Harold H LENSSEN :usie in verslavingszorg een feit KBO Venray-kom begroet 1000e lid "Meer specialisatie, maar dan samen" Onderscheiding voor vrijwilligers Rode Kruis Bouw honderd starterswoningen Ktra oningen oor Venray irieven 2004 (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum >a9' EL EN MAAS Donderdag 25 december 2003 - Pagina 3 rvolg voorpagina )e bouwproductie zal de nende tijd uit andere projecten eten komen. Binnen een jaar et de bouw van honderd star swoningen van start zijn pan verdeeld over vijf locaties: erstraat, Eikenlaan, 'circuster- Landweert, hoek ordsingel-St. Jozefweg en gstraat. louwprojecten met een hoge oriteit zijn verder: garage Van ren aan idhuisstraat/Noordsingel (80 ningen gepland in 2006) en de lrijfsverplaatsing van De la Roy de Gasstraat. Op deze plek voor 2005 dertig woningen >land. Dit plan is spoedeisend iwege de subsidie die nu nog i nengehaald kan worden voor bodemsanering van het ter- l Vroeger heeft hier een gasfa- gestaan. larnaast liggen er allerlei pro ten al jarenlang op de plank het Mgr. Goumansplein (67 lartementen), de voormalige rij Drabbels (28 appartemen- en de onverharde parkeer- its aan de Hoenderstraat (40 lingen). De nieuwbouw op Servaasterrein (78 woningen) jepland voor 2007. Ook zijn er :er nieuwe plannen in ontwik- ling voor het Edah- dera rein/Blekersveld, Aan de Dr. irtmannweg worden in 2005 egan s woningen met bedrijfsruimte com) bouwd. foor de langere termijn zijn er Jgr! g tal van projecten en initiatie- le ert ttdie uitgevoerd kunnen wor- ltie ku q: tennispark in Landweert, e rmes-busstation aan de ianasingel, het bedrijfsgebouw n Nelissen-van Egteren aan de itionsweg, het gebied tussen Poelsstraat en Qhelminastraat (Verhoeven en 37in Elk), Kard. van Rossumstraat, zet nkelpand Jan Linders, tanksta- Van Gerven aan de Ihuisstraat/Tuinstraat, notaris- ntoor Mathijsen aan de idhuisstraat, boerderij aan ik in Landweert, bedrijfsge- uw Van Ham aan de usheseweg, het gebied tussen ;eweg en Eindstraat, itekoestraat, Deken lenstraat, Groenewoltsepad. irisberg, Molenklef, ater, Hoopweg en het voor- ige pand Vissers wegenbouw de Julianasingel. leaf jcwi Voor 2004 zal uitgeverij van n Munckhof de tarieven voor na el en Maas slechts minimaal ;B*thogen. Het abonnementsgeld voor ters in de regio (postcode 58. 1 van 18 euro naar 18,50 euro r jaar gaan. Postabonnees met n andere postcode dan 58. in in 2004 32,50 per jaar beta- ie advertentietarieven wor- deels verhoogd. De losse prijs gaat van 0,23 naar 0,24 :o, terwijl de 5.000 mm-prijs hoekje 0,21 naar 0,22 De overige mg e m-prijzen blijven ongewijzigd, itrui F voor kleine adver- i noi nties blijft voor 2004 ongewij- Vanaf 1 januari is de fusie tussen de verslavingskliniek Paschalis van het VvGI en de ambulante verslavingszorg van het CAD Noord- en Midden-Limburg een feit. Daarmee komt er één circuit voor verslavingszorg Noord en Midden-Limburg. De komende twee jaar gaat het werk geleid worden door beide managers, respectieve lijk Luud van Erck en Mirjam Janssen. Een vraaggesprek met twee bewogen mensen. Mirjam Janssen (45) is sinds 2002 regiomanager bij het CAD. Daarvóór vervulde ze diverse managementfuncties bij de over heid en in het onderwijs en had zij een tijdlang eigen bedrijf, een bureau voor sociaal-wetenschap pelijk onderzoek. Luud van Erck (57), divisiemanager Verslavingskliniek Paschalis en Korsakovkliniek, is van origine klinisch psycholoog. Nadat hij in 1970 stage kwam lopen bij het psychiatrisch ziekenhuis, viel de keuze op de verslavingskliniek en later ook op de Korsakovkliniek. Wat hebben jullie met ver slavingszorg? Janssen: "Ik ben nog maar kort geleden in de verslavingszorg komen werken. Toen ik een tijd lang in het bedrijfsleven