!'Je wilt zoveel eer doen" Meer woningbouw door verleggen singels 'Behoud waardevolle panden in buitengebied' Nog twee jaar geraniumzuilen in Prinsenproclamatie in Venray Eerste single zingende ondernemer Alex Themabijeen komst politie Ontspanning en meditatie Cursus polariteitsmassage Nieuwjaars- instuif SV Venray Prinsenbal in Veulen De medewerkers van Peel en Maas en Kabelkrant Venray wensen u een prettige jaarwisseling! L EN MAAS jieke en Tineke stagiaires in kindertehuis Suriname Donderdag 1 januari 2004 - Pagi |ina 5 t 'rv| Wet een geslaagde kerstactie or het goede doel sloot |lde Opleidingen in Venray i jaar 2003 af. Het bedrag t de actie heeft opgeleverd, estemd voor een kinderte- lis in Paramaribo priname). De leerlingen Jneke Linders en Mieke |rb ruggen liepen eerder dit pr drie maanden stage in inders (19 jaar) en Verbruggen J0) zitten beiden in het vierde en ötste jaar van de opleiding SPW jociaal Pedagogisch Werk) jyeau 4. Begin april vertrokken j voor een avontuur van drie faanden naar Suriname. Een sta geplaats ver weg van huis en ard. Het idee daarvoor kwam de koker van Mieke: "Een [iendin van mij is een half jaar r Curacao geweest. Dat is haar |tstekend bevallen. Dat leek me jok wel iets voor mij, maar niet Ueen. Toen Tineke hoorde dat'ik (aar Suriname wilde, bood ze meteen aan om mee te gaan," "Ja, een lekker warm land, bovendien ook een land waar je met de Nederlandse taal makkelijk uit de voeten kunt. Zo is het een stuk makkelijker om contacten te leg gen en kennis te maken met de verschillende culturen", vult Tineke aan. De twee leerlingen van Gilde Opleidingen kwamen terecht in levings- en vormingscentrum Asewa Otono. Een initiatief van het christelijk bisdom waar cur sussen en workshops zoals yoga en bijscholing voor leerkrachten aan de plaatselijke bevolking wor den gegeven. Vanuit die insteek gingen ze aan de slag in het Hindoestaans kindertehuis Sanatan Dhram. Mieke: "Daar wor den 65 kinderen begeleid die gevlucht zijn uit hun gezinssitu atie. Gevlucht vanwege incest of verkrachting, niet de plezierigste redenen. Sommigen wonen er met hun moeders, anderen weer alleen." Hun taak bestond vooral Mieke (links,en Tineke hebben genoten van hun stage in Suriname uit praten, koken, de kinderen naar school brengen en andere voorkomende werkzaamheden. "Maar het allerbelangrijkste was de kinderen veel aandacht en lief de te geven", aldus Tineke. "Een aai over de bol, de kinderen even op schoot nemen, zingen en voor al ook luisteren. En daarnaast het organiseren van sportactiviteiten en huiswerkbegeleiding. De kin deren konden het heel erg waar deren. De moeders minder, die hadden niet zo veel met ons op." ZWARE MAANDEN Het waren drie zware maanden voor Mieke en Tineke. Vooral ook omdat ze zich machteloos voel den, niet in staat waren om in een zo kort tijdsbestek de kinderen te helpen zoals ze eigenlijk wilden. Mieke: "Je wilt zoveel meer doen. Maar in feite sta je machteloos. Het enige wat je kunt doen is lui steren en alles aanpakken wat er te doen valt." Tineke gaat daar volledig in mee. "Drie maanden is gewoon te kort om structureel iets te veranderen, daarvoor waren er te weinig mogelijkhe den. Als je al de gelegenheid krijgt om de zaken structureel te verbeteren. Je hebt toch te maken met de cultuur van het land. En de mensen. Maar het was een fantastische ervaring. Die kunnen ze ons niet meer afnemen." Met deze rijke ervaring in hun bagage studeren beide leerlingen van Gilde Opleidingen dit jaar af. De toekomstplaatjes van Mieke en Tineke zien er vrij duidelijk uit. Mieke: "Ik ga de HBO-oplei- ding SPA/Pedagogiek volgen." "En ik de HBO-opleiding Culturele Maatschappelijke Vorming", aldus de oudste van de twee. Volksuniversiteit en clubgebouw De Opmaat