'Venray' blikt terug en vooruit "Kunst geeft vorm "2003: Het jaar van de aan je identiteit" bestemmingsplannen Raayland College 2004: optimisme "Er is veel gebeurd met mij als mens en wethouder" 2003 in de kerkdorpen" "Toekomst zondei verleden bestaat niet" "2003 een bewogen jaar" PEEL EN MAAS Donderdag 1 januari 2004 - Pagiit Ko van der Velpen, directeur Muziekschool Venray Sieb Nijssen, voorzitter dorpsradenoverleg: "In 350 woorden iets naar voren brengen over de toe komst valt niet mee want er is veel, heel veel te vertellen over kunsteducatie. Laat ik dan maar zo aan het eind van het jaar beginnen met enige beschouwingen los te laten over de betekenis van kunste ducatie. Want waarom is het opvoeden met kunst zo belangrijk? We weten het alle maal. Je ontwikkelt je creativi teit, je leert dat emoties niet verkeerd zijn, je leert je soci aal te gedragen, je leert kri tisch te zijn, naar jezelf en naar anderen. Kunst is een uit laatklep in moeilijke tijden, kunst geeft vorm aan je identi teit. Saz hoort bij de Turkse identi teit en de harmonie/fanfare bij de Limburgse identiteit, heavy metal, rap en Idols hebben allemaal te maken met (het zoeken naar) identiteit. Met persoonlijkheids vorming. Geen opvoedend instru ment is zo krachtig als kunst. Ik denk dat ik de stelling aandurf, dat hoe meer aandacht er is voor kunst en cultuur, hoe beter de maatschappij. Dus investeer in kunsteducatie en kunstparticipa tie zou ik iedereen willen meege ven voor het jaar 2004, dan inves teer je in de maatschappij. Bundel, investeer en ontwikkel. Onderwijsinstellingen, culturele instellingen, verenigingen en overheden. Mijn motto voor het komend jaar. 2004 het jaar van de kunsteducatie in Venray en Meer- lo-Wanssum? Maar...we dienen ook realis tisch te zijn. En dit realisme zal ons ook dwingen goed op onze zaak. de muziekschool c.q. Kun stencentrum Jerusalem te passen. Zorg voor de inhoud en aanbod naast puur ondernemerschap. Oog en vooral oor hebben voor onze omgeving, goed op het geld lenen en sluitende exploitaties en begrotingen horen evenzo bij een moderne culturele instelling. Dat zal ons dwingen tarieven te verho gen om niet in het financiële drijf zand te geraken, marketingtech nieken toe te passen en professio nele organisatiestructuren en culturen te ontwikkelen. Mijn vurige hoop voor het jaar 2004 is dat er een stevig cultuur beleid ontwikkeld wordt, dat instellingen en overheid de keu zes durven maken, dat er een begin gemaakt wordt kunsteduca tie een vaste plek te geven binnen het primair en voortgezet onder wijs. Eigenlijk hoop ik op moëd. Durf de investering te doen. Instelling of ouder. En niet in de laatste plaats de politiek. Is de politiek moedig genoeg om te investeren in de culturele opvoe ding van de jeugd? Altijd een goede investering. Graag wil ik deze overpeinzing besluiten met eenieder, wel of niet betrokken bij Kunstencen trum Jerusalem, een goed en vooral gezond 2004 toe te wen sen." Ko van der Velpen, directeur Muziekschool Venray "Terugkijkend op 2003 is er veel energie gestoken in het verbeteren van de leefbaar heid in de dorpen. Leefbaar heid is een breed begrip en bestaat uit verschillende facet ten. Voor ons als dorpen heeft woningbouw prioriteit, al is het maar om de leegloop en vergrijzing tegen te gaan. Op de eerste vergadering van 2003 van het dorpsradenover leg was de portefeuillehouder stedenbouwkundige ontwik keling van het gemeente Ven ray aanwezig om de stand van zaken m.b.t. het bestemmings plan kerkdorpen toe te lich ten. In het voorjaar is in elk dorp een inloopavond gehou den, zodat elk dorp de moge- lijk- en onmogelijkheden in beeld kreeg voor wat betreft de woningbouw en andere bestemmingen. Ook zijn we in de gemeente Venray volop aan de slag met het reconstructieplan. Ervan uitgaan de dat met de goedkeuring van dit plan (voorjaar 2004) de cumulatie verdwijnt, is er een 