Het Venrayse jaar 2003 in beeld Een voors 2003 Januari Maart Redactie Weel en Maas Donderdag 1 januari 2003 - Pagij De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt uit de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de gemeente Venray plaatsvonden. Een korte samenvatting van de laatste zes maanden vindt u op deze en volgende pagina's. In sigarenhuis Jansen is een Staatslot verkocht waarop op oudejaarsavond een prijs van 500.000 euro is gevallen. "Het derd (hoofdzakelijk onderne mers) aanwezigen in de zaal mogen hun eigen voorkeur uit brengen voor de publieksprijs, die door Plusmarkt G. van Dijck wordt gewonnen. Jos Waals wil voor nog een periode van zes jaar worden herbenoemd. Dat heeft de Venrayse burgemeester onlangs aan commissaris der Koningin Van Voorst tot Voor st laten weten. De herbenoe ming gaat, na goedkeuring door de gemeenteraad, in op 1 september 2003. Op die omgezaagd. In Oirlo is een anonieme groep actief die zich 'positieve werkgroep de Blakt zegt JA' noemt. Harrie Maessen ziet af van de komst van een Indycarcuit. Maessen zegt geschrokken te zijn van alle commotie en ver deeldheid die vooral in Oirlo en Oostrum is ontstaan. "Uit de vele reacties blijkt dat geluid, verkeer en bezoekers aantallen bij Indycarraces op zeer veel weerstand stuiten. Dit gaat de Venrayse schaal te boven." Maar Ruyten heeft veel te wei nig van fractie Van de Vorle in het college ingebracht." Na twintig jaar verdwijnt de naam 'fractie Van de Vorle' van het Venrayse politieke toneel. De lokale partij gaat binnen kort anders heten. Raadsnestor Joost van de Vorle wil niet dat de partij zijn naam blijft dra gen als hij er straks geen deel meer van uitmaakt. Een nieu we naam is nog niet /bekend. "Burgers Belangen Venray zou het kunnen worden", sugge reert Van de Vorle. Februari: Militairen van de Groep Geleide Wapens vertrekken naar Turkije, om het land te beschermen tegen aanvallen uit Irak. toelaat. De Venrayse gemeenteraad wil dat racecircuit De Peel op zijn huidige plek blijft. CDA en VVD komen in de raadsverga dering ieder met een eigen motie. Die blijken zo op elkaar te lijken dat de woordvoerders Rein Dupont (CDA) en René Francken (WD) ze samensme den tot één nieuwe. De com plete raad schaart zich achter de gezamenlijke motie waarin het college wordt opgedragen alles in het werk te stellen het circuit op de huidige locatie te legaliseren. De inwoners van Merselo kun nen kiezen hoe de schenking van 20.000 euro van de Rabo bank wordt besteed. Het dorp krijgt dit bedrag omdat de bank vorig jaar haar filiaal aan het Grootdorp sloot. De pluimveehouders in de opzichte van 1999 toen 43,7% van de kiesgerechtigden de gang naar de stembus maakte. Jan Loonen (CDA) en Martinet Roling-Scholten (D66) uit Ven ray bemachtigen een zetel voor de Provinciale Staten. Ook Dickie Mincken-Jansen uit Wanssum staat op de gepresenteerde voorlopige lijst van gekozen politici. VVD'er John Oosterbeek, die op plaats vijf stond van de kies kring II (Venlo), haalt niet genoeg stemmen voor een plek in het hoogste bestuurs orgaan van de provincie. De gemeente Venray neemt officieel haar nieuwe website in gebruik. Voortaan kan ieder een via www.venray.nl infor matie raadplegen van de gemeente Venray. De website bevat informatie over: bestuur en organisatie, bezoek gemeente Venray, nieuws en actueel, vacatures, onderne men in Venray, bouwen aan Venray en producten en dien sten. is niet te geloven dat zo'n hoofdprijs weer in Venray is verkocht. In heel Nederland zijn slechts vijf hoofdprijzen, en één van die loten is bij ons gekocht. We hebben de fles champagne klaarstaan voor de winnaar", zegt een dolgelukki ge eigenaresse Mia Jansen. Met de komst van de deeltaxi is een einde gekomen aan de buurtbus. De bus rijdt voor het laatst naar Merselo, Vredepeel, Smakt, Holthees, Maashees en Oirlo. De Maas bereikt haar hoogste punt in de omgeving van Ven ray. Links en rechts staan al grote delen»land onder water maar door de aanleg van dij ken valt de situatie nogal mee. In Meerlo is een boer vergeten zijn koeien van het land te halen. Die hebben de nacht in het water moeten doorbren gen. Commandant Rikken van de Groep Geleide Wapens in Vre depeel draagt het commando over aan zijn opvolger