ie Fledermaus een ermakelijke komedie De wasserij Kunst Cultuur Geslaagde kerstwandeling Oud papier Iris in de zomer van 2003 Eerste leden- opvang FNV Lezing over de Maya indianen in Guatemala Bibliotheek in 2004 Nieuwjaar met Euterpe Country-line dance 50+ Nieuwjaars- treffen St. Oda en Rosentaler Familiekroniek Top 100 allertijden tijd in Jera Alice's Restaurant in De Evenaar Dorpsraden- overleg De Locht Jong talent EL EN MAAS irogramma Schouwburg Venray J Schouwburg Venray opent het nieuwe jaar 2004 met drie «voorstellingen, waarvan er voor de liefhebber helaas twee zijn uitverkocht: de beide I «voorstellingen van Youp van 't Ijlek en de muziektheatershow |ïhe Magical Rhythms of Ire land. Wat resteert is Die Fle- lermaus, een vermakelijke jcomedie, op muziek gezet door de onsterfelijke operette- walsenkoning Johann Youp van 't Hek is al twintig I jaar goed voor volle zalen. Want: I 'Hoe bekend de onderwerpen I ook zijn, hij weet toch meestal I .verse schimpscheuten te beden- I ken en er nieuwe draaien aan te Die Fledermaus is een van de meestenverken van Johan Strauss (foto: Petr Berounsky) geven, waardoor hij blijft verras sen' (De Telegraaf). In Prachtige paprika's verdiept hij zich in het leven van een eenzame paprika kweker, die jarenlang zijn uiterste best heeft gedaan de mooiste paprika's van de wereld te telen. Dat is gelukt, maar ten koste van wat? Zijn vrienden ziet hij niet meer, zijn personeel heeft leuker werk gevonden en onopgemerkt hebben, zijn vrouw en kinderen hem verlaten. Vanuit zijn failliete kas vertelt hij zijn onderlinge ver haal. Een teleurstelling voor de liefhebber van puur cabaret, want de voorstellingen op maandag 5 en dinsdag 6 januari zijn beide uit verkocht. Die Fledermaus is een vermake lijke komedie, op muziek gezet door de onsterfelijke operette- en walsenkoning Johann Strauss. Het werk ging in première in 1874 en natuurlijk in Wenen. De titel (De Vleermuis) slaat op een masker dat de hoofdpersoon baron Eisen- stein draagt tijdens een gemas kerd bal. Vanwege een kleine overtreding is hij veroordeeld tot de gevangenis. Hij weet de politie te misleiden. Op het gemaskerd bal flirt hij met een vrouw die zich heeft vermomd als een Hon gaarse gravin, die in feite zijn echtgenote is. De baron wisselt van vermomming met zijn advo caat en dringt zo de gevangenis binnen waar hij een andere ver dachte een bekentenis ontfutseld die hemzelf vrijpleit. Bij het happy end van de operette wor den alle gevangenen vrijgespro ken en toasten de gemaskerde gasten met de gevangenisdirectie. De champagne vloeit rijkelijk. Geniet van de wervelende char me van dit werk in een geheel nieuwe uitvoering van het Tsechi- sche Muziektheater Usti. De gehe le solistencast bestaat uit Neder landse en Duitse zangers. De feestelijke nieuwjaarsoperette op woensdag 7 januari begint om 20.00 uur. De muziektheatershow The Magical Rhythms of Ireland is een wervelend spektakel, gebaseerd op Ierse sagen en legenden. De show ademt de sfeer van het oude Ierland met zijn goden, druïden en magiërs. Een afwisselend scala van mystieke liederen, romanti sche balladen, typisch Ierse folks ongs en opzwepende, razendsnel le tapdans voeren u door de historie van dit prachtige land. 