Het Venrayse jaar 2003 in beeld 2004 nË I redactie van Peel en Maas een selectie gemaakt uit de op igrijkste gebeurtenissen die ppe et afgelopen jaar in de an eeflte Venray plaatsvonden. %orte samenvatting van de e zes maanden vindt u op 00! efl volgende pagina's. Mei: De organisatie van de Muziekfeesten Merselo besluit om de manifestatie Merselo Grenzenloos af te gelasten. alternatief waarin de kinderen in plaats van twee jaar één jaar schoolzwemmen. Venray kan in die variant niet 90.000 euro, zoals beoogd, maar toch nog altijd 50.000 euro op jaarbasis bezuinigen. ESG, de exploitant van sporthal De Wetteling, heeft vergevorderde plannen om een derde sporthal in Venray te bouwen. Volgens vestig ingsmanager Piet ten Haaf van ESG Bergen/Venray bestaat er zowel bij het onderwijs als de sportverenigingen grote behoefte aan uitbreiding van de binnensportaccommo daties. De nieuwe hal wordt gebouwd naast De Wetteling aan de Zuidsingel. De schouwburg op het St. Annaterrein wordt definitief niet aangekocht door de Stichting Stadspark. In een brief aan de stichting laat de eigenaar van het gebouw, het Vincent van Gogh Instituut (VvGI), weten dat het aanbod aan de stichting om de schouwburg te kopen, is komen te vervallen. Toon Jacobs uit Veulen is onderscheiden met de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. De onderscheiding wordt hem tij dens de heilige mis in de kerk opgespeld door kapèlakn W. van Dijck. "Onze gebeden zijn verhoord." Rector Wauben van de St. Jozefkapel in Smakt is een opgelucht man. Op pinkster maandag worden op het trot toir de spullen teruggevonden die op hemelvaartsdag uit de kapel zijn gestolen. Op klaar lichte dag werd toen het taber nakel in de kapel opengebro ken en een kelk, een ciborie, een koperen paaskaarskande laar, drie canonborden en vier koperen altaarkandelaars meegenomen. De PvdA vindt dat de gemeente moet stoppen met de ontwikkeling van bedri jventerrein De Blakt ten noor den van Oirlo. "Wij zetten hier grote vraagtekens bij omdat er momenteel zoveel bedrijfsge bouwen leeg staan", zegt Paul Vriesekoop (PvdA) in de com missie Middelen. "Een nieuw bedrijventerrein is daarom voorlopig niet nodig." De PvdA'er vindt dat de energie beter gestoken kan worden in de bestaande industrieter reinen. Het schoolzwemmen wordt toch niet helemaal afgeschaft. Met ingang van het nieuwe schooljaar krijgt nog één groep van de basisschool wekelijks zwemles. Dat zijn nu nog twee lesgroepen (groep 3 en 4). Het college wilde vorig jaar, ondanks heftige protesten, het schoolzwem men afschaffen. Na lang wikken en wegen komt er nu toch vaart in het opknappen van de Engelse tuin, het ommuurde stadspark- je aan de Raadhuisstraat naast de oprit naar het gemeente huis. De commissie Middelen gaat akkoord met het nieuwe renovatieplan dat 175.000 euro gaat kosten. De Engelse tuin moet straks toegankelijk worden voor het publiek. De zoektocht naar een alter natieve locatie voor circuit De Peel heeft nog geen resultaat activiteiten van racecircuit De Peel kunnen worden onderge bracht. Naast horecagebruik krijgt het oude raadhuis op de Grote Markt ook andere bestemmin gen. Zoals vergaderruimten, expositieruimte, detailhandel en wonen. Het rijksmonument krijgt in hoofdzaak een hore- cabestemming. Het bestem mingsplan moet herzien wor den omdat nu de bestemming 'openbaar of bijzonder gebouw' op het voormalige gemeentehuis rust. Oostrum wil graag meer woningen bouwen dan het dorp krijgt toegewezen. De dorpsraad vindt het een goed idee om woningen die in Venray niet gebouwd kunnen worden over te hevelen naar Oostrum. De gemeente onderzoekt momenteel waar de nieuwe uitbreidingslocaties moeten komen. De komende drie jaar kunnen er nog vijftig woningen gebouwd worden aan de oostkant van Oostrum. Venray stelt zich kandidaat voor de wereldtuinbouwten toonstelling die op bedrijven terrein Trade Port Noord in Venlo gehouden wordt. Wethouder Frits Ruyten van Venray is wel degelijk afges tudeerd als landschapsarchi tect aan de Academie van Bouwkunst in Amsterdam en mag met recht de