'Venray' blikt terug en vooruit "Culturele erfgoed belangrijk voor leefbaarheid" "Word lid van een ouderenvereniging!11 "Verhalen worden uitgewisseld en vriendschappen hernieuwd" "Culturele erfenis is van ons allemaal" 2004 Gelukkig Nieuwjaar peel en maas Donderdag 1 januari 2004 - Pagina 11 Koos Swinkels, Stichting Kruisen en Kapellen "In 1966 werd Merselo nog beschreven als een half open luchtmuseum van oude Saksi sche boerderijen, links en rechts bijeengesc hoven in de gemoedelijke gehuchten. Daar is na bijna 40 jaar niet zo veel meer van over, en zoiets geldt in de hele gemeente. In Ven- ray wordt wel eens gezegd, dat wat na de oorlogsschade van 1944 overeind is gebleven, daarna grotendeels alsnog is afgebroken. Tijden veranderen en er komt veel goeds in deze wereld. Maar het zou een goede zaak zijn, als dat gebeurde met groter respect voor het karakter van de streek. Dat vergroot de leefbaarheid. Het culturele erfgoed is er voor mij een uiterst belangrijk deel van. De Venrayse Stichting Kruisen en Kapellen heeft zich vanaf 1981 gericht op het behoud van een afgepast deel van het Venrayse cultuurgoed; de meer dan 70 monumentjes van vroomheid. Dat gebeurt niet alleen uit nostalgi sche overwegingen, het is ook een uiting van het religieuze leven van onze (voor)ouders die nog altijd levend is in heel Limburg. Achter de schermen werken de medewerkers van de stichting meer dan 2500 uren per jaar belangeloos voor het goede doel! Dat wordt overigens steeds meer, ook vanwege de helaas groeiende vernielzucht. We kunnen dus best nog wat helpende handen in ons eigen atelier gebruiken. Wie biedt zich aan? Het resultaat van de inspannin gen van de groep mag gezien wor den. In 2003 zijn bijvoorbeeld de H - Hartkapel in Leunen, de Martinus- en Barbarakapel aan de Overloon- seweg, en de Antoniusabt- en Alfonsuskapel aan de Deurnese- weg grondig gerestaureerd en er zijn een handvol kruisen opge knapt. Voor 2004 staan onder andere de Rochuskapel in Veltum en de Antoniusabt- en Barbarakapel aan de Veulenseweg op de rol, en zul len enkele kruisen de aandacht krijgen. Het kruis langs de Deur- neseweg, in het Brukske ter hoog te van de Bolerostraat, willen wij op een toegankelijkere plek krij gen. De groep kan nog jaren vooruit, en mede dankzij de steun van bevolking en overheid lukt dat behoorlijk. Ik dank al onze wel doeners en supporters daarvoor en wens hen het allerbeste voor het komende jaar." Koos Swinkels, Stichting Kruisen en Kapellen Redactie Peel en Maas: Henk Lammen J Ron Koenen flip t Henk Wiilemssen WlÊ. Christ van den Munckhof Opmaak kerst- en nieuwjaarpagina's: Linda Lenssen en Trudi Gooscns V Voorzitter Charles de Vilder: De Centrale van Ouderen verenigingen Venray en de Seniorenraad zijn het afgelo pen jaar weer druk bezigge- weest de belangen van de ouderen in Venray te beharti gen. In de eerste plaats als ver tegenwoordiging van alle ouderenverenigingen in de hele gemeente, te weten de KBO-verenigingen, de ANBO, de wijkgebonden ouderenver enigingen en niet te vergeten Senior Service. Het effect van de behartiging van de belangen hangt mede af van het aantal mensen dat wij rechtstreeks vertegenwoordigen. Daarom hierbij een oproep aan alle ouderen van Venray-kom en de kerkdorpen om lid te worden van een ouderenvereniging. Het is van belang om te kunnen blijven beschikken over nieuwe vrijwilli gers, zowel voor uitvoerende functies als voor het