kolonel Van Hoof. De commando-over dracht vindt plaats onder toe ziend oog van tal van genodig den en militairen op het paradeterrein voor de sporthal op luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel. datum is Waals precies twaalf jaar burgemeester van Venray. Twee mannen komen om het leven bij een vliegtuigongeval. Het tweetal, de 57-jarige instructeur Jan Litjens uit Veu- Maart: In Ysselsteyn memvedstrijden plaats. len en een 50-jarige man uit Helmond, is bezig met een instructieles. Tijdens het oefe nen van de zogenaamde door start gebeurt het ongeval. Het vliegtuig stort neer en de twee inzittenden komen daarbij om het leven. Januari: De Maas bereikt haar hoogste punt: grote delen van de gemeente Meerlo-Wanssum komen onder water te staan.. De PvdA en de CDA zijn in Venray de grote winnaars van de landelijke Tweede Kamer verkiezingen. Verliezers zijn De verplaatsing van circuit De Peel naar bedrijvenpark Smak- terheide III gaat mogelijk niet door. Burgemeester en wet houders van Venray stellen de gemeenteraadsleden voor om niet akkoord te gaan met een verplaatsing van het circuit. Indien de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel, zou dit opnieuw een domper zijn voor ondernemer Harrie Maessen uit Ysselsteyn, die het verzoek tot verplaatsing van het circuit had ingediend. De landelijke pers rukt massaal uit naar luchtmachtbasis De Peel. Daar wordt een perscon ferentie gehouden over de uit zending van drie Patriot-vuur- eenlheden en 370 militairen naar zuid-oost Turkije. vinden wederom de spectaculaire Februari: Edgar van Kessel wordt uitgeroepen tot prins van carnavalsvereniging de Piëlhaas in Venray. Harry Maessen, initiatiefnemer van het Indycarcircuit op De Blakt is niet gelukkig met alle negatieve reacties over het te realiseren circuit. Niet dat hij het erg vindt dat mensen tegen zijn. "Dat is hun goed recht." Maessen maakt zich meer zorgen over de wijze waarop actiegroepen steun proberen te krijgen. "Bijna alle argumenten die worden gebruikt zijn onjuist." Manders Industries wint de Loek A. Nelissenprijs. De jury beoordeelt Manders Industries als beste uit de acht door het bedrijfsleven genomineerde bedrijven. De bijna vijfhon Feest in zorgcentrum Het Schuttersveld in Venray. Want het gebeurt niet iedere dag dat een bewoner zijn of haar 102e verjaardag viert. Mevrouw Bur- gers-Heesen uit Veulen bereikt deze respectabele leeftijd. De spanningen rond de moge lijke komst van een Indycar- baan in Oirlo lopen hoog op. Werkgroep de Blakt, actief in Oirlo en Oostrum, voelt zich door uitspraken van initiatief nemer Maessen ten onrechte beschuldigd van het verkondi gen van leugens en stemming makerij. De actieborden in beide dor pen zijn door onbekenden de Lijst Pirn Fortuyn en in min dere mate Groen Links en D66. Het opkomstpercentage in Venray is 77,91% (22.303 stemmers). In mei van het vorig jaar ging 75,31% (21.355 stemmers) naar de stembus. De uitslag in Venray komt in grote mate overeen met het landelijke beeld. Het is zeer twijfelachtig of de schouwburg op het St. Anna- terrein het verenigingslokaal voor veertien Venrayse muziekverenigingen wordt. De Stichting Parktheater zoekt naar financiële middelen om het plan te realiseren maar dreigt overal bot te vangen omdat de gemeente Venray geen financiële bijdrage geeft. "Het zou jammer zijn als ons plan niet doorgaat, want dan wordt de schouwburg onge twijfeld met sloop bedreigd", aldus voorzitter Hans Thomas sen. Edgar van Kessel is dit jaar de prins van carnavalsvereniging De Piëlhaas in Venray. In een bomvolle schouwburg wordt prins Edgar I aan de Venrayse Piëlhazen en Piëlhazinnen gepresenteerd. Edgar I wordt tijdens de carnavalsdagen bij gestaan door de adjudanten Hans Kerstjens en Frank Arts. Het botert niet zo goed tussen wethouder Frits Ruyten en Joost van de Vorle van de gelijknamige fractie. "Hij heeft zich veel te veel beziggehou den met het Indycarcircuit", vindt Van de Vorle. "Terwijl wij in het college zijn gestapt om wat te doen aan de woningbouw. Er moet meer gebouwd worden, vooral voor ouderen en alleenstaanden. Zodat er weer doorstroming op de woningmarkt komt. P. van Dreumel is benoemd tot voorzitter van de Raad van Bestuur van VieCuri Medisch Centrum