kerstboom op Srote Markt straalt Wij wensen u veilige feestdagen Fotoboek Heide gepresenteerd oortaan De Tijd De Bonte Koe heet FloraHolland tevreden over 2003 Zoekactie naar explosieven in Brabander-rest Bejaarde vrouw aangerand Ons Genoegen heeft weer een 'nieuw vaandel' Niets! EN MAAS Donderdag 25 december 2003 - Pagina 7 PEEL EN MAAS wenst u prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar! andweer zorgt voor kerstverlichting ZON breidt uit en renoveert Enkele tips van de brandweer FloraHolland kijkt tevreden terug op 2003. De verwachte winst voor belasting zal ruim 6 miljoen euro bedragen. De door kwekers gerealiseerde omzet op FloraHolland komt in 2003 - naar verwachting - uit op 1.920 miljoen euro. Er zijn bijna 7 miljard stuks bloe men en planten verkocht. Flo raHolland verwacht voor 2004 een winst van 7,5 miljoen euro voor belasting bij een ste vig investeringsprogramma van 45 miljoen euro en een omzetgroei van 3 procent. Door de investeringen en door de uitbouw van de activi teiten van de veiling werkt FloraHolland mee aan het ver der versterken van de positie van de Nederlandse sierteelt. Na een uitstekend verlopen 2002, het jaar van de invoering van de euro, maakt de sierteelt- sector in 2003 pas op de plaats. De omzet ontwikkelt zich op een vergelijkbaar niveau als vorig jaar. Deze ontwikkeling is al vroeg in 2003 gesignaleerd en heeft vanaf het voorjaar geleid tot een strin gente kostenbeheersing. Het gevolg hiervan is dat het bedrijfs resultaat zich, ondanks een tegen vallende omzet, volgens plan ont wikkelt. Ruim 8.000 kwekers zetten hun bloemen en planten af via FloraHolland. FloraHolland, met een marktaandeel van 53 pro cent, heeft vijf fysieke marktplaat sen en één landelijk opererend Bemiddelingsbureau. De omzet groei van het Bemiddelingsbureau van FloraHolland is ruim 7 pro cent en via klokverkoop is een omzetdaling van bijna 3 procent te zien. Er is sprake van een stag nerende prijsvorming ten opzich te van 2002 bij een licht afnemen de aanvoer. ZON Terugkijkend op het afgelopen jaar stelt vestiging ZON vast dat de verwachtingen voor 2003 zijn waargemaakt. In 2003 hebben klok en het Bemiddelingbureau een omzetverhoging gerealiseerd. Vestiging ZON dankt de omzet groei over het jaar 2003 aan de verdieping en verbreding van het assortiment voor de klok. Tevens heeft het Bemiddelingsbureau het afgelopen jaar grotere klanten kunnen bedienen door meer pro ducten van grotere aanbieders te presenteren. FloraHolland vesti ging ZON is positief gestemd over 2004 en verwacht een omzetgroei van drie procent te kunnen reali seren. De ontwikkeling naar een steeds meer vraaggestuurde marktplaats op vestiging ZON krijgt verder vorm. De uitdaging van vestiging ZON is om in de EU- regio uit te groeien tot een sterke en complete sierteeltmarktplaats met een prima productenpakket en een uitstekende dienstverle ning. UITBREIDING EN RENOVATIE FloraHolland vestiging ZON maakt begin 2004 een start met het project renovatie afmijnzaal waar de verkoop van sierteeltpro ducten voor de klok plaatsvindt. De vernieuwde afmijnzaal wordt eind 2004 in gebruik genomen. Ook zal het complex van vesti ging ZON worden uitgebreid met Trade Port Oost. Aan de overzijde van het huidige pand, waarin ook de nieuwe Cash Carry wordt gehuisvest, wordt dit complex gebouwd. Op FloraHolland worden sier teeltproducten verhandeld via vei- lingklokverkoop en via bemidde ling (contractverkoop). FloraHolland heeft een jaaromzet van 1,9 miljard euro. Marktleider