itbreiding VieCuri Venray e Schakel doelwit inbrekers Dierenpension Smakt mag uitbreiden voor zwerfdieren Odapark wil nieuwe grote kunstmanifestatie Uitstel bestemmingsplan buitengebied Strenger toezicht op stallensloop KOPZORGEN? DcJg centrum JU<k 'Weté 'nam @éUeettu Pa EN MAAS ;e verenigingen getroffen door drie inbraken in korte tijd Donderdag 20 november 2003 - Pagina 3 TRY-OUT KappErsbeRDdigdhedeii Eeijsterseweg 1b, 5801 BK Wanssim tel. 0478 503200 (direct naast catê De Bureel Dierenpension Op de Smakterheide mag uitbreiden met een nachtverblijf voor zwerfdieren. De provincie heeft, ondanks bezwaar van de VROM-inspectie, toch vrij stelling verleend voor de bouw van een loods met een oppervlakte van 222 vierkante meter. De provincie geeft toestem ming vanwege het maatschappe lijk belang van de opvang van zwerfdieren. Dit is namelijk een wettelijke gemeentelijke verplich ting. Het pension in Smakt heeft hiervoor een overeenkomst geslo ten met de gemeenten Venray, Venlo, Bergen. Reuver-Beesel. Arcen en Velden en Meerlo- Wanssum. Indien het bouwplan zou zijn afgewezen dan had het dierenpension in Smakt de opvang van zwerfdieren deels moeten stopzetten. Bovendien is er in de gemeente Venray geen alternatieve locatie te vinden. Het dierenpension aan de St. Jozeflaan is vanaf 1996 in bedrijf in een voormalige varkens fokkerij. Vestiging op een indus trieterrein is geen alternatief van wege de hoge grondprijzen die voor een dierenpension niet ren dabel zijn. Bovendien is een bedrijfswoning vanwege het toe zicht noodzakelijk en dit is weer niet toegestaan op een industrie terrein. Een plek dichter bij een woonkern levert problemen op vanwege geluidsoverlast. De provincie ziet dit in en heeft daarom op 19 augustus 2003 toe stemming verleend voor het bouwplan. De VROM-inspectie lag aanvankelijk dwars omdat de bouw in strijd is met zowel het nationaal als provinciaal ruimte lijk beleid. Binnen acht weken kon de minister van VROM de ver klaring van geen bezwaar weige ren, zoals de inspectie dat begin dit jaar had aangekondigd. Maar gezien de bijzondere omstandig heden is daarvan afgezien waar door de bouwvergunning nu ver leend kan worden. De stichting Odapark wil in de zomer van 2004 een grote kunstmanifestatie organiseren die vergelijkbaar is met De Waan. Het thema is nog niet bekend. Sinds anderhalve week is een projectteam onder leiding van Marijke Cieraad aan de slag gegaan. "We hebben veel ervaring opgedaan met De Waan. Bij de nieuwe manifestatie wordt de gehele regio betrokken en we willen weer met internationa le kunstenaars gaan werken", licht Cieraad toe. Peterink Partners voert momenteel een haalbaarheidson derzoek uit. Gé Peterink ver wacht dat rond de jaarwisseling meer bekend zal zijn. De stichting Odapark heeft regelmatig het ver- Zoek gekregen, ook vanuit de pro vincie, om een vervolg te geven aan het succes van De Waan. "Dat schept verplichtingen. We willen weer met iets goeds komen. We voelen de druk maar het enthou siasme is groot", zegt Peterink. Marijke Cieraad was met de onlangs overleden Joop Wismans de drijvende kracht achter De Waan, die in het teken stond van honderd psychiatrie in Venray. Dit thema en de koppeling met het St. Annatterrein worden dit maal losgelaten. De nieuwe mani festatie zal ook meer buiten de grenzen van Venray plaatsvinden, maar mét het Odapark als middel punt van hedendaagse beeldende kunst. Qua grootte, uitstraling en kwaliteit wordt het nieuwe pro ject vergelijkbaar met De Waan, dat met een budget van ruim 1 miljoen euro werkte. Eind dit jaar willen Cieraad en Peterink hun plannen en onder zoek klaar hebben om het te pre senteren aan het bestuur van de stichting Odapark. Die moet uit eindelijk groen licht geven. Cieraad richt zich vooral op de artistieke kant. Zij bedenkt een concept en zoekt daar beeldende kunstenaars en locaties bij. Zij spreekt van een 'kruisbestuiving tussen allerlei kunsten'. Peterink