"Mening publiek is een belangrijke factor" 'Venray' blikt terug en vooruit snel hoog" "EU staat aan de vooravond van een bijzonder jaar" "Centraal staat de zorg voor onze patiënten" X "2004: schop in de grond" "Kwaliteit Venrayse Idols is 2003 2004 PEEL EN MAAS Donderdag 1 januari 2004 - Pagina 13 C Eric Lemmens kijkt terug en vooruit met een Europese blik Anne-Christine Liebrand, directeur Schouwburg Venray "Het zag er lange tijd naar uit dat 2004 het jaar zou wor den waarin wij voor het eerst in de Nederlandse geschiede nis zouden kunnen deelne men aan een referendum. De Tweede Kamer besloot immers eerder dit jaar tot een volksraadpleging over de nieuwe Europese grondwet. Na het mislukken van de Euro pese Top enkele weken gele den, weten we dat dit referen dum voorlopig niet zal plaatsvinden. De regeringslei ders kwamen er onderling niet uit en dus is de besluitvor ming over de grondwet op de langere baan geschoven. Dat is bijzonder spijtig, want een voornaam doel van de grond wet is de Europese Unie effi ciënter, doorzichtiger en democratischer te laten func tioneren. Vanuit Europees perspectief kent 2003, niet het mislukken 'van de Top van Brussel, een weinig gelukkig einde. Toch ga ik het nieuwe jaar niet pessimistisch in. De onderhande lingen over het grondwettelijk verdrag hebben dan wel vertra ging opgelopen, ze zijn niet stilge zet Die Europese grondwet komt er uiteindelijk wel, daar ben ik van overtuigd. Bovendien moet het een tekst zijn die goed door dacht is en die kan rekenen op een breed draagvlak. Daar mag je de tijd voor nemen. De Europese grondwet moet helder zijn en dui delijke regels bevatten waaraan iedereen zich dient te houden. De noodzaak tot helderheid en afdwingbaarheid is des te meer gebleken toen eerder dit jaar dui delijk werd dat Frankrijk en Duits land zonder veel problemen afspraken over het stabiliteitspact naast zich neer kunnen leggen. Ik boop dat 2004 het jaar zal zijn waarin het proces om te komen tot een goed doordachte grond- wettekst, tot een succesvol einde wordt gebracht. Overigens wordt 2004 ook zonder het in kracht tre den van een nieuwe grondwet, een bijzonder jaar voor de EU. In juni kiezen we wederom onze vertegenwoordigers in het Euro- "Toen ik de vraag kreeg om terug te blikken op 2003 en vooruit te kijken naar 2004, kwam er veel in mij op. Veel verschillende zaken vooral, want 2003 is een jaar van ver andering geweest. Veranderin gen waar ik veel van heb geleerd en waardoor 2003 ook een hectisch jaar was. Over welke veranderingen heb ik het dan? En wat merkt u daar van als burger van Venray? In 2003 is de gemeente Venray verandert van een lokale overheid die vooral beheersmatig moe(s)t werken, naar een gemeente die steeds meer de samenwerking zoekt met haar burgers, bedrijven en instellingen, haar omgeving dus. De tijd dat wij als overheid alle problemen oplosten ligt ach ter ons. Wij doen dan ook steeds meer een beroep op uw eigen verantwoordelijkheid voor onze gemeenschap. Een voorbeeld hiervan is dat we u bijvoorbeeld betrekken in klankbordgroepen. Door zo'n klankbordgroep kun nen we nadrukkelijk rekening pees Parlement. Bovenal staan we aan de vooravond van een histori sche uitbreiding: Cyprus, Malta en acht landen uit Midden en Oost- Europa zullen in mei gaan toetre den tot de Unie. Dat proces ver liep in het afgelopen jaar niet altijd zonder haperingen en ook in het komende jaar zal er vast wel weer een aantal problemen opduiken. Per saldo is de toetre ding echter goed voor hen én voor ons. Want wanneer je kijkt naar de economische potentie en de handel met Centraal en Oost- Europa dan is één ding zeker: ook wij in Nederland worden er alleen maar beter van. We trekken nog houden met de burger. De gemeente stond en staat nog steeds onder druk van financiële veranderingen. Landelijke bezui nigingen, maar ook scherp huis houden