„redepeel kan zes woningen bouwen ieuwe cd nieuwe Rosentaler Stop de kaalslag in de zorg! Zorgmanifestatie op Beukenrode -sJ^De Her Harrie Smeets nieuwe deken Verzet tegen hoog tarief Deeltaxi 65-plussers Linden xxJe centrum taai Auto gestolen Confrontatie jongeren Niets! Glas-in-loodraam en zonnewijzer van KTS naar Raayland Pag EN MAAS Donderdag 13 november 2003 - Pagina 3 belangstelling voor collegebezoek we stijl Vredepeel komt weer -erdk voor woningbouw. Het tra; ulpunt wordt verplaatst et ffi oor het dorp zes wonin- J vo° an bouwen. Jarenlang ningbouw in de dorps- op slot vanwege de hin kel van het gasvulpunt ervoir. /acy. «as het goede nieuws dat ege vorige week dinsdag goed gevulde gemeen- iuis De Kleine Loef kon De gemeente koopt de voor de verplaatsting van tali svulpunt dat nu verder in nidk King van de vliegbasis komt en. Zes woningen in één keer is veel voor een dorpje van 250 inwoners. "De dorpsraad stelt daarom voor om de bouw te spreiden. Bijvoorbeeld beginnen met drie woningen en later nog eens drie woningen", zegt secreta ris Theo Kooter die weet dat er in Vredepeel voldoende belangstel ling is voor de bouwkavels. Er is haast geboden met de bouwlocatie in Vredepeel. Want in het nieuwe bestemmingsplan vervalt de woonbestemming door de aanwezigheid van de milieu- hindercirkel. Vorige maand heeft de gemeente overeenstemming bereikt met de eigenaar van het LPG. Doorslaggevend was dat de kosten van verplaatsing betaald konden worden uit de opbrengst van woningbouw. De grond van de beoogde bouwlocatie heeft een grootte van 1670 vierkante meter en is eigendom van de gemeente. De totale verkoopprijs bedraagt 317.300 euro. De gemeente wil het nieuwe bestemmingsplan voor Vredepeel opschuiven tot 1 april 2004 zodat de bouwlocatie toch kan worden opgenomen als bouwbestem- ming. Voor die tijd moet dan alles geregeld zijn Het plan is dat er twee vrijstaande huizen gebouwd worden en twee senioren- en twee starterswoningen in project matige bouw. De huizen worden gebouwd in 2004 en 2005. De opkomst was met vijftig bezoekers opmerkelijk hoog in Vredepeel. Liefst twintig procent van de bevolking was uitgelopen voor het tweejaarlijkse collegebe zoek. Terwijl in de meeste andere dorpen de belangstelling dit jaar matig was. Maar Vredepeel vorm de een uitzondering. "Dat verraste ons ook. We hebben zelfs tafels en stoelen bij moeten zetten", zegt Theo Kooter die vermoedt dat de dorpsbewoners ook kwa men om nieuws te horen over het windmolenproject. Acht onderne mers wil langs de Vrede weg en het defensiekanaal een windmo lenpark oprichten. Maar wethou der Ruyten (Lokaal Aktief) kon nog geen uitsluitsel geven. Onlangs werd bekend dat de luchtmachtbasis De Peel een struikelblok kan vormen. Het ver andert van een slapende basis in een actiever vliegveld waar ook burgerluchtvaart gebruik van gaat maken. De windmolenparken in Vredepeel en aan Kempkensberg in Ysselsteyn liggen dan in de aan vliegroute van de vliegtuigen. Ruyten kon alleen melden dat de provincie zich momenteel over dit probleem buigt. Het college vertrok niet met lege handen. Ze kregen van de dorpsraad vrijkaartjes voor een toneeluitvoering in Vredepeel. ils afgelopen zondag heten Fidelen Rosentaler uit :lo voortaan gewoon ntaler, genoemd naar buurt- iHet Rozendaal. De naams- tiel dering werd bekendgemaakt is het feestelijke weekend legenheid van de jubilea van idelen Rosentaler (35 jaar) nfare St. Oda (85 jaar). Bij degenheid presenteerden de italer meteen hun eerste cd de nieuwe naam. Lekker Het eerste exemplaar van tf Los werd door Mathieu is, wethouder van