betrekt bij het haalbaarheidson derzoek ook mogelijke sponsoren en komt met een financieel plaat je. Hij legt contacten met gemeen ten, organisaties en bedrijven. "Want het moet wel allemaal kun nen. Zowel qua uitvoering als financieel. Het kunstproject moet de moeite waard zijn en iets. toe voegen aan al het bestaande", zegt Peterink, die beseft dat de plan nen nog heel vaag zijn. Hij noemt als mogelijk thema het nieuwe Europa. "Maar meer kunnen we nu niet zeggen. Want het kan in dit stadium nog alle kanten op." Gemeente zoekt afstemming met Reconstructie Het lukt de gemeente Venray niet het bestemmingsplan bui tengebied op tijd vast te stel len. Dat komt vooral door het grote aantal (380) bezwaar schriften. Bovendien wordt komend voorjaar het Reconstructieplan van kracht. Het bestemmingsplan moet dan weer worden aangepast omdat het Reconstructieplan van een hogere orde is. Bijvoorbeeld de zoneringen van de intensieve veehouderij moeten vanuit de Reconstructie rechtst reeks opgenomen worden in het bestemmingsplan. Vorige week dinsdag en donderdag vonden de hoorzittingen plaats voor de bezwaarmakers tegen het plan buitengebied. Zo'n 125 inspre kers - vooral agrariërs - namen de kans hun bezwaar mondeling toe te lichten. De grootte van het bouwblok roept de meeste reac ties op. Al deze bezwaren dienen nog behandeld te worden en indien nodig in het ontwerp- bestemmingsplan te worden opgenomen. Wettelijk gezien moet de gemeenteraad binnen vier maan den na afloop van de inzageter mijn - die op 29 september afliep - het bestemmingsplan vaststellen. Maar gezien het onverwacht grote aantal reacties lukt het de afdeling Ruimtelijke Ontwikkeling niet de gemeenteraad in de loop van januari een kant-en-klaar bestem mingsplan aan te bieden zodat het voor 29 januari 2004 kan worden vastgesteld. Daarvoor ontbreekt de menskracht. CDA-raadslid Patrick van der Broeck opperde eind oktober al het idee het bestemmingsplan te vertragen om het gelijk te laten oplopen met de Reconstructie. Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) wilde daar toen niet aan. Hij vond dat er verwach tingen waren gewekt bij de bur gers en dat de wettelijke termijn van vier maanden daarom gehaald moest worden. "We zouden anders geen betrouwbare partner zijn. En bovenal zijn de belangen te groot zoals bij circuit De Peel, Ecologische Hoofdstructuur, TBS- kliniek en de kerkdorpen." Maar in een ambtelijke notitie wordt de suggestie van Van der Broeck toch overgenomen. De gemeente ziet er ook de voorde len van om rekening te houden met het Reconstructieplan. Het voorkomt een extra procedure omdat het bestemmingsplan str aks niet meer herzien hoeft te worden. Het op elkaar afstemmen van beide plannen schept boven dien duidelijkheid voor de bur gers. De verwachting is dat Provinciale Staten in januari 2004 het Reconstructieplan vaststelt. Daarna moeten de ministers van VROM en LNV nog hun goedkeu ring geven. Waardoor in maart het plan definitief wordt. Rond dezelfde tijd zijn de werkzaamhe den rond het bestemmingsplan afgerond. Wethouder Frits Ruyten wil vooral vaart houden in het bestemmingsplan. "We schorten niets op en gaan zo spoedig mogelijk en op een efficiënte manier alle bezwaren afhandelen. We krijgen daarbij hulp van de provincie. Want we gaan bij het verwerken van de reacties alvast rekening houden met de Reconstructie. Die vertaalslag maken we nu al zodat we straks ons huiswerk af hebben", aldus Ruyten die aangeeft dat het Reconstructieplan meer ruimte biedt aan de intensieve veehoude rij dan het strakkere bestem mingsplan. Het niet vaststellen van het bestemmingsplan buitengebied voor 29 januari 2004 heeft wel consequenties. Want in afwach ting van het nieuwe plan zijn veel bouwaanvragen niet in behande ling genomen. Na 29 januari moe ten deze bouwplannen worden gehonoreerd. De wettelijke bescherming tegen ongewenste ontwikkelingen die in strijd zijn met nieuwe