Venrayse jaar 2003 in beeld Het 2004 Oktober December November 5agjPEEL EN MAAS 12/2 De redactie van Peel en Maas >n heeft een selectie gemaakt uit de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de 'n gemeente Venray plaatsvonden. Een korte samenvatting van de laatste zes maanden vindt u op re|H deze en volgende pagina's, November: Het Vincent van Gogb Instituut laat een documentaire maken over de herinrichting van het St. Servatiusterrein.De presen tatie is in handen van Loretta Schrijver. groepen jongeren verzamelen zich rond de Grote Markt. Ze zijn van plan koers te zetten naar het Marokkaans centrum om revanche te nemen voor de vechtpartij van een dag eerder. De politie krijgt er echter lucht van en weet een nieuwe confrontatie te voorkomen. Het Vincent van Gogh Institu ut is niet meer van plan de schouwburg op het St. Annaterrein te verkopen. Als alternatief biedt het VvGI de monumentale kapel aan de culturele verenigingen in Ven ray aan. Dat laat VvGI- directeur Toine van der Sanden in een brief aan het college weten. Het Multicultureel Platform (MCP) is uit elkaar gevallen. De Marokkaanse en Spaanse gemeenschap, lid Fons Merken namens de autochto nen en het Internationaal Vrouwencentrum, stappen uit het MCP. Alleen de Turkse vertegenwoordigers zijn nog niet afgetreden. De reden is de bezuinigingen op de subsidie door de gemeente. Het complete bestuur van de stichting Marokkaans Activiteiten Centrum (SMAC) is afgetreden. Aanleiding is het stopzetten van de subsidie door de gemeente met ingang van 2005. Het Marokkaanse bestuur en de vrijwilligers ervaren deze maatregel als 'een klap in het gezicht' en trekken hun conclusies omdat hun vrijwilligerswerk blijkbaar niet gewaardeerd wordt. Het Venrayse ziekenhuis VieCuri krijgt medio 2004 de beschikking over een vierde operatiekamer. Ook alle polik linieken op de begane vloer van het ziekenhuis en het prik- lab worden flink uitgebreid. Het priklab wordt zelfs twee keer zo groot, om de bezoek ers sneller te kunnen helpen. Ook komt op de begane grond een plek voor een sportmedisch adviescentrum en wordt er naast de oper atiekamers een compleet nieuwe en veel grotere uit- slaapkamer (recovery room) ingericht. De stichting Odapark wil in de zomer van 2004 een kunst manifestatie organiseren die vergelijkbaar is met De Waan. Het thema is nog niet bekend. Sinds anderhalve week is een projectteam onder leiding van Marijke Cieraad aan de slag gegaan. "We hebben veel ervaring opgedaan met De Waan. Bij de nieuwe manifes tatie wordt de gehele regio betrokken en we willen weer met internationale kunstenaars gaan werken", licht Cieraad toe. De bouw op acht kavels aan de Dr. Kortmanweg is gestart. Het terrein is bedoeld voor kleinschalige bedrijvigheid met bedrijfswoningen. Het Venrayse bouwbedrijf Fleuren BV realiseert deze ontwikkel ing in eigen beheer. Verenigingsgebouw De Schakel in Leunen is de laatste tijd het doelwit van inbrekers. Binnen 2,5 maand is er al drie er binnen het project resocial- isatiewoningen van de TBS- kliniek komen. Servaashof wordt dan onevenredig belast met zorgfuncties." Voorzitter Toine van der Sanden van de Raad van Bestuur van het Vin cent van Gogh Instituut (VvGI) zegt dit bij de presentatie van de video Samen Leven. Zuster Servaas Hendriks (90) ontvangt een koninklijke onderscheiding. Ze is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Zuster Ser vaas is meer dan twintig jaar de drijvende kracht achter de "Winkel van Sinkel' in Venray. Ondanks een verbodsbord voor vrachtverkeer maken