FloraHolland heeft vijf vestigin gen verspreid over het land. Deze liggen nabij" sierteeltproductiege bieden, in Naaldwijk, Rijnsburg, Bleiswijk, Venlo en Eelde. In totaal werken er bijna 3000 mede werkers bij FloraHolland. De laatste week van decem ber is vol feestelijke gebeurte nissen. Maar het is die dagen ook oppassen geblazen. Onvoorzichtigheid met kerst bomen, kaarsen, fonduen, fri turen en vuurwerk kan een gezellig avondje danig versto ren. Helaas vinden er jaarlijks talloze kleine en grote onge vallen plaats rondom de feest dagen. Om u te helpen deze dagen niet alleen feestelijk, maar ook veilig te vieren, zet ten we de belangrijkste zaken op een rijtje. Koop een boom die niet te groot is voor uw kamer. Zet hem niet te dicht bij de gordijnen of andere makkelijk brandbare spul len. Zorg ervoor dat de boom goed stevig staat, zodat hij niet omver gelopen kan worden. Plaats de boom bij voorkeur in een speciaal met water gevulde kerstboomstandaard. Hierdoor droogt de boom niet zo snel uit, waardoor het brandgevaar minder wordt. Gebruik geen echte kaarsjes in de boom. Eén moment van onop lettendheid kan uw boom in een fakkel doen veranderen. Controleer de bedrading van de elektrische kerstboomverlichting op beschadigingen en probeer de installatie eerst uit door de lamp jes voor het ophangen korte tijd te laten branden. Gebruik een gaaf en goed passend verleng snoer en leg dat zo neer dat nie mand er over kan struikelen. Doe de verlichting uit als u gaat slapen of het huis verlaat. Uitdoen is de stekker uit het stopcontact halen en niet een lampje losdraai en. KAARSEN Zet kaarsen in een stevige hou der op een vlakke ondergrond. Gebruik geen kandelaar die gemaakt is van brandbaar materi aal, zoals plastic, hout e.d. Deco- ratieringen voor kaarsen zijn sfeervol, maar ook zeer brand baar! Steek kaarsen in kerststukjes lie ver niet aan, of laat ze in ieder geval niet te ver opbranden. Zet kaarsen en kerststukjes op plaat sen waar u ze altijd kunt zien, en niet in de buurt van gordijnen of andere brandbare voorwerpen. Laat kinderen nooit alleen met brandende kaarsen, ook niet voor een paar minuten! FONDUEN Gebruikt u spiritus? Vul dan nooit de brander in nabijheid van vuur. Vul de brander pas als deze helemaal is afgekoeld, en doe dit niet op de tafel. Zorg dat het fonduestel tijdens gebruik op een niet brandbaar onderblad staat. Hierdoor voor komt u dat de tafel te heet wordt en bovendien wordt de gemorste olie opgevangen. Realiseert u zich, dat een spiritusvlam nage noeg onzichtbaar is; deze kan nog volop branden terwijl u denkt dat de vlam uit is. Zet een elektrisch fonduestel zo dicht mogelijk bij het stopcon tact. Dan kan niemand over het snoer struikelen en het fonduestel meesleuren. Gebruik geen aardewerk pan nen voor vleesfondue. Deze zijn niet bestand tegen de hoge tem peratuur die daarvoor nodig is. Laat (kleine) kinderen nooit alleen fonduen. Ook bij fonduen kan de vlam in de pan slaan. Leg daarom een passend deksel op tafel om snel te kunnen reageren. Reik nooit over de fonduepan heen om iets te pakken. FRITUREN Gebruik alleen oliën en vetten die speciaal voor het frituren bestemd zijn; dus geen margarine, boter of braadvet. Laat de frituur pan nooit alleen. Zet de pan zo i neer dat hij niet wiebelt. De pan j moet een goed passend deksel i hebben. Doe geen grote hoeveel heden tegelijk in de pan. Hier door kan de olie over de rand gaan waardoor brand ontstaat. Slaat de vlam in de pan, handel dan als volgt: schuif het klaarge legde deksel