Hoe groot is de ruzie met VvGI?" amenwerking: itarterswoningen Én dorpen 'Waarden en normen belangrijk in de sport' aad eist spoed et bouwplannen erkdorpen I! Samenwerking uit kritiek op verdeling portefeuille college Prijsuitreiking Culinair Erfgoed KASTSYSTEMEN Niets! PEEL EN MAAS BEZORGEN? Bijdrage zomerzegels Al twaalf jaar lang kan de jeugd uit Venray e.o. deelne men aan het Jeugdsport-ken- nismakingsproject. De initia tiefnemers van dit project zijn Frans Jenniskens (Rooyse Volleybal Kombinatie) en Peter Bouwmans (tafeltennis vereniging Red Stars). Wat houdt dit project nu pre cies in? De bedoeling is de jeugd van Venray gedurende een viertal weken gratis kennis te laten maken met een sport. Achterliggende gedachte hierbij is de jeugd aan het sporten te krij gen. Onder de jeugd van Venray wordt verstaan alle leerlingen uit groep 3 tot en met 8 van de basis scholen van Venray en kerkdor pen en de eerste twee klassen van het Raayland College. Ieder jaar worden de sportver enigingen in een vroeg stadium benaderd gratis hun accommoda tie en trainer(s) ter beschikking te stellen in een aansluitende perio de van vier weken op een vaste dag in de maanden februari tot en met juni/juli. Aan de hand van de gegevens van de deelnemende sportverenigingen wordt tevens een boekje samengesteld. De scholen worden begin januari ver zocht de boekjes uit te delen aan de leerlingen. De leerlingen kun nen dan via een inlegvel aangeven met welke sport zij kennis willen maken. Extra reclame wordt gemaakt door een bijgeleverd affiche, dat door de scholen en de verenigin gen wordt gebruikt om aandacht te vragen voor het project. De oplage van het boekje is meer dan 5000 stuks, wat aan geeft dat het om een grootschalig project gaat. De gemeente Venray onderschrijft het belang van het project en ondersteunt het finan cieel volledig. Ze is er na enkele jaren zelfs toe overgegaan de kos ten permanent op te nemen in de subsidiepot. Tevens ligt er een samenwerkingsverband met de stichting Synthese, die in de vorm van mankracht zorgt voor de nodige power. Nieuw dit jaar is een samenwer kingsverband met de actie Kies voor Hart en Sport, een initiatief van de GGD. Doelgroep van deze actie is groep 7 en 8. U heeft hier over al regelmatig berichten kun nen lezen in de Peel en Maas en de gemeentekrant. Om doublures te voorkomen de twee initiatieven benaderen meestal dezelfde verenigingen en scholen- heeft de organisatie er voor gekozen om samen met de actie Kies voor Hart en Sport een boekje met sportaanbiedingen uit te brengen. Liefst 24 verenigingen hebben Wethouder Emonts opende vorig jaar de jeugdsportkennisma- kingsdagen met een judopartij tegen judotrainer Van Stokkem. "Wethouder Ruyten heeft zich, waarschijnlijk zonder het te beseffen, enkele politiek hoogst gevoelige onderdelen in de maag laten splitsen", zei Ike Busser (Samenwerking) in de raadsvergadering. Hij doel de vooral op onderdelen van Bouwen en Milieu die wethou der Driessen (CDA) onlangs overdroeg aan Ruyten (Lokaal Aktief). Per 1 december hebben Ruyten en burgemeester Waals behoorlijk wat taken overgenomen van de CDA-wethouders Driessen en Heidens. Busser vindt dat de onpartijdigheid en onafhankelijk heid van Waals flink op de proef wordt gesteld nu hij delen van wethoudersportefeuilles gaat beheren. "Want hij is ook al voor zitter van het college én van de raad. Wij zullen zien hoe die vol gens ons bijna onmogelijke opga ve uitpakt", zei Busser die tevens vond dat Ruyten