art Rot en Gloed Authentieke tekst in klucht van Bredero aviljoen E voor 24 betalende alfrustigen 1e en 2e klas ilasbloem. Kunst Cultuur Criminele komedie in Castenray Nieuw kwartaalblad Venray's Mannenkoor Wolven van de Calla KING Nieuwe expositie Irok Lang leve Casanova Laeze en schrieve STEPHEN EN MAAS Donderdag 4 december 2003 - Pagin 13 Venrayse d, Jan Rot trakteert op pop en een van de meest rekende toneelvoorstel- ran het seizoen 2002- Gloed. Schouwburg Ven- presenteert komende drie totaal verschillende ele avonden. issi ,jn iumkunst staat in Schouw- fcnray ook open voor ama- q, nstverenigingen en -organi- jyj Doorlopend tijdens het Z() n 2003/2004 vinden er ter gochtendconcerten plaats theaterzaal of in de foyer schouwburg. Een groot muziek- en zangverenigin- q :eft daarvoor al de theater- ne| fde foyer besproken. Ook iap yrtoneelverenigingen uit de verzorgen tijdens het rseizoen weer enkele uit- gen in de grote zaal. je| Ivereniging De Vlasbloem istrum presenteert zich dit net het stuk:'Lang Leve ik, Dva Het is een blijspel in m, edrijven. geschreven door Suez, en vertaald door Hub Op zondag 7 december dit blijspel opgevoerd in de wburg van Venray Aanvang ['g cze avond is 20.00 uur. De s en speelsters van de Vlas zijn al enkele maanden i de weer om een avondvul- tuk op de planken te zetten is het zover en kunnen zij bten zien waar zij de afgelo- maanden zo hard aan kt hebben. Over de inhoud de van het toneelstuk willen zij niets kwijt Wat zij u wel willen zeggen is dat het een avondje uit bete kent. waarbij u het flink op de lachspieren zult krijgen Bent u nieuwsgierig geworden? Jan Rot trakteert op nederpop van Schubert in zijn programma Muziek voor Miljoenen Maar weten de miljoenen dat wel? Vraagt hij zich in de subtitel af. Rot presenteert Muziek voor Mil joenen op dinsdag 9 december in Schouwburg Venray. Aanvang 20.00 uur. Enkele klassiekers van de 19e eeuwse componist, Franz Schubert, ontdoet Jan Rot van hun 'air van heiligheid'. Met Nederlandse teksten, gitaar en pianobegeleiding van Jakob Klaas- se maakt hij er miljoenenmuziek van Een CD met alle dertien Schubert en zeven nieuwe(re) 'klassiekers is het resultaat. 'Lied jes worden veel leuker in het Nederlands roept de rocker-caba retier enthousiast uit. Maar dan wel met de restrictie dat die lied jes een behandeling krijgen, zoals de selectie in dit programma. Dat kan nog veel aangenaam en veel zijdig repertoire opleveren, getui ge de variëteit waarop de zanger trakteert. Vrolijke en ontroerende vertalingen van onder andere dus Schubert maar ook Elvis en Randy Newman. Aan de piano topmuzi- kant Jakob Klaasse. Jan Rot werd bekend als rocker, begon een tweede leven als cabaretier en zet nu de derde stap in zijn loopbaan: als virtuoze zanger. Wat heette hij vroeger 'ontwapenend en eigen zinnig de laatste recensies spre ken van 'subliem'. Het is net de wonderlamp van Alladin. Je pakt een oud lied. blaast liefdevol het stof eraf. poetst drie keer met je mouw en de geest komt tevoor schijn in al zijn oorspronkelijke kracht. Jan Rot heeft er een kunst van gemaakt. Met zijn vertaling van Schuberts Winterreis(e) lijkt de sneeuw vers gevallen. De sch lager Du wordt Doe, een oproep om trouw te blijven aan je eigen ding. De winnaar van de NRC NRC Handelsblad Toneelpublieksprijs 2002-2003, de voorstelling Gloed is woensdag 10 december te gast in de Schouwburg Venray. De voorstelling begint om 20.00 uur. Voorafgaand aan de voorstel ling (vanaf 19 00 uur) wordt door de regisseur Ursul de Geer een lezing verzorgd. De voorstelling Gloed was één van de grote toneelhits van het seizoen 2002- 2003. Na de schitterende kritie ken die volgden op de première in december 2002, waren vrijwel alle voorstellingen