van u afgericht over de pan; zet het gas of elektra uit; nooit met water blussen; laat het deksel op de pan liggen; ga niet met de pan lopen. VUURWERK Koop veilig vuurwerk bij lega le verkooppunten Koop bij voorkeur vuurwerk met een Nederlandse gebruiks aanwijzing Lees de gebruiksaanwijzing voor het afsteken! Gebruik nooit lucifers of een aansteker, maar gebruik een siga- ret, sigaar of aansteeklont Zet vuurpijlen in flessen, gevuld met zand Steek een 'weigeraar', afgebro ken lont of nat vuurwerk niet opnieuw aan Laat aangestoken vuurwerk' vallen en loop weg; nooit gooien met brandend vuurwerk! Steek vuurwerk af op een vei- lige plaats, dus niet vlakbij huizen.1 auto's, containers e.d. Doe op oudejaarsnacht1 ramen, deuren en brievenbus dicht. 'Koud vuurwerk' bestaat niet, zelfs bij 'sterretjes' kan de tempe-1 ratuur oplopen tot zo'n 800 gra-1 den. Koop liever geen voetzoekers, keukenmeiden e.d. Het gedrag van dit vuurwerk is onvoorspel baar en dus gevaarlijk. Neem lie- ver siervuurwerk. Uit onderzoek is gebleken dat in het plangebied Braban der-rest zogenaamde niet- gesprongen explosieven (NGE) uit de Tweede Wereld oorlog kunnen worden aange troffen. In januari 2004 wordt in het eerste deel van het nieuw te ontwikkelen woning bouwgebied gestart met het opsporen en ruimen van deze NGE. De gemeente Venray is bezig met de planontwikkeling van Bra bander-rest, een nieuwbouwloca- tie van circa 600 woningen ten noord-westen van het centrum van Venray. Bij de start van de planontwikkeling van het plan is een historisch (luchtfoto's, Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS archief) en geofysisch onderzoek (metaaldetectie) uitgevoerd naar de aanwezigheid van NGE uit de Tweede Wereldoorlog. Uit deze onderzoeken is gebleken dat het plangebied als 'verdacht' mag worden beschouwd voor de aan wezigheid van NGE 's. Het bedrijf Bodac uit Veldho ven heeft enkele weken geleden in het eerste cluster van het gebied Brabander-rest een steek proef naar verdachte NGE-locaties uitgevoerd. In vijf proefstroken is gezocht naar explosieven. In het te onderzoeken gebied zijn 58 NGE 's aangetroffen variërend van klein (kogels) tot middelgroot kaliber (brisant- en mortiergrana ten). Op basis van de resultaten van deze onderzoeken heeft het college van Burgemeester en Wet houders van de gemeente Venray besloten om alle NGE in het eer ste cluster van Brabander-rest op te sporen en te ruimen. De werkzaamheden starten medio januari 2004, nemen circa 20 weken in beslag en worden uitgevoerd door een gecertifi ceerd civieltechnisch explosieven opsporingsbedrijf. De politie van Venray stelt een nader onderzoek in naar de identi teit van een onbekende man die zondagmorgen omstreeks 09.30 uur een 77-jarige vrouw uit Ven ray heeft aangerand. Het slacht offer werd op de Grote Markt door de man onzedelijk betast en naar de grond geduwd. Eerst toen hij een voorbijganger zag staakte hij zijn handelen en vluchtte in de richting van de Schoolstraat. Het slachtoffer liep geen lichamelijk letsel op. De politie sluit niet uit dat de verdachte al eerder soort gelijke feiten heeft gepleegd en roept slachtoffers dringend op zich in verbinding te stellen met de politie Venray. Het signale ment van de man luidt: man, getinte huidskleur en van buiten landse afkomst. Circa 1.70 meter lang, normaal postuur, zwart krul lend haar en hij droeg donkere kleding. Getuigen of slachtoffers worden verzocht contact op te nemen met de politie Venray onder nummer 0900-8844 Eindstraat 12, tel. 