ingus-jongeren ikken het niet langer Gemeente verwacht positief jaarresultaat Zwemmen voor Water Tegenvallers Brabander Ambtenaren krijgen toch kerstpakket bij CDA wil afzien van kunst op rotondes w19?5 KOUD? NOG NOOIT VERTOOND! Echt Oostenrijks eentehuis irnield m Niets! 300 reacties op Reconstructieplan TKiKTtASYdUtidCLt bij SKS Verder cld-K ktt iMtnrtn nvdgetl oj blemw 'ag. EN MAAS Donderdag 13 november 2003 - Pagina 5 neente voert juridische procedures met ingehouden subsidies IWJ T:; tnte en Dingus wordt op p gezet. De sfeer dreigt 6r,3 tverharden vooral nu de 58 jen vernomen hebben [gemeente al jarenlang w iridische strijd voert met dat bestemd is voor en jongerenwerk, erdag bij de commissie S ichappelijke Diensten o de Dingus-aanhangers ite ongenoegen over leentelijk beleid. En :f ditmaal niet alleen tdelijke en beschaafde De gemeente en ider Emonts in het bij- moesten het ontgel- ln de nacht van donder- gl 3p vrijdag sneuvelden er "H ruiten van de werkkamer uit lurgemeester Waals. vijftig jongeren bezetten trdagavond de tribune in de jeri al terwijl de politie een n2: in het zeil hield. Rondom emeentehuis hingen nog Den jongeren rond. lissie-voorzitter Gerda van dreigde tot twee keer toe ie te ontruimen omdat de lanhang zich niet hield :t applausverbod. Nadat 'oorzitter Pieter Gijsbers l| als laatste had ingesproken verlie ten de jongeren onder een demonstratief applaus de raad zaal. Volgens Gijsbers was er spra ke van een spontane actie. "Ik sta hier helemaal buiten en heb via de politie moeten vernemen dat zij naar de commissievergadering wilden. Ik ben meegegaan om de gemoederen te bedaren. Maar dat doe ik de volgende keer dus niet meer. Want dat wordt me door mijn eigen achterban echt niet in dank afgenomen." "Ik vond het ook niet slim van de voorzitter om met ontruiming te dreigen. Want de jeugd moet uiting kunnen geven aan haar emoties. Dat kun je niet zo vanaf de kansel formeel verbieden. En als dat wel zou zijn gebeurd dan waren er grote problemen ont staan. Dan waren de jongeren die buiten stonden ook naar binnen gekomen", aldus Pieter Gijsbers die vreest dat binnenkort gaat gebeuren waarvoor hij al maan denlang gewaarschuwd heeft. "De sfeer verslechtert snel. Men pikt het gewoon niet langer. En niet alleen Dingus-jongeren maar ook jeugd die op straat rondhangt en geen onderdak heeft. Ze zijn echt in staat van oorlog. Er gaan nog heel ernstige dingen gebeuren. Daar kunnen wij als bestuur niet meer voor instaan. De jongeren hebben de gemeente nu helemaal ontmaskerd nu blijkt dat met hun geld al jarenlang aan de onder gang van Dingus gewerkt wordt. Daar zijn ze woedend over. Dit gaat nog zwaar escaleren." Piet Tromp sprak van oneigen lijk gebruik van geld dat voor jon gerenbeleid bestemd is. Henk Elegeert hekelde eveneens de wijze waarop middelen voor juri dische procedures zijn ingezet. "Terwijl er een wanbeleid voor jeugd en jongeren gevoerd wordt." Koen Verblakt zei dat de jongeren het helemaal hebben gehad met de gemeente. "We wil len niks meer jullie te maken heb ben. Nooit meer." Martijn Timmermans is al zes jaar 'met veel plezier' vrijwilliger bij Dingus. "Ik heb steeds gehoopt dat er snel iets zou veranderen. Maar de gemeente moet nu stop pen met haar leugens en smerige spelletjes. Laat ons op onszelf. Ik kijk liever naar een berg stront dan naar die kop van jou Emonts..." Op de dag dat Mathieu Emonts zijn verjaardag vierde - de wethou der zag Abraham - kreeg hij forse kritiek over zich uitgestort. Emonts werd vervangen door Heidens. Nadat de jongeren de zaal vrijwillig verlaten hadden keerde de rust weer terug. Dit gemeente heeft dit jaar 10.000 euro extra nodig voor pro- ces- en gerechtskosten tegen Dingus. Voor 2004 en