titel inge nieur voeren. Dat is het resul taat van een onderzoek door de recherche van de politie Limburg-Noord Het college van B en W had dat overigens eerder al schriftelijk laten weten aan raadslid Joost van de Vorle, die daarover twijfels had. Na mislukte pogingen in de gemeenten Horst aan de Maas en Venray gaat de Venrayse ondernemer Harrie Maessen nu een Indycarcircuit realiseren in het Duitse Moers, net over de grens bij Venlo. Maessen heeft in de Duitser Jürgen Wegner een zakenpart ner gevonden om zijn plannen toch te realiseren. Het project Moto World Moers wordt grootschalig van opzet. "Het gaat een soort pretpark wor den voor de auto- en motor sport", laat Harrie Maessen weten. De Voorjaarsnota wordt snel afgehandeld. Na een toelicht ing door de vier wethouders besteedt de raad nog een uur aan dit belangrijkste politieke document. Er valt ook weinig meer te bespreken omdat de meerjarenbegroting lang niet sluitend is. Er moeten nog miljoenen euro's extra bezuinigd worden.Het college belooft dat in oktober alle onderzoeken naar verdere besparingen zijn afgerond. Pieter van Vollenhoven en cabaretier Freek de Jonge nemen deel aan de prominentenwedstrijd Pro-Am op de golfbanen in Geijsteren. Liefst 31 teams (1 professional en 3 amateurs) strijden tijdens deze wedstrijd om de eer en de prijzen. Ook wordt nog gespeeld voor het Nederlands kampioenschap matchplay voor professionals. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS in de gezondheidszorg en in diverse kerkbesturen. Mevrouw M. van Pelt-Stumpe (63) uit Venray is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nas- sau vanwege haar meer dan 25-jarige inzet voor de Zon nebloem, onder andere als bestuurslid vrijwilligerswerk bij de afdeling De Burggraaf en penningmeester van het regiobestuur. De heer L. Pouwels (64) uit Heide is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau van wege zijn verdiensten voor de Heidse gemeenschap, onder andere op grond van zijn bijna twintigjarig voorzitterschap van de Dorpsraad Heide, zijn bijna 30-jarig voorzitterschap van gemeenschapshuis Gelderkoel en vele andere maatschappelijke activiteiten. De heer Francois Stollman (62) uit Oirlo is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau vanwege zijn nationale en internationale verdiensten op economisch gebied, die hij met name verworven heeft in zijn functies van algemeen directeur Xerox Nederland BV en directeur Europa van Xerox. Daarnaast heeft de heer Stollman nog een aantal maatschappelijke functies vervuld. Mevrouw T. Sulsters-Min (66) uit Venray is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau vanwege haar meer dan 40- jarige vrijwillige inzet voor de stichting Vizier, waarbij zij zich heeft ingespannen om het leven van een groot aantal geestelijk gehandicapte mede mensen zonder familie zoveel mogelijk te veraangenamen. Ook is zij actief als vrijwillig ster in de bejaardenzorg. De heer Jan van Toor (81) tiit Venray is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau vanwege zijn brede maatschappelijke verdiensten gedurende een periode van meer dan 40 jaar als (oprichter en) bestuurslid van diverse Venrayse verenigingen en stichtingen, waaronder MMSK St. Petrus Banden, Stichting De Hazekeutel, Stichting De Springplank en de Hartstich ting afdeling Venray. In gezamenlijk overleg besluiten de gemeente Venray, de dorpsraad Leunen en Hurks Bouw Vastgoed BV om toch in drie fasen het bouwplan Korenmolen in Leunen te bebouwen. De dorpsraad en verschillende inwoners lieten tijdens een onlangs gehouden informatieavond namelijk duidelijk blijken geen voor stander te zijn van het ineens op de markt brengen van 41 woningen. De eigen inwoners zouden naar de mening van de dorpsraad op deze wijze mogelijk te weinig aan bod komen. Wethouder Emonts (PvdA) komt tijdens de raadsvergader ing opnieuw flink onder vuur te liggen over de kwestie Din gus. Het bestuur van het jon gerencentrum zegt het vertrouwen in Emonts op en wil de renovatie van het pand in eigen hand nemen op kosten van de gemeente. Het geruzie