ie gemeente heeft fdelingshoofden nieuwe Kies Techniek: een brug naar de toekomst Op de bres voor leefbaarheid kerkdorpen Imroep Venray iet in de prijzen Filmavond Amnesty International Aangifte via internet Dag van de Mensenrechten 500.000ste passagier Deeltaxi $<rtUeUeé - ode ccnbrum Controles Overleden 1 KASTSYSTEMEN WielHermkes Winkeldief L EN MAAS Donderdag 4 december 2003 - Pagina 5 zeven afdelingshoofden ian de leiding komen van ieuwe organisatie op het eentehuis zijn bekend iakt. Samen met het direc- am gaan zij het voortouw en in de reorganisatie die en twee jaar moet zijn ond. komt een plattere organisa- let aantal afdelingen wordt ig gebracht van vijftien naar i, De vier sectoren worden iven. De organisatiestructuur at straks nog uit drie lagen: directeuren, zeven afde- boofden en het ambtenaren apparaat Twan Jansen is de enige sector- directeur die manager van een afdeling wordt. Het voormalige PvdA-raadslid krijgt de afdeling Middelen onder zijn hoede. Jansen is nu nog directeur Algemene Zaken en was daarvoor al hoofd Financiën en Bedrijfsvoering. Onder Middelen vallen financiën, juridische zaken en automatisering. Voor de huidige vijftien afde lingshoofden blijven er daardoor slechts zes managementfuncties over om te verdelen. Een externe commissie heeft met allen sollica- tiegesprekken gevoerd en advies uitgebracht. Elske van Beek behoudt haar functie als hoofd Bestuurszaken. Dit geldt tevens voor Dorien van der Giessen die hoofd Publiekszaken blijft. Marcel Claus wordt manager van de nieuwe afdeling Wonen en Werken. Claus is nu nog hoofd Economische Ontwikkeling Deze afdeling valt straks onder Wonen en Werken die verder omvat: ver gunningen, bouw- en milieube leid, ruimtelijke ontwikkeling, volkshuisvesting, recreatie en grondbeleid. Dit komt in grote lij nen overeen met de sector Stedelijke Ontwikkeling waarvan Frits Ruyten wethouder is. Henk Loonen, hoofd Informatievoorziening en Automatisering, verhuist naar een heel ander werkterrein. De voor malige onderwijsambtenaar krijgt de afdeling Openbare Ruimte onder zijn hoede. Deze afdeling is vergelijkbaar met de sector Stedelijk Beheer van wethouder Jan Driessen. De nieuwe afdeling Openbare Ruimte behelst: wegen en riolering, verkeer, afval, GEO, markten en evenementen. Karin Bruggeman wordt afde lingshoofd van Zorg en Welzijn. Zij is nu hoofd van Werk Inkomen en waarnemend bij Zorg Inkomen. Daarbij wordt nu ook Welzijn gevoegd waarmee de nieuwe afdeling Zorg en Welzijn overeenkomt met de huidige sec tor Maatschappelijke Diensten met wethouder Mathieu Emonts. Bart van Dijk krijgt de nieuwe functie 'manager projecten'. Van Dijk is nu hoofd van Openbare Werken. Projecten kunnen zowel strategisch of een politiek speer punt zijn. Kenmerkend is dat een project afdelingsoverstijgend, eenmalig en tijdelijk is. Bij de afdeling Projecten worden ambte naren vanuit andere afdelingen op tijdelijke basis ingezet. sten die in de afgelopen op vrijdagmiddag café-res- ant De Artiest in Venray ichten, moet het opgevallen dat er zo rond 17.00 uur een mannen binnenkwam, dat Ie middentafel plaats namen, ronken een pilsje of namen een andere consumptie, praatten wat over Venray en de wereld en aten wat om de eerste honger te stillen. Wat begon in 1999 met vier mannen is uitgegroeid tot tien heren in het jaar 2003. Deze vrienden hebben afgelopen vrij dag hun lot bezegeld met de oprichting van een herensocië teit. De naam is na allerlei ideeën Henschenius geworden.Ter ere van dit feit werd aan de uitbater van De