"Luisteren is goud waard" Meerlo-Wanssui Koppermaandag en patroonhei ligef eest in Blitterswijck Aantal auto inbraken sterk afgenomen Prins Edwin I in Meerlo Prins Sjek I regeert in Wanssum Prins Jan IX van D'n Bok Prins Wim III Snelheid PEEL EN MAAS Donderdag 15 januari 2004 - PagirBjj Ivo Arts, secretaris Zonnebloemafdeling De Driehoek: Jeugdprinsenbal op 18 januari Carnavalszondag receptie Prins Sjek I (Wilmsen) is de 53ste prins van de Wanssumse Wiendbuule. Zijn adjudanten zijn Patrick Verheijen en Theo Theunissen. Tot nar is verhe ven Johan Vousten. De van oorsprong uitOostrum afkomstige Sjek is 34 jaar en getrouwd met Marlies Wilmsen- Theunissen. In het dagelijks leven is hij lasser bij Kersten Europe B.V. in Wanssum. Zijn lijfspreuk luidt: 'Of ge nów komt van 't platteland of uut de groeëte stad, carnaval vierde beej de Wiendbuul, simpel zat!' Carna valszondag houdt prins Sje Urste receptie in de Wiendl tempel in Wanssum. Tevens boerenbruidspaar van he 2004 uitgeroepen. Dit zijn Miranda Verberkt Janssen. Zij zullen carnaval dag in de onecht worden ve den. Zondag 18 januari vindt Zandhoek in Wanssum dei middag plaats. In totaal wi vijf schlagers ten gebracht, die worden bej door de Wanssumse joeks De Wiendzak. De liedjesm begint om 15 11 uur en de is gratis. Het St. Antonius Abt Gilde Blitterswijck houdt op maan dag 19 januari de plaatselijke traditie van koppermaandag. Om 19.00 uur komen de gilde- broeders en -zusters bij elkaar in de Koning. Tijdens deze bijeenkomst zijn in het café weer tal van plakboeken, prijzenzilver van de jeugd en foto's van het afgelopen jaar te bezichtigen. Tevens kun nen leden en niet-leden genieten van een Duits brood buffet, dat hen wordt aange boden door het gilde. Sinds aloude tijden is de vie ring van koppermaandag- ook wel teerdag genoemd - één van de hoogtepunten van het gilde- jaar. 'Een vereniging die zich gilde noemt, mag deze dag niet ongemerkt voorbij laten gaan', vindt het Blitterswijckse gilde. 'Bij een aantal gilden is dat echter wel het geval'. Er kunnen verschillende oorza ken zijn voor het feit dat gilden de viering achterwege laten. De teerdag kan bijvoorbeeld ter ziele zijn gegaan tijdens de refor- matietijd en niet in ere zijn her steld. 'Het is soms merkwaardig te moeten vaststellen dat nog steeds niet iedereen ervan door drongen is dat de viering van het patroonsfeest onlosmakelijk met het gildewezen verbonden dient te zijn', laat het Blitterswijckse gilde de redactie van Peel en Maas weten. 'Het is meer een kwestie van onwetendheid dan van desinteresse. Bij het meren deel van de gilden wordt wel de patroonsdag gevierd, maar wel op een andere manier dan in vroegere tijden'. De kerkdienst en de gildemaal- tijd bijvoorbeeld zijn gebleven, maar de jaarvergadering wordt nu meestal op een andere dag gehouden. Het dansens en het biertje zijn ook Vaste prik, de veelbesproken en veelbeschre- ven 'potverteertoestanden'-die pastoors kwaad maakten- zijn inmiddels echter voorgoed verle den tijd. Gildebroeders en -zus ters zijn op de huidige teeravon- den niet beter of slechter dan anderen die een gezellig onder onsje hebben. De tegenwoordige gilden zijn over het algemeen stijlvolle ver enigingen, wat o.a. blijkt uit het feit dat burgemeesters vaak ere lid of beschermheer van het gilde zijn. De patroonsdag bevat drie hoofdelementen. 