'Venray' blikt terug en vooruit Een nieuwe stap vooruit Literair café jubileert: cadeautje voor Venray! 'Geen heden zonder verleden' "Ik verheug mij op weer een jaar besturen in Venray" 2003 2004 2004 in gloria! PEEL EN MAAS Donderdag 1 januari 2004 - Pagina i Ds. Lex Boot, predikant Protestantse Kerk 83 jaar is ze nu en een schim van vroeger. Vroeger een stralende en krachti ge vrouw. Vijf kinderen groot gebracht. De laatste jaren is alles dof gewor den, vooral na het verlies van vader. Toen moeder begon te demente ren ging het niet meer thuis. In de herfst hebben we haar laten opnemen. Een grijze sluier over 2003- Vorige week was ze jarig. In het verpleeghuis werd gezongen 'in de gloria...' Maar wat is er nog voor glorieus aan? Hij had een glanzende baan. Er was wel eens wat maar we had den best een fijn gezin. Niemand had het zien aankomen begin dit jaar. Bedrijf failliet en hij op straat. Te oud om nog ergens aan de bak te komen. Ik schaam me, ons huwelijk loopt stroef. 'In de gloria' zongen vrienden op zijn 52e verjaardag. Maar wat valt er te zingen? Gloria. Kun je het leren? Is het maakbaar? In onze tijd menen we alles in de hand te hebben. De t.v. persoonlijkheden, de pop sterren, de captains of industry. - zij. hebben hun uitstraling toch aan zichzelf te danken? Dat is illusie. Halogeenlicht kan je zo ontvallen, wanneer camera's de andere kant uitzwenken Gloria moet je ook niet verwarren met glamour. Glorie, innerlijk licht, is iets anders. Glorie komt uit een diepe, eeuwi ge levensbron. God. De wereld heeft in 2003 op vele plekken glans verloren. Sommige mensen hebben in 2003 glans verloren. Sterk zijn de tegenkrachten, soms zo sterk dat zij overmacht lijken te krijgen. Dat ook dat illusie is hebben we vorige week gevierd. Kerst zegt dat glorie het laaste woord heeft. Voor wie het wil zien. Ze weet de naam van haar kinde ren niet meer. Maar zorgzame verplegers blijven haar respectvol aanspreken met 'Mevrouw'. En vergeten bij het aankleden haar sieraden niet. En soms. bij het horen van een oud lied, zingt ze bibberend mee. Dan glanzen haar ogen. Heel rus tig en vredig. Dan heeft ze 't weer, gloria. Hij is zijn baan kwijt en voelt zich verdrietig. Maar vrienden die trouw blijven hebben diep respect als ze zien hoe hij nieuwe wegen zoekt. Zijn lévenskracht is niet geknakt en zal ook in 2004 niet knakken. Hij glanst nog van binnen. Gloria, levenslicht, goddelijke glans. Het is er vast en zeker ook in het nieuwe jaar. Maar soms moet je er wel oog voor hebben. Laten wij elkaar er in het nieuwe jaar weer eens meer op wijzen! Namens de Protestantse Kerk wens ik alle inwoners van Venray een prachtig 2004! Ds Lex Boot Predikant Protestantse Kerk Venray e.o, www.zonnelied.nl Tafeltennisvereniging Red Stars Jos Waals blikt terug en kijkt vooruit Een jaar is weer voorbij. Ook voor tafeltennisvereni ging Red Stars, dat kan terug kijken op een goed jaar. Het damesteam promoveerde naar de eredivisie, het heren team is weer gepromoveerd naar de eerste divisie. Daarnaast zijn de nomina tie voor Sportploeg van het Jaar (Damesteam) en de uit reiking van de NKS Trofee (voor Meest Waardevolle Ver enging) mijlpalen in de geschiedenis van Red Stars. Minstens zo belangrijk is ech ter de vooruitgang van de jongere spelers. Vorig jaar blikte Peel en Maas terug met Ying-Fu Li, jeugdtrai ner van Red Stars. Toen over de veranderende mentaliteit van kinderen en de manier, waarop een vereniging