roadway, sprookje, ans, cabaret en klucht [org voor de iwendige mens Kunst Cultuur mm ird of the lings marathon Extra voorstelling musical Twee bands in Jera'70 Schouwburg wordt herberg Vesting 't Genneperhuys Grind Over Dingus nr. 1 Toneelvereniging Oirato het theater in Blfl Uk jtiijifl w r*6 i - i 4 9w Kloon Expositie modelfotografie bij De Waan New Year Celebration en Nieuwjaarsborrel gin. iramma Schouwburg Venray EN MAAS Donderdag 11 december 2003 - Pagina 11 WSta I theaterliefhebber komt ide week volop aan zijn i in Schouwburg Ven- p het programma voor- ;en die nagenoeg alle i van theater belicha- broadway, sprookje, baret en klucht. jdway vedettes David jon en Adrienne West bren- Court, een lichtvoetige show vol muzikale herin- ra aan de koninklijke muzi- Ellington en Nat lole. Vergezeld van vier en muzikanten én een Heest nemen zij u mee op (ringende reis langs overbe- I nummers als Nature Boy, fe Colored Sky, Route 66, Ilndigo. Satin Doll, The A jSweet Lorraine en nog veel [Zaterdag 13 december in wburg Venray, aanvang luur. De Klucht van de Molenaar met onder anderen Vaster van Aar- denne, Celia van den Boogert, Marieke de Kruijf en Jerome Reehuis (Foto: Quiten Reehuis) Misschien wel zijn beste ballet muziek schreef Tsjaikovski bij het klassieke sprookje De Schone Slaapster. Een jaloerse boze fee betovert een prinsesje waardoor ze zal sterven zodra ze meerderja rig wordt. Maar een goede fee ver andert de betovering. Het meisje zal niet doodgaan maar diep sla pen. Ze zal alleen wakker worden door de kus van een knappe prins met de naam Verlangen. De muziek bij dit verhaal is Tsjaikovs- ki's meest poëtische creatie. Geniet van een ouderwetse sprokkjesachtige avond met solis ten van het S. Petersburgballet, het ballet van het Staatsopera- en ballettheater Voronezh en het orkest van het Staatsopera- en ballettheater Lvov onder leiding van Janusz Przybylski. Sleeping Beauty is op maandag 15 decem ber te zien, aanvang 19.00 uur. Wofa is één van de meest gere specteerde dansgroepen van Guinée en behoort tot de crème de la crème van de Afrikaanse dans en percussie De zeven meesterdrummers en drie danse ressen brengen met Percussions et danses de Guinée een spette rende percussieshow vol daveren de Afrikaanse ritmes, die al vele jaren wereldwijd theaterzalen op hun kop zet. De drie danseressen, gekleed in prachtige kostuums, zorgen voor extra visueel spekta kel. Wie de groep aan het werk ziet, krijgt al snel het gevoel ver zeild te zijn geraakt in een vrolijk en swingend Afrikaans dorp. De voorstelling is op dinsdag 16 december, aanvang 20.00 uur. Arend Edel, Maarten Hennis en Erik Jobben richtten cabaretgroep Niet Schieten! op in 1992. Als blijkt dat zij de basketbalvereni ging, waar zij lid van zijn in Weesp, beter weten te vermaken met grappen dan met doelgerich te shots. De naam van de groep komt dan ook niet voor niets uit de periode dat zij meer op de reser vebankjes zaten dan op het veld rondliepen. In 1994 wonnen zij het Cameretten Festival. Sinds die tijd heeft de groep zeven theater programma's en vier cd's gemaakt. Om hun tienjarig bestaan te vieren, maakte Niet Schieten! een compilatie uit alle voorstellingen, waarbij ze de leuk ste liedjes en sketches zullen brengen. Het beste van Niet Schieten 10 is op woensdag 17 december in de schouwburg te zien, aanvang 20.00 uur. De gouden regel bij een klucht is dat je vooral niet opzichtig moet overdrijven. Maar soms - leve de onvoorspelbaarheid - is het tegendeel het geval. Bredero's 'Klucht van de Molenaar' draait nu in een lekker dik aangezette versie en dat blijkt precies wat er nodig is. Stadsvrouwtje overnacht, gedwongen door noodweer, bij een molenaar die met alle geweld wat met haar wil, maar vervol gens grootschalig in de maling wordt genomen. Theatergroep 'De Kale' haalt in deze voor-stel ling uiteraard het Oudnederlands geschreven klucht flink door de vetmangel. Jér_me Reehuis, als molenaars- knecht, is te morsig om met een tang aan te pakken, Celia v.d. Booger ruft er lustig op los, Vastert van Aardenne loenst zowat van wellust en Marieke de Kruijf zet daar extra schoonge boende nuttigheid tegenover. Donderdag 18 december, aanvang 20.00 uur. [ensdag 17 december is het De wereldpremière van li of the King, het derde, [ongetwijfeld mooiste deel iLord of the Rings Trilogie, fcre hiervan heeft Luxor Venray een marathon Uiiseerd. Deel 12 en deel 3 i achter elkaar vertoond. 