grote risico's nam met de uitbreiding van zijn takenpakket. De fractieleider van Samenwerking herinnerde eraan dat het college steeds zegt inte graal verantwoordelijk te zijn. "In voorkomende gevallen zullen wij u aan uw woord houden." Begin 2004 komt het raadson derzoek naar de gesloopte vakan tiewoning in Merselo op de poli tieke agenda. Vooral op het gebied van Bouwen en.Milieu zal de er de nodige kritiek losbarsten. Samenwerking suggereert dat Driessen de dans niet zal ontsprin gen door tussentijds de meest gevoelige onderdelen aan Ruyten over te hevelen. Ike Busser kon het niet laten om achteraf zijn gelijk te halen. Want Samenwerking pleitte vanaf de coalitieonderhandelingen voor vijf wethouders. De extra wethou der moest zich vooral met intern- organisatorische taken bezighou den. "Dit college redt het niet vier wethouders", concludeerde Busser. "Het heeft er een vijfde bij nodig. Zo smaakt er voor ons toch nog iets zoet aan deze herverde ling." komend jaar toegezegd om deel te nemen aan het Jeugdsportken nismakingsproject en negen ande re aanbieders van (sport)bewe- ging voor Kies voor Hart en Sport. Ieder jaar wordt er met een thema gewerkt om een accent te leggen op een bepaald onder werp en ook om het project levendig te houden. Thema's in het verleden waren o.a.: allochto nen in de sport, groep 7/8 en mei den in de sport. Dit jaar is geko zen voor waarden en normen in .de sport. De verenigingen zijn gevraagd in hun vier gratis lessen aandacht te besteden aan dit onderwerp. De organisatie van het Jeugdkennismakingsproject en de organisatie van Kies voor Hart en Sport organiseren op 15 januari 2004 in de raadzaal van het gemeentehuis een grote manifes tatie over dit thema. Tijdens die bijeenkomst profileren zich tevens de organisatoren en diver- Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray se instellingen. Tevens gaat een gastspreker van de N.K.S (Nederlandse Katholieke Sportfederatie) in op normen en waarden in de sport. Alle sport verenigingen zijn uitgenodigd en ook de scholen zijn van harte wel kom. Wethouder Mathieu Emonts zal de opening verrichten en daar waar nodig toelichting geven en meediscussiëren. Een flink aantal verenigingen heeft zich al aangemeld voor deze thema-avond. Informatie en opga ve is mogelijk via de stichting Synthese t.a.v. de Ruud Bexkens. Het programma van 15 januari ziet er als volgt uit. Aanvang: 20.00 uur, einde 22.00 uur: 1. Opening door wethouder M. Emonts 2. Sportkennismaking door P. Bouwmans 3. Kies voor Hart en Sport door de GGD 4. Betekenis Huis voor de Sport Limburg voor de sportaanbieder 5. Normen en Waarden in de sport door P.Rambachs (NKS) 6. Pauze 7 Vragenrode 8. Afsluiting. De plaatselijke afdeling Nationaal Fonds Ouderenhulp in Venray heeft aan de stichting De Kemphaan een bijdrage van 825 euro toegekend uit de premiere geling van de Zomerzegelactie. Deze bijdrage werd onlangs door een vertegenwoordiging van de plaatselijke afdeling uitgereikt aan de heer J. Brueren, voorzitter van De Kemphaan. Met het geld wil De Kemphaan een loopmicrofoon en een warmhoudcontainer voor koffie aanschaffen. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vand^mnunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentte@vandenmunckhof.nl - Slaapkamer - Kantoor Woonkamer - Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST offi Hoogveld tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 Donderdag 1 januari 2004 - Pagina 3 WielHermkes KFUKEN- FN INTFRIFURKOUW EN MAAS erkoop St. Annaterrein zit in impasse ff Samenwerking Venray wil theldering over de ontstane -zie tussen de gemeente en W directie van het Vincent n Gogh Instituut (VvGI). ?fjide partijen staan lijnrecht §enover elkaar over de wenste opbrengst uit de ver- jop van het St. Annaterrein. Kélet VvGI eist een minimum- ïbrengst van 25,7 miljoen iro. De gemeente wil dat het 'GI dit bedrag naar beneden jstelt om aantasting van het rkachtige gebied door extra •uw te voorkomen. !72 Fractieleider Ike Busser zei het jzonder vreemd te vinden dat gemeente en het VvGI nu in 'n slechte verhouding tegen- ^er elkaar staan. Terwijl er al renlang wordt gepraat over het- jfde doel: een nieuwe bestem- ing voor St. Anna. Lusser herinnerde eraan dat dit lege de slogan partner met ;omst' zo hoog in het vaandel ;ft staan. "Hoe zit het eigenlijk de gemeente als partner", peg hij zich in de raadsvergade- af. "Wij maken ons zorgen r de onderhandelingsvaardig- len van de ambtelijke organisa- onder de verantwoordelijk ouder", zei Busser die enkele •rbeelden opsomde waar het - ;ens Samenwerking - mis pand Bexkens, tankstation Gerven, bewoners •rdsingel, aankoop panden in •ander met name Geven, Nellissen en overbuurman Jeuken aan de Stationsweg. "Zo kunnen wij nog wel even doorgaan", zei Busser, die op korte termijn opheldering wil over de impasse rond het VvGI. "Hoe groot is de zogenaamde ruzie? Hoe heeft het zo kunnen gaan? Wie trekt de zaak los? De belangen zijn groot, niet alleen voor het VvGI maar ook voor Venray." Niet wethouder Heidens maar burgemeester Waals antwoordde. "Er is geen enkele vorm van ruzie is", stelde hij. De briefwisseling op hoge toon deed Waals af "als het strategisch vastleggen van de posities in deze fase van de onder handelingen. Er is niets nieuws onder de zon". Waals zegde toe dat Heidens in de eerste commis sievergadering in januari meer informatie zal verschaffen. De gemeenteraad houdt vast aan het stedenbouwkundig plan dat in de raadsvergadering decem ber 2000 is vastgesteld. Daarin is ruimte voor 300 woningen op het St. Annaterrein. VvGI-directeur Van der Sanden vindt dat plan onuitvoerbaar en volledig achter haald. Het zou zelfs verlies ople veren. Het VvGI wil op het terrein van ruime veertig hectare 600 woningen bouwen en streeft naar een minimumopbrengst van 25,7 miljoen euro. Het instituut heeft dit geld nodig om nieuwbouw te plegen op het Servaasterrein. De gemeente wil niet aan dit plan meewerken omdat dan het monumentale terrein teveel geweld wordt aangedaan. Veel park- en bosgebied zal moeten sneuvelen voor woningbouw. Wethouder Heidens probeerde eind september in de raadsverga dering tevergeefs om meer ruimte te krijgen in de onderhandelingen om de impasse te doorbreken. Maar de gemeenteraad wenste hieraan niet mee te werken en hield vast aan het oorspronkelijke stedenbouwkundig plan. Het VvGI, de eigenaar van het terrein, denkt het parkgebied - waar ruimte is voor 250 tot 300 extra woningen - voor 10,8 mil joen euro te kunnen verkopen. De oorspronkelijke geplande circa 300 woningen moeten 19,7 miljoen euro opbrengen terwijl de verkoop van kantoren, met een oppervlakte van 3500 vier kante meter, 2.247.600 euro bij draagt aan de totale exploitatie van 32,8 miljoen euro. De kos ten, zoals het bouw- en wonin- grijp maken, worden geraamd op 4,2 miljoen euro. De contante waarde van deze 'markttechni sche' variant wordt door City Beautiful becijferd om 25,7 mil joen euro. In opdracht