bestuurlijke werk. Daarbij constateren wij dat vrouwen zwaar ondervertegen woordigd zijn. Wij zijn bezig met de laatste loodjes voor de aanpassing van ons beleidsplan 'Senioren met Visie en Ambities'. Begin volgend jaar komt dat uit. Het gezag dat ons wordt toegekend, hangt ook samen met de kwaliteit van onze inbreng en een rationele afweging van belangen en de wijze waarop deze belangen gepresenteerd worden. Waar zijn wij het afgelopen jaar mee beziggeweest? Wij hebben via onze Commissie Welzijn onze partij meegeblazen in het Plat form Behoud Basiszorg Zieken huis Venray. Waren wij vorig jaar nog optimistisch dat mede door de inbreng van het platform de vooruitzichten voor de Venrayse locatie danig zijn verbeterd, nu moeten wij helaas constateren dat het inmiddels stroperigheid troef is en een aantal wensen zoals het zeven dagen per week, 24 uur per dag openstellen van een zieken- huispost en de terugkeer van de laagcomplexe moeder- en kind zorg in Venray op de lange baan dreigen te geraken. Er zijn wel gesprekken op gang gekomen tus sen de Seniorenraad en de Cliën tenraad, maar het echt serieus nemen van onze inbrengmogelijk- heid is nog ver weg. Ook met andere zorginstellingen wordt overleg gepleegd. Wij willen de grotere efficiën- tiemogelijkheid niet in weg staan, maar onze Commissie Welzijn pleit ervoor dat zij bij de uitwer king van de schaalvergrotings plannen ervoor zorgen dat de zorg dichter bij de mensen gere geld wordt, liefst met minder schijven en minder schotten. Waakzaamheid blijft geboden, omdat het er naar uitziet dat parti cipatie vooralsnog beperkt blijft tot lippendienst De organisatie van Ouderen- consulenten en Ouderenadviseurs heeft een wezenlijke bijdrage geleverd om ouderen mee te laten functioneren in onze gemeen schap. inclusief te laten delen in alle voorzieningen die in onze moderne samenleving voorhan den zijn. Een probleem blijft hoe wij de mensen die het nodig heb ben ook daadwerkelijk kunnen bereiken. Interpretatie van de pri vacyregels staat die bereikbaar heid stevig in de weg. De aantal len ouderen die bereikt worden zijn bekend, maar wij zouden ook het resultaat van de inzet willen volgen. Initiatieven voor woon-, welzijn- en zorgprojecten worden door ons begeleid, zowel bouw kundig als op zorg- en welzijnsas pecten. Het beleid om ouderen langer zelfstandig te laten wonen wordt door ons gesteund. Maar wij constateren met bezorgdheid dat de 24 uurs niet-planbare zorg nog niet is geregeld en dat voor de kosten van de noodzakelijke welzijnsvoorzieningen de betrok ken instanties nog steeds voorna melijk naar elkaar kijken. De uitgave van ons Informatie blad 'De Schakel' vraagt veel inzet van de betrokkenen, maar de reactie van de senioren die het blad ontvangen is positief. Nog niet alle senioren in Venray ont vangen 'De Schakel'. Aansluiting bij een van de oude renverenigingen, al of niet wijkge bonden, houdt in dat men 'De Schakel' ontvangt. Mogelijk lukt het om 'De Schakel' komend jaar op een eigen website te krijgen. Een domeinnaam hebben wij al: www.seniorenraad.info. Wonen Noord-Limburg heeft onze zorgen over het financieringstekort van 'De Schakel' enigermate verlicht. De Commissie Ouderenhuisves ting van de centrale heeft als advi seur van de gemeente Venray en Wonen Venray een plaats verwor ven bij de ontwikkeling van woningbouwplannen. Helaas moet geconstateerd worden dat er nog te weinig gebouwd wordt voor