iamenwerking wil zekerheid iver wozoco Ysselsteyn "(enray protesteert tegen iiezuinigingen in de zorg \kkoord over jeugdzorg Venrode huldigt jubilarissen Multicultureel Platform valt uit elkaar Start bouw aan Dr. Kortmanweg 1 "De Peel blijft voorlopig slapende basis" Bestuur Marokkaans centrum afgetreden Spreekbeurt actie Unicef Nieuwe fietskluizen in Venray Mishandeling KASTSYSTEMEN WielHermkes PEEL EN MAAS Gebroken heup Beregening en pvc -« Vragenuurtje in Veltum Brooddieven Sinterklaas in de bieb Ingezonden Pa, L EN MAAS Donderdag 20 november 2003 - Pagina 5 inwerking Venray heeft bedenkingen over de van het seniorencom- in Ysselsteyn. Gerrit ;oeijen sprak in de com- Stedelijke jfikkeling zijn vrees uit dat sselsteyn dezelfde proble- opdoemen als destijds in selo en onlangs in Veulen. Samenwerking vindt dat de raad niet goed geïnformeerd is over de situatie in Veulen. Een paar jaar geleden kocht de gemeente het veebedrijf van Spreeuwenberg zodat de stankcir kel over de nieuwbouwlocatie zou verdwijnen. Later bleek dat er nog een stankcirkel van een ander bedrijf aanwezig was. Dit pro bleem is onlangs pas opgelost. Verkoeijen meent dat een kip- penbedrijf in Ysselsteyn roet in het eten kan gooien. "Wij willen zwart op wit zien dat dit in Ysselsteyn niet voorkomt", zei Verkoeijen die zich afvraagt of de gemeente geen financieel risico loopt. Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) verzekerde dat de locatie voor het seniorencomplex niét in een individuele stankcirkel ligt. "De plek ligt wel in een cumulatie van stankcirkels. Maar daar heeft de minister vanwege het maat schappelijk belang een uitzonde ring voor gemaakt", zei Ruyten. De bezwaartermijn loopt op 4 december af en op die datum wordt de bouwverguning onher roepelijk indien er geen bezwaren zijn binnengekomen. Ruyten meldde dat op voorhand met de Boerenbond overlegd is over enkele milieuaspecten die moge lijk een hindernis kunnen vor men. "Deze problemen zijn ook opgelost zodat er geen zaken meer zijn die de bouw nog kun nen belemmeren", zei Ruyten. es* tnray heeft afgelopen vrij- 1016 massaal geprotesteerd de bezuinigingsplannen e zorg. Enkele honderden n, familie, vrijwilligers medewerkers in de zorg n tijdens een protestmani- 7 itie hun stem horen. temers van Het irsveld trokken in een door het centrum naar ode waar de landelijke itie Stop de kaalslag in de een regionaal karakter had. ens de demc/nstratie voor um> kenrode werd er onder ande- i5u oproken door wethouder wd toeu Emonts, directeur Mark ipendonk van regio Venray ansa de Zorggroep Noord-Limburg uevrouw Wijdeven namens de unenlijke cliëntenraden. 7 Ie zingende Venrayse kastelein en a ttPelzer luisterde de manifes- e op met enkele onvervalste Jerlandse krakers. Wethouder lieu Emonts kondigde aan bij verantwoordelijken in Den aan de bel te trekken over [problematiek in Venray. In brief gaat hij de gevolgen Venray van de bezuinigingen zorg aan de kaak stellen, rats deed die belofte tijdens protestmanifestatie bij verzor- gshuis Beukenrode in Venray. r.fjtydomme, waarom treft het rds de armlastigen. Jarenlang rdt er al op de zorg beknib- En nu weer. Het is een grote -**|an(le Hij stak de deelnemers de zorgmanifestatie een hart Ier de riem. "We moeten keu- jmaken. Maar-waarom altijd de onderkant? Dit kan niet «er. Nu moeten de gewone sen hun stem laten horen en inzien dat dit niet langer kan." onts spoorde ook andere loka- 'in§ politici aan om hun stem rich ting de landelijke overheid te overheid." Hij wees er op dat ook iedereen op om in actie te laten horen. "We moeten met z'n zorgbehoeftigen recht hebben op blijven: "Laat het witte leger in allen een signaal afgeven naar de een eigen plek. Daarom riep hij Den Haag zien." ProRail verplaatst deze week acht fietskluizen van station Geldermalsen naar station Venray. ProRail heeft hiertoe besloten omdat in Geldermalsen 31 kluizen leegstaan, terwijl in Venray een tekort is. Vanaf eind november kunnen de vijf reizigers die in Venray op de