verdwijnen De bocht in de Zuidsingel- Oostsingel wordt een stuk ver legd in de richting van de Henri Dunantstraat. Er komt een rotonde op de aansluiting van beide wegen. Het terrein van de voormalige biologische school aan de Eikenlaan wordt daardoor vergroot. Er kunnen dan tachtig in plaats van de geplande veertig woningen gebouwd worden. De plannen zijn afkomstig van Mertens Planontwikkeling, de eigenaar van het braakliggende bouwterrein. De extra kosten van het verleggen van de singels, een aangepaste rotonde op de Henri Dunantstraat, de aanleg van geluidsschermen, de verlichting en het verleggen van kabels en lei dingen worden geraamd op bijna 1 miljoen euro. Gevolg is ook dat het gebouw van de Volksuniversiteit en clubgebouw de Opmaat van MMSK St. Petrus Banden aan de Oostsingel ges loopt worden. Daardoor ontstaat er tevens meer ruimte voor uit breiding van. basisschool De Hommel. Mertens denkt dat deze extra kosten ruimschoots gecompen seerd worden door meer wonin gen te bouwen op het terrein van de biologische school. De project ontwikkelaar gaat uit van negen tig woningen maar de gemeente vindt tachtig huizen op een ter rein van 1,1 hectare voldoende. De plannen voor woningbouw hebben een paar jaar stil gelegen. Dat had ook te maken met de ver keerssituatie op de Zuidsingel- Oostsingel. Vooral bij de ingang van Brukske en de kruising met de Oude Oostrumseweg (basis school De Hommel) deden zich soms gevaarlijke situaties voor. Door een reconstructie van de wegen en het verleggen van de singels denkt de gemeente een betere en veiligere verkeersafwik keling op de buitenring te krijgen. De drie kruispunten (Brukske/Lindenstraat), Henri Dunantstraat en Oude Oostrumseweg) komen in de nieuwe situatie wat verder uit elkaar te liggen. De Lindenstraat is een doorgaande fietsroute tussen het centrum en de wijk Brukske. Op de kruising met de Zuidsingel wordt een veilige fietsoversteek- plaats aangelegd. Ook voor de ontsluiting van de Hommel en het St. Servaasterrein bij de Oude Oostrumseweg moet een veilige verkeersoplossing gecreëerd wor den. Met de projectonwtikkelaar is afgesproken dat er ongeveer tien starterswoningen gerealiseerd worden. De bouw zal starten in augustus 2004. Het doel is dat er meer gevarieerde woningbouw komt in wijk Zuid. Dit past tevens in de herstructureringsopgave van de wijk. Aan de binnenzijde (Eikenlaan/Lindenstraat) komen grondgebonden woningen en langs de singels komt hoogbouw. Er ontstaat ook ruimte voor groen en speelplekken. Voor de Volksuniverisiteit en MMSK St. Petrus Banden moeten alternatieve locaties gevonden worden. Beiden zitten nu in nood gebouwen met achterstallig onderhoud. De Volksuniversiteit vraagt al langer om een betere plek en het contract met MMSK St. Petrus Banden loopt volgend jaar af. Traditiegetrouw vindt op 1 januari weer de nieuwjaarsrecep tie van SV Venray plaats. Zoals gewoonlijk start de instuif om 13.00 uur in clubgebouw Den Boggerd. Alle leden, vrijwilligers en sponsoren zijn van harte wel kom om gezamenlijk het nieuwe jaar in te luiden. Ook eren we die middag een aantal leden die zich al jaren inzetten voor onze vereni ging. Allereerst Jan de Bruijn. Hij is 40 jaar lid van SV Venray en ont ving daarvoor ook de Waarderingsprijs tijdens het Sportgala Venray. Nous Tomasoa, Jos Bouten en Lambert Jansen zijn alledrie 25 jaar lid en Rob Vullings, Henk van Schijndel en Per Lenssen zijn 12,5 jaar actief als kaderlid. Uiteraard is iedereen die onze jubilarissen wil felicite ren ook van harte welkom. Verder is er een tombola met diverse leuke prijzen. Genoeg reden dus om 1 januari naar de nieuwjaarsinstuif van SV Venray te komen! Op zaterdag 3 januari houdt vastelaovendvereniging Ut Dartele Veulen het jaarlijkse prin senbal. De avond