Bewegen omdat het goed voor ons is €18, Meerlo-Wanssun St. Anna druk bezig met de toekomst Peel en Maas in Meerlo-Wanssum X Dorpstoernooi 't Trefpunt Vrijwilligerscentrak Synthese Een jaarabonnement kost u slechts De redactie van Peel en Maas wenst u een prettige Sinterklaas SV De Meerloper PEEL EN MAAS Donderdag 4 december 2003 - Pagir Gymnastiekvereniging Wanssum: bijna alle groepen zitten vol Sportclubs worden veelal langs de meetlat van prestaties gelegd. Goed en op hoog niveau presteren is vaak het adagium. Want dat geeft aan zien en prestige, en is een prima voedingsbodem voor publiciteit, sponsors en aan was. Er zijn echter ook vereni gingen die bewust de wed strijdsport laten varen en inzoomen op het aanbieden van algemeen bewegingson derwijs. Zeker in een tijd waarin kinderen steeds min der sporten en steeds dikker worden, is regelmatig bewe gen een kostbaar goed. Bewe gen omdat het goed voor ons is. Gymnastiekvereniging Wanssum weet er alles van. De club verwijst getalenteerde turnsters naar grote broer Christoffel in Venray en focust zelf op bewegingsonderwijs en het trainen van de motori sche vaardigheden. Een toege voegde waarde, zo blijkt uit de aanwas van jeugdleden. Bijna alle groepen zitten vol. Turnen heeft in Nederland de voorbije jaren een hoge vlucht genomen. Het C-land van weleer spreekt nu een woordje mee en zal waarschijnlijk enkele turnsters uitzenden naar de Olympische Spelen van Athene, volgend jaar zomer. Een ongekende weelde. De medaille heeft echter ook een keerzijde. Want de lat in de Nederlandse tumsport is zo hoog gelegd, dat aan de onderkant clubs afhaken. Met name de klei ne verenigingen met beperkte faciliteiten hebben het hoofd in de schoot gelegd: zij kunnen in wedstrijdverband niet meer opboksen tegen de grotere clubs die wél over voldoende trainers en zaaluren beschikken. Ook Gymnastiekvereniging Wanssum heeft de wedstrijdsport op een zij spoor gezet. "Het was niet eerlijk meer", beaamt trainster en vice-voorzit- ter Bertie Simons-Poels. "Onze groepen trainen één. hooguit anderhalf uur per week. Wij moe ten dan opboksen tegen clubs en turnsters die een veelvoud daar van trainen. Dan is de competitie niet eerlijk en dus ook niet leuk meer. Zeker niet als je als kleine club ook nog eens te weinig wed strijdsporters hebt. Het was vaak behelpen: te weinig trainers, te weinig zaaluren, te weinig trainin gen. Vandaar dat we hebben besloten om ons te richten op het bewegen in algemene zin. Bewe gingsonderwijs voor kinderen, voor mannen en vrouwen, voor senioren. En de jonge kinderen die echt talent en aanleg voor gymnastiek en turnen hebben, verwijzen we naar Christoffel in Venray. Bij die club kunnen ze wél in de wedstrijdsport mee draaien. Bovendien zijn de con tacten goed, dus wij sturen onze talentjes zonder afgunst door." TIENERS De keuze voor de breedtesport pakt niet verkeerd uit voor Gym nastiekvereniging Wanssum. De drie jeugdgroepen, opgedeeld in leeftijd, zitten bijna vol. Ook de damesgroep en de aerobicsgroep draaien op volle toeren. Het aan tal tieners is echter beperkt. "Zodra ze de basisschool verlaten en de wereld gaan verkennen, verdwijnt de animo voor gymnas tiek. We zien dat veel jongeren in de leeftijd van 12 tot 14 jaar na verloop van tijd afhaken. Andere interesses, nieuwe vrienden, nieu we uitdagingen. Dat is een logisch Trainster Bertie Simons-Poels: "De jonge kinderen die echt talent en aanleg voor gymnastiek en turnen hebben, verwijzen we naar Christoffel in Venray" proces. Het doet mij wel deugd dat ik merk en hoor dat het gros uiteindelijk toch kiest voor een andere sport. Aerobics en fitness zijn zeer populair. Het is goed dat ook pubers voldoende blijven bewegen." Bertie Simons-Poels is zelf een instituut bij Gymnastiekvereni ging Wanssum. Al ruim 30 jaar trainster en 13 jaar bestuurslid. "Ik werd al op jonge leeftijd hulp- trainster. Ik was 15, wilde graag hogerop, maar dat kon binnen de club niet. In mijn leeftijdsgroep waren