wachtlijst staan de sleutel van hun kluis afhalen. Station Venray telt na de verhui zing 88 fietskluizen en 400 onbe waakte plaatsen. Station Geldermalsen heeft dan 328 klui zen en 904 onbewaakte plaatsen. De ombouw van de stallingen op station Geldermalsen (februari 2001) en Venray (november 2002) waren onderdeel van het project Ruimte voor de Fiets. Een project waarbij ProRail tussen 2000 en 2007 fietsenstallingen op NS-stations vernieuwt. Overal wordt hetzelfde type rekken en kluizen geplaatst. Inmiddels zijn zo'n 200 stallingen in Nederland omgebouwd. ProRail verwacht met de nieuwe fietsenstalling het gebruik van de fiets in het voor- en natransport te stimuleren. Nu al komt bijna 30% van de treinrei zigers op de fiets naar het station. De politie onderzoekt een win keldiefstal bij een doe-het-zelf zaak aan De Gouden Leeuw. Bij die diefstal kreeg een medewer ker een kopstoot van een van de dieven. Rond 12.00 uur kwamen twee mannen de winkel binnen en legden enkele schroevendraai ersets en dopsleutels in een mandje. Een medewerker hield hen in de gaten. Hij vertrouwde het niet en sprak de mannen bij de uitgang aan. Bij een daarop vol gende woordenwisseling kreeg hij een kopstoot van een van de mannen, waarna ze de winkel ver liepen. Later bleek dat ze inder daad gereedschap hadden gesto len. Ifgelopen maandag heeft gede- leerde Odile Wolfs samen met wethouders jeugdbeleid van [emeenten in de regio Venray tordelijk Noord Limburg) een iiuursakkoord Jeugdbeleid- gdzorg 2003-2007 onderte- vcfl "Door het bekrachtigen van 2e samenwerking met de zes neenten kunnen wij samen tquaat reageren op signalen problemen bij kinderen en igeren. Voorkomen is altijd ler dan genezen. Daarnaast is goed te constateren dat het het grootste deel van de kin- ren en jongeren in Limburg edgaat", aldus Odile Wolfs. Iet bestuursakkoord is onderte- door de wethouders jeugd- van de gemeenten Bergen, iep, Horst aan de Maas, lo-Wanssum, Sevenum en en gedeputeerde iuw Wolfs. Er zijn afspraken ~;t voor de komende vier per de inzet van de lokale :ningen voor jeugdigen en Jeugdzorg bij het vroegtij- ialeren van problemen, de belangrijkste doelstel- is ervoor te zorgen dat er sluitende keten van aanbod waarbij kinderen, jongeren ouders centraal staan. Het Itatiebureau, kinderopvang, lgezondheidszorg en het en jongerenwerk zijn igrijke instanties bij het sig- n van problemen bij kinde- t jongeren. Deze instanties onder de verantwoordelijk van de gemeenten, tijgt de problematiek de lelijkheden van de instanties verwijzen zij door naar de Drg waar de Provincie ver- irdelijkheid voor draagt. De afspraken in het bestuursak koord worden jaarlijks uitgewerkt in een uitvoeringsprogramma. Concrete acties voor 2004 zijn o.a. het opzetten van een goede communicatiestructuur met en voor jongeren, het ontwikkelen van een beleidsvisie voor jonge renontmoetingsplaatsen Qop's) en het realiseren van een net werkstructuur voor afstemming jeugdzorg en lokaal jeugdbeleid. Maar ook het verduidelijken van het pakket van voorzieningen voor jongeren. De gemeente Horst aan de Maas neemt deel als experimentlocatie bij het provin ciaal programma gezinscoaching. Tijdens de jaarlijkse Caecilia-vie- ring herdacht Venrode het feit dat drie van haar leden een koorjubi leum te vieren hadden. Toos Boom en Maria Linders vierden beiden hun 25-jarig koorjubileum, Nellie Thomassen is 12,5 jaar bij het koor. Op bestuurlijk gebied hebben de jubilarissen hun spo ren binnen de vereniging ver- KEUKEN- EN IN T E R IE U R B 0 U W g I Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 A Hoogveld www.wielhermkes.nl diend. Toos Boom heeft enige jaren als bibliothecaresse in het bestuur gezeten, Maria Linders is een zeer groot aantal jaren pen ningmeester geweest en Nellie Thomassen heeft zich als secreta resse bijzonder verdienstelijk gemaakt. Daarom werden zij deze avond door hun medekoorleden in het zonnetje gezet. De heer P. van Els van de KBZON reikte de jubilarissen, namens de koorbond, de zilveren speld cq hanger uit met de daar bijbehorende oorkonde. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Het Multicultureel Platform (MCP) is uit elkaar gevallen. Vorige week besloten de Marokkaanse en Spaanse gemeen schap, lid Fons Merken namens de autochtonen en het Internationaal Vrouwencentrum uit het MCP te stappen. Alleen de Turkse vertegenwoordigers zijn nog niet afgetreden. De reden is de bezuinigingen op de subsidie door de gemeente. "Wat heeft het voor een zin als we toch niet seri eus worden genomen. We doen dit werk allemaal op vrijwillige basis en daar is geen waardering voor", zegt ex-voorzitter Hassan Najja. Deze week is er een gesprek met Synthese en de gemeente om te bekijken of het MCP toch een doorstart kan maken. Op donderdag 20 november (vandaag) startte officieel de bouw op acht kavels aan de Dr. Kortmanweg. Het terrein is bedoeld voor kleinschalige bedrij vigheid met bedrijfswoningen. Het Venrayse bouwbedrijf Fleuren BV realiseert deze ontwik keling in eigen beheer. Wethouder Heidens gaf in aan wezigheid van genodigden het officiële startsein voor de bouw activiteiten. De ontwikkeling van dit terrein gebeurt in het kader van de gedeeltelijke uitwerking van het bestemmingsplan Smakterheide dat in 1980 door de provincie is goedgekeurd. Het past ook uitstekend in het Sociaal Economisch Plan (SEP) van de gemeente waarin staat dat Venray niet alleen grote- en middelgrote bedrijven wil huisvesten maar juist ook mogelijkheden wil scheppen voor kleine bedrijven. De helft van de kavels is inmid dels door Bouwbedrijf Fleuren verkocht aan zowel Venrayse ondernemers als ondernemers van buiten Venray. De bedrijven die zich hier o.a. vestigen zijn Kamerton Omport en groothandel van hout en meubelen), Teunissen Tweewielers (opslag, montage en reparatie tweewie lers), Kim Gordijnateliers (ver vaardigen van gordijnen voor bedrijven en plaatselijke winke liers). Het terrein grenst aan een woongebied. Aan- en afvoer van producten door de wijk zou tot overlast kunnen leiden. De gemeente heeft dit opgelost door de 'knip' aan het einde van de Dr. Kortmanweg te verleggen naar de Mackenhof. Zodoende kan het bedrijventerrein via de Industrieweg bereikt worden en wordt mogelijke hinder voor de omwonenden tot een minimum beperkt. Bij een ongeval op de kruising Paterslaan Leunseweg is dins dagavond rond 20.00 uur een 78- jarige voetganger uit Venray gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde vermoedelijk toen een 58-jarige automobilist uit Venray de voetganger, die over een over steekplaats liep, over het hoofd zag. De man werd geraakt door de auto en kwam vervolgens ten val. Hij is per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Venlo waar hij is opgenomen met een gebroken heup. SaWeCo bedrijvencentrum eigen werkplaats Enorme keuze in: IB dompelpompen sproeiers beregeningspompen PVC-buizen uit voorraad leverbaar PVC-hulpstukken scherpe prijzen JHP SaWeCo Mgr Aertsstraat 33 Swolgen teL 0478-697111 raail:boerenbond a saweco.nl www.saweco.nl Luchtmachtbasis De Peel wordt voorlopig geen actiever vliegveld. Vanuit het ministe rie van Defensie zijn er geen signalen dat de vliegbasis daadwerkelijk gereactiveerd wordt. Dit laat EUen Scholten, voorlichtster van GGW De Peel, weten naar aanleiding van het artikel over Vredepeel vorige week in deze krant. Daarin werd vermeld dat De Peel verandert van een slapende basis in een actiever vliegveld. Maar dat is nu nog niet aan de orde. Wat wél blijft is dat wind molenprojecten in Vredepeel en in Ysselsteyn-noord mogelijk in gevaar komen. "Want we moeten er altijd rekening mee houden dat de vliegbasis op enig moment wél weer actief wordt. En dit betekent dat er binnen een straal van vier kilometer geen objecten met een hoogte van meer dan 45 meter mogen staan", zegt Scholten. Het vliegveld in Vredepeel is momenteel ook niet toegerust voor vluchten. Voordat er daad werkelijk vliegtuigen kunnen lan den en opstijgen moet eerst de start- en landingsbaan geheel gerenoveerd