bestemmingsplan en het Reconstructieplan komt dan te vervallen. De gemeente bereidt daarom een nieuwe bescher mingsmaatregel voor. Ruyten: "Dit is een voordereidingsbesluit dat als een tussenstap gezien moet worden. Zie het als een noodverband totdat alle bezwaren afgehandeld en verwerkt zijn." De gemeenteraad kan het bestemmingsplan in april vaststel len. Wachten op het Reconstructieplan betekent slechts één maand vertraging. Bovendien wordt dan voorkomen dat de provincie het plan buiten- l gebied op onderdelen - die in con flict zijn met de Reconstructie - afkeurt. Bij de raadsbehandeling in mei ligt er een bestemmings plan dat aangepast in aan de Reconstructie. Frits Ruyten zegt maandelijks met de commissie Stedelijke Ontwikkeling te over- t leggen over welke stappen wor den gezet in de cruciale eindfase van het bestemmingsplan. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 66 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Ivlunckhof Henk Willemssen redactie@vandenmuncldiof.nl Advertentietarieven Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Veispreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigmgsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur, Abonnementen: 18,- (postcode 58 €30,- (overige binnenland) ui de Mooiste Mode oggel 0475-494220 «tel 0411-676322 Wningen 077-3074931 orst 077-3986464 eleen 046-4757545 W Venrayse ziekenhuis kt medio 2004 de beschik- lover een vierde operatie- Vorig jaar kwam er al ïerde operatiekamer bij. |r de nieuwe operatieka lis al een nieuwe anesthe- ngetrokken. Ook alle nieken op de begane jr van het ziekenhuis en ^laboratorium worden Iuitgebreid. Het priklabo- wordt zelfs twee Izo groot, om de bezoe- teller van dienst te kun- De CDA-fractie bracht donderdagavond een bezoek aan bet Venrayse ziekenhuis nen zijn en zo de wachtrijen korter te maken. Ook komt op de begane grond een plek voor een sportmedisch advies centrum en wordt naast de operatiekamers een compleet nieuwe en veel grotere uit- slaapkamer (recovery room) ingericht. Om ruimte voor de hele opera tie op de begane vloer van het zie kenhuis te creëren, verhuist de afdeling dermatologie begin 2004 als eerste naar de eerste verdie ping, waar op de plek van de vroegere afdeling Moeder en Kind een moderne en ruime IBUD (Intensieve Behandel Unit Dermatologie) wordt opgestart, voor mensen met huidaandoenin gen. In dit centrum worden patiënten behandeld met ultravio lette straling, zoutbaden en uitge breide zalfbehandelingen. Daarna worden de poliklinie ken en de vierde operatiekamer ingericht. Op de vierde verdie ping komt een multidisciplinair kankercentrum, met een afdeling voor chemotherapie. In het cen trum werken alle betrokken spe cialismen samen, zodat de patiënt maar een keer naar het ziekenhuis hoeft te komen. De managers ver huizen van de begane vloer naar de hoek op de derde verdieping waar ook het bestuur is gevestigd. Het hele verbouwingsplan gaat circa 1,5 jaar in beslag nemen. De toenemende bedrijvigheid bete kent overigens niet dat zieken huisfuncties terugkeren die voor de reorganisatie in het ziekenhuis aanwezig waren, zoals EHBO, intensive care en Moeder en Kind: deze afdelingen zijn de afge lopen jaren naar de Venlose loca tie van het ziekenhuis verplaatst. AFNAME WACHTLIJSTEN De uitbreiding van de diverse afdelingen op de locatie Venray van VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg is hoogno dig, vertelde P. van Dreumel, voorzitter van de Raad van Bestuur, donderdagavond aan de leden van het CDA, die hun alge mene ledenvergadering in het Venrayse ziekenhuis hielden en een rondleiding door het zieken huis kregen aangeboden. "We groeien zowel in Venlo als in Venray uit ons jasje. Het aantal mensen dat komt voor een dagop name of een bezoek aan de poli klinieken neemt toe en zal in de toekomst alleen nog maar verder groeien", denkt Van Dreumel. "We investeren nu in een goede toekomst van het