Meerlo-Wanssum 'Illegale bewoning snel stoppen' Stilte voor de storm bij SOS Meerlo-Wanssum Filmavond in Meerlo ienray herdenkt estig jaar bevrijding Hennepkwekerijen ontmanteld Swolgenaar gewond Service rubriek Glazenophalers gezocht Verkeers- spreekuur Merlin Stoere Patsers OJC p«,EN MAAS Donderdag 5 februari 2004 - Pagina 11 opgepakt en gedeporteerd. De eerste keer was in de nacht van 31 juli op 1 augustus. Een kinder razzia. Een aantal kinderen is gedeporteerd naar Auschwitz en daar later ook overleden. De tweede razzia vond plaats op 17 oktober en de derde razzia op 17 november. Toen werden voornamelijk mannen opgepakt. Op 25 novem ber werd Tienray bevrijd, zoals de meeste dorpen in Noord-Limburg in die periode werden bevrijd." 5. Wanneer wordt de ten toonstelling gehouden? "In mei. vanuit symbolisch oog punt. Mei is de maand van de her denking en de bevrijding. Als we louter naar het historisch uit gangspunt hadden gekeken, had den we de expositie eind novem ber moeten inrichten. Want dan is het precies zestig jaar geleden." 6. Wordt er in november dan niets gedaan? "Er zullen dan ongetwijfeld acti viteiten zijn. En misschien is er op 25 november ook wel een specia le herdenking, dat weet ik niet. Zelf geef ik een boek uit over de Tweede Wereldoorlog in Tienray. Dat boek zal in november op de markt worden gebracht." 7. Om de tentoonstelling in te richten, doet u een beroep op de bevolking. Waar bent u precies naar op zoek? "Naar alles wat maar met de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding te maken heeft. Mate rialen, attributen, foto's, relik wieën. het maakt in feite niets uit. Ook materialen uit de nasleep van de oorlog zijn welkom. Misschien Harrie Raaijmakers. een van de organisatoren van de exposi tie,poseert bij bet oorlogsmonu ment op bet Hanna van de Voor plein in Tienray. zijn er nog trouwjurken die zijn vervaardigd van materiaal dat afkomstig is van een parachute bijvoorbeeld. Zo zijn meerdere spullen uit de oorlog na de bevrij ding ingezet voor maatschappelij ke of sociale doeleinden. Ook die spullen willen we graag in de expositie opnemen. En uiteraard krijgt iedereen na de tentoonstel ling weer alles keurig terug." 8. Hoe lang zal de expositie duren? "Een lang weekeinde. Tenmin ste. dat is nu de bedoeling." 9. Komt er ook een lespak ket voor het basisonderwijs in Tienray? "Bij mijn weten brengt de Stich ting Deportatie uit Helden een les brief uit. Deze Stichting is ook van plan om in de dorpen en steden van Noord-Limburg een monu ment te plaatsen ter herinnering aan de oorlog en de bevrijding. Wij overwegen om de kinderen uit Tienray via het basisonderwijs uit te nodigen voor de expositie Wellicht dat we de tentoonstel ling daarom met één dag uitbrei den." 10. Waar en bij wie kunnen mensen hun materialen aan bieden voor de expositie? "Bij mij. Mensen kunnen mij bellen als ze meer informatie wil len of als ze materialen willen afstaan voor de tentoonstelling. 0478-691446. Tienraynaar mag garage niet gebruiken als woning Het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum gaat zich op korte termijn bui gen over de vraag op welke wijze aan de illegale bewoning aan de Spoorstraat 31 in Tien ray een einde kan worden gemaakt. De eigenaar van een woning met een berging/gara- ge op dit perceel is Tienray naar Hendrikse. Dit bijgebouw is begin jaren negentig tot een woning omgebouwd. Daar voor is door de gemeente ech ter nooit een bouwvergunning verleend, zodat het om een illegale woonruimte gaat. Alhoewel de verbouwing bij de gemeente al jaren bekend was, is de situatie lange tijd gedoogd. De gemeente heeft de illegale situatie jarenlang door de vingers gezien en gebruikte de garage als noodopvang voor burgers. De noodopvang was bestemd voor inwoners die plotseling door een noodsituatie op straat kwamen te