'Kontakt- groep Woningbouw Kerkdorpen' samengesteld. Zij zien op korte termijn mogelijkheden voor wo'ningbouw in enkele dorpen. In deze dorpen zullen wij op korte termijn geschikte locaties moeten vinden om de contingen ten het aantal toegewezen woningen per dorp) veilig te stel len. We lopen nu al twee jaar ach ter op de planning, dus hier is haast geboden. Verder hebben we samen met de gemeente veel energie gesto ken in o.a.: Onderwijs: het behoud van scholen op de kleine dorpen Kermis: ieder dorp wil zijn eigen kermis behouden Verkeer: veiligheid zowel binnen de bebouwde kom, als het buitengebied Vervoer: wij zijn erg tevreden over het C.V.V. col lectief vraagafhankelijk vervoer) Ook is 2003 het jaar dat ieder dorp een eigen budget kreeg om de leefbaarheidsprojecten uit te voeren. Met de inzet van vele vrij willigers werd met relatief weinig geld een maximaal resultaat behaald. Voor 2004 willen we een voort zetting van de ingeslagen weg, zodat we op korte termijn het bestemmingsplan kerkdorpen gereed hebben. Hetzelfde geldt voor het bestemmingsplan buiten gebied, zodat er duidelijkheid en geschikte ruimte komt voor agra rische en niet-agrarische onderne mers, want zij zijn de economi sche dragers van de dorpen en het buitengebied. Met de goedkeuring van het reconstructieplan in 2004 zien we nieuwe kansen voor de dorpen en de bedrijven in het buitengebied die nu op slot zitten. Hiervoor wil len we, samen met de gemeente, de Dorps Omgevings Program ma's (DOP) opstellen en zo een toekomstvisie op papier zetten voor de komende jaren met daar aan gekoppeld een uitvoerings plan. Er is dus nog veel te doen in het komende jaar. maar met inzet van alle vrijwilligers heb ik er alle ver trouwen in. Namens het dorpsradenoverleg wens ik iedereen een gezond en gelukkig 2004!" Namens het dorpsradenover leg, Sieb Nijssen (voorzitter) Maria van Dorst, 't Freulekeshuus "2003 is één jaar van vele jaren. 2003 - het tweeduizend derde jaar na de geboorte van Christus. In al die jaren zijn er gebeurtenissen geweest. Belangrijke en minder belang rijke. 2003 is bijna voorbij. Nog enke le weken. Langzaam maar zeker begint iedereen met terugblikken. Wat heeft 2003 ieder van ons gebracht? Iedereen heeft daarbij zijn eigen gedachten. Bij sommi gen komen droevige gebeurtenis sen het eerst in herinnering. Voor anderen prettige gebeurtenissen. We zijn op weg naar 2004. Nog maar even. Wat gaat 2004 ons brengen? Wat verwachten wij van 2004, van onze toekomst? Toekomst zonder verleden bestaat niet. We hebben vaak niet veel tijd om even stil te staan bij het verleden, bij de wijze waarop vandaag is bereikt. Ons museum 't Freulekeshuus laat u zien hoe er in Venray en omgeving geleefd werd. Daarvoor worden wisseltentoonstellingen georganiseerd en is er een vaste tentoonstelling. Tevens zijn er boeken om te raadplegen. Afgelopen jaar zijn er in 't Freu lekeshuus weer prachtige wissel tentoonstellingen geweest. 'Geloof in Kunst' en 'Wat VeJ bewaarde' en 'Pruisen Peel, Maas en Niers' die nog tl januari loopt. Vele bezoekerC dit jaar weer in het mu| geweest. Ook komend jaar laten we l aspecten van het leven in Vel zien. Er komen wederom intfl santé tentoonstellingen, 'Sjerfkes', hedendaagse kui'J3 naars die hun visie op archeol c* geven van 30 januari t/m 16 i Een tentoonstelling over de s n der Henri Jonas staat geplze voor de periode van 28 mei t/ïr< oktober en we besluiten 2 stl met "60 Jaar bevrijd". Immeiva het najaar van 1944 werd Verfde bevrijd van de Duitse overlig ser. Veel bezoekers worden wacht. Bent u er één van?fa; neemt zich dat voor? Wij zou ,0' dat in ieder geval een goed v<vai nemen vinden. Wij hopen 2004 in 't Freulekeshuus te moeten. Bestuur en medewerkers van Freulekeshuus wensen u flP far *>r< fer Maria van Dorst, conserved museum 't Freulekeshuus th< voorspoedig 2004." Commandant van Hoof: "December, een maand om