1 ruim negen en een half n plezier. Naast de film is er de inwendige mens Hit. Een bistro uit Venray zal op geheel Eigen Wijze de catering verzorgen. De laatste kaarten zijn nog verkrijgbaar aan de balie op de eerste verdieping van de bio scoop a €18,00 per kaart (exclu sief, eten drinken etc.). Gereser veerde kaarten liggen voor u klaar om af te halen. Start deel één om 16.00 uur. Zaal open vanaf 15.00 uur. Einde programma ongeveer 04.00 uur. Reserveren op telefoon nummer: 0478-513890 (van 19.45 tot 22.00 uur). Eind november zijn de eer ste twee voorstellingen van de musical A dreamer in Egypt in zalencentrum Concordia in Vierlingsbeêk opgevoerd. Het verhaal over aartsvader Jakob en zijn vele zonen werd in llden van Servaas (16) centrale keuken van Servaas anno 1910 Centrale Keuken vormde j rlijk en figuurlijk het hart -* het oude gesticht. Dage- moesten ruim duizend Itijden worden bereid en grote afstanden worden ansporteerd. De keuken d bekend om zijn stevige Als voorbeeld het menu de week van 5 tot 11 iri 1908: Zondag: erwten- gehakt vlees en brood, ndag: aardappelen met nte, vlees en brood. Dins- bonen, spek en brood, nsdag: vleessoep, vlees en >d. Vrijdag: aardappelen groente, kaas en brood, rdag: aardappelen met nte, balkenbrij en brood. nvoudige, maar gedegen bestemd voor de armlastige nten uit de laagste klasse en goedkope wijze bereid in kookketels. Vöor de patiën- ton de eerste klasse kwam de overeen "met die van personen uit hoogere standen en in de 2e klasse met die van perso nen uit den deftigen stand", aldus de brochure uit 1910. Dit klasse-onderscheid ver dween geleidelijk aan, alleen voor de Broeders en de intern wonen de leerlingverplegers werd er tot rond de jaren zestig nog apart gekookt. Wat niet wil zeggen dat de Broeders zich zelf te goed deden aan overvloedige maaltij den. Allerminst: soberheid en matigheid waren strenge klooster regels. In de raadsvergadering van de Broeders komt een netelige kwestie aan de orde. 'Is het toege laten 's avonds biefstukken te geven? De kwestie is wel twijfelachtig, doch het lijkt wel dat het niet mag. De keukenbroeder zal hier van worden ingelicht. Eenige Broeders maken misbruik van het eten niet te eten voor wat ze noodig hebben, maar enkel eten voor de lust. Hunne aandacht zal hierop worden geroepen", aldus de bevindingen van de Overste en zijn twee raadsheren in hun beraad van februari 1912. Er werd streng op toegezien, dat de patiënten een goede maaltijd werd voorgezet en dat schrokkers het eten voor de sufferds niet weggraaiden. Bij de tafelrang schikking werd daar rekening mee gehouden. Ieder had zijn vaste plaats, waarbij knoeiers aan een aparte tafel werden gezet. De gedekte tafel zag er simpel uit. Iedereen een diep bord en een lepel en dat was het. Messen en vorken waren streng verboden. Het eten werd vanuit de centra le keuken in grote gamellen aan gevoerd en in het keukentje van de afdeling overgeschept in alumi nium dekschalen. Als het tafelge bed was gesproken, klapte de ver pleger in zijn handen en van elke tafel begaf één persoon zich naar het keukentje om het gerecht op te halen. Zodra het eerste gerecht - meestal soep - was genuttigd, werd er weer in de handen geklapt ten teken dat de aardap pelen en de groente konden wor den gehaald. Om er voor te zor gen dat ieder zijn deel kreeg, werd het vleesgerecht meestal door een verpleger uitgedeeld. De centrale keuken werd diver se malen verbouwd en gemoder niseerd. Het transportsysteem werd volledig vernieuwd en in< 2000 werd een geheel nieuwe keuken geopend. Een deel van het oude keukencomplex zal wor den