werkte, ging het voor mijn gevoel alleen maar over geld. Misschien komt het door mijn leeftijd, maar ik voelde de noodzaak om iets anders, iets zinvols met mijn leven te doen. Ik had steeds vaker de gedachte dat ik terug naar de zorg wilde, mijn oorspronkelijke werkgebied. Toen de vacature regiomanager bij het CAD er was, trok me dat wel aan.". Van Erck: "In mijn begintijd waren er landelijk flinke discus sies over gebruik van (soft)drugs. Het inzicht kwam dat de GGZ daar iets mee tnoest, niet alleen justitie. De toenmalige Raad van Bestuur zag daar wel iets in, maar hoe dat moest in combinatie met de bestaande behandeling van alcoholverslaafden, dat was nog onontgonnen terrein. Sindsdien is verslaving meer en meer een veel besproken maatschappelijk pro bleem geweest. Dat is voor mij drijfveer er mee bezig te zijn." Als jullie terugkijken op het traject van de fusievoorberei ding. Wat zijn dan belangrijke elementen geweest? Janssen: "We zijn begonnen met eikaars terrein te verkennen om te kijken of we met de inhoud, onze zorgproducten, op één spoor konden komen Dat was eigenlijk al vanzelfsprekend, omdat we operationeel al samen werken. Vervolgens hebben we gekeken: waar zitten de lacunes? wat willen we samen ontwikke len? en welke organisatie past daarbij? Natuurlijk hebben we ook verschillen ontdekt. We schuiven verschillende werelden in elkaar. We zitten op hetzelfde werkterrein, maar we verschillen van elkaar door de manier waarop we het doen. Klinisch is meer naar binnen gericht en ambulant naar buiten gericht. Dat trekt ook verschillende medewerkers aan. Het werk tekent de medewerker." Zijn het verschillende cultu ren? Janssen: "Je kunt zeggen dat de ambulante zorg van het CAD als het ware in de modder staat. We hebben o.a. in de bemoeizorg en in de basiszorg te maken met zeer moeilijke verslaafden. Wij helpen r.n 2e Kerstdag vanaf 10.00 uur geopend KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds lowroom bezoek itsluitend afspraak Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-546293 - info@flyers.nl Dertig jaar vrijwilliger van de afdeling Venray van het Nederlandse Rode Kruis De medaille hiervoor viel ten deel aan Gerda Wolters uit Venray. 30 jaar zorg voor de zwakkeren in de samenleving, actief als GORdocente- actief binnen het calamiteitenteam van het NRK. "Kortom een vrouw, die het Rode Kruis als haar ideaal ziet", zo bestempelde haar de coördinator van taakveld 8, Theo Krouwel. De tweede gedecoreerde was Rein van Wijk uit Venray. die de medaille ontving voor tien jaar trouwe dienst uit handen van Peter Pouwels. coördinator van taakveld 3 In 1991 nam de heer van Wijk de coördinatie op zich van de jaarlijkse Rode Kruis Campagne. Dat liep uit tot tien jaar. Daarnaast assisteerde hij wij len Ted Dicker, die als penning meester van her Rode Kruis jaren lang de kas beheerde. Deze assistentie verleent hij thans nog aan de huidige penningmeester. De ceremonie vond plaats tij dens de druk bezochte kerstvie ring van de vrijwilligers van het Rode Kruis afdeling Venray. Een bijeenkomst met spijs en drank, maar ook met een boodschap. Peter Pouwels memoreerde in zijn toespraak, dat ook in 2004 de inzetten weer de toon zullen zet ten. Hij voorziet een stijging van minimaal 5%. De piek zal liggen in de maanden mei, juni en juli, wan neer het barst van de activiteiten in Venray. De kwaliteit in 2003 was goed. maar het kan altijd beter. Hij dacht met name aan verantwoorde eerste hulp, agres sie op evenementen, kwaliteit en verwachtingspatronen van de ver enigingen. Hierover wordt over leg gevoerd met de sector veilig heid van de gemeente Venray en met de staf van het District Noord-Limburg.In de operatie Focus op hulp deel 2 zal het lan delijke bestuur een