staan, bijvoorbeeld vrouwen die bij een echtelijke ruzie door hun man uit huis zijn gezet of gevlucht zijn voor huiselijk geweld. Begin 2002 werd, als uitvloeisel van de door de gemeente Meerlo- Wanssum vastgestelde handha- vingsnota - waarin is opgenomen dat in principe tegen iedere illega le situatie actie wordt onderno men-, besloten ook tegen Hend rikse op te treden. Daarop diende de Tienraynaar in maart 2002 bij de gemeente Meerlo-Wanssum een verzoek in om de woonruim te te legaliseren door een woon bestemming op het bewuste per ceel te leggen, maar dit verzoek werd door de raad op 9 december 2002 afgewezen. Hendrikse maakte direct bezwaar tegen dit besluit. Over het bezwaarschrift is inmiddels advies uitgebracht door de com missie Bezwaarschriften van de gemeente Venray, die het college adviseert de bezwaren van Hend rikse ongegrond te verklaren. Vol gens de commissie is de weige ring om de bestemming van een garage/berging te wijziging in een woonbestemming gebaseerd op een aantal stedenbouwkundige overwegingen die ook door de commissie worden onderschre ven. Het feit dat de bewoning lange tijd gedoogd is vormt verder geen reden om de bewoning alsnog te legaliseren, aldus de bezwaren- commissie. Het college van B en W wil nu zo spoedig mogelijk een einde maken aan de illegale situ atie. Directe beëindiging is echter niet mogelijk, omdat de gemeente de juiste juridische weg wil bewandelen. Deze procedure kent namelijk nog een aantal momenten waarop Hendrikse, die zelf de kosten voor rechtsbijstand moet betalen, voor zijn belangen kan opkomen. De leden van de gemeenteraad hebben inmiddels het advies van de commissie Bezwaarschriften ontvangen. Op maandag 16 februari buigt de raad zich wederom over deze kwestie. Presentatie jaarplan 2004 De stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wans sum heeft deze week het jaar verslag 2003 en het jaarplan 2004 gepresenteerd. Zoals gebruikelijk worden de eerste exemplaren aangeboden aan het gemeentebestuur van Meerlo-Wanssum. Uit het jaar plan blijkt dat het in 2004 rela tief rustig is wat betreft activi teiten eiL_ dat er nu al voorbereidingen worden getroffen voor een grote derde wereldmanifestatie in het weekend van 25 en 26 juni 2005- Dan wordt het driejaar lijks project van het kinderte huis Hogar Esperanza afgeslo ten. "Stilte voor de storm", noemde bestuurslid Patrick Beterams het. Het afgelopen jaar stond vooral in het teken van het grote jubi leumfeest op zondag 18 mei in en bij manege Megelsprong te Meer- lo. SOS Meerlo-Wanssum zet zich met haar achttien vrijwilligers in om de betrokkenheid van de inwoners van Meerlo-Wanssum met mensen in de Derde Wereld te vergroten. Materiële project steun gedurende drie jaren is een tastbare uitdrukking van die betrokkenheid. Het land waarin het project ligt én het project staan gedurende de projectperio de centraal tijdens alle activitei ten. In het kindertehuis. Hogar Espe ranza in Chilian te Chili verblijven 75 jongens en meisjes van 0 tot 18 jaar. Alle kinderen worden via de rechtbank in het tehuis geplaatst. Meerlo-Wanssum heeft de afgelo pen twee jaar al behoorlijk wat steun verleend door onder andere samen met Ml VA Nederland een lang gekoesterde bestelbusje voor het tehuis aan te schaffen en recent samen met het bedrijf Top- terra uit Wanssum het tehuis uit gebreid met een bureau/kan toor/onderzoeksruimte. Het geld dat de komende tijd binnenkomt wordt besteed voor de realisering van de dringend noodzakelijke brandtrappen en brandslangen bij de drie tehuizen. WORKSHOPS Belangrijkste speerpunt in 2004 van SOS Meerlo-Wanssum zijn speciale workshops voor alle kin deren van de basisscholen over indianen. Deze workshops wor den gehouden door SOS-vrijwillig- ster Diana Lenssen in een tipi in haar tuin in de bossen bij Swol- gen. Alle scholen worden