'Als Geijsteren me wil, dan blijf ik' nog Meerlo-Wanssui Marcel Lucassen bezoekt Manchester United Swolgense Buddy Pouwels bericht uit Chili (6) Bouwgrond niet duurder Kemmerekoor Merlin Vogelmarkt I PEEL EN MAAS Donderdag 2 januari 2003 - Pagin LE Pierre Reijnders halve eeuw koster van parochie H. Willibrordus Peel Maas maakte in de late herfst van 1993 melding van een bijzonder feit: Pierre Reijnders vierde zijn 40-jarig jubileum als koster van de parochie H. Willibrordus in Geijsteren. De scribent omschreef deze mijlpaal des tijds als 'wel heel bijzonder': 'men kan zich afvragen of er in de toekomst nog kosters zullen zijn die het zo lang vol houden'. Pierre Reijnders (78) legde de lat zelfs nog hoger. Want eind deze maand staat hij opnieuw in de belangstel ling. De koster is een halve eeuw aan de parochie in Geijs teren verbonden. En van stop pen wil hij, zolang zijn lichaam het toelaat, niet weten. "Als Geijsteren me nog wil, dan blijf ik." Een anekdote als aftrap. Wat te doen als op paasmorgen vlak voor het begin van de eucharistievie ring de paaskaars in drie stukken breekt? Pierre Reijnders lacht. "Dan moet je kunnen improvise ren. Het is mij ooit overkomen. Een oud vrouwtje struikelde en viel tegen de paaskaars aan. In drie stukken lag de kaars. En wat dan? Gelukkig was de versiering van de kaars nog intact. Ik heb de versiering eraf gehaald en om de kaars van een jaar eerder gehan gen. Probleem opgelost." Pierre Reijnders werd in 1953 koster van de parochie H. Willi brordus. De toenmalige pastoor Van Wijngaarden werd elders benoemd en in zijn kielzog ver trok ook koster Peter Winkelmo len. De jonge, nog ongetrouwde molenaar Pierre Reijnders werd als nieuwe koster 'aangetrokken'. De vertrekkende pastoor werkte Reijnders in het kostersambt in. Geijsteren had een nieuwe koster. Destijds kon niemand bevroeden dat een halve eeuw later de jonge molenaar van toen nog steeds de koster van de parochie zou zijn. Er is in die vijftig jaar veel veran derd. Niet alleen in de liturgie en in de werkzaamheden van de kos ter, maar ook in het leven van Rei jnders zelf. Zijn vak van molenaar beoefende hij tot 1971. In dat jaar kwam de koster in dienst van - toen - Rank Xerox. Deze werkgever bleef hij trouw tot aan zijn pensioen, bijna 17 jaar geleden. "Ik heb altijd gezegd dat ik twee banen had: bij Xerox en bij de parochie. Toen ik 17 jaar geleden met pensioen ging bij Xerox, werd mijn tweede baan mijn belangrijkste job. En kreeg ik meer tijd voor het kosterschap. Dat was ook nodig, want het kos terschap begon steeds meer te vergen. Het is intensiever gewor den." Reijnders geeft als voorbeeld de Sint Wilbertskapel in het bos. "Dat valt eveneens onder het beheer van de parochie. De Sint Wilberts kapel is de voorbije jaren steeds populairder geworden. Er was deze zomer een dag dat er twee huwelijken in de kapel plaatsvon den. Heel bijzonder. Onze kroon prins Willem-Alexander en Maxi ma zijn er ook geweest, toen de baron trouwde." HANDWERK Pierre Reijnders zag de voorbije vijftig jaar zijn werkzaamheden veranderen. "De verwarming werd aanvankelijk nog met cokes gestookt. Vervolgens werd er overgeschakeld naar olie en daar na naar aardgas. Het luiden van de klokken was vroeger nog hand werk. Bij bar weer was dat zeker geen pretje. Ik moest buiten in weer en wind het klokkentouw hanteren. Dat betekende dat ik bijvoorbeeld ook tijdens de paas wake naar buiten kon om tijdens het 'Gloria' de klokken te luiden. De tijd van het handmatig de klok luiden ligt sinds de komst van een geautomatiseerd uurwerk achter ons." Koster zijn is niet zomaar een bijbaan of nevenactiviteit. Pierre Reijnders beaamt dat: "Ik ben er