aantal wijzi gingen neerzetten. Een belangrijk punt daarin is:moet het imago van het NRK niet eenvoudiger en duidelijker zijn? Sociale hulp nationaal en internationaal, nood hulp nationaal en internationaal zullen de hoofddoelen zijn. De zeer grote motivatie van de vrij willigers moet in 2004 leiden tot een nog grotere kwaliteit van de vrijwillige dienstverlening. Venray heeft de bouw van honderd goedkope koopwo ningen aangemeld bij de pro vincie Limburg. Deze wonin gen, met een prijs van maximaal 140.000 euro, mogen de Limburgse gemeen ten extra bouwen. Het is een initiatief van CDA-gedeputeer- de Ger Driessen om starters meer kansen te geven op de woningmarkt. In heel Limburg zullen eind volgend jaar zo'n duizend starterswo ningen in aanbouw zijn. Ook de gemeente» Venray kampt met een vastgelopen woningmarkt. Er is te weinig nieuwbouw waardoor de door stroming stagneert en vooral jon geren komen daardoor niet of nauwelijks in aanmerking voor een woning. Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) heeft zich er sterk voor gemaakt om in Venray vol doende locaties aan te wijzen waar goedkope woningen gebouwd kunnen worden. Garage Young Cars aan de Vlierstraat en het braakliggende terrein aan de Eikenlaan, waar vroeger de biolo gische school heeft gestaan, zijn twee kansrijke projecten. Bouwbedrijf Mertens uit Weert wil aan de Eikenlaan veertig hui zen bouwen en is bereid in het plan acht tot twaalf starterswonin gen op te nemen. De plannen van bouwbedrijf Van Santvoort om vooraan in de Langstraat twaalf goedkope appar tementen te bouwen zijn verge vorderd. De Welstandscommissie moet nog groen licht geven. Een andere mogelijke locatie is het 'circusterrein' vooraan in Landweert bij de rotonde Noordsingel-Oostsingel. Eigenaar Wonen Venray wil hier zo snel mogelijk aan de slag. Het gaat om veertig woningen waarvan een deel voor starters bestemd kan worden. Daarnaast heeft Janssen Projekt een plan ingediend voor woningbouw in de hoek Noordsingel-St.Jozefweg, het gebied rondom het voormalige tankstation. Het gaat hier om veertig starterswoningen. Zowel Wonen Venray als Janssen Projekt is onlangs door de gemeente schriftelijk verzocht een concreet plan in te dienen. De meeste locaties zijn door de provincie als kansrijk betiteld. Gedeputeerde Driessen wil voort varend aan de slag gaan en heeft toegezegd dat deze bouwvergun ningen voorrang krijgen op het provinciehuis. Drie projecten voor starterswo ningen vallen voorlopig af. Het plan van Wonen Venray om appartementen aan de Kiosk in Brukske te verkopen wordt als 'niet kansrijk' gezien. Locaties aan de Engelenstraat en Akkerweg komen wellicht later nog in beeld. Op de kerkdorpen komen voor alsnog geen starterswoningen. Wel zijn er enkele projecten door particuliere initiatiefnemers bij de provincie ingediend. Stienstra Nouville heeft een plan om aan de Molenhofweg in Leunen 34 betaalbare koopwoningen te bou wen. Ook zijn er plannen, afkom stig van B&B Onroerende Zaken, voor Oirlo noord-west (6 wonin gen) en Merselo Grootdorp-Steeg (14 woningen). Bij de gemeente Venray ont breekt de ambtelijke capaciteit om de extra projecten voor star terswoningen te ontwikkelen. Daarom zullen de voorbereidende werkzaamheden zoveel mogelijk door de initiatiefnemers moeten worden uitgevoerd. Om toch hon derd starterswoningen te realise ren huurt de gemeente wel extra mankracht in voor advisering en planbegeleiding. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel, 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Hénk Wiilemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar: Aanleveren advertenties: Uiterlijk dmsdag 18.00 urn- Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel*. 