"Veiligheid staat voorop" Lionsveiling Venray Blijvende fascinatie voor vuurwerk Buurt Holthees in actie tegen bouwvergunning Open dag Bakker Gommans Waarom worden we ziek? Expositie in 't Freulekeshuus :o: Annette van Gaaien opent schoonheidssalon Brochure Niets! h PEEL EN MAAS Donderdag 1 januari 2004 - Van de Ligt Allicht grootste vuurwerkspecialist in de regio Sier- en knalvuurwerk. Gillende keukenmeiden, vuur pijlen en rotjes: ze - en nog veel meer ander vuurwerk zijn te koop bij Van de Ligt Allicht aan de Brugstraat 13 in Wanssum, het bedrijf dat dit jaar een extra grote voorraad vuurwerk aan de consument kan en mag aanbieden. Normaliter mag het bedrijf 'slechts' 1000 kilo op voorraad hebben, dit jaar beschikt Van de Ligt als eerste in de regio Venray over een vergunning voor de opslag van 10.000 kilogram vuurwerk. De ver gunning voldoet aan de nieuwste veiligheidseisen van het ministerie van VROM. Bij Van de Ligt Allicht staat vei ligheid hoog in het vaandel, zo blijkt. Het bedrijf heeft een aparte bunker gebouwd met daarin o.a. een automatische blusinstallatie (sprinklerinstallatie) en diverse alarmsystemen die direct met een meldkamer in verbinding staan. Van de Ligt voldoet aan de aller hoogste eisen die aan opslag en verkoop van vuurwerk gesteld worden. "We hebben te maken met meerdere instanties, maar ook met meerdere verschillende opmerkingen over veiligheid. Voor de zekerheid hebben wij voor de bouw van deze bunker een adviesbureau ingeschakeld om op zeker te spelen", aldus eigenaar Van de Ligt. "Al lang- vóór de vuurramp in Enschede waren wij bezig met de voorberei dingen en daarbij werkten we veel samen met de brandweer en de gemeente Meerlo-Wanssum. Alle investeringen lijken zich nu te lonen, want vanuit de hele omtrek komen de kopers. Het feit dat wij veel vuurwerk hebben praat zich snel rond. Het enige andere bedrijf met deze nieuwe vergunning zit in Sevenum, voor ons toch aardig ver uit de buurt." Verkooppunten van vuurwerk dienen aan veel veiligheideisen te Bij Van de Ligt in Wanssum konden vuurwerkliefhebbers een keuze maken uit een divers en groot assortiment.0 voldoen en krijgen dagelijks con troleurs van verschillende instan ties over de vloer. "Normaal krijg je als verkoper bij een controle vrijwel altijd wel opmerkingen over hoe iets beter of anders moet. Ik heb nu een controle gehad waarbij echt alles in orde werd bevonden en dat geeft ons een tevreden en veilig gevoel. Want veiligheid staat hier voor op." Intussen is het binnen in de winkel een drukte van jewelste. De verkopers werken met een chequelist die automatisch in het beeldscherm van de kassa ver schijnt bij elke nieuwe klant. Ze hebben de opdracht om de mini mumleeftijd van de koper te con troleren, maar ook krijgt elke koper een folder mee met gebruiksaanwijzingen en veilig heidvoorschriften Bakker Bas Gommans uit Sevenum (27) heeft samen met zijn broer Joep (25) en htm Zeeuwse collega Wiechert Visser van Zeelandia een nieuw brood ontwikkeld dat zo donker is als roggebrood, maar zo luchtig is als 'gewoon' brood. Aan het brood is bijna een jaar gewerkt. De bakkers hebben in de langste nacht van het jaar, van zondag 21 op maandag 22 decem ber, de laatste praktijkproef geno men. 