daarmee omgaat. Hoe is het een jaar later gesteld met het jeugdbeleid van Red Stars? Ying-Fu: "Het afgelopen jaar is niet verkeerd gelopen voor onze vereniging. De technische staf heeft een I aantal zaken in gang gezet, waar- mee de trainingsinzet bij de kin deren behoorlijk is toegenomen. De trainingsgroepen zijn aange past aan de inzet van de spelers en niet zozeer aan de werkelijke sterkte. Na aanvankelijk tegen sputteren is dit door de meeste kinderen goed opgepikt. Daar naast hebben we de touwtjes tij dens de trainingen wat strakker aangetrokken: praten over school doen ze buiten de trai ning, tijdens de training wordt er gewerkt. De beloning in de vorm van promotie naar een hogere groep is daarbij een nuttig instru ment." Het heeft in elk geval prestatief zijn vruchten afgewor pen. "En sneller dan we dachten. De afgelopen twee maanden hebben vier spelers hun B-Iicen- tie behaald en hebben twee spe lers zich voor de achtste finales van de Jeugdmeerkampen geplaatst in de sterke pupillen- klasse." Naast de aanpassingen op het technisch beleid, heeft Red Stars ook de eerste stappen gezet de ouders meer bij de vereniging te betrekken. "Ouders zijn van oudsher de aangewezen perso nen om te rijden tijdens uitwed strijden in de competitie. Dit jaar zijn we begonnen met een aantal bijeenkomsten voor die ouders, onder meer om ze wat meer te vertellen over hun verantwoor delijkheden maar ook om te weten, hoe zij over het een en ander denken. Dit krijgt nog een vervolg in de vorm van een tech nische bijeenkomst: de ouders krijgen dan zelf een training, zodat ze iets meer over het spel letje leren. We willen graag dat zij meer zijn dan alleen maar chauffeurs, en ze hebben ook aangegeven dat dit wederzijds is. Daarnaast hebben we de ouders inmiddels uitgenodigd om een training van hun kind bij te wonen. Op die manier krijgen ze een beter beeld van ons technisch beleid." Het ingezette beleid krijgt ook in 2004 een vervolg, zodat de stijgende lijn vastgehouden kan worden. "Uiteindelijk wil Red Stars weer op een hoger niveau spelen met haar jeugd. Voor de jongere jeugd zal dit nog even duren. Vandaar dat het goed is om te zien, dat Heren 2 inmid dels de stap naar de derde divisie heeft gemaakt: drie jonge senio ren die op termijn de stap naar het standaardteam moeten maken. Daarmee zetten we ook als vereniging een stap vooruit. Ying Fu Li, pr-man Red Stars Paul van Meegeren, Geschied- en Oudheidkundige Kring "Voor een Geschied- en Oud heidkundige Kring is terug blikken een natuurlijke activi teit. Onze opdracht is om mensen in Venray en daarbui ten te interesseren voor de historie van plaats en regio in de meest brede zin van het woord. Dit doen we nadrukke lijk met het oog op de toe komst: geen heden zonder verleden. Maandelijks organiseert de Kring een lezing in zaal 'Het Trefpunt' in Beukenrode. Ook in 2003 hadden we een gevarieerd programma. Een klei ne greep: archeologische opgra vingen in De Hulst II, de Pruisi sche tijd van Venray en de restauratie van het Petrusbeeld in de Grote Kerk. De grote opkomst bij de lezingen toont wel aan dat er veel belangstelling is voor de lokale geschiedenis. Jammer genoeg wordt die interesse zel den omgezet in de bereidheid om ook op bestuurlijk niveau actief te zijn. Een probleem dat ook ande re vrijwilligersorganisaties niet onbekend is. Ons werk doen we niet alleen. De Kring is aangesloten bij het Lokaal Historisch Platform Venray en maakt