0428-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nahezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dmsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58..) 30 - (overige binnenland) lp 1 januari 2004 fuseert CAD Limburg met de adriaan Zorggroep in :rlen en het Vincent van h Instituut in Venray. Het Limburg zal hiervoor fden opgesplitst. De ambu- te verslavingszorg in de Io Zuid Limburg zal samen de klinische verslavings- g de divisie verslavingszorg i de Mondriaan Zorggroep men. De ambulante versla vingszorg in Noord en Midden Limburg, zal in samen met de verslavingskliniek Paschalis de divisie verslavingszorg van het Vincent van Gogh Instituut gaan vormen. Het CAD Limburg, de Mondriaan Zorggroep en het Vincent van Gogh Instituut heb ben in februari 2003 het voorne men, de samenwerking op het gebied van de verslavingszorg te intensiveren, vastgelegd in een intentieovereenkomst De ver wachting is dat de samenwerking van de verschillende disciplines, de onderlinge afstemming van het zorgaanbod, het ontwikkelen en aanbieden van nieuwe zorgpro ducten, de zorg voor verslaafden ten goede zal komen. Met dit doel zullen regionale verslavingszorg- circuits worden ingericht waarbij de zorgbehoefte van de cliënt bepalend is voor de te leveren zorg en de inrichting van de orga nisatie. Deze circuits zullen ver volgens efficiënter kunnen inspe len op veranderingen in de zorgbehoefte van cliënten. Op 1 januari 2004 zal dit voor nemen een feit zijn. Het CAD Limburg wordt gesplitst en de ambulante verslavingszorg zal worden geïntegreerd in een ver slavingszorgcircuit deel uitma kend van de Mondriaan Zorggroep en een verslavings zorgcircuit deel uitmakend van het Vincent van Gogh Instituut. Naast het eigenstandig uitvoeren van de activiteiten op het terrein van de verslavingszorg in de regio's waarbinnen de instituten zijn gevestigd" zal tussen de beide verslavingszorgcircuits zeer nauw worden samengewerkt op de ter reinen van de justitiële versla vingszorg en de verslavingspre ventie, de reeds bestaande provinciale teams zullen derhalve blijven bestaan. Tot directeur van de divisie ver slavingszorg van de Mondriaan Zorggroep is benoemd de heer J. Molema. Tot divisiemanagers van de divisie verslavingszorg van het Vincent van Gogh Instituut zijn benoemd de heer L. van Erck (Paschalis), en mevrouw M. Janssen (CAD). EEL EN MAAS abonnement waard Verslavingszorg Limburg nieuwe stijl mensen in hun eigen omgeving en halen ze daar niet uit. Dat geeft het werk wellicht een wat ruiger beeld. Soms wordt het CAD wel eens gezien als een vrijgevochten bende. Dat heeft met het karakter van het werk te maken." Van Erck: "Er is verschil in cul tuur, maar dat heeft met de opdrachten te maken en de ver schillende functies. Klinische zorg heeft een andere opdracht dan ambulant en moet mensen tij delijk in de kliniek een prikkelar- me omgeving bieden. De kliniek heeft een hogere drempel. Die werpen we bewust op om te voorkomen dat mensen te vaak in- en uitgaan. Ambulant en klinisch werk vragen een verschillende werkhouding die past bij dat werk. Als je de verschillen in dit kader ziet, dan valt op dat ze elkaar eigenlijk aanvullen." Janssen: "Dat is ook de reden dat we met elkaar aan tafel zijn gaan zitten. We zijn aanvullend en we willeh gezamenlijk nieuwe producten ontwikkelen." Van Erck: "Een goede manier om met de verschillen om te gaan is het maken van een gezamenlij ke zorgvisie. Dat hebben we gedaan met het CAD en met Welland van de Mondriaan Zorggroep in Zuid-Limburg. In dat document hebben we geformu leerd wat we onder verslaving verstaan, welke doelen we met de zorg hebben en hoe we onze positie zien in het veld van de (maatschappelijke) hulpverle ning. Er is een eenduidige visie. Daardoor