ziekenhuis in Venray, dat moet uitgroeien tot het grootste electieve ziekenhuis van Nederland, een ziekenhuis voor planbare, laagcomplexe zorg. Door de opening van de vierde OK-ruimte zullen de wachtlijsten in Venray binnenkort in ieder geval afnemen." De Venrayse locatie van VieCuri verandert met deze uit breiding steeds meer in een cen trum voor snelle en -relatief- een voudige zorg. Deze ontwikkeling was al in gang gezet, maar zet zich nog sterker voort. De directie van het ziekenhuis denkt dat het Venrayse ziekenhuis ook een grote rol kan gaan spelen in de zorg voor chronische patiënten, een groeiende groep mensen in Nederland. Voor het eerst krijgt Venray ook een opnameafdeling voor plastische chirurgie op de vijfde verdieping- die sinds de reorganisatie niet in gebruik was- en zijn er serieuze plannen van de longartsen voor een revalidatie centrum voor longpatiënten, met daarbij een antirookpoli. Door de patiëntengroepen in te delen in electief en spoed kunnen de zorg- en bedrijfsprocessen op de locaties Venlo en Venray vol gens Van Dreumel efficiënter worden ingericht. "Op deze manier kunnen we beter tegemoetkomen aan de wensen van de patiënten", meent Van Dreumel. "VieCuri is eigenlijk één ziekenhuis op twee locaties. In Venlo zit de functie Moeder en Kind en de zorg met een acuut karakter, zoals de intensive care en de spoedeisende hulp We wil len de acute en planbare zorg van elkaar scheiden, zodat geplande opnames en operaties niet voort durend doorkruist worden door spoedgevallen. In Venray kun je lekker werken omdat het werk niet steeds onderbroken wordt door spoedgevallen zoals in Venlo. Daar komen steeds meer specialisten achter." AFNAME WACHTLIJSTEN Ook op het gebied van klantge richt werken is volgens Van Dreumel in de afgelopen tijd veel gebeurd. Zo is er bijvoorbeeld sprake van een afname van de wachtlijsten en toegangstijden op beide locaties, een toename van het aantal dagverplegingen en kli nische opnames en een kleine toename van de poliklinische bezoeken. Bovendien zijn de afgelopen maanden enkele nieuwe vormen van zorg geïntroduceerd, gericht op verbetering van de zorg, zoals onder meer het Loop4 zorgpro- gramma voor totale heup- en knie operaties op de locatie Venray, thuistrombolysebehandeling, Hartfalenpoli, Stomazorg en multi disciplinair mammateam. Ook is er bijvoorbeeld een poliklinisch spreekuur voor kinderen met een Downsyndroom gekomen. Positief is ook dat alle 569 bed den op de locaties Venlo en Venray weer open zijn nu het zie kenhuis niet meer kampt met een personeelsgebrek. In het verleden waren vanwege het personeelsge brek -in het ziekenhuis werken 2500 mensen- tientallen bedden gesloten. "Medewerkers die door de onrust en onzekerheid tijdens de reorganisatie naar elders vertrok ken, keren nu weer terug naar VieCuri", aldus Van Dreumel. "Ondanks de krappe arbeidsmarkt hebben we nagenoeg alle vacatu res kunnen invullen. Er is alleen nog steeds een tekort een medi sche specialisten." BETERE COMMUNICATIE De leden van de CDA-fractie en de overige bezoekers waren don derdagavond duidelijk te spreken over het verhaal dat ze te horen kregen. Enkele mensen vertelden Van Dreumel eerlijk dat ook zij op het Schouwburgplein op de barri caden hadden gestaan om te pro testeren tegen de reorganisatie plannen van de directie. Met een betere communicatie had volgens hen veel onrust in het Venrayse voorkomen kunnen worden. Van Dreumel trok wat dat betreft het boetekleed aan en zegde toe in de toekomst zeker van plan te zijn beter te gaan communiceren met de omgeving. Lachend: "Maar het is jullie vanavond hopelijk duide lijk geworden dat het ziekenhuis echt niet verdwijnt. Integendeel, steeds meer disciplines komen terug. En we hebben nog meer ideeën. We denken bijvoorbeeld ook nog aan de 24- uurs openstel ling van de ziekenhuispost en bekijken samen met de verloskun digen of het zinnig en mogelijk is om een kraamhotel (bestemd