latere jaren worden nog hogere juridische uit gaven verwacht. De gemeente vraagt daarvoor jaarlijks 25.000 euro extra. Cor Vervoort (Samenwerking) en Piet Kroft (PvdA) vonden dat dit niet ten koste van de doelgroep jongeren mocht gaan. Martin Leenders (CDA) vond dit eveneens en vroeg zich af wat de gemeente de komende jaren nog allemaal van plan is. "Want met 25.000 euro kun je toch aardig procederen." Leonie Cals (WD) zei dat dit een verkeerd beeld oproept. "Want de tegenpartij slijpt de messen als de gemeente aangeeft nog jaren te zullen procederen." Wethouder Heidens (CDA) zei dat opnieuw bekeken moest wor den of het bedrag van 25.000 euro inderdaad structureel nodig is. Heidens gaf aan dat het budget voor jeugd en jongeren toerei kend is. "Want er is ruimte omdat Dingus geen subsidie meer krijgt." Wim Buys (WD) zei zich mate loos te ergeren aan het gedrag en de uitlatingen van de jongeren. "De insprekers hebben me ver schrikkelijk gestoord. Het gaat om normen en waarden. Ik werk al 45 jaar met jeugd in Venray. En ik zou me schamen in zo'n gezel schap te verkeren. Het was niet verheffend hoe wij vanavond bejegend zijn. Van die hele sfeer word je eng. En zolang ik in deze commissie zit hebben we het al tot in den treure over Dingus gehad." Martin Leenders (CDA) nam ook afstand van de bewoordingen van de insprekers. "Maar zij heb ben wel het recht om hier in te spreken. Dat moet ook zo blij ven." Pieter Gijsbers geeft aan dat de Dingus-achterban zich al die jaren correct gedragen heeft. "Misschien zijn ze wel altijd te netjes geweest en hadden ze zich eerder harder moeten opstellen. Want wat hier gebeurt dat kan natuurlijk niet. Willens en weten zijn jongeren op een kwetsbare leeftijd massaal gegriefd en is het instituut Dingus gechanteerd. Door een plaatselijke overheid die ook nog eens spot met het vonnis van de rechtbank. Ik distantieer me daarom ook van de kritiek van de commissieleden." 1 persoons van 39^5 voor 19,95 2 persoons van 59^95 voor 29,95 Lits-jumeaux van 29^5 voor 39,95 De Bleek 76, Venray tel. (0478) 56 94 55 Alle ambtenaren, ingehuur de krachten en oud-medewer kers van de gemeente Venray krijgen dit jaar toch een kerst pakket. Ondanks dat door de gewijzigde belastingwetgeving de kerstpakketten tot het loon behoren. De gemeente moet daardoor 72% van de waarde afdragen aan de belastingdienst. De vraag was of daarom dit jaar gebroken moest worden met deze traditie. De ondernemingsraad is om een advies gevraagd. De OR heeft te kennen gegeven het zeer te betreuren als de verstrekking zou worden afgeschaft. Ook gemeentesecretaris Lucassen vindt dat de kerstpak ketten gewoon gegeven moeten worden. Hij ziet het als een waar dering voor de inzet van de mede werkers bij de reorganisatie die momenteel in volle gang is. Het gaat in totaal om 610 pak ketten met een waarde van 25 euro. In de begroting was hier voor 17.211 euro uitgetrokken. Dit bedrag is nu niet meer toerei kend en moet met 11.041 euro verhoogd worden. Deze extra kosten komen ten laste van het budget voor de reorganisatie. De oud-medewerkers krijgen het kerstpakket thuis bezorgd. Volgend jaar wordt de situatie opnieuw bekeken. Het voorne men bestaat de kerstgeschenken weer fiscaal aftrekbaar te maken. Belastingdienst wil BTW naheffen over parkeerinkomsten Indien er geen grote tegen vallers meer komen dan zal de gemeente Venray het boekjaar iten gemeente Venray heeft bij te üie aangifte gedaan van ver- g van vier ruiten in de ursvleugel van het gemeen- i. Het gaat onder andere om w tuiten van de kamer van bur- ester Waals. De schade be- icirca 1200 euro. De ruiten a de nacht van donderdag op - j ingegooid. Een woord- n j Ier van de gemeente wilde -j relatie leggen tussen de ver- li gen een rumoerige commis- rgadering die avond, waar ren van Dingus prominent czig waren. De Dingus-jon- protesteerden die avond de gang van zaken met kking to de verbouwing van ntrum in Venray. 