1) kerkdienst 's morgens 2) jaarvergadering 3) gezellig samenzijn (teren) 's avonds HOOGTEPUNT Een hoogtepunt van de patroonsdag is de deelname aan de kerkdienst van het gilde in vol ornaat. Met 'vliegend' vaandel, zwaaiende vendels en slaande trommen trekt het gilde die dag de kerk binnen. In het welkoms woord of de preek legt de pas toor als gildeheer steeds weer opnieuw de nadruk op de bete kenis die het gilde als broeder schap dient te hebben en uit te dragen. En dan zijn er de gebe den voor de overledenen en levenden, want zonder de kracht van God (en de voorspraak van de patroonheiligen) is een gilde gelijk aan een stuurloos schip in een woeste zee. Tijdens de con secratie (wijding van brood en wijn, als lichaam en bloed van Christus) brengt de vaandel- draager met het gildevaandel de zogenaamde koningsgroet: staan de naar het altaar wordt eerst drie keer rechtsom gedraaid, daarna drie keer linksom. Het is een svmbolische handeling die tot uitdrukking wil brengen dat er een band is tussen gilde en kerk. Na de kerkdienst vertrekt het gilde naar het gildehuis. BELANGRIJKSTE VERGADERING Na de koffiemaaltijd in het gil dehuis volgt - traditioneel gezien - de belangrijkste vergadering van het gildejaar. Een belangrijke ceremonie is, dat iedereen het gildeboek tekent. De teerdag is van oudsher namelijk de peilda tum voor de telling van het aantal leden van het gilde. Het is tevens de dag om onderscheidingen aan jubilarissen uit te reiken. De feestdag begint om 09.00 uur met een plechtige heilige mis in de Blitterswijckse parochie kerk. De mis wordt gecelebreerd door de eigen gildepriester: Hans te Boekhorst. Aansluitend wordt een bezoek gebracht aan het St. Antoniuskapelletje. Na het gebed bij het kapelletje nuttigen de gil debroeders en -zusters daar tradi tiegetrouw een borreltje en na het aantrekken van de gildekledij schuiven de gildebroeders en - zusters om 10.30 uur aan voor de koffietafel met warme worst. Aansluitend aan deze activiteiten vindt de jaarvergadering plaats. Tevens wordt de schutsvrouw van het St. Antonius Abt Gilde gehuldigd, dit jaar Carla Clae-. sens. Zij behaalde de meeste punten in de onderlinge compe titie schieten op de wip. De koning, Frans Gooren, schenkt vervolgens volgens traditie een koningsschild, met zijn eigen cre atie erop, aan het gilde. In de middaguren bezoeken de leden twee cafés en wel café tante Jet en café de Koning. Om 19.00 uur voegt de aanhang zich in het gemeenschapshuis bij de feestvierders voor het diner. Het avondprogramma blijft tot dan een verrassing. Hij is met zijn 23 jaar een van de jongste bestuursleden van de Zonnebloem in Neder land. Ivo Arts, secretaris van zonnebloemafdeling De Drie hoek, vindt daar echter niks bijzonders aan. Hij doet zijn vrijwilligerswerk vanuit zijn hart, en niet om er zelf mee in de belangstelling te komen. Twee jaar geleden werd hij gevraagd om vrijwilliger van de Zonnebloem te worden, een half jaar later was hij al secretaris. En dus haalt de Swolgenaar drie dikke map pen met allerlei paperassen van de Zonnebloem voor de dag als de verslaggever van Peel en Maas bij hem op bezoek komt. Want een Pietje precies, ja dat is Ivo Arts wel. Zo duikt hij meteen met zijn neus in de boeken als hem gevraagd wordt hoeveel mensen bij afdeling De Driehoek, die bestaat uit inwoners van de dor pen Meerlo, Tienray en Swolgen, zijn aangesloten. "Even kijken. Ruim tachtig personen van onze afdeling ontvangen hét landelijke Zonnebloemblad, waarvan er 22 mensen intensief bezoekwerk krijgen. Ikzelf heb bijvoorbeeld ook twee gasten die ik regelmatig bezoek. Momenteel hebben we als afdeling 19 vrijwilligers die mensen bezoeken, activiteiten organiseren en meehelpen bij de nationale lotenverkoop van de Zonnebloem." Zonnebloemafdeling De Drie hoek is opgericht op 4 januari 1993 en bestaat dit jaar dus elf jaar. Voor het ontstaan van De Driehoek werd het Zonnebloem- werk gecoördineerd door drie contactpersonen. In Meerlo