uitverkocht. Eric Schneider, Dries Smits en Heieen Pimentel spelen deze toneelbewerking van de roman van Sandor Marai. De meeste mensen kennen Ursul de Geer als televisiepresentator, maar hij begon zijn carrière als acteur en regisseur. Nu pakt De Geer zijn oude passie weer op. En hoe! Met de voorstelling Gloed levert hij direct een meer dan aansprekend visitekaartje af. Deze dialoog tus sen een bijna zwijgende Dries Eric Schneider en Dries Smits in Gloed (foto: Leo van Velzen). Smits en een praatgrage Eric Sch neider wordt nu al gezien als een hoogtepunt uit het theater van de afgelopen jaren. Niet in het minst doordat de roman van Sandor Marai eraan ten grondslag ligt. In Gloed zien twee jeugdvrienden, Hendrik en Konrad, elkaar na jaren weer terug. Ze hebben nog iets met elkaar uit te vechten want Konrad ging ooit een ver houding aan met de vrouw van Hendrik. Hun gesprek mondt uit in een ontluisterend inzicht in de kracht van de passie. Twee oude vrienden zien elkaar na eenenveertig jaar terug. De tijd die zij hebben gewacht op hun duel om de waarheid. Onvermij delijk spreken zij over de vrouw in hun beider leven. Heeft de ene vriend de ander destijds bedrogen en hem zelfs willen doden? Stap voor stap wordt gepoogd hun ver leden te ontrafelen. Het verleden wat alles voor hen beiden bete kent. Dit boek over vriendschap, liefde, wraak, trouw en schuld is door Ger Thijs bewerkt tot een compact toneelstuk. Henrik de generaal wordt gespeeld door Eric Schneider. Dries Smits vertolkt de rol van zijn vriend Konrad. Heieen Pimentel maakt op 86-jarige leeftijd haar rentree op het toneel als de oude min Nini. Ursul de Geer, die als eerste de theatrale mógelijkheden van GLOED onderkende, tekent voor de regie. Galerie Irok in Horst opent zon dag 7 december een nieuwe expositie met werken van Anton Karssen, klassieke schilderijen, Jos van Beek, moderne schilderij en en Iris Slock, moderne schilde rijen. De expositie duurt tot 17 januari 2004. Op de openingsdag is Irok van 13.00 tot 17.00 uur open. Schil der Anton Karssen heeft als grote inspiratiebron de Haagse School, een stijlperiode waarin hij zijn veelzijdigheid etaleert. Jos van Beek schildert zelden vanuit een bepaalde gedachte maar laat letterlijk zijn schilderij en in het ontstaanproces 'goed uit de verf komen'. Hij reageert op wat hij onder zijn handen gewaar wordt. Veelal in primaire kleuren. Iris Slock, kijkt naar mensen, ont leedt ze en zet ze opnieuw in elkaar. Zo ontstaan de figuren van Iris als soms kwetsbare, soms vro lijke, maar altijd levenslustige mensen. De expositie kan bezichtigd worden tijdens onze openingstij den: dinsdag, woensdag en don derdag 09.30-12.00 1300-17.30 uur. vrijdag 09 30-12.00 13 00- 20.00 uur, zaterdag 09.30-16.00 uur en iedere eerste zondag van de even maanden van 13.00-17.00 uur. Galerie Irok is gevestigd aan de Meldersloseweg 6 in Horst. Voorstelling Schouwburg Venray in samenwerking met Literair Café Theatergroep De Kale speelt op donderdag 18 december in Schouwburg Venray De klucht van de molenaar van Bredero. De schouwburg presenteert deze voorstelling in samen werking met Literair Café Ven- ray-regio. Aanvang 20.00 uur. Het verhaal van De Klucht van de Molenaar gaat over Slimme Piet, een molenaar aan de stads poorten, bij wie een mondaine vrouw uit Leiden, Trijn Jans, komt aankloppen om onderdak voor één nacht. De Molenaar en zijn vrouw Aeltje Melis zijn gastvrij, maar Slimme Piet raakt van de stadse bezoekster toch behoorlijk opgewonden. Dit gegeven zorgt op zich natuurlijk al voor hilari sche taferelen, maar het is toch vooral het bloemrijke taalgebruik, dat dit stuk zo onweerstaanbaar maakt. Het is ondanks het oud-Neder lands zeer toegankelijk. Vooraf gaand aan de een uur durende