15 november opent TRY-OUT haar deuren. Professioneel advies en verkoop van haarbenodigdheden voor zowel kappers als particulieren. Kleur-, permanent en stylingproducten, speldjes, dreadlocks, borstels, föhns, etc Kom vrijblijvend kijken! TRY-OUT lippersbenDdigdlieden Eeijsterseweg 1b, SBG1 BK Wanssum "tl naast café De Buren) 1 0478 5D320G -V-' .3#-- ïr.^—r ----- ">2r -- w- Afgelopen maandag is de lande lijke scholierenactie Zwemmen voor Water van start gegaan in zwembad De Sprank in Venray. Door zoveel mogelijk baantjes te zwemmen, proberen scholieren geld bijeen te brengen voor het wateropvangproject van Plan in Kenia. Aan de actie van Plan Nederland (voorheen Foster Parents Plan) doen landelijk ruim 39.000 leerlingen van 489 basis- en voorgezet onderwijsscholen mee. In het zwembad De Sprank in Venray doken 250 leerlingen van vijf scholen het water in. Wethouder Mathieu Emonts van sportzaken in Venray verrichtte de officiële opening, waarna de bekende zwemmer Mark Veens uit Horst als eerste te water ging, gevolgd door de kinderen die hun baantjes gingen zwemmen. De ontwikkeling van de nieuwe woonwijk Brabander heeft te kampen met enkele tegenvallers. Er moet een onderzoek uitgevoerd worden naar de explosieven uit de Tweede Wereldoorlog die ver moedelijk nog overal in de grond zitten. Daarnaast is er bij het eerste cluster een financiële tegenvaller van 700.000 euro. Nieuwbouwwijk Brabander bestaat uit twee gedeelten: Laagheide - waar momenteel volop gebouwd wordt - en Brabander-rest waar in de komen de twaalf jaar 600 woningen gebouwd worden. De eerste fase van Brabander-rest zou met een positief saldo van 2,1 miljoen euro afsluiten. De start van de eer ste woningbouw is gepland in het voorjaar 2004. Maar de kosten voor verharding, riolering, ver lichting en brandkranen vallen hoger uit dan verwacht. Daarnaast blijkt er mindere uit- geefbare bouwgrond te zijn. Dit betekent een financiële tegenval ler van zeven ton waardoor het resultaat op 1,4 miljoen euro uit komt. De gemeente is een over eenkomst aangegaan met Ontwikkelingsmaatschappij Loobeek. Beide partijen delen voor 50% in de winst of verlies. Loobeek is een combinatie van Stienstra Projektontwikkeling uit Heerlen en Janssen Projekt BV uit Venray. Wethouder Heidens (CDA) zei in de commissie Middelen dat de tegenvaller gecompenseerd moet worden door extra inkomsten uit de andere clusters. Zo niet, dan zal uiteindelijk zeven ton minder winst uit de exploitatie van Brabander naar de gemeentekas vloeien. De gemeente zit ook in de maag met het explosievenonderzoek dat uitgevoerd moet worden. Er zijn liefst 3791 verdachte locaties met niet gesprongen explosieven. Het kan op twee manieren. Een uitgebreid bodemonderzoek zou voor vertraging zorgen. Maar dan heeft de gemeente wel haar ver antwoordelijkheid genomen. Want mochten er ongelukken gebeuren tijdens de bouw of met toekomstige bewoners dan kan de gemeente geen nalatighied worden verweten. Bij een steekproef wordt het risico gelopen dat niet alle explo sieven worden opgespoord. Indien de projectielen tijdens het bouwrijp maken of bij de bouw werkzaamheden aan de opper vlakte komen dan zal het werk stilgelegd moeten worden. Dit zorgt niet alleen voor vertraging maar de gemeente kan dan ook financiële claims, bijvoorbeeld van de bouwaannemer, verwach ten. Daarbij raakt de openbare orde en veiligheid in het geding. De uiterste consequentie kan zijn dat het gehele gebied alsnog geruimd moet worden. Het college heeft besloten toch te kiezen voor