van de gemeente zelf raakt u als burger nu soms direct. Daarbij willen we als gemeente ook ons sociaal gezicht behou den, naar die individuele burger toe, maar ook als gemeenschap. We willen dus daadwerkelijk die samenwerking opzoeken. Samen met de ondernemers in het centrum hebben we bijvoorbeeld de kerstverlichting kunnen reali seren. Ook hebben veranderingen vorm gekregen door een betere samenwerking met bedrijven, projectontwikkelaars en bouwers in zogenaamde publiek-private samenwerkingsconstnicties, over heid en bedrijfsleven sarhen dus En bij de projecten die we doen, zijn we als gemeente scherper gaan prioriteren en organiseren om meer resultaat te boeken. 2004 wordt volgens mij dan ook een jaar waarin we de resulta ten kunnen oogsten van de veran deringen die we in 2003 hebben op een andere wijze profijt van de komende uitbreiding. Investerin gen in bijvoorbeeld het milieu komen ook ons ten goede: de ver vuiling stopt immers niet bij de grens. 2004 wordt voor alle Euro peanen dus een bijzonder jaar. Daar mogen we best met genoe gen op vooruit kijken. Op het per soonlijk vlak wens ik iedereen een gelukkig, vredig en gezond nieuw jaar toe!" Eric Lemmens komt uit Yssel- steyn en iverkt in Brussel als medewerker van CD A-Europarle mentariër Ria Oomen-Ruijten. ingezet. Dat hebben wij als colle ge ook afgesproken toen we met elkaar aan de slag gingen: we zou den eerst de boel op orde maken, ons bezinnen, maar daarna, schop in de grond! Dat laatste past ook meer bij mij, bij mijn karakter. Ik heb niet altijd even veel geduld, ben resultaatgericht, wil graag aan de slag. Maar dat kan ook als wet houder economische zaken: ik heb een baan die er naar mijn idee toe doet. De beslissingen die worden genomen, hebben invloed op de toekomst van Ven ray en zijn van betekenis voor de mensen van Venray. Die beslissin gen worden uiteraard wel samen met anderen gemaakt. Gelukkig past dat wel bij mijn karakter: ik doe graag dingen met anderen samen. Samen met u hoop ik van 2004 een mooi jaar te maken. Waarin we met elkaar de vruch ten plukken van onze inzet in 2003. Een gezond en respectvol 2004 toegewenst!" Lei Heidens, wethouder finan ciën en economische ontwikke ling. "Voor mij persoonlijk was het jaar 2003 een bijzonder jaar. Het jaar waarin ik direc teur van de schouwburg mocht worden. Een enorme uitdaging waar ik met veel enthousiasme in gestapt ben. Het is fantastisch om de cul tuurtempel van Venray en regio te mogen leiden. Samen met bestuur en medewerkers, die allemaal dezelfde liefde voor de schouwburg hebben, is het een genot om uw avon den uit, te mogen voorberei den. Mijn terugblik en voor uitblik staan dan ook in het teken van uw en onze schouw- burg. Het seizoen 2002-2003 is in juni afgesloten. We kijken terug op een goed seizoen. De functie van de foyer als gemeenschapshuis groeit hard. Zelfs zo hard dat we aan renovatie en wellicht uitbrei ding toe zijn. In totaal werd er ruim tachtig keer gebruikgemaakt van de schouwburg voor sociaal- culturele- en maatschappelijke activiteiten. Op 18 mei werd in samenwer king met Kunstencentrum Jerusa lem het festival 'Uit de Kunst' georganiseerd. We openden onze deuren voor de amateurkunst en op beide locaties werden door "Het (bijna) voorbije jaar is voor het Vincent van Gogh Instituut vooral het jaar van de fusies geweest. Op 1 juli is door een bestuurlijke fusie tussen het Vincent van Gogh Instituut en de Stichting Zorg circuits uit Venlo de GGz- groep Noord en Midden Lim burg ontstaan. Daarmee is een belangrijke stap gezet naar de integratie van verschillende vormen van geestelijke gezondheidszorg: (langdurige) verblijfspsychiatrie, deeltijd- zorg en ambulante zorg. Verder is in dit jaar de fusie voorbereid van het CAD (Cen trum voor Alcohol en Drugs) met (de verslavingskliniek van) het Vincent van Gogh Instituut, die per 1 januari 