ook nog wat support acts in petto. Omdat Dingus het nogal erg druk verwacht met deze party's vindt er een voorverkoop plaats op zaterdag 7 februari in het café van Dingus van 14.00 tot 17.00 uur. Kaarten gelden voor allebei de dagen en kosten vijftien euro. Er worden alleen kaarten voor alle bei de dagen verkocht. Toegang 16 jaar of ouder (controle aan de deur!). Ook dit jaar zijn de opa's Sjaak en Harrie weer aanwezig bij Cir cus Mók. Zaterdagavond tijdens de laatste Mók doen zij weer óp hun eigenwijze verslag van de optredens. Op zaterdag 14 februari staat de gehele dag in het teken van de liefde. Het is dan namelijk Valen tijnsdag en Omroep Venray zorgt ervoor dat het een romantische dag wordt voor jou en je geliefde. Heb je een'speciaal liefdesliedje met misschien wel een mooi gedicht erbij, laat het dan weten, dan zorgen zij ervoor dat jij deze dan hoort op Valentijnsdag. Stuur het naar valentijn@omroepven- ray.nl of postbus 91 5800 AB Ven ray. Wil je kans maken op leuke romantische valentijnsverrassin- gen, kom dan naar het centrum van Venray, en doe mee met het Cupido-spel. Ook dit jaar zorgt Omroep Ven ray er weer voor dat de vastelao- vend overal te horen is in de regio. Thuis, in het café, in de friettent, in de taxi, kortom waar je ook bent. Zet je radio op de 90.2, en vier samen met Umroep Roov de vastelaovend mee! Op zaterdag 7 februari speelt de Venrayse formatie April Fools Vanaf 22.00 uur in café 't Podium in Venray. April Fools timmert sinds 2001 stevig aan de weg en is een graag geziene gast op podia binnen en buiten de regio. Ook in 't Podium zijn de optredens van April Fools steevast een succes geweest. April Fools staat garant voor een gevarieerd en gewaagd reper toire. Stevige nummers uit de jaren 80, van onder andere The Scorpions, Vitesse en Bon Jovi worden aangevuld met huidige toppers zoals Robbie Williams, The Rasmus en The Darkness. Ook de Nederlandstalige num mers zullen niet ontbreken zoals Blof, van Dik Hout en het Goede Doel. De band kenmerkt zich door het stemvolume van Don Mulders, het gitaarspel van Silvan Goumans en John Bussers en de ritmesectie met Maurice Mater achter de drums en Pascal Arts op basgitaar. April Fools weet het publiek van het begin tot het einde te boeien. Dit zullen ze ook in 't Podium weer waar gaan maken. Voor meer informatie over April Fools en andere optre dens in 't Podium kunt u terecht op www.podiumvenray.nl onder de kop Agenda. Literair Café Venray-regio bereidt in samenspraak met de Proza- en Poëziekring een nieuwe start van de Poëzie kring voor. Momenteel is bin nen de Proza- en Poëziekring van het Literair Café alleen de Schrijfkring actief. De Schrijf kring is er voor mensen die schrijven en eikaars werk bespreken. De leden van de Publieksjury, die de BIJ-prijs van de Raadselige Roos toekent, hebben echter aan gegeven graag vaker gedichten te bespreken. Het Literair Café wil dan ook proberen de Poëziekring nieuw leven in te blazen. Leden van deze kring bespreken (zelf aangedragen) werk van uiteenlo pende dichters. De Poëziekring kan afhankelijk van de belangstel ling uit één of twee groepen van tien tot twaalf personen bestaan. Bedoeling is op woensdag 11 februari om 19.45 uur een startbij eenkomst te beleggen. Wie interesse heeft, kan zich melden bij Charles van den Berg, tel. 0478-581052, of André Leijs- sen, e-mail leijs@home.nl of via schrijfkring@literair-cafe- venray.nl. Meer informatie over de Proza- en Poëziekring vindt u op www.literair-cafe-venray.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Hij is wereldberoemd om zijn perfecte manier van hard lopen. Haile Gebrselassie uit Ethiopië is tweevoudig win naar op de Olympische Spe len, vijftienvoudig wereldre cordhouder en tienvoudig wereldkampioen. Niemand weet beter hoe je moet trainen voor wedstrijden en mara thons. Met dit uitgebreide instructie boek, geschreven door Haile Gebrselassie en zijn trainer, kun nen toegewijde amateur- en top atleten hun maximale looppoten- tieel ontwikkelen. Het bevat naast vele bijzondere trainingstechnie ken en tips ook de levensgeschie denis van Haile Gebrselassie. Hoe wordt je 's werelds beste hardlo per? De basis: plezier in het lopen, ademhaling, kleding en uitrusting, voedingstips en regeneratie. De training: leren luisteren naar je lichaam; toegespitste pro gramma's voor vrouwen, man nen, jongeren en ouderen; syste matische opbouwprogramma's voor beginners en topsporters. De wedstrijd: lichaam en geest in topconditie op het juiste moment; persoonlijke prestaties neerzetten en winnen! Haile Gebrselassie heeft voor dit boek samengewerkt met zijn trainer, dr. Woldemeskel Kostre, en zijn vriend, de documentaire maker en fotograaf Detlef Moritz Abcbe. Daardoor verandert nu en dan het perspectief, maar uit de samenhang is steeds de betreffen de auteur te herkennen. Het boek Lopen met Haile, te koop bij boekhandel Van den Munckhof in de Grotestraat in Venray, is gepu bliceerd door Tirion Uitgevers BV in Baarn. ISBN: 9043905526. Prijs: 24.98 euro. Donderdag 5 februari 2004 - Pagina 13

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13