worden en moet er een verkeerstoren gebouwd wor den. Want die ontbreekt nu nog. Woensdag 3 december houden Wonen Venray en de Commissie Ouderenhuisvesting in het Wijkcentrum Veltum een vragen uurtje. Over de wijk Veltum is een zogenaamde wijkvisie uitge bracht. Uit deze visie blijkt onder andere dat de bewoners graag in Veltum (blijven) wonen, maar dat er twee aandachtspunten zijn die in het oog springen: er is een gebrek aan ouderenwoningen en bepaalde voorzieningen in de wijk en het woon- en leefklimaat in en rondom de flats aan de Veltumse Kleffen en de Haammakerstraat zou verbeterd moeten worden. Wonen Venray en de Commissie Ouderenhuisvesting Venray willen daar uiteraard op inspelen. In dit vragenuurtje wil len zij niet alleen de vragen beant woorden die betrekking hebben op de twee aandachtspunten en de consequenties die dat voor de bewoners kan hebben. Ook alle andere vragen die met ouderen huisvesting en uw leef- en woon omgeving te maken hebben kimt u ten gehore brengen. U bent van harte uitgenodigd om deze bijeenkomst bij te wonen op 3 december. Aanvang 14.00 uur in het Wijkcentrum, Veltumse Kleffen 62b. Hieraan zijn geen kosten verbonden. De politie heeft in de vroege zaterdagochtend tijdens een sur veillance in Horst drie mannen van 18 en 20 jaar uit Horst en Leunen aangehouden op verden king van diefstal. De mannen lie pen met vijf broden en dertien zakken krentenbollen over de Schoolstraat. Het brood was afkomstig uit rekken die op een parkeerplaats bij een supermarkt stonden. Het drietal werd meege nomen naar het politiebureau voor nader verhoor. Het complete bestuur van de stichting Marokkaans Activiteiten Centrum (SMAC) is afgetreden. Aanleiding is het stopzetten van de subsidie door de gemeente met ingang van 2005. Het Marokkaanse bestuur en de vrijwilligers ervaren deze maatre gel als 'een klap in het gezicht'. Zij trekken hun conclusies omdat hun vrijwilligerswerk blijkbaar niet gewaardeerd wordt, zo luidt de motivatie van het opstappen. Het nieuwe bestuur trad ander half jaar geleden aan en ging voortvarend te werk. Het richtte zich vooral op de Marokkaanse jeugd die van de straat gehaald werd en een zinvolle tijdsbeste ding werd geboden in het SMAC. De brief die de gemeente eind juni stuurde, met de mededeling dat de subsidie van 12.000 euro per jaar wordt beëindigd, viel helemaal verkeerd. De veertien vrijwilligers en enkele bestuursle den besloten er onmiddellijk mee te stoppen. Het overgebleven bestuur van acht personen voerde een lobby bij de politiek om de bezuinigingen nog ongedaan te maken. Eind oktober bij de begro tingsbehandeling bleef de bespa ring op de minderhedencentra gehandhaafd. "Heel jammer. Onze lobby is blijkbaar voor niets geweest", zegt ex-bestuurslid Hassan Najja. "Kijk eens wat onlangs is gebeurd met die rellen waarbij Marokkaanse jongeren betrokken waren. Wij hadden daaraan een positieve bijdrage kunnen leveren. Politie en gemeente hebben nu ook geen contactpersoon meer nu het bestuur uit elkaar is." Najja vreest zelfs dat het ontmoetingscentrum binnenkort gesloten wordt indien er geen nieuw bestuur aantreedt. Dat het stopzetten van de subsi die pas in 2005 ingaat is voor het bestuur geen aanleiding om tot die tijd door te gaan. Naast de vaste subsidie voor de accommo datie aan de Beukenlaan komt er ook minder geld voor ondersteu ning vanuit de welzijnshoek. Vooral de gebrekkige communica tie vanuit de gemeente en het ont breken van waardering heeft kwaad bloed gezet bij de Marokkaanse vrijwilligers. De gemeente wil vanaf 2005 gaan werken met een variabele subsidie. Alleen aan de hand van plannen en'activiteiten krijgen de ontmoetingscentra nog een gelde lijke bijdrage. Hassan Najja denkt 1 dat het daardoor extra moeilijk wordt een nieuw bestuur te for meren. "Er zijn al zo weinig vrij- willigers. En dan moeten ze ook nog de verantwoording nemen om de activiteitensubsidie binnen te halen." De bibliotheek organiseert de wedstrijd: Wie maakt de mooiste mijter voor Sinterklaas? Een