vrachtwa gens nog veel gebruik van de Mgr. Hanssenstraat die dwars door de dorpskern van Oostrum loopt. Er ontstaan daardoor vaak gevaar lijke situaties. De dorpsraad van Oostrum schrijft een brief aan het college van B en W. Want steeds meer inwoners van Oostrum uit ten hun zorgen over de gevaar lijke verkeerssituatie in het dorp. Oranjebuurt en Franciscaner park zijn de eerste wijken waar parkeervergunningen voor de bewoners in combinatie met betaald parkeren worden ingevo erd. Beide buurten hebben veel overlast van geparkeerde auto's van bestuurders die het betaald parkeren in het centrum willen ontwijken. De parkeercapaciteit in de wijken is afgestemd op de bewoners en de aanwezige bedri jven of praktijken. Op de ledenvergadering is Charles de Vilder herkozen als voorzitter van de Centrale van Ouderenverenigingen en de Seniorenraad, het dagelijks bestu ur. De Vilder (72) is beschikbaar voor een nieuwe termijn van vier jaar. De leegstaande school gebouwen van de KTS en MBO aan de St. Jozefweg gaan tegen de vlakte. Op het terrein verschijnt zowel hoog- als laagbouw. In totaal komen er 90 woningen Veertig woningen zijn bestemd voor bewoners van zorgcentrum het Schuttersveld. In drie wonin gen komen 14 gehandicapte bewoners van De Wendel en van de resterende 43 huizen zijn er 16 bestemd voor de sociale huur- klasse. De schaal van Wanssum is te klein om een megaproject als Het Nieuwe Wanssum te dragen. Dat vindt een groot deel van de bezoekers die de informatieavond over het project in een uit puilende zaal De Zandhoek in Wanssum bezoeken. Meerlo- Wanssum wil, samen met de gemeente Venray en een aantal private Financiers, van de haven een regionaal containeroverslag centrum maken van waaruit bedrijven in de regio Venray- Eindhoven bevoorraad kunnen worden. Om de plannen te kunnen bekostigen wil de gemeente onder andere woningbouw realis eren in de jachthaven. Catharina-Amalia Beatrix Car men Victoria is de naam van de dochter van prins Willem- Alexan- Familie, vrienden en bekenden van de overleden Truus Hulsman bewijzen haar de laatste eer. Na de mis in de Grote Kerk stopt de rouwstoet op uitdrukkelijk ver zoek van de overledene nog even voor café Hulsman aan het Schouwburgplein, waar in de serre een schilderij van haar staat opgesteld. Truus Hulsman is 69 jaar geworden en is in Blerick gecremeerd. Wim Jaegers (54) is door loco- burgemeester Driessen koninklijk onderscheiden. De Venraynaar wordt tijdens het 25-jarig jubileum van de Nederlandse Genealogische Vereniging, afdel ing Land van Cuijk en Ravenstein, benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Jaegers is sinds de oprichting lid van deze afdeling, waarvan ruim 20 jaar bestuurslid en penningmeester. De bouwvergunning voor het seniorencomplex in Ysselsteyn is onherroepelijk geworden. Er zijn binnen de bezwaartermijn geen reacties bij de gemeente ingedi end. Dit betekent dat Wonen Venray nu eindelijk aan de slag kan met de bouw van 23 oudere- nappartementen in de dorpskern van Ysselsteyn. Jarenlang lag dit plan in de ijskast vanwege de cumulatie van stankcirkels. De nieuwe kerststal op de Grote Markt in Venray trekt a meteen veel bekijks. Bijna viei maanden had een bouwteam var schutterij 't Zandakker Gilde St Jan Venray nodig om de kerststa te bouwen. Het bouwproject op het voor malige Marianumterrein word opgeleverd. De gemeente beslui de straat te vernoemen naar oud burgemeester Schols die vai 1968 tot en met 1975 burgc meester was van Venray. De kerstactie van het Raaylan College levert 4000 euro op. Hc