Artiest, Wilbert van Waayenburg, een oorkonde over handigd met alle handtekeningen van de heren er op, gevat in een mooie lijst. Voor op tafel werd een door Fré Thissen ontworpen asbak met inscriptie van de namen van de tien personen uitgereikt aan De Artiest om die iedere vrijdag op tafel te deponeren. De leden van de herensociëteit zijn Sjef Beckers, Hans ten Berge, Gerard de Beijer, Fred Hilhorst, Hans van Oosterhout, Wim van Osch, Sef Raedts, Fré Thissen, Ad Swinkels en Jan Vercauteren. gelopen zaterdag is in %sum tijdens het RTV OLON Air de winnaar gemaakt van Lokale van het Jaar 2003- De fel- titel ging naar OOG OOG TV uit Groningen. Lokale Omroep Venray, een van de tien genomineerden, viel niet in de prijzen. Alle publieke lokale omroepen deden mee aan de voorselectie van Lokale Omroep van het Jaar. Bij de bijna 300 loka le omroepen is gekeken naar o.a. de Informatieve, Culturele en Educatieve onderdelen van de programma's, een goed functione rend PBO en een gevarieerd pro gramma-aanbod. Van de ruim 80 lokale omroepen die de eerste selectie doorkwamen zijn er uit eindelijk tien genomineerd die het beste aan de gestelde criteria voldeden. Omroep Venray behoorde bij de tien besten van Nederland die genomineerd waren. De jury heeft die tien loka le omroepen mede beoordeeld op een selectie van hun gevarieerde programma's. Omroep Venray heeft bij de selectie gekozen voor een compilatie van de program ma's Lokaal Centraal, het nieuws- en actualiteitenprogramma; Hoijzon, een informatief pro gramma dat over de grenzen van de Lokale Omroep Venray heen kijkt; Waar zijn de Troubadours gebleven, een programma waarbij lokale en regionale artiesten ont vangen worden en optreden in de streektaal en dialect en Praatcafé het spraakmakende programma waarbij zaken aan bod komen die belangrijk, interessant, opzienba rend, de moeite waard of gewoon leuk zijn om te weten. Hoofdredacteur Hilko Poot van Omroep Venray is een tevreden man. "De nominatie voor Lokale Omroep van het Jaar is een beves tiging van de kwaliteit van onze programma's. De ontwikkeling van Omroep Venray is de laatste jaren bijzonder goed te noemen De keuze van de programmering is gericht op een zo breed moge lijk publiek, waarbij het professio nele automatiseringssysteem ons in staat stelt om 24 uur per dag uit te zenden. We zijn dan geen eer ste geworden, de nominatie is alleen al een compüment voor al onze enthousiaste medewerkers die dagelijks zorgdragen voor goede radioprogramma's. Bovendien is het een uitdaging om het bij de volgende verkiezing zo mogelijk nog beter te doen." Donderdag 4 december (van daag) vindt een mijlpaal plaats in de nog jonge geschiedenis van Deeltaxi Noord-Limburg. Die dag wordt namelijk de 500.000ste pas sagier vervoerd. Deeltaxi Noord- Limburg is een initiatief van de gemeentes in Noord-Limburg en de Provincie Limburg. De regie van Deeltaxi ligt in handen van het Projectbureau Deeltaxi en Munckhof Taxi in Horst. Deeltaxi is op 1 januari 2004 precies één jaar operationeel; een jaar waarin reeds vele inwoners en bezoekers van deze regio kennis hebben gemaakt met het fenomeen. Dat Deeltaxi reeds een begrip in Noord-Limburg is, daar mag geen twijfel over bestaan. Met 500.000 passagiers op de teller is het initia tief zeker een succes te noemen. Amnesty Venray gaat naar de film. En u mag mee. Bioscoop Luxor in Venray draait speciaal voor de Venrayse Amnesty-afde- ling de film Cidade de Deus (City of God) van regisseur Fernando Meirelles. Een film van die eerder draaide op