eigenlijk altijd mee bezig. Als kos ter ben ik ook bij de bijzondere vieringen en uitvaarten een con tactpersoon voor de dorpsgeno ten. Van groot belang heb ik altijd het contact met de familie van een overledene gevonden. Als ik kon, wilde ik iets betekenen voor de familie. Ik wilde ze bijstaan. Ik Koster Pierre Reijnders: ""Mensen komen dan ivel minder vaak naar de kerk, maar de betrokkenheid is over het algemeen ivel toe genomen. beschouw die vorm van buren hulp nog steeds als een belangrij ke norm en waarde." ONDENKBAAR Van de veranderingen sinds 1953 in de kerk valt met name de overgang van het Latijn naar het Nederlands in de liturgie op. In Nederland officieel ingevoerd op de eerste zondag van de Advent in 1964, als gevolg van de besluiten van het Tweede Vaticaans Conci lie. Reijnders zag ook het kerkbe zoek en de kerkbeleving verande ren. "Mensen komen dan wel minder vaak naar de kerk, maar de betrokkenheid van mensen is over het algemeen wel toegeno men. Lektoren, meisjes als misdie naar, een jeugdkoor, dat zijn alle maal zaken die vroeger ondenkbaar waren maar nu gemeengoed zijn. Het was vroe ger ook ondenkbaar dat de koster, of welke leek dan ook, geholpen zou hebben met het uitreiken van de communie. Daar kijkt nu nie mand vreemd van op." Reijnders, mede-oprichter van voetbalclub Geijsteren en ook actief in dienst van het gilde, is niet ontevreden over het kerkbe zoek in zijn parochie. "We mogen niet klagen. In andere parochies is de betrokkenheid en de beleving een stuk minder." Op 1 december is het op de kop af vijftig jaar geleden dat Pier re Reijnders aantrad als koster van de parochie H. Willibrordus. Dat wordt gevierd op zondag 30 november om 10.00 uur met een eucharistieviering. Aansluitend wordt de jubilaris door het parochiebestuur en de dorpsge meenschap gehuldigd. Tot 13.00 uur is er in zaal De Kei in Geijste ren gelegenheid om Pierre Reijn ders te feliciteren met zijn bijzon der jubileum. Blitterswijckenaar praat over nieuwe opleiding voor voetbaltrainers Als een acrobaat houdt Mar cel Lucassen alle 'ballen' in de lucht: een gezin, voetballen in de hoofdmacht van BW, een baan bij revalidatie- en top sportkliniek Top Care, regio- conditietrainer in dienst van de Nederlandse tennisbond (KNLTB), hoofd praktijkdo cent opleidingen bij de Inter national Academy of Physical Footballtraining (IAPF). En een nieuwe, grote uitdaging doemt aan de horizon op. Lucassen verruilt komend weekeinde zijn woonplaats Blitterswijck voor eventjes voor de Britse voetbalstad Manchester. Bij Manchester United praat hij samen met Fons van den Brande (oprich ter van de IAPF) en René Meu- lensteen, de Nederlandse trai ner skills development bij de topclub, over een nieuwe voetbalopleiding. Een oplei ding die de trainers kennis aanreikt om de voetballer zowel individueel te trainen, als ook in de setting van het hedendaagse voetbal. "Waar om zou de linkshalf exact het zelfde trainen als de rechts back?" Hoe komt een 'vakidioot' uit Blitterswijck bij één van de rijkste en succesvolste voetbalorganisa ties van de wereld terecht? Het Trainersmagazine legde het con tact. "Ik werd begin dit jaar geïn terviewd door een magazine voor trainers. Insteek van het artikel was het trainbaar maken van coördinatie. Bij alle bewegingen heb je coördinatie nodig, maar hoe train je dat? Welke oefenstof kun je aanbieden? En op welke manier analyseer je wat je ziet? Al die aspecten kwamen aan bod tij dens het gesprek. Een aantal maanden later was dezelfde jour nalist op bezoek bij René Meulen- steen, bij Manchester United. Het verhaal dat Meulensteen vertelde leek zoveel op mijn verhaal, dat de journalist opmerkte dat