oormalig Venraynaar Jebuteert met roman Symfonie Orkest Venray vecht voor zijn bestaan Catharina-Amalia is de naam van het prinsesje ussisch Vocaal semble in Mariakapel Presentatie Van Heijde tot Heide ucnsT SYSTEM:CARE Film in Paterskerk Computers, Randapparatuur Reparaties en Onderhoud Oude Oostrumseweg 19a Telefoon :-0478-569666 Internet: www.systemcare.nl Geopend dinsdag t/m donderdag van 13.00 tot 17.00 uur Vrijdag van 13.00 tot 21.00 uur Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur Jenniskens install a t i e verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl In de Paterskerk kon het publiek vorig jaar genieten van de toneelvoorstelling Met het oog op de toekomst, geba seerd op het gelijknamige boek van de Frans-Poolse priester Joseph Wresinski. De film Hiob kan gezien wor den als het vervolg op dit toneel stuk. Hiob, te zien op woensdag 17 december vanaf 20.00 uur in de Paterskerk (ingang aan de Leunseweg), is een film over lij den en verzoening en is geba seerd op het bijbelboek Job. De Vierde Wereldbeweging Neder land, een beweging voor de aller armsten, adopteerde dit project. De toegang is gratis. Belangstellenden zijn vanaf 19 30 uur welkom. Honderdvierentwintigste jaargang - week 50 - donderdag 11 december 2003 EL EN MAAS nieuwe leden te werven. Vorig jaar nam het orkest bovendien afscheid van dirigent Laurens Boogaarts, die achttien jaar de muzikale en artistieke leiding in handen had. "En met hem stopte toen ook een aantal leden", aldus bestuurslid Toske Martens. "Dat was een gevoelige klap. Vooral ook omdat we afscheid moesten nemen van enkele instrumentalis ten die cruciale instrumenten zoals de hobo bespeelden. Tot die tijd konden we altijd alle symfoni sche werken spelen, door het ver lies van die leden was dat opeens niet meer mogelijk." Het Symfonie Orkest Venray had enige tijd nodig voordat er in de persoon van Stephan Pas een nieuwe diri gent werd gevonden. Gelling: "Maar het betekende wel dat we toen geen concertprogramma konden presenteren." TOEKOMST Met de komst van de nieuwe man zijn de problemen niet uit de wereld. Het orkest bestaat op dit moment uit nog slechts achttien leden. "We hebben wel eens de indruk dat voor muzikanten de drempel te hoog is om bij ons te komen spelen en ze daarom kie zen voor bijvoorbeeld een harmo nie", zegt Martens. "Bovendien raken we jongere leden die gaan studeren kwijt en is er geen aan was van nieuwe jeugd", vult Gelling aan. Het orkest zocht con tact met mzuiekscholen en docen ten blaasinstrumenten in de regio om nieuwe mensen te werven. De respons op die actie was nihil. Met enige weemoed kijken Gelling en Martens terug op de uitvoering van de requiem van Brahms in een overvolle Grote Kerk in mei van dit jaar. "Een prachtige uitvoering van een stuk dat zelden te horen is", klinkt het bijna in koor. Voor die gelegen heid zocht het Symfonie Orkest Venray samenwerking met de Helmondse Orkest Vereniging (HOV). Samen wisten beide orkesten het fantastische werk van Brahms op een indrukwek kende wijze te vertolken. Aan dit soort uitvoeringen en de jaarlijkse concerten in de zomer en winter dreigt echter een einde te komen als er zich niet snel nieuwe leden aanmelden. "De toekomst ziet er op dit moment heel somber uit. De teruggang is een proces van jaren, maar we zitten nu op het dieptepunt. Er moet echt iets gebeuren, willen we kunnen overleven." Het concert zaterdag is een van de middelen om mensen te enthousiasmeren voor het symfo nie-orkest. Het orkest speelt onder leiding van Stephan Pas werken uit Oost-Europa. Zo staan onder andere de Suite in A van A. Dvorak, de Roemeense dansen van Bela Bartok en de suites nr. I en II van Igor Stravinsky op het programma. Gelling: "Het is al met al een heel afwisselend pro gramma, en sommige werken zijn heel sfeervol, passend bij de tijd van het jaar." Ook tijdens dit con cert doen opnieuw enkele inval lers mee. Tot genoegen maar ook tot leedwezen van de twee bestuursleden: "We zijn een vol waardig symfonie-orkest geweest dat alle grote symfonieën kon spe len. Helaas kunnen we nu niet meer zonder hulp van buitenaf. We hopen dat er zaterdag ook muzikanten komen kijken en zo enthousiast raken dat ze bij ons willen spelen. Dan heeft het con cert een tweeledig doel gehad. Een