voor iedereen die het kraambed door wil brengen in een omge ving waar 24 uur zorg wordt geboden door een gediplomeerde kraamverzorgende of de eigen verloskundige, voor de vader is er gelegenheid om samen met moe der en kind in het kraamhotel te overnachten, red.) op te richten in Venray. Dat idee gooien we zeker niet weg. We willen uitdra gen dat we een nieuwe weg zijn ingeslagen, dat Venray een zie kenhuis krijgt waar de hele bevol king van Noord-Limburg wat aan heeft." De provincie ziet momen teel in Noord-Limburg stren ger toe op de sloop van agrari sche bebouwing. Deze actie is nodig omdat geconstateerd is dat de stallensloop niet altijd volgens de milieuregels wordt uitgevoerd. In deze tijd van het jaar worden extra veel agrarische gebouwen gesloopt. Dat heeft te maken met de termijnen van de subsidierege ling Beëindiging Veehouderij-tak ken (RBV). De actie is een pilot- project van het Servicepunt Handhaving Limburg die samen met de gemeenten en de Arbeidsinspectie de controles uit voert. Er wordt gelet op de afvals tromen vanaf het begin tot aan de eindverwerker. In de sloopver gunning staat op welke wijze de gebouwen gesloopt moeten wor den en hoe en naar het wie het sloopafval afgevoerd wordt. In de praktijk blijkt dat deze regels niet altijd even nauw in acht worden genomen. De controle spitst zich toe op het slopen en afvoeren van asbesthoudend materiaal. Ook wordt toegezien op de veiligheid van de mensen op de werkvloer. Bedrijven die starten met de sloop van de gebouwen krijgen het advies om vooraf de gierkel- ders helemaal leeg en schoon te maken. Dit in verband met vrijko mende gassen die een gevaar kun nen opleveren voor de slopers van asbesthoudende materialen. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS igingsgebouw De in Leunen is de laatste ,doelwit van inbrekers, tweeënhalve maand is keer ingebroken. Na inbraak op 1 septem- w De Schakel vorige zefis twee keer onge- bezoek. 93 e w Je laatste inbraak - in de lnn! van donderdag op vrijdag - n o gereedschappen van de ner gestolen die nog bezig was om enkele ramen en zeven binnendeuren te vernieuwen van de eerste inbraak. Omdat er veel verenigingen in het gebouw zit ten worden alle binnendeuren afgesloten. Op 1 september heb ben de dieven het gehele gebouw doorzocht en vooral veel over hoop gehaald. Bij de eerste twee keer kwamen de dieven binnen door een bui tendeur te forceren bij de scou ting Don Bosco die samen met de peuterspeelzaal en de biljartclub de hoofdhuurder is van de voor malige kleuterschool. Zij vormen ook samen de beheersstichting De Schakel. Daarnaast maken nog veel andere verenigingen, zoals de KBO en de toneelvereniging, gebruik van het gebouw. Gestolen werd er niet zoveel. De meeste schade is ontstaan door het vernielen van ramen, deuren, kasten en materiaalhok- ken. De laatste inbraak gebeurde door een buitenpui te forceren bij de ruimte van de KBO. Antoon a de operatiekamer en ruimere poliklinieken van Dijck, secretaris van de beheersstichting, heeft geen ver klaring voor de inbraakgolf. "Want voorheen is hier nooit inge broken. Er zitten allemaal vereni gingen in waar toch niet zoveel te halen valt. De eerste keer is er 90 euro wisselgeld en een drankpot je gestolen. Bij de tweede inbraak zijn de portofoons van de scou ting ontvreemd en een geldkistje met geloof ik 10 euro van de ouderen. En de laatste keer waren het de materialen van de aanne mer", zegt Van Dijck, die weet dat de meeste verenigingen niets ver goed krijgen van de verzekering omdat het bedrag lager is dan het eigen risico. De schade aan het gebouw komt voor rekening van de beheersstichting die hiervoor verzekerd is. "De verzekeraar is hier ook niet blij mee. Maar het is vooral voor alle verenigingen heel vervelend. We gaan eens bekijken welke maatregelen we moeten nemen in de hoop herhaling te voorkomen", aldus Van Dijck.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3