geld is bestemd voor de stichtin Udavum Karangal (Helpende Hai den) in India. Uit de St. Jozefkapel in Smal zijn de twee schilderijen va Joachim en Anna gestolen. D twee kunstwerken waren bijr twee maanden geleden weer i de kapel teruggekeerd na ee restauratie in Restauratie Ateli» Limburg. Rector Koen Wauben van de S Jozefkapel is er kapot van: "Dit triest, heel triest." Onder grote belangstellii wordt het boek 'Van Heijde t Heide' in gemeenschapshuis I Gelderkoel gepresenteerd. I Werkgroep Historie Heide stel< dit boek op verzoek van de doi sraad samen. Venray heeft de bouw van hc derd goedkope koopwoning aangemeld bij de provincie Li burg. Deze woningen, met e prijs van maximaal 140.000 eui mogen de Limburgse gemeent extra bouwen. Het is een initiat van CD A-gedeputeerde C 1 Driessen om starters meer kans te geven op de woningmarkt, heel Limburg zullen eind volge jaar zo'n duizend starterswon gen in aanbouw zijn. Oostrum wil in de dorpsk< een woonzorgcomplex bouw voor ouderen. De beoogde locatie is leegstaande kantoorgebouw t de Rabobank aan de Mi Hanssenstraat. De dorpsr; heeft in de voorbije maan» i enkele gesprekken gevoerd i| de gemeente en woningcor j ratie Wonen Venray. Oktober: De militairen van de Groep Geleide Wapens ontvangen een herinneringsmedaille voor vredesoperaties. onverwachte meevaller. De rijksuitkeringen vallen de komende jaren hoger uit dan waarmee bij de begroting 2004 rekening gehouden was. Volgend jaar krijgt de gemeente Venray 346.000 euro meer uitgekeerd uit het gemeentefonds. Venray wil het tarief voor Deeltaxi Noord-Limburg voor personen van 65 jaar en ouder met ingang van 1 januari ver hogen naar 1,25 euro. De kosten voor ouderen komen dan overeen met het reguliere tarief voor de andere reizigers. De 65-plussers betalen sinds de invoering in eerste instantie 0,35 euro, maar met ingang Het Vincent van Gogh Institu ut (VvGI) laat een documen taire maken over de herin richting van het St. Servatiusterrein in Venray. Een filmploeg uit Woerden is bezig met het maken van opnamen voor de film die maximaal een half uur gaat duren. Het is de bedoeling dat de documen taire aan het einde van deze maand integraal via het kanaal van de Kabelkrant Venray enige keren wordt uitgezon den. De provincie Limburg trekt Eisso Woltjer aan als woonzorgcomplex (wozoco). Staatssecretaris Van Geel geeft aan Gedeputeerde Staten (GS) van Limburg te kennen dat er geen bezwaren meer zijn tegen de bouw van het wozo co. Omroep Venray is genomi neerd voor de titel Lokale Omroep van het Jaar 2003- Na een selectie op basis van een aantal criteria zijn tien lokale omroepen uitverkozen die meedingen naar de fel begeerde titel Lokale Omroep van het Jaar 2003- De gemeente gaat niet in op het aanbod van de familie Jeuken, die 25 vierkante meter grond wil verkopen, zodat de St. Antoniuskapel op de huidi ge plek langs de Stationsweg kan blijven staan. De kapel wordt nu definitief even verderop geplaatst op een plantsoen tegenover de weg Klaproos. De gemeenten St. Anthonis, Boxmeer, Meerlo-Wanssum, Deume en Venray vinden dat de leefbaarheid in de kleine kemen in de regio in de knel komt door stankwetregelgev- ing. Zij willen gezamenlijk aan Den Haag de consequenties Donderdag 2 januari 2003 - Pagina 25 van de regelgeving kenbaar maken. De gemeente Venray wil onderzoeken of er meer geld valt te verdienen met de ker mis die ieder jaar begin augus tus plaatsvindt en zo'n 250.000 bezoekers trekt. Ven ray wil de uitstekende naam van de kermis, die prijkt op nummer 20 van de evene menten