gesloopt. De aangrenzende bouwdelen zullen in de toekomst het Venrayse museum gaan her bergen. Althans dat is de bedoe ling. Of al die mooie plannen wer kelijkheid zullen worden? We zullen zien. Twan van Els een fantastische aaneenschake ling van liedjes in zeer uiteenlo pende stijlen verteld. Muziek, spel, belichting, geluidsverster king, decor, kleding en grime, alles droeg zijn steentje bij aan het succes van deze voorstellingen. Op vrijdag 12 en zaterdag 13 december zijn de volgende uit voeringen gepland. Omdat ook deze twee voprstellingen al gerui me tijd uitverkocht zijn en de vraag naar kaartjes bleef komen, is er besloten tot een extra voorstel ling. Deze zal plaats vinden op zaterdag 13 december om 14.30 uur, uiteraard ook in zalencen trum Concordia aan het Vrijthof in Vierlingsbeek Kaartjes 12,50) hiervoor zijn telefonisch te bestellen:0478-634110 of via internet: www.hopswingband.nl Op deze speciale a dreamer in Egypt-site staan overigens ook foto's en andere informatie over uitvoeringen en repetities. Zaterdag 13 december staan er in Jera 70 twee beginnende bands uit de regio op het pro gramma, namelijk Puch Maxi, een feestband uit Ysselsteyn en Leunen, en Demolution, een tribute aan Nirvana, uit Horst. De avond begint om 20.00 uur en de entree bedraagt slechts drie euro. Puch Maxi ontstond uit een optreden op de Traay Out 2003 van het Raayland college. Een paar jongens kwamen daar op het idee om een medley te spelen van de WC experience. De band komt voor twee derde uit Yssel steyn, de drummer Wouter de Weert en Willem Verheijen speelt bas. De derde, zanger en gitarist is Daan Jeuken uit Leunen. Ze speelden al op Veest en zoals eer der genoemd op Traay out en in het podium. Hun nummers zijn een mix van rock, metal, punk en onzin met namen zoals: Flozzy den Bosworm en staan garant voor feest. Demolution is een Nirvana Tri bute band die de muziekindustrie op de kop zette en de grunge bekend maakte. Wie kent Smells like teen spirit niet, of Come as you are? De uit Horst afkomstige band Demolution is opgericht in september 2003 voor een eenma lig optreden in Horst. Dit werd zo'n succes dat er meteen boe kingen volgden zoals o.a. afslui ter op Scholierenpop 2004 in OJC Niks in Horst. De leden zijn afkomstig uit verschillende bands. Uit de metal formatie Birthmark (Horst).komen Rens Coenen (drums) en Nick Neele- man (gitaar). Uit de onlangs opgeheven grunge formatie April Warchile (Horst) komen Luc verdellen (bas) en Richard Kleus- kens (zang, gitaar). Zo bestaat de band uit 4 personen zoals Nirva na in hun laatste jaar. Als Demo lution zich op het podium begeeft dan gaat de tijd ongeveer tien jaar terug. Nummers als About a girl, Serve the Servants, Heart-shaped Box, Territorial Pis- sings en nog vele anderen komen als een storm voorbij. Natuurlijk kan een knallende afsluiting niet ontbreken zoals Nirvana dat altijd deed. Gitaren en apparatuur zul len er nooit meer zo uitzien dan voor de show. Laat oude tijden herleven van een van de meest invloedrijke bands ooit, samen met Demolution. Zij komen de avond afsluiten met een spette rend optreden. Voor meer informatie: OJC Jera '70, Peter Janssenweg 12, 5813 BK Ysselsteyn, tel: 0478-541613, email jera_70@hotmail.com, www.ysselsteyn.com/jera70 Op zondag 21 december, tij dens de koopzondag, houdt het Venray's Mannenkoor de Kerst in. Deze muzikale middag wordt voor de achtste keer georgani seerd. De schouwburg zal voor deze middag worden omgetoverd tot een heuse herberg en buiten zal de kerstman zijn ronde door het centrum van Venray maken. Om helemaal in kerstsfeer té komen zal er die middag warme chocomel en glüwein verkrijgbaar zijn. Het programma zal beginnen om 13-30 uur. De Geschied- en Oudheidkundi ge Kring Venray e.o. (Kring Ven ray LGOG) verzorgt maandag 15 december 2003 vanaf 19.30 een dialezing in zaal Het Trefpunt in Beukenrode (Beukenlaan 1). Rien van den Brand zal spreken over de geschiedenis van 't Genneper huys. De lezing is voor belangstel lende niet-leden gratis