2004 een feit is. Van uit de opvatting dat verslaving ook een psychiatrisch probleem is, komt met deze fusie ook een integratie van ambulante en klini sche verslavingszorg tot stand. Door de fusies is een grotere orga nisatie ontstaan waarmee echter beter de doelstelling van decon centratie en regionalisering van geïntegreerde zorg in meer klein schalige eenheden kan worden gerealiseerd. Het Vincent van Gogh Instituut als onderdeel van de GGz-groep Noord en Midden Limburg blijft verbonden met de verblijfspsy chiatrie in Venray. Door de ver dergaande deconcentratie en regionalisering van de geestelijke gezondheidszorg zal een kleiner "2003 was het jaar van een nieuw programma: Idols. De eerste finale werd gewonnen door een doodgewone jongen die een nationale bekendheid werd. Maar zo nieuw is Idols niet. In Venray kennen we het al jaren. Puisterige jonge mannen mèt uitstraling, 'n Achterhoeker op klompen, muurbloempjes zonder stem en een bebrilde jongeman zijn in Venray vervangen door jong aanstormend talent, swingende Afrikaanse medebroeders en gelouterde artiesten. Kortom de kwaliteit van de Venrayse Idols is veel hoger, ondanks het feit dat iedereen mag meedoen. Nooit van gehoord, zegt u? Dan moet u zich schamen, want ik heb het natuur lijk over Venray Muzikaal Totaal! Jazeker een feest voor iedereen. ,In 2004 voor de achtste keer en nog steeds een succes. Zo'n suc ces dat het wordt gekopieerd en er grof geld aan wordt verdiend. amateurkunstverenigingen en - organisaties presentaties ver zorgd. Ruim 3000 bezoekers bezochten die dag de schouw burg en het Kunstencentrum. Tegelijkertijd werd de nieuwe theaterbrochure gepresenteerd. De voorverkoop die daarna van stan ging overtrof de verwachtin gen Schouwburg Venray ver kocht in de voorverkoop de mees aantal cliënten op de locatie in Venray verblijven. Reeds langere tijd wordt aan plannen gewerkt om in Venray (op het Servatiuster- rein) een geheel nieuw psychia trisch ziekenhuis te bouwen. Dit jaar hebben de plannen een zoda nig stadium bereikt dat naar ver wachting direct begin 2004 de gemeenteraad van Venray zijn goedkeurende besluit kan nemen over de plannen voor de herin richting van het Servatiusterrein. Enkele weken geleden hebben wij een documentaire gemaakt waarin deze plannen worden gepresenteerd. De documentaire is ook uitvoerig op de Venrayse kabel-tv geweest en ook LI heeft er op 14 december aandacht aan besteed. De nieuwe plannen voor het Servatiusterrein voorzien in een uniek samengaan van maatschap pij en psychiatrie door middel van woningbouw, recreëren en maat schappelijke functies op het ter rein. In 2004 zal daarover onge twijfeld regelmatig worden gecommuniceerd via de media. Over communicatie gesproken: het afgelopen jaar is ook onze website gereed gekomen, www.wgi.nl. Hij wordt overigens de komende tijd omgebouwd naar een website van de GGz- groep. Op de website kunt u terecht voor allerlei informatie over onze instellingen, de zorg, opleidingen, diverse onderwer pen rondom geestelijke gezond heid en psychiatrie en ook onze te kaarten van alle theaters in heel Limburg! Vooruitblik 2004: Plannen en ideeën zijn er in overvloed. Een doelgerichte benadering van huidig en potentieel publiek blijft ons uitgangspunt. De loyali teit van de vaste bezoekers wordt gekoesterd en incidentele en nieuwe bezoekers worden actief huisvestingsplannen. Ons muse um (gelegen op het Servatiuster rein) ontwikkelt zich steeds meer tot een schatkamer van de psy chiatrie van de afgelopen 100 jaar. Bent u geïnteresseerd: maak dan gerust een afspraak voor een bezoek via de receptie van het Vincent van Gogh Instituut. Samen met de RIAGG Noord- Limburg (ook behorende tot de GGz-groep) en de Wendel hebben we dit jaar in de Schoolstraat het winkeltje Tee-A geopend. Daar verkopen cliënten zelf de produc ten die zij op het dagactiviteiten