cultuur in ly, uitgereikt aan Wim van de muzikale leider van Rosentaler en een van de mede oprichters 35 jaar geleden. Hij is de man van het muziekklaar maken van de nummers, maakt de arrangementen, regelt de optre dens, bedenkt de eigen composi ties en de teksten levert hij ook nog. Kortom, 'n echt muziekdier. üueue (ZoMecUea! Mk tussen de middag geopend °°i de Mooiste Mode *99*1 0475-494220 Mel 0411-676322 •Mogen 077-3074931 !r»t 077-3986464 Ween 046-4757545 Zorggroep Noord-Limburg verzet zich tegen de plannen van het Kabinet om fors te bezuinigen in de zorg. Om dit te onderstrepen houden cliën ten en medewerkers van Zorggroep Noord-Limburg op vrijdag 14 november een pro- testdag. Inmiddels zijn mede werkers gestart met een hand tekeningenactie onder het motto Stop de kaalslag in de Zorg. Stop de kaalslag in de zorg is een dringende oproep aan de Tweede kamer om de bezuini gingsplannen van het Kabinet een halt toe te roepen. Vrijdag 14 november komt een aantal leden van de Vaste Kamercommissie voor Volksgezondheid op bezoek bij Zorggroep Noord-Limburg in Venlo. Alle ingezamelde handte keningen worden dan overhan digd tijdens een protestactie in de openlucht. De actie begint om 11.00 uur en vindt plaats in het Auxiliatrixpark in Venlo, waar behalve het hoofdkantoor ook drie van de in totaal 24 zorgcentra van Zorggroep Noord-Limburg zijn gevestigd. Het tweede deel van de protestdag heeft een min der ludiek karakter De aanwezige Kamerleden gaan vanaf 11.45 uur in gesprek met een aantal cliënten en medewerkers. Tijdens deze rondetafelgesprekken zullen de Kamerleden 'uit eerste hand' ver nemen wat de ingrijpende gevol gen zijn van de beoogde bezuini gingen in de dagelijkse praktijk. De gesprekken duren tot circa 14.00 uur. Precies op het moment van de protestactie in het Venlose Auxiliatrixpark (11 00 uur) vin den in tal van zorglocaties van Zorggroep Noord-Limburg, ver spreid over heel de regio, protest- bijeenkomsten plaats van mede werkers, vrijwilligers, cliënten, familieleden en lokale politici en belangenbehartigers Ook zij staan stil bij de dreigende 'kaalslag in de zorg'. Bij Zorggroep Noord-Limburg verblijven ruim 2200 mensen in een verpleeg- of verzorgingshuis. Bovendien levert de Zorgroep bij thuiswonende mensen jaarlijks zo'n 328.000 uren Zorg aan Huis. Het dienstenpakket bestaat verder uit dag- en nachtbehandeling, groepsverzorging, dagverzorging en de Groene Kruis-diensten kraamzorg, jeugdgezondheids zorg, voeding en dieet, Pluspakket en thuiszorgwinkels. Bij Zorggroep Noord-Limburg werken 4500 medewerkers en 1500 vrijwilligers. Jarenlang was de zorg het speerpunt van het overheids beleid. Binnen enkele maan den weet het kabinet Balkenende de zorg van speer punt van beleid tot mikpunt van bezuinigingen te maken. Cliënten, vaak ouderen die op zorg zijn aangewezen, worden van alle kanten gedupeerd. De eigen bijdrage voor de zorg gaat omhoog, subsidies voor vervoer worden afgeschaft en het AWBZ- pakket wordt uitgekleed. Zorgorganisaties worden direct en indirect gekort. Ook al wil Zorggroep Noord-Limburg de directe zorg zo veel mogelijk ont zien, cliënten zullen beslist gecon fronteerd worden met de gevol gen van deze bezuinigingen. Dit afbraak beleid moet gestopt wor- Plyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-546293 - info@flyers.nl den. Zorggroep Noord-Limburg wil daar een krachtig protest over afgeven. Op dertien verschillende locaties worden protestbijeen komsten georganiseerd. Zo ook in Venray. Op vrijdag 14 november, 10.30 uur zullen cliënten, familie, vrijwilligers en medewerkers hun