eens stil te staan bij de gebeur tenissen van het afgelopen jaar. In het jaar 2003 was spra ke van een daadwerkelijke inzet voor de Groep Geleide Wapens. Van eind februari tot begin mei heeft een detache ment van 365 militairen van de Groep Geleide Wapens deelgenomen aan de operatie Display Deterrence in Zuid oost Turkije. Hierbij zijn de steden Diyarbakir en Batman verdedigd tegen de dreiging van tactische ballistische raketten uit Irak. Iedere mede werker van de Groep Geleide Wapens heeft zijn steentje bij gedragen aan deze operatie. Daarnaast hebben ook vele individuele uitzendingen plaatsgevonden. Het jaar kenmerkt zich ook door de tijd en energie die is gestoken in de reorganisatie van de Groep Geleide Wapens. Naar aanleiding van de bezuinigings voornemens, zoals bekend gesteld op Prinsjesdag, wordt het Hawk-luchtverdedigingssysteem niet vervangen door extra Patriot wapensystemen. Hierdoor zullen bijna 400 functies vervallen op de Luchtmachtbasis De Peel, De bezuinigingen hebben ook gevol gen voor de voorziene komst van Landmacht-eenheden naar de Peel. Het aantal militairen zal min der zijn dan eerder voorzien (thans naar verwachting zo'n 700) en het tijdstip is verschoven naar begin 2006. Voor eenieder een onzekere periode. Mijn is dat iedere werknemer Groep Geleide Wapens een toekomst tegemoet de Koninklijke daarbuiten. Komend jaar zal in het staan van het inrichten nieuwe organisatie. Iedere r werker in de nieuwe organii is nodig om onze taak. het lev van hoogwaardige luchtverdl ging, goed uit te voeren, naast verdient het onderhout van een goede relatie met oi buren aandacht. Voordat we aan een nieuw beginnen, biedt deze maand v' de meeste van ons een tijd bezinning en rust. Rond de fej dagen denken we met name mensen die ons ontvallen hun nabestaanden. Daarnaast onze aandacht uit naar colli die geplaagd worden door langl rige ziektes en onze mensen uitzending in het buitenland, kunnen de feestdagen niet in gevallen met familie en vriem in hun vertrouwde omgev! doorbrengen. Terugblikkend op het jaar 2< en een eerste indruk voor komende jaar met extra aanda< voor elkaar, sluit ik af met u èen voorspoedig en gezond 20 te wensen." De commandant Groep Gei de Wapens, kolonel J.A.. Hoof Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief): Raayland College blijkt ook anno 2003 uit de grote deelname aan onderwijskundige projecten, uit het grote percentage dat de 10- minutenavonden bezoekt uit de talloze individuele gesprekken die gevoerd worden. Daar waar deze betrokkenheid nog niet voldoen de tot uiting komt, grijpen we terug op ons optimisme. Ter illustratie een recent aardig voorbeeld van ouderparticipatie. Toen leerlingen van VWO 5 bij het vak geschiedenis de behande ling van het hoofdstuk over China met een etentje wilden afsluiten, bood een van de ouders aan hier bij wel de helpende hand te wil len reiken. In kleine groepjes zijn toen gerechten klaargemaakt die op een avond geheel in stijl, met stokjes, gegeten werden, Belangrijke aandachtspunten voor de gehele Raayland-gemeen- schap zijn de hoge geslaagden percentages en de doorstroom- percentages. Met dit laatste bedoelen wë het percentage leer lingen dat vanaf de start in een onderwijsstroom in één keer een diploma haalt. De gegevens van de laatste jaren sterken ons opti misme dat we ook op dit punt op de goede weg zijn, Naast aandacht voor klassikale vormen van onderwijsverzorging blijft het van belang de individu ele leerling niet uit het oog te ver liezen. Niet als een verschijnsel waar we bij tijd en wijle, als het toevallig eens uitkomt, naar kij ken, maar als een vast onderdeel van hel schoolbeleid. Goed is dat te zien bij de structurele verbete ringen die we hebben aange bracht bij het geven van lessen remedial teaching en extra Nederlands aan anderstaligen. Beleid dat ook oog blijft hou den voor de individuele leerling vindt in