'Storyteller' Peter Corry vormt de rode draad door het programma, waarin het dagelijks leven in een oud vissersdorp gestalte wordt gegeven. Deze authentieke, tem peramentvolle show wordt gebracht door de top van Ier- land's danstalent. De muziek is speciaal voor deze show gearran geerd en wordt uitgevoerd op authentieke Ierse instrumenten. Helaas is ook dit wendend Iers spektakel op vrijdag 9 januari uit verkocht. WIJK ZUID I Ophalen oud papier in Wijk Zuid: tussen Zuidsingel en Prins Bernhardstraat Nassauplein. I Tafeltennisvereniging Red Stars haalt iedere eerste vrijdag van de maand oud papier op tussen 18.00 en 20.00 uur. De eerstvol gende datum is vrijdag 2 januari. Zij verzoeken u vriendelijk uw oud papier voor 18.00 uur buiten te zetten in dozen, zakken of gebundeld. Openingstijd: dinsdags van 18.00-20.00 uur, zaterdags 09.00- 12.00 uur. Tevens kunt u spullen kwijt ten behoeve van een te hou den rommelmarkt. Meer informa tie: Jac Linders (tel. 588411) of Peter Bouwmans (tel. 589134). VELTUM Vrijdag 2 januari wordt in de wijk Veltum (gedeelte omsloten door Langstraat, Weg in den Berg, Kempweg en Westsingel) door leden van DOS Venray weer het oud papier opgehaald. Deze dag komt in plaats van de laatste vrij- i dag van de maand in december (26 dec.). Wij verzoeken u om het papier goed gebundeld of in dozen verpakt uiterlijk om 13-30 uur aan de straatkant gereed te zetten. LANDWEERT ID Maandag 5 januari halen de leden van DOS Venray weer het oud papier op in de wijk Land- weert III. Met het inzamelen wordt begonnen om 09.00 uur Iedereen wordt verzocht het papier in dozen of goed gebun deld tijdig aan de straatkant gereed te zetten. Stichting Synthese (welzijns werk ouderen) nodigt u uit voor een gratis kennismakingsles country-line dansen voor 50-plus- sers in De Kemphaan. Kennedy- plein 1 in Venray. Deze les zal plaats vinden op 20 januari van 17.00 tot 18.00 uur. Het is de bedoeling om daarna een basiscursus van tien lessen te starten voor beginners. Country- line dansen, het woord zegt het al, wordt gedaan op een lijn. In principe zijn het dansen zonder partner. Er wordt gedanst op een lijn, in rijen, en met zijn allen worden tegelijk dezelfde dans passen uitgevoerd. Bij deze nieu we activiteit van Synthese staan de deelnemers voorop. Het tempo en de manier van lesge ven, door een gespecialiseerde dansdocente, worden afgestemd op de groep. Plezier in het dan sen, het bewegen, is erg belang rijk. Maar door deel te nemen aan het country-line dansen ontmoet u ook nieuwe mensen en worden er nieuwe contacten gelegd. En: het is een uitdagende manier om in beweging te zijn.Voor informa tie en opgave kunt u dagelijks tij dens kantooruren terecht bij Syn these, contactpersoon Kees Moerkerk, tel. 517317. Op zondag 4 januari is er een Nieuwjaarstreffen voor St. Oda en de "Rosentaler" Merselo in Zaal 't Anker Aanvang: 14.00 uur. De "Rosentaler" zullen deze middag voor u optreden. Iedereen is van harte welkom. Familiekroniek 1500-1975 van Nielis tot Lenssen is de titel van het boek, dat begint met de ont staansgeschiedenis in Helden en verder zijn weg vindt via Seven- um naar Horst en Lottum, met zij takken in de vrouwelijke lijn, Ven ray en Baarlo. Het boek omvat ruim 100 pagi na's, waarin opgenomen diverse relevante documenten en foto's, waarbij is getracht een stuk fami liehistorie vast te leggen. Zo komen boerderijennamen en het ontstaan hiervan, waaron der Deenen en de Nies te Hegel- som, Gussen Sevenum, in buurt schap Frankrijk en Pauwelse Kronenberg, in beeld. Ook aan de levendige bedrijvig heid nabij het station Horst-Seven- um rond de vorige eeuwwisse ling, met hun café 's Lenssen I (Litjens) en Lenssen II (Nellen) wordt ruim aandacht besteed. Verder zal het niet algemeen bekend zijn dat Sevenum vroeger, behalve vijf opeenvolgende gene raties Everts als burgemeester, ook nog twee opeenvolgende generaties Lenssen als veldwach ter heeft gehad. De auteur is Grad Lenssen uit Horst. Beelden van Servaas (19) Een bericht in Peel en Maas meldt, dat de gemeente ver gunning heeft verleend voor het slopen van het wasserijge bouw van Sint Servaas. Zo wordt binnenkort wederom een stukje historie afgesloten. De wasserij nam in het vroe gere gestichtsleven een belangrijke plaats in. Kleding