'Het donkerste brood van Nederland' wordt gepresenteerd op een open dag die Gommans organiseert ter ere van de bedrijfs overname van de vierde generatie uit de familie Gommans op zater dag 3 januari in haar bakkerij aan de Kerkstraat 13 in Sevenum. Tijdens deze dag zullen er diverse professionele brood- en banket demonstraties plaatsvinden, een verloting van een pannenset ter waarde van vierhonderd euro, theater i.s.m. KreaThea, een speelhoek voor kinderen, een fotopresentatie van Gommans De Echte Bakker door de jaren heen, ieder uur een verloting van een Amerikaanse taart t.w.v. 35,40-, en niet te vergeten de primeur voor de Nederlandse bakkerswe reld: Gildekorn; het donkerste meergranenbrood van Nederland! De bakkerij die werd opgericht door Handrie Gommans en Drika v.d. Munckliof in 1914 is van een éénmansbedrijfje in 1914, uitge groeid tot een bedrijf met ruim 40 medewerkers anno 2004. De laat ste 30 jaren is de bedrijfsuitvoe- ring in handen geweest van Harrie Gommans 16-08-1998) en Ine Gommans-Gijsbers. Onder hun leiding werd het bedrijf klaar gestoomd voor de vierde genera tie, en groeide van één vestiging te Sevenum door naar een pro ductieruimte met drie filialen in de regio Venlo-Venray. Enkele hoogtepunten kunnen worden gevonden in het winnen van de landelijke wedstrijd 'het oven- wonder', waarmee Gommans het product Molenloper landelijk met succes introduceerde, en het win nen van de wedstrijd om de mooi ste bruidstaart voor Willem- Alexander en Maxima waarmee Gommans landelijk media-aan dacht verkreeg in december 2001. Op vrijdag 9 januari houden de natuurgeneeskundigen Frea Plantinga (sinds kort in Venray wonend) en Phia Bouwmeester een lezing in buurthuis 't Stekske in Landweert (naast de Plusmarkt) over het onder werp: Waarom worden we ziek en hebben onze klachten een boodschap? Jn de jaren hebben we een groei van ziektesoorten zien ont staan. Artsen doen wat ze kunnen om deze te bestrijden, maar ondanks hun pogingen blijft het aantal ziekten en ziektesoorten groeien. Hoe kan dat? Waar ligt dat aan? Als hun pogingen onvoldoende slagen, zou een andere aanpak dan iets positiefs kunnen brengen om te kunnen genezen? Op deze vragen zal - gezamen lijk met het publiek - dieper inge gaan worden in de hoop dat we zelfbewuster met onze gezond heid of ziekte om kunnen gaan. Daarnaast zal korte aandacht worden besteed aan: 1) de kracht van het denken, 2) het effect van onze huidige voeding en 3) het effect van onze maatschappelijke structuur op de (gezondheid van) de mens. Deze punten zullen in een notendop aangereikt worden, daar over elk onderwerp in de nabije toekomst apart een lezing zal volgen. Frea en Phia hebben jarenlange ervaring op het gebied van natuurgeneeskunde en hebben lange tijd gedoceerd aan de Academie voor Natuurgeneeskunde in Bloemendaal. Hun kennis en erva ring willen ze graag doorgeven aan anderen. Daarom zullen er diverse lezingen volgen over ver schillende (natuurgeneeskundige) onderwerpen, waarbij in de diep te gekeken wordt naar de kern ervan, zodat we veel beter kun nen begrijpen hoe alles in elkaar kan zitten. De avond begint om 20.00 uur. Entree: 4,-. Voor meer informa tie; 077-3075014. Volgende lezing vrijdag 16 janu ari; de wonderlijke wereld van de holistische iriscopie. Voor de vijftiende keer kunt u op zaterdag 27 maart 2004 weer terecht op de voorjaars veiling, die voor de Lionsclub Venray zoveel betekent om de benodigde hoeveelheid geld bijeen te brengen voor de goede doelen, die zij beloofd heeft te steunen. Opnieuw stelt de directie van het Raayland College hen in de gelegenheid gebruik te maken van het schoolgebouw, waar door zij in staat zijn deze vei ling te organiseren op een inmiddels voor velen zo ver trouwde locatie. Opnieuw zullen zich vanaf nu de leden van deze Lionsclub inzet ten om deze veiling te doen sla gen. Dat betekent: zorgen voor een ruim en gevarieerd aanbod van goederen, voor ieder wat wils; zorgen dat al de in te bren gen artikelen op het juiste