senioren. Samen met het Gehandicapten Platform Venray blijven wij bewaken dat de WVG- gelden efficiënt besteed worden. De Commissie Politiek en Ouderen heeft steeds gewezen op dreigende omissies in het gemeentelijk beleid. Veiligheid van de voetganger in het verkeer, begaanbaarheid van het centrum, de veiligheid en de situatie van het openbaar vervoer (incl. Deel- taxi) blijven de aandacht vergen. Teleurstellend is het dat het gereduceerd tarief voor ouderen voor de Deeltaxi is geschrapt. Wij hebben ons streven naar een oplossing die de Deeltaxi aan trekkelijk houdt voor ouderen zonder eigen vervoer, gesteund door de raad en de raadscommis sies. Maar dat heeft helaas niet geholpen. En natuurlijk blijven de Diftar- ontwikkelingen aandacht vragen. Op alle golflengten hebben wij naar voren gebracht dat het sys teem voor de gemiddelde oudere niet rechtvaardig is. Dat de kosten voor het zwerfvuil betaald wor den door de burgers die zich wel aan de regels houden. Mogelijk moet in discussie blijven of het systeem wel deugt. Gemist werd pijnlijk, de in het verleden herhaaldelijk toegezegde status van het ouderenbeleid als 'Speerpunt'. Wat ons dwarszit is, dat wij bij een- aantal beleidsmaatregelen gewoon gepasseerd worden, dit ondanks het feit dat wij regelma tig bestuurlijk overleg hebben met de wethouder ouderenbe leid, en daarbij onze status ter dis cussie stellen. Ook lukt het ons nog steeds niet om toegezegde antwoorden op tijd ook te ontvan gen. Wij wachten met spanning af of aan deze vrij algemene proble matiek zodanig aandacht zal wor den besteed dat daardoor het interactief opereren zal verbete ren. Op óns programma blijft staan de wens om eenmaal per jaar te overleggen met de verschillende fracties in de gemeenteraad. Jam mer is dat initiatieven hiertoe voornamelijk van ons moeten komen. Zeer verheugd zijn wij dat het gelukt is om dit jaar opnieuw een 'De Dag voor de Ouderen' te orga niseren. Het succes was zo groot dat wij de activiteiten over drie dagen moesten verdelen. Ondanks de financiële ondersteu ning van gemeente en overige sponsors heeft het succes ons wel van een groot deel van onze reser ves afgeholpen. Maar het was goed besteed. Speciaal de excur sie naar de nieuwe behuizing in de Vredeskerk van Thuiszorg Noord-Limburg is door de oude ren enorm op prijs gesteld. Wij zullen ons best doen om ook in 2004 een 'Dag voor de Ouderen' te organiseren. Sugges ties zijn welkom! Het computerleslokaal is een groot succes en de capaciteit bijna volgeboekt. Ook de Kemp haan heeft dit jaar meer dan goed gedraaid en voldoet steeds meer aan de toegedachte spilfunctie. De verbouwing die het gebouw geschikt moest maken voor grote re groepen is dit jaar gerealiseerd en ook de presentatiemogelijkhe den zijn aangepast, inclusief de voor slechthorenden zo belangrij ke ringleiding. Op 2 januari 2004 wordt er in de Kemphaan weer een nieuw jaarsreceptie gehouden door de Centrale van Ouderenverenigin gen, waarop alle ouderen van harte welkom zijn. dus niet alleen de georganiseerden. Begin volgend jaar zal er een geactualiseerd beleidsplan gepre senteerd worden, waarin (opnieuw) duidelijk wordt gemaakt waar wij voor staan. Daarin zal zeker een plaats krij gen: - Dat wij het komende jaar aan dacht blijven houden voor de behartiging van de belangen van alle senioren. Dat wij ons zullen blijven zet ten om isolatie en vereenzaming van ouderen te voorkomen. Waar