en bewas sing waren bij de ver- pleegprijs inbegrepen en was serij en kleermakerij vormden samen één geheel. De Servaaskleermakers verston den hun vak. Alle kleding, behou dens die van de klasse-patiënten, De wasserij van het gesticht in 1907. werd in eigen beheer gemaakt. Jassen en broeken van zware keperstof of manchester voor de patiënten, witte dienstkleding voor de verplegers en kloosterkle- ding voor de broeders. Ook lakens, handdoeken, zakdoeken en wat dies meer, werden ver vaardigd in de eigen kleermakerij annex naaikamer. De stoffen waren afkomstig uit de eigen weverij. De witte verplegersjas- sen werden op maat gemaakt en de chefkleermaker nam persoon lijk het meetlint ter hand om zijn collega's uit de verpleging de maat te nemen. Maar weverij en kleermakerij behoren al sinds lang tot het verleden. Tot 1952 was de wasserij gevestigd in gebouw O, waarover wij vorige week een stukje hebben geschreven. In dat jaar werd een nieuw wasserijcom plex met kleermakerij gebouwd. De bouwput, de kelders en de ondergrondse verbindingsgang naar het ketelhuis werden door patiënten uitgegraven. In lange rijen werd het uitgegraven zand door de patiënten met kruiwa gens afgevoerd. De wasserij werd met straffe hand geleid en de bad- dag op de afdelingen werd mede bepaald door de wasbaas. Deze besliste namelijk, wanneer de bedden op de afdeling van schone lakens werden voorzien en dat was doorslaggevend voor het vast stellen van de wekelijkse baddag op het paviljoen. Veruit het groot ste deel van het wasserijwerk werd uitgevoerd door patiënten. Dat was niet alleen bedoeld als een vorm van arbeidstherapie, maar was ook nodig om de kost prijs te drukken. In 1977 werden de wasserijen van Servaas en Sint Anna samengevoegd en zo ont stond een bedrijf met een respec tabele productieomvang. De weekproductie bedroeg ruim 18.000 kilo wasgoed. Om enkele aantallen te noemen: 6000 lakens, 10.000 badhanddoeken, 6400 onderbroeken, 15.000 stuks vouwgoed. Elke week werden ruim 1000 pantalons chemisch gereinigd en werden meer dan 4000 broeken op de persafdeling geperst. Het zijn slechts enkele cijfers die echter een goeie indruk geven van de bedrijfsom vang. In de loop der jaren hebben de eigen bedrijven van de inrich ting opgehouden te bestaan. De weverij, de kleermakerij, de schoenmakerij, de matrassenma- kerij en ga zo maar door. Ze verd wenen allemaal één voor één en ook voor de eigen wasserij was het einde onafwendbaar. Onder het motto: "Doe de was de deur uit" werd het bedrijf in 1981 door een externe wasserij overgeno men en toen reeds werd er gesproken over het slopen van het vrijkomende gebouw. Dat moment is nu dus aangebroken. Twan van Els Donderdag 1 januari 2004 - Pagina 27 Ook in 2004 is er een goed aanbod aan boeken, tijdschriften, video's, dvd's, bladmuziek, cd roms enz. De bibliotheek is voor iedereen toegankelijk. Om gebruik te kun nen maken van internet of het lezen van een krant of tijdschrift hoeft men geen lid te zijn. Wie wel lid wil worden, kan kiezen uit diverse abonnementen, voor groot en kleingebruiker. Als de gang naar de bibliotheek niet meer mogelijk is vanwege ouderdom, chronische ziekte of handicap kan de bibliotheek zor gen dat de boeken en andere materialen thuisbezorgd worden. In 2004 organiseert de biblio theek weer lezingen, tentoonstel lingen en presentaties op velerlei gebied. Daarnaast wordt er voor kinderdagverblijven, peuterspeel zalen, basisscholen en voortgezet 1 januari is het weer Top 100 allertijden tijd. Al sinds jaar en dag een van de best bezochte dagen van de Jera. Veel oud bezoekers komen nog eens lekker rocken in de Jera, maar ook onze jongere bezoekers weten dat het dan goed toeven is. De top 100 die door jullie zelf is samengesteld, zal door