nog slechts twee andere meiden. Dat is te weinig voor een competitieteam Vandaar dat ik maar besloot om me als trainster verdienstelijk te maken." BEWUST KIEZEN De ruim 70 jeugdleden komen niet alleen uit Wanssum zelf. De gymnastiekvereniging vervult een regiofunctie. "Wij merken dat steeds meer ouders bewust kie zen voor een gymnastiekvereni ging om hun kinderen verant woord te laten bewegen. Wij trainen in algemene zin de motori sche vaardigheden van de kinde ren. Dat is belangrijk, zeker in een tijd waarin kinderen steeds min der bewegen en steeds dikker worden. Bewegen is goed voor iedereen. En bovendien proberen we ze jaarlijks door middel van een clubkampioenschap ook te laten omgaan met het wedstrijd element. Winnen, verliezen, vreugde, teleurstellingen, span ning, ook dat is allemaal vormend en hoort bij sport Sommigen kun nen goed leren, anderen goed sporten. Dat moet ook beloond worden." Gymnastiek heeft het etiket van 'meisjessport'. Ook in Wanssum. Toch zitten in alle groepen jon gens. "En dat gaat prima. Ouders die hun zoon aanmelden hebben wel iets van 'ik ben benieuwd of dat wel goed gaat', maar het pakt fantastisch uit. Ze hebben het prima naar hun zin en worden door de meiden ook geaccep teerd. Dat gaat goed samen. Gym nastiek is voor meisjes én jon gens." KWETSBAAR Hoewel de vereniging goed marcheert, maakt Bertie Simons- Poels zich zorgen over de conti nuïteit. "Ik maak me zorgen wat er met de club gebeurt als ik door wat voor reden ook wegval. Het klinkt misschien wat arrogant omdat het lijkt alsof de vereniging om mij draait. Dat is ook niet zo. Maar ik vind het teleurstellend dat er zo weinig animo is om mijn werk over te nemen. Ik heb nu gelukkig twee hulptrainsters, dat scheelt. Maar vaak stond ik er alleen voor. Dat maakt de club kwetsbaar. En ik merk dat mijn jaren ook gaan tellen. Ik word bin nenkort 46 en ik voel letterlijk en figuurlijk dat drie keer een uur trainen geven op één avond een flinke claim op mijn lijf legt. De spieren willen nog wel, maar het kost meer moeite." Aan stoppen denkt ze nog niet. "De vereniging bestaat 43 jaar. Als het mij gegeven is, wil ik nog 7 jaar doorgaan. Dan vieren we het 50-jarig bestaan en dat is een mooi moment om te stoppen. Bovendien vind ik het nu nog veel te leuk om er een punt achter te zetten." oo 111! I II I Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: Bankreknr.: r-<- _XAAA Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Basisschool viert 55-jarig bestaan in april 2004 Basisschool St. Anna in Blit terswijck viert in 2004 haar 55-jarig bestaan. Tijdens de feestweek, van 5 tot en met 9 april, worden in en om de school allerlei activiteiten op touw gezet. Een werkgroep, bestaande uit drie leerkrach ten en twee ouders, is momen teel druk bezig met het maken van een feestprogramma. Wel licht dat er een reünie gehou den wordt voor alle (oud- leerlingen en (oud-) personeelsleden van de basis school. Ook is het de bedoe ling om tijdens de feestweek een spiksplinternieuw klim toestel feestelijk te onthullen. Zo'n klimtoestel kost echter geld. veel geld. En een bedrag van enkele duizenden euro's kan de school niet zomaar even ophoes ten. Vandaar dat St. Anna de komende weken en maanden weer tal van activiteiten op touw zet om de kas financieel te spek ken. Vorig jaar leverde de kerst markt van de school al 600 euro op, dit jaar staat de kerstmusical geheel in het teken van een geld inzamelingsactie voor het nieuwe speeltoestel. Tijdens de kerstmu sical op donderdag 18 december kunnen de bezoekers- op vrijwilli ge basis- een duit in het zakje doen en op die manier de school helpen bij de aanschaf van het door de kinderen zo gewenste speeltoestel. Maar natuurlijk is de school niet alleen druk met het voorbereiden van haar 'jubileum'. St. Anna is net als alle andere scholen in Neder land ook volop bezig met de toe komst van de school. Centrale vraag daarbij is natuurlijk hoe de Annaschool, een dorpsschool met op dit