De koningin van de Staatsloterij' Koester Uw Monument De mensen zijn erg lankbaar als we komen" VENRAY GROTESTRAAT 49 ALCIIST Honderdvijfentwintigste jaargang - week 1 - donderdag 1 januari 2004 EEL EN MAAS villigers Piet van Soest en Regina Poels 50 jaar getrouwd Stichting Venray Monumentaal klanten uit alle windstreken. Uit Venlo, Horst, Deurne, en steeds opnieuw hoor ik dat we een gezellig winkelcentrum hebben. En dat klopt toch ook. We heb ben mooie winkels en voor ieder een is er wel iets naar zijn of haar gading. Het aanbod aan winkels is per fect, hier is alles te koop." Mia zou zo kunnen overstappen naar de VW Venray. Venray promotie in al zijn facetten. Maar wie haar een beetje beter kent, weet dat ze het meent. Ze denkt voorlopig niet aan stoppen. Hoewel ze harder moet werken dan jaren geleden. "Je hebt minder personeel, dat wordt veel te duur. Dus moet je er harder aan trekken." Dat gaat haar nog steeds goed af. Mede ook door haar succes. Drie keer al werd ze onderscheiden met de Staatsloterij Award als grootste verkooppunt in Limburg. Ze is ook het beste verkooppunt van de Lotto in dit district. Tijdens de prijsuitreikingen maakt ze kennis met vele BN-ers. Mare Klein Essink, Lee Towers, Manuela Kemp, Rene Froger, Marco Borsato. Ze schudt de han den van al die bekende Nederlanders en maakt onge dwongen een praatje. Verlegen is ze allang niet meer. "Het is prach tig om kennis te maken met die mensen. Ze zijn ook heel gewoon, geen kapsones hoor." Mia Jansen maakt in al die jaren een beetje naam en faam als 'koningin van de Staatsloterij'. Dit jaar viel nog een prijs van 500.000 euro op een lot dat in haar winkel is gekocht. Of tien jaar lang jaarlijks 50.000 euro op een kraslot. In de Lotto vallen prijzen van tonnen groot. Ze is zelfs te horen in een radio spotje van de Staatsloterij. "Ik heb met mensen kennis gemaakt die na het horen van het spotje via de autoradio spontaan de A73 zijn afgereden om hiereen lot te kopen. De .klanten komen van heinde en verre. Ik vind het prachtig als ik zo'n grote prijzen kan uitkeren." Het woord stoppen is voorlopig nog taboe. Hoewel ze toch meer tijd wil besteden aan haar kinde ren Brigitte en Desirée en de kleinkinderen Sergi en Alicia. Over andere hobby's heeft ze niet Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. eens nagedacht. "Ik werk nog steeds zes dagen per week. Daar voel ik me happy bij. Ik denk ei wel eens aan. om leuke dingen te gaan doen. Reizen bijvoorbeeld.' Ik wil zeker een keer naar Rome; Maar als ik in de zomermaanden een dagje naar Noordwijk ben geweest, lekker wandelen en uit waaien, kan ik er weer een hele week tegenaan. Van zo'n dagje kan ik genieten, eventjes alles ver geten." Jenniskens Install a t i e verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl 0478-531144 - info@alcast.nl lia Jansen runt veertig jaar tabaksspeciaalzaak Onder de titel Koester Uw Monument wil de Stichting Venray Monumentaal weke lijks in de Peel en Maas karak teristieke, beeldbepalende, plekken in Venray en zijn kerkdorpen speciaal onder de aandacht brengen. Ze bedoe len hier niet alleen de geregis-. treerde monumenten maar ook die gebouwen en plaatsen die een kenmerkende uitstra ling hebben in hun omgeving en daarom zo bijzonder zijn. Of anders gezegd, juist die boerderijen, huizen en straat beelden die zo 'Venray eigen' uniek en herkenbaar zijn dat je daardoor direct weet waar je bent. De Stichting Venray Monumentaal is opgericht 2002 door de leden van de voormalige gemeentelijke monumentencom missie met als doel het Venrayse monument zo breed mogelijk te promoten en de zorg om het