het Amnesty International Filmfestival en het filmfestival van Cannes. De film gaat over geweld, liefde en vriendschap tussen jongeren in de beruchte achterbuurt van Rio de Janeiro Cidade de Deus is een overweldigende film over het leven in de gelijknamige buiten wijk van Rio de Janeiro, geba seerd op een boek van Paulo Lins. Meirelles hield de film verre van sober, toch blijft de film steeds dicht bij de werkelijkheid. Dit laatste is vooral te danken aan het ongelooflijk knappe spel van de jonge cast, afkomstig uit de wijk zelf. Rocket, een van de hoofdper sonen, is het alter ego van de schrijver, die erin slaagde zich aan de hopeloze situatie te onttrek ken. Rocket en Zé zijn elf jaar oud en vol bewondering voor Shaggy en zijn bende Na de dood van Shaggy is het de beurt aan Zé. Hij verlegt het werkterrein van over vallen naar drugshandel. Op zijn achttiende is Zé de grootste gang ster van de stad. Rocket volgt inmiddels een opleiding, maar pleegt ook nog wel eens een over val. Wanneer Zé over zijn hoogte punt heen raakt, lijkt Rocket als nog zijn droom waar te maken. De film draait op 12 december om 18.45 uur. Kaarten kosten 8 euro. Leden van Amnesty krijgen 3 euro korting. Amnesty Venray is een onderaf deling van Amnesty International. De 'Venrayse afdeling werkt nauw samen met andere regionale Amnestygroepen en met het lan delijk secretariaat in Amsterdam. Met tal van acties brengt Amnesty Venray mensenrechtenschendin gen en vooral de strijd daartegen onder de aandacht van de inwo ners van de gemeente Venray. Daarnaast zet de groep zich actief in voor gewetensgevangenen en het behoud van mensenrechten overal ter wereld. >oi de Mooiste Mode I. tiwen, ««net» wi k(fld«f»»i ggel 0475-494220 Xtel 0411-676322 iningen 077-3074931 rst 077-3986464 leen 046-4757545 Op woensdag 10 december, de Internationale Dag van de Rechten van de Mens, verzamelt Amnesty overal in Nederland handtekeningen om aandacht te vragen voor mensenrechtenacti visten. De handtekeningen worden aangeboden aan regeringen van landen waar mensenrechtenacti visten grote risico's lopen, zoals de Filippijnen, Indonesië, Congo, Zimbabwe, Wit-Rusland, Turkije, Algerije, Colombia, Guatemala en Israël en de bezette gebieden. Ook u krijgt de gelegenheid te tekenen vóór mensenrechten. Amnesty Venray verzamelt hand tekeningen in Venray op zaterdag 6 december bij Albert Heijn van 10.00 tot 16.00 uur, op woensdag 10 december van 10.00 tot 16.00 uur bij de Wereldwinkel en van 13 00 tot 17.00 uur bij de biblio theek. Ook leerlingen van het Raaylandcollege zullen voor Amnesty handtekeningen verza melen. 's Avonds staat Amnesty Venray op het station voor de tra ditionele fakkelwacht. Amnesty Venray komt ook naar Horst en verzamelt daar handtekeningen op woensdag 10 december tussen 13 00 en 16.00 uur. Ook na 10 december verzamelt Amnesty nog handtekeningen, zoals tijdens de filmavond op 12 december in het Luxor Theater. Vanaf 18.45 uur draait de bio scoop speciaal voor de Venrayse Amnesty-afdeling de film Cidade de Deus (City of God) van regis seur Fernando Meirelles. ledereen is welkom bij deze meeslepende film over geweld, liefde en vriend schap tussen jongeren in de beruchte achterbuurt van Rio de Janeiro. In het politiedistrict Venray zijn in de afgelopen week 1.080 auto mobilisten gecontroleerd op hun snelheid Hiervan hebben 121 weggebruikers een proces-verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Castenray. Gennep en Sevenum. De hoogste snelheid die met de laserauto werd geme ten, was op dinsdag 25 november op de Venloseweg in Sevenum: 136 km/u waar 80 km/u de limiet is. Hierbij is het rijbewijs van de bestuurder ingevorderd Bij con troles met staande houding wer den 38 bestuurders geverbali seerd voor het rijden met een te hoge snelheid. 