voorstelling verzorgt Vastert van Aardenne, die de rol van Slimme Piet vertolkt, een inleiding over Bredero en zijn. tijd. Ook vertelt hij over het leven van de mole naars in de zeventiende eeuw. Na de pauze speelt Theatergroep De Kale met de authentieke tekst van 1613 als uitgangspunt een ener gieke en bruisende versie van De Klucht van de Molenaar. Met behulp van een extraverte, gro teske speelstijl laten de acteurs Bredero's beeldende taal in al zijn volheid klinken: "Ellemallemen- ten, dat ick byget sulcken wijfjen hadt, Ick soume warafter ier doot soenen, dan vernoeght of sat O mijn ick word so nuwelijck! Oy mijn, ick word so wyvich!" ("Alle machtig, als ik verdorie toch zo n pittig vrouwtje kon krijgen, Zou ik eindeloos vrijen en haar tot de laatste snik bestijgen. O jé. ik word zo hitsig! O jé. ik sta in de fik!"). Gerbrand Adriaensz Bredero (1585-1618) was in de zeventien de eeuw de absolute meester van de klucht. Bredero was, ondanks zijn korte leven, één van de belangrijkste toneelschrijvers van zijn tijd. Hij begon als schilder, maar van dat werk is niets van bewaard gebleven. Bij het schrij ven verloochende Bredero zijn opleiding niet. In een kleurrijke, beeldende, maar niets verhullen de taal schetst hij zijn personages en hun belevenissen. Een eerdere kleine serie voor stellingen in juni 2002 zorgde voor groot enthousiasme bij het publiek en de pers: "De opvoe ring is een feest. De vier acteurs die de klucht brengen hebben verve en Sch wung... Bredero is een taalvir tuoos... en hoe goed hebben de acteurs en actrices van De klucht van de molenaar die taal weerge geven." (NRC Handelsblad). "Sim peler en trefzekerder dan de enscenering van De Kale kan haast nietGeen lettergreep en een betekenis van het Bredero-idi- oom gaat verloren De Kale's enscenering onder regie van Vic tor van Swaay is ronduit verrukke lijk (Trouw). "De spelers wor den in de pers terecht bejubeld om hun schaamteloze behande ling van dit Bredero-plotje." (De Groene Amsterdammer) Kaarten voor deze voorstelling kosten 12 euro. Donateurs van Literair Café Venray-regio betalen op vertoon van hun donateurs- kaart (maximaal twee kaarten) slechts 6 euro. Toneelgroep Vondel uit Casten ray presenteert De moordgriet, geschreven door Margit Suez. Op zaterdag 13 en op zondag 14 december zal een uitvoering gege ven worden in het gemeenschaps huis De Wis in Castenray. Aan vang 20.00 uur. Dit jaar heeft Toneelgroep Vondel gekozen voor iets heel anders. Er wordt een criminele komedie opge voerd. waarin humor en crimina liteit hand in hand gaan. Onder leiding van onze regisseur Piet Kuypers bezorgen zij u op deze twee toneelavonden een gezellige toneelavond. Bent U een liefheb ber van toneel? Kom dan zeker kijken. Uiteraard moet u wel in het bezit zijn van een toegangsbe wijs. Deze zijn te verkrijgen in café Het Doelhuis in Castenray. Ook kunt u telefonisch reserveren (0478-571308). Zij zorgen er dan voor dat de kaartjes voor u bij de kassa klaarliggen. De toegangs prijs bedraagt vijf euro. Een korte inleiding op het verhaal: De zus sen Sofie en Lia wonen samen in het huis van hun overleden tante Gertrui. Sofie kan het stelen niet laten en Lia heeft problemen met de drank. Sofie heeft op de zaak van haar neef Anton een belangrij ke micro-chip gestolen. Anton en zijn medewerker Paul Pustjens vermoeden dat Sofie de dievegge is en gaan op onderzoek uit bij Sofie en Lia. Het onderzoek ver loopt wel heel anders dan ze zich hadden voorgesteld, Jden van Servaas i! Iep tim lins ag oude Servaasgesticht was n l iet volgens de z.g. 