prachtige avond met mooie muziek en nieuwe leden voor het orkest." Mensen die zaterdag niet in de gelegenheid zijn om het concert te bezoeken, maar meer willen weten zijn altijd van harte wel kom op de repetitie op woensdag van 20.00 tot 22.15 uur in basis school De Hommel aan de Oostsingel in Venray. Voor meer informatie kunt u ook bellen met de bestuursleden Anneke Gelling, telefoon (0478)510956, en Toske Martens, telefoon (0478)550590. een boek ben je altijd te lang en nooit lang genoeg bezig" Zaterdag 13 december concert met als thema Oost-Europa hap sot et de roman 'Een omstan- van de onbemerkte soort' iiteert voormalig aynaar Bart van Dijk (27). ens zijn middelbare- loltijd woonde hij samen zijn ouders en jongere zus enray. Zijn boek gaat over 18-jarige jongen die moei- ceft met op een na alle vol- ienen die hij kent. En het er alle schijn van dat het iaal zich gedeeltelijk naj eelt in Venray. rt van Dijk is geboren in Oss. aan ileef er een maand wonen, moet erbij zeggen dat hij aan eriode liever niet terugdenkt, ikkig lukt dat ook niet, qua ugen Mijn ouders verhuis- Jsnel naar Uden en ik mocht ruim twee jaar in Uden was Dijk ineens geen enig kind Hij kreeg een zusje. Maaike 0 tmd. In de zomer van 1991 lisde het hele gezin naar Van Dijk was op dat OOlent net 15 en ging naar havo van het Boschveld College socfcnroiddels is opgegaan in het ,^nd College) heb nog altijd contact met Ie mensen die ik in Venray e kennen", vertelt Van Dijk evraagd. "Met Pepijn de bijvoorbeeld, met wie ik op 3A|ol zat en bevriend raakte. Ik hem toen vaker dan mijn rs en zusje samen. Ik spreek W iog regelmatig af met Pieter y Aardige jongen is dat. :ht in Venray. Misschien t hij nog ooit familie, want zusje vindt hem nog aardiger Ik." de havo maakte Van Dijk lantal vergissingen. Geen ern- maar wel vergissingen die toekomst zouden beïnvloe- Zo ging hij journalistiek stu- in Tilburg. Drie jaar gele- studeerde hij af en iwoordig is hij voornamelijk zaam als freelance journalist, or zijn opleiding kreeg hij, lij noemt, het waanidee om loek te willen schrijven. "Dat geweten. Ik ben er twee mee bezig geweest en het iaat telt nog steeds niet meer pagina's. Met een boek Bart van Dijk (foto) is de schrijver van de roman 'Een omstander van de onbemerkte soort' ben je altijd te lang en nooit lang genoeg bezig, heb ik gemerkt. Te lang, omdat je er niet echt iemand mee helpt, maar hooguit aange naam afleidt. En je bent er dus nooit lang genoeg mee bezig, omdat een boek altijd beter kan. Omdat het altijd beter kan, is trou wens ook de reden waarom Pepijn, die ik zojuist aanhaalde, nooit een tien kreeg bij tekenles, hoewel hij dat cijfer meestal wel verdiende voor zijn tekeningen. In plaats van de lbto van mijn gezicht die je bij dit stuk wilt plaatsen, had ik dan ook liever een willekeurige tekening van hem gezien." Een maand na verschijning van zijn boek, kreeg Van Dijk bijna echt spijt van zijn waanidee. Het werk zat er eigenlijk op voor hem toen iemand van de uitgeverij, Bookhost te Leiden, opbelde om te zeggen dat de uitgeverij inmid dels was opgeheven. "Om een fail lissement te voorkomen", kreeg de in Tilburg woonachtige schrij ver te horen. Hij heeft vrijwel meteen een deel van de oplage opgekocht en probeert de boe ken nu via familie en vrienden te verkopen. Daarnaast verspreidt hij zijn roman ter recensie onder dagbladen en periodieken. Vanwege zijn jaren in Venray zocht Van Dijk ook contact met de redactie van nieuwsblad Peel en Maas. Als je Van Dijk vraagt waar 'Een omstander van de onbemerkte soort', over gaat, dan zegt hij: "Het boek is het verhaal van een 18- jarige jongen die aan zijn zusje uit legt waarom hij een hekel heeft aan volwassenen en desondanks een volwassen vrouw wil verover en." Maar met die zin alleen doet hij zijn boek tekort. Er gebeurt veel meer in. KORTERE VERHALEN Aan het begin wordt inderdaad zijdelings duidelijk dat en waarom de ikfiguur genoeg heeft van vol wassenen, maar daar blijft het niet bij. Binnen het verhaal spelen zich allerlei kortere verhalen af. Een daarvan is het incident met een onbereikbaar meisje dat begeert wordt door de, overigens naamloze, ikfiguur. Hij piekert slaapverstorend over haar en over manieren om haar te krijgen. Wanneer hij haar onverwacht toch