bewaren van de lokale eigenheid veilig te stellen. De stichting bestaat uit een aantal leden dat zich willen inzet ten voor het behoud van het karakter van Venray. Zij willen daarbij ook graag gebruikmaken van uw hulp. Zij zouden graag zien dat iedereen in Venray alert is op dat wat behouden zou moe ten blijven. Dit om te voorkomen dat zoals in het verleden al zo vaak gebeurd is (en zelfs tot op de dag van vandaag eigenlijk nog plaatsvindt) er toch gesloopt wordt, waardoor er steeds weer opnieuw karakteristieke beelden voorgoed verdwijnen Mocht u goede digitale foto's hebben van een monument, b.v. een mooie gevel, of een voor beeld van een industrieel gebouw, een dorpsgezicht of iets anders dat de moeite waard is, willen zij u vragen die ter beschik king te stellen. U kunt deze foto's en informatie mailen naar venray- monumentaal@hccnet.nl Zij zul len deze foto's zo mogelijk gebruiken als aanvulling op des wekelijkse fotorapportage in de Peel en Maas. Ook kunnen zij dienst doen als aanvulling van het fotoarchief van de Stichting Venray Monumentaal. Zij starten 2004 met een serie die hopelijk jarenlang de mooiste plekjes van Venray laat zien. Na het jaar van de boerderij (2003) wordt 2004 in de monumenten- wereld het jaar van de verdedi gingswerken In gemeente Venray hebben we daarvan zelfs een rijks monument. Vandaar dat de eerste foto in de reeks Koester uw Monument betrekking heeft op de Peel-Raamstelling langs het Defensiekanaal op het grondge bied van Ysselsteyn en Vredepeel. Dit rijksmonument bestaat uit de antitankgracht, een wal met 30 kazematten (bunkers) en 5 stu wen (verdeelwerken). Laten we vooral zeer zorgvuldig blijven omgaan met mooi Venray en haar kerkdorpen. genieten van het leven waarin denken of piekeren over leeftijd geen plaats heeft. Ze lacht opnieuw. "Ik was vroeger verle gen." Ze zegt het of dat ze het zelf niet meer wil geloven. "Tegen de klanten keek je op. Door de jaren heen leer je daar mee om te gaan. En word je vrijer." Wie Mia Jansen nu door de winkel ziet lopen, kan inderdaad niet geloven dat ze vroeger verlegen was. Voor iede re klant maakt ze tijd vrij voor een woordje. Klantenbinding in opti ma forma. Maar ze heeft het vak ook moe ten leren. In een klein winkeltje, nog niet de helft van nu, was het wonen en werken. Op de bene denverdieping de winkel, een keukentje en boven wonen en sla pen. "Langzaam groeiden we uit ons jasje, totdat we in 1975 beslo ten om te verbouwen. Het aanbod van sigaren, sigaretten, tabak en luxe artikelen zoals asbakken en aanstekers werd stilaan uitge breid." Het was in de tijd dat een pakje Caballero nog 80 cent kost te en een doosje met tien bolkn- akken twee gulden. Hoe ver is die tijd weg, nu eenzelfde pakje siga retten 3,80 euro kost en een kistje sigaren zes euro. Na de verbou wing was het winkeloppervlak verdubbeld. Mia en haar man Chris gingen wonen aan de Merseloseweg. Het sigarenwinkel- Ma Jansen, veertig jaar zelf standig ondernemer "Over stop pen denk ik nog niet na" tje groeide uit tot een tabaksspeci aalzaak. De roker kon er terecht voor alle topmerken. Aan de man gebracht door een vrouw die nog steeds geen sigaar rookt. "Maar ik heb me het vak wel eigen gemaakt. Ben de hele wereld overgereisd om fabrikanten te bezoeken en sigaren te proeven. Ja, dat wel. Ik ben in Cuba geweest, in de Dominicaanse Republiek, Indonesië, Denemarken, België, Ierland, noem maar op." Ze ontmoette tij dens die reizen de groten der aarde. Dupont, Davidoff, foto's in de winkel en het keukentje zijn er nog steeds stille getuigen van. "Ik heb me verdiept in de tabaksbran che. Een product dat