stem laten horen. Onder het motto Stop de kaalslag in de Zorg is op het terrein van Beukenrode een manifestatie georganiseerd. Daaraan voorafgaand zullen de deelnemers van Het Schuttersveld in een tocht door het centrum naar Beukenrode trekken. Een aantal sprekers zal duidelijk maken wat de gevolgen zijn van de bezuinigingen. De Cliëntenraad zal een duidelijk sig naal afgeven. Namens de Gemeente Venray zal wethouder Mathieu Emonts het woord voe ren. De muzikale omlijsting van de manifestatie wordt verzorgd door Geert Pelzer. De lokale poli tiek, Gemeenteraad en Commissies evenals belangenor ganisaties zoals Gehandicaptenplatform en de Ouderenbonden zijn voor de manifestatie uitgenodigd. Daarnaast is iedereen die zich bezorgd maakt over de toekomst van de (ouderen)zorg van harte welkom om aan de manifestatie deel te nemen. Het is voor het eerst dat de zorg zo van zich laat horen. Er is dus echt wat aan de hand. Zorg voor vandaag en de ontwikkelingen voor de toekomst worden onder onze handen afge broken. Dit mogen we niet laten gebeuren. Gezamenlijk willen ze een vuist maken tegen dit 'snert- beleid'. Want 'snertbeleid' is het! Om dat nog eens te onderstrepen wordt tijdens de manifestaties aan alle deelnemers gratis snert uitge deeld. De eigenaar van een zwarte mercedesheeft aangifte gedaan van diefstal nadat bij een inbraak in zijn woning de autosleutels werden meegenomen. De drie jaar oude auto, stond bij de woning Aan de Dril. De inbrekers vernielden het slot van de buiten deur van het huis, waarna uit een jaszak de autosleutels werden weggenomen. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur IKerstrnis: T en 2' Dicrstdag scn>crcn wij tijdens lunch en diner een vijf-gangen menu. Ctia vele verzoekeri serveren wij T IKerstdag een jCuxe vicr-gangen ZKcrstbmnch. Drunch 2Cj,00 p.p. Lunch 39-5° V-V- Diner 47,50 p.p. Catering: levens bieden wij u de mogcwlijkhcid om ons üerstmenu bij u thuis te serveren. Uijf-gangcn 27,50 p.p. Verrassingsmenu Uanaf lieden serveren wij dagelijks een vier-gangen "Verrassingsmenu. cMenu 32,50 P-P- £n op zondag serveren wij een drie-gangen Verrassingsmenu. Menu 27,50 p.p. Deze menu's serveren wij tot het einde van het jaar. Tel: 0478-631637 Voor meer informatie slaan wij u graag te woord. Hatrick en Dngrid AdresSoetendaal 5 5821 DU Vierlingsbcek Drs. H.M.G. Smeets is door monseigneur F. Wiertz, de bis schop van Roermond, benoemd tot deken van het dekenaat Venray en pastoor van de parochie St. Petrus Banden. Smeets wordt de opvolger van deken Coenen die vorige maand naar Weert vertrok. Harrie Smeets (43) is nu nog pastoor in Maastricht-west waar hij vijf parochies onder zijn hoede heeft. Hij studeerde Nederlandse taal aan de universiteit van Utrecht waar hij ook zijn docto- raaltitel behaalde. Daarna ging hij naar het seminarie in Rolduc. Smeets werd op 13 juni 1992 tot priester gewijd. Hij begon als kapelaan in de wijk Boshoven in Weert. Daarna werd hij kapelaan in Thorn en Wessem. Vanaf 1997 is Harrie Smeets pastoor in Maastricht. Hij begon met drie parochies in het westen van de Limburgse hoofd stad en in 2001 kwamen daar nog twee parochies bij. Het bisdom Roermond laat weten dat Harrie Smeets na de feestdagen, in de loop van januari 2004, in Venray geïnstalleerd zal worden. Tot die tijd worden de taken waargenomen door R. De Graaf Woutering. Vervolg voorpagina De politie kreeg er echter lucht van en wist een nieuwe confron tatie te voorkomen. "Er hebben maandag en dinsdag inderdaad geweldsuitspattingen plaatsge vonden tussen jongeren van Marokkaanse afkomst en Nederlandse