binnen fractie Van de Vorle komt tijdens de raadsvergadering openlijk naar buiten: Op een genante wijze krijgen de voormalige boezemvrienden Gerrit Lem- mens en Joost van de Vorle het met elkaar aan de stok. Zelfs de vrouw van Joost en zijn zoon mengen zich in de ver bale strijd. Burgemeester Waals schorst de vergadering om de gemoederen te sussen. Prins Willem Alexander en prinses Maxima wensen de Stichting Ontwikkel ingssamenwerking Meerlo- Wanssum schriftelijk veel suc ces met de Derde Wereldmanifestatie op zondag 18 mei in Meerlo. SOS Meerlo- Wanssum nam contact op met het koninklijk echtpaar naar aanleiding van hun recent bezoek aan de straatkinderor ganisatie Sao Martinho in Rio de Janeiro (Brazilië). Tbs-kliniek de Rooyse Wissel krijgt van het ministerie van Justitie toestemming om een nieuw arbeids- en scholings centrum te bouwen. Dit cen trum, waarin de patiënten van de kliniek een groot deel van hun dag zullen doorbrengen, wordt gebouwd pal naast de kliniek, maar binnen de hekken. Volgens planning is het centrum eind 2004 gereed. De organisatie van de Muziek feesten Merselo besluit om de manifestatie Merselo Grenzen loos, die gepland was op tweede pinksterdag, af te gelasten. Dit als gevolg van de vogelpest en de vervoersver- boden die daar het gevolg van zijn. Het college van b en w in Ven ray wil de verbouwing van Dingus in eigen hand houden. Het wordt een centrum voor jeugd vanaf 12 jaar met een maximaal geluidsniveau van 100/101 dba. Ook wil de gemeente een dikke vinger in de pap op het te voeren beleid en de programmering van het 'nieuwe' Dingus. De renovatie gaat 1,85 miljoen euro kosten en moet eind september aan vangen. "Ik neem mijn poli tieke en maatschappelijke ver antwoordelijkheid", zegt wethouder Emonts. Venray vraagt minister De Boer van Verkeer en Water staat in een brandbrief met klem om nog dit jaar een ver keersregelinstallatie op de aansluiting van de Rijksweg A73 op de N551 (Maashe se weg) te realiseren. De gemeente weet zich hierbij onder andere gesteund door de provincie Limburg en het ROVL. Venray vindt dat de minister zijn verantwo ordelijkheid moet nemen, nu de komst van verkeerslichten bij de op- en afritten van de A73 op de Maasheseweg bij hotel Asteria opnieuw is uit gesteld. SVOC'Ol krijgt eindelijk groen licht gekregen voor de uitbrei ding van de accommodatie. De sportvereniging kan nu begin nen met de bouw van een nieuwe kantine en twee kleed lokalen op sportpark Heesakker. Het geduld van de bouwcommissie is lang op de proef gesteld. Burgemeester Waals reikt een koninklijke onderscheiding uit aan Toon Poels (66) uit Ven ray. Dat gebeurt in Ysselsteyn tijdens een feestelijke bijeenkomst na afloop van de afscheidswedstrijd, die Poels na veertig jaar voetbalscheid srechter te zijn geweest voor het laatst floot. Wethouder Emonts (PvdA) krijgt bijna de volledige steun van de coalitie voor zijn ver bouwplannen van Dingus. Alleen Martin Leenders (CDA) is een dissident en keurt samen met Samenwerking, WD en Joost van Vorle de voorwaarden - of onderdelen daarvan - af die verbonden zijn aan de renovatie van 1,85 miljoen euro. De gemeente wil een fikse huurverhoging, een doelgroep van 12 tot 25 jaar, een subsidierelatie met cont role en invloed en een maxi maal geluidsniveau van 101 dba. De leegstaande schoolge bouwen van de KTS en MBO aan de St. Jozefweg worden zo spoedig mogelijk gesloopt. Wonen Venray-directeur Lies- beth van Beek hoopt dat de twee gebouwen nog voor de zomervakantie tegen de vlakte gaan. Op het terrein verschijnt zowel hoog- als laagbouw. In totaal komen er negentig woningen. Fractievoorzitter Gerrit Lem- mens bevestigt in de raadsver gadering de afsplitsing van fractie Van de Vorle. Het kwartet Lemmens, Derks, Grebenjak en De la Roy gaat verder onder de naam Lokaal Actief en wordt de zesde partij in de gemeenteraad. Joost van de Vorle blijft de eenmanspar tij fractie Van de Vorle aanvo eren. Het actiecomité Behqud het Donderdag 1 januari 2004 - Pagina 23 3 gij EN MAAS schoolzwemmen wil dat de gemeente Venray terugkomt op