door de jaren heen altijd een handarbeid- artikel is gebleven." KONINGIN Het straatbeeld is in die jaren een levensgroot verschil met nu. Venray is dan nog een dorp. Op het plein staan auto's, Garage Van Haren ligt midden in het centrum, er is geen schouwburg en de auto's tuffen door de Grotestraat. Parkeren op de Grote Markt en het Henseniusplein is geen enkel probleem. Terrassen waren in die tijd een onbekend fenomeen. Mia Jansen spreekt geen waarde-oordeel uit over toen en nu. Ze breekt wel een lans voor het huidige Venrayse winkelcentrum. "We mogen best wat meer trots zijn op ons winkelcentrum. Hier komen i economisch zware tijden, arin hyt winkelaanbod it bepaald door franchise- lers en grootwinkelbedrij- is het moeilijk om als ne zelfstandige onderne- r te overleven, jeertig jaar je hele ziel en ngheid in een bedrijf stop- komt dan ook nog zelden tr. Mia Jansen van de gelijk- nige sigarenspeciaalzaak Grote Markt in Venray bereikt komende vrijdag, 2 januari 2004, die gedenkwaar dige mijlpaal. En aan ophou den denkt ze nog steeds niet. "Zo lang ik gezond ben, wil ik nog wel even doorgaan." Terug in de tijd. Om precies te zijn aan het einde van 1963- In november begint Mia Jansen op proef in de sigarenwinkel in het hartje van Venray. Op proef ja, want daarnaast werkt ze nog in het magazijn van De Zon. Als niet- roker begeeft ze zich in de wereld van Roxy, Corona en bolknak. "Ik heb eerst gekeken of het wat was. Ik had me nog nooit met sigaren bezig gehouden. Het enige wat ik wist was dat mijn vader Roxy rookte. Ik was destijds negentien jaar, had nog nooit een sigaret in de hand gehad." Ze lacht, zoals ze vaak doet. Haar leeftijd geeft ze niet graag prijs. Een stukje ijdel- heid, verlegenheid, of gewoon en Regina van Soest- dragen het Venrayse Uigerswerk al jaren een hart toe. De Wendel, Het jttersveld of de hkerk: bijna dagelijks zijn 4 ergens enkele uurtjes in leer als vrijwilliger. De |keer om koffie in te ken, de andere keer om [te praten of te zingen, fvilligerswerk is prachtig doen. De mensen zijn kb aar als we weer eens iezoek komen", zegt de v des huizes. Op vrijdag 2 i vieren Piet en Regina gouden bruiloftsfeest. interview met twee vrij ers in hart en nieren. eventjes volgehouden in België, heb zelfs nu nog wel eens heim wee naar die tijd", zegt Regina. Piet bevestigt het verhaal van zijn vrouw. "Ik had echt heimwee naar Venray. Naar mijn familie en vrienden. In 1966 zijn we naar ons geboortedorp verhuisd." Het echtpaar betrok een appar tement in een flat aan de Doormanstraat en daar wonen ze nog steeds. Piet kon al snel aan de slag als kassier bij het (oude) zwembad in Vlakwater en werkte later nog jaren op de afdeling bevolking en sportzaken van de gemeente Venray. Regina zorgde voor het huishouden, maar werk te ook nog enkele jaren bij super markt Spar aan het Kennedyplein. VRIJWILLIGERSWERK Vooral als vrijwilliger hebben Piet en Regina hun sporen ver diend. De lijst aan 'functies' is enorm. De Zonnebloem, Het Schuttersveld, De Wendel: regel matig brengen Regina en Piet, samen of apart, een bezoek aan senioren of verstandelijk gehandi capten. "Ik ben al vijftien jaar lid van de Unie van Vrijwilligers UW", vertelt Regina. "Ik kan iedereen aanraden om vrijwilli gerswerk te doen. De waardering die je van de mensen krijgt, is altijd groot. Je komt elke dag weer met een voldaan gevoel thuis." Piet is ook nog lid van zangkoor 't Zonnelied in de Paterskerk, geeft, op donderdagmorgen lessen Fries houtsnijwerk in hét nobby- en creativiteitencentrum van Seniorenservice-Gilde Venray en verzorgt regelmatig de avondwa ke in Het Schuttersveld. Ook