de dj's gedraaid worden terwijl je gezel lig van een potje bier of iets fris kan genieten. Als je een top 100 formulier hebt ingevuld (verkrijgbaar in de Jera) of je favoriete top tien hebt doorgemaild naar de Jera, maak je ook nog eens kans op fantastische prijzen. De top 100 begint om 15.00 uur en de entree is gratis. onderwijs een gevarieerd aanbod aan lecsbevorderingsactiviteiten aangeboden. Op de website www.obven- ray.nl staat een overzicht van al de georganiseerde activiteiten. Via de website is het mogelijk om de catalogus van de biblio theek te raadplegen en goedkoop boeken te reserveren uit andere bibliotheken via de Digiservice. Ook kunnen er via internet en de bibliotheek gemakkelijk cd's gereserveerd worden uit de Cen trale Discotheek van Rotterdam. Zo heeft men de beschikking over een collectie van meer dan 100.000 cd's. De bibliotheek is geopend dins dag t/m donderdag van 11.00- 18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. Woensdag 31 december sluit de bibliotheek om 16.00 uur. Het jaar goed beginnen? Kom dan naar De Evenaar. Het jaar wordt geopend met Alice's Res taurant. Alice's Restaurant brengt muziek vanuit een Iers/Ameri kaanse folk-achtergrond. Van oude Ierse klassiekers zoals Irish Rover tot Strange Boat van de Waterboys, van Amerikaanse blues tot Bob Geldofs Great Song of Indifference. Lekker gezellige folk waar je zeker 'goei zin' van krijgt Bezetting: Yvonne, fluit, banjo en zang; Peter, gitaar en zang; Henk, percussie en zang; Hans, accordeon en zang; Hay mondhar monica, bestek en zang; Gerard, viool, mandoline en zang. 1 januari, aanvang ongeveer 17.00 uur. entree 2.50 euro. Op zondag 4 januari houdt Ven- rays Koninklijke Harmonie Euter pe weer haar traditionele nieuw jaarsconcert. Euterpe wil hiermee haar vrienden, sponsors en begunstigers bedanken voor de support in het afgelopen jaar en de Venrayse gemeenschap een muzikale nieuwjaarsgroet bren gen. U kunt genieten van optredens van het Jeugdorkest en het Groot Orkest van de harmonie, beide onder leiding van Peter Bonga- erts. Het repertoire bestaat uit een aangename mix van klassieke en eigentijdse muziek. Het jeugd orkest speelt onder andere een tweetal medley's van muziek van The Beach Boys en ABBA. Muziek dus die lekker in het gehoor ligt en die iedereen zal herkennen. Het Groot Orkest brengt stukken ten gehore als de ouverture uit La belle Hélène van Jacques Offen bach en de wals Gold und Silber van Franz Léhar. Maar het programma vermeldt ook filmmuziek, specifieke blaas- muziekwerken en eigentijdse popklanken. Vocale medewer king wordt verleend door hét bekende Venrayse zangtalent Annelie Reijnders. Het concert vindt plaats in de theaterzaal van de Venrayse schouwburg en begint om 11.30 uur. Bij aanvang van de voorstelling kunt u gratis plaatsbewijzen verkrijgen bij de ingang. Boekrecensie in Peel en Maas Iris is het verhaal van de zomer van 2003, de heetste zomer in 101 jaar. Hoofdpersoon Vliegende Arend (favoriete getal 206), de Meest Sexy Oudere Man Aller Tij den, is met zijn vrouw, drie zonen en kleinkinderen op vakantie naar Mallorca om er het vak van groot vader te leren. David Beckham (nummer 23) gaat naar Madrid, Robbie Williams (8) verovert Europa, Nederland stuurt troepen naar Irak (1100 man). Arend ont moet Iris. Zij is 14. Jan Mulder is bekend als oud voetballer, de vader van Youri en columnist, maar anno 2003 vooral als vaste gast bij het tv-programma van Frits Barend en Henk van Dorp. Regelmatig publiceert Jan Mulder ook boeken, die zijn eigen beeld op de huidige maatschappij op een humoristische manier beschrijven. Jan Mulder Iris in de zomer van 2003 is ee 1 i uitgave van De Bezige Bij en kof j 14,50 euro. Het boek is te koo bij boekhandel Van den Muncl