hij het gevoel had dat hij naar precies hetzelfde luisterde. Dezelfde opvattingen, dezelfde ideeën, dezelfde visie. Een eerste kennis making met René Meulensteen, Fons van den Brande en Paul van Veen van het Trainersmagazine vond in mei van dit jaar plaats. In augustus hebben we gesproken over het door Meulensteen ont wikkelde model en komend weekeinde volgt het derde gesprek." Bij Manchester United bezoekt Marcel Lucassen (40) onder meer de voetbalschool en -opleiding van de topclub om een inkijk te krijgen in het opleidingsmodel van Manchester United, praat hij met Meulensteen en met andere trainers van de club, en bezoekt hij een wedstrijd van de hoofd macht. In de loop van de zondag keert hij terug. ONTWIKKELING JEUGD Het bliksembezoek aan Man chester moet de opmaat worden voor een nieuwe voetbaloplei ding. "We praten over een voetba lopleiding die dieper en breder van opzet is dan de reguliere opleidingen van de KNVB, met name in praktische zin en gerela teerd naar deze lijd. De cursisten krijgen kennis aangereikt om de voetballer individueel te trainen, maar hem ook te plaatsen in de setting van het hedendaagse voet bal. Het moderne voetbal is geë volueerd. Van spelers worden andere technische, tactische en motorische vaardigheden ver wacht dan pakweg tien. twintig jaar geleden. Het gaat allemaal sneller, de ruimtes zijn kleiner en tactisch is het veel meer verfijnd. Spelsyste men zijn ingrijpend veranderd. Een belangrijk item zal de ontwik keling van de hedendaagse jeugd zijn. Op straat wordt bijvoorbeeld niet meer gevoetbald. Grote aan dacht gaat dan ook uit naar de combinatie van fysieke ontwikke- De grondprijs voor woning bouw in de vrije sector in de gemeente Meerlo-Wanssum wordt dit jaar niet verhoogd. Vorig jaar werd de prijs nog verhoogd van 120,25 euro naar 140 euro per vierkante meter. Maar dit jaar stemden de fracties in de commissie Ruimte in met het voorstel van het college van B en W om de grondprijs per vierkante meter te handhaven op 140 euro per vierkante meter. Veel discussie leverde het voor stel om de grondprijzen te hand haven op het huidige niveau dins dagavond niet op. Bij de vaststelling van de grondprijzen streeft de gemeente Meerlo-Wans sum naar markconforme prijzen, prijzen die aansluiten bij de in de regio gehanteerde grondprijzen. De grondprijzen in de omliggende gemeenten variëren van 125 euro per vierkante meter tot 190 eur per vierkante meter (exclusief BTW) Alleen mevrouw L. Hams tra (CDA) vroeg zich af of de gemeente Meerlo-Wanssum niet het gevaar loopt om 'grondtoeris- ten aan te trekken', nu de meeste omliggende gemeenten de grond prijs voor het jaar 2004 nog niet hebben vastgesteld en dus nog niet bekend is of zij de grondprij zen gaan verhogen. "Als nu blijkt dat andere gemeenten wel verhogen, gaan we de prijs volgend jaar dan rechttrekken? Anders krijgen we scheve toestanden en is Meerlo- Wanssum aantrekkelijk voor grondtoeristen omdat de grond hïer goedkoop is." De overige partijen hadden ech ter geen zin om zich nu al druk te maken over de grondprijzen voor volgend jaar. Ze - de WD was afwezig- vonden het unaniem positief dat de grondprijzen in 2004 gelijk blijven Een deel van de meeropbrengst -5 euro per vierkante meter uit te geven bouwgrond- gaat de gemeente weer reserveren voor het zogenaamde werkfonds. Uit dat fonds kunnen speciale bijdra gen worden verleend voor socia le, culturele en/of sportactivitei ten die de leefbaarheid bevorderen en niet op grond van en subisidie voor een bijdrage in aanmerking komen. De storting in de reserve 'bovenwijkse voorzieningen' wordt voor 2004 gehandhaafd op 17,50 euro per vierkante meter uit te geven bouwgrond