in Noord-Limburg, met ziekenhuizen in Venlo en Venray. Hij is de opvolger van Cf. Peeters die benoemd is tot voorzitter van de Raad van Bestuur van het Academisch Ziekenhuis Maastricht. De gemeente denkt pas in sep tember te kunnen starten met de verbouwing van Dingus tot een nieuw open jongerencen trum. De rechtbank oordeelt dat uiterlijk op 28 februari, binnen drie maanden na het vonnis, met de renovatie moet zijn begonnen. Zo niet, dan mag Dingus op kosten van de gemeente de verbouwing zelf ter hand nemen. Dingus-voorzitter Pieter Gijs- bers zegt zich te houden aan de uitspraak van de kanton rechter. "Want het gebouw had nu al in de steigers kun nen staan. De gemeente heeft opnieuw veel tijd gerekt. Pas sinds de vergadering van de bouwcommissie op 23 januari lijken we op één lijn te zitten. Daarvoor verliep het stroef." Op luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel is de eerste boom gekapt ter voorbereiding op de komst van de Koninklijke Landmacht. De bomen maken plaats voor de bouw van onder andere het zogenaamde Joint Air Defence Center. In de Defensienota 2000 is aange kondigd dat de grondgebon den luchtverdediging van de landmacht en de luchtmacht worden samengevoegd en gestationeerd op De Peel. Tevens komt op de lucht machtbasis een gezamenlijke luchtverdedigingsschool. Erik Peters, voorzitter van de projectgroep De Waan, over handigt het eerste exemplaar van het Logboek De Waan aan de zieke kunstenaar Joop Wis- mans. Het logboek is een ver slag van de manifestatie over kunst en psychiatrie die het afgelopen jaar meer dan 60.000 bezoekers in de ban hield. Joop Wismans, beeldend kun stenaar en curator van het Odapark in Venray, overlijdt. De naam van Joop Wismans is onlosmakelijk verbonden met het Odapark. In de 80-er jaren had hij al plannen om iets met dit karakteristieke park en his torische Theehuis te gaan doen. Later organiseert hij met de Kunstkring Venray diverse manifestaties in het park. Het college zet de bouw van een woonzorgcomplex in Ysselsteyn in gang. B en W wil len niet langer wachten op de provincie en het rijk. Beide overheden hebben nog geen groen licht gegeven waardoor het gemeentebestuur bewust een risico neemt. De bouw van het wozoco is al jarenlang een heet hangijzer in Yssel steyn. Het Vincent van Gogh Insti tuut in Venray draagt officieel een deel van zijn archieven over aan het Sociaal Historisch Centrum te Maastricht. Het behoud van deze archieven maakt het voor historici moge lijk om de ontwikkelingen in de geestelijke gezondheids zorg te onderzoeken. De Stichting Speeltuin Venray is na veel wikken en wegen van mening dat een speeltuin in het Vlakwater niet mogelijk is. Zij baseert dit standpunt op het feit dat de toegewezen locatie, de voormalige fiets- crossbaan aan de Hardeweg, onvoldoende garanties biedt voor een gezonde exploitatie omdat ze te ver van de kinder rijke wijken ligt. Daarnaast wordt de gemeentelijke bijdra ge voor de aanleg van de speel tuin als te laag beoordeeld en is een toezegging voor spon soring ingetrokken. De gemeente Venray neemt samen met de Bibliotheek Venray het initiatief tot het inrichten van een informatie centrum Midden-Oosten. Hier kan iedereen terecht voor actuele berichtgeving over en achtergronden van de situatie in Irak en de omringende lan den. Ruim tweehonderd Neder landse militairen, voor het grootste deel afkomstig van de Groep Geleide Wapens in Vre depeel, vertrekken naar Zuid- oöst-Turkije. Zij plaatsen daar de komende dagen patriots die het land moeten beschermen tegen mogelijke raketaanval- len door Irak. De antiraketsys temen moeten afgevuurde Iraakse scud-raketten onder scheppen. Het Afghaanse gezin Mehrabi moet van de rechtbank in Roermond de woning aan de Stationsweg in Oostrum bin nen drie dagen verlaten heb ben. Het gezin is uitgeproce deerd maar weigerde tot nu toe het pand te verlaten van wege de ziekte van de vader. Het Centraal orgaan Opvang Azielzoekers (COA) "spant de zaak aan om via een uitspraak van de rechter de familie te dwingen de woning te verla ten. Dat jaar viert de kring na haar gouden jubileum. red; een ip'!1 De gemeente heeft nog geen vergoeding gekregeel het Centraal orgaan Opvangr"! zoekers (COA). Er ligt eer ning van ongeveer 