moment en op de juiste plaats ter beschikking zijn; zorgen dat de veilingdag optimaal verloopt en zorgen voor een goede sfeer op die dag, zodat hun klanten op die dag niets tekort komen. Er komt nogal wat bij kijken, maar u kunt er van op aan dat de Lions alle zei len zullen bijzetten om u een schitterende veilingdag te bezor gen. Even herhalen, waar doen zij het ook weer voor? Wat zijn hun Goede Doelen? Op de eerste plaats natuurlijk de Limburgse spierdystrofie patiëntjes, de tot een rolstoel veroordeelde kinde ren, die met uw/hun hulp een heerlijke vakantieweek kunnen doorbrengen in het Tesselhuus oo het eiland Texel. Vervolgens het werk van de Stichting Terminale Zorg Noord-Limburg, waarin de vrijwilligers zo'n bijzondere maat schappelijke rol vervullen. Tenslotte de steun aan de Stichting Synthese, die met de jongerenbus een belangrijke func tie heeft voor jongeren tussen de 12 en 17 jaar. Het thema dit jaar is Afrikaanse kunst. De Lions Club maakt sinds vorig jaar gebruik van een door hun leden eigenhandig gemaakte web site, die vanaf het begin een geweldige functie heeft gehad voor geïnteresseerden. Via deze website (www.lionsvenray.nl) vindt u behalve de benodigde informatie over de veilingregle menten, het tijdstip van de veiling ook een goed overzicht van de te veilen objecten. Aan de hand van foto materiaal kunt u rustig in uw stoel thuis een kijkje nemen naar de artikelen, die ter veiling aange boden worden, zodat u al in een vroeg stadium kunt beslissen waar u op zult bieden. In de komende weken zullen zij u regel matig op de hoogte brengen van de stand van zaken met betrek king tot de veiling. De leden van de Lions Club Venray zijn zich ervan bewust, dat de veiling niet kan slagen zonder uw hulp. U kunt vanaf nu weer goederen aan melden die geveild mogen wor den. Schroom niet, neem de tele foon en meldt uw inbreng. Zij komen bij u langs om gezamenlijk de minimum veilingprijs te bepa len. Vanaf heden tot en met 25 janu ari kunt u goederen aanmelden op telefoon (0478)551640. De Pruisen houden zich nog steeds op in het oude O verkwartier. Zij zijn op dit moment in Venray gestatio neerd, in Museum 't Freulekeshuus in Venray. Onder luid trompetgeschal staken ze na een geslaagde afsluiting van deze bijzondere tentoonstelling uit de oude Pruisische vesting Wesel de Maas over, om daar de vroege re Limburgse onderdanen op te vrolijken. Lang vergeten zaken werden uit archieven, kerken en verzamelingen weer onder de aandacht gebracht. In Kevelaer, destijds in de scha duw van de oude hoofdstad van het Hertogdom Geldern Koninklijk Pruisisch Aandeel (1703 - 1794), begon de 'nieuwe' triomftocht van de Pruisen. Op 30 maart 2003 opende zijne konink lijke hoogheid Georg Friedrich Prins van Pruisen deze bijzondere tentoonstelling onder het toe ziend oog van ruim driehonderd gasten. Vele rondleidingen wer den georganiseerd voor geïnteres seerden in geschiedenis, cultuur historische verenigingen en schoolklassen. Ruim 14.000 per sonen brachten een bezoek aan de tentoonstelling in Kevelaer. De triomftocht zette zich voort in het Pruisen Museum in Wesel, waar ook vele speciale activiteiten en excursies hebben plaatsgevon den. Wie nu nog deze 'Pruisen' wil zien en een duik wil nemen in de geschiedenis van het gebied en haar grote culturele veelzijdigheid op kerkelijk en maatschappelijk gebied, kan dat in Venray doen. Daar loopt de tentoonstelling nog tot en met 18 januari 2004. Overigens kan men het zorgvul dig samengestelde en rijk geïllus treerde handboek, uitgegeven door de Gelderse stadsarchivaris Dr. St. Frankewitz, nog steeds aan schaffen. Juist