rond deze periode benaderd door de werkgroep scholen om daaraan medewerking te verlenen. Verder wordt tijdens de lessen aandacht geséhonken aan het pro ject en het land Chili aan de hand van de daan-oor gemaakte dia serie van Meerlonaar Hans Vest- jens. In alle scholen hangen spe ciale INFO-borden waarop foto's en info te vinden zijn van het pro ject. De werkgroep scholen draagt zorg dat een en ander gebeurt en de informatie actueel blijft. Tenslotte streeft de werk groep voorlichting ernaar om voor de eindmanifestatie in 2005 bij alle vrouwenorganisaties en afdelingen van de Katholieke Bond Ouderen in de zes kerkdor pen diapresentaties te gehouden over Chili en het project. Aan de hand van de dia's van Hans Vest- jens wordt een middag- of avond vullend programma gemaakt met muziek, dia's en inleidingen. In 2004 staan nu al de vrouwenbe wegingen van Blitterswijck en Geijsteren en de ouderenvereni ging Meerlo op het programma. Het bijzondere is dat deze presen taties bij de vrouwenbewegingen vergezeld gaan van een heuse Chi leense wijnproeverij door slijterij Lindehof Wanssum. "Het gaat ons niet alleen om het project maar om het hele land. We verhalen over de minder goede dingen van het land maar ook over de goede dingen van het land. En daar hoort de wijn natuurlijk bij", aldus een SOS- woordvoerder. Overigens gaat gedurende drie jaren van elke ver kochte fles Chileense in slijterij Lindehof in Wanssum een kwart euro naar het Chileens project. Meer info over het jaarverslag en het jaarplan is te vinden op de website: www.sos-meerlowans- sum.nl. Bond van Wapenbroeders afdeling Venray De Bond van Wapenbroe ders afdeling Venray e.o. houdt op dinsdagavond 10 februari in zaal 't Brugeind in Meerlo de jaarlijkse film avond, die dit jaar in het teken staat van '60 jaar bevrijding van deze regio (1944-2004)'. Aanvang: 20.00 uur. Voor de pauze wordt de film 'Van Normandië tot Berlijn die de bond heeft mogen lenen van het Nationaal Oorlogs- en Verzets museum Overloon, getoond. Na de pauze kunnen de bezoekers op verzoek van de veteranen de film 'Nieuw-Guinea 1958-1962' zien. Introducés zijn van harte welkom. De Bond van Wapenbroeders afdeling Venray e.o. viert dit jaar in september haar vierde lustrum. Dit jaar start een grootscheepse activiteit om jonge veteranen te werven, die de fakkel in de toe komst kunnen overnemen. Een filmvoorstelling is volgens de organisatoren een mooie gelegen heid om kennis te maken met de actieve Bond van Wapenbroeders in deze regio. De Bond van Wapenbroeders is de oudste en de enige algemene vereniging voor alle actief dienen de militairen, oud-militairen, deel nemers aan het verzet en opva renden van de koopvaardij gedu rende de Tweede Wereldoorlog. De bond is een landelijke vereni ging, verdeeld in gewesten. In het gewest Limburg is de afdeling Venray en omgeving (Venray, Horst, Nieuw-Bergen, Maasbree, Overloon en Meerlo) de grootste met circa 140 leden. Het merendeel van de leden is Indië-veteraan. militairen die zijn uitgezonden naar het voormalige Nederlands-lndië (1945-1950). Maar ook veteranen van Korea (1950-1953) en Nieuw-Guinea (1958-1962) zijn lid van de bond. Ook de blauwe baretten, die in het kader van de Verenigde Naties werden uitgezonden naar bijvoor beeld Libanon, Sinai, Irak. het voormalige Joegoslavië, Turkije en Haïti zijn veteranen die bij de Wapenbroeders thuishoren. De Bond van Wapenbroeders afde ling Venray e.o. is bekend gewor den door haar acties voor Britse oorlogsweduwen en -invaliden, die jaarlijks Venray bezoeken. Op de door de Wapenbroeders geor ganiseerde herdenkingsbijeen komst op het Britse Oorlogskerk hof hebben zich sinds 1985 indrukwekkende gebeurtenissen afgespeeld. Tijdens de maandelijk se bijeenkomsten wordt een geva rieerd programma aangeboden, waarbij de saamhorigheid en kameraadschap