Grondbedrijf valt verkeerd jemeenten willen steun Rijk bij tanpak buitenlandse werknemers fi Truus Hulsman overleden Krijgt Brabander de eerste brede school? 'Doe de markt maar aan ons over' MULTIFLEX LENZEN WTACT LENZEN ük EN MAAS Donderdag 11 december 2003 - Pagina 5 ancken (VVD): "De wethouder moet zijn huiswerk overdoen" langere tijd vraagt de Jtiek om een evaluatie van [Venrayse Grondbedrijf. Er n vele miljoenen om in de op en verkoop van wgrond. De exploitatiere- wisselen sterk, istrieterreinen leveren in f regel forse winsten op inbreidingslocaties, s De Gouden Leeuw, wor- t vaak met miljoenentekor- Jafgesloten. In 1995 heeft gemeente gekozen voor 1 actieve grondpolitiek die o's inhoudt. )e evaluatienota stond vorige j|| ek eindelijk op de agenda bij commissie Middelen. René ncken (WD) liet geen spaan 1 Ivan het stuk, "Dit heeft niets Heen evaluatie te maken. Het is [Bal niet gebaseerd op enig cij- nateriaal of parameters. De 'evaluatie' is dan ook vols- kt verkeerd. Het is niets meer een theoretische verhande- Het staat vol met algemeen den zonder een spoor van lerbouwing." )e conclusie uit het rapport luidt dat de gemeente Venray wil doorgaan met een actieve grond politiek. Maar bij grote bouwpro jecten, die veelal risicovol zijn, wordt een passievere rol aangeno men door met ontwikkelaars of andere private partijen overeen komsten te sluiten. Zoals de nieu we wijk Brabander die samen met ontwikkelingsmaatschappij Loobeek BV, een combinatie van de projectontwikkelaars Stienstra en Janssen, ontwikkeld wordt. Beide partijen delen voor 50% in winst of verlies. Per project wordt aan de hand van een risico-analyse bekeken of het wel of niet actief wordt opgepakt. Aan een onafhankelijk advies bureau, Van den Brand Advisering, is voorgelegd of Venray de actieve grondpolitiek zou moeten loslaten. Ook dit bureau adviseert de huidige werk- zijze voort te zetten. Dit houdt weliswaar risico's in vooral bij een teruglopende economie waar bij de verkoop van bouwgrond stagneert. Maar de algemene reserve van het Grondbedrijf die ruim 6 miljoen euro bedraagt wordt als een stevige buffer gezien. Bij een passieve grondpolitiek is het voordeel dat de risico's geheel afgewenteld kunnen wor den maar er zijn daarentegen ook geen exploitatiewinsten te beha len. Bij een actieve politiek koopt de gemeente ruwe bouwgrond, maakt deze bouwrijp en geeft kavels uit. De verwerving en alle kosten van de aangelegde openba re voorzieningen - plus een winst marge - kunnen via de gronduitgif- te verhaald worden. Indien in een exploitatiegebied een externe partij gronden bezit dan worden deze aangekocht, bouwrijp gemaakt en verkaveld. Vervolgens worden de gronden tegen de hogere gemeentelijke grondprijs met winst aan de marktpartij terugverkocht. WD'er Francken vond de keuze voor een actieve rol van de gemeente slecht onderbouwd. "Waar is dat op gebaseerd? Ik wil eerst wel eens een grondige stu die zien. Ook over de risico-analy se. Hoe werkt het en wie beslist hierover? Over deze evaluatie kan de WD geen advies geven. De wethouder zal zijn huiswerk moe ten overdoen." Paul Vriesekoop (PvdA) was het niet met de kritiek van de libera len eens. "Voor ons is deze evalu atie voldoende. Het is een helder stuk. We kunnen ook instemmen met de conclusie. Want er is geen reden om van de huidige werkwij ze af te stappen. Want het Grondbedrijf heeft de afgelopen jaren bijgedragen aan een verster king van de financiële positie van de gemeente." Ook Rein Dupont (CDA) was niet zo te spreken over de evalu atie. "Waarom hebben we hier driekwart jaar op moeten wach ten? Onze verwachtingen waren heel anders. Het is alleen een droge opsomming van wat we nu doen. Er staat helemaal niets nieuws in. Ik begrijp niet dat er niets over een toekomstige aan sturing van het Grondbedrijf in de nieuwe organisatie geschreven is. We willen daarom graag een ver- volgnota zien", aldus Dupont die de eindconclusie wel kon onder schrijven. Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) vond de evaluatie voldoende. Theo Mulders (Samenwerking) vond het meer een verslag dan een evaluatie. "Hier zijn geen con clusies uit te trekken. We willen een uitgebreider stuk terugzien om een beter inzicht te krijgen." Wethouder Heidens (CDA) ver klaarde dat naast het adviesbureau ook de provincie ermee kon instemmen. De werkwijze van het Grondbedrijf past ook in de nieu we afdeling Projecten die na de reorganisatie van start gaat. Heidens gaf wel aan dat er beter gestuurd moet worden op de bedrijfsvoering. "De organisatie moet strakker worden om beheer en planning beter in de hand te houden. We gaan het werk straks anders organiseren met projectlei ders. Hier komt nog een notitie over." Heidens verwierp te kritiek dat de evaluatie 'niets voorstelt'. "Dat is wat al te gemakkelijk. Het zet heel helder uiteen waar we voor kiezen. Het is ook een bevestiging dat het bestaande beleid verant woord is." Toch werd de wethou der opgedragen om in de commis sievergadering van januari met uitgebreidere informatie terug te komen. iatssecretaris Rutte: "Een gigantisch probleem" BS atssecretaris Mark Rutte D/Sociale Zaken) was ndagmiddag op het gemeentehuis te st. Hij bracht een werkbe- k aan Noord-Limburg en de gio Helmond om zich op de i>te te stellen van de pro- natiek van de vooral Oost- opese werknemers uit rt-EU landen. Ingeveer 20.000 buitenlanders n deze regio illegaal werk- Dat is het overgrote deel. gezamenlijke gemeenten, de leemdelingenpolitie en de LTO longen bij Rutte aan op een Iherperc controle op malafide pzendbureau's. Directeur Van jol van OTTO Uitzendkracht ces erop dat de agrarische sec- t hier mede schuldig aan is. tor ons werken dagelijks 1500 Zendkrachten. Maar we krijgen moeilijk toegang tot de agrarische sector. Omdat deze bedrijven niet bereid zijn om legale prijzen voor hun werknemers te betalen." Bij invallen bij bedrijven in Helmond bleek slechts twee pro cent van de buitenlandse werkne mers over een tewerkstellingsver gunning te beschikken, zo vertelde burgemeester Jacobs van Helmond. De gemeenten in de regio zijn vorig jaar gestart met een geza menlijke aanpak van het illegale werk en te zorgen voor een ade quate huisvesting. Burgemeester Waals vroeg daarbij om onder steuning van het Rijk. Vooral door inzet van de arbeidsinspectie en coördinatie van de handhaving. Ook willen de gemeenten een betere informatievoorziening in het land van herkomst. Bestuurslid Van de Beucken van de LLTB vertelde dat het agrarisch seizoenswerk niet uitnodigend is voor Nederlandse werkzoeken den. De motivatie ontbreekt vaak omdat het werk weinig perspec tief biedt. Staatssecretaris Rutte sprak van een 'gigantisch probleem'. Hij wil samen met justitie en de vreemde lingenpolitie de werkgevers van illegalen aanpakken. Hij zegde de gemeenten steun toe in hun beleid. "Want het is zeer frustre rend dat na een inval alle illegalen de grens over gezet worden. Terwijl ze een dag later bij dezelf de bedrijven met busjes weer worden aangevoerd. Dat is onver teerbaar", aldus Rutte die hiervoor interventieteams vanuit verschil lende disciplines wil gaan inzet ten. De staatssecretaris kondigde ook aan dat de boete voor iedere aangetroffen illegale werknemer vanaf 2005 wordt verhoogd van 800 naar 3000 euro 'lik op stuk'. Rutte zei het wel vreemd te vin den dat zo'n 25.000 buitenlandse werknemers in deze regio werk zaam zijn terwijl veel werkzoe kenden gewoon thuis zitten. Hij was het ook niet met de stelling van de LLTB eens. Rutte wees ook op de nieuwe Wet Werk en Bijstand die op 1 januari 2004 ingaat. "Gemeenten hebben er een groot belang bij dat zoveel mogelijk mensen uit de bijstand worden gehouden. En daar kun nen ook dit soort banen een uit komst voor bieden. We moeten voorkomen