en ook de storting in de reserve speelter reinen' blijft gelijk: 0,87 euro per vierkante meter uit te geven bouwgrond. Ook de grondprijs voor groen- en reststroken blijft met 46,67 euro per vierkante meter gelijk aan 2003. Donderdag staat de repetitie weer in het teken van de Mozart- mis voor Kerstmis. Er wordt dan echter ook tijd ingeruimd voor ander werk. Nieuwe leden blijven welkom. Na de repetitie is er een kort overleg voor de knalavond- werkgroep. Op vrijdag 19 decem ber repeteert het Pastoor Kemme rekoor de Mozart Mis in de kerk. Aanvang 20.00 uur. Pianist Mar- tien Maas is dan ook aanwezig. Zaterdag 29 november laat de Tilburgse heavy/speed-metalband Conquestador OJC Merlin in Meerlo trillen op z'n grondvesten. Conquestador werd anderhalf jaar geleden opgericht in Tilburg en speelt op de tachtiger jaren geïnspireerde heavy metal. Na vier maanden repeteren nam de band de eerste demo A four months history' op. Conquestador deed grote optredens, o.a. in 013 in Tilburg, en de bandleden ston den ook in het voorprogramma van de Tygers of Pan Tang. Op 19 september 2003 bracht de forma tie de nieuwe mini-cd 'Lj^cons- cious Tales' uit, die op veel posi tieve reacties van fans en media kon rekenen. Conquestador staat garant voor een stevige pot onvervalste heavy speedmetal met enkele progres sieve tintjes, gecombineerd met een energieke show. Vanaf 20.00 is het jongerencentrum aan de Peschweg in in Meerlo geopend zijn Vogelvereniging De Gevleugelde Vrienden Wanssum e.o. houdt op zondag 23 november van 9.30 tot 12.00 uur in sport- en feestzalen- complex -t Brugeind in Meerlo weer haar maandelijkse vogelmarkt. Op deze vogelmarkt worden door tal van vogelliefhebbers vogels te koop aangeboden, Ook zijn er verschillende vogelhandelaren aanwezig die naast vogels ook allerlei vogelbenodigdheden te koop aanbieden en tevens vogels opkopen. Bij de verenigingsbibliotheek zijn weer allerlei vogelboeken en video's te leen. Ook niet-leden krijgen de gelegenheid om vogelboeken of video's te lenen. De volgende vogel markten vindt plaats op 28 december 2003, 25 januari, 29 februari, 28 maart en 25 april 2004. iitii" rast» igs< neti Igr ;eb< lek ling en basistechnieken, besi accent op het duel 11 Een stokpaardje van Luca loei voormalig loop-, conditie itdr coördinatietrainer van prol we VW, is het positiegericht tn bel "Iedere positie vergt speci ir n: vaardigheden. Maar posities pr fiek trainen zit niet ingebed i de i bestaande opleidingen en u chic gedachtegoed van veel trai tsv Alle spelers worden vaak bij npa beeld op dezelfde wijze fj cl belast. Dat is goed als basis, i daar mag het niet bij blij ;en Want de linkshalf belast ders lichaam anders dan de rc|terk back. Andere bewegingen, ai accenten in de coördinatie,Iden schillende technische vaard era den, en ga zo maar door." i pl< .net unfcei Er wordt volgens Lucassen en het gros van de trainers gla gewerkt vanuit enthousia niet vanuit kennis. "Er wordt iad getraind om te trainen. Erti te weinig gericht getraind ;v beter te worden, om te pic-kc and« een bepaald moment Tra de zonder doel, zonder visie. Ik psw: fel niet aan de goede bedoelii de maar de finesse ontbreekt. Dc linj ners die wij in de nieuwe o gla: ding willen opleiden, zullenl m i in staat zijn op de details te lc et3 En details maken in de spon pa verschil tussen top of flop. den geldt voor ieder niveau." Hoe de opleidingprecies^ 3 opgezet en ingevuld en waa het allemaal 'marktklaar' is. Lucassen nog niet. "Dat zijm p i waarover we komend weekt td\ gaan praten. Ik verwacht d trui opleiding in de loop van 2001 me starten. Op 21 februari hoi He we in ieder geval in Nedo git een clinic voor trainers. Din