voorop staan. Voor meer informatie, W. Dou- wes, tel: 0478-584494. Bij het verkeersongeval op de Gasthuisstraat in Horst is in de nacht van vrijdag op zaterdag een jongeman uit Swolgen gewond geraakt. Het slachtoffer is met een beenbreuk en hersenschudding opgenomen in het ziekenhuis, waar hij zaterdagmorgen werd geopereerd. De voetganger werd aangere den door een 26-jarige automobi list uit Horst. De precieze toe dracht is nog niet bekend, maar de politie vermoedt dat de Swol genaar plotseling de weg is opge lopen en de automobilist hem niet meer kon ontwijken. De politie heeft de zaak in onderzoek. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag. woensdagmorgen of donder- dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo. tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 urn en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30. 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen. tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99. Postbus 242, 5900 AE Venlo. tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerló, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan. De Kievit 8a. 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling. Postbus 219. 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829.' CAD Noord-Limburg, verslavings zorg. tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsy- straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst. tel. 077-3978500. fax 077- 3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19 30 - 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. van 10.00-12.30 uur. Carnavalsvereniging De Geiten uit Tienray is op zoek naar enkele mensen die met de carnavalsda gen willen helpen als glazenopha- ler of schoonmaker. De werkroos- ters zijn klaar, de Geiten zitten echter nog met een paar gaatjes in het schema. Op zaterdag 21 februari (ope ningsbal) en maandag 23 februari (optochtbal) bijvoorbeeld heeft de organisatie nog enkele glaze nophalers nodig, op carnavals- dinsdag 24 februari vanaf 10.00 uur drie poetsers. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de commissie Overi ge Aktiviteiten. Piet Dinghs (tel: 692517), Jan van Rijswijck (tel: 692312) of Marco de Bruijn (tel: 692979). Op donderdagavond 26 febru ari 2004 vergadert de werkgroep verkeer in de raadzaal van het gemeentehuis. Deze vergadering begint om 17 00 uur. De werk groep verkeer bestaat uit vijf leden, waarvan twee van de gemeente, één van de politie, één van 3VO afdeling Peel- en Maas dorpen, en één van de Emancipa tiewerkgroep. In de vergadering is tevens een zogenaamd 'verkeersspreekuur' ingebouwd. Burgers die klachten hebben over verkeerssituaties en deze nader mondeling willen toe lichten kunnen op afspraak gebruikmaken van dit verkeers spreekuur. Een afspraak kan gemaakt wor den bij mevrouw A. Willems, tel. 699272. Wies Pecters uit Broekhuizen. Hij bezocht eind vorig jaar het parochiewinkcltje en ik was op dat moment daar om de adminis tratie bij te werken. Het was in feite een toevallige ontmoeting. Hij kwam binnen en zei dat het winkeltje een prachtige expositie ruimte is. En hij verwees onder meer naar de tentoonstelling over kerkschatten, die in het voorjaar van 2003 in het winkeltje was gehouden. Wies vertelde dat hij in het winkeltje best een tentoon stelling over de Tweede Wereld oorlog zou willen houden. Ener zijds omdat hij interesse in dat onderwerp heeft, anderzijds omdat 2004 natuurlijk een bijzon der jaar is. Het is exact zestig jaar geleden dat Tienray, maar ook de dorpen om ons heen, werden bevrijd. Ik was meteen enthou siast en bood aan hem te helpen." 3. Heeft Tienray iets met de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding? "Jazeker Ik woon zelf bijvoor beeld op het Hanna van de Voort- plein in Tienray. Zij was een ver zetstrijdster. Ook Nico Dohmen is een bekende naam uit de oorlog. Ook hij zorgde ervoor dat mensen konden onderduiken. Dankzij hen hebben velen de oorlog over leefd." 