dat mensen te gemak kelijk met een uitkering thuis blij ven zitten." Venray verliest horecavrouw in hart en nieren I 1 Chipolata pudding Bosvruchten parfait Poire Belle Helena Tira Misu Gommans De Echte Bakker Venlo (077) 352 0002 Sevenura (077) 467 4390 Venray (0478) 51 2628 Truus Hulsman, 35 jaar het gezicht van het gelijknamige café aan het Schouwburgplein, is in de nacht van zondag op maandag overleden. Ze is 69 jaar gewor den. Truus Hulsman was al langer ziek, maar haar overlijden kwam toch nog onverwacht. Zaterdag werd ze overgebracht naar zie kenhuis VieCuri in Venlo, waar ze een dag later overleed. Truus Hulsman is donderdagmorgen na een uitvaartdienst in de Grote Kerk in Blerick gecremeerd. Café Hulsman kent een rijke geschiedenis. Truus en Jan Hulsman zetten op 10 juli 1961 in de Venrayse Picardibar hun eerste stappen in de horeca. In 1964 kre gen ze echter het café aan het Henseniusplein aangeboden en na ruim beraad hakten Jan en Truus de knoop door en was café Hulsman een feit. Er volgde een tijd van veel gezelligheid en ple zier. In de loon der iaren voleden de nodige veranderingen: zaal Wilhelmina ging weg, Hotel de Gouden Leeuw werd gesloopt en het hele Henseniusplein werd ver anderd. Er kwam een nieuw plein bij met een schouwburg, maar café Hulsman bleef al die jaren hetzelfde. Truus Hulsman was jarenlang het vertrouwde gezicht van het café aan het Schouwburgplein. Ze stond altijd klaar voor haar klan ten, dag en nacht, jarenlang. Het café was alles voor haar, echtge noot Jan zorgde op de achter grond voor de financiën en de organisatie. TRADITIES Het café - in de volksmond vaak 'Beej Truus' genoemd- ontwikkel de zich in de loop der jaren ver der en er werden tradities gebo ren. Het café staat bijvoorbeeld bekend om zijn kleurrijke them aversieringen tijdens het carnaval en met de kerst. Ook beeon Truus in de iaren zeventig heiligenbeelden te spa ren die ze kreeg van klanten of kocht op antiekbeurzen. Het gevolg daarvan is dat de hele luifel nog altijd vol staat met heiligen beelden. Mensen staan tot op de dag van vandaag nog altijd te kij ken naar de beelden. De heiligen beelden inspireerden de Venrayse camavalisten tot een nog altijd veelgezongen carnavalskraker. In 1995 besloten Jan en Truus het wat rustiger aan te gaan doen en in juli 1996 namen Paul en Mion de zaak over. precies 35 jaar na de start van Jan en Truus Hulsman. Maar in plaats van het grote feest dat men voor ogen had, werd het een overname in stilte doordat Jan in april 1996 te horen kreeg dat hij kanker had. Jan hield het nog een paar jaar vol en mocht gelukkig het prinsen schap van Paul in 1999 nog mee maken. Hij overleed in april 1999. Zondag volgde zijn Truus, Venray verliest met haar een horeca vrouw in hart en nieren CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND CURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 ^«csss&u«-i In Nederland zijn inmiddels al zo'n vijfhonderd brede scholen. In nieuwbouwwijk Brabander wordt over een paar jaar wellicht de eerste brede school van Venray gebouwd. Naast onderwijs krijgt het schoolgebouw ook andere functies zoals een wijk centrum of peuterspeelzaal. Allerlei organisaties op het gebied van jeugdzorg, onder wijs, sport en veiligheid kun nen er een plek krijgen. De leden van de commissie Maatschappelijke Diensten kre gen donderdag tekst en uitleg over de brede school. Een feno meen dat halverwege de jaren negentig uit Zweden en de Verenigde Staten naar Nederland overwaaide. De gemeente Venray onder zoekt of de nieuwe school in Brabander een brede school kan worden. "Het doel is dat de ont wikkelingskansen van kinderen vergroot worden", zei Liesbeth Swinkels, coördinator welzijn van de gemeente Venray. "In een mul tifunctioneel gebouw kunnen allerlei instellingen beter samen werken. Er komt zo een sluitend netwerk rondom het kind. Maar het is meer dan