ouderen het financieel moeilijk hebben, wij bij de gemeentelijke instanties aandacht zullen vragen om -waar mogelijk- deze mensen te ondersteunen. Waar aanvragen voor WvG- voorzieningen stuiten op een trage afwikkeling, zullen wij met het Gehandicapten Platform Ven ray pleiten voor een snellere afwikkeling. De behandeling door het RIO (Regionaal Indicatie Orgaan), verloopt zeker nog niet altijd soepel en zonder vertraging De veiligheid in het algemeen en verkeersveiligheid in het bij zonder moeten op de agenda blij ven De tarifering voor de Deeltaxi zal zeker de deelname van oude ren aan deze op zich positieve voorziening, aanzienlijk beper ken en de mobiliteit van ouderen, zonder eigen vervoer ernstig belemmeren. Wij zullen de gemeente kritisch blijven volgen om de deelname van ouderen in onze eigen regio te blijven vol gen. Als blijkt dat wij gelijk heb ben, en de deelname desastreus verloopt, zullen wij indringend aan de bel trekken. Ouderenhuisvesting zal hoog op de gemeentelijke agenda moe ten komen. Na de teruggang op de koopmarkt voor woningen, zullen de huidige mogelijkheden voor het realiseren van huurwo ningen opnieuw aan de orde moe ten komen. Het zou zonde zijn als de mogelijkheden hiervoor op het St.Annaterrein onbenut zouden blijven. Tenslotte: onze belangrijkste taak is om het werk van alledag te verrichten en dat goed te doen. Wij gaan er weer met elkaar aan staan! Iedereen die zich ingezet heeft voor de senioren bedank ik van harte. Ik hoop dat de tevreden heid hierover een extra beetje warmte oproept en daardoor bij draagt aan een fijn en gezellig kerstfeest. Ik hoop van harte dat u op oudejaarsavond het vaste voorne men maakt om die inzet te conti nueren." Ch.J. de Vilder/voorzitter. Rob Schouten, voorzitter contactgroep ex-GGW-personeel: "De Groep Geleide Wapens, gestationeerd op de Lucht machtbasis De Peel, kent een lange historie in Duits land. Tijdens de koude oor log stonden deze geleide wapens in hun vooruitge schoven posities dag en nacht gereed om de eerste klap op te vangen van een mogelijk te verwachten massale luchtaanval uit het voormalige Oostblok. De reactietijd was vaak maar enkele minuten. Duizenden luchtmachters hebben vanaf de zestiger jaren onder vaak barre weersom standigheden hun bijdrage geleverd aan die taak. Met het vallen van de muur in Berlijn verviel gelukkig ook de dreiging en begin negen tiger jaren werden de eenhe den uit Duitsland teruggetrok ken. De onderlinge hechte band verwaterde en in de loop der jaren gingen velen met leef tijdsontslag. Algemeen werd dit als een groot gemis ervaren. De leiding van de Koninklijke Luchtmacht zag dit in en in 2002 werd gestart met de zorg 4 4 voor ex-militairen, de z.g. Pos- tactieven. Op alle bases van de luchtmacht ontstonden ver enigingen, de z.g. contactgroe pen, van ex-luchtmachters en sinds dit jaar dus ook op De Peel. De doelgroep van de vereni ging op De Peel is hoofdzake lijk het personeel dat gediend heeft bij de Geleide Wapens in Duitsland en Nederland, maar ook het personeel van het voor malige vliegveld is lid. Binnen enkele maanden was het leden tal al boven de vijfhonderd gestegen. Er kwamen niet alleen aanmeldingen uit heel Nederland maar ook uit Duits land, Engeland, België en Cana da. Met recht een landelijke, maar ook internationale vereni ging. Sommige leden hadden na hun pensioen al meer dan twintig jaar niets meer van de luchtmacht vernomen