het eerder genomen besluit om het schoolzwemmen af te schaffen. Het comité heeft een opgeleverd. De provincie zou voor 1 juni een top drie pre senteren van mogelijke locaties in de regio tussen Gennep en Venlo waarop alle De heer Piet Maes (61) uit Cas tenray is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau van wege zijn verdiensten voor de Castenrayse gemeenschap, zoals zijn bijna 40-jarig be stuurslidmaatschap en pen ningmeesterschap van SV Cas tenray, zijn ruim 20-jarig kerk meesterschap van de Matthiasparochie en vele andere activiteiten. De heer H. Meijer (60) uit Ven ray is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau van wege zijn verdiensten voor de Bond van Wapenbroeders, zijn vele publicaties op het terrein van (militaire) onderscheidin gen en zijn jarenlange inzet voor de jaarlijkse dodenher denking op de Engelse mili taire begraafplaats en zijn inspanningen voor de Britse oorlogsveteranen Prof. mr. J. Nota (77) uit Ven ray is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau vanwege zijn meer dan 40- jarige inzet als bestuurslid van talloze stichtingen en instellin gen op met name het gebied van het jeugdrecht en de kinderbescherming, maar ook Het wordt de allereerste par keerkelder die de gemeente Venray gaat bouwen. Woonboulevard Xenter op bedrijventerrein de Hulst II moet in één keer worden gebouwd. De gemeente gaat niet in op het verzoek van pro jectontwikkelaar 3W Vastgoed om het winkelgebied van 29.000 vierkante meter in fases te mogen bouwen. Dat meldt wethouder Heidens (CDA) in de commissie Midde len. De verbouw van het oude gemeentehuis tot een hoog waardige horecagelegenheid loopt enige vertraging op. Eigenaar Piet van Benschop ontzenuwt de geruchten dat hij weer af zou willen van het monumentale pand aan de Grote Markt. "Welnee, daar is geen sprake van", reageert Van Benschop. "Ik heb die ge luiden ook gehoord. Er zijn enkele monumentale delen gevonden die nog ingepast moeten worden in het bouw plan."" Het kunstwerk van de 100 gek nakte kruisen krijgt een plaats op een fietsrotonde. Die wordt aangelegd aan de Noordsingel links van de oprijlaan naar het St. Annaterrein. De plaatsing op de rotonde Raadhuisstraat- Noordsingel is daarmee voor goed van de baan. Deze rotonde krijgt ook geen ander door de Kiwanisclub Schieëpersland, in samen werking met de schouw burgdirectie. Voor de gehele gemeente Ven ray geldt een ophokplicht voor pluimvee. Het is ver plicht vogelpestgevoelige dieren in stal of hok te houden. Alle inwoners die vogelpestgevoelige dieren houden moeten maatregelen nemen. Het gaat dan niet alleen om bedrijven, maar ook om hobbyhouders. Op 82-jarige leeftijd overlijdt Louis Theunissen, oud-deken van Venray. Deken Theunis sen is al enige tijd ziek. De gemeente sluit het boek jaar 2002 af met een positief saldo van 1,4 miljoen euro. Deze onverwachte meevaller komt vooral door de extra rijksuitkeringen die Venray op de valreep kreeg. Daarnaast voert de gemeente minder plannen uit dan die in de begroting zijn opgenomen.. Het Informatiecentrum Mid den Oosten sluit de deuren. De veranderde situatie in Irak maakt het voortbestaan van een dergelijk informatiecen trum niet langer noodzakelijk. De Deeltaxi blijkt een andere doelgroep te bereiken dan de bedoeling was. Vooral onder jongeren is dit goedkope gemeente. Organisator John Raadschelders van de stichting Powerman Holland is het er niet mee eens. "De afbouw van de subsidie is absoluut onjuist. Het moet wel op een eerlijke manier gebeuren", zeg Raad- schelders in de commissie Stedelijk Beheer. Vorig jaar kreeg Powerman nog 11.345 euro. De gemeente Venray past na overleg met de organisatie van de Powerman Holland de route van de duathlonwed- strijd aan. Dit om de kans op het overdragen van het vogelpestvirus zoveel mogelijk te beperken. Bij gelegenheid van de jaar lijkse lintjesregen worden in Venray door burgemeester Waals twaalf personen gedecoreerd. Mevrouw L. Broeksteeg- Trienekens (73) uit Venray is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau vanwege haar meer