een steekproef. Aan de hand van de resultaten hiervan wordt bekeken of het explosievenonderzoek mogelijk een vervolg krijgt. Het bedrijf Arcadis gaat de werkzaamheden voor 9000 euro uitvoeren. Op vier plaatsen wor den sleuven gegraven van vijftig bij vijf meter. De steekproef wordt gelijktijdig uitgevoerd met een archeologisch onderzoek door ADC (Archeologisch Diensten Centrum) uit Bunschoten. Op twee locaties in het gebied zijn mogelijk waardevolle archeologi sche resten aanwezig. De kosten voor een volledig explosievenonderzoek variëren van 400.000 tot 1.000.000 mil joen euro. Voor het CDA hoeft er geen kunst te komen op de negen rotondes als afsluiting van het project De Waan. Martin Leenders opperde in de com missie Maatschappelijke Diensten het plan voorlopig in de ijskast te zetten of er helemaal vanaf te zien. De andere partijen konden niet meegaan met het voorstel van het CDA. Want de invulling van de rotondes is onlosmakelijk verbon den aan de kunstmanifestatie De Waan. Voor de kunst op de roton des is nog 120.000 euro beschik baar. Hiervan wordt ook een spe ciale fietsrotonde aangelegd op de Noordsingel langs de oprijlaan naar St. Anna. Hier komt het kunstwerk 'Op zijn plaats' van Reinier Kurpershoek - beter bekend als de honderd geknakte kruisen - te staan. Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) wist dat buurtbewoners er bezwaar tegen zullen aantekenen. "Want de men sen die er tegenover wonen wil len niet de hele dag vanuit hun huiskamer op een kerkhof uitkij ken..." Ook hekelde Van den Hoek de financiële afwikkeling van De Waan. Hij merkte op dat het grootste deel van de ruim één miljoen euro is besteed aan orga nisatiekosten en publiciteit. "Het is kwalijk dat er niet meer geld aan kunst besteed is." De meeste commissieleden reageerden positief over de kunst manifestatie die van mei tot sep tember 2002 gehouden is. Leonie Cals (WD) vroeg zich af of de projectgroep geen vervolg aan De Waan wilde geven. "Want dit is goed voor de promotie van Venray." Wethouder Heidens (CDA) was het absoluut niet eens met het voorstel van zijn partij. "De kunst op de rotondes moet doorgaan. Dat is ook zo afgesproken. Daarvoor is geld beschikbaar waarvoor ook derden subsidie gegeven hebben." Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS opnieuw afsluiten met een flink positief resultaat. Volgens de laatste begrotings aanpassing, waarin alle gege vens tot september zijn ver werkt, komt het resultaat van 2003 uit op bijna 1,1 miljoen euro. Het vorige boekjaar 2002 werd met een voordelig saldo van 1,4 miljoen euro afgeslo ten. Tegenvallers bij de WVG of de Deeltaxi kunnen het resultaat nog nadelig beinvloeden. De hogere uitkering uit het gemeentefonds van bijna vier ton is de grootste meevaller. Met de winst uit 2002 zijn enkele activa, zoals zwembad De Sprank, vervroegd afgeschre ven wat voordelig doorwerkt in 2003 evenals de geactualiseerde investeringen. Het resultaat wordt ook positief beinvloed doordat voorgenomen werkzaamheden niet of later worden uitgevoerd. Dit levert behoorlijke besparin gen op en het was ook vaak de kritiek van de oppositiepartijen. Dat de gemeente geld overhoudt omdat het eenvoudigweg minder werk verzet. In de commisie Middelen klon ken positieve geluiden. De bud getdiscipline die in het verleden vaak zoek was lijkt nu eindelijk te zijn aangetrokken. Theo Mulders (Samenwerking) wees op de lage re inkomsten van 87.000 euro uit bouwleges. De gemeente ziet dit als een incidenteel nadeel. Maar Mulders verwacht door allerlei ontwikkelingen dat de leges in de komende jaren structureel minder geld zullen opbrengen. Ron van den Heuvel (WD) zei dat de gemeente in het verleden vaak gered werd door een hogere uit