"Maatschappelijk onder nemen komt van binnenuit" i Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen Loek Nelissenprij: "Maatschappelijk verantwoord ondernemei is voor ons heel normaal" "Wie aan de maatschappij verdient, mag ook wel iets terugdoen" "Maatschappelijk verantwoord bezig zijn is ons vak" "Maatschappelijk verantwoord ondernemen", schrijft het bestuur van Business Vision Venray over Gerard Reijnders Schilderwerken aan de jury van de Loek Nelissenprijs, "komt bij Gerard Reijnders van binnenuit." Gerard zelf zegt: "Ik vind dat je altijd de mens centraal moet stellen. Zorg voor het belang van de ander staat voorop. Dat heeft gevolgen voor mijn manier van ondernemen. Natuurlijk volg ik cursussen en ga ik naar themabijeenkomsten die op de een of andere manier over maatschap- PEEL EN MAAS Uitreiking Loek Nelissenprijs 2004 tijdens nieuwjaarsbijeenkomst ondernemers Tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van de gezamenlijke Venrayse ondernemersverenigin gen op donderdag 8 januari wordt voor de derde keer de Loek Nelissenprijs uitgereikt. De ver enigingen hebben elk een onder nemer voor deze prijs genomi neerd. Het thema van dit jaar is Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen. De jury maakt tij dens de bijeenkomst bekend wie de trofee in ontvangst mag nemen. Leden van de verenigin gen hebben inmiddels een uitno diging ontvangen. Ondernemers die niet zijn aangesloten bij een ondernemersvereniging zijn ech ter ook van harte welkom. Kaarten voor de bijeenkomst, die om 19.30 uur begint, kosten 22,50 euro en zijn verkrijgbaar bij WW ANWB aan het Henseniusplein. De uitreiking van de Loek Nelissenprijs is een initiatief van de Venrayse ondernemersverenigingen Agri Business Groep Venray e.o., Business Vision Venray, Koninklijk Horeca Nederland afdeling gemeente Venray, Industriële Club Venray e.o., Limburgse Organisatie Zelfstandige Ondernemers afdeling Venray, Oostrumse Organisatie van Zelfstandige Ondernemers, Venray Centraal en Vereniging Zelfstandige Ondernemers Heide, Leunen, Merselo, Veulen, Vredepeel, Ysselsteyn. Elders op deze pagina's stellen zijn hun kandidaten voor Voor wie er een mist: de door OOZO genomineerde heeft zich teruggetrok ken van deelname. De Loek Nelissenprijs kan worden uitgereikt dankzij financiële ondersteuning van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum (hoofdsponsor) en de Gemeente Venray. VERANTWOORD Een deskundige jury bestaande uit Jos Waals, (burgemeester van Venray), Harry Loozen (directeur Kamer van Koophandel Limburg- Noord), Paul Rutten (directeur Gulpener Bierbrouwerijen) en Jos Vervoort (managementconsultant Hoffman Krul en Partners) heeft de genomineerden beoordeeld. Omdat het lastig is de onderling zo verschil lende ondernemingen te vergelijken, is dat gebeurd aan de hand van een thema: Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen. Want, zo vinden de ini tiatiefnemers, de gevolgen van onder nemen reiken verder dan het eigen belang. En dat is iets waar elk bedrijf, groot of klein, rekening mee moet houden. Maar, wat is dan Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen? De initiatiefnemers omschrijven dat als het concept waar bij een onderneming binnen de bedrijfsvoering een gezonde balans creëert tussen People (mensen), Planet (wereld) en Profit (winst), voor zowel de korte, middellange als lange termijn. De jury heeft de geno mineerden beoordeeld op het inpas sen van die drie P's in hun ondeme- mingsvisie. Denk bij 'People' bijvoorbeeld aan werkgelegenheid, veiligheid, medezeggenschap, arbeidsomstandigheden, arbeidsver houdingen, kwaliteitszorg of omgang met de lokale gemeenschap. Bij 'Planet' gaat het om zaken als milieu zorg, ketenbeheer, eco-efficiëncy, schoner produceren, duurzaamheid of dierenwelzijn. En bij 'Profit' hoeft het niet alleen te gaan om winst, eco nomisch rendement, loonkosten of uitgaven voor onderzoek en ontwik keling, maar ook om het meewegen van sociale en milieu-onderwerpen bij grote investeringen of donaties aan goede doelen. Het zijn onderwer pen die niet voor alle genomineerden in