toeganke lijk. De lezing handelt over de geschiedenis van het Genneper huys en zijn omgeving. Om deze Maasburcht, de latere vesting bij de stad Gennep, is meer dan dui zend jaar internationaal gestre den. Veel machthebbers hadden groot belang bij het bezit van deze strategisch gelegen verster king aan de Niersmonding. In de historieboeken van enkele eeu wen geleden genoot deze machti ge fortificatie nog veel aandacht. Talloze boeken en archiefstukken berichtten hierover. Omdat het eens zo sterke kasteel en haar ves tingwerken na 1800 bijna geheel verdwenen zijn, is er sedertdien nauwelijks nog belangstelling voor de historie van deze belang rijke burcht. Rien van den Brand is een bekend streekhistoricus. In 2002 publiceerde hij een uitge breide studie over de burcht en vesting bij Gennep. Van 13 december tot en met 18 januari worden 41 foto's tentoongesteld in de Omloop van het Theehuis in het Oda- park in Venray. Ruim 30 vrijetijdsfotografen uit Limburg en de Duitse grensstreek fotografeerden tijdens de kunst manifestatie De Waan in Venray hun modellen. De fotodag was georganiseerd namens de Afde ling Limburg van de Fotobond en het motto van de kunstmanifesta tie Durf de gekte te beleven. was als uitdaging gesteld. Een selectie uit de resultaten wordt nu tentoongesteld. Tijdens de ope ning van de expositie op 13 december en tevens op Tweede Kerstdag wordt de film De idioot in het bad van Willem Kurstjens en Peter Keysers vertoond. Deze korte film naar het gelijknamige gedicht van Vasalis werd onlangs met goud bekroond bij het NOVA- filmfestival. Het Odapark is, behalve op maandag, dagelijks open van 11.00-17.00 uur. 23 t/m 25 december en 30 december t/m 2 januari is het Odapark gesloten. 26 December is de tentoonstel ling open van 13-00-17.00 uur. Vanwege deze bijzondere ten toonstelling is tot en met Tweede Kerstdag het Logboek van De Waan voor een speciale prijs van 20,= te koop in het Theehuis. Op zaterdag 13 december vindt in OJC Dingus in Venray de eerste aflevering van Grind Over Dingus plaats. Grind Over Dingus is een deathmetal- en grindfestival, waar van het de bedoeling is het bij regelmaat te gaan brengen. Gedacht wordt aan drie tot vier keer per jaar. De eerste editie van Grind Over Dingus (GOD 1) stond bij Dingus in juni dit jaar al op de agenda, maar moest toen worden verplaatst vanwege onder andere aanhoudende elektrici teitsstoringen in en om de zaal van Dingus. Maar liefst vier beken de bands treden op Grind Over Dingus 1 op: Leng Tche (grind/razorgrind). Leng Tche is een vijfmans forma tie uit België en eigenlijk de topat tractie op deze eerste GOD 1. Cliteater (grindcore met een vleugje goregrind). Cliteater, een viermans formatie, ooit begonnen in Dingjus zelf en nu in hoofdzaak gehuisvest in Panningen, heeft eigenlijk geen introductie meer nodig. Collision (feelgoodgrindcore), een vijfmans band uit Horst en omgeving. Collision speelt veel hier in de buurt en heeft een ware reputatie opgebouwd. FUBAR (grindcore/noise, fucked up byond all recognition), een vier mans band uit Eindhoven en Weert. FUBAR heeft ook al de nodige optredens gedaan en op de grote festivals gestaan en enke le split cd's uitgebracht. Café/kassa open om 19.00 uur, zaal open om 20.30 uur. Entree zes euro. Op zondag 14 december duikt toneelvereniging Oirato het theater in. Ze brengen dan het blijspel Rosageur en Manusgein geschreven door Aris Bremer en geregisseerd door Peter Leenders. op het toneel van de schouwburg in Venray. Rosageur en Manusgein is door In de nacht van woensdag 31 december op donderdag 1 januari verzorgen Wilbert van Waayenburg (Theatercafé De Artiest) en Frank Janssen (Tennishal De Schaapskooi) een groots opgezet nieuw jaarsfeest. Dit megaspektakel vindt plaats in de tot disco omgebouwde foyer van de schouwburg en heeft een oogverblindende lichtshow met vele special effects. Het accent ligt op muziek uit de jaren 70, 80 en 90 Voor deze avond heeft de orga nisatie de swingende feestband BOB (Band op Bezoek) aan weten te