4. Het verhaal gaat dat de oorlog in Tienray met drie raz zia's eindigde? "Dat moet ik nuanceren. Er zijn in de tweede helft van 1944 inder daad drie razzia's geweest. Vaak leverden die razzia's niets op. omdat de bevolking tijdig was gewaarschuwd. Maar die drie keer zijn wel kinderen en mannen lolitie komt in actie in Meerlo en Wanssum 1 :i expositie in parochiewinkeltje met materiaal en relikwieën van particulieren rie razzia's luidden in het najaar van 1944 in Tien- het einde van de Tweede log in. De oorlog en bevrij- worden dit jaar, zes ennia na dato, herdacht t onder meer een tentoon- ling in het parochiewin- je in Tienray. e initiatiefnemers roepen bevolking op om zoveel gelijk materiaal, attributen relikwieën uit de Tweede reldoorlog ter beschikking tellen aan de expositie, die nei zal worden gehouden. 1 vragen aan Harrie Raaij- iers, één van de organisa- :n. i U bent 68 jaar. Heeft u zelf sterke herinneringen aan oorlog? -Ph ja. Ik was destijds nog een jetje, maar sommige beelden n nog schprp op mijn netvlies foonde in Geertruidenberg en tbij ons lag een kazerne Daar 'ten eerst Nederlandse soldaten fgerd, daarna Duitse militairen uiteindelijk werden de Canade- j er gestationeerd. Delen van "voetbalveldje waren afgezet wit lint, om aan te geven ar de mijnen lagen. Dat zijn lden die ik hooit meer zal ver en." 2. Vanwaar nu het initiatief n een tentoonstelling over z oorlog in Tienray te hou- flk ben in 1963 naar Tienray Irhuisd, dus ik voel me sterk ver- Inden met het dorp. Het idee In een tentoonstelling over de erlog is niet van mij, maar van toppen, zijn in beslag genomen De politie heeft de zaak verder in onderzoek. De politie heeft dinsdag in een kelder onder een vrijstaande schuur aan het Krekelkamp in Wanssum een soortgelijke onder grondse hennepkwekerij ontman teld als aan de Monseigneur Jen- neskensstraat in Meerlo. Bij de kwekerij in Wanssum werden zo n vijfhonderd oogstrijpe hen nepplanten aangetroffen. Het ver moeden bestaat dat ook deze kwekerij eigendom is van de 41- jarige man uit Meerlo die al aange houden. a be politie heeft dinsdag tij- iens een inval bij een woning ian de Monseigneur Jennes- tensstraat in Meerlo een zeer >rofessionele hennepkwekerij ontmanteld. Daarnaast troffen .1 agenten op het terrein een groot geldbedrag aan van Enkele tienduizenden euro's. be professionele kwekerij bestond uit twee afzonderlijke, j )ndergrondse kelders die speciaal v, 'oor de hennepteelt waren aange- tgd. Een van de kelders lag onder de tuin, waar zo n tweeduizend .1:: Phnten werden aangetroffen, be andere kelder lag onder een schuur met daarin een opkweek- en droogruimte. Daar trof de poli tie ongeveer vijftig kilo hennep- toppen aan die lagen te drogen. In de kwekerij werden drie perso nen aangetroffen die aan het werk waren. Deze medewerkers zijn aangehouden. Het gaat om drie mannen uit Polen in de leeftijd van 54, 47 en 39 jaar. De politie onderzoekt of ze illegaal in Neder land verblijven. In de schuur in Meerlo lag ook een grote hoeveel heid filters, lampen en andere apparatuur. Daarnaast is ook de 41-jarige eigenaar uit.Meerlo aan gehouden. De randapparatuur, evenals de planten en de hennep- De Lottumse band De Stoere Patsers treedt op zaterdag 7 febru ari op in OJC Merlin. De hilari sche Lottumse formatie, zeer bekend in Meerlo en omstreken, zal de bezoekers van de soos weer vermaken met haar grappen en muziek. De paardenmarkt, de geitenker- mis en tal van andere evenemen ten en gebeurtenissen worden door de leden op de hak geno men. De zaal gaat om 20.00 uur open. Voor meer informatie Mer lin 0478-691769, Peschweg 1 5864 CZ in Meerlo.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11