tr zal een inkijk geven in de o anv van de beoogde nieuwe voc in l topleiding. Ik denk dat de nis ree opleiding een grote hit wordl liel: Lucassen, vrije verdediger! ore hoofdmacht van BW, sluit dag uit dat de kennis en ervarij t*c wordt opgedaan in het oplc tay van voetbaltrainers een i 10 c krijgt naar andere spon takte en ben er van overtuigd dat son trainbaar is, ongeacht de tak xi: balsport. Het gedachtegoed nd visie van de nieuwe voetbak ziel ding kan moeiteloos worden taald naar bijvoorbeeld hetl r;d key of tennis. Uiteraard zjI pi oefenstof verschillen, maai tl essentie blijft alles hetzelfde.' rvai - far hei cte Ml Buddy Pouwels, de 21-jarige Swolgense studente aan de Soci aal Pedagogische Hulpverlening in Eindhoven, loopt samen met haar schoolvriendin Sabine Janssen stage in het kinderte huis Hogar Esperanza, in de Chileense stad Chilian. Dat kin dertehuis is voor drie jaren geadopteerd door de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum. Ze publiceert regelmatig iets in Peel en Maas over haar ervaringen. Vandaag deel 6, met bijzondere ervarin gen tijdens huisbezoeken en een begrafenis van een moeder die achttien jaar geleden een kind ter adoptie heeft afgestaan. Buddy Pouwels: "Zuster Lucien- ne Hardy, de leidster van het kin dertehuis, is weer terug. Ze is een maand in België en Nederland geweest. Voor haar medische con trole en natuurlijk om de contacten te onderhouden met de vele Chi leense adoptiekinderen die in Lim burg en Noord-Brabant wonen. Ze is ook bij SOS Meerlo-Wansum en de familie Denissen in Well te gast geweest. Op een avond zaten we in ons appartementje toen Lucienne op de deur klopte met de vraag of wij niet naar de markt hoefden. We snapten eerst niet wat ze bedoelde, maar toen we naar buiten keken viel het kwartje. De kinderen die hun kast en bed niet netjes hadden opgeruimd, moesten alles naar bui ten gooien. Er lag een hele hoop kleren op de grond! Ze moesten die kleren weer allemaal naar boven sjouwen en opruimen, natuurlijk! En zo heeft Lucienne haar eigen manier voor het oplossen van pro blemen, de kinderen luisteren echt wel naar haar. Mooi om te zien hoe zij deze dingen optost. Laatst had een meisje geld gestolen. Toen moest dat meisje bij Lucienne blij ven staan totdat ze sprak (want ze zei niets). Op een gegeven ogenblik zei ze: 'trek je jas maar aan, dan gaan we maar naar de politie'. Het meisje gaf de diefstal toen meteen toe. Daarna praat de zuster nog een tijdje met het meisje en geven ze elkaar de hand. PETER EN METER We zijn nu bezig met het vertalen zullen krijgen! De peters en meters zijn er in het bijzonder om de stu dies van de kinderen te kunnen bekostigen. En om vast te sparen voor de toekomst van het kind. Ook hebben we een adressenbestand voor Lucienne gemaakt. In totaal zijn het ongeveer driehonderd peters en meters en blijkbaar schrijft Lucienne elke keer elk adres van brieven die naar de peters en meters in Nederland en België gestuurd moeten worden. Elk kind heeft hier een aantal peters en meters die hem of haar financieel steunen. Een aantal keren per jaar moeten de kinderen hun peters en meters schrijven, maar de brieven moeten natuurlijk wel vertaald wor den. Lucienne zegt dat ze hier heel veel werk mee heeft, omdat ze niet zo goed Nederlands kan schrijven. Maar wij wilden dit natuurlijk wel voor haar doen, het is trouwens ook heel leuk en een fijne gedachte dat de mensen in Nederland en Bel- gie jouw vertaalde brief in de bus op. Wij hebben etiketten voor haar gemaakt, die ze elke keer kan gebruiken Lucienne zei al tegen ons: 'drie jaar werk'! Onlangs zijn we met de kinderen de bergen ingegaan naar het echt paar Tia