28 bestuurders werden geverbaliseerd voor het niet dragen van de verplichte autogordel Voor diverse andere overtredingen werden zes bestuurders geverbaliseerd. De 23-jarige vrouw uit Helden die vorige week ernstig gewond raakte bij een eenzijdig verkeers ongeval op de Lorbaan, is afgelo pen vrijdag in het ziekenhuis overleden. Het slachtoffer raakte gewond nadat ze door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloor waardoor de auto kantel de en zijwaarts tegen een boom belandde. De vrouw raakte bekneld en moest door de brand weer uit het wrak bevrijd wor den. Ze is vervolgens met de trau- mahelicopter naar het ziekenhuis in Tilburg gebracht. Hier is zij vrij dag overleden. M AA -W W E R K N KEUKEN- EN INTERIEURBOUW Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken Industriestraat 17a, 5961 RH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 e& Hoogveld www.wielhermkes.nl De politie heeft donderdagmor gen een 33-jarige inwoner van Venray aangehouden op verden king van diefstal uit een winkel aan de Grotestraat. De man pro beerde twee paar schoenen te ste len, maar werd betrapt door win kelpersoneel. Hij werd overgedragen aan de politie die hem overbracht naar het bureau. Hier is de zaak met toepassing van snelrecht afgehandeld. Hier hebben we meteen het thema van de manifestatie Kies Techniek 2004: Een brug naar de toekomst! Op zaterdag 17 januari 2004 vindt de jaar lijkse manifestatie Kies Techniek weer plaats en zal wederom gepoogd worden een brug te slaan tussen kin deren en het prachtige vak Techniek. Het thema is afgeleid van de les brief, die onlangs naar de basis scholen werd gestuurd: bruggen bouw. De lesbrief van stichting Maak 't in de Techniek (MIT) fun geert als leidraad voor de ont werpwedstrijd van deze keer... ja, u raadt het al: het bouwen van een brug. De groepen 8 van de regionale basisscholen (inmiddels doen meer dan 40 basisscholen mee aan onze manifestatie) zullen de komende tijd druk in de weer zijn met hun ontwerpen. Ook in 2004 verzorgt de stich ting Maak 't in de Techniek twee Doe-dagen, voorafgaand aan de manifestatie Kies Techniek zelf: donderdag 15 en vrijdag 16 janu ari 2004. Tijdens deze Doe-dagen kunnen leerüngen van de groe pen 8 weer een dagdeel bezigzijn met allerlei verschillende technie ken: Bouwtechniek, Grond- Weg en Waterbouw, Electrotechniek, Metaaltechniek, Installatietechniek, Voertuigentechniek, Proces-tech niek en Transport en Logistiek. Daar waar mogelijk worden de meer traditionele technieken gecombineerd met de nieuwste computergestuurde technieken. De doe-activiteiten worden voorts omlijst met nadere informatie over technische beroepen en de daarvoor gewenste studies. De lokatie is vooralsnog het TOC aan de Smakterweg in Venray. De Stichting Kies Techniek ondersteunt, naast haar eigen manifestatie, ook andere initiatie ven. In oktober hebben basisscho len De Landweert en St. Oda (Ysselsteijn) met groep 7 en 8 een bezoek gebracht aan Techno Promo-hal in Cuyk. In de hal is een waar techniekparadijs inge richt. Het Techno Promo is bedoeld voor kinderen van de groepen 7 en 8 en voor jongeren uit de eerste klas van het voortge zet onderwijs. De leerlingen gin gen per bus, beschikbaar gesteld door de Stichting Kies Techniek, richting Cuyk. Onder