trekken. Met een geweldige zanger en zangeres, een stevige backline en een fantastische bla zerssectie zet deze formatie een wervelende show neer. Tijdens de pauzes van de band draait clas- sics-dj Goofster de herinnert-u- zich-deze-nog-plaatjes naadloos aan elkaar. De foyer opent haar deuren vanaf middernacht tot zes uur 's morgens. NIEUWJAARSDAG Als u de volgende dag voorzich tig ontwaakt en de verplichte bezoekjes heeft afgelegd, bent u vanaf 15.00 uur van harte wel kom op de traditionele Venrayse nieuwjaarsborrel. In dezelfde entourage, inclusief dj, als in de nieuwjaarsnacht wordt er geproost op het nieuwe jaar. Spe ciaal voor deze middag wordt theatercafé de Artiest omgeto verd tot kindercafé. De kinderen kunnen er naar hartelust kleuren, knutselen, spellen of videokijken. Het springkussen, de chips, snoepzakjes en de gratis ranja maken het feest compleet. Natuurlijk is er ook begeleiding aanwezig die toezicht houdt op een goed verloop in het kinder café. Er zijn zelfs polsbandjes voor de kinderen beschikbaar waarop ouders de naam van hun kind en hun eigen mobiele num mer kunnen noteren voor wan neer zoon of dochter er even geen zin meer in heeft. De eerste dag van het nieuwe jaar is zowel voor groot als klein entreevrij. KAARTVERKOOP De verkoop van kaarten voor New Year Celebration is inmid dels van start gegaan. Toegang 21 jaar en ouder, legitimatie ver plicht. Tickets dagkassa 17,00 euro (incl. bewaakte garderobe); Tickets voorverkoop 15,00 euro (incl. bewaakte garderobe). Voor verkoopadressen: Sport(café)taria Landweert, tel. 580480; Theater café De Artiest, tel. 587739 en Tennishal De Schaapskooi, tel. 585418. toneelvereniging Oirato in november al met succes op de planken gezet in Oirlo zelf. De spelers nemen het publiek mee naar het pension van Rosa en Manus. Rosa is een geweldige kokkin die met iets simpels toch een koninklijke maaltijd weet te bereiden. Bij haar staat lekker eten voorop en met de orde, net heid en hygiëne neemt ze het niet zo nauw. Wat een verschil met haar man Manus. Hij is het voor beeld van netheid en orde en lijkt bevangen te zijn door smetvrees. Dat dit geen probleem hoeft te zijn blijkt wel uit het feit dat ze samen al bijna twaalf en half jaar het pension runnen. Reden genoeg voor de gasten van het pension om het echtpaar eens lek ker in het zonnetje te zetten. Met name Ophelia, de beroemde ope razangeres van weleer, heeft veel moeite gedaan om voor een geweldig cadeau te zorgen. Geholpen door Bramzwaai, een gepensioneerde zeekapitein, Kris van Krimpen, een student medi cijnen en To Slinger weet ze het echtpaar volledig te overdonde ren. Hoe dit cadeau tot verrassen de verwikkelingen leidt, blijft voor u nog even een vraagteken. Dit vraagteken wordt omgezet in een uitroepteken op zondag 14 december om 20.00 uur in de schouwburg in Venray. Kaartjes kunt u aan de kassa van de schouwburg kopen. Boekrecensie in Peel en Maas Senaatslid Ashley Butler, aartsconservatief en een groot voorstander van de traditione le normen en waarden, is faliekant tegen elke vorm van biotechnologie. Wanneer hij gevraagd wordt voor een com missie tot een verbod op nieu we kloontechnieken, neemt hij daar met genoegen in plaats. Dr. Daniel Lowell houdt zich bezig met stamcelonderzoek en is een groot voorstander van klo nen. Hij staat op het punt om een eigen onderzoek te starten en hoopt hiermee zijn medische doorbraak te realiseren. Op politiek gebied staan beiden lijnrecht tegenover elkaar. Maar in de praktijk hebben ze elkaar wan hopig nodig. Senator Butler blijkt namelijk de ziekte van Parkinson te hebben, net nu zijn politieke loopbaan in de lift zit. Voor Lowell is dit een uitgelezen kans om zijn omstreden middel te tes ten. Alles lijkt voor beiden naar wens te verlopen, totdat Butler hevige epileptische aanvallen krijgt.... Van Robin Cook verschijnen regelmatig nieuwe medische thril lers. Kloon is te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 18,95 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11