begint om om 20.11 uur, waarna om 21.11 uur prins Gerrit de vierde zal aftreden en om 22.33 uur de nieuwe prins zal uitkomen. Ook zal de naam van de Gaolde Paerddrager 2004 bekend gemaakt worden. Het CDA diende tijdens de raadsvergadering een initia tiefvoorstel in voor alle monu menten en waardevolle pan den in het buitengebied. Het CDA wil dat deze gebouwen - met een cultuurhistorische en architectonische waarde - behouden blijven en dat eige naren beter in de gelegenheid worden gesteld hun panden in de oude staat te herstellen. Er moet een inventarisatie komen en deze lijst dient te wor den opgenomen als bijlage in het nog vast te stellen bestemmings plan buitengebied, zo stelde het CDA, Burgemeester Waals meldde dat het college het initiatiefvoor stel overneemt. Ook de andere partijen ondersteunden het initia tief van het CDA. In het bestemmingsplan is al een lijst opgenomen van waarde volle gebouwen in het buitenge bied. Maar deze lijst telt slechts achttien objecten. De laatste inventarisatie dateert uit 1964. De gemeente Venray is bezig om de lijst van cultuurhistorisch en architectonisch waardevolle pan den te actualiseren. De Boederijenstichting Limburg heeft in opdracht van de provincie in Venray een onderzoek uitgevoerd en kwam tot een lijst van 800 boerderijen.In 1991 is al een Monumenten Inventarisatie Project uitgevoerd. Het CDA wil dat alle inventari saties worden samengevoegd tot één volledig overzicht. Zodat er een duidelijk beeld ontstaat over de waardevolle bebouwing in het buitengebied en deze panden gemakkelijker gerenoveerd kun nen worden.Het CDA merkt op dat in het verleden veel markante gebouwen verdwenen zijn. Eigenaren die hun karakteristieke panden in volle.,glorie willen her stellen worden belemmerd door de strakke regelgeving. Belangrijk is dat het oorspronkelijke karakter bewaard blijft en dat de panden een zinvolle bestemming krijgen. Patrick van der Broeck lichtte toe dat het vooral niet de bedoe ling is om bureaucratie in het leven te roepen. "Eigenaren hoe ven niet met hun plannen langs allerlei loketten. Maar ze moeten snel en eenvoudig aan de slag kunnen met het opknappen van hun panden". Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) wordt in het initiatief voorstel opgedragen om in janu ari in de commissie Stedelijke Ontwikkeling met een plan van aanpak te komen. Daarbij moeten ook het Lokaal Historisch Platform en Venray Monumentaal betrokken worden.Het CDA wil dat er voor Venray-centrum een soortgelijke lijst wordt opgesteld. Die kan eveneens worden opge nomen in het nieuwe bestem mingsplan Centrum. I Eigenaar Alex Keijers van fhe Read Shop in Venray Jrengt op maandag 5 januari tijn eerste singeltje uit als ilex, de zingende onderne- Eerder deze maand I' iracht hij al zijn splintemieu- e lied en naar hij hoopt toe- omstige hit Lotje uit de oterij ten gehore voor het J og van de camera van Yorin. Het nummer is geschreven loor Sjef van der Velden, de schoonvader van Alex en schrij- ver van oude hits als Ik heb een heel apart gevoel van binnen en kuiltjes in je wangen. De cd is opgenomen en uitge dacht door Ad Kramer Music- itudio (AKM-studio) in Drunen. 'at ik wil is dat het nummer :kker in het gehoor ligt en dat ïensen vanzelf mee gaan fluiten, let moet zo'n nummer worden lat in je hoofd blijft hangen en rolgens de mensen die het al iëbben beluisterd is dat ook zo. k hoop dat het tijdens carnaval peel wordt gedraaid. Het is daar een geschikt nummer voor, een een zingende Alex Keijers is op ideaal polonaiselied", zegt Keijers. dinsdag 6 januari om 18.50 uur te De uitzending van Dayzers met zien bij Yorin. In het voorjaar van 2004 én 2005 worden in het Venrayse winkelcentrum nog geranium zuilen neergezet. In het kader van de