moment 128 leerlingen, er over pakweg tien jaar uitziet? Anders dan nu, voorspelt direc teur Jos van Gerven. "Er staan de komende jaren heel wat verande ringen op stapel. Niet alleen loopt het aantal leerlingen terug naar circa 110 over vier jaar, waardoor we van zes naar vijf klassen gaan, maar ook willen de gemeente Meerlo-Wanssum en Meander (overkoepelende stichting van tien basisscholen, red.) van de basisscholen zogenaamde verbre de basisscholen maken. Dat bete kent een hele cultuuromslag, de school krijgt voor een deel een andere functie in de samenleving. De bedoeling is dat het schoolge bouw ook gebruikt gaat worden door andere doelgroepen." BIBLIOTHEEK IN SCHOOL Als oplossing voor het verdwij nen van de bibliobus wil de gemeente Meerlo-Wanssum een bibliotheekvoorziening realiseren in alle dorpskernen. Meander vindt het wenselijk om deze voor zieningen binnen de basisscholen te plaatsen "De voorziening zou gaan bestaan uit zö'n duizend boe ken op voorraad en een computer die rechtstreeks in verbinding is met een grotere bibliotheek in de buurt", weet Van Gerven. "Op deze manier kunnen er boeken gereserveerd worden die door een koeriersdienst gebracht en gehaald gaan worden. Dit past prima in onze visie op onderwijs: kinderen kunnen zelfstandig gaan werken in een multifunctionele ruimte waarin boeken, documen tatiecentrum, computers en goede werkplekken beschikbaar zijn. Maar ook dorpsbewoners kunnen in deze ruimte hun boe ken gaan lenen. Wel moeten er dan nog voldoende mensen gevonden worden die zorgdragen voor het beheer en de uitleen van de boeken." Op de plek van de huidige speelplaats wil basisschool St. Ann multifunctionele ruimte realiseren En het gebouw moet aangepast worden. Van Genen: "Er wordt geld beschikbaar gesteld door de overheid om de schoolgebouwen te veranderen en aan te passen aan de eisen voor modern onder wijs. We gaan in Blitterswijck steeds meer naar ontwikkelings gericht onderwijs, waarin kinde ren zelfstandiger en meer op hun eigen niveau kunnen werken. Hierop hebben wij onze onder wijskundige beleidsvoornemens voor de komende vier jaar afge stemd. Wenselijk is echter dat ons schoolgebouw meegaat in deze verandering, Nu is onze school nog een 'gangenschool': gangen waaraan klassen verbonden zijn. Er is bijvoorbeeld te weinig ruim te voor gemeenschappelijke acti viteiten en er is een gebrek aan zelfstandige werkplekken SAMENWERKING Basisschool St. Anna zou graag zo snel mogelijk een overkapping maken tussen de klassen van de groepen 7 en 8 en de speelzaal. Op de plek van de huidige speel plaats zou dan de multifunctione le ruimte moeten komen "De peuterspeelzaal en de basis- Handboogsportvereniging 't Trefpunt Tienray houdt op 12, 13 en 14 december wederom een handboogdorpstoernooi voor buurten, verenigingen, besturen, personeelsclubs of gewoon een viertal vrienden of vriendinnen in de overdek te accommodatie aan de Neho- bolaan. De opzet is hetzelfde als andere jaren. Er vinden een aantal voor rondes plaats, waarna de hoogste acht teams worden uitgenodigd voor de grote finale, die wordt gehouden op zondag 14 decem ber om 17.00 uur. Tijdens de voorrondes worden vijf proefpij- len met aansluitend vijftien wed strijdpijlen gegooid. De finale wordt verschoten volgens een knock-out-systeem, team tegen team, waarbij de kwartfinale, halve finale en finale telkens over vijf wedstrijdpijlen gaan. Inschrijven voor zondag 7 december Informatie, Jos Wis- mans. tel: 691693 rel school kunnen in mijn oga fiteren van eikaars mogelijk! en faciliteiten. Denk aan n Pf en materialen. Ook kunnen ters op deze manier eenvi doorstromen naar de basissi en kan er een samenwerkin| 'run staan tussen peuterleidsteren leerkrachten. Peuters, dus (x nsI voorbeeld in Geijsteren wa geen peuterspeelzaal is. zo n in eigen dorp naar de peuten zaal kunnen gaan. Ja. wij d« 'open' over de plannen, zien voordelen wel van in." Ook kan er volgens Van Gi gedacht worden aan samei king met het