zijn we er snel uit. En dat is nodig, want er is veel werk te doen." Wat gaat er veranderen? Janssen: "We gaan méér specia lisatie doen, maar dan samen. We gaan samen de 'voordeur' doen, dat wil zeggen de indicatiestelling en de kortdurende behandeling. De ambulante en klinische zorg die daarna komt, gaan we bunde len in clusters, zorgprogramma's." Van Erck: "Het werk wordt ingedeeld in de programma's 'behandeling en begeleiding', 'sociale verslavingszorgen in twee andere blokken, te weten preventie en justitiële verslavings zorg." Janssen: "Voor de medewerkers van het CAD verandert het mees te, want zij vallen straks organisa torisch onder het VvGI. Sommige medewerkers hebben het gevoel dat ze als klein visje worden opge slokt door een walvis. Ze vragen zich af wat er van de identiteit van het CAD overblijft. Ik denk dat het ook daarom goed is dat Luud van Erck en ik samen de komende twee jaar de verslavings zorg gaan leiden." Van Erck: "Als twee mensen uit de oude organisaties het samen doen, blijft het goede uit die orga nisaties beter gewaarborgd. Van het begin af aan kun je ook ruis uitfilteren en kunnen we focussen op de inhoud van het werk." Hoe zien jullie de nabije toe komst? ,Van Erck: "Over drie jaar moet er geen discussie meer nodig zijn over de meerwaarde van versla vingszorg als specialistische func tie. Die positie moeten we goed verstevigen, ook met het oog op het nieuwe AWBZ-stelsel, waarbij meer aanbieders op de zorgv raag ingaan. We willen ons dan als spe cialist onderscheiden. Niet dat we bang zijn voor concurrentie, inte gendeel. Een alerte omgeving zorgt ervoor dat we zelf ook scherp blijven." Janssen: "De samenwerking met andere zorgaanbieders wordt steeds belangrijker. We willen er naartoe dat, als de overheid ons bijvoorbeeld om een offerte vraagt voor dagopvang, dat de hulpverleningsinstellingen elkaar geen vliegen afvangen, maar geza menlijk een dagopvang opzetten, een opvangfaciliteit waar meer zorgaanbieders hun expertise aan bieden. Ook zie ik het als een belangrijke taak om de beeldvor ming over het fenomeen versla ving in de samenleving te verbete ren Mensen zien verslaving als een vorm van overlast en crimina liteit-waarvan ze vinden dat je daar op een onzichtbare plaats iets aan moet doen. Ver weg van hun achtertuin." Van Erck: "Aan de borreltafel praten mensen over verslaving als een gebrekkig gedrag, als een tekort aan doorzettingsvermogen. Dat is ook wel te zien, maar dan als een gevolg van verslaving, een chronische psychiatrische aan doening, die mensen hun leven lang kwetsbaar maakt. Daar wil len we meer over in contact komen." Afgelopen dinsdag is door KBO Venray-kom het 1000e lid verwel komd. Tijdens een feestelijke bij eenkomst in De Kemphaan werd door een afvaardiging van het bestuur mevrouw Kuijten, verge zeld door haar man ontvangen, als 1000e lid. Van het bestuur KBO Venray waren aanwezig de heren De Klerk, voorzitter, Van Meijel, ledenadministratie en penning meester, en Fiers, secretaris. Door voorzitter De Klerk werd mevrouw Kuijten hartelijk wel kom geheten binnen de gelede ren van KBO Venray-kom en werd een opsomming gegeven van de activiteiten die aan de dag wor den gelegd. Van Meijel gaf een overzicht van het verloop van het ledenbestand in de afgelopen jaren. Het KBO Venray-kom maakt momenteel een stormachti ge groei door. In 2003 werden al meer dan 200 nieuwe leden inge schreven Met het aansnijden, van een taart met als decoratie het KBO- embleem en het aanbieden van een ruiker bloemen werd het for mele gedeelte van deze bijeen komst besloten. Onder het genot van een kop koffie met een lekker stukje taart kwam een eind aan deze feestelijke bijeenkomst.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3