kering uit het gemeentefonds. "Nu is er zonder die extra rijksuit kering al een positief resultaat. Blijkbaar is de gemeente nu beter in staat om op de kleintjes te let ten." De begroting van 2004 toont nu een overschot van bijna 900.000 euro. Maar daar moeten alle teruggedraaide bezuinigingen nog vanaf gehaald worden. Zoals twee ton voor de vervoersvergoe- ding voor gehandicapten en de lagere besparingen bij de muziek school, bilbliotheek, volksuniver siteit en geestelijke bedienaren. Richard de Ia Roy (Lokaal Aktief) en Henk Bisschops (PvdA) vroe gen zich of op voorhand zo'n hoog begrotingsoverschot wel nodig is. Volgens Rein Dupont (CDA) brengt 2004 nog veel onzekerhe den waardoor het niet onverstan dig is wat extra's achter de hand te houden. Wethouder Heidens (CDA) merkte op dat de interne administratieve organisatie nu beter op poten staat. "We hebben de zaken goed in de vingers. Overschrijdingen zoals in het ver leden zullen niet meer voorko men. Er zijn flinke stappen voor uit gemaakt." Heidens vermoedt dat door de deregulering bij pro vincie en rijksoverheid de admini stratieve werkzaamheden en het aantal vergunningen bij de afde ling Bouwen en Milieu zal afne men. "Maar zover zijn we nog niet. Het is nog te vroeg om de legesinkomsten nu al naar bene den bij te stellen." De financiële buffer voor 2004 acht Heidens noodzakelijk. "Want er komen nog grote risico's op ons af. Vooral door externe factoren zoals de wet Werk en Bijstand, het gedeeltelijk afschaffen van de OZB en het BTW-compensatie- fonds." Over de BTW ligt de gemeente momenteel in de clinch met de belastingdienst. Het spitst zich toe over het parkeerbedrijf. De gemeente heeft in de afgelo pen jaren nooit omzetbelasting afgedragen over de parkeerin komsten. Over de laatste vijf jaar kan nog BTW teruggevorderd worden. "Het is altijd getoler eerd", zei hoofd financiën Arnold van Kraaij. "Maar de inspecteur stelt het nu ter discussie. Het gaat over aanzienlijke bedragen. Het loopt in de tonnen. We zijn ero ver in onderhandeling en willen het onderste uit de kan halen. Want er is een gewekt vertrou wen door de belastingdienst." De gemeenten zijn vanaf dit jaar vol ledig BTW-plichtig. Daarvoor alléén indien de gemeente zich als een ondernemer opstelt zoals bij het grondbedrijf en dus ook mogelijk bij het parkeerbedrijf. Van Kraaij hoopt voor eind dit jaar de beschiking van de belas tingdienst binnen te hebben zodat het nog kan worden meege nomen in de jaarrekening. Er zijn bij de provincie driehonderd bezwaren binnen gekomen op het ontwerp Reconstructieplan. De meeste reacties gingen over de zonering van de intensieve veehouderij en wat binnen de diverse zones allemaal wel en niet mogelijk is. De zes gebiedscommissies in Noord- en Midden-Limburg kunnen aan de slag om het Reconstructieplan - de herinrichting van het platte land - ten uitvoer te brengen. In het district Venray Meerlo-Wanssum heeft het opstellen van dorpsomgevtngsprogramma's hoge prioriteit. Voor ieder dorp wordt zo'n programma samen met de dorpsraad, inwoners en bedrijven opgesteld. Het doel is maatwerk te bieden voor de specifieke situatie van iedere dorp. Naast het ruimtelijk beleid rond stankhinder en woningbouw komen ook sociaal-economische aspec ten aan bod zoals de voorzieningen. 5 1 VAN MIERLO r Van een tuin een lusthof maken, daar komt meer bi) kijken dan het planten van bloemen. Op basis van uw wensenpakket omzoomt Rïen van Mierlo uw woning met een weelderige natuur, sierbestrating en tuindecoraties. Een aanwinst voor het leven, de meerwaarde van uw bezit nog niet meegerekend! Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg T1T Oeurne Tel.0493 314S93

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5