jongeren", bevestigt politiewoordvoerder Hans van Kruchten. "Door ingrijpen van de politie is dinsdag een grote con frontatie voorkomen." Gisteren (woensdag) was er bij de politie nog geen aangifte gedaan. Ook is niet bekend of er gewonden zijn gevallen. De poli tie neemt de zaak uitermate seri eus. "Wij onderzoeken momenteel de aanleiding en de achtergrond van de incidenten", zei Van Kruchten gistermiddag. Al langer is bekend dat er op het Raayland College spanningen zijn tussen groepen scholieren waaronder zich ook een ultra-rechtse groepe ring bevindt. "We gaan daarom snel in overleg met de gemeente en het Raayland College. We wil len op school in contact komen met deze jongeren om nieuwe geweldsuitbarstingen te voorko men", zegt de politiewoordvoer der, die de Venrayse burgers oproept alert te zijn bij samen scholingen van jongeren. "We vra gen de mensen om dan direct de politie te bellen." Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS "Ouderen zullen achter de geraniums blijven zitten" De gemeente wil het tarief van de Deeltaxi voor 65-plus sers opnieuw verhogen. Vanaf 1 januari moeten de ouderen in Venray het reguliere tarief betalen van 1,25 euro per zone. In de commissie Maatschappelijke Diensten klonk veel kritiek. Want het tarief voor 65-plussers is op 1 oktober 2003 al tussentijds verhoogd van 0,35 naar 0,75 euro. Ook de ouderenvereni gingen verzetten zich fel tegen de tariefsverhoging. Charles de Vilder, voorzitter van de Seniorenraad, maakte in de commissievergadering gebruik van het spreekrecht. Hij verklaar de 'mordicus tegen' de verhoging te zijn. Volgens De Vilder zijn er 1000 tot 1500 ouderen die rond moeten komen van een mini muminkomen. "De mensen met een krappe beurs worden onrechtvaardig behandeld. Als de Deeltaxi nog duurder wordt dan wordt deze groep ouderen ernstig belemmerd in zijn mobiliteit." De Vilder meent dat een tegemoetko ming uit de bijzondere bijstand geen soelaas biedt. "Het meren deel van de ouderen zal de hand niet ophouden. Zij zullen voor taan thuisblijven en berusten in hun lot." Door het grote succes van de Deeltaxi kampt de gemeente met grote tekorten. Ondanks alle tus sentijdse tariefsverhogingen zal Venray dit jaar één tot anderhalve ton moeten bijpassen. Indien de ouderen het tarief van 0,75 euro behouden dan kost de gemeente dat 40.000 euro op jaarbasis. Dit zal ten koste gaan van het oude- renbudget. Ook hier bestaat grote weerstand tegen. Wim Buys (WD) vond dat het tarief voor 65-plussers op 0,75 euro gehandhaafd moest worden. "Want de ouderen zijn al een keer gepakt", zei de WD'er die voor stelde dan maar het tarief voor de overige reizigers te verhogen. Cor Vervoort (Samenwerking) deelde deze mening. Hij wees erop dat ouderen in het reguliere openbaar vervoer ook korting krijgen. Piet Kroft (PvdA) wil dat er iets gedaan wordt voor de groep ouderen die financieel krap zit. Een beroep doen op de bijzonde re bijstand ziet de PvdA'er even min zitten. "Er moet een systeem komen zodat deze groep zich gemakkelijk kan aanmelden voor een kortingskaart", aldus Kroft. Jeanne Hendrix (CDA) meende dat het verworven recht van de .ouderen nu niet zomaar van taj^jel "geveegd kan worden. Zij steunde het verzet van de Seniorenraad. "Veel ouderen moeten rondko men van alleen AOW of een klein pensioen dat veelal niet eens geïn dexeerd wordt. We mogen deze mensen niet achter de geraniums laten zitten", zei Hendrix die het voorstel resoluut afwees. "Het is beleidsmatig ook onvoldoende onderbouwd. Het is onverant woord om het tarief in een jaar tijd te verhogen van 0,35 naar 1,25 euro. En wanneer staat de gemeente weer op de stoep met de volgende verhoging?" Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) hekelde het collegevoorstel. "Het mes wordt ons op de keel gezet. Instemmen met de tariefsverho ging of het geld weghalen uit het ouderenbudget. Dit is geen socia le gedachte. Want veel ouderen hebben geen pensioen opge bouwd. Iedereen was in het begin blij met de Deeltaxi maar die mooie droom duurt niet lang. De deelname aan sociale activiteiten houdt straks voor veel ouderen op. Het wordt weer achter de geraniums zitten en de eenzaam heid zal toeslaan. Want de drem pel om bijzondere bijstand te vra gen is voor veel mensen te hoog", zei Grebenjak die vroeg om het voorstel van tafel te halen. Wethouder Heidens (CDA) zei niet te weten hoe groot de groep ouderen is die leeft van een mini muminkomen. "Maar iedereen heeft recht op bijzondere bij stand. En als de ouderen het lage tarief behouden dan gaat dat wel ten koste van hun budget. De kor ting wordt niet meer uit de WVG- gelden betaald." Piet Kroft (PvdA) bestreed de zienswijze van Heidens. "Bekijk het even. Dat is de manier niet De gemeente bouwt een voorziening af en zal dan ook zelf met een oplossing moeten komen." Leonie Cals (VVD) en Cor Vervoort (Samenwerking) meenden dat de doelgroep zichzelf selecteert. Want ouderen die meer te beste den hebben zullen minder van de Deeltaxi gebruik maken omdat ze veelal zelf over een auto beschik ken. Ambtenaar Germy Thielen legde uit dat een tariefsverhoging voor de overige gebruikers moei lijk is omdat de twaalf andere gemeenten en de provincie ermee moeten instemmen. De Deeltaxi wordt anders gefinan cierd dan al het andere openbaar vervoer. Kortingen worden niet door de vervoersmaatschappij betaald maar komen voor reke ning van de gemeente. Wethouder Heidens meldde dat de tarieven met ingang van vol gend jaar ook verhoogd worden met de prijsindex. Hij bleef bij zijn standpunt dat voor de oude ren geen uitzondering gemaakt hoeft te worden. PvdA'er Kroft pleitte ervoor het voorstel van de raadsagenda te halen en eerst een onderzoek te doen naar de groep ouderen met een minimuminkomen die voor het tarief van 0,75 euro mag blij ven reizen. De andere partijen steunden dit voorstel. Heidens zag dit niet zitten omdat het vol gens hem niet mogelijk is dit nog voor het einde van het jaar uit te zoeken. "Dit stoort me. Het moet altijd vlug, vlug. vlug", reageerde Tiny Grebenjak. "Daar zijn we op tegen. Kom dan eens eerder met het voorstel." Het Raayland College neemt twee waardevolle cutuur-his- torische elementen van de voormalige technische school over. Het gaat om het glas-in- loodraam boven de hoofdin gang en een zonnewijzer die op de binnenplaats van de KTS stond. Leonie Cals (WD) stelde daar over vragen in de commissie Maatschappelijke Diensten. Ze vroeg zich af - nu de sloop in volle gang is - of deze elementen veilig gesteld zijn, evenals het kunst werk 'Paperclip' dat naast het schoolgebouw staat. Wethouder Heidens (CDA) antwoordde dat het glas-in-loodraam en de zonne wijzer een nieuwe bestemming krijgen in het Raayland College. "De Paperclip moet ook bewaard blijven. Mogelijk kan het na de nieuwbouw terugkeren op dezelf de plek of anders moeten we er een andere bestemming voor vin den", zei Heidens. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidmgsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17 .00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsmeuws tot uiterlijk dirisdag 10.00 uur. Abonnementen: 18.- (postcode 58..) 30.- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3