hof in de Grotestraat in Venray. De MOV commissie Venray organiseert onder andere de komende vastenactie met dit jaar als motto Vast om iets te delen. De Vastenactie is ondertussen een moderne organisatie op het gebied van ontwikkelingssamen werking. Ook voor het komend jaar is gekozen voor een project in Guatemala en wordt aandacht gevraagd voor de positie van de oorspronkelijke bewoners, de MAYA indianen, die voor een belangrijk gedeelte verstoken zijn van onderwijs, werk en vooral grond, in wezen hun eigen grond dus. Ter voorbereiding van deze actie wordt een lezing georgani seerd en wel op donderdag 8 januari in Café de Evenaar aan de Merseloseweg. De lezing wordt gehouden door de heer Mario Coolen. De heer Coolen is als theoloog verbonden aan de interkerkelijke Ontwikkelingsorganisatie Solidari- dad en was van 1972 tot 1980 werkzaam in Guatemala. Hij is o.a. schrijver van het boek "Hart voor de Aarde" ook uitgegeven door Solidaridad. De lezing begint om 20.00 uur. De toegang is gratis en u bent vanaf 19.30 uur welkom en zal u een kopje koffie of thee worden aangeboden. De start van de eerste ledenop- .vang van de afdeling Venray van FNV-Bondgenoten was een suc ces. Na een periode waarin de leden van FNV-Bondgenoten voor eenvoudige vragen buiten Venray terecht moesten wisten al direct enkele leden de weg te vinden naar het wijkcentrum in Veltum, aan de Veltumse Kleffen. Op de dinsdagavonden tussen 19.00 en 20.30 uur kwamen diverse leden met hun vragen. De leden kun nen bij hen terecht voor hun eer ste vragen over werk en inkomen, het invullen van eenvoudige for mulieren en inlichtingen over waar ze terecht moeten met hun vragen over werk en inkomen. Met ingang van het nieuwe jaar zal dit werk worden voortgezet. Dan zal het echter niet meer op de dinsdagavond gebeuren. Met ingang van 5 januari 2004 zal de eerste ledenopvang gehouden worden op de maandagavond. Ook dan weer telkens tussen 19 00 en 20.30 uur Het Dorpsradenoverleg Venray vergadert op maandag 5 januari in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Op de agenda staan onder andere het afscheid van L. Pou- wels, benoeming lid in gebieds- commissie reconstructie, stand internet-website, verslagen diver se commissies en werkgroepen en nieuws vanuit de dorpen. De vergadering begint om 20.00 uur. Op zondag 4 januari kunnen bezoekers zien op welke manier accordeons en trekharmonica's worden gerepareerd Natuurlijk kan men ook advies inwinnen voor het geval men zelf aan de slag wil. Heel bijzonder is de tijdelijke expositie van een miniatuur-ker mis van liefst 50 attracties die alle maal vervaardigd zijn door dhr. Houben, medewerker van De Locht. Zeer de moeite waard voor jong en oud! Op de bovenverdieping is een nieuwe wisselexpositie ingericht onder de titel "Licht in huis". In de maanden november tot april is het museum geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00-17.00 uur. Groepen kunnen na afspraak, ook op andere dagen en tijden terecht. (www.deIocht.nl) Zaterdag 24 januari is de jeugd- zitting van de Hazekeutel. De organisatie zoekt kinderen die op het podium willen dansen, zin gen, playbacken en noem maar op. Het mag in het kader van het thema sprookjes. Leef je maar lek ker uit en doe mee. Bel snel: Han- neke Rutten. telefoon (0478)583051. De op tweede kerstdag door het Koninklijke Sint-Willibrordus- gilde uit Geijsteren georganiseer de kerstwandeling trok weer hon derden mensen naar het Landgoed Geijsteren. Dankbaar maakten de wande laars gebruik van de koffie en de warme chocomel bij de voor deze gelegenheid tot pauzeerplaats ingerichte eeuwenoude Rosmo len (zie foto). De draaiende molen gaf een extra dimensie aan de wandeling.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 27