en reageerden enthousiast. De contactmiddagen worden druk bezocht en zijn een dave rend succes. Oude verhalen en ervaringen worden uitgewis seld en vriendschappen her nieuwd. Uit de reacties blijkt dat deze nazorg voorziet in een grote behoefte. Dit alles is natuurlijk niet mogelijk zonder de actieve steun van de com mandant van De Peel en zijn personeel. Deze steun wordt, zoals dat de gewoonte is bij de Geleide Wapens, op onbureau cratische wijze verleend. Een van de leden, hij is inmiddels 80 jaar, zei het heel treffend en bijna ontroerd: "Ik ben weer onder een groep mensen die voor mij mijn mooiste tijd bij de luchtmacht vertegenwoordi gen: De Geleide Wapens!" Deze uitspraak sluit mooi aan bij de komende feestdagen, waarbij wij Kerstmis, de terug keer van het licht, vieren. Aan dacht voor elkaar hebben in een sfeer van warmte. Voor ons 'postactieven van De Peel' was dit een goed jaar en wij hebben oude vrienden en collega's weer ontmoet. Het komende jaar zien wij dan ook met ver trouwen tegemoet. Wij wensen u een gezond 2004!" Rob Schouten, voorzitter Stichting Stadspark benieuwd wat 2004 zal brengen "Toen vorig jaar oktober de geslaagde manifestatie De Waan werd afgesloten, waagde iemand de voorspelling dat 2003 wel eens een mager cul tureel jaar zou kunnen wor den. Die voorspelling werd met enige scepsis begroet, want De Waan zou de opmaat worden voor een geïnspireerd en initiatiefrijk beleid. En de laatste jaren was er in Venray toch wel wat gegroeid. Denk aan Het Debat en het in gang gezette kunstbeleid. Aandacht was er ook voor het culturele erfgoed wat o.a. tot uit drukking kwam in de oprichting van het Lokaal Historisch Plat form. Maar terugkijkend op het afgelopen jaar moet je constate ren, dat genoemde voorspeller gelijk heeft gekregen. Het Debat is verstomd en wat het kunstbe leid betreft heerst stilte alom. Zelfs werd gesuggereerd om de geplande kunstwerken voor de rotondes maar achterwege te laten. Initiatieven om de schouw burg van Sint Anna van de onder gang te redden zijn gestrand, ook al heeft Stichting Stadspark de strijd nog steeds niet opgegeven. Het royale aanbod van het VvGI, dat de accommodatie voor een vriendenprijs te koop aanbood, kon niet worden verzilverd, omdat medewerking van gemeen tewege ontbrak. Geldgebrek en noodzakelijke bezuinigingen wor den als excuus aangevoerd. Natuurlijk speelt geld een rol, maar dat is niet alleen de oorzaak. Het ontbreekt aan visie en cultu reel bewustzijn. Als die elementai re zaken ontbreken, helpt zelfs geen zak vol geld. Toch is de situ atie niet geheel hopeloos. De maatschappelijke belangstelling voor het cultureel erfgoed is groeiende. Mensen hebben behoefte aan een gemeenschap pelijke culturele identiteit waar van het erfgoed de drager is. Dat o.a. verklaart de grote belangstel ling voor het boek 'Venrays Verle den', een uitgave van het Lokaal Historisch Platform, en voor de film 'Langs monumenten van Ven ray' van Frans de Roos. uitge bracht doör Stichting Stadspar Verheugend was ook dat gemeenteraad eens een keer zi j tanden liet zien en vasthield a; de eigen uitgangspunten m.b het plan voor Sint Anna. We zi: benieuwd wat het komende ja ij zal brengen en welke nieuvl plannen er voor het Annapark de bus zullen rollen. Een ding1 zeker: Venray zal zich zijn cultu j( le erfenis niet zo maar laten afijj men. Die is van ons allemaal." Twan van Els

Peel en Maas | 2004 | | pagina 11