581553 ho '-'wy ie gtóauos*? fï.C'TltZA I Onder grote belangstelling werd zondagmiddag het boek Van Heijde tot Heide in gemeen schapshuis De Gelderkoel gepre senteerd. De Werkgroep Historie Heide stelde dit boek op verzoek van de dorpsraad samen. Van Heijde tot Heide bevat naast veel informatie uit het verleden ook tal van verhalen over vroeger, die verteld worden door inwoners van het dorp. Het boek is rijk geïl- Muziekvereniging Ons Genoe gen verzorgde zondag het traditio nele kerstconcert in gemeen schapshuis De Linde in Oirlo Tevens werd ook het gerestau reerde vaandel van de muziekver eniging gepresenteerd. Bijna een jaar lang heeft de vaandrig van de muziekvereniging het vaandel moeten missen. Vanal zondag heeft hij het echter weei onder zijn hoede. Dien van Dijck en Nel Gommans van de hand werk- en hobbyclub hebben hei afgelopen jaar wekelijks aan de restauratie gewerkt. Uiteraard werden Dien en Ne! hiervoor in het zonnetje gezel door de Oirlose muziekvereniging (zie foto). De Tijd straalt een eigentijds maar ook tijdloos sfeertje uit. D'n Hengst, Brandmeester, Lucifer, Onder Cor, De neeje kroeg, De Bonte Vlam, De Gloeiende Koe, Cowfire. Het is een bloemlezing uit de kleine 170 reacties die Leon en Yvon ne Mooren en Barry van Zwol ontvingen naar aanleiding van hun prijsvraag Wat is de nieu we naam van de Bonte Koe? Het is dus De Tijd geworden. Een eigentijdscafé voor een breed publiek uit Venray en omgeving. 18 April, Goede Vrijdag 2003 werd voor De Bonte Koe aan de Hoenderstraat geen goede vrijdag. In de vroege ochtenduren brand de het woongedeelte boven het café uit. De brand sloeg niet over naar het café maar de schade was groot. Zo groot dat het café lange tijd gesloten moést blijven. "Bijna acht maanden zijn we dichtge- weest", aldus Barry van Zwol. Acht maanden waarin eerst de brand afgehandeld moest worden en tegelijkertijd nieuwe plannen werden gemaakt. "We hadden voor de brand al wat ideeën om een en ander in het café te veran deren. Dat werd nu een radicaal proces", vertelt Yvonne Mooren. De inrichting werd totaal veran derd. Het biljart maakte plaats voor een dansvloer, de bar heeft een andere vorm gekregen en de aankleding is wat eigentijdser geworden. Wel moeten er nog de puntjes op de i worden gezet. Zo zullen er nog dartspellen komen en moet de garderobe nog wor den aangepast. "De interieurinrichter is onge veer twee maanden bezig geweest met verbouwen. Vooral de geluidsisolatie vormde een flink onderdeel. Wel is hierdoor het plafond hoger geworden wat het café toch ruimtelijker maakt", aldus Van Zwol. Uiteindelijk werd besloten om ook de naam te veranderen. "De Bonte Koe had natuurlijk een fan tastische naam in de regio. Toch merkten we de afgelopen jaren enige terugloop in het publiek. Natuurlijk hebben we een vast publiek maar de aanwas van jon gere cafébezoekers (25+) was gering. Daarom hebben we de inrichting iets meer op dat publiek aangepast, zonder daarbij het oudere publiek te vergeten", vertelt Yvonne Mooren. "Wat dat laatste betreft zullen we tijdens de carnaval ons weer als Bonte Koe verkleden en blijft 't Vastelaovesk- afee behouden. Dat geldt overi gens ook voor de Koninginnedag activiteiten. De reacties zijn positief. "We hebben een gewel dig openingsweekend gehad met heel veel goede reacties", aldus Yvonne. De naam De Tijd kwam tijdens het zoeken naar een naam veel vuldig terug. Het café moest bij de tijd zijn maar ook tijdloos. Dat leidde uiteindelijk tot De Tijd. Een naam overigens die niet werd geraden