was dat Nel Joosten, in Tienray Ans Clabbers en in Swolgen Ton Cus- ters. "Mede door hun grote inzet is De Driehoek onstaan", weet Ivo Arts. Het werkgebied van de afde ling bestaat uit de dorpen Meerlo, Tienray en Swolgen. De doel groep is langdurig zieken, licha melijk gehandicapten en hulpbe hoevende ouderen. De 19 vrijwilligers organiseren net als vele andere afdelingen van de Zonnebloem in Nederland bij voorbeeld dagjes uit, ontspan ningsmiddagen en kaart-, bingo-, muziek- en themamiddagen. Zo ook op zaterdag 24 januari, als in het Dienstencentrum Zon nehof aan de Kloosterstraat 8 in Tienray van 14.00 tot 16.30 uur een kien- en ontspanningsmiddag voor de gasten wordt gehouden. "Dat is eigenlijk de openingsactivi teit van het nieuwe jaar", legt Ivo Arts uit. "In januari proberen we altijd iets te organiseren voor onze gasten. Dat doen we bewust, want de periode na de feestdagen is voor veel van hen erg lang. Per jaar hebben we zo'n Project 'Zij pikken het, wij niet' afgerond Receptie op zondag 25 januari zeven activiteiten." Momenteel bestaat het bestuur van De Driehoek uit voorzitter Ton Custers, secretaris Ivo Arts, penningmeester Koos Hendriks, bestuurslid bezoekerswerk Rikie Theunissen en bestuurslid Paulien Maas. Ivo Arts is met zijn 23 jaar de Benjamin van de club. Hij is geboren in 1980, de andere bestuursleden zijn minimaal 24 jaar ouder. DOELGROEP Waarom is hij eigenlijk vrijwilli ger van de Zonnebloem gewor den? Er zijn immers wel meer organisaties en verenigingen die een actieve, jonge vrijwilliger als de Swolgenaar graag in hun armen zouden willen sluiten? Het antwoord op deze vraag is simpel, zegt Arts. "Ik ben als ver zorgende I.G. in woonzorgcom plex Maasduinen Staete in Bergen dagelijks met oudere mensen aan het werk. Verzorgen, een babbel tje maken. De doelgroep van de Zonnebloem spreekt me gewoon aan, het> is toch mooi als jeivoocy langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoeven de ouderen iets kunt betekenen?" Hij kwam met het werk van de Zonnebloem in contact via zijn oma. Zij kreeg als gast van De Driehoek regelmatig bezoek van een vrijwilliger. Ivo Arts kreeg waardering voor het werk en besloot zich aan te sluiten bij de Brugeindvan 14.11 uur tot 16.11 uur. Voorafgaand aan het uitkomen van de prins was er de strijd om de titel 'Carnavalsschlager 2004'. Als derde eindigde D'n Huushald, tweede werd Revueteam en als winnaar werd uitgeroepen Pret'78 met het nummer Mit Enne Lach. Tevens werden deze mid dag nog twee onderscheidingen uitgereikt. Henk Geurts en Fonds Verbeek kregen een onderschei ding vanwege hun 22-jarig lid maatschap als raadslid van carna valsvereniging de Vöskes. Zondag 18 januari vindt in zaal 't Brugeind het jeugdprinsenbal 'Griezel en horror' plaats. Tijdens dit bal treden jeugdprins Björn en jeugdprinses Kim af en wordt het nieuwe jeugdprinsenpaar bekend gemaakt. Ook maakt het huidige jeugdboerenbruidspaar, bestaan de uit Jasper enjolijn, plaats voor het nieuwe jeugdboerenbruid spaar. Aanvang: 15.11 uur. Jan Jacobs is de nieuwe prins van carnavalsvereniging D'n Bok. In zaal Wilhelmina in Swolgen werd prins Jan IX zondagmiddag samen met zijn adjudanten Fred en Martien aan het publiek gepresen teerd. Samen met prinses Miriam zal Jan de scepter zwaaien over de Swolgense Bokken en alle andere belang stellenden die in Swolgen car naval komen vieren. Het vieren van carnaval is Jan Wim Swinkels is zaterdag uitge roepen tot nieuwe prins van de Ruuk in Blitterswijck. Hij is de opvolger van prins Mark. Prins Wim III zal de Ruuk met de komende carnavalsdagen voor gaan. Herman Rongen is de opvolger van John van de Smelen als vorst van