'gebon- paviljoenstructuur. Een ie symmetrische ordening paviljoens voor de onder- g len patiëntengroepen waar- gebouwen middels gangen elkaar waren verbonden, wel het 'relatief gebonden m' genoemd, naar voor van de Grossherzogliche he Heil- und Pflegeanstalt nau, Duitsland (1842). De Iegger van dit nieuwe igstype was de Duitse arts Roller, die het gesticht beschouwde als middel tot ling en daarom sprak van itstalt. Zo n gesticht diende leerd te worden op het plat- en te functioneren als een in zichzelf besloten jJ enschap. Servaas was van grondgedachte een spre- voorbeeld. Centraal op de jJ- etrische plattegrond ston- ec c gebouwen van de religieu- af( I bestuurlijke macht, het gebouw en de kapel. Terzij- J"¥ trvan lagen links en rechts rïS rtljoens voor de onderschei- ip( Jtiëntencategorieën. Gedif- )(jJ lieerd werd niet zozeer naar 1(jj beeld, maar naar de mate |Ust en onrust en zindelijk- Ook werd onderscheid «kt in betalende patiënten - stelden die zelf of wier „ei c de verpleegprijs betaalden )in armlastigen, die verpleegd n voor rekening, van de nte van herkomst. Èn zo er aparte afdelingen voor 'j^Ptigen en afdelingen voor ■patiënten. Paviljoen E was zo n klasse-afdeling, bestemd voor 24 'halfrustigen' le en 2e klas. De afdeling was comfortabel inge richt en de bewoners konden over ruime kamers beschikken. Maar in de loop der jaren kwam daar verandering in. Door chro nisch plaatsgebrek gedwongen, werd de capaciteit regelmatig ver hoogd en bedroeg in de zestiger jaren 52 plaatsen, meer dan het dubbele dat oorspronkelijk was gepland. De eigenlijke naam van het paviljoen luidde Sint Antoni- us, maar de meeste mensen waren van die naam geheel onkundig. Behalve als woonafde- ling diende het paviljoen na 1950 ook voor andere, uiteenlopende doeleinden. De zolder werd inge richt als gymnastieklokaal en Ven- raynaar Piet Hoedemakers begon hier met de bewegingstherapie, later uitgegroeid tot de Psycho Motorische Therapie. Hoedema kers was daarmee een van de allereerste pioniers van deze the rapie in ons land. Ook de plaatse lijke afdeling van het Rode Kruis was hier jarenlang te gast en hield hier haar oefeningen. De Venray se voetbalclub gebruikte pavil joen E als haar thuisbasis en als kleedlokaal en de Servaasharmo- nie hield haar wekelijkse repetitie op een van de dagzaaltjes van het paviljoen Hoofd van paviljoen E was broeder Sisinius. die vanwege zijn muzikale kennis tot modera tor van de gestichtsharmonie was bcnooemd. Hij was een uiterst beminnelijke man, die altijd staan de de gehele repetitie kritisch beluisterde. Daarbij werd hij let terlijk links en rechts terzijde gestaan door enkele patiënten die evenals de broeder instemmend knikten als de muziek redelijk Paviljoen E anno 1910. Op de achtergrond de Grote Kerk. Het paviljoen lag aan de westkant van de inrichtingdicht bij de Oostsingel. klonk, of bedroefd het hoofd schudden naarmate de kwaliteit te wensen overliet. In 1978 moest het paviljoen plaats maken voor de bouw van een nieuw therapie gebouw, het Atelier, dat echter geen lang leven beschoren was. Het werd eind vorig jaar gesloopt. Twan van Els. Op zondag 7 december speelt toneelgroep de Vlasbloem uit Oostrum dit blijspel Lang leve Casanova in drie bedrijven in de schouwburg van Venray. Het stuk wordt hoofdzakelijk gespeeld/gesproken in het Oos- trums dialect, ofte wel het Aos- trums plat. Aanvang van de avond is 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijg baar aan de kassa van de schouw burg in Venray. De spelers en speelsters hebben de afgelopen maanden keihard gewerkt om u een mooie, ontspannen avond voor te kunnen bezorgen. Afgelo pen weekend werd dit stuk al gespeeld in d'n Oesterham in Oostrum en wel met veel succes. e-mail: redactie® vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS In januari 2004 organiseert Vel- deke-Venray een beginnerscursus voor mensen die graag kennis wil len hebben