gemeenschap w en verenigingen. "De st beschikt over een twintigtal puters die aangesloten zijn q netwerk Overdag wordci computers gebruikt door d deren, maar waarom zouden Del de avonduren niet gebruikt )v( nen worden voor een coraj cursus? Ik geef maar een beeld. Op deze manier ku we in Blitterswijck tegemo men aan meerdere doelgro die gebruik maken van het s< gebouw en draagt de scho s" aan de leefbaarheid in het do id ad iht De Vrijwilligerscentrale Venray vraagt voor de Dagopvang St. Joriskwartier een gastvrouw/heer tijdens de dagopvang van oude ren. Als vrijwilliger organiseer je allerlei activiteiten voor de deel nemende ouderen en begeleid je hen gedurende de tijd dat men op de dagopvang is. De activiteiten houden voornamelijk in o.a. ont vangen van de bewoners, koffie en thee schenken, een praatje maken, spelactiviteiten organise ren. eventueel gaan wandelen. Men moet affiniteit met de groep hebben; zelfstandig ki werken; creatief zijn; empi kunnen communiceren. De werktijden zijn in gea lijk overleg te bepalen. Meer informatie: Vrijwill centrale, Marktstraat 8, 580 Venray, tel. 0478-516995, e vwcvenray@synthese.nl. ningstijden: maandag, dim woensdag en donderdag 11.00 tot 12.30 uur en vanl^et tot 17.00 uur. Nieuwsblad Peel en Maas is een goed gelezen abonne mentenblad voor de gemeente Venray en omge ving met rond de 12.500 abonnees. In de wekelijkse krant wordt het nieuws uit de regio Venray en Meerlo- Wanssum belicht. Gemeen teraadsvergaderingen, com missievergaderingen, nieuwtjes, interviews en achtergrondverhalen pas seren wekelijks de revue. Daarnaast heeft Peel en Maas een aantal pagina's gereser veerd voor sport-, kerk- en ver- enigingsnieuws uit de gemeen ten Venray en Meerlo-Wanssum. Aankondi gingen van activiteiten, agen da's van clubs en de laatste nieuwtjes van bijna alle vereni gingen (muziek, sport, carna val, cultuur, etc) krijgen op de pagina's van de krant een mooi plekje. Door het sterk groeien de aantal abonnees van Peel en Maas in de gemeente Meer lo-Wanssum heeft de redactie haar werkterrein uitgebreid. Ook aan nieuws uit de gemeente Meerlo-Wanssum wordt sinds een jaar meer aan dacht besteed. Wekelijks wordt in de krant plaats gereserveerd voor ach tergrondverhalen, interviews en andere nieuwtjes uit de zes dorpen die samen één gemeente vormen: Blitterswij ck, Swolgen, Tienray, Meerlo, Wanssum en Geijsteren. Ver der wordt ook voor 'vereni- gingsnieuws' uit de gemeente Meerlo-Wanssum meer plaats ingeruimd. Dat betekent dat ook bijdragen van verenigin gen, bedrijven, partijen, werk groepen, scholen of instellin gen een plek kunnen krijgen in Peel en Maas. Aanleveren sport- en vereni- gingsnieuws tot uiterlijk dins dag 10.00 uur. Wellicht stuur de u in het verleden uw berichten alleen naar het plaat selijke dorpsblad of naar ande re week- en/of dagbladen, uw berichten (het liefst per e-mail in Wordbestand), ook bij Peel en Maas van harte welkom. Sport- en verenigingsnieuws aanleveren voor dinsdagmor gen 10.00 uur. Ook voor leuke tips (achtergrondverhalen, jubilea, bijzondere activiteiten, etc.) houdt de redactie zich aanbevolen. Peel en Maas Grotestraat 68, 5801 BH Ven ray Tel: 0478-582727 Fax: 0478-510916 E-mail: redactie@vanden- munckhof.nl PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Dinsdag 25 november ha en De Meerloper een delegatie SV Reuver op bezoek. De Re se schakers wasten de thuisf in De Hap de oren en kee met een 3-7 zege huiswaart de onderlinge competitie Jacques Driessen vriend en v verbazen Met zijn karakterisi stugge spel is hij deze comjx ip nog steeds ongeslagen, ook Bolten kon daar geen verandf brengen. Piet v/d Kerkhoffc tot zijn grote opluchting val vreselijke 0 af door Seba! Jung te verschalken. De stand in de JSB compel 1) Jacques Driessen 7 ptfl Floor Hermans 6 ptn 3) Jan 3 ptn 4) Peter v/d Water 2 pn n' Tom Robins 2 ptn 6) Mark 1 J tjes 2 ptn 7) Piet v/d Kerkh jj ptn 8) Sebastiaan Jung 0 ptn :ir .111

Peel en Maas | 2003 | | pagina 12