begeleiding van de leer krachten, enkele ouders en de vrijwilligers van Techno Promo konden de leerlingen, na een alge mene instructie, in groepjes van twee een opdracht uitkiezen uit een serie van diverse opdrachten. Zo konden ze gaan stratenmaken, een eigen 'ramp' maken, een bankje timmeren, van kunststof een sierlichtje maken en nog veel en veel meer. Elk groepje kon zelfstandig aan de slag omdat alle instructies, werkbladen, gereed schappen, hulpmiddelen en mate rialen voor de diverse opdrachten keurig bij elkaar in een bak zaten. Na een actieve, leerzame en leuke middag vertrok iedereen, voor zien van een zelfgemaakt werk stukje, weer richting Venray/Ysselsteijn. Er heeft opnieuw een over leg plaatsgevonden tussen wethouders van Peelgemeenten om de proble matiek in de regio over de stankregelgeving te bespre ken. Inmiddels is dit overleg uitgegroeid tot een overleg van de navolgende tien gemeenten: Boekei, Boxmeer, Deurne, Gemert-Bakel, Horst aan de Maas, Meerlo- Wanssum, Nederweert, Sevenum, Sint Anthonis en Venray. De deelnemende gemeenten ondervinden dagelijks in de prak tijk welke belemmeringen de hui dige stankregelgeving oplevert bij het uitwerken van ruimtelijke ordeningsplannen. Het is vrijwel ondoenlijk om aan burgers uit te leggen dat één agrarisch bedrijf een heel dorp 'op slot' kan zetten waardoor nieuwbouw onmogelijk is. De stank wordt door veel bur gers als streekeigen ervaren en niet gezien als belemmerend. Door de strikte toepassing van de stankregelgeving komt de leef baarheid van kleine kernen in de knel en dreigt er een scheiding tussen mensen die in een dorp willen wonen en diegene die er willen werken. Gemeenten willen dat deze problematiek door Den Haag wordt erkend. Los hiervan dient hiervoor een oplossing te worden gezocht. De deelnemende gemeenten zijn van mening dat in gebieden rondom de kernen, die in het kader van reconstructie worden aangewezen als extensiveringsge- bied, woningbouw gepleegd moet kunnen worden. Staatssecretaris Van Geel heeft in een schrijven aan de Tweede Kamer aangekondigd dat hij wil bevorderen dat de Wet stankemis sie veehouderijen wordt aange past, in die zin dat de extensive- ringsgebieden met het primaat wonen onder de werkingssfeer van genoemde wet wordt gebracht. Hierdoor komt de cumulatiebepaling te vervallen (het optellen van stankhinder van meerdere bedrijven). Hierdoor ontstaat weliswaar enige ruimte maar dit biedt voor kleine kernen nog onvoldoende mogelijkheden omdat de individuele stankcirkel van een bedrijf veelal nog het gehele o f een groot gedeelte van het dorp beslaat. De deelnemen de gemeenten vinden dat het ondanks de aanwezigheid van een individuele stankcirkel mogelijk moet zijn nieuwe huizen te bou wen. Deze bedrijven zijn immers gelegen binnen een extensive- ringsgebied. Zij kunnen toch al niet uitbreiden omdat niet vol daan wordt aan de aan te houden afstandnormen tot woningen van derden. Bovendien zullen deze bedrijven in de loop van de komende 10 a 12 jaar stoppen of worden verplaatst. De gemeenten willen dat vooruitlopende hierop al huizen gebouwd kunnen wor den en hiermee de leefbaarheid van kernen wordt bevorderd. Er is door de tien gemeenten een ambtelijke werkgroep in het leven geroepen van vier beleids medewerkers, twee uit de provin cie Limburg en twee uit de pro vincie Noord-Brabant. De werkgroep heeft de opdracht gekregen om op korte termijn te onderzoeken welke weg moet worden bewandeld om te berei ken dat de mogelijkheid om iri genoemde gebieden binnen stankcirkels