in de kersttijd een onontbeerlijk boek om er nog eens de geschiedenis op na te slaan. Daarnaast is nu ook een Nederlandstalige publicatie ver krijgbaar voor slechts 5 euro, dankzij de diverse subsidies. Deze subsidies hebben het moge lijk gemaakt dat de Pruisen opnieuw naar het Nederrijnse Maasgebied kwamen. Toegang: 1,50 euro, senioren, studenten, jongeren 6-15 jaar 0,75 euro, MJK en kinderen Het grensoverschrijdende samenwerkingsverband 2-Land, een initiatief van Regio VW Noord- en Midden-Limburg en de Wirtschaftsförderungsgesellschaft van de Kreis Viersen, heeft een eerste brochure gepresenteerd. De informatieve en kleurrijke reisgids bevat uitgebreide infor matie óver groepsdagtochten, rui ter- en fietsvakanties. De informa tie over de groepsdagtochten is vooral interessant voor verenigin gen en gezelschappen, die geza menlijk een dagje op stap willen in Noord- en Midden-Limburg en de aangrenzende 'Niederrhein'- regio. De 3- en 5 daagse ruiter- en fiet- sarrangementen zijn individuele vakanties, ook in het Duits- Nederlandse grensgebied. De bro chure is gratis verkrijgbaar bij de VW-winkels in Noord- en Midden-Limburg. Rotjes, zevenklappers, pijlen en gillende keukenmeiden populair uMrje.&éeéi. oxg eeu ec£g <s *er uier ^&ceoaus P£ scni/w v v „Als ve 6cHijW... «Él icUir terwijl u wacht Aan het geknal en de kunst matige sterrenpracht op nieuwjaarsdag zullen we hoogstwaarschijnlijk niet merken dat de Nederlandse consument in het afgelopen jaar 2003 wat terughoudender is geworden. De fascinatie voor de Romeinse kaarsen, vuurpijlen en gillenden keu kenmeiden zal immers altijd blijven en gaat vele eeuwen terug in de tijd. Waarom steken we eigenlijk vuurwerk af? Volgens de Germaanse overlevering doolden tussen kerst en oud en nieuw vele geesten rond. Deze konden ver jaagd worden door flink veel kabaal te maken. In de achttiende eeuw gebeurde dat met geweer schoten. In de loop van de negen tiende eeuw verdween het gebruik van buskruit grotendeels, maar kwam in de twintigste eeuw weer terug. Vlak na de Tweede Wereldoorlog was men om begrij pelijke redenen niet zo gechar meerd van knaleffecten. Pas midden jaren zestig werden de rotjes, zevenklappers, vuurpij len en gillende keukenmeiden populair. Het afsteken ervan werd des tijds wel gezien als stoerdoenerij. Over de oorsprong van vuurwerk bestaat geen zekerheid. Naar alle waarschijnlijkheid is het per toe val ontdekt bij het koken toen iemand per ongeluk wat salpeter in het vuur knoeide. Dat gaf enig knetterwerk. Salpeter is niet alleen een bestanddeel van kruit, maar werd ook als vervanger van zout gebruikt. Vast staat wel dat men in China reeds 2000 jaar geleden vuurwerk gebruikte. In Nederland werd pas in de Middeleeuwen kennisgemaakt met vuurwerk. Toen werd het alleen in oorlogen gebruikt en was het afsteken van (bus)kruit geen amateurswerk, zoals dat nu het geval is. Al het vuurwerk heeft buskruit als basismateriaal. Al eeuwenlang bestaat dit uit kali umnitraat (salpeter), houtskool en zwavel. Afhankelijk van de soort openingen bij het vuurwerk, leidt afsteken van buskruit tot een knal, gillend geluid of voortstu wing, zoals bij een vuurpijl. De geluids- en lichteffecten bij siervuurwerk worden veroorzaakt door het gebmik van verschi I de materialen. Aluminium en magne geven wit licht en met een binatie van ijzervijlsel en h( kool krijg je een goudkieu vonkenregen. Rood licht krij van strontium en groen vanl i urn. Koperoxide geeft bl licht. Ondanks de zorg die legaal vuurwerk aan de kwali wordt geleverd, zullen ook jaar vele blindgangers blijven gen. Deze alsnog aanstekei