de Blitterswijckse carnavalsvereniging. Vorst John vond na 14 jaar de tijd gekomen om zijn taak over te dragen. Zater dag wordt de liedjesavond gehou den: veertien liedjes strijden om de hoogste eer De avond begint om 20.00 uur in de Roekenburcht. Ivo Arts: "De doelgroep van de Zotmebloem spreekt me geivoon aan, het is toch mooi als je iets voor langdurig ziekenlichame lijk gehandicapten en hulpbe hoevende ouderen kunt beteke nen Zonnebloem. In eerste instantie ging hij als vrijwilliger alleen mee met de dagboottochten en hielp met de organisatie van ontspan ningsmiddagen, maar al snel breidde zijn 'takenpakket' zich uit. Hij is momenteel niet alleen secretaris maar bezoekt gemid deld een keer in de drie weken ook twee gasten van De Drie hoek. Ook verzorgt hij voor ver schillende zonnebloemafdelingen in de regio themabijeenkomsten met als thema: 'Begeleiden en ver plaatsen van minder mobielen mensen'. "Het belangrijkste is dat je luistert naar de mensen, ze wil len vaak alleen hun verhaal even kwijt. Luisteren is voor die men sen goud waard. De ene keer duurt zo'n bezoek een uur, de andere keer wat langer. Sommige vrijwilligers gaan ook met hun gasten wandelen, het is maar net wat de gast zelf wil." Zonnebloemafdeling De Drie hoek is altijd op zoek naar nieuwe vrijwilligers. Voor meer informa tie of aanmelding kunt u contact opnemen met Ivo Arts, tel: 0478- 692028. Edwin van de Winkel is zondag uitgeroepen tot prins van de Vöskes in Meerlo. Prins Edwin 1 wordt tijdens zijn regeerperiode bijgestaan door prinses Irma. Prins Edwin I is 34 jaar en woont samen met zijn prinses Irma. Hij is werkzaam als trans- portplanner bij Heemex in Wans sum en voetbalt in het eerste team van SV Meerlo. Tevens is hij voorzitter van HSV Het Grondel- tje, een vereniging die dit jaar haar vijftigjarig jubileum viert. Verder is hij supporter van PSV, houdt hij van uitgaan en doet hij 's zomers aan mountainbiken. Prinses Irma is 38 jaar en werk zaam als docent op het Raayland "College in Venray. Haar hobby's zijn: zingen, accordeon spelen, muziek luisteren, lezen en geboortekaartjes verzamelen. Het prinselijk paar wordt zondag 1 februari een receptie aangeboden in sport- en feestzalencentrum 't De politie Horst heeft met het project 'Zij pikken het, wij niet' haar doelstelling bereikt: het aantal auto-inbraken bin nen haar verzorgingsgebied is het afgelopen jaar sterk afge nomen. Het aantal aangiften daalde met 27%: van 568 in 2002 naar 4l4 in 2003. Ondanks deze daling is de politie niet tevreden: het aan tal buitvrije auto's is de afgelo pen maanden nauwelijks toe genomen. Het project is inmiddels afgerond en wordt binnenkort geëvalueerd om te kijken of en hoe het verder gestalte zal krijgen in de toe komst. In het kader van het project 'Zij pikken het, wij niet' controleerde de politie Horst vanaf 1 juli 2003 regelmatig in de dorpskernen van In het politiedistrict Venray zijn in de afgelopen week in totaal 6140 automobilisten gecontro leerd op hun snelheid. Hiervan hebben 538 weggebruikers een proces-verbaal gekregen. De con trole vond plaats in Gennep, Heijen, Horst, Mook, Venray, Well, Wellerlooi en Ysselsteyn. De hoogste snelheid die met de driepoot werd gemeten, was op donderdag 8 januari op de Peel- weg in Ysselsteyn: 130 km/u waar 80 km/u de limiet is. Bij controles met staandehouding werden 14 bestuurders geverbaliseerd voor het rijden met een te hoge snel heid. Voor het rijden met mist- licht werden 2 bestuurders gever baliseerd. Voor het rijden met een defecte koplamp werd 1 bestuur der geverbaliseerd. haar verzorgingsgebied, waarbij het merendeel van de auto's werd voorzien van de speciaal