een verzamelge bouw. Het moet duidelijk een meerwaarde hebben." De brede school is vooral in grote steden populair. Een kinder dagverblijf en een peuterspeelzaal zijn de meeste voorkomende 'partners' van de basisschool. Maar ook het bureau jeugdzorg, GGD/consultatiebureau, logope die, jeugdhulpverlening, naschoolse opvang, bibliotheek, speel-o-theek, volwasseneducatie, buurt- of wijkcentrum, haltbu reau, maatschappelijk werk/kun stencentrum, muziekschool en verenigingen kunnen er mogelijk een plek krijgen. "Het is vooral afhankelijk van de aard en de pro- bematiek van de wijk en de school", lichtte Swinkels toe. Het grote voordeel van de brede school is een betere samen werking en afstemming van aller lei instellingen en organisaties. Er kan van eikaars deskundigheid gebruik gemaakt worden. Door het multifunctioneel gebruik raken ook wijkbewoners en ouders meer betrokken bij de school. "Veel gemeenten zijn heel enthousiast en willen het aantal brede scholen uitbreiden. De school gaat veel meer leven en wordt ook beter benut bij een terugloop van het aantal leerlin gen." In de praktijk blijkt een goede inhoudelijke samenwerking wel eens een knelpunt te zijn. Er kan verkokering ontstaan door de ver schillen in regelgeving en door de verschillende geldstromen en beleidskaders die iedere instelling afzondelijk heeft. Het Rijk geeft geen extra geld en de brede school zal het met de beschikbare middelen van de gebruikers moe ten doen. Ook het beheer en verantwoor delijkheid over het gebouw dient goed geregeld te zijn. Het schoolbestuur SPOV krijgt steeds vaker vragen van schooldi recteuren over samenwerking met andere instellingen, vertelde algemeen directeur Yvonne Raaymakers. In Venray zijn in de loop der jaren al vormen van een brede schol ontstaan. Raaymakers noemde de 'zwarte' scholen de Flierefluit en de Foekepot als voorbeeld. Deze scholen kunnen extra subsidie krijgen voor extra leerkrachten of hulpverleners. Er zitten veel allochtone leerlingen die een achterstand hebben met de Nederlandse taal. De Foekepot heeft het landelijk predikaat voor onderwijskansenbeleid gekregen. "De Flierefluit voldeed net niet aan de criteria maar de beide scholen in Brukske werken hierin wel samen. Ze denken naar een brede school toe te groeien. Dat juichen wij als bestuur toe en wij onderzoeken of er mogelijk nog een derde school bij aan kan slui ten", aldus Yvonne Raaymakers. Zowel de Foekepot als de Flierefluit is een locatie met vroeg- en voorschoolse educatie (WE). Ook heeft de Flierefluit een peuterspeelzaal. In de Toverbal en de Petrus Bandenschool is al buitenschool se opvang. Dit komt ook in de Keg en Coninxhof. De Toverbal is eveneens een WE-locatie. En in de Mariaschool in Oirlo is een peuterspeelzaal gevestigd. Raaymakers: "Met buitenschoolse opvang zijn zowel de kinderen als de ouders gebaat. Vooral bij een school als de Keg die leerlingen uit de hele regio trekt. Het is een mooie ontwikkeling dat peuter speelzalen en buitenschoolse opvang steeds meer in het school gebouw komen." Ton Ederveen (CDA) was benieuwd naar de resulaten van brede scholen elders in het land. "Voor we ons er zelf in begeven moeten we wel weten welke invloed het heeft op de presaties en vaardigheden van de leerlin gen in vergelijking met een nor male school." Liesbeth Swinkels gaf aan dat er een grote diversiteit is in brede scholen waardoor effecten moeilijk vergelijkbaar zijn. Yvonne Raaymakers waar schuwde ervoor dat niet alle func ties erbij gehaald kunnen worden. "Het moet goed zijn voor de ont wikkeling van het kind en het onderwijs. En het moet tegemoet komen aan de wensen van ouders. We moeten kiezen welke partners we in huis halen. Dat is ook afhankelijk van of de school erg wijkgebonden is of meer een regioschool is. Maar de school moet de school blijven en mag daardoor niet extra belast wor den." Tineke Lamers (Samenwerking) vroeg zich af of er geen ongezonde concurrentie gaat ontstaan tussen scholen die allemaal iets extra's te bieden heb ben. "De gemeente kan hierin stu ren", zei Swinkels. "We moeten kijken welke functies zinvol zijn en financieel moet het ook haaj- baar zijn." De commissieleden wilden óf konden nog geen oordeel geven of er in Brabander een bredfc school moet komen. Daarvóór ontbreekt nog de nodige informa tie. Het is ook nog even tijd want de school - die tien lokalen gaat tellen - zal in 2007 gebouwd wor den. Marktkooplui hekelen forse prijsverhoging standplaats De tarieven voor een stand plaats op de Venrayse week markt gaan vanaf volgend jaar met 50% omhoog. Een markt koopman moet dan gemiddeld 235 euro per jaar meer gaan betalen. De gemeente Venray voert de sterke prijsverhoging door om de weekmarkt kos tendekkend te maken, zoals dat met de meeste andere gemeentelijke diensten al gedaan is. Het fors verhoogde marktgeld levert de gemeente jaarlijks 16.000 euro extra op. Daarvan moeten voortaan alle kosten betaald worden. De marktkooplui zijn niet te spreken over de han delwijze van de gemeente. In de commissie Middelen voerde vis handelaarjan Zwarthoed namen de marktkooplui het woord. Hij uitte twijfels over de kostenbere kening door de gemeente. "Doe de markt maar helemaal aan ons over. Dan houden we er zeker geld aan over. En het zal door ons minstens zo goed gebeuren", stel de Zwarthoed voor. Volgens hem leeft 30 tot 40% van de marktkooplui van een inkomen dat rond of net onder het bestaansminimum ligt. Door de sterke tariefsverhoging zullen velen van hen afhaken in Venray. Waardoor de overgebleven kraamhouders relatief nog een groter deel van de kosten moeten betalen. "En de sterken kunnen het dan ook niet meer opbrengen. Mijn familie staat al zestig jaar op de Venrayse markt. Ik zou het ver schrikkelijk vinden als we hier zouden moeten stoppen. We heb ben op maandag nu nog een mooie markt en laat ons dat zo houden", zo luidde het pleidooi van Zwarthoed om de tariefsstij ging ongedaan te maken. Hij was het ook niet eens met de bewe ring van CDA-raadslid Gerda van Stelten die de weekmarkt maar saai vond. "Ik heb dat in de krant gelezen. Ik vind het kretologie. Want ik hoor ook heel andere geluiden. Ik nodig haar graag eens uit om op maandagmiddag over de markt te lopen. Dan kan ze zien wat er allemaal te beleven valt. Het is absoluut niet saai." De commissieleden waren er voorstander van dat alle gemeen telijke leges kostendekkend wor den gemaakt. Wel plaatsten ze opmerkingen over de markt. Henk Bisschops (PvdA) vroeg zich af of deze sterke verhoging geen leegloop tot gevolg zal heb ben. Hij vroeg ook of daar reke ning mee is gehouden en of er voldoende overleg gevoerd is. Jeu de Wit (WD) uitte dezelfde bedenkingen en hij wilde weten hoe de markttarieven liggen teh opzichte van andere gemeenten. Richard de la Roy (Lokaal Aktief) noemde de prijsverhoging van 50% 'verrassend'. "Dit had eerder in beeld gebracht moeten wor den. Zodat we het met de begro tingsbehandeling hadden kunnen meenemen. Het is nu slechts eep formaliteit", aldus De la Roy dit vroeg of er wel met de markt kooplui gecommuniceerd was. j Wethouder Heidens (CDAr) wees erop dat 'markten' tot de portefeuille van zijn college Driessen (CDA) behoren. Volgens Heidens had Driessen overleg gevoerd met de marktcommissie. "Vijftig procent verhoging lijkt veel. Maar per kraam gaat hét slechts om 96 euro per jaar. Het is verantwoord om deze verhoging door te voeren. Ik ga er ook niqt vanuit dat dit een leegloop tcit gevolg heeft." w Lokaal Aktief feliciteert Ysselsteyn nu de bouw van het WOZOCO complex eindelijk kan gaan gebouwd worden. Mede dankzij de inspanningen van wethouder Frits Ruyten. Een belangrijke impuls voor de ouderhuisvesting en voor een actieve lokale gemeenschap

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5