te bouwen, wettelijk wordt vastgelegd. Op 15 januari 2004 komen de portefeuillehou ders van de deelnemende gemeenten in Nederweert weder om bij elkaar om deze problema tiek nader te bespreken waarna richting Den Haag zal worden gegaan. De politie Limburg-Noord heeft afgelopen vrijdag het startschot gegeven voor de pilot internet aangifte. De pilot vormt de basis voor een landelijke standaard voor internet aangifte. In de loop van 2004 volgt de landelijke uitrol. De politie Limburg- Noord is het eerste korps dat de nieuwe voorziening in de vorm van een pilot via www.politie.nl aanbiedt. De landelijke standaard voor internet aangifte houdt in dat in het vervolg via de officiële politie- website www.poIitie.nl aangifte gedaan kan worden van een bepaald aantal delicten. Tot nu toe was het in Limburg-Noord al mogelijk om via internet aangifte te doen van fietsendiefstal. Door invoering van de pilot wordt het in Limburg-Noord ook mogelijk om via internet aangifte te doen van diefstal uit auto, vernieling auto, vernieling goed, vernieling openbaar gebouw, vernieling openbaar vervoer en diefstal bromfiets. Daarvoor geldt wel dat het delict in Limburg-Noord gepleegd moet zijn. Alhoewel internet aangifte al tot de dienstverlening van een aantal politiekorpsen behoorde, is de politie Limburg-Noord het eer ste korps dat in de vorm van een pilot met de uniforme, landelijke voorziening voor internet aangifte start. Nog dit jaar zal politie Brabant Zuid-Oost als tweede pilotkorps internet aangifte gaan aanbieden. De pilotfase is vooral bedoeld om de nieuwe voorzie ning te testen en eventuele kin derziektes eruit te halen. In de loop van 2004 zullen overige poli tiekorpsen gefaseerd aansluiten, waardoor het op termijn in het hele land mogelijk wordt om via internet aangifte van een aantal delicten te doen. Deze aangiftemogelijkheid is een service voor het publiek, waar veel behoefte aan is. Voor wie wil en kan, is een internet aangifte namelijk een kleine moei te. Voor anderen blijft het gewoon mogelijk om aangifte op het bureau te doen. Mensen kun nen daarvoor in Limburg-Noord een afspraak maken via 0900- 8844. Een aangever kan ook direct naar een politiebureau in de buurt gaan om aangifte te doen, maar mogelijk moet hij dan even wachten voor hij aan de beurt is. De landelijke voorziening voor internet aangifte maakt onderdeel uit van een groot scheepse ICT-vemieuwingsopera- tie voor de Nederlandse politie. In eerste instantie kunnen burgers en bedrijven via internet aangifte doen van een aantal relatief een voudige delicten waarbij geen aanwijzingen voorhanden zijn wie de mogelijke dader is en die geen of weinig emotionele lading met zich meebrengen. In alle gevallen zullen de aangiften auto matisch in de bedrijfsprocessen systemen van de politie verwerkt worden voor verdere behandeling in opsporingszin. Internet aangifte moet ertoe lei den dat de burger meer centraal komt te staan in de dienstverle ning die aan het publiek wordt geboden. Met de invoering van de landelijke voorziening voor inter net aangifte wordt beoogd dat er meer aangiftes binnenkomen, doordat het gemakkelijker wordt om aangifte te doen. Daarnaast zijn er ook voordelen voor de politieorganisatie. Enerzijds leidt internet aangifte tot een verlaging van de kosten omdat menselijk handelen deels wordt vervangen door een geautomatiseerd sys teem. Anderzijds leidt een ver hoogde aangiftebereidheid van het publiek tot meer inzicht in de aangiftes.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5