200.00 voor kosten die de gen heeft gemaakt voor de kom het asielzoekerscentrum, jaar september werd hej afgeblazen door het COA. TBS-kliniek de Rooyse 1 bes start samen met de Forei ay Psychiatrische Afdeling va Liet Vincent van Gogh Ins cho (VvGI), GGZ Eindhovei yert Reclassering Nederland een nt sisch psychiatrische polik -tiel voor de regio Noord- en Mi [te Limburg. Met de komst van uw polikliniek ontstaat een del forensisch circuit in zui ges; .Nederland. wei Veltum wordt de eerste die gaat profiteren van de die voor stadsvernieuwing mn gemeente trekt 93-968 eun Re om de wijk op te knappei Veltum komen ook Bruksl chi Zuid aan de beurt. Voor beid gg< ken is 281.904 euro beschik nk< De gemeente ontvangt va provincie 777.155 euro irfcev kader van het ISV (Investei ntr budget Stedelijke Vernieu\ )sp voor de periode 2000-2004. dw< ins Auto-inbraken zijn in 2003 speerpunt van het politi zijn trict Venray. Dit omdat aantal inbraken in auto's jaar opnieuw sterk is toegi men. In 2001 worden bill het district 1069 auto-inbrf geregistreerd, in 2002 zijn er 1354. Dit blijkt uit de| cijfers van de Politie Limburg-Noord. De leerlinge van het Raay College, die deze weel opgenomen in het zieken met vermeende meningo ken, blijkt een andere ziekl hebben. Dat bevestigt vader van de leerling. De linge lijdt aan Pleunokok, bacteriële ziekte die wel stig is maar niet besmetteli Britt Houwen van basisset De Bongerd is de winnaar de regionale voorronde vat Nationale Voorleeswedsti Houwen en Simone Hern komen tijdens de voorro in Sevenum als beste uit bus. Mariëlle van Tilburg De Kruudwis weet zich nie kwalificeren voor de pro ciale voorronde op 8 apri De Oranjerie in Roermond. Het blijft rommelen bij fra Van de Vorle. Joost van Vorle voegt een nieuw ho stuk toe aan de soap in partij. Al maanden ventil de leider van de fractie kri op zijn wethouder Ruyt Joost denkt nu iets gevont te hebben om hem verderf het nauw te brengen. Irui beweert dat zijn wethouse geen ingenieur is en .de tfcnr 'ing' ten onrechte zou gebipljc ken. Ondanks dat hij inmi dels de originele diplomtal heeft ingezien, is hij nog nt t overtuigd. thri feni Ad Haans is benoemd tot Rp r der in de orde van Oranje-Njew WtÊÊ Jetfes sau. In restaurant Tante Jety Blitterswijck krijgt de Venrtretl naar de onderscheiding dofeu loco-burgemeester Jan Dri* sen opgespeld. n Ad Haans is 38 jaar als hoobrg muziektherapie verbond 6.C geweest aan het Vincent t Gogh Instituut in Venray. gelegenheid van zijn afsche; wordt hij onderscheiden. De WD neemt tijdens de raadsvergadering wethouder Frits Ruyten flink onder vuur. De oppositiepartij wil weten of fractie Van de Vorle nog wel vertrouwen heeft in haar wet houder na de openlijke kritiek van Joost van de Vorle op het functioneren van Ruyten. Ook voelt de WD de wethouder van Stedelijke Ontwikkeling stevig aan de tand over zijn uit spraken van vorige week in Nieuwsblad Peel en Maas. Ruy ten kondigde aan de bouw van het woonzorgcomplex in Ysselsteyn toch in gang te zet ten zonder toestemming van rijk en provincie terwijl de stankwetgeving het evenmin Piet Classens uit Oirlo. Venray is met ruim 3,3 miljoen kippen de kippenrijkste gemeente van Nederland. In deze regio zitten vooral de grote bedrijven. Zoals het pluimveebedrijf van Noud Janssen in Meerlo. Het CDA en de PVDA zijn de grote winnaars van de Provin ciale Statenverkiezingen in de gemeente Venray. Verliezers zijn de Partij Nieuw Limburg (PNL) en in mindere mate WD, Groen Links en D66. De Socialistische Partij (SP) is van de kleinere partijen de enige die winst wist te behalen. Het opkomstpercentage in Venray is een lichte stijging ten Henk Lammen Ron Koenen Henk Willemssen Christ van den Munckhof Opmaak kerst- en Linda Lenssen Maart: Ad Haans uit Venray is Oranje-Nassau. regio volgen de ontwikkelin gen rond Barneveld op de voet. Zij hopen vurig gevrij waard te blijven van de vogel pest. "Want het is een catastro fe als het hier uitbreekt", zegt benoemd tot Ridder in de orde van Een maquette van de Venrayse kom anno 1930. Dat is het cadeau dat de Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray en omgeving in 2005 als jubileumgeschenk aan de Venrayse bevolking wil schenken.

Peel en Maas | 2004 | | pagina 22