levensgevaarlijk, vooral voor deren. Vandaar dat gemeei Schoonmaakactie Zwerfvuurwerk reeds vroeg ii nieuwjaarsnacht uitvoeren. M de burgers hebben natuurlijk hun eigen verantwoordelijkh (Bron: Veiliglieid.nl). Eindstraat 12, tel. 581551 RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN 0478-511094 \Top Support dakwerken V.O.Fy Stationsweg 124B Venray-Oostrum De buurtbewoners van de Gildestraat in Holthees gaan met een lichte kater het nieu we jaar in. Ondanks al hun bezwaren tegen het kille geraamte van een agrarische loods en de, inmiddels bouw vallige, woonunit aan de Genterweg, weigert de gemeente Boxmeer daad krachtig op te treden. Op het cruciale moment dat de bouw vergunning verleend werd bleek de aanvrager, de familie Coppus, al officieel naar Nieuw-Zeeland geëmigreerd te zijn, alleen de gemeente wist van niets. Zelfs nadat de woonunit al ruim een jaar leeg stond en op een gegeven moment verwijderd moest worden, presteerde de gemeente Boxmeer het nog de aanmaning naar de Genterweg te sturen. "Die unit moest in februari dit jaar al weg zijn, maar logisch dat dat ding blijft staan als je de aan maning niet naar Nieuw-Zeeland stuurt", is het droge commentaar van Harrie van Dijck, namens het buurtcomité tegen de bouwver gunning. "Het is helemaal een raar geval. Omdat wij geen zicht op de bouwlocatie hebben werd ons bezwaar indertijd niet ontvanke lijk verklaard en dat betekende Wat gebeurt er alsj" niet adverteert kut PEEL EN MAAI Bezwaren tegen geraamte agrarische loods Op maandag 5 januari opent Annette van Gaaien een nieuwe schoonheidssalon in de Sarabandestraat 9 in Venray. Het product dat vooral in de salon wordt gebruikt is Mineral Care. Een heel breed scala van verschillende huidtypes kan dit gebruiken, zowel mannen als vrouwen. De ingrediënten van het product zijn verworven uit de Dode Zee. Mensen die een gevoe lige en problematische huid heb ben kunnen daardoor zeer goed behandeld worden. Ook voor andere behandelin gen, zoals verven van wimpers, harsen, voet- en handverzorging kunt u terecht bij Annette van Gaaien, tel. 0478-514719 of 06- 41222532. In overleg met de wat minder valide klanten komt ze ook graag bij u thuis. weer dat men naar geen enkel argument wilde luisteren. Argumenten zoals bijvoorbeeld de aantasting van het landschap, een natuurgebeid, en de bedreiging van twee dassenburchten. Nadat Coppus verhuisd was gebeurde er een tijd weinig, alleen de gastank bij de woonunit bleek te lekken en er lag een half vol olievat te roesten. De brand weer moest twee keer per weerk ter controle komen voordat de gemeente ingreep en de boel opgeruimd werd. In oktober vond Harrie van Dijck het toch echt te De vervallen woonunit en de half afgebouwde loods steken schril aftegen de horizon. 1 1 grotig te worden en na weer bel len kwam ineens informatie van gemeentezijde. Het bleek dat Coppus gevraagd had om 'verlen ging van de termijn voor plaatsing en bewoning van de unitnadat hij eind mei een brief had gekre gen dat het spul eindelijk weg moest vanwege 'de strijdigheid met het bestemmingsplan'. Op 22 december jl. heeft de gemeente eindelijk schriftelijk Coppus gesommeerd binnen zes weken de unit te verwijderen. "Word! 1 hieraan niet voldaan dan zal dooi: ons handhavend worden opgetrfr den", besluit de brief dapper. Of de brief naar Nieuw-Zeeland of naar Holthees is gestuurd was 1 vanwege het sluiten van hel gemeentehuis niet na te gaan. Voor de omwonenden wordt het extra spannend nu blijkt dat de vijf hectare, het geraamte en de. woonunit, voor bijna vijf ton te: koop staan.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 6