van het VvGI stelde dit bedrijf ook een minimum variant op die uitkomt op een opbrengst van 14,5 miljoen euro. De gemeente liet het bureau DHV een berekening maken aan de hand van het vastgestelde ste denbouwkundigplan. Dit leverde een opbrengst op van iets meer dan 2,2 miljoen euro. errit Verkoeijen I.amenwerking) pleitte er in raadsvergadering voor om in de kerkdorpen starters- oningen te bouwen. Cthouder Ruyten (Lokaal Ótief) meldde dat er momen- 1 op drie kansrijke locaties Venray-centrum wordt gezet om honderd starters- oningen te realiseren: de erstraat, Langstraat en hoek joordsingel-St. Jozefweg. yerkoeijen wees erop dat er in (dorpen vaak meer mogelijkhe- Iiggen. Ook veel andere èburgse gemeenten hebben Bt projecten in dorpen aange ven. "In grotere plaatsen is het vaak moeilijker om snel locaties te vinden. We moeten ons meer op de dorpen richten zoals in Oirlo en Ysselsteyn-zuid. Want er is snelheid geboden", zei Verkoeijen. De provincie wil in Limburg in totaal duizend goedkopere koop woningen - tot maximaal 140.000 euro - laten bouwen. Venray heeft honderd starterswoningen aange meld. De gemeenten mogen deze huizen extra bouwen, ze gaan niet ten koste van het toegewezen contingent. Wethouder Ruyten verklaarde dat hij actief bezig is met projectontwikkelaars om snel aan de Slag te gaan. Ben Linskens (PvdA) was niet zo optimistisch. Hii denkt dat pro jectontwikkelaars alleen starters woningen willen bouwen in com binatie met duurdere woningen. Omdat het anders te weinig opbrengt. PvdA, en ook WD en CDA, maakt het niet veel uit of de starterswoningen in Venray of in de dorpen gebouwd worden. "We pleiten voor voortvarend heid", zei John Oosterbeek (WD). Ton Teeuwen (CDA): "Het heeft onze prioriteit. We moeten alles aangrijpen waar het mogelijk is." Volgens Ruyten zijn de project ontwikkelaars op de hoogte van de financiële voorwaarden van starterswoningen. "En ze willen toch op de kansrijke locaties inzetten." Manifestatie jeugdsportkennismakingsproject op 15 januari 'steun in de rug wethouder Ruyten' frui' soej CDA'ers Patrick van der en Toon Loonen dien tijdens de allerlaatste svergadering van dit jaar opvallende motie in. Ze het college op om met spoed voor alle kerkdor- bouwplannen te ontwik- :n. Daarbij hoeft volgens geen rekening te worden jouden met de huidige flkregelgeving. Net als bij i wooncomplex voor oude- i in Ysselsteyn kan alvast «•uitgelopen worden op de peling van de regels. literaard moeten de provincie i VROM-staatssecretaris Van er wel in toestemmen dat jray geen rekening meer houdt f de cumulatie van stankcir- i, lichtte Toon Loonen toe. ils de hogere overheden pngs ook groen licht gaven ir de bouwvergunning van het yoco in Ysselsteyn. Het CDA It dat wethouder Ruyten aal AktieD op de goede weg Hij heeft de contactgroep igbouw Kerkdorpen (CWK) iet leven geroepen. Er blijken meer mogelijkheden voor ingbouw te zijn dan eerst fd gedacht. KVe moeten niet afwachten tot- n de regelgeving veranderd digt fdt. Want dan zijn we te laat", jde Loonen. "Daar moeten we g op vooruit lopen. Want veel rpen wachten al zolang. We eten alle kansen benutten en niet laten tegenhouden. Met te motie kunnen we dat als raad duidelijk uitspreken." De oppositiepartijen reageer den heel wat minder enthousiast. Fractieleider Ike Busser van Samenwerking is het bouwdeba- cle van Merselo nog niet verge ten. Toen gaf de gemeente bewust bouwvergunningen af voor woningen die in een stank cirkel lagen. Met alle