Nelly en Tio Rene. Bijzon dere mensen. Ze zijn kinderloos, maar hebben de kinderen van hun broers opgevoed. De broers waren tegenstanders van het regime van generaal Pinochet. Ze zijn destijds met tientallen tegenstanders op de brug bijeen gedreven. Toen hebben de militairen de brug laten explode ren. Alle mensen dood. Nelly en René zijn echte vrienden van het kindertehuis. De kinderen gaan hier in de zomervakantie graag naar toe. We hebben bij hen ook nog paard- gereden. Wel zonder zadel en met alleen een touw om de hals van het paard, maar wel heel leuk en span nend. We zijn er met het bestelbus je heengereden, dat geschonken is door de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum en de MIVA. Een groot busje waar twintig kinderen in kunnen Nathalie is een Chileens meisje dat in België is geadopteerd en nu op bezoek is in haar geboorteplaats Chilian. Ze is hier om de problemen op te tossen en om even uit België te zijn. Ze kreeg onlangs bericht dat haar biologische moeder op sterven lag. Ze wilde graag dat wij ook mee gingen om haar te steunen. De vrouw lag in haar bed, in een rare houding, in een driehoek en ze was al in coma geraakt. In Chili is het de gewoonte dat de familie elke dag minstens drie keer een bezoek brengt. We zijn elke avond met Nat halie naar haar stervende moeder geweest om haar te steunen. Men sen uit de buurt verzorgen de vrouw en er zijn 24 uur per dag mensen in huis. Korte tijd later is de biologische moeder van Nathalie gestorven. Ze lag twee dagen opge baard in een huis van een gezin dat zijn huis beschikbaar had gesteld. Wij zijn ook bij de familie op bezoek geweest. Nathalie had dit graag. De vrouw lag in een mooie kist. De mensen zijn in de hele buurt geld in gaan zamelen om de kist te kunnen betalen. Er zit wel een deksel op de kist, maar bij het hoofdeinde zit een glasplaatje waardoor je haar hoofd kon zien. Ze lag met haar ogen en mond open. We zijn met Lucienne en Nat halie naar de begrafenis geweest. Erg speciaal om mee te maken, maar we zijn er wel even van in een klein dipje geraakt Tja zo n dingen doen je echt wat en je wilt ert voor Nathalie zijn, maar je hebt je eigen gevoelens. De moeder naast Nathalie nog een zoon vj jaar en een dochtertje van 1 achter. Dit heeft ons echt g Zo triest. De zoon zal nu op zid L moeten gaan wonen en hetl gaat naar een kindertehuis of'llln bij familie ondergebracht Hei natuurlijk ook erg toevallig da precies nu gebeurt, nu Nathalie is. Ze had eens een maand eerd later moeten komen. Maar lie heeft zo beslist. Triest is ook als je een keer Dg Lucienne op huisbezoek gai' mensen van wie de kinderen ii tehuis van de zuster zitten l Ve onlangs toen we een nu* bezochten in een krotje. Haart kinderen van 16 en 21 jaar kö Hl we heel goed en we trekken et mee op. Het doet je echt wel om die moeder in een krotje twee bij vier meter te zien zit kon niet eens staan, moest meL. ken. Er was maar één ruimte W c ze eet, slaapt en leeft. Het stodge enorm, de vrouw is geestelijk v goed en is alcoholverslaafd. Ki ren opvoeden kan ze echt niet VU heeft eigenlijk zelfhulp nodig J wil dat niet. Eerst wilde een an»L vrouw de hond achter Luck W aansturen en was er een felle cussie gaande tussen de moede Lucienne Maar Lucienne nc echt geen blad voor d'r mond zegt gewoon waar het op staat, p- goed van haar! Ze wil die faal helpen! Lucienne doet echt Al veel goed werk in Chili.q( Als lezers van Peel en Maas kinderen van het kindertel UI Hogar Esperanza en het go< werk van zuster Lucienne fu - cieel willen steunen dan kan door geld te storten op bankrt Di ning: 13-25.91-189 t.n.v. Meerlo-Wanssum, project Chit II

Peel en Maas | 2003 | | pagina 10