bezuinigingsoperatie wilde het college de bloemen- piramides niet meer plaatsen. Dat zou een jaarlijkse bespa ring van 7000 euro opleveren. Maar de gemeente' heeft in december 2000 een vijfjarig contract afgesloten met de firma Verkoelen uit Wellerlooi. Deze verbintenis loopt van 2001 tot en met 2005. Er is nog onderzocht of het contract opgezegd kon worden of dat Verkoelen andere leveringen aan de gemeente zou kunnen doen. Maar het college heeft nu toch besloten het contract gewoon uit te dienen. De 25 geraniumzuilen kosten 5760 euro. Daar komen nog 1240 euro aan kosten bij voor het transport, plaatsen en weer verwijderen van de bloemen- piramides na het zomerseizoen. De bezuiniging van 7000 per jaar kan nu pas vanaf 2006 ingaan. Omdat de meerderheid van de gemeenteraad graag wil dat de geraniumzuilen gehandhaafd blijven zal overlegd worden met de centrumondernemers of zij vanaf 2006 de kosten voor hun rekening willen nemen. Zodat de bloemenpiramides mogelijk toch niet verdwijnen. Woensdag 7 januari 2004 houdt de Politie Venray een vragenuurtje in het Wijkcentrum in Veltum. Namens de Politie, basiseen heid Venray, zijn hierbij aan wezig Peter de Krom, gebieds- mentor van het gebied Landweert-Veltum en Rob Garson, coördinator van het preventieteam. Waarom deze bijeenkomst? Veiligheid is een onderwerp waar iedereen mee te maken heeft. Veiligheid kent vele gezichten. De een denkt bij het woord veilig heid aan criminaliteit zoals inbraak of vernieling. Dit komt mede door het feit dat de politie een 24-uurs bedrijf is. Naar aanlei ding van een melding wordt een afweging gemaakt of een melding opgepakt moet worden en wie dat moet doen. Hier is geen stan daard procedure voor. Iedere melding of signaal is uniek Daarnaast is een eventuele aanpak ook afhankelijk van zaken als capaciteit, budgetten en moge lijkheden. De bijeenkomst zal dan ook in het teken staan van: het lui steren naar de signalen van zaken die in de wijk spelen, het geven van adviezen, daar waar mogelijk direct en anders door een terug koppeling op een later tijdstip en het uitleg geven over vragen die binnen de wijk spelen. De bijeen komst in het Wijk Informatie Punt, Veltumse Kleffen 62b in Venray, begint om 14.00 uur. Hieraan zijn geen kosten verbon den. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met Synthese, tel. 0478-517 317. Op woensdag 7 januari om 19-45 uur is er een proefles voor de cursus Ontspanning en Meditatie. In de cursus wordt gewerkt met losmaak- oefeningen, ademoefeningen, meditatieve bewegingsoefe ningen en mantra's afkomstig uit Westerse (biorelease) en Tibetaanse (yoga en meditatie) scholen. De oefeningen helen lichaam en geest en brengen hun ener gieën samen zodat ze kalm en soepel kunnen functioneren. Het accent in de cursus ligt op stilte en meditatie. Het doel van de oefeningen is het ontwikkelen van gewaarzijn door middel van ontspanning. Je leert gevoelens tijd, ruimte en aandacht te geven. De oefeningen brengen een innerlijke massage, op gang. Lichaam, adem en geest ontspan nen zich en de energie kan weer vrij stromen. Je voelt je ontspan nen en energiek tegelijk. De cursus wordt gegeven in De Gouden Leeuw 6 (Sportcentrum Double Active). Op 7 januari is er een proefles zodat je kunt voelen of het wat voor je is. Vanaf 14 januari volgen elf woensdagavon den van 19.45 tot 21.45 uur (niet op 25 februari). Benodigdheden: gemakkelijk zittende kleding en een deken. Inlichtingen aamnel- ding: Jan Houwen 0478- 587364/06-15471495. Website: http ://membershome .nl/j an. hou wen/ Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Op zaterdag 17 januari vindt in de Schouwburg Venray de prinsenproclamatie plaats. Het belangrijkste moment van de avond is uiteraard het uit roepen van de nieuwe prins van