een optimistische kijk een van haar wortels. Graag wil het Raayland College het als een plicht zien om op gepaste momenten meer te zijn dan alleen een instituut voor onderwijsverzorging. Uiting geven aan het tonen van je inten se betrokkenheid is vaak moeilijk. Als school die verantwoordelijk heid ontlopen is daarentegen ver werpelijk. Ook bij momenten van rouw en verdriet heeft 'optimis me ons geholpen." Toon Theeuwen, pr-algemene zaken Raayland College "Sedert mijn 'ja' tegen het wethoudersschap is er veel gebeurd. Niet alleen in de poli tiek door de invoering van het dualisme, maar ook met mij als mens en wethouder. Het betekent een zoeken naar een richting, waarin ik mezelf kan terugvinden in mijn politieke boodschap: "U bent de partner met toekomst en ons college programma is daarop afge stemd". Was het voor die tijd een solistisch bestaan als land schapsarchitect in een een mansbedrijf, nu is het één grote samenwerking met dagelijks vele contacten. De wil: De afgelopen periode heeft het gemeentebestuur gezocht naar middelen en mogelijkheden om zich voor u als burger, waar het allemaal om te doen is, in ta zet ten. De inzet is voor mij een enor me ervaring als beginnend politi cus. Hoe toch problemen en onderwerpen als een VROM- inspectie, begrotingsbehandelin gen, veranderingen in de ambtelij ke organisatie, bezuinigingsoperaties, toekomst visies kunnen worden uitgelegd en veranderingen tot stand kun nen brengen. Plannen: "Er is te weinig gebouwd!", dat hoor ik u al zeggen. En met welke argumenten ik ook aankom, deze zullen dat gevoel bij u niet weg kunnen nemen. Gedurende deze rustige periode van bouwactivitei ten vind ik daarom wel, dat er juist nu "huiswerk" gemaakt moet worden: de bestemmingsplannen, welstandsnota's, reconstructie plannen, dorpsomgevingspro- gramma's moeten klaar zijn wan neer straks de economie weer is aangetrokken. Plannen met zo min mogelijk regels. Daar ga ik voor. Plattelandsontwikkeling: Voor de komende jaren zie ik het Reconstructieplan als een van de grootste opgaven voor de vita liteit van het platteland en voor de leefbaarheid van de dorpen. Ik denk dat de kernen meer moge lijkheden moeten worden gebo den om zelf invulling te kunnen geven aan wonen, scholen, cul tuur en economie. Daarvoor moet bestuurlijke ruimte komen. In de komende periode zullen we daar breedgedragen gesprekken over gaan voeren. Uitdaging: In mijn beleving bestaat er in Venray een collegiaal college, een klantgerichte ambtenarenorgani- satie, betrokken raads- en com missieleden en een constructieve oppositie. Bij elkaar een goede basis om de komende jaren grote uitdagingen aan te gaan. In dit vertrouwen wens ik u allen een goede jaarwisseling en een gezond 2004 toe." Frits Ruyten (Lokaal Aktief), wethouder Ruimtelijke Ontwik keling f "De Dikke Van Dale geeft i aan dat een optimist iemand is, die alles van de goede kant i beschouwt. Bij alles wat wij doen op het Raayland College willen wij uitgaan van een ij optimistische kijk. Een school i* zonder optimisme is geen f goede schooL t Bij elke terugblik is het goed 1 om nog eens stil te staan bij je ver- wachtingen aan het begin van dat f jaar Zaken die goed liepen herin- J ner je je graag en snel en wil je f ook in het nieuwe jaar weer uit- f voeren. Onderwerpen die slech- 1 ter liepen dan verwacht, zijn niet altijd over te doen. De draad weer l| oppakken,' verbeterpunten formu- leren en de schouders eronder zetten, zijn dingen die wel tot de 1 mogelijkheden behoren. Daar is r een optimistische levenshouding 2 voor nodig. Voor een school, i' waar leerlingen en personeel 1 samen aan een heleboel onder- werpen werken, is dit een onmis- bare voorwaarde. f Met de woorden school, leerlin- gen, personeel is ook onlosmake- I lijk het woord ouders verbonden. De betrokkenheid van ouders bij II de onderwijsverzorging op het

Peel en Maas | 2004 | | pagina 14