dezelfde mate van toepassing zijn, maar die de jury toch een handvat gaven om te beoordelen: hoe geven de genomineerden invulling aan Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen? PUBUEKSPRUS Net als tijdens de voorgaande edi ties wordt ook een publieksprijs toe gekend. Na de presentatie van de genomineerden brengen de bezoe kers aan de nieuwjaarsbijeenkomst hun stem uit. De Rabobank Venray Meerlo-Wanssum publieksprijs wordt aan het slot van de officiële bijeen komst uitgereikt Hotel Asteria in Venray Schildersbedrijf Toon Kateman Donderdag 1 januari 2004 - Pagir^ PEEL Van Boerenbond Ysselsteyn "Strenge kostprijsbewaking helpt veehouders standhouden", was een van de redenen die de Vereniging Zelfstandige Ondernemers Heide, Leunen, Merselo, Veulen, Vredepeel, Ysselsteyn aanvoerde voor de nominatie van Boerenbond Ysselsteyn Mengvoeders voor de Loek Nelissenprijs. Een andere: "Het gehele verenigingsleven in Ysselsteyn krijgt substantiële ondersteuning vanuit de Boerenbond." "Maatschappelijk verantwoord ondernemen is sociaal ondernemen" zegt Lei Potten, directeur van de Boerenbond. "Voor een levendig plat teland, is ons motto. Onder de men sen die hier wonen en werken zijn veel agrariërs. Gaat het hen goed, dan gaat het 't dorp goed. In maatschap pelijk verantwoord ondernemen is kostprijs vaak van ondergeschikt belang. Toch vinden wij het erg belangrijk die zo laag mogelijk te hou den Dat werkt namelijk door in bedrijfsresultaat van de boeren. Zij kunnen daardoor beter inspelen op nieuwe ontwikkelingen. Ook goed voor de maatschappij. Voor wat betreft het maatschappelijk verant woord ondernemen in 'planet': dat zoeken wij niet, maar het is er wel. Wij recyclen namelijk reststoffen die vrijkomen bij de productie van men selijk voedsel. Bijvoorbeeld tarweg- ries, dat als restproduct overblijft bij het maken van tarwebloem. En de pulp van citrusvruchten wordt ook gebruikt voor veevoer. In onze voer- productie houden we sowieso ook rekening met de verteerbaarheid van de grondstof. Immers, een minimale hoeveelheid mineralen vertaalt zich in de gehaltes in de mest. Daarnaast werken we mee aan initiatieven voor mestbe- en -verwerking, onder andere met de Ysselsteynse Mineralen Afzet Coöperatie. We proberen altijd om mensen met ideeën aan tafel te krij gen. Bovendien zijn we een partner van bedrijven in de dierlijke produc tiekolom. Wij hebben voldoende cer tificaten in huis om aan ketenproduc ten te kunnen voldoen." Sinds 1990 is n Gerard Reijnders Schilderwerken J Koninklijk Horeca Nederland afdeling gemeente Venray schrijft in haar aanbeveling: "Asteria doet er een schepje bovenop." Het heeft betrekking op de veelheid aan regels op het gebied van milieu en maatschappij en dat Asteria verder gaat dan die regels. Hans van der Sterren, directeur van Asteria, bevestigt dat. "Maatschappelijk verantwoord onder nemen is voor ons namelijk de sleutel tot succes. Hoe dichter een bedrijf bij de klant komt, en in de horeca is dat héél dichtbij, des te belangrijker is het maatschappelijk verantwoord te ondernemen.De manier waarop je met mensen, met je gasten omgaat is bij ons heel zichtbaar en als je dat slecht doet, word je daar onmiddellijk op afgerekend. Dat heeft onmiddellijk gevolgen voor de derde P: profit. En gezien de concurrentie met bedrijven die vergelijkbaar zijn met het onze is een goede prijs-kwaliteitverhouding een absolute voorwaarde voor overle ven. We zijn gedwongen altijd op het geld te letten. Minder zichtbaar is hoe we met de tweede P, die van planet omgaan, maar ook daar zijn we mee bezig. Zo zijn we heel actief met de scheiding van afval, iets wat in de horeca geen gemeengoed is. We zijn zuinig met gas, water en elektriciteit. Onze nieuwe airco-installatie hebben we geselecteerd op duurzaamheid en minimaal energieverbruik. Dat kost wat meer, maar dat verdien je terug in de vorm van subsidie, een langere levensduur en lager energieverbruik. We willen graag koffie met het stem pel eerlijke handel gaan schenken. Natuurlijk speelt altijd de P van profit een rol van belang, maar wel zo veel als mogelijk