bij de prijsvraag. Daarop werd besloten om enkele originele inzendingen te belonen met tien liter bier. Die inzendin gen waren Het Sfeertje, De kreeftskeerkring en De Gouden Poort. De inzenders kunnen met De Tijd, telefoon 510137, contact opnemen om hun prijs te verzilve ren. Voor het programma tijdens kerst en jaarwisseling verwijzen we naar de advertentie elders in dit blad. Voor oud en nieuw is de entree vrij maar geldt: vol=vol. lustreerd met foto's uit de verza meling van de werkgroep. Al sinds 1980 verzamelen de leden van de werkgroep foto's en gege vens. Meer dan tweehonderd foto's zijn in het boek, dat twee honderd pagina's telt, opgeno men. Het dorp Heide verwierf met de uitgave het predikaat Kern met Pit. De uitgave werd mogelijk gemaakt door bijdragen van 't Heds Krentje, de gemeente Ven ray, het Lokaal Historische Plat form, Rabobank Venray Meerlo Wanssum, de provincie en het Prins Bernard Cultuurfonds. Het boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. De traditionele kerstboom itaat weer fier te stralen op de Srote Markt in hartje Venray. Jonderdag hingen de leden an de gemeentelijke brand- peer met behulp van een lad- ierwagen de spiksplintemieu- kerstverlichting in de •oom. De lampjes zijn gespon sord door de brandweer. "We ïebben de lampen betaald uit ins pr-potje", legt brandweer- ommandant Peter Bandsma lit. "En we zorgen er voortaan ook voor dat de verlichting enkele dagen voor de kerstda- ;en wordt aangebracht." Volgens Peter Bandsma symbo liseert de boom de samenwerking lie de laatste jaren op het gebied an veiligheid is ontstaan. Tussen de gemeentelijke afdelingen, naar ook tussen de bevolking en de brandweer. De boom is geschonken door een gezin uit Venray, mensen van bosbeheer zorgden voor plaatsing, de brand weer voor de verlichting en de gemeente Venray voor de stroom voorziening. "Er is in de afgelopen jaren een grote inhaalslag gemaakt op het gebied van brandveiligheid", vindt Peter Bandsma. "De maat schappelijke efffecten van brand, iedereen heeft de rampen in Enschede en Volendam nog wel in z'n achterhoofd, hebben deze inhaalslag ook nodig gemaakt. Verzekeraars van bijvoorbeeld scholen kwamen in opstand. Dit heeft er onder meer toe geleid dat alle scholen in de gemeente Ven ray inmiddels zijn voorzien van een gecombineerde inbraak-, brandmelder- en ontruimingsin stallatie." Daarnaast heeft de nadruk gele gen op het gebruik van openbare ruimtes. "Veel branden en onge vallen worden nog altijd veroor zaakt door onachtzaamheid of een technische mankement. De poli tie voert campagne voor een vei lig gebruik van vuurwerk, de brandweer voor een veilige omgang met kerstversiering. Bin nen de gemeente wordt inmid dels een werkwijze gehanteerd waarbij door samenwerking tus sen verschillende afdelingen op voorhand al voor de veiligste werkwijze wordt gekozen. Al met al een ontwikkeling waarbij best even stilgestaan mag worden." De gemeente Venray is er net als de gemeente Meerlo-Wanssum in geslaagd om de achterstand met gebruiksvergunningen weg te werken. Hierbij werden de panden in de twee gemeenten door het bureau Brandweerzorg Venray/Meerlo-Wanssum gecon troleerd op bouwkundige voorzie ningen, vluchtwegen en andere eisen die de overheid aan een gebruiksvergunning stelt. Alle ver- gunningplichtige bedrijven en instellingen in beide gemeente hebben nu een actuele vergun ning. Directeur LenieManders van de basisschool kreeg bet eerste exem plaar overhandigd.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7