is hij al twaalf jaar vrijwilliger van het Rode Kruis en zingt hij samen met Regina en een aantal andere vrij willigers in een koor met verstan delijk gehandicapten van De Wendel. Verder maken ze bij voorbeeld nog kaarten in alle kleuren en maten. Piet is ook thuis nog regelmatig in de weer met zijn Fries houtsnijwerk. En hij kijkt graag naar de buis. Naar quiz zen en voetbalprogramma's bij voorbeeld, maar ook nieuwsuit zendingen en een populaire soap als The Bold en The Beautiful kun- Piet en Regina van Soest-Poels: "We passen gewoon bij elkaar" nen Piet wel bekoren. Regina vindt de televisie maar niks. "Ik ga dan liever handwerken." Dat de twee zich nooit verve len, mag duidelijk zijn. Ze komen dagelijks eigenlijk nog tijd tekort, vindt Regina. "Het leven gaat zo snel voorbij, we proberen er volop van te genieten.*' Het geheim achter ons huwelijk? We hebben geen geheim, we passen gewoon bij elkaar!" "In een relatie moet je eerlijk zijn en kunnen geven en nemen", vindt Piet. "Ja, wij hebben het altijd eigenlijk goed met elkaar kunnen vinden." Op vrijdag 2 januari vieren Piet en Regina van Soest-Poels hun gouden bruiloft. Om 14.00 uur begint in de Paterskerk een H. Mis en van 18.30 tot 20.00 uur is er een receptie in Dans Partycentrum Janssen aan de Raadhuisstraat in Venray. Piet mag u eigenlijk twee keer felicite ren, want op 2 januari viert hij ook zijn 76e verjaardag. tt (75) en Regina (73) hebben lïfde niet ver hoeven te zoe- I De twee zijn geboren en Jgen in hartje Venray en ken- lelkaar al van jongs af aan. I woonden bij elkaar om de Ik hoefde de straat maar Ite steken om bij het huis van jba te komen", zegt Piet, ter- ■hij zijn vrouw lachend aan- "Ik kom uit een gezin met i kinderen, waarvan ik de Jte van drie jongens was." |gina was de jongste van n kinderen. "Ik heb in Venray Ie basisschool gezeten, maar op mijn vijftiende al als ser- jster gaan werken in café-res- fcnt De Zwaan op de Grote l;t. Dat heb ik 3,5 jaar met veel lier gedaan." let werkte in zijn jeugdjaren liverse boeren in de regio. "Ja, |ing dat toen. Er moest toch 1 op de plank komen. Ook in borlogsjaren heb ik bij een gewerkt. Dat was mijn |k, want anders was ik door de .ers opgepikt." Jet waren zware tijden, Ierland had net de oorlogsja- I achter de rug en de meeste foners moesten ieder dubbel- ;vee keer omdraaien. Zo ook ienrayse families Van Soest en inwonen. Die Belgen hadden graag Nederlanders, want die kon den volgens hen hard werken." Piet zag zijn geliefde met lede ogen vertrekken Twee jaar later, in november 1952, besloot ook hij de grens over te trekken om dichter bij 'zijn' Regina te kunnen zijn. "Ik wilde haar gewoon wat vaker zien", vertelt hij. Zo gezegd, zo gedaan en Piet ging als maga zijnbediende in een lampenfa briek werken Enkele maanden later al, op 12 december 1953, gaf het duo elkaar in België het jawoord. Voor de wet, in de Paterskerk in Venray trouwden Piet en Regina op 2 januari 1954. LAMPENFABRIEK moeder Poels overleed, ina was net achttien jaar, nam ioodgedwongen haar taken in puishouding over. Twee jaar r vertrok Regina naar België. opmerkelijke stap voor die "Een zus van me woonde al Iele jaren in België en ik kon teen juwelier in Brussel in de Ishouding gaan werken en Het Venrayse echtpaar bleef in België wonen. Inmiddels had Regina een goede baan als voor werkster in een lampenfabriek gekregen, bij dezelfde baas als magazijnchef Piet maar op een andere vestiging. "We hebben in België altijd met veel plezier gewoond. Maar op een gegeven moment wilde Piet graag terug naar Venray. Ik had het nog wel

Peel en Maas | 2004 | | pagina 17