in balans met de P van planet. Met de aarde, het milieu in zijn algemeenheid en met onze eigen omgeving, onze eigen streek in het bijzonder. We maken nationaal en internationaal reclame voor ons bedrijf en nemen daarin bewust de regio mee. Als het even kan, werken we met streekproducten. We spon soren verenigingen. Wij zijn als b.edrijf geen eiland. Gaat het goed met de streek, dan gaat het ook goed met ons, met het bedrijf en de mede werkers. Gaat het goed met de mede werkers, dan ook met onze gasten, het bedrijf en de streek. Wij zoeken altijd de balans tussen de drie P's, juist omdat ze zo in elkaar grijpen. Ik vind wel dat de basis bij de P van mensen ligt. Onze gasten moeten zich hier thuis voelen. Ook gehandicapten. Die kunnen overal komen. Ook niet- rokers. Voor hen hebben we speciale kamers'. Het hoeft allemaal niet maar we willen dat wel en zorgen daar dus voor. Gasten belonen dat, kijken dan minder naar de prijs alhoewel dat niet nodig is. Wij hebben een zeer goede prijs-kwaliteitverhouding. En onze medewerkers zijn de ambassadeurs van ons bedrijf dus koesteren we ze Zit iemand in het bestuur van een sportclub? Vergadert dat op dinsdag avond? Dan houden wij daar rekening mee. Personeelsverloop en ziektever zuim zijn ronduit laag. Ik denk dat we met onze aanpak in de loop van de jaren veel goodwill hebben opge bouwd. Daar blijven we aan werken." HOTEL ASTERIA Hotel Asteria ligt aan de A73, ter hoogte van op- en afrit Venray-Noord. Het is een multifunctionele accom modatie met 74 comfortabele kamers en suites op viersterren niveau, zes sfeervolle zalen met een capaciteit tot ongeveer 800 personen, een stijlvol restaurant met 100 zitplaatsen en een knusse lounge met open haard, tv- hoek, leestafel en 50 zitplaatsen voor informele of zakelijke ontmoetingen en de mogelijkheid smakelijk te lun chen. Doordeweeks ligt het accent op de ontvangst van met name zakelij ke gasten, in de weekends zijn het name plezierreizigers die Hotel Asteria aandoen. Daarnaast zijn er voortdurend gasten uit de regio die voor een lunch, diner, vergadering, cursus of receptie naar Hotel Asteria komen. De zalen worden vaak gebruikt voor bruiloften en andere familiefeesten en voor personeels feesten. Het aantal medewerkers is sinds de start in maart 1992 gegroeid naar ongeveer 60. De directie wordt gevormd door Hans en Astrid van der Sterren. "Schildersbedrijf Toon Kateman innoveert, op het gebied van zijn medewerkers, producten én wijze van leidinggeven", zegt LOZO Venray om haar nominatie kracht bij te zetten. "Mooi", zegt Toon Kateman, "dat je door je eigen club genomineerd wordt. En meteen een leerproces. Want je gaat je verdiepen in het thema. Wat betekent maatschappelijk verantwoord ondernemen? En wat doen wij daar dan aan? Veel dus, blijkt als je er bewust naar gaat kijken. Niet omdat het nu een naam heeft, maar gewoon omdat wij die zaken al belangrijk vonden. Ook omdat ons vak eigenlijk inhoudt dat je maat schappelijk verantwoord bezig bent Neem het milieu, onze omgeving. Wij zijn een onderhoudsbedrijf voor metaal en hout Dat beschermen wij zodat het niet elke tien jaar vervangen hoeft te worden. Dat zou een ramp zijn voor het regenwoud, zelfs voor de hele 'planet'. Ook binnen het bedrijf doen we aan milieuzorg. Daarin gaan we verder dan onze con currenten in de branche, we leggen de lat hoog. Zo zijn we ISO 9001 gecertificeerd. Dat keurslijf hebben we onszelf opgelegd. Alle zaken qua milieueisen zijn daarin vastgelegd en de uitvoering wordt door derden gecontroleerd." Zo voert het schil dersbedrijf zijn eigen afval en restma teriaal af. "Dan gebeurt het goed; wij scheiden het afval ook gestructu reerd. Daarover hebben we duidelijke afspraken met onze mensen. Bovendien zjjji de kosten voor het pelijk verantwoord ondernemen gaan, maar ik denk dat ik gewoon niet anders zou kunnen. Voor mij staat winst niet voorop. Veel belangrijker vind ik de continuïteit van ons bedrijf en dat bepaalt mijn keuzes. Er werken drieëndertig mensen. Dat zij aan het werk blijven, daar voel ik mij echt verantwoordelijk voor. En ook voor de