top 100 van Neder land, gebruiken om meer winst te boeken bij de exploitatie. Uitgangspunt van het onderzoek is dat meer geld binnenhalen niet ten koste mag gaan van de kwaliteit van de kermis. Het ontwerp bestemmings plan buitengebied levert toch nog 300 bezwaarschriften op. Bij het voorontwerp komen al 370 reacties binnen. Blijkbaar vinden de bezwaarmakers dat de gemeente hun zienswijzen onvoldoende heeft meegenomen in het ontwerp. Het CDA vindt dat de gerani: umzuilen niet uit het straat beeld mogen verdwijnen. De 25 bloempiramides in het Ven rayse centrum kosten jaarlijks 7000 euro. Vanwege de bezuinigingen moeten de gera niumzuilen verdwijnen. De militairen van het 1 (NL) GGW Detachement ontvangen de herinneringsmedailles voor vredesoperaties. De uitreiking, die wordt verricht door bevel hebber luitenant-generaal D. Berlijn van de luchtstrijd krachten, vindt plaats op luchtmachtbasis De Peel. Het detachement, ruim 370 mili tairen, is dit voorjaar tijdens de NAVO-operatie Display Deter rence ingezet in Turkije. De Diepeling, het grote grindgat op de gemeentegrens tussen Tienray en Castenray, krijgt geen grootschalige recreatie. Zeilen en diepzeeduiken zijn de enige twee activiteiten die straks op het water worden toegestaan. Dat meldt wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) tijdens het collegebe- zoek aan Castenray. Rondom de waterplas komen wandel en fietsroutes. De gemeenteraad houdt wethouder Heidens (CDA) strak aan het lijntje. Heidens wil meer ruimte voor een alternatief plan voor de exploitatie van het instituut sterrein. Maar daar wil de gemeenteraad niet aan. Alle partijen - behalve de PvdA - houden strak vast aan het globaal stedenbouwkundig plan zoals de raad dat in december 2000 vaststelde. In de gemeenten Venray, Horst aan de Maas en Venlo is geen geschikte locatie gevon den voor de aanleg van een nieuw autocrosscircuit. De gemeente Venray maakt de resultaten van een onderzoek naar een alternatieve plek voor een auto-, motor- en kartcir- cuit in de regio ten noorden van Venlo bekend. De Oktober: Oud-staatssecretaris Maigo Vliegenthart van WVC opent met de onthulling van een kunstwerk het nieuwe kantoor van Thuiszorg Noord-Limburg in de Vredeskerk. van deze maand is het tarief al verhoogd naar 0,75 euro. Oud-staatssecretaris Margo Vliegenthart van WVC opent met de onthulling van een kunstwerk het nieuwe kan toor van Thuiszorg Noord-Lim burg. De voormalige Vre deskerk in Venray is omgebouwd tot een modem, professioneel kantoor van de thuiszorg, waarin de medew erkers van het hoofdkantoor en rayonkantoor Peel en Maas zijn gehuisvest. De spoorbomen over de Mgr. onafhankelijk voorzitter van de reconstructie in het district Venray Meerlo-Wanssum. De Venraynaar gaat op korte ter mijn een gebiedscommissie formeren. Eisso Woltjer (PvdA) is oud-Tweede Kamer lid en Europarlementariër. Merselo stopt met de organ isatie van de jaarlijkse muziek feesten. Begin juni werd de 26e én laatste editie van dit driedaagse muziekspektakel van Oranje Nassau. Dat gebeurt tijdens de afscheid savond die het dorp Veulen Claessens aanbied in verband met zijn verhuizing naar Ven ray. Claessens heeft vele verdi ensten voor het dorp Veulen. De bewoners van de twee flats in Veltum, die gesloopt moeten worden, hebben een actiecomité opgericht om dit voorkomen. De SP-Venray ging onlaqgs bij alle flatbe- De museumcommissie van het Vincent van Gogh Instituut in Venray heeft, in eigen beheer, een unieke verzameling kleur rijke afbeeldingen van his torische gebouwen op Sint Anna