centrum (DAC) hebben gemaakt. Wandel er gerust eens binnen. Centraal in alle activiteiten staat natuurlijk iedere dag weer de zorg voor onze cliënten. De ruim 1400 medewerkers van de GGz-groep proberen dagelijks die zorg te geven die het beste aansluit bij de vraag van de individuele cliënt. In toenemende mate vervullen onze cliënten via de cliëntenraden daar ook een belangrijke rol bij. Tot slot mag niet onvermeld blijven dat het Vincent van Gogh Instituut een belangrijke functie vervult in de opleiding van artsen tot psychiater. Het instituut heeft daarvoor een erkenning als zelf standig opleidingsinstituut. In het nieuwe jaar zal met name de verdere organisatie-ontwikke ling van de GGz-groep een cen traal thema vormen. Daarmee samenhangend werkt het insti tuut voortdurend aan zorgver nieuwing. De voortgaande decon- geënthousiasmeerd. Kritisch pro grammeren is daarbij belangrijk. Alle genres blijven vertegenwoor digd. De mening van het publiek is een belangrijke factor. Middels een klanttevredenheidsonderzoek gaan we daarmee aan de slag. De samenwerking met andere cultu rele instellingen wordt verder uit gebouwd. De amateurkunst blijft die centratie en vermaatschappelij king van de zorg zijn al genoemd, maar ook verwachten wij het komende jaar onze activiteiten op het gebied van toegepast weten schappelijk onderzoek verder uit te bouwen en te institutionalise ren. Dit alles ten dienste van de verbetering van de kwaliteit van zorg. De Raad van Bestuur van de GGz-groep kijkt met voldoening terug op het vele goede dat het afgelopen jaar is bereikt. Dit alles belangrijke plaats in onze schouwburg houden. De zondag ochtendconcerten, de toneelvoor stellingen en eigen amateurkunst producties houden hun plaats in onze programmering. Ondersteu ning en stimulering daarvan staat hoog in ons vaandel. Het bezoek aan voorstellingen door leerlingen van basis- en voortgezet onder wijs wordt gestimuleerd door voorbesprekingen, interviews met artiesten, workshops en napraten met de artiesten. Mid dels nieuwsbrieven en persoonlij ke contacten worden onderwijs instellingen en doelgroepen geïnformeerd over geschikte voorstellingen. "Veertig jaar Turken" in Neder land krijgt ook in Venray speciale aandacht, evenals wereldmuziek voor allochtone inwoners van Venray en regio. En last but not least de verbete ring van de foyer (met misschien wel de bouw van een kleine zaal) zal het komend jaar alle aandacht krijgen. U ziet, ambitieuze plan nen waar we met veel plezier en enthousiasme aan werken Ik wens u graag mede namens bestuur en medewerkers een suc cesvol 2004 toe!" Anne-Christine Liebrand. directeur Schouwburg Venray is slechts mogelijk geweest dank zij de deskundigheid en inzet van onze medewerkers. Wij zijn hen daar erkentelijk voor en het geeft ons vertrouwen in de plannen en ambities voor het nieuwe jaar Wij wensen onze medewerkers, onze clënten en allen die op een of andere manier betrokken zijn bij on werk een gezond en voorspoe dig 2004." Toine van der Sanden, voor zitter Raad van Bestuur. Dat willen we in Venray niet. Daar doen we het met vrijwilli gers. Zelfs de muzikanten treden op voor twee consumptiebon nen. Geweldig. Dat dit kan, zo'n saamhorigheid. Met z'n allen een feessie bouwen. Dat moet vaker gebeuren, in Venray, Nederland en misschien wel de hele wereld Niet zo gefocust op geld, geen toestanden, niet vechten en al helemaal geen oorlog, maar gewoon samen muziek maken. En een enorm applaus voor iedereen. Als we dat nu eens doen dan wordt 2004 een top jaar!" Betty Bradley, manager Vesti gingen Regio VVV Noord- en Midden-Limburg. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Toine van der Sanden, voorzitter Raad van Bestuur VvGI: A 'v-.jfys'-it <\v c;- 'y&: Wethouder Heidens wil graag aan de slag Betty Bradley, Regio VVV Noord- en Midden-Limburg

Peel en Maas | 2004 | | pagina 13