kwaliteit van de omgeving waarin ze werken en wonen. Dan bedoel ik dus niet alleen het bedrijf, de materia len en de stoffen waarmee ze werken, dus hun gezondheid en hun veilig heid en het vertrouwen, de zelfstan digheid en de eigen verantwoordelijk heid die ze krijgen. Dan heb ik het ook over hun regio en dat wij ons betrokken voelen, ook financieel, bij verenigingen, bij maatschappelijke en culturele activiteiten. Zo groeit er een situatie waarin we samen enthousiast en gedreven voor onze klanten tot het uiterste willen gaan en ze precies de kleur geven die bij ze past. Een goed evenwicht vinden en bewaren tussen het belang van mensen, hun omgeving en rendement van je bedrijf dwingt je als ondernemer altijd op scherp te staan. Want je moet al die mooie gedachten over maatschappelijk verantwoord onder nemen, zeker als ze voor een deel onbewust in je leven, wél vertalen naar de dagelijkse praktijk. Een voor beeld? Binnenshuis werken we al sinds het begin van de jaren negentig met watergedragen verf, maar nu al experimenteren we op enkele proef- huizen met ecologische verf voor bui ten. Dat is beter voor het milieu en voor de gezondheid, want er komt minder C02 in de atmosfeer. Fabrikanten vragen ons daarvoor omdat ze weten dat wij voorop willen lopen, zeker als het om het milieu en gezondheid gaat. Ander voorbeeld; we repareren en vervangen zelf kozij nen. Dan kunnen we garanderen dat er voor dat hout nieuw bos wordt aangeplant. Beter voor de mensen daar én voor de orang-oetang. En onze materialen betrekken we van een leverancier die alle afval terug neemt en het blik voor hergebruik geschikt maakt. We streven altijd naar duurzaamheid. Dat wil zeggen dat we zuinig zijn op onze mensen, op onze klanten, op de omgeving en ons bedrijf Het leidt ertoe dat we opdrachtgevers hebben die dat her kennen, waarderen en daar ook iets voor over hebben. Ik weet dat we dat niet voor niets krijgen en dat we daar als bedrijf echt iets voor moeten doen, hard voor en aan moeten wer ken. Ik vind de nominatie voor de Loek Nelissenprijs dan ook een enor me waardering voor onze mensen. Alleen die nominatie is al een prijs." REIJNDERS SCHILDERWERK» Reijnders Schilderwerken Venray! onderdeel van Holding Reijndei waarvan ook Reijnde Scliilderwerken Venlo deel uitmaak De Venrayse vestiging aan Plataanstraat heeft filialen in Gennq Boxmeer en Milsbeek, de Venlos vestiging een filiaal in Hors Reijnders Schilderwerken besta) inmiddels ruim 37 jaar en bij d bedrijven van Reijnders Holding we ken in totaal 55 medewerker Driekwart van het werk bestaat u opdrachten van bedrijven, scholei instellingen voor gezondheidszorg e het resterende kwart is werk voo particulieren. Het accent ligt op regii lier en in meerjarenplannen vastgi legd onderhoudswerk. De bedrijvc van Reijnders Holding zijn AF-erkeni In 2000 kreeg Reijndei Schilderwerken 'De Gouden Kwasi van de Federatie Nederlands Vakverenigingen als blijk voor hc gebruik van watergedragen verven ei de zorg voor zijn gezondheid van zijl medewerkers die daaruit spreekt Kenmerkend voor de aanpak vai Reijnders Schilderwerken is dat di medewerkers als het ware accouni managers zijn: een klant adopterei als klant waar zij het verantwoordelij voor zijn. per jaar een vergadering. We werken ook met een personeelsvertegen woordiging. Dat schept rust en betrokkenheid. Als alles goed gere geld is, ook buiten het werk, is er naar mijn mening meer arbeidsvreug de. En dat is weer goed voor het bedrijf." SCHILDERSBEDRIJF KATEMAN Schildersbedrijf Toon Kateman is in 1945 opgericht door Toon Kateman senior. Vanuit de keuken van het ouderlijk huis aan de Langstraat werkte het schildersbedrijf in eerste instantie aan het herstellen van oorlogsschade. Eerst in Venray, later door het hele land. Door de samenwerking met het toenmalige bouwbedrijf Nelissen kreeg Kateman ook opdrachten in het buitenland. Onder meer voor het schilderen van de ambassades in Brussel en Parijs en het ziekenhuis in Mulhouse. Toon Kateman nam, na drie jaar als schilder in het bedrijf te hebben meegewerkt, in 1981 de zaak van zijn vader over. Het