dan 25-jarige vri jwillige inzet voor de Zon nebloem. Mevrouw H. Geurts-Wismans (71) uit Leunen is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nas sau vanwege haar verdiensten voor de Leunse gemeenschap als vrijwilligster bij de Zon nebloem, het Astmafonds en de dorpsraad. Ook zij krijgt de onderscheiding door burge- April: In Ysselsteyn wordt uit voorzorg de kalkoenbouderij van de familie Jenniskens aan de Puttenweg ontruimd. tingsplek van en voor het dorp wordt. In de schouwburg vindt een bijzondere ontmoeting plaats. Het plaatselijke duo Willie (Voesten) en Rob (van Lieshout) treft daar een ander duo. Mini en Maxi. De ont moeting is mogelijk gemaakt bouw zelf uitvoeren en de gemeente buitenspel zetten. Voorzitter Pieter Gijsbers en adviseur Piet Tromp zijn niet blij dat dit nieuws is uitgelekt. De jaarlijkse internationale run-bike-runwedstrijd krijgt voortaan nog slechts 2.300 euro subsidie van de kunstwerk. Er komt hier wel een verwijzing naar de nieuwe fietsrotonde. De projectgroep De Waan gaat negen rotondes op de singels rond Venray invullen met kunst. De dorpsraad van Castenray wil van het dorpsplein een echt plein maken. Een plein dat samen met de historische linde voor het café van de Koster, het standbeeld van Thei Büddiger en het nog te plaatsen H. Hartbeeld nabij de ingang van de kerk, past bin nen de dorpskern en meer dan ooit de centrale ontmoe- Apn'l: Het zestiende eeuwse, levensgrote beeld van Petrus Paus is na jaren van restauratie weer terug in de Grote Kerk. ilie Jenniskens aan de Putten- veg ontruimd. Op het bedrijf s een laadploeg geweest, die mogelijk ook bij een besmet ■bedrijf heeft gewerkt. I Over een jaar wordt begonnen I met de bouw van een grote I ondergrondse parkeergarage I in de Gouden Leeuw. De I kelder krijgt 650 parkeer- I plekken en vergt een investe ring van 11,8 miljoen euru meester Waals opgespeld. De heer P. Hebben (61) uit Venray is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau vanwege zijn verdiensten; meer dan 25-jarig bestuurslid maatschap en voorzitterschap van de personeelsvereniging van het Vincent van Gogh Instituut. De heer F. Hendriks (57) uit Merselo is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau vanwege zijn verdiensten voor de Merselose gemeenschap, met name als lid en voorzitter van fanfare St. Oda in Merselo, waarvan hij thans erevoorzit ter is. uimd moeten worden, leen al binnen de gemeente ■ay gaat het om ruim 3,5 iljoen stuks pluimvee. 1 bestuur van Schouwburg >rei ay benoemt Anne-Chris- va Liebrand tot directeur van Ins chouwburg Venray. Sinds v^i irertrek van Peter de Neef en nt Anne-Christine de >Iik ;tiefunctie waar. Daarvoor Mi [te zij reeds een jaar in de uwburg van Venray. del zni zestiende eeuwse, levens- e beeld van Petrus Paus is aren van restauratie weer ste g in de Grote Kerk. Ieurende de jarenlange turatie, uitgevoerd door eui Restauratie Atelier Lim- peiis het beeld ontdaan van hsl chillende verflagen en eid ggebracht tot zijn oor- hik inkelijke kleurenpracht, va in gevreesde vogelpest heeft ntrede gedaan in Limburg, -ut )spel, bij Nederweert, is 4- dwerkelijk vogelpest onstateerd. Pluim veehou- 10; in de omgeving van Ven- liti rijn bang dat de ziekte ook fe richting uitkomt. In dat 's %1 zullen de bedrijven bill bif Wethouder Frits Ruyten voert nfe titel 'ing' met recht. Dat thrijft het college in een brief an fractie Van de Vorle. B en i W reageren hiermee op de -Njeweringen van partijleider eteost van de Vorle dat zijn nrfrethouder Ruyten geen 'ing' dcfou zijn. Ysselsteyn wordt uit voor- octorg de kalkoenhouderij (circa djó.OOO kalkoenen) van de fam- openbaar vervoer populair. De Deeltaxi is vanaf 1 januari gaan rijden in Noord-Limburg. Het is openbaar vervoer op afroep en van deur tot deur. Het lijkt fout te gaan tussen jongerencentrum Dingus en de gemeente. Na het gesprek met wethouder Emonts over weegt Dingus de onderhan delingen met de gemeente af te blazen. Met het vonnis van de rechter in de hand wil het bestuur van Dingus de ver-

Peel en Maas | 2004 | | pagina 23