van de Venrayse streektaal: in de cursus wordt aan dacht geschonken aan de spel lingsbeginselen van het Venrays, waardoor het lezen van en het schrijven in het Venrays mogelijk wordt. De cursus wordt verzorgd door Frits Linssen, een van de beide auteurs van het Venrays Woordenboek. De tien lessen van twee uur worden in zaal In den Engel gegeven in januari, februari en maart, en wel van 20.00 tot 22.00 uur. Belangstellenden wordt verzocht even een briefje te schrijven (met de naam, adres, telefoon) naar Veldeke-Venray. postbus 429 5800 AK Venray. Graag aanmelden vóór 1 januari 2004. De cursuskosten, incl. les materiaal en 'n kop koffie in de pauze bedragen 45,- (niet-leden betalen 50,-) Dit bedrag voor 10 januari 2004 over te maken naar Veldeke-Venray, banknr. 15.39.71.002, met vermelding van Cursus Venrays. Voor de gevor derden volgt in september 2004 een verdiepingscursus, onder dezelfde condities als die van de beginnersgroep. De inschrijvers ontvangen begin januari nadere informatie. .Afgelopen zaterdag heeft Jos Waals, de beschermheer van het Venray's Mannenkoor, het eerste exemplaar van het nieuwe kwar taalblad uitgereikt aan voorzitter Harrie Francken. Het blad draagt de naam VMK Kroniek. "Het koor is op verschillende fronten in beweging," zei de trotse preses. "Dit nieuwe kwartaalblad is een belangrijk communicatiemiddel naar onze sterk groeiende achter ban. Het koor heeft op dit moment 70 kompeneejleden en elf cultuursponsors en die willen we zo goed mogelijk informeren over onze activiteiten. Het is heel belangrijk dat deze mensen ons financieel ondersteunen. Zonder hun donaties zou de noodzakelij ke verjonging absoluut niet moge lijk zijn. We hebben niet alleen een fantastisch goed muzikaal jaar achter de rug, vice-kampioen van Nederland, ook zijn we er weer in geslaagd om acht jonge mannen aan ons koor te binden. Inmiddels hebben we meer dan 120 leden. En er melden zich nog steeds jonge leden aan. Vanuit het hele land wordt met enige verwondering en bewonde ring gekeken hoe we dit als koor klaarspelen." Het VMK heeft op dit moment helemaal niks te kla gen over de belangstelling voor het komende kerstconcert in de schouwburg. Harrie Francken: "Anne-Christien Liebrand, direc teur van de schouwburg, wist mij al in juni van dit jaar te melden dat het concert was uitverkocht. Ze moest zelfs nog een aantal honderden belangstellenden teleurstellen. Vanwege die grote belangstelling hebben we voor volgend jaar twee optredens gepland." Boekrecensie in Peel en Maas In Wolven van de Calla naderen Roland de scherp schutter en zijn metgezellen het land Donderslag. Maar voor Donderslag ligt de Calla, een rijk gebied waar landbou wers, schapenboeren en ran chers vreedzaam samenleven. En waar eens per generatie de helft van de kinderen als vee wordt weggevoerd door mee dogenloze wezens uit Donder slag. Maar ditmaal zal het anders gaan. Want er zijn scherpschutters in de Calla. Wolven in de Calla is de lang verwachte vijfde roman van het magnum opus van Stephen King: de monumentale Donkere Toren- saga. Deze cyclus is Stephan Kings versie van de graallegende, gsitueerd in een wereld die op een fascinerende manier anders is dan dan de onze en toch raadsel achtig bekend aandoet. Wolven in de Calla is het vijfde deel van een langer verhaal dat geïnspireerd is door Robert Brownings verhalend WOLVEN VAN DE CALLA dichtwerk 'Childe Roland tot the Dark Tower Came'. Het zesde deel. Een lied voor Susannah, zal in 2004 verschijnen, en het zeven de en laatste deel, De Donkere Toren, later in datzelfde jaar. 'Wolven van de Calla' is te koop bij boekhandel Van den Munck- hof in Venray. Prijs: 24,95 euro. ramma Schouwburg Venray

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13