bij elkaar gebracht in een tijdloze verjaardagskalen der. Sint Anna werd gebouwd volgens het paviljoensysteem. Aan de rand van Venray ontwikkelde zich een indruk wekkend gesticht met majestueuze bomen, brede lanen en monumentale gebouwen. De gemeente Venray geeft in vergelijking met andere gemeenten meer geld uit aan zorgkosten. Met name voor de Wet Voorziening Gehandi capten (WVG) en algemeen maatschappelijk werk trekt Venray meer geldelijke midde len uit. Dat is een van de belangrijkste conclusies van een begrotingsscan die door de provincie Limburg en het ministerie van Buitenlandse Zaken op verzoek van de gemeente Venray is uitgevo erd. Aan de vooravond van de begrotingsbehandeling krijgt de gemeente een Hanssenstraat blijven volgens ProRail niet té lang gesloten. Uit een onderzoek blijkt dat de overweg wel vaak dichtgaat - gemiddeld vijf keer per uur - maar dat dit meestal niet langer duurt dan één minuut. Dat meldt ProRail in een open brief aan de dorpsbewoners in het Oostrum's Weekblad. Br komt rond de jaarwisseling van 2004 definitief een ijsbaan in Venray. De Stichting Ven- rays Winterfestival i.o. maakt dat bekend tijdens de algemene ledenvergadering van de Winkeliersvereniging Centraal. "De plannen liggen klaar, de omlijstende activiteit en zijn bekend, alleen resteert nog een bedrag van 35.000 euro dat we via sponsoracties binnen moeten halen", zegt Barto Hulleman. In TBS-kliniek De Rooyse Wis sel in Oostrum zijn twee relaties tussen patiënten en (ex-)medewerksters aan het licht gekomen. In het ene geval gaat het om een inmiddels verbroken relatie tussen een ex-medew erkster en een patiënt en in het andere om een actuele relatie tussen een patiënt en een medewerkster. CDA-gedeputeerde Herman Vrehen brengt een bezoek aan het dorpsradenoverleg Ven ray. Vrehen komt op verzoek van de gezamenlijke dorp sraden, die de leefbaarheid en de woningbouwproblematiek in de kerkdorpen weer eens aan de orde willen stellen. Carel Jeuken wint op de 76*c Nationale Klompenbeurs in het Brabantse St. Oedenrode de tweede prijs in de klasse handgemaakte klompen. De 55-jarige klompenmaker uit Leunen mag zich nu vice-kam- pioen van Nederland in de voor klompenmakers belan grijkste klasse noemen. Paul Kronenberg en zijn blinde vriendin Sabriye Ten- berken zijn benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nas sau. De twee zijn de oprichters van een blindenschool in Tibet. Voor hun grote inzet voor het project 'Braille With out Borders' ontvangen Kro nenberg en Tenberken van Flip de Heer, ambassadeur van Nederland in China, in de hoofdstad Lhasa een lintje. In Ysselsteyn kan begonnen y/prden met de bouw v^n het de beelden van Lucia en Lau- rentius weer op hun vertrouwde plek. In Restau ratie Atelier Limburg in Maas tricht kregen de vier pronkstukken van de kapel in Smakt een grondige restau ratiebeurt. En het resultaat mag gezien worden. Zorggroep Noord-Limburg verzet zich tegen de plannen van het kabinet om fors te bezuinigen in de zorg. Om dit te onderstrepen organiseren cliënten en medewerkers van Zorggroep Noord-Limburg een protestdag. Inmiddels zijn medewerkers gestart met een handtekeningenactie onder het motto 'Stop de kaalslag in de Zorg'. Het is een dringende oproep aan de Tweede kamer om de bezuinigingsplannen van het kabinet een halt toe te roepen. De gemeente Venray doet bij de politie aangifte van verniel ing van vier ruiten in de bestu- ursvleugel van het gemeente huis. Het gaat onder andere om twee ruiten van de kamer van burgemeester Jos Waals. De schade