onderdeel uit van een bloeiende provinciale vereniging: het Limburgs Geschied- en Oud heidkundig Genootschap. Inmiddels hebben we als Kring een respectabele leeftijd bereikt. In 2005 vieren we het vijftigjarig "Het Literair Café Venray- tregio heeft volgend jaar reden [Om feest te vieren: in april j2004 bestaat het 12,5 jaar. Als geschenk aan de inwoners van Venray biedt het café hen £en hernieuwde poëtische stadswandeling aan langs de vele monumentjes/kunstwer ken, die Venray binnen zijn singels rijk is. Met behulp van .iet uit te geven boekje vindt Je wandelaar kunstliefheb- j>er niet alleen mooie plekjes {an Venray, maar ook de (oto's van de kunstwerken en jle gegevens van de kunste naar. Ook de poëzieliefheb bers zullen aan hun trekken omen: Bij elk kunstwerk in ;et boekje zal een passend edicht opgenomen worden! Je tijd benodigd voor de iadswandeling is gepland op ^en uur en is daarmee zeer ^eschikt voor een frisse neus jP bijvoorbeeld een zondag- biddag! Een cadeautje van het literair Café, dat iedereen chzelf kan geven! [Bij hét afsluiten van een jaar port een terugblik. Het twaalfde ar in zijn bestaan was een zeer ,iccesvol jaar. Het aantal dona- ,urs voor wie en door wie het terair Café bestaat groeide door ,t een aantal van 172. Vele activi- iten werden op touw gezet. Het jir begon met de uitreiking van n jubileumroos. De Raadselige jos voor proza en poëzie beleef- zijn 10-jarig bestaan. In maart j/am Marion Bloem naar Venray en onvergetelijk en indrukwek kend was het optreden van Leon de Winter in mei van dit jaar! Kees van Beijnum en Arthur Japin spraken eveneens tot de verbeel ding. De website (www.literair- cafe-venray.nl) werd geheel ver nieuwd. De deelname aan de boekenmarkt van de Kiwani's, het avondje Schuttersveld en de maandelijkse dichtreg'elwedstrijd in Peel en Maas behoorden ook dit jaar weer tot de activiteiten. Het nieuwe jaar zal in het teken staan van de viering van het 12,5 jarig bestaan. Het bestuur is druk doende om als extra, in samen werking met de VU van Amster dam, op 18 april Rutger Kopland of eventueel een andere groot heid naar Venray te halen. Intus sen zullen Jan Marlet in februari, Herman Brusselmans in maart en Margriet de Moor in mei hun opwachting maken in het Literair café Venray-regio.Voor de jeugd zit het Groot Griezelboek in het vat en voor de middelbare school jeugd wordt onderzocht of er een project verfilmde literatuur opge zet kan worden. Activiteiten te over! Voor het nieuwe seizoen, dat de tweede helft 2004 begint, wor den reeds nieuwe ideeën ontwik keld. Het enthousiasme van het bestuur van het Literair Café. is groot. Het wenst voor het nieuwe jaar de donateurs en alle sympat hisanten een groots en meesle pend leven toe!" Paul van Doesum, Voorzitter Literair Café Venray regio. jubileum. Het komende jaar zul len we veel tijd en energie steken in de voorbereiding van dit feest. Zoals u wellicht al ergens gelezen heeft, wil de Kring een bijzonder jubileumgeschenk aan de Venray- se gemeenschap aanbieden, namelijk een maquette van Ven- ray-dorp, anno 1930. Voor de realisering van dit plan hebben we ieders financiële steun hard nodig. In 2004 moet blijken of we voldoende geld bij elkaar hebben gesprokkeld: het is erop of eron der. Voor meer informatie verwij zen we graag naar onze website (ook een historische kring moet meegaan met zijn tijd): http://home.uni-one.nl/maquette- venray. Een nieuwjaarswens met een verzoek om een