gevolgen van dien. "We lopen nu weer het zelfde risico als we de wetgeving negeren", meende Busser, die de toezeggingen van staatssecretaris Van Geel eerst op papier wilde zien. Joost van de Vorle vond dat het CDA te hard van stapel liep. "Want op dit moment zit de woningbouwop op slot. Van Geel kan wel van alles zeggen maar de Tweede Kamer moet wel eerst een besluit nemen. Ik zie de bui alweer hangen als dit fout gaat." HOOP VOOR DORPEM Toon Loonen zei dat alles in overleg met Van Geel en gedepu teerde Driessen gebeurt. "En we negeren geen regels maar lopen erop vooruit. We lopen geen gevaar. Het zou jammer zijn als we de kansen niet zouden pak ken", hield de CDA'er vol. Wethouder Ruyten meent dat er weer hoop gloort voor dorpen als Heide en Ysselsteyn waar de woningbouw danig in het slop geraakt is. In Smakt, Vredepeel en Veulen kan binnenkort weer gebouwd worden. Ruyten zei dat de gezamenlijke Peelgemeenten een sterke lobby voeren in Den Haag. "We moeten het wozoco in Ysselsteyn als breekijzer gebrui ken. Om ook andere plannen van de grond te krijgen. Deze motie roept op om door te gaan waar we dagelijks mee bezig zijn." Ike Busser was sceptisch: "Het lijkt van het CDA wel een verkap te motie van vertrouwen voor de wethouder. Daar kunnen we niet mee uit de voeten." PvdA-fractieleider Bert Linskens reageerde heel wat terughouden der dan het CDA. "Maar als deze motie een ondersteuning is voor de dagelijkse activiteiten van de wethouder, dan hebben we er geen moeite mee." De WD vond de motie overbo dig. "Het geeft inwoners valse hoop. We mogen niet dezelfde fout maken als in Merselo door regels te overtreden. Bovendien moeten we niet alleen naar de dorpen kijken. Ook in Venray moet met spoed gebouwd wor den", zei fractievoorzitter John Oosterbeek. Burgemeester Waals legde de motie uit als een steun in de rug van wethouder Ruyten. "Het is dus een non-motie", oordeelde Busser. "Het is goedkoop scoren en dat willen we niet alleen het CDA gunnen. Daarom doen wij toch mee." WD en Fractie Van de Vorle wezen de motie af. Lokaal Aktief steunde - uiteraard - de motie wel. "Ik snap niet dat de oppositie zoveel beren op de weg ziet", zei fractieleider Gerrit Lemmens. "Want anders komen we nooit aan één nieuwe woning toe." Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. De Stichting Culinair Erfgoed Peel Maas is reeds meerdere jaren actief in Noord Limburg en Oost Brabant. Deelnemers van Culinair Erfgoed zijn bedrijven die deze regio promoten middels streekproducten. Dat zijn niet alleen producenten, maar ook verwerkers van deze producten, winkeliers en restaurants. In het najaar hebben vele klan ten bij de winkeliers die aangeslo ten zijn bij Culinair Erfgoed Peel Maas een enquête ingevuld. Deze enquête geeft de stichting informatie hoe de klanten Culinair Erfgoed ervaren. Geheel vrijblijvend kon op het formulier naam en adres ingevuld worden. Uit de ingevulde formulieren werd een pakket streekproducten t.w.v. 25,00 verloot. Afgelopen week werd de actie afgerond en winnaar van het pak ket is mevrouw V.d Sterren uit Meterik. Op de foto reikt Marlies Janssen van Ovivo in Meerlo de prijs uit. Ovivo in Meerlo is ook deelnemer van dit samenwer kingsverband. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot '.Tijdag 17,00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en veremgmgsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,50 (postcode 58.,) 32,50 (overige binnenland) i

Peel en Maas | 2004 | | pagina 3