bedraagt circa 1200 gulden. Een woordvoerder van de gemeente wil geen relatie leggen tussen de vernieling en een rumoerige commissiever gadering die avond, waar jon geren van Dingus prominent aanwezig zijn. Drs. H. Smeets is door mon seigneur Frans Wiertz, de biss chop van Roermond, benoemd tot deken van het dekenaat Venray en pastoor van de parochie St. Petrus Banden. Smeets wordt de opvolger van deken Coenen die vorige maand naar Weert vertrok. Harrie Smeets (43) is nu nog pastoor in Maastricht west waar hij vijf parochies onder zijn hoede heeft. Grad Claessens (79) uit Veulen is benoemd tot Lid in de Orde De tarieven voor een stand plaats op de Venrayse weekmarkt gaan vanaf volgend jaar met 50% omhoog. Een marktkoopman moet dan gemiddeld 235 euro per jaar meer gaan betalen. De gemeente Venray voert de sterke prijsverhoging door om de week markt kostendekkend te maken, zoals dat met de meeste andere gemeentelijke diensten al gedaan is. De marktkooplui zijn niet te spreken over de handelwijze van de gemeente. gehouden. De feesten vinden altijd plaats in het pinkster- weekeinde. De animo en de belangstelling voor de muziek feesten zijn de laatste jaren afgenomen. De oplettende bezoeker van de St. Jozefkapel in Smakt is het zeker niet ontgaan. Na een afwezigheid van een half jaar hangen de twee schilderijen van Joachim en Anna en staan woners langs de deur en ondervond veel weerstand tegen de voorgenomen sloop. Uit de enquête blijkt dat een grote meerderheid het liefste in de flats wil blijven wonen. Groepen Marokkaanse en Ned erlandse jongeren krijgen het met elkaar aan de stok bij het busstation aan de Julianasin- gel. Het dreigt tot een geweld suitbarsting te komen. Grote keer ingebroken. Na de eerste inbraak op 1 september krijgt De Schakel zelfs twee keer ongewenst bezoek. Het actiecomité tegen de sloop van twee flats in Veltum gaat bij alle flatbewoners langs voor een handtekeningen actie. Deze handtekeningen worden binnenkort aangebo den aan wethouder Ruyten. "We staan niet te trappelen als der en prinses Maxima. Haar roepnaam is Amalia. Haar titel zal zijn: Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau. De gemeenten Venray en Meerlo- Wanssum openen in het gemeen tehuis een felicitatieregister voor het Koninklijk Huis. Staatssecretaris Mark Rutte (WD) is in het Venrayse gemeen tehuis te gast. Hij brengt een werkbezoek aan Noord-Limburg om zich op de hoogte te stellen van de problematiek van de vooral Oost-Europese werkne mers uit niet-EU-landen. Ongeveer 20.000 buitenlanders zijn in deze regio illegaal werkza am. De gemeenten, de vreemdelingenpolitie en de LTO dringen bij Rutte aan op een scherpere controle op malafide uitzendbureau's. nl T< t Lil. in Pl lak op V\ ld ed> K lil TS m 11 lil gemeente Venray wil - nu de zoektocht is afgerond- het huidige circuit De Peel het lief ste inpassen in het nieuwe bestemmingsplan buitenge bied. Truus Kemmelings-Verheijen overlijdt onverwacht. Truus Kemmelings (66) is vele jaren namens de PvdA actief in de lokale politiek. In 1986 wordt zij als eerste PvdA-vrouw gekozen in de Venrayse gemeenteraad. Vanuit dit raad slidmaatschap vervult zij diverse functies binnen de raadscommissies. Onder het motto 'niet elke groenstrook is een hondenuit- laatstrook' wordt in de wijk Antoniusveld een actie tegen hondenpdep gestart. Een groep van acht vrijwilligers trekt in rode overalls door de wijk. Deze rode hondenbri gade is met vlaggetjes gewapend om iedere honden drol te markeren.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 25