traditionele schildersbedrijf is sindsdien uitgegroeid tot een moder ne onderneming op een steeds meer concurrerende markt. In 1997 ver huisde het naar een nieuw pand op industrieterrein Keizersveld. Sinds 1998 is het schildersbedrijf ISO 9001 en VCA gecertificeerd en AF-erkend. Ook is Schildersbedrijf Kateman een erkend leerbedrijf. In 1999 verbreed de Kateman zijn bedrijfsbasis door Caesarglas op te richten. Op dit moment telt Schildersbedrijf Kateman 35 medewerkers. Boerenbond Ysselsteyn fors gegroeid. "Van de landelijke mengvoercoöpera- ties zijn we zesde voor wat betreft de omzet in tonnen. En de laatste dertig jaar boekten we alleen maar positief resultaat. We groeien in een verdrin- gingsmarkt. Zelfs in tijden van vogel en varkenspest stonden we in de plus. Vreemd vermogen hebben we niet in de onderneming. Ons eigen vermogen groeit en de rente daarop maakt een wezenlijk bestanddeel uit van uitkering aan de leden. We heb ben de hoogste nabetaling en de laag ste voerprijs van de Limburgse Mengvoedercoöperaties en daar zijn we trots op." De lijnen binnen Boerenbond zijn kort. "We zijn een zeer vlakke organisatie. De deur van de directiekamer staat altijd open. We scoren ook goed op de P van 'people' Dat mag je concluderen uit het weini ge verloop, een laag ziektepercentage en de hoge productie per persoon We houden personeel steeds op de hoogte van wat bereikt kan worden. Geven hen eigen verantwoordelijk heid. Onze mensen werken met ple zier, zetten graag de schouders eron der. Daar loop ik zelf in voorop. Onze deur staat overigens voor iedereen in het dorp open. Het ondersteunen van verenigingen en organisaties in het dorp is beleidslijn. Of dat nou door sponsoring of door het beschikbaar stellen van ruimte of materialen is. Niets groots, maar de maatschappelij ke betrokkenheid is er altijd. Maatschappelijk verantwoord onder nemen is eigenlijk een dure naam voor alles wat bij ons heel normaal is." Boerenbond Ysselsteyn is opge richt in 1921, tegelijk met de stich ting van het dorp. In de beginjaren verhandelde de coöperatie alleen kunstmest. Begin jaren vijftig start we de productie van mengvoer. Va ge; 1965, de intensieve veehouderij v sje begonnen aan haar opmars, was lei ajs ring in bulk mogelijk In de jai gei negentig fuseerde de Ysselsteyi Boerenbond met collegabedrijveii Overloon en Helden. Om te kunt* blijven groeien moest de zij eind ja* negentig weer uitbreiden. Door o\) name van een bedrijf in Neer bescH de Boerenbond nu ook over een lo; tie aan vaarwater, geschikt vo zowel productie van mengvoer i op- en overslag van diervoedergroi stoffen. Boerenbond Ysselsteyn p duceerde vorig jaar met 58 1 285.000 ton diervoer, voornameli varkens- en pluimveevoer Ze he- 1 een hoog marktaandeel. De afnem» liggen nagenoeg allemaal binnen e straal van 10 kilometer rondom fabriek. bedrijf." Sinds 2000 is wettelijk vast gelegd dat voor binnen alleen water- gedragen verf mag worden gebruikt. "Uiteraard doen wij dat. Maar öok voor buiten kiezen we het minst schadelijke product. Welk product dat is, is afhankelijk van de situatie. Overigens", stelt Kateman, "speelde bij het maken van al deze afspraken profit geen rol. Ook niet waar het onze medewerkers betreft. Belangrijker was: hoe vinden wij dat het hoort? Onze profit steken we dus terug in het bedrijf. Om alles en ieder een zo optimaal mogelijk te laten functioneren." Iedereen, dat zijn de medewerkers van het schildersbe drijf. "Die zijn het meest waardevol. Wij zijn afhankelijk van hun vakbe kwaamheid. We investeren dan ook veel in onze mensen. Met nieuwe pro ducten, veiligheid, cursussen zoals bedrijfshulpverlening, behangen of glaszetten. Om hun basis te verbre den, ze te motiveren om bij te blijven. Dat is belangrijk. Op het vakgebied maar ook daarbuiten. De maatschap pij verandert, alles is individueler, mensen zijn zelf steeds meer verant woordelijk. We halen daarom exter nen binnen om mensen voor te lich ten. Hebben zelf elke maand een half uur een bijeenkomst en twee keer binn< de zc delijl steec hele Chri: Klan makl

Peel en Maas | 2004 | | pagina 8