gunst. Kan dat wel? Gelukkig kunnen we een beroep doen op het verleden. In 1646 schreven twee Venrayers die belast waren met het opslui ten van losgebroken vee (het "Ik doe dat al jaren met U, terugblikken en vooruitkijken in de laatste Peel Maas van het jaar. Het ging altijd over de gemeente, over het werk, de politiek. Maar weinig over U en mij. Maar nu Venray 'Uw partner' is geworden moeten we elkaar beter leren kennen. Ik ben dit jaar 60 geworden, en U? De jongste inwoner is 0 jaar en de oudste meen ik 103. Ik zit daar dus tussen. Vroeger vond ik 60 oud, maar nu minder. Ik kan nog behoorlijk mee. Ik heb de hoc keystick omgeruild voor de golf club en dat scheelt. Hockey is veel hard lopen en bij golf doe je dat bij voorkeur niet. In mijn werk loop ik graag hard en liefst voorop. Dat kan gevaarlijk zijn. Ik stootte dan ook een paar keer mijn kop, maar ik heb een hoge pijngrens. Ik brak dit jaar ook twee ribben. Dat was pijnlijk. Eigen schuld, moet je je voeten optillen als je loopt Jos Waals. Ik brak ook mijn hart. Dat was ook een hele nieuwe ervaring, maar geen onplezierige. Maar ik wil het komende jaar mijn kop stoten noch ribben of hart breken. Heeft U iets gebroken dit jaar? Deed dat pijn? Heeft de gemeente U kun nen helpen met het verlichten van die pijn? Ik denk het niet. We zogenaamde 'schutten') de gende nieuwjaarsgroet aan gemeentebestuur: Wij onderschreven der heerlijckheit Venraij, naer ootmoedige plicht en dank ende dienst, waerin wij altijt ten hoogste ende verbonden kennen, schen mit desen de schepens ende gesworens geerfdens een zalich naer ziel ende lichaem ende lang leven ende zalich sterven Versoeken ootmoedelijk ons een paar nieuwe schoen een Nieuwjaar ende Uliedenj gunst. Het bestuur van de Geschied en Oudheidkundige Kring Venray'.. e.o. wenst u 'een zalich Nieuwjaar naer ziel ende lichaem'." hoop op succes. En wat deed U in Uw vakantie. Gewoon thuis in de tuin, fietsen door de Peel en een biertje op een van de Venrayse terrassen? Ik ben eind juli een week naar Curasao geweest, lek ker snorkelen, zwemmen, zon nen, genieten. Daarna heb ik gezeild in Friesland, gewandeld op het Wad en op Schiermonnik oog en gegolfd in Horst/America. Ik ben de vakantie dus goed door gekomen, maar het weer zat dit jaar ook mee. Ik vind werken ook veel plezieriger als ik 's morgen in de zon naar het gemeentehuis ga dan in regen en wind. Komend jaar ga ik in maart een weekje gol fen. Waar de zon is. Ik houd niet van sneeuw. In juli hoop ik een reis door China te maken. Ik heb er voor gespaard en ben me aan het voorbereiden. Ik wil veel zien. Als je er geweest bent en een goede tip hebt, mail me die dan. En ik verheug mij op weer een jaar besturen in Venray. Dat is echt erg leuk en we hebben een fijn team van creatieve mensen die allemaal met Venray bezig zijn. Venray....dat bent U zelf, partner! Een spetterende jaarwis seling, met iedereen die bij U hoort. En veel geluk in 2004." Jos Waals, burgemeester Venray Paul van Meegeren, Stan Storms en Truce Raaijmakers\ (vlnr). zijn niet zo goed in pijn bestrij den. En hoe ging het met Uw kin deren. Met de mijne goed. De oudste kreeg een nieuwe baan, de middelste een nieuwe vriendin en de jongste slaagde voor zijn hotel school. Dat zijn toch mooie momenten in het leven van een vader. Komend jaar zal de oudste wel zijn le huis kopen en met zijn vriendin gaan samenwonen. De anderen studeren verder en ik

Peel en Maas | 2004 | | pagina 12