oproep aan alle kinderen om een mijter te tekenen of te knutselen. De mijters moeten op de achter kant voorzien zijn van je naam, telefoonnummer en leeftijd. Alle mijters worden in de bibliotheek opgehangen. Inleveren kan tot uiterlijk zaterdag 22 november bij de jeugdbibliotheek. Sinterklaas komt met zijn Zwarte Pieten op woensdag 26 november om 14.00 uur naar de bibliotheek om de prijzen uit te reiken. Uitgebreide informatie over de bibliotheek is te vinden op de website www.obvenray.nl Vrijdagavond 5 december sluit de bibliotheek i.v.m. het sinter klaasfeest om 18.00 uur. De bibliotheek is geopend dins dag t/m donderdag van 11.00- 18.00 uur, vrijdag tot 21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuws- zaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weige ren of in te korten. Doordenkertje Gesteld dat we geen enkele werkzoekende meer hadden, zou den ondernemers dan nog steeds het werkgelegenheidsargument misbruiken, als waren zij de wel doeners van onze samenleving, om discutabele plannen (qua milieu, grondstoffen en energie) als honing om de mond van de publieke opinie te smeren, om bestuurders te imponeren cq. onder druk te zetten en hun gun stige conditie en subsidies Gees: belastinggeld) af te troggelen? Je mag hopen dat bestuurders geen vuile handen maken, maar bent u daar gerust op? nkel in ruil voor hypothetische arbeidsplaatsen? Met een natte vinger geschat: tus- Tegelijk met 5000 leeftijdsgeno ten op meer dan 1500 basisscho len, houden diverse leerlingen op donderdag 20 november (van daag) een spreekbeurt over de rechten van het kind. Scholen uit de omgeving die zich hebben aan gemeld zijn: basisschool uit Castenray, Merselo, Ysselsteyn en Venray o.a. De Hommel, De Flierefluit, De Landweert en Coninxhof. Dit jaar staat het recht op onderwijs voor oorlogskinderen centraal. In speciaal gemaakt les materiaal hebben de Nederlandse kinderen kennisgemaakt met kin deren uit Burundi, Irak en Colombia. Het recht op onderwijs is voor alle kinderen, in welke situatie ook, een basisrecht dat opgeno men is in het VN Verdrag voor de Rechten van het Kind. Unicef hecht grote waarde aan dit Verdrag. Het beschermt kinderen wereldwijd en het draagt bij aan het realiseren van het recht dat alle kinderen hebben op verzor ging, bescherming en participatie. sen 0 en 10.000 per hectare, exclusief de spin-off, die overi gens ook 0 kan zijn? Zonder garanties en spijkerharde afspra ken, zwart op wit? Recentere voorbeelden: de besluitvorming omtrent Indycarcircuit, Floriade 2012, Flextronics, Niederrhein. Welk argument zouden voor noemde 'benefietinstellingen' dan aanwenden? De vraag is niet hoe lang u nog met slinkse praatjes wordt bedrogen, geachte lezer, maar hoelang u zich nog willens en wetens laat manipuleren. Het woord is aan de domme, willoze slaven van de 21e eeuw en hen die zie daar graag voor willen laten doorgaan. In deze duistere i tijden van 'geistige Umnachtung' i wens ik u een 'verlicht' weekend. drs. Joep van de Pasch, Venray Synthese bedankt! 10 november: de dag van de mantelzorg. We waren aange naam verrast toen we begin deze week onverwachts een bloemetje aan de deur aangeboden kregen. j Ook werden we uitgenodigd om op woensdagmiddag, 12 novem- I ber, de schouwburg Venray te j bezoeken. We werden ontvangen met koffie en gebak, en ondertus sen zorgde Gerda, supermantel- zorger 2003, op een zeer ludieke manier voor een ontspannen sfeer. Haar act op het podium was zeer origineel. Tijdens de pauze kregen we de gelegenheid enkele drankjes te nuttigen. Vervolgens zorgde het duo Um en Um uit Horst op Limburgse wijze voor een muzikale afsluiting van een zeer geslaagde, hartverwarmende middag. Hierna konden we met een hapje en een drankje nog wat nagenieten. Mede namens alle aanwezige mantelzorgers willen wij Stichting synthese hartelijk danken voor deze middag. We voelden ons als mantelzorgers gewaardeerd en gesteund!!! (adres bekend bij redactie)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5