Venray, als opvolger van prins Edgar en zijn adjudan ten Hans en Frank. Vanzelfsprekend wordt prins Edgar opgenomen in de gele deren van de APK. Dit jaar luidt het thema 'Piratereej'. Het decor is in stijl geheel aan gepast aan dit thema. De rode draad van de avond wordt op muzikale wijze verzorgd door een afvaardiging van De Bups (Cor v/d Cruijsen, John van Els en Wilco Lucassen). Muzikaal amusement wordt ook verzorgd door shantygroep De Maashave, mannen die zee mansliedjes zingen. De groep komt uit Grabbenvorst en de leden hebben eerder opgetreden bij de opening van het culturele seizoen van de schouwburg. Wat een koor is, is uiteraard bekend. Maar wat een 'shanty' is, daarop blijft men vaak het antwoord schuldig. Al gauw wordt gezegd 'O, shanties zijn zeemansliedjes'. Inderdaad 'shanties' zijn zeemans liedjes, maar zeemansliedjes zijn niet altijd shanties! Sommige liedjes die aan boord werden gezongen, waren gebonden aan bepaalde werkzaamheden of handelingen. Tot deze groep behoren de shanties. Een shanty is een lied dat o.a. werd gezongen ter coör dinatie van gezamenlijk te verrich ten, ritmisch verlopende, licha melijke arbeid aan boord van een (zeil)schip. De shanties werden gezongen bij de bedie ning van het tuig, het hijsen van de zeilen, bij het zware duw- en smijtwerk, zoals het ankerhie- wen, pompen en ballast of vracht laden en lossen. De shanty werd afwisselend gezongen door de voorzanger of 'opzinger' (shanty- man) en een koor (matrozen). De shantyman genoot een voorkeurs positie boven de rest van de matrozen en was natuurlijk zeer bevaren. Hoewel het leven aan boord van een schip vaak hard was, werd gezanik onder de bemanning niet getolereerd. De ingehouden ergernissen en frus traties werden daarom vaak in een lied gevat en na werktijd ten gehore gebracht. Deze liedjes waren dus meestal verhalend over de belevenissen op zee en over het verlangen naar het meisje dat aan wal wachtte. Drinkliedjes waren daarbij ook onderwerp van gezang. Tijdens de avond worden verder ook de vier nieuwe vaste- laovesliedjes van Venray gebracht. De Serpetines: Wette Wat, Dave Cavis: Ik vuul meej geweldig, John Bart: D'n tel kwiet en Um 't aeve: Laeve um te laeve. De Venrayse dansgroep Waxx zal ook act de presence geven. Uit Maastricht komt Ziesjoem. De groep bestaat uit drie mannen en twee vrouwen en de leden hebben hun sporen reeds verdiend in Limburg. Ze hebben al verschillende cd's videoclips gemaakt die regelma tig te zien en te beluisteren zijn. De groep treedt altijd op in pira- tenkleding, dus dat past in het thema van de avond. Kaarten a tien euro zijn verkrijgbaar bij VW/ANWB Venray. Ter introductie van de basis cursus polariteitsmassage geeft Ralph Reijnders in wijkgebouw het Stekske in Landweert een lezing met als thema: Je lichaam weet meer dan je denkt. In onze omgeving zijn we niet meer zo gewend om stil te staan bij de sig nalen die ons lichaam afgeeft. We handelen veel sterker vanuit ons denken. Dat is jammer, want als we wat meer ruimte zouden geven aan deze signalen, dan zou den we wel eens tot evenwichti ger keuzes kunnen komen. Ons lichaam is veel wijzer dan we den ken. het heeft een eieen taal en het kan niet liegen. Het geeft ons dagelijks duizenden signalen waar we ons zelf mee kunnen ver rijken. Ik noem dat eigenwijsheid. Het mooie van polariteitmassage is dat je, door te leren ontspan nen, weer wat meer ruimte kan geven aan deze wijsheid, jouw eigen wijsheid. De lezing vindt plaats op 20 januari om 20.00 uur. De entree bedraagt €2,50. De basis cursus polariteitsmassage begint op 3 februari. Beide in wijkgebouw 't Stekske, Kruidenlaan 161 Venray. Info: Ralph Reijnders, telefoon (0478>)510466 of 0648462700.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 5