ontwik kelde flyer. De politie deed hier mee een nadrukkelijk beroep op de eigen verantwoordelijkheid van de burgers, zodat ze ook zelf maatregelen zouden nemen om slachtofferschap te voorkomen. De controles zijn met name in de nachtelijke uren gehouden aange zien dan de meeste inbraken wor den gepleegd en de kans op een heterdaad situatie het grootste is. Om de pakkans nog verder te ver groten heeft de politie een aantal keer een gebied afgesloten, zodat al het verkeer gecontroleerd kon worden op de aanwezigheid van inbrekerswerktuig of buit, maar ook op andere overtredingen. Deze acties hadden een goed resultaat in die zin dat er geen inbrekersgereedschap of ont vreemde voorwerpen zijn aange troffen. In de maanden juli tot en met september controleerde de politie Horst vrijwel het hele verzor gingsgebied van de basiseenheid. Van de ongeveer 4700 gecontro leerde voertuigen was bijna de helft buitvrij. Het merendeel van de auto's met buit betrof een auto met een autoradio of frontje. De Eindstraat 12, tel. 581553 betrokkenen werden middels de flyer gewaarschuwd dat de politie waardevolle spullen in de auto had gesignaleerd, om herhaling van dit onzorgvuldige gedrag in de toekomst te voorkomen. De daarop volgende maanden vond een hercontrole plaats waarbij 3150 auto's werden geïnspec teerd. De politie constateerde dat er slechts een lichte toename was in het aantal buitvrije auto's: 54% was in orde. Ook dit keer lieten veel autobezitters hun autoradio of frontje achter. Een teleurstel lend resultaat, aangezien het weg nemen van de autoradio de kans op slachtofferschap aanzienlijk verkleint. In 2003 deden 414 inwoners van het verzorgingsge bied van de politie Horst aangifte van auto-inbraak, waarbij in 90% van de gevallen de autoradio werd buitgemaakt. Het merendeel werd gepleegd in Horst (114), gevolgd door Sevenum (76), Ame rica (44), Grubbenvorst (35), Wanssum (32), Hegelsom (30), Meterik (15), Meerlo (12). Lottum (13), Swolgen (11), Melderslo (7), Blitterswijk (7), Broekhuizenvorst (4), Griendtsveen (4), Evertsoord (4), Tienray (3), Broekhuizen (2) en Kronenberg (1). Vanuit Geijs- teren is geen enkéle autoinbraak gemeld. Ondanks het feit dat nog te veel autobezitters hun waarde volle spullen in de auto achterlie ten, daalde het aantal aangiften in de projectperiode met 37% ten opzichte van dezelfde periode in dat jaar daarvoor. Mogelijk dat de intensieve controles in het gebied een preventieve werking hebben gehad. De politie is er echter van overtuigd dat als autobezitters consequent de autoradio of het frontje uit de auto halen, het aan tal inbraken nog verder zal afne men. De burger is nu aan zet. Prins Jan IX. Foto: Hoedei) sp< kers Venray. h met de paplepel ingegeven vader Jan sr. was in 1958 priiu zijn broer Piet in 1987 en and 4' broer Frank in 1993 Zwager f Peeters was enkele jaren gelei Q1 prins in Broekhuizen, en zwi tor Henk Claessens was in 1985 p i van Swolgen. Vader Jan en bi n Piet zijn beiden voorzitter van n Bok geweest, niet vreemd dus - prins Jan 'de fijne kneepjes het vak' wel onder de knie he< 1 In het dagelijks leven is J tegenzetter van beroep en bl hij mee in fanfare Vriendenkt en blaaskapel de Sigboldheni q'j Jan is lid van de carnavalsverf l-'. ging. Jan en Miriam houd - receptie op zondag 25 januari 14.11 tot 16.11 uur in zaal Will C mina in Swolgen. Verdere cai valsactiviteiten: Zaterdag 17 ja ari uitkomen boerenbruidsp aanvang: 20.30 uur in zaal Will mina. De avond wordt muzik ^1 opgeluisterd door het ork Commotion. Zondag 18 janïi playbackshow en uitkon jeugdprins/prinses. Aanvfl 14.11 uur in zaal Wilhelmina. oc

Peel en Maas | 2004 | | pagina 12