bemachtigt, wil de ironie dat aan zijn slapeloze toestand niets verandert, omdat hij zich dan zor gen gaat maken over het meisje. Wat het boek voor lezers uit Venray en omgeving extra interes sant maakt, is dat je al lezend het gevoel krijgt dat de schrijver over zijn eigen tijd in Venray vertelt. Een aanwijzing is de volgende zin snede. "Gezien mijn psychisch welbevinden denk ik niet dat ik ooit nog naar het dorp met al de gestichten zal moeten." Het dorp met al de gestichten. Zoiets roept de vraag op of het boek autobiografisch is. Van Dijk: "Laat ik het zo zeggen: verslag doen is makkelijker dan fantase ren en gemakzucht is mij niet vreemd. De ikfiguur deelt daar door sommige ervaringen met mij. Maar de roman is geen auto biografie. Alleen al niet omdat de ikfiguur in het boek een hekel heeft aan op een na alle volwasse nen die hij kent. Toen ik 18 was, had ik een hekel aan slechts 69 procent van alle volwassenen die ik toen kende. Bovendien zou ik het niemand durven aandoen om uitgebreid over mijn adolescentie te vertellen. Het was niet tragiko misch genoeg. Eerder gewoon tra- gisch." Als er een woord is dat de roman typeert, dan is het waar schijnlijk 'tragikomisch'. Want hoewel de ikfiguur zich gaande weg in een depressie lijkt te den ken, is hij geestdriftig genoeg om ondertussen niet alleen zichzelf te vermaken, maar ook zijn lezers hardop te laten lachen. En dat tot aan de laatste bladzijde. 'Een omstander van de onbe merkte soort' is te koop in boek handel Van den Munckhof in de Grotestraat te Venray. Venray en Meerlo-Wanssum openen felicitatieregister derde concert in de serie iberconcerten in de ipel in Holthees belooft lijzondere gebeurtenis te Het Russisch Vocaal ible Lado verzorgt op zon- december twee concerten Mariakapel, deels met :he volksliederen, deels isisch-orthodoxe koormu- Het eerste concert begint 15.30 uur, en het koor treedt de tweede keer die dag op O.OO uur. De Mariakapel kan 100 bezoekers per concert Aangen, en de belangstelling dit concert is zo groot, dat besloten is om het koor uitvoeringen te laten verzor- jDat blijkt geen overbodige te zijn, want inmiddels is het e concert van 15.30 uur al rkocht, dus zijn er alleen nog en verkrijgbaar voor het con- Pl van 20.00 uur, Het Russisch lal Ensemble Lado, opgericht '99, komt uit Kaliningrad, lingrad heette vroeger ngsbergen, was toen hoofd- Oost-Pruisen. Het gebied veel geleden tijdens en na veede wereldoorlog. De oor- nkelijk Duitse bevolking I verdreven, en Russen van het gehele toenmalige ische grondgebied hebben hier gevestigd. De laatste keren echter ook steeds oorspronkelijke Duitse r; oners en hun kinderen, die jds naar het verre oosten porteerd waren, terug naar Heimat". Kaliningrad ligt nu en enclave tussen Polen, wen en de Oostzee. Het is bijzonder, dat mensen die opgroeiden in dit zeer gehavende gebied, zulke ontroerende en ver bazingwekkende muzikale schoonheid weten te brengen! Zes geschoolde solisten die een programma brengen van russi- sche, wit-russische en oekrai'ni- sche religieuze en profane volks muziek, alles a capella gezongen. Lado bestaat uit: Elena Kramarenko, mezzo-sopraan, Ida Piskun, sopradn, Nadezhda Dancheva, sopraan, Alexander Duskin, basso-profundo, Sergey Belov, bariton en Nikolay Sharabarin, tenor. Elena Kramarenko, de veeleis ende artistiek leidster van Lado, heeft haar opleiding genoten aan de Staatsuniversiteit voor Kunst en Kuituur in St. Petersburg. Zij trad o.a. op in Parijs, Dublin, Boedapest, Rome en Gdansk. Zij weet de zes stemmen van het ensemble zo samen te brengen dat er een heldere, expressieve en dynamische klank ontstaat. Veel luisteraars kunnen hun oren niet geloven wanneer zij Lado belui steren en veel meer dan de zes gedisciplineerde stemmen menen te horen. De ook in ons land befaamde Russische dirigent Gergjev was in de zomer van 2003 diep onder de indruk toen hij Lado in Kaliningrad hoorde zingen voor een groep Duitse bezoekers aan de Domkerk. Lado treedt sinds eind 2002 ook op ten westen van Polen en maakte enkele succesvolle tournees door Duitsland en Nederland. Voor 2003 en 2004 staan tournees op het programma met optredens in o.a. Flensburg, Aarhus, Odense, amen Deuren Serres Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria is de naam van de dochter van prins Willem- Alexander en prinses Maxima. Haar roepnaam is Amalia. Haar titel zal zijn: Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau. Prins Willem- Alexander deed dinsdagochtend rond 10.00 uur zonder Maxima en Amalia aangifte op het oude stadhuis in Den Haag en maak te daar de namen van het zon dag geboren prinsesje bekend. Premier Balkenende en Tjeenk Willink, vice-president van de Raad van State, waren getuigen van de aangifte. Burgemeester Deetman nam de aangifte in ontvangst. De gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum hebben maan dag in het gemeentebuis een feli citatieregister voor het Konink lijk Huis geopend. Utrecht en verschillende andere plaatsen in ons land. De entree voor dit bijzondere concert bedraagt 10.00 per per soon, ook voor kinderen. Kaarten zijn te bestellen en te reserveren bij de bekende voorverkoopadres sen in Holthees, de fam. Ermers, Kapelstraat 3, tel. 0478 - 636480, en bij de fa. Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478 - 636390. Kaarten kun nen ook besteld worden via de website van de Mariakapel, www.mariakapel.nl, en tenslotte vanaf een half uur voor aanvang van het concert van 20.00 uur bij de ingang van de kapel, maar naar verwachting zul len er dan bijna geen kaarten meer beschikbaar zijn. Op zondag 21 december zal het boek van Heijde tot Heide feestelijk gepresenteerd wor den in gemeenschapshuis de Gelderkoel, Heidseweg 72, in Heide. Op verzoek van de Dorpsraad Heide heeft de Werkgroep Historie Heide dit boek over de geschiedenis van het Venrayse kerkdorp samengesteld. Het boek bevat naast veel informatie uit het verleden verhalen van vroeger, verteld door Hedse inwo ners. Het boek is rijk geïllustreerd met foto's uit de verzameling van de Werkgroep. Al sinds 1980 ver zamelen de leden van deze werk groep foto's en gegevens. Meer dan 200 foto's zijn in het boek, dat 200 pagina's telt, opgenomen. Het dorp Heide verwierf met de uitgave het predikaat Kern met Pit. De uitgave van het boek werd verder mogelijk gemaakt door bij dragen van 't Hets Krentje, de gemeente Venray, het Lokaal Historisch Platform, Rabobank Venray Meerlo-Wanssum, de Provincie Limburg en het Prins Bernhard Cultuurfonds. Diegenen, die het boek in de voorverkoop besteld hebben, kunnen hun exemplaar afhalen na de presentatie, op zondag 21 december tussen 13.00 en 15.00 uur in gemeenschapshuis De Gelderkoel in Heide. Natuurlijk kunnen zij die nog niet besteld hebben het boek dan ook kopen (het boek kost 17,50 euro). Op maandag 22 en dinsdag 23 december kunnen de bestelde boeken nog afgehaald worden bij Stomerij Rutten, Heidseweg 75 in Heide. Hierna kan men over de bestelde boeken bellen (0478 581702). Vanaf maandag 22 december is het boek te koop bij Boekhandel van den Munckhof in Venrav. Het Symfonie Orkest Venray geeft zaterdag 13 december een concert in de aula van de Petrus Bandenschool (de voormalige Mavo Marianum) aan de Min. C. Ruysstraat in Venray. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gra tis. Door een teruglopend aan tal leden wordt het orkest ern stig in zijn voortbestaan bedreigd en is het concert komend weekend mogelijk de laatste uitvoering. Een orkest dat vecht voor zijn voortbe staan. Ruim 21 jaar geleden werd Orkestvereniging Venray opge richt door een klein groepje enthousiaste muziekliefhebbers. Binnen een jaar werd het orkest opgesplitst in het huidige Symfonie Orkest Venray en blok fluitensemble En Bloc, dat ook nog steeds bestaat. Anneke Gelling, bestuurslid van het Symfonie Orkest Venray, is zeven tien jaar lid van het orkest en weet het ontstaan alleen van horen zeggen. "Er is destijds door een aantal mensen een adverten tie geplaatst met de oproep om een orkest te beginnen. Daarop zijn heel veel reacties binnenge komen. Omdat blokfluiters niet gebruikelijk zijn in een symfonie orkest werd het gezelschap al vrij snel opgesplitst en werd er ook een blokfluitsensemble opge richt." Symfonie Orkest Venray groei de in de loop der jaren gestaag uit tot een volledige bezetting met ongeveer 35 leden op het hoogte punt eind jaren negentig. Evenals andere muziekverenigingen heeft het Venrayse orkest het de laatste jaren echter steeds moeilijker om

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15