eans en Kloontje luiten 2003 af Kunst Cultuur e werkplaatsen, geschiedenis in een lotendop Salsa met de Basement Band en Las Comadres Grote borsten, brede heupen Sixties Night in Venray Jera's jaarafsluiting Doe mee met Literair Café EN MAAS Donderdag 25 december 2003 - Pagina 11 De novemberopgave had het gedicht Een kinderspiegd van Judith Her- zbCtg tot onderwerp. Het geeft door kinderogen gezien een (vertederende) toekomstvisie. Een kind niet plannen, dat denkt, dat op deze wereld alles te regelen is. Indirect leest u hier ook kritiek op de volwassenen in de nabij heid van het meisje Behalve dat zij lichamelijke onvolkomenheden signal eert heeft zij ook kritiek op de uiterlijke verzorging. Een innemend gedicht! J Her/berg: Een kinderspiegd Schouwburg Venray -Als ik oud xvoni neem ik blonde krullen ik neem geen spatadersgeen onderkin, en als tk rimpels krijg omdat ik vijftig ben dan neem ik vrolijke, niet van die lange om mijn mond alleen u at kraaiepootjes om mijn ogen. Ik ga nooit liegen of bedriegen, waarom zou ik en niemand gaat ooit liegen tegen mij. Bi neem niet van die vieze vette grijze pieken en ik ga zeker ook niet stinken uit mijn mond. Bi neem een hond drie poezen en een geit die binnen mag, dat is gezelhg. de keutels kunnen mij niet schden. De poezen mogen in mijn bed de hond gaat op het kleedje. Venray sluit met twee voor- Jeans en Het Land - Kloontje. de Jeanscompany is het 13 geen ongeluksgetal Jeans heeft altijd al gehad met het getal 13 want 1987 bestond de cast van de ste Jeansshow al uit dertien |i gers/dansers. Daarna wisselde aantal artiesten maar in alle ws sinds 1995 staan er weder- dertien mensen op het podi- acht zangers/dansers en een ;oppige band. In de dertiende [ie van Jeans gaat het theater id in hand met sportieve activi- en, duiken we uitvoerig in het televisieverleden en maken we voor het eerst in de geschiedenis van Jeans een uitstapje naar Frankrijk Zoals u van Jeans gewend bent krijgt ook het Nederlandse repertoire een pro minente plaats. Het geheel wordt ongetwijfeld weer een groot feest der herkenning. Jeans 13. Lucky Numbers, is zaterdag 27 en zon dag 28 december te gast in Schouwburg Venray. Beide voor stellingen beginnen om 20.00 Het Land van Ooit - Kloontje wordt dinsdag 30 december om 14.30 uur opgevoerd in de schouwburg. Na haar enorme suc ces op televisie en in het park Jeans is te gast met de dertiende editie (Foto: Wim Kluvers, Hilversum) trekt Kloontje het Reuzenkind met een live-theatershow door het land, waar u samen met haar en een aantal andere Ooiters vro lijke avonturen kunt beleven. Rid der Graniet gaat in het geheim op zoek naar een geschikte plek waar de Gouverneur van Het Land van Ooit, voor het eerst in 15 jaren, op vakantie kan gaan. De Gouverneur wil rust, dus niemand mag weten waar hij uiteindelijk terecht komt. Als Ridder Graniet zijn tent wil opzetten krijgt hij toch onverwacht bezoek, o.a. van Kloontje...Er wordt gezongen, gedanst en veel gelachen in deze fantasievolle én interactieve voor stelling uit Het Land waar Kinde ren de Baas zijn. Een vrolijke kin dervoorstelling voor de leeftijdsgroep van 3 tot 8 jaar. De kassa van de Schouwburg Venray is geopend op maandag t/m vrijdag van 10.00-15.00 uur, telefoon 0478 530999- U kunt ook via e-mail kaartjes reserveren kassa@schouwburgvenray.nl, voor informatie ook voor andere theatervoorstellingen www.schouwburgvenray.nl via de intersite kunt u ook kaartjes reserveren. i.elden van Servaas e week vragen we aan- t voor twee bijzonder uwtjes, waarvan besloten t ze worden gesloopt. Het om de paviljoenen P en eter bekend als "de werk- In de loop der jaren e bestemming van deze uwen nogal eens veran- en ook bouwkundig von- er diverse aanpassingen ts. Dat is waarschijnlijk de n, dat ze bij de monumen- lectie van eind 1999 offi- l niet als monument wer- aangemerkt, hoewel ze zeker die waarde hebben De werkplaatsen vroeger en nu. Boven: gebouw O, de voormalige wassetij, anno 1907. Daaronder gebouw P, de timmerwinkel, anno 2003Men is voornemens om deze gebouwtjes in de nabije toe- komst te slopen opzicht interessant. Ondanks alle bouwkundige aanpassingen is de oorspronkelijke vorm steeds behouden gebleven. Deze is representatief voor de architec tuur van het oude gesticht. Andere gebouwen die nog dateren uit de beginperiode van Servaas, verwierven wel dat predi kaat, maar voor de werkplaatsen was dat niet weggelegd. Dat is jammer, want ze zijn niet alleen heel bijzonder vanwege hun architectonische verschijning, de gebouwtjes zijn ook in historisch De rode gevelstenen met de zwarte en gele speksteenlagen, de boogramen, de vorm van de daken, alles nog in de oorspronke lijke stijl van honderd jaar gele den. Voor zover bekend is, staan de gebouwtjes de toekomstige nieuwrbouwplannen niet in de weg en terecht is dan ook de vraag, waarom er gesloopt moet worden. Aanvankelijk waren de steden bouwkundigen van plan om een gedeelte van de gebouwen in de vorm van een ruïne te laten voort bestaan, maar menigeen vroeg zich af, of dat nu wel zo zinvol is. Zoals alle paviljoenen op Servaas, werden ook de werkplaatsen aan geduid met een letter. Op de bovenste foto ziet u gebouw P. Daar was vroeger de wasserij gevestigd. Boven de boogramen zijn de kleine vensters te zien van de droogzolder. Vroeger kende men nog geen droogtrommels en dergelijke. Om te drogen werd de was aan lange waslijnen opgehan gen, zowel op de droogzolder, als ook, bij goed weer, buiten op de "groes". In 1952 bouwde Servaas een nieuwe wasserij en kreeg pavil joen P een andere bestemming. Vele jaren was hief de schoenen fabriek Bamaroli gevestigd. De naam van deze schoenenfabriek was samengesteld uit de beginlet ters van de initiatiefnemers, broe der Bavo, broeder Maturus, Fons Rooyakkers en Gerrit Litjens. In het andere gebouwtje, paviljoen O, waren en zijn nog steeds de timmerwinkel en de schilderswin kel gevestigd. Daar vandaan de naam "werkplaatsen". Hierbij wil len we een pleidooi houden om te trachten deze mooie gebouw tjes te behoeden voor de slopers hamer. Ze zijn gelegen aan de oostkant van de inrichting, naast paviljoen 1, dat ook behouden blijft. In de directe nabijheid en op dezelfde as ligt ook het monu mentale paviljoen G met zijn karakteristieke barokke torentjes. Samen -paviljoen G, paviljoen I en de werkplaatsen- vormen deze gebouwen één geheel en zou dit ensemble een blijvende herinne ring kunnen zijn aan dat mooie oude gesticht van weleer. Geschiedenis in een notendop. Twan van Els Bi neem <x)k hde leuke planten met veel bloemen ■niet van die saaie sprieten en geen luis, of zoiets raars. Ik neem een hek lieve man die tamdijk beroemd is de hek dag en ook de hde nacht blijven wij alsmaar bij elkaar. Het jaar 2003 van de wedstrijd in het poëzieheikennen eindigt met de over winning van mevr. L Colsen. Honderd punten haalde zij. Op 11 januari zal haar de verdiende hulde ten deel vallen. Mevrouw R. van Daal en de heer J.Craghs hebben beiden 90 punten: goed voor zftver. Mevrouw H. van Beek en "Repelsteeltje" scoorden 20 punten en de heer Kroft 10 punten. Grote winnaar bent u echter, lezer van al die gedichten, die dit jaar in Peel en Maas de revue passeerden. Het was genieten Er waren weer hele mooie bij! Op zondag 11 januari 2004 wordt in De Witte Hoeve de wedstrijd om de elfde Raadselige Roos afgesloten met de prijsuitreiking door burgemeester Waals. Het is de enige echte Venrayse literair prijs, die inmiddels deelnemers uit heel Zuid Nederiand trekt. Aanvang 11 30 uur Wie verder vooruit wil zien kan in zijn agenda ook de volgende data vast vastleggen: Zondag 8 februari 2004, Jan Marlet vertelt over eigen werk, 11.30 uur. Zondag 28 maart 2004, Herman Brusselmans, 11,30 uur Op zaterdag 17 april zal het literair café ter ere van het 121/2 jarig bestaan de vernieuwde poëziewandelrotue openen, een stadswandeling van ongeveer een uur langs een groot aantal kunstwerken en kunstwerkjes in Venray- kom. In het bijbehorende boekje zullen gedichten opgenomen worden, die bij de kunstwerken passen Zondag 18 april 2(X)4, onder voorbehoud; Rutger Kopland, 11.30 uur. Donderdag 27 mei 2004, Maignet de Moor, 20.00 uur. Al déze bijeenkomsten zijn in het jhediub. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio -tegen bet aling van een minimale bijdrage van 16,00 euro per jaar- kan contact opne men met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Ven rayse literair Café. Hij krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrigen bij het secretariaat Rochusstraat 1. 5801 RR Venray, telefoon: 0478-582948 maar ook op onze vernieuwde website: www.literair-cafe-venray.nl Zondagmiddag 28 december verzorgt de Venrayse bigband de Basement Band in samen werking met het Cubaanse duo Las Comadres een uniek optreden in de foyer van Schouwburg Venray. Voor beide zangeressen, Georgina Silva Ferrera en Victoria Sugu- ro Alayo, is het de eerste keer dat ze met Nederlandse muzi kanten samenwerken. Salsa maken met echte Cubanen is ook voor de Basement Band een kans die ze niet voorbij willen laten gaan. Het contact met het Cubaanse duo werd gelegd door Ans en Thijs Tacken uit Horst tijdens hun vakantie in Cuba. Georgina en Victoria zijn nu tijdelijk in Neder land om in ruil voor optredens de muziekstudio in te kunnen duiken en promotiemateriaal te maken. Dat kunnen ze in Cuba gebruiken om meer naamsbekendheid te krijgen. Na een telefoontje van de Base ment Band werd besloten om een repetitie te organiseren en samen een aantal bigband salsa nummers in te studeren. Las Comadres zelf zingen authentieke Cubaanse liefdeslied jes, waarvan ze er op 28 decem ber ook enkele ten gehore zullen brengen. Ze gebruiken enkel een gitaar en twee sambaballen om hun prachtige stemmen te bege leiden. De Basement Band is op dit moment bezig met een salsa pro ject onder leiding van trombonist Ruud Stëegers. Het komend optreden is dan ook een bijzonder voorproefje van wat u nog mag verwachten in het voorjaar van 2004. Speciaal voor dit nieuwe pro ject is de. band uitgebreid met drie percussionisten om de karakteris tieke Latijns Amerikaanse sferen op te kunnen roepen. Het ritme van conga's, bongo's en timbales legt de swingende basis voor mambo's, samba's en bossanova's. De spetterende sound van het koper, de zwoele klanken van de saxen en twee mooie Cubaanse stemmen voeren u deze middag even mee naar Havanna. Een echte aanrader! Aanvang: 16.00 uur. Het optre den is gratis toegankelijk. Wel wordt er in Cubaanse stijl met de hoed rondgegaan. Vrijdag 26 december is er een X-mas party met DJ Patrick Kicken in Jera'70 in Ysselsteyn. Tros 3 FM DJ Patrick Kicken begon zijn car rière in 1988 bij diverse kleine radiostations en deed daar naast de nodige ervaring op door te gaan draaien in ver schillende discotheken. Patrick scoorde onlangs nog een top 50 hit samen met zijn broer, onder de naam DJ Alive Kicken en I Wanna Dance With Somebody, een veel gedraaid nummer in de après-ski en feest- cafés in Nederland. De opvolger Let Me Hear You is eveneens een knaller. Patrick heeft een eigen website: www. kicken .com Zijn show kan beschreven wor den als Vet Kicken! Met give aways zoals Funny File cd's en met Spongebob op de Foto, de Chupa Chup Break, De Grote Bas- sie Adriaan Quiz en feest. De entree bedraagt vijf euro en de avond begint om 20.00 uur. In de Witte Hoeve in Venray vindt op zaterdag 27 december de jaarlijkse Sixties Night plaats. De avond begint om 20.00 uur en de zaal is open om 19-30 uur. De presentatie is in handen van Ramon Barents. Het programma van deze avond bevat twee Engelse bands, een Nederlandse band en een Nederlandse zangeres. Matchbox uit Londen UK. Deze legendarische band treedt op in de originele hitbezetting. Match box verkocht meer dan 5 miljoen platen eind jaren '70 begin jaren '80. Ze hadden in Nederland een aantal toptien hits zoals Buzz Buzz, Rockabilly Rebel, Midnight Dynamos etc. Matchbox toerde met alle groten uit de R&R wereld. Tot op de dag van van daag trekt de band weer volle zalen, met een sound die nog steeds staat als een huis. The Flames uit Noord-Londen, UK. The Flames waren vorig jaar ook te gast bij de Sixties Night met een schitterende show. Deze band kan vergeleken worden met The Rapiers uit Engeland. Het repertoire van The Flames is Bri- tisch rock roll, speciaal Cliff Schadows. Hunters, Cougars, Dakota's, Johnny Kid Pirates. Billy Furry Amerikaanse rock roll. The Flames besteden veel aandacht aan het showgebeuren op het podium: gitaren, prachtige pakken en de puntschoenen niet te vergeten. Of Course: sixties seventies. Of Course is een band uit Zuid- Holland; actief sinds 1987. Het repertoire zal deze avond sixties en een beetje seventies zijn. Een selectie van The Searchers, Sto- ners, Creedence Clearwater en vele andere mersey groepen, Sta tes Quo, James Brownetc. Of Course begeleidt regelmatig artie sten als René Shuman, Blue Dia mond Riem de Wolf, Chuck Memphis en zaterdagavond Sand- j ra Mooy. Sandra Mooy uit Den Helder. Deze kleine blonde zangers zal iedereen verbazen met haar krachtige stem. De laatste twee jaar vanuit het niets in de schijn werpers getreden. Haar liefde voor vooral Americana muziek is groot. Haar repertoire varieert van onverwoestbare evergreens tot een pittige rock roll van Wanda Jackson. Elvis. Buddy Holly en vele anderen Kortom voor elk wat wils. Sandra wordt vakkundig begeleid door Of Cour- Voorverkoop van de kaartjes: Sigarenhuis Jansen. Grote Markt 22 en De Witte Hoeve, Gasstraat 5 in Venray. Info en reservering: tel. 0478-580624. Kaarten in de voor verkoop/gereserveerd kosten 13 euro; bij de avondkassa 14,50 euro. Boekrecensie in Peel en Maas Shangguan Jintong is, na zeven dochters, het achtste bastaardkind van de laatste Chinese vrouw met ingebon den voeten. Tot aan het begin van zijn puberteit drinkt hij uitsluitend moedermelk, waardoor hij gefixeerd raakt op borsten en heupen. Hij bezit niet het vermogen tot veinzen, liegen en bedriegen, die in zowel het maoïstische als het moderne China nood zakelijk zijn om te overleven; in zijn weerloze goedheid wordt zijn lot getekend door de krankzinnige Chinese geschiedenis. Grote borsten, brede heupen ruikt naar grond, gras, bloed, zweet en tranen Mo Yan vertelt zijn epische verhaal op majestueu ze wijze. Alle elementen van het twintigste-eeuwse China komen aan bod: de krankzinnigheid van het Mao-tijdperk en de stupiditeit van het half alfabete nieuwe kader, de wreedheid van de Japanse bezetting, de waanzin van de Culturele Revolutie en de onverbloemde bosschiaanse hel van pijn, honger, kou en lust. Maar ook de nieuwe tijd is kei hard, vol corruptie en financiële schandalen. En toch bloeien uit de volstrek te puinhopen van de geschiedenis van China telkens weer bloemen op, zodat de lezer ademloos wordt meegesleurd in een even aangrijpende als grootse roman Grote borsten, brede heupen is de definitieve roman over de twintigste eeuw van China. Mo Yan (1956) werd wereldberoemd met zijn romans Het rode koren veld en De wijnrepubliek. Hij is een van de belangrijkste en meest gelezen Chinese schrijvers van zijn generatie. Dit boek is te koop in boekhan del Van den Munckhof. Prijs: 29,90 euro. Het jaar loopt ten einde. Tijd om de eindstand van de wedstrijd in het poëzie